Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. pro 2011

@zbranda tak s kapkama bojujeme momentálně ted, sice si nechá nastříkat, ale řve a má u toho tisíc keců 😉 k té řeči u vás? Jak ted mluví? 😉 Fakt mi to u vás přijde jako ADD nebo ADHD, prostě ho zajímá tisíc věcí najednou, tak než udělá jednu činnost, tak to trvá 😉

zbranda
7. pro 2011

Slovní zásobu má docela slušnou,ale s výslovností je to už horší.Když se soustředí mluví docela dobře,ale jak chce říct něco rychle mám i já co dělat,abych mu rozuměla.
Kdyby to tedy byla některá z těchto poruch,dá se s dítětem nějak pracovat,aby se to časem trochu zmírnilo?

sisstin
autor
7. pro 2011

@zbranda no to na dysfázii fakt nevypadá, to spíš má jenom opožděný vývoj řeči...to spraví logoped a čas 🙂 co se týče ADHD, tak jsou různé zklidnovací techniky a techniky, jak pomoct dítěti se soustředit...to by vám měli poradit třeba PPP (pedagogicko-psychologická poradna) 😉

zbranda
7. pro 2011

Už jsem ho do PPP objednala,ale jdeme tam až za měsíc.Na logopedii bude chodit do školky taky až od ledna.
Tak díky holky,trochu jste mě uklidnili,že to nemusí být tak černé jak jsem si to představovala.Myšlenka,že by se z toho vyklubal autismus,mě hodně deptala...

sisstin
autor
7. pro 2011

@zbranda ony ty děti s ADHD (ADD) můžou mít auti rysy, stejně jako je mají děti s poruchou řeči 😉

dadlenka
7. pro 2011

@zbranda můj prostřední (6)mě taky neslyší...oblíká se roky, žádosti ignoruje, poruchu pozornosti má, má velkou slovní zásobu, přesto nesplní požadavek-třeba podej máslo... Jinak je to miláček, někdy na zabití😀

zbranda
7. pro 2011

On slyší jen to co sam chce.Když mu řeknu dám ti čokoládu,je okamžitě u mě a když mu řeknu obleč si ponožky,tak je hluchý.Mám ještě mladšího 1,5 roku a ten je zatím uplně jiný,na všechno okamžitě reaguje...Jinak ten starší je taky můj miláček,nedám na něho dopusti,pořád nám říká,jak nás má rád,je to velký dobrák a proto mě tak moc mrzí,že to nejspíš nebude mít jednoduché...

dadlenka
7. pro 2011

@zbranda to fakt neřeš, to je výběrové vnímání🙂))

nicole_1
7. pro 2011

@zbranda u nás s tím sluchem je to stejný, když zašeptám bonbon, tak hned spozorní, ale když mu řeknu at něco udělá, tak je hluchej, proto si myslím, že by nemusel být nedoslýchavý, ten sluch se těžko posuzuje, je těžký poznat, kdy dítě špatně slyší a kdy jen nechce poslouchat, jsem zvědavá jak to zítra půjde na tom ušním a jak to bude probíhat, protože jestli to bude probíhat stylem zatleskej, když uslyšíš zvuk, tak vyjde, že je 100% hluchej 😅

zzuzca
7. pro 2011

@zbranda ahojky, tak za mna, tvoj maly mi na autistu nepripada ani naaaahodou.....mozno, ale to by mohlo platit na asi kazde dieta (ved kazdy ma predsa nejake svoje libostky), az neskor, okolo 5 r ak su nejake zvlastnosti hlavne v spravani, sa moze diagnost. nejaka lahka forma poruchy. podla toho co pises k reci, rozprava normalne, akurat mu niekedy nejde rozumiet- ako pise @sisstin to spravi logopedia a cas.
to, ze slabsie reaguje, to myslim ze ma viac deti, moj Kubi tiez reaguje priserne, Kr. nam na 1. navsteve prisudila horsiu reaktivitu a pri 2. sedeni opat hovorila ze horsie vnima, ale nijak extra to nerozoberala, ze by to bol nejaky problem, porucha. aj ked je pravda ze kubi ma horsie porozumenie tak mozno to nejak suvisi, ale kolkokrat nereaguje na poziadavky, vety, ktore viem ze rozumie..
ze neje vsetko, nechce jest sam, nepacia sa mu 'typicky' detmi neznasane cinnosti 😅 to opat proste niekto tak ma 😉
ze je taky kamaratsky aj ked ma k tomu vlastne prostriedky bud za to len rada 🙂 lepsie ako by mal deti okolo bit a byt agresivny 😝 u aut. byva skor ta agresia. a obzvlast ak aj deti ho maju radi, to je podla mna super 😉 moj je zas agresivny na surodenca aj na ine deti a je to fakt narocne 😖 poriadne nerozprava, ani ostatne deti, ktore ho sice poznaju ale ho nejak extra nekontaktuju, pretoze proste vedia ze sa nejakej konverzacie nedockaju :(, na otazky vacsinou neodpoveda, odpoveda hlavne ANO-NIE ale viac nepovie, maximalne nejake naucene otazky, odpovede...

ja som dlhe roky zila v tom ze kubi je autista, az 2. navsteva u Kr. ( ale hlavne K. pokroky 😉 ) ma utvrdili v tom ze nie je 😵 ze proste len bude svoj 😉 a to mal tych crt podstatne viac, hlavne zly ocny kontakt, nezdielanie pozornosti (zacal az v 2, 4 r), agresia, ignoracia, akoby nas nepotreboval, vystacil si sam, nehovoril si o svoje potreby (nepytal jest, pit, atd), atd...ale vsetko sa zmenilo, aj ked to trvalo 😉 zostalo nam len horsie porozumenie (v 2 r 10 mes. nieco nad 2 roky) a rec (2, 5 r) a napriek tomu K. nema ziadnu diag. a verim ze to coskoro dozenie

sisstin
autor
8. pro 2011

Čau holky,

tak my za chvíli valíme ke Krejčířový. Tygr má i chrchlák už, no ale jde to, je jinak docela v pohodě...ale do školky určitě zítra nepůjde. To je fakt furt dokola 14dní ve školce, min. týden doma... 😖

Tak nám držte palce 🙂 😉

dadlenka
8. pro 2011

@sisstin to víš že jo🙂 a chrchlák přejde🙂

andulka4
8. pro 2011

ahoj holky,
tak jsme se vrátili od psychiatričky a krom hypotonie máme ADHD jak vyšité......máme se připravit na problémy ve škole jako by jsme měli 3děti 🙂 🙂 🙂 no už se nemůžu dočkat

chtěla mu dát léky ale vzhledem k jeho nemoci to nejde 😒 ještě že tak protože bych je odmítla....

jinak máme ještě DISLALII.takže nás asi čeká logopedie

fajn
8. pro 2011

@andulka4 nám psychiatrička dala thiapridal a teď Ritalin ,ale tenmám doma ale řekla jsem ji že ji ho dávat nebudu. Doma to nějak zvládáme a ve školce taky ,uvidím až ve škole.

nicole_1
8. pro 2011

tak jsme byli na tom ušním, opět má zahleněný uši,tak kvůli tomu hůř slyší, koncem ledna jdeme do nemocnice a budou mu tam zavádět trubičky, dal nám nějaký kapky ATB, že by se mu to mohlo ještě zpravit, ale nevím, před půl rokem mu trhaly mandle a proplachovali uši kvůli tomu hlenu, a stejně se mu to dělá, jak trpí na ty rýmy.....ale štve mě to, během půl roku 2x pod narkozu, i když je to ta krátká na 5 min. ale i tak 😒 zatím teda nevím jak moc velký vliv mají ty uši na tom, že nemluví...

andulka4
8. pro 2011

já to doma zvládám ale ve školce to nezvládají....musí mít asistenta a zprávu přibarvila at to trochu zhorší aby ho opravdu dostal 😉

andulka4
8. pro 2011

bez něj prostě nemůže ve školce fungovat

modra1
8. pro 2011

@andulka4 ako prebiehalo to vyšetrenie?

sisstin
autor
8. pro 2011

Tak jsme doma...uf, jsem vyřízená 😉

Takže dneska jsme tam byli docela dlouho, skoro hodinu...Tygr tam teda mimo: "dobrý den, nashledanou, jo a ne" neřekl ani slovo 😝 Jako první měl vždycky dva různé obrázky, třeba panenku a medvídka..a ona mu podávala obrázky různých panenek (jinak nakreslených a v různých polohách)a medvídků, a on to měl dávat pod ten obrázek, pod který to patří...takhle měl asi 4 páry. Pak měl třeba banán a hrušku a k tomu dostal na výběr různé obrázky a zas tam měl přiřadit ovoce (jahodu, banán atd.). Nebo tam měl dvoukolové dopravní prostředky a čtyřkolové, a zas měl doplňovat, jaký k tomu patří. To bylo bez problémů 😉

Pak mu dala kartičky s obrázkama, který měl pojmenovat. Byly to obrázky všechny, které normálně říct umí, no neřekl ani ň, rval mi hlavu do břicha a prostě ne 😝

Pak mu ukázala obrázek krávy, otočila na druhou stránku a tam měl těch zvířat asi 12, a měl ukázat, co předtím viděl. Pak už mu ukázala v řadě ptáčka, kachnu a husu a zas otočila a měl ukázat, co tam bylo. Taky bez problémů 😉

Pak mu ukazovala vždycky dvojici kruhů, a měl nejdřív ukazovat, který je velký a malý, a pak větší a menší, taky bez problémů 😉

Pak zas měla sadu zvířat, a vždycky jedno zvíře dala do rámečku a měl hledat stejný. Podotýkám, že ty obrázky jsou černobílé a hrozně nevýrazné, takže jsem měla co dělat i já, abych to tam našla. To taky zvládnul 😉

Pak zas porozumění řeči, ptala se ho: kdo nám dává mléko, který zvířátko má dlouhý uši, co svítí v noci na nebi, na čem se vaří, který zvířátko loví myši, co se dává na hlavu atd. Pak zas naše oblíbené: čím se stříhá, z čeho se pije, atd. 😅 😅 😅 Bez problémů.

Pak před něj dala tři věci: auto, miminko a klíč, dala přes to sešit a jednu věc zakryla a měl říct, co zmizelo. No opět z něho nevylezlo ani slovo. Tak to mi řekla, že těžko říct, jestli se jenom stydí nebo si to fakt nepamatuje. Takže to neudělal vůbec.

Pak měl takový různý tvary složitý, bylo jich fakt hodně, na ně měl přikládat stejný tvary. Bez problémů.

Pak měl sadu obrázků a měl ukazovat, co tam chybí, třeba tam byl zajíc bez ucha, vozejček bez kolečka atd. Bez problémů.

Pak měl napodobit tah, napodobil kolo, čárku a kříž, vlnku už ne. Namalovala mu panáka, kterýmu chyběly nohy a jedna ruka. Tak to měl domalovat, no Tygr udělal jenom čáranice v těch příslušných místech 😅 😅 , kde to mělo být a stačilo jí to 😅 😅 😅

Pak stavěl z kostek podle předlohy, takže jsme překonali už i most, zeď nezvládnul 😅 😅 😅 Potom třídění knoflíků podle barvy, a to bylo asi vše 😉 Možná mě ještě něco pak napadne, ted už nevim 😉

Takže závěr furt stejný, celkový vývoj v rámci pro věk, ale už máme horší sluchovou pamět. Což znamená, že když on je ve stresu, tak má tendenci vypínat to mluvení a poslouchání řeči, a soustředí se jenom na ten stres. Nejde o nějaké ty běžné pokyny, ale pokud se ho někdo cizí na něco ptá, nebo je v cizím prostředí, tak prostě vypíná a neodpoví. Doma s tím samozřejmě problém není, to reaguje na všechno, jenže to je v pohodě. Ale ve školce jsem si toho všimla, že když je nervní a na něco se ho ptaj, tak prostě nevnímá 😉 Horší sluchová pamět je samozřejmě díky dysfázii a horší grafomotorika.

Takže i nadále expresivní vývojová dysfázie při normálním vývoji v rámci pro věk. Když jsem se ptala, jak je ta dysfázie těžká, tak stále spíše lehčí. Samozřejmě v porovnání s jenom opožděným vývojem řeči je to porucha těžká, ale v rámci dysfázie je lehčí 😉 Máme dál dělat, co děláme a že to prý děláme dobře 😀, ale mám počítat, že nás čeká ještě strašně strašně moc práce, než ta řeč bude na úrovni vrstevníků. Kr si myslí, že do těch 8-9let by to měl zvládnout, pokud to půjde stejným tempem, jako to šlo doteď 😉

sisstin
autor
8. pro 2011

a ještě dodávám, co už dávno víme...že je extrémně nejistý...jednak to má už povahově dané a jednak to je způsobené těmi komunikačními problémy...dělal tam přesně to, co ve školce....vždycky dal prst (nebo ten obrázek) nad správnou odpověd, a dokud mu neřekla "ano, správně", tak to tam prostě nedal 😝

sisstin
autor
8. pro 2011

jo, a ještě mu ukazovala dvojici obrázků, a měl říkat, jestli to je stejný nebo ne...tak to si vystačil s "jooo" a "neeeeeee" 😅 😅 😅 😅

paolin
8. pro 2011

@sisstin no tak dobrý, ne? 🙂

paolin
8. pro 2011

jinak mi dost připomíná Adama s tím vypínáním při stresu. to se s Ádou pak nejde domluvit vůbec, musí se pomalu opakovat, až to pochopí. no a ta úzkostlivost taky..

sisstin
autor
8. pro 2011

@paolin no u těch normálních pokynů problém nemá, i v cizím prostředí...ale kdyby se ho třeba učitelka zeptala: kdo nám dává mléko, tak on to tam prostě neřekne, i když doma jo 😉 stačí nějaký ruchy okolo a stres, a už nereaguje úplně 100% jako zdravý dítě 😉

jolinka
8. pro 2011

@sisstin no ale super...vzhladom na to ze si sa obavala stredne tazkej dysfazie...ale ta praca co este je ☹ ☹ ...
fakt je potom lepsia lahka receptivna,,,jak okolo 4 az 6 r nabehne porozumenie...ta praca s expresiou nie je uz taka drina.

my vcera na logo a super ako vzdy, dostali sme aj ulohy na doma, horsia sprava ze sa stahuju za mesto, niekto im zabera budovu [su v tom prachy ako inak... 😒] takze sa uvidime az po novom roku a dochadzat tam treba skoro hodinu 😖 😖

sisstin
autor
8. pro 2011

@jolinka já to psala na FB, co mě fakt hodně zaujalo a nevěděla jsem to 😉 Že děti s expresivní nikdy nemají 100% porozumění jako zdravé děti. Že pokud je narušená exprese, tak prostě nemůže být to porozumění stejné jako u dětí, co mají vývoj řeči v normě. Na expresivní dysfázku má Tygr porozumění výborný, až nadstandartní, ale v porovnání se zdravým dítětem je to tak na 90%.

Prej si toho nemám šanci všimnout, ani jiný lidi, pozná to jen odborník. A jádro věci je v tom, že třeba když ona se ho zeptala: co svítí v noci na nebi? A měl k tomu obrázek měsíce, slunce, hodin a ještě asi další tři, tak on ukáže správně měsíc...ale pokud ona se ho zeptá, a nebude mít on obrázky, tak slovo "měsíc" neřekne, i když jinak to slovo spontánně užívá, říká třeba "měsíc svítí" a ukazuje na nebe. Já jsem si toho jakoby nikdy nevšimla, ale ted, jak mi to řekla, tak jsem si uvědomila, že on fakt často odpověd jenom ukazuje a neřekne ji, i když jinak to slovo říká... tak to je prej ten rozdíl mezi úplně zdravým dítětem a dítětem s expresivní dysfázií.

jolinka
8. pro 2011

@sisstin jj... nieco na tom bude 😉
plati to ale aj naopak...dieta s receptivnou nebude mat expresiu uplne na 100percent... vzdy je aspon trosicku zasiahnuta...aj keby len malo...
Miso si zlomil klucnu kost, bol na rentgene, na 3 tyzdne mu dali ortezu na plecia 😒 takze mame nadeleni pred Vianocami...nic nemam nakupene.... jedine plus je, ze Kati pochopila co je to rentgen... a stale sa na to s Johi hraju 😉 😅 😅
Jak som posledne spominala ze jej naskocilo opat trochu lepsie porozumenie...zlepsilo sa opat viac veci... viac vnima gramatiku, robi menej chyb, ovela menej mota vety dookola, a tiez si myslim...ze teraz uz by jej znizene porozumenie poznal len odbornik.

len tie rody, rodyyyyy... 😠 kedy to uz pochopi????? 😖 😉
.

andulka4
8. pro 2011

Sisstin přesně tyto úkoly David plnil u psycholožky v září.....taky dopadl jako vy

andulka4
8. pro 2011

tedy bez dysflazie samozřejmě

ještě měl navlékat korálky a to neudělal
dneska jsem mu dala hřebíček at ho zapíchá do jablka a to taky nezvládl až do rozkrojeného-má strašně slabé ruce

sisstin
autor
8. pro 2011

@jolinka no ona tomu svědčí i tahle věta, co mám na blogu: aktivní slovník je výrazně nižší než úroveň rozumění slovům a větám, porozumění je RELATIVNĚ lépe zachováno oproti dysfázii receptivního a smíšeného typu.

Jinak teda mazec, chudák Miško 😠 😠 😠 to by mě kleplo 😖

@andulka4 korálky navlíkal minule, to umí, to ho naučila logopedka 😅 😅 😅