Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
10. pro 2011

@argousek on to ten Nootropil může způsobovat, je to jeden z vedlejších účinků. Tygr nebere nic, on se vyvíjí tak, jak má...respektive ten psychomotorický vývoj má jako vrstevníci, ted už to nejde ve skocích jako mezi 2-3, ale prostě běžným tempem. Zůstává nám už "jenom" ta řeč, a ta se taky zlepšuje, i když teda pomalu. Já na ty léky prdim, prostě stejně věřím nejvíc na tu systematickou práci doma, u logopeda a ve školce 😉

macocha
10. pro 2011

ahojte, nemám šancu prečítať všetko dozadu, ale máte tu niekto dieťa s fobickou úzkostnou poruchou? Alebo viete o nejakej takej téme? 😕 😅

sisstin
autor
10. pro 2011

@macocha no syn je úzkostný, ale dle psycholožky to není na diagnozu...je to prostě jednak povaha a jednak je to podpořené komunikačním problémem 😉

magimary
10. pro 2011

@macocha dianka má takýto problém? 😨 😕
náš Tady mal veľmi silnú úzkostno-fóbickú epizódu asi od rokaapol do dvaapolroka...
vyzeralo to, že mu to aj zostane,
ale od leta je to (dúfam) takmer za nami...
ale Tady teda berie lieky...
myslím, že len vďaka nim sme za vodou...

ak chceš, tak mi IPni 😉

macocha
10. pro 2011

@magimary ahoj 🙂 som nevedela, že si aj ty v tejto téme.
no, nič zvláštne, len som chcela vedieť, či tu niekto je s podobnou dg. Mojej tak napísala psychiatrička pred vyše pol rokom. Niekedy je to horšie a niekedy lepšie. Len mi niekedy dochádza trpezlivosť. A hlavne by som už potrebovala začať pracovať, ale psycha ma chcela poslať na predĺženú materskú... a tak.

marcalina
10. pro 2011

foniatria je ok psycholog nas odporucal na dalsie vysetrenie v skole pre deti s poruchomi reci ale mame tam ist ayz januari a k logopedicke chodime kazde 2 tyzdne ale maly je taky vybyty ze ked chcem aby zopakoval nieco 2x tak povie ze prestan alebo daj pokoj asi ma uz 😀 toho dost ak od neho stale clovek nieco chce aby to zopakoval

magimary
10. pro 2011

@macocha tuto ani veľmi nie 😉 , tu som len stála čitateľka...
my svoje fóbické záležitosti rozoberáme medzi autíkmi (v téme)...
no a lieky neužíva? 😕
lebo u nás to bolo maximálne znefunkčňujúce a stále...
Tady tak nemohol existovať...
od prvého augusta sme na liekoch a odvtedy (asi tak od septembra) sa to nedá porovnať...
on mal také fóbie, že sa až vkuse triasol...
on už sa ku koncu bál ozaj všetkého...aj takých, že nápisov na mojom tričku, cestovín v tanieri atd... 😒
teraz už sa bojí len takých "normálnych vecí" - zvierat, psov, niekedy detí, niektorých ľudí (ale to už ozaj len minimum), vyšetrovania u lekárky (ale to zase súvisí s dotykmi) atd...no, nedá sa to porovnať...

macocha
10. pro 2011

juj, chudak Tady... ☹

Dianka je bez liekov. zatial som lieky odmietala. ale vlastne u nej to nie je az take silne. preto som sondovala - ze ako to vyzera u inych deti s takou diagnozou. ci je to vlastne diagnoza alebo len kategorizacia, aby sa nieco mohlo vykazat poistovni.

magimary
10. pro 2011

@macocha IPni mi, ako sa to prejavuje u malej, nech to tu nezahlcujeme 😉

sisstin
autor
10. pro 2011

klidně můžete tady, si myslím, že to sem i patří 😉

argousek
10. pro 2011

@sisstin no tak já si myslím, že pokud se vyladí do dávkování, tak je to super, proto jsem to chtěla znovu zkusit. Adámek se díky tomu opravdu bezvadně srovnal. Jak psala Kr. nastal u Adámka akcelerační vývojový trend. Ale teď když chodí do školky, tak je to prostě blbý, doma bych to přežila, ale nerada bych poslouchala, jak zlobí ve školce a že se to s ním nedá. Musím to nechat na velký prázdniny 😖 My máme právě opožděnej psychomotorickej vývoj celkovně takže motorika jemná, hrubá i mentální stránka i řeč

sisstin
autor
10. pro 2011

@argousek tak motoriku a grafomotoriku má blbou taky, ale to je tou dysfázkou...jinak ten Nootropil si fakt chválej...takže jestli jsi viděla účinky, tak určitě jo 😉 Tygr bral 4měsíce ten Geratam a nějaký změny jsem neviděla, prostě stejně to šlo i bez něj 😉 u nás byly fakt ty vývojový skoky velký jen mezi 2-3, kdy se fakt srovnal...pak od těch tří let už to jde stejně jako u vrstevníků.... až na tu řeč teda no 😖

sisstin
autor
11. pro 2011

@marcalina no a jak ted teda přesně mluví? Jak tvoří věty, jakou má výslovnost atd.? To teda vypadá docela na dysfázii, porozumění má k věku? 😕

sisstin
autor
11. pro 2011

jinak mi ted psala mail jedna holčina od nás z Pce, a dle psaní vypadá, že klučinovi diagnostikovali dysfázii až ted v 6letech na foniatrické klinice v Žitné...takže furt to není žádná výjimka, že prostě doktoři tu mluvu neřeší a pak bum, dysfázka v pěti letech....což je fakt docela katastrofa 😖

andulka4
11. pro 2011

ahoj holky,
tak na zítra jsme pozváni do té PPP tak na nás myslete 😉

macocha
11. pro 2011

@sisstin ďakujem za reakciu 🙂

@magimary stručne povedané, je to bojazlivé dieťa. Akurát že nie vždy to hneď dá najavo - drží sa hrdinsky a potom sa to prejaví v noci v spánku.

Ale vieš, ja som hlavne chcela vedieť, ako maminky podobne ustráchaných detí riešia bežné situácie. Napr. u lekára. Lebo samozrejeme, že v očiach neznalého pozorovateľa som ja tá príliš úzkostná, ktorá strachom nakazí aj dieťa, prípadne tá neschopná, čo dieťa nepripravila 😒 Alebo ju zbytočne rozmaznávam, mám ju "hodiť do hlbokej vody" - "veď aha, je tam spokojná!" - ale už nikto nevidí, čo potom stvára v noci.

Už rozmýšľam, či je lepšie dieťa pripravovať na to, čo nás čaká, alebo jej to radšej povedať až tesne pred tým. Lebo by som tak ušetrila dieťaťu (a tým pádom aj sebe) nekľudnú noc plnú zlých snov (asi), strhávania sa a kričania zo spánku. Na druhej strane ak máme ísť k lekárovi skoro ráno, už nie je dosť času, aby som jej to všetko vysvetlila.

Napr. u zubára... ach jaj... večer som ju na to pripravovala, že je to len prehliadka, len otvorí pusu, lekár ju pochváli, dá odmenu a ideme domou. D. na to, že ona nechce, ona sa bojí. Tak jej hovorím: "Neboj sa, veď tam boli na Teba vždy dobrí, aj darček si dostala." Tak sa ukľudnila, hrdinsky išla. No, nabudúce už tento argument nebudem môcť použiť, lebo tentokrát mala sestrička asi zlý deň. 😒 Keď už sme sedeli v kresle, malú chytila panika, držala sa ma ako kliešť. Kým som sa ju snažila ukľudniť a prehovoriť, sestrička do toho: "Dievča, ak neprestaneš a hneď neotvoríš ústa, idem po železný prst a tým Ti otvorím pusu tak, že to ešte týždeň budeš cítiť!" 😨 😠 😠 😖 Jediný dôvod, prečo som tej sestričke niečo nepovedala bol, že som nechcela pred malou - aby si nezvykala, že sa k nej budú ľudia správať ináč, ako k "chúďatku dieťaťu".

Tak neviem, ako budem malú pripravovať, keď pôjdeme zas na preventívku k zubárovi. 😖 Určite vopred - asi pri objednávaní - sestričke poviem, nech si zapíše za uši aj do karty, že na toto dieťa takto ísť nemôže. Rozmýšľala som, či jej tam aj strčím ten papier od psychiatričky, alebo len budem trvať na tom z ľudského hľadiska.

Ale mám to robiť pri každej návšteve každého lekára? Lebo keď sme boli na kardiológii - v pohode, lekár bez akéhokoľvek upozornenia počkal, než malú ukľudním (chválim lekárov z detského kardiocentra na Kramároch). Na ortopédii super - lekárka videla, že sa malá bojí, tak sa opýtala, či mala nejaké zlé skúsenosti s lekármi. Povedala som jej, že má fóbickú úzkostnú poruchu. Lekárka to vzala na vedomie, veľmi vnímavo zareagovala aj na moje naznačovanie, čo malej radšej nemá hovoriť. (Vraj všetkým deťom sa páči pozrieť na svoje zelené nohy - moja sa toho bála, tak jej to tak nepovedala.)

magimary
11. pro 2011

@macocha no, to ste teda pochodila u toho zubára 😨 😠 😝
my máme preventívky u zubárky za sebou (už asi 5x) a zatiaľ vždy úspešne..
naše predškolská zubárka je veľmi citlivá a Tady je vždy objednaný, keď už je v manickej fáze (pred obedom a chytá ho únava, tak on sa paradoxne smeje a blázni namiesto toho, aby bol umraučaný), takže to vždy tak nejako dobre obídeme...no a teraz naposledy (pred cca mesiacom) sa nám podarilo naučiť ho "Á" (a otvoriť pusu, takže sme to úspešne aplikovali, keď mu p. zubárka rátala zúbky, keďže ich má viac, ako by mal mať 😝)...
no a čo sa týka lekárov...
tak aktuálne to práve riešime...
máme to o čosi ťažšie (alebo ľahšie?), keďže Tady má aj zhoršené porozumenie, takže jeho ťažko nejako pripravovať, ale vždy sa o to aspoň pokúšame (vyslovene "zubami-nechtami")...
keď sme boli v októbri na gastroeneterologii (boli sme vôbec asi po dvoch rokoch u lekárky!), nemala som sa absolútne o čo oprieť, aby som mu vysvetlila, čo sa bude diať... (vtedy chápal ozaj minimum a nemal ani predošlú skúsenosť, ktorú by si pamätal)...tak som to nechala tak... vedela som ale, že tam pôjde, lebo idem s ním (a išli aj naši chlapci), takže sa spoľahol na známych ľudí v neznámom prostredí a zvládol to vcelku obstojne (p. dr.-inak super žena- mu bola zrejme sympatická, lebo sa ani nevzpieral, keď mu vyšetrovala bruško!)...všetko bolo OK, kým p. dr. nenariadila odber krvi... 😔 😒
to ešte len bola paseka...najskôr mu nemohli sestričky nájsť žily (pichali ho asi na trikrát) a keď už našli, tak zase pomaly tieklo (bol od rána vyhladovaný a vysmädený, keďže mu krv brali až pred obedom!) a napokon muselo natiecť asi zo 7 skúmaviek (!)... ten boj, čo sme tam s ním zažívali neprajem nikomu...
samozrejme od toho momentu si spojil všetko lekárske s odberom (a vytvoril si nie práve "vábnu" skúsenosť) a odvtedy sa opäť bojí aj u lekárky (kde ako na potvoru sme tentokrát museli zavítať opakovane už x-krát)...
a kedykoľvek si zmyslí a opakuje: "pich-pich" a ukazuje pri tom na ruku (pamäť má -ako na potvoru-ako slon)...
keďže sa už ale mám, o čo oprieť, nahodila som do našich zošitových štruktúroviek aj tému lekárka a čo všetko robí (lebo práve na štrutkurovanej vizualizácii on ako-tak niečo pochopí)... zdá sa, že už sa celkom "orientuje" a "chápe", čo lekárka musí robiť a prečo...
takže teraz by som sa už asi mala o čo oprieť...
ale: zajtra nás čaká kontrolný odber (teda odbery, aj výtery a ostatné) znova a ja som si uvedomila, že ak by som ho pripravovala už dnes, zajtra by som ho tam ani nedostala... 😖 😒
takže som zvolila taktiku pštrosa a o pichaní sa dozvie až zajtra-zrejme priamo na mieste, kde už bude trauma aj to, že tam len vstúpime... 😒
ale ktovie?
možno naša "vzdialená teória" pomôže a on si dá aspoň niečo lepšie vyšetriť... 😔 😕
aj keď...
moc tomu neverím...

takže: moja odpoveď- podľa mňa nie je univerzálny spôsob, ako to s ustráchanými deťmi urobiť...
vždy treba riešiť podľa aktuálnej situácie a možností...

sisstin
autor
12. pro 2011

Bré ráno,

tak já jsem zařídila potvrzení svatebního termínu a už mám doma i oznámení 😀 Tygr po týdnu ve školce, no zas se mu ráno nechtělo nic vyrábět a natahova 😝 ale paní učitelka ho pak ukecala. Jinak vánoční besídku nemají, ale ve čtvrtek jsou odpoledne vánoční dílničky s rodiči - to teda nejsem, jednak máme logopedii a jednak to pro nás fakt nejni...ani pro mě, ani pro Tygra 😅 😅 ale pak o půl pátý tam mají na zahradě rozsvěcení vánočního stromku a koledy, tak to půjdeme 😉

@macocha a jaké ještě úzkosti má holčička? Právě syn se taky všeho bojí - nevlezl by třeba do bazénu, bojí se jít na prolézačky, bojí se větší skupiny dětí, bojí se zvířátek atd., prostě jeho vykolejí dost rychle celkem všechno...třeba ve školce je furt nalepenej na učitelce, nic moc s ním nejde podnikat ve smyslu nějaký heren a tak...on prostě nechce. Navíc je hrozně nejistej, takže se bojí, že něco zkazí nebo že něco neudělá dobře a tak. Ale třeba noční děsy nemá, "jen" je prostě na nás furt nalepenej, i doma mi neustále chodí za zadkem, spí se mnou v posteli...nesnese, abych třeba já něco dělala ve vedlejším pokoji a on by byl vedle sám atd. 😉

sisstin
autor
12. pro 2011

A už mi přišly ty moje první obrázky, vypadá to fakt super 🙂

dadlenka
12. pro 2011

@sisstin tohle fakt vypadá dobře🙂 ten váleček vlevo jsou přesýpací hodiny?

sisstin
autor
12. pro 2011

@dadlenka jj, je to nastavený na 10 vteřin..a tou kostkou házíš a podle toho, co ti padlo za číslo..si vybíráš číslo kartičky..ale my to určitě budeme ze začátku hrát, že se na ten obrázek bude dívat a já se budu jenom ptát 😉

dadlenka
12. pro 2011

@sisstin tak to je fakt dobrý, spousta možností🙂 můžete o vánocích i taťkou hrát🙂)

sisstin
autor
12. pro 2011

@dadlenka taťka tu nebude, je v práci 😉

dadlenka
12. pro 2011

@sisstin ale možnosti tam jsou😀😀

sisstin
autor
12. pro 2011

@dadlenka bude tu od neděle až do Stědrýho dne..pak v noci jede na ranní 😉

dadlenka
12. pro 2011

@sisstin však jo🙂 můžete hrát i jindy. Hlavně aby byla pohoda a klídek🙂 teda aspoň v rámci možností🙂)

sisstin
autor
12. pro 2011

@dadlenka no snad jo, doufám...akorát pro změnu na mě něco leze...chrchlám jak tuberák a že by mi bylo nějak strašně dobře, to teda fakt ne 😝 a ve školce dneska bylo i s Tygrem pět dětí 😝

dadlenka
12. pro 2011

@sisstin hmm Kryštofovi se spustila v sobotu rýma, takže na mě furt řve nóó- nos a utírám jak divá🙂) a mě rozbolel zub, zítra to jdu pořešit k zubákovi🙂) takže jsem z předvánočních příprav udělala prd🙂)

sisstin
autor
12. pro 2011

@dadlenka no jediná výhoda tý rýmy je, že se Tygr naučil už suprově smrkat..takže konečně všechno vysmrká a neteče mu to do krku nebo z nosu 😝

dadlenka
12. pro 2011

@sisstin Kryštof jenom jalově fouká, snad se to taky naučí🙂) problém je do něj dostat sirup nurofen nebo panadol... dřív se toho mohl užrat a teď hysterka jenom to podávám z poličky🙂)