Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 viz. Evelina..když napíšeš o den dva dřív, tak se nic nestane 😉

nicole_1
6. únor 2012

@sisstin jj..to vím, ale v Brně jsi říkala, že je to docela dobrý...no my chodíme k logopedce teprve 2m, minule jsem popisovala jak to probíhá a taky se ti to nezdálo...

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 jo vy chodíte vlastně do Brna vid..tak tam je to logo docela dobrý 😉 co se týče tvojí logopedky, důležitý je, jak se to zdá tobě a malýmu 😉

nicole_1
6. únor 2012

@sisstin no mně se zdá, že pracuje se mnou a ne s nim...tak nevím jestli to tak má být, víceméně mi říká co mám s nim doma dělat a jak cvičit, jsme tam 30min. a tak 10-15min.se věnuje jemu

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 tak 15minut jemu není tak špatný, záleží, co dělají...my jsme ze začátku chodili na 30minut...ted už dělají náročnější věci, tak chodíme na 15....ale zase jako jednou týdně.... 😉

andreabe
6. únor 2012

@evelina75 uplne ta chapem, tiez mi nechutilo jest, ked som si uvedomila, ze malemu nieco je...ale psychicky sa musis pozbierat, ak mu chces pomoct 😉 Nech by to bolo cokolvek, so vsetkym sa da vela urobit, jedine co maly bude potrebovat, budes ty, aby si s nim chodila na logo, terapie (ak to vobec bude treba), hladala info na nete, pripravky, vzdelavala ho...preto sa teraz musis v prvom rade postarat o seba, nabrat klud (v ramci moznosti),mozes mu pomahat hned uz len tym ,ze mu budes vsetko jednoducho komentovat, ucit ho vsetko, co absentuje (neviem, ci ukazuje prstom) atd.. Objednaj sa hlavne ku Kr. a uvidis 😉

sisstin
autor
6. únor 2012

přidávám kravení s Piccolem, je to už fakt těžký...nejhůř jsme dopadli na druhé úloze, to jsme měli z třetiny blbě 😅 😅 😅 ale je to fakt dlouhý... 😉

https://www.youtube.com/watch?v=p0Sbk2lrRiM
nicole_1
6. únor 2012

@sisstin no my chodíme 1-za 14dní nebo 3 týdny, no projede s nim cviky na mluvidla, pak třeba nějaký opakování slov, pak ho nechá si hrát, občas ještě mu něco řekne a konec, minule jsme tam byli jen 25min. a 10min.pracovala s nim, a řekla mi, že do logo školky ho dávat nemám, tak nevím, jestli z takovou frekvencí by se naučil mluvit bez školky, já kdybych do školky nechodila tak nemluvím snad doted a doma ho to opakování moc nebaví, takže během dne mu podsouvám nějaký slova co by mohl zopakovat nebo to cvičení na mluvidla

sisstin
autor
6. únor 2012

holky, Tygr furt otravuje s natáčením dneska..tak ještě MIniLuk 😉

https://www.youtube.com/watch?v=ou6nj0BjeRo


@nicole_1 no s touhle frekvencí, pokud nechodí do logo třídy, to podle mě nestačí 😉

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 třeba my jsme tam teda 15minut, ale fakt celou dobu Tygr mluví..pak mi řekne, co s nim doma...ale to jen tak lehce...třeba ted mi říkala, aby jsme víc trénovali tu výbavnost slov...ale i když ještě skoro nemluvil, tak tam prostě těch 30minut něco dělali, obrázky, přiřazování, porozumění řeči atd. 😉

nicole_1
6. únor 2012

@sisstin to právě moc nedělají, jako je mi jasný, že nebude po ní 30min. něco opakovat, ale ona s nim dělá jen tu řeč a to furt tvrdí, že by to mohla být ta disfázka ale nic kromě řeči neděláme, má tam nějaký pěnový puzzle ale to si on skládá sám anebo si hraje s kostkami bokem, když ona se mnou mluví

dadlenka
6. únor 2012

@sisstin to počítání mi něco připomíná😀

sisstin
autor
6. únor 2012

@dadlenka tohle téma je zrovna fakt těžký...třeba to Pozorování, odhalování, vyprávění...s tím více méně problém neměl, ale tohle téma Tvary a množství, to teda už je problém...denně uděláme třeba jenom 1-3listy...fakt se musí hrozně soustředit...ale třeba v pátek fakt vydržel, luštit jeden list čtvrt hodiny...dneska u toho spíš kravil 😝

evelina75
6. únor 2012

@nicole_1 můj muž na něm nic nevidí, jen že je pomalejší a drobnější než sourozenci, že to časem dožene atd.
Jinak jsem se dala celkem dokupy, vím, že nic víc dělat nemůžu.....

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 právě, všude se píše, že u dysfázie je hrubá chyba, když se logoped (terapeut) zaměřuje jenom na tu řeč.... 😉

evelina75
6. únor 2012

@andreabe prstem neukazuje, ale občas, když mu já ukážu na něco a řeknu dej nebo podej, tak mi to dá do ruky. Nebo mu to dám do ruky já a řeknu dej tátovi a ukážu mu na manžela rukou, tak občas mu to podá.
Jinak dneska jsem poprvé zažila opravdu papa jen jednou rukou - před hodinkou na ženskou v televizi, tak nevím jak to mám brát 🙂

sisstin
autor
6. únor 2012

@evelina75 zkus ty kartičky, a učit ho ukazovat 😉 dávej mu hodně na výběr z těch dvou věcí...třeba pití dávej tam, aby ho sice viděl, ale nemohl si ho sám vzít...popř. vždycky, když si vezme to pití, tak mu ukaž kartičku toho pití...nejlepší je to vyfotit 😉

andreabe
6. únor 2012

@evelina75 ber to pozitivne 😵 a skusaj ho naucit ukazovat, ked nieco chce, tak mu chyt prstik a nech na to ukaze a az potom mu to daj 😉

andreabe
6. únor 2012

@sisstin tak vidim, ze sme na rovnakej vlnovej 😅

evelina75
6. únor 2012

@sisstin ty jako myslíš naučit ho na kartičky? místo na skutečné věci?

evelina75
6. únor 2012

@sisstin je lepší ukazovat mu to hned ne? myslím tím prstem
@andreabe a malý ti ukazoval? nebo dělal nějaké říkanky paci, jak jsem veliký atd?

sisstin
autor
6. únor 2012

@evelina75 to je výměnný komunikační systém...když dítě nemluví, tak se dorozumívá pomocí těch kartiček...když chce třeba bonbon, tak ti přinese obrázek bonbonu, když chce jít ven, přinese ti obrázek hřiště atd. 😉 Co se týče ukazování, nejdřív si musí umět ukázat na to, co chce....takže když budeš vědět, že chce třeba pití...tam mu dávej na výběr z pití a něčeho jinýho...zeptej se ho: co chceš? Když neukáže, tak vezmeš jeho prst a prostě ukážeš na to pití 😉

sisstin
autor
6. únor 2012

@evelina75 proto je dobrý dávat ty věci jeho potřeby někam, kde je vidí, ale nemůže si je sám vzít...nutí ho to jít za tebou a nějak si to vykomunikovat 😉

sisstin
autor
6. únor 2012

@evelina75 nafot mu věci denní potřeby....a vždycky, když třeba bude pít, ukaž mu tu kartičku s pitím...on nejdřív musí pochopit, že to, co mu ukazuješ na obrázku, je to samé jako ta reálná věc...pak postupem času dítě může přejít čistě na obrázky, kde je sice ta samá věc, ale namalovaná a pak už stačí pro ty větší jenom piktogramy..ale to třeba už nebudete potřebovat vůbec časem 😉

sisstin
autor
6. únor 2012

@evelina75 on je malej, vám bude stačit jedna folie se sucháčema a k tomu dejme tomu 20obrázků, které budou mít lípnutý taky sucháč, a na to se to přidělá....dáš mu to na nějaký viditelný místo, aby ti ty obrázky mohl podávat...samozřejmě to nepochopí ze dne na den 😉

sisstin
autor
6. únor 2012

@evelina75 začla bych třeba jenom se třema kartičkama, on je fakt malej, tak aby se v tom orientoval...můžete začít znakovat, to mu taky pomůže..tyhle malý děti nemaj ty komunikační nároky tak veliký, takže se to dá odznakovat..ty starší děti už pak musí mít komunikační knihy, páč znakovka pro batolata už to neobsáhne 😉

margareta76
6. únor 2012

Viete mi prosim poradit ako u syna rozvijat sluchovu pamat? Ako s nim cvicit? Ani neviem, ze ci pojem sluchova pamat dobre chapem. Vie priradit dany zvuk, napr. spev vtacika - priradi k vtacikovi, zvuk motora - priradi k autu... ale nevie si zapamat slovo, nevie zopakovat slovo, ktore od neho chcem. Rozumie mu, ale verbalne nezopakuje.

filipal
6. únor 2012

@margareta76 sluchova pamät je aj ucenie sa riekaniek, pesniciek. mozes si so synom citat knizku riekaniek a citat mu jednoduche basnicky a spolu si ich mozete opakovat. predpokladam, ze hovoris o trojrocnom synovi. take male dieta nevie citat, takze ucenim riekaniek z knizky, nerozvijas zrakovu pamät, ale sluchovu.
spolu si mozete spievat. ked uz naozaj nebudes mat cas, mozes mu pustit aj nahravky jednoduchych rozpravok a piesni. hlavne by vsetko malo prebiehat hravou formou.
napriklad zacnes: Oli, Oli Janko....a syncek dokonci - klakni na kolienko.
musis mu neustale opakovat tie iste riekanky, nie vzdy inu, lebo si ju nezapamäta.
podla Waldorfskej pedagogiky sa napriklad ta ista rozpravka rozprava denne cely tyzden. vyuziva sa pri tom aj gestikulacia, dramatizacia.....napriklad prstove babky, ake maju v Ikei.

margareta76
6. únor 2012

@filipal Dakujem za odpoved. Najhorsie je, ze akykolvek pokus o spievanie, recitovanie... zo strany mna alebo manzela konci synovym konstatovanim: "mama tačí" alebo "tata tačí" (stačí). Neviem, ze ci tak falosne spievame alebo kde je problem 😉
Ano, hovorim o 3 a 1/2 rocnom synovi.