Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
22. srp 2013

@krystalka ne nemá já to jen psal že tahle se asi nejlépe rozliší těžší ovř a lehká dysfazie prostě to jak naskočí ta gramatika. Jinak u nás teď frčelo bohužel. Rád bych si obul boty ale bohužel mi to nejde atd... Jo a taky mi sdělil že si koupí jinou maminku, která ho nebude dávat do školky a bude mu v obchodě kupovat, co bude chtít. Jako mluví pěkně ale to co z něj občas padá... Někdy to ani není vtipný - my sdělil že nechce doma tatínka že tohle je jeho domeček, že tatínka zabije a budeme tam bydlet jen spolu.

sisstin
autor
22. srp 2013

@sicinka no i celkově, jeden bude hučet takhle, druhej takhle. Ted tam prej bude chlapeček, co nesnáší lidi, co mají brýle a co mají culík. Všichni VOKS, komunikační proužky, no bude to asi hukot. Pokud je takový dítě na kolektiv jedno, max. 3, tak se to dá...ale jinak je to hustý peklo 😝

sisstin
autor
22. srp 2013

jinak já už jedu v práci s denním režimem, volacíma kartičkama, strukturovaným učením atd., a hrozně mě to holky baví, je to jako super práce a dozvěděla jsem se už i něco novýho 🙂

cairka
22. srp 2013

Tak toto ma zaujalo. Malá má oficiálne len OVR , ale ten slovenský gramatik jej robí obrovské problémy doteraz 😕 napriek celkom obsiahlej slovnej zásobe.
A do kedy je OK zamieňanie slov? Aj opozit 😕 napríklad dnes si z nej jedna teta robila srandu, že si vezme jej okuliare, lebo ich nechala položené na stole a Dia jej kontrovala, že by jej (tete) boli veľké (malé)... a to je niekoľkokrát do dňa, že použije iné slovo 😕

martuulka
22. srp 2013

Ahoj holky. U nás se teď hodně rozjíždí symbolická hra, myslíte, že je to dobré znamení? Bylo by toho schopně 2,5 leté autistické dítě?

abbie
22. srp 2013

@martuulka bolo 😀

kajiszek
22. srp 2013

@christianac Ahoj, dávala jsem malé Pangamin Glukavin a Omega 3 kapsle. Chtěla jsem na podzim začít zase znovu (ono je to obojí fajn jak na mozek, tak ale i na imunitu), ale jak má už dost svoji hlavu, tak se obávám, že to do ní nedostanu 😖 Dřív sice nekomunikovala, ale byla o dost povolnější 😀 Teďka už si pořádně dupne a dělá scény. Jinak se přiznám, že přes prázdniny jsme neprocvičvolay nic 😅 Nebo tak sem tam něco, ale málo... Ale zase na druhou stranu udělala za prázdniny velkej skok v chování mezi vrstevníkama a s bráchou se stali fakt super parťáci. Takže i tak posun vidět je. Jinak dřív jsme dělali různé úkoly typu obrázek na obrázek, obrázek na stín, skupiny obrázků (pes mezi jiné psy, míč mezi jiné míče), třídění barev, přiřazování barev, třídění tvarů a věcí do skupin a k tomu samozřejmě vše co nejjednodušeji okomentovat. Tyhle úkoly jsme dělaly jak v reálu, tak na iPadu. Všechno zná nazpaměť, takže to už nemá cenu, takže aktuálně jsme ve fázi jednoduchého puzzle, začala jsem s protiklady (to už měla asi umět dávno, ale přišlo mi to pro nerozumící dítě složitý) a pak prostě převážně jedem už jenom porozumění... Ukaž, kde je to a to, ukaž, kde holčička spí, kde chlapeček jí atd... čím jezdí tatínek do práce, kde se s bráchou koupete atd atd... Pak třeba vezmi balonek a odnes ho vedle do stanu... No moc jí to nejde 😒 Občas se něco zadaří, občas nespolupracuje, občas nechápe, co chci. Ale jak říkám, fakt procvičujem minimálně, spíš jen to porozumění tak nějak běžně, od září mám v plánu se tomu zase víc věnovat. Ale tak ona fakt postupuje poměrně slušně, už máme i první věty "dej mi to" a "nech toho" 😀 😀 A zdá se, že začíná pomalu spojovat slova... Už se stalo, že řekla měsíc není, případně je tam měsíc nebo čka hají (kočka leží). I to porozumění je lepší, ale není k věku. Z neurologie mámy psaný OVŘ v recepci i expresi, tak doufám, že to bude opravdu jen to... Mám ještě syna (4,1) let a ten měl taky hodně podivnej vývoj, takže doufám, že malá to bude mít taky tak a časem se to vyvrbí a nebude z toho receptivní či smíšená dysfázka... Jinak na logo jsme byli jednou a máme přijít za půl roku 😀 Ranou péči jsem nekontaktovala... Jinak můj syn byl do dvou let těžce napřed v řeči i myšlení, od 2 do 3 let byl totální autík a od 3 se zase pomalu posouvá, ale oproti vrstevníkům je v řeči opožděnej 😀 Takže já fakt nikdy nevím, co od svých dětí můžu čekat 😀 😀 😀 Psycholožka tomu říká "nerovnoměrný vývoj" 😅 Viděla je oba.

@mvmk Jsem si vzpomněla na kamarádku, její klučina je na den stejně starej jak Vojta, byl u babičky a volá tatínkovi (pochází z USA) Hi dad, přijeď pro mě, I have teplotu 😀 😀 😀 Takže míchání jazyků je fakt normoš. A ta stavba věty u dysfázie asi běžná, co jsem tak četla, ale blbý časování a agramatismy můžou bejt i u normálních dětí. Jak psala @abbie, tak třeba můj Vojta taky říkal chceč místo chci a bylo toho víc... Vojta sice není až tak obrázek normoš dítěte, ale dělaly to i děti kamarádek, co normoš jsou 😉

@krystalka Děti občas perlí, že? Jak jsi psala o tom zabití tatínka, tak Vojta včera v zoo taky slušná hláška... Děda se coural někde vzadu a furt četl nějaký tabule a já jen tak řečnicky prohlásila, kde že máme zase toho dědu a Vojta s ledovým klidem prohlásil "Aaale, děda asi někde umřel" 😀 😀 😀 Nebo dneska jsme šli na zmrzku a děda (jakože můj táta) provokoval Vojtu i mojí mámu nějakejma nesmyslama a Vojta se smál a u toho prohlásil "hehe, děda je ale pitomej"... Nebo ráno doma před cestou k našim si obouvá boty a říká "ty jsou ale krásně čistý, nemám na nich ani žádný slepičí hovna"... Nebo nás pořád poučuje a sám si vymýšlí pravidla jako třeba "musím zavřít dveře na záchod a do koupleny, protože jinak by nám to tady hrozně smrdělo"... a to je furt něco. Nelinku poučuje, mě poučuje, celkově je fakt poslední dobou chytrej jak rádio... No a do toho přijde z ničeho nic jeho hláška totálně mimo mísu a pak už zase znejistím, jestli nebude fakt mít nějakou diagnózu 😀 Např. se zeptám "Vojtí, proč jsi tady rozházel ty kostičky, ukliď je"...a odpověď "Ááále víš, jenom se teď bojím domů, maminka mi řekla, že když se potluču na kole, tak mi ho zavře do sklepa" 🙄 🙄 🙄

kajiszek
22. srp 2013

Jinak řeknout, vezmout, přistanout apod máme ještě občas taky... I když někdy to řekne i normálně.

kajiszek
22. srp 2013

Teďka jsem si to po sobě přečetla, tak se omlouvám za překlepy...

krystalka
23. srp 2013

@kajiszek - o tom zabití tatínka, to psala včera Sicinka....já jsem zatím od něj nic takového naštěstí neslyšela, i když už mi taky třeba řekl, abych šla pryč, že se na mně vůbec nechce koukat! 😀 Nebo poslední dobou, když musí někde čekat, tak prohlašuje "tak už jdem, já už jsem z toho celej nervózní!" 😀 😀

anlek
23. srp 2013

@sisstin Prosím tě, zaujalo mě, že jsi psala, že Tygr už má trošku AJ (zřejme z her?). Jak se k tomu stavíš? Mě jen při prostém OVŘ říkají, že AJ není žádoucí.

Ještě, jak jste psaly k tomu internátu, tak já se s něčím podobným setkala teď ve školce. Rodiče si nepřejí, aby děti po obědě spali, vyzvednou si je v 18h. Podle mě jim dají doma jen večeři a šupnou do postele. 😕 A já jsem za exota, co si prosadil, že jeho dítě opravdu bude chodit spinkat i za cenu toho, že půjde mezi jesličkové děti. Doma mi pořád spává ještě tak 2h po obědě, prostě to potřebuje.

krystalka
23. srp 2013

@anlek - to mi taky přijde šílený, co píšeš v té školce - mně by tedy fakt vadilo, že moje dítě tráví 90 procent času s někým cizím a se mnou v podstatě jen o víkendu 😕 . A s tím spaním ve školce - to je soukromá školka? Vždyť normálně ve státních mají všichni po obědě spánek nebo odpočinek, někde můžou, pokud už nespí, dělat nějaké tiché aktivity apod., ale ten čas vyhrazený na odpočinek by tam měl být všude ne? Můj syn tedy už asi od 3 let po obědě nespí, ráno vstává nejpozději v 6, večer odpadá klidně i kolem 19h - takže to by bylo přesně jen dát najíst a spát, jak píšeš... Ve školce vydrží tu hoďku a půl odpočívat, poslouchají čtenou pohádku, pak pohádku na CD a pak už jen spí, nebo si v postýlce s něčím tiše hrají...zatím tam neusnul nikdy, ale aspoň si odpočine...

anlek
23. srp 2013

@krystalka Chodí do soukromé. U nás nakonec rozhodlo, že nejdřív se do státní nedostal a souhrou okolností (doporučila dětská dr. s ohledem na to, že mladší má astma) jsme dospěli k této soukromé. Po obědě se tam odpočívá, čtou jim 2-3 pohádky a prý vyjímečně jim někdo u toho usne (navíc rodiče o to prý nestojí, aby děti spaly), po pohádkách mají klidové činnosti - pexeso, flash cards, ... aby nerušili ty, co případně usnou. Ale mýmu zvědavému spáči tohle nestačí, ve 3r5m spí 10-11h v noci a cca 2h přes den. On tam neusne, protože ví, že pak by mohl o něco přijít, takže jsme vyjednala, že odchází do ložničky, kde spinkají mladší.

sisstin
autor
23. srp 2013

@anlek s tou aj-určitě bych s ním nechodila na kurz,nebo ho to nějak cíleně naučila,ale když o to jeví zájem,tak mu nebráním. On to má hodně z Ipadu,kouká na Prasátko Pepu v originale atd. Cíleně ho žádný slovíčka neučim;)

anlek
23. srp 2013

@sisstin To mám podobný nároz. Mě celkově u školkových dětí přijde dost zbytečné (až skoro trápení) kurzy AJ. Ale na druhou stranu nebudu bránit AJ v písničkách, co má rád, ve hře na mobilu, hraní se známými, co AJ mluví ...

hrusti
23. srp 2013

Ahoj holky, já také zdravím. My už jsme definitivně doma z prázdninového cestování a začínáme se aklimatizovat a připravovat na nástup do školky 🙂
Jinak s péčí jsme to taky o prázdninách moc nepřeháněli. Včera jsme byli u Baslíka, tak ho cdhválil, že hezky spolupracoval. Prý dělali nějaké časové posloupnosti a krátké vyprávění. To jsem docela koukala.
Jinak u nás přes prázdniny posun v hrubé motorice. Konečně se přestal bát vody a různých prolézaček na hřišti, tak jsem ráda 😉

@kajiszek To je super, že, jak si děti spolu vyhrají, když jsou od sebe kousek. Honzík s Kristýnkou jsou tedy taky partaci. Trošku mám obavy, jak to Kiki ponese, až bude Honzík chodit do školky. To bude ze začátku šok, jsou přeci jen zvyklí být pořád spolu.

@sicinka Ty jo, to jsou tedy hlášky. To by mě zajímalo, jak na to Dáda přišel, obzvlášt, když jsi psala, že nemáte televizi. U nás tedy přibilo zatím jen další "nevhodné" slovo a to blbeček 😝

Jinak na fcb holčiny doporučovaly přípraven Esprico, prý je to hodně na zklidnění dětí. Docela o tom uvažuji.

sisstin
autor
23. srp 2013

tak my frčíme už do Ostravy za smardikem na víkend. Tak jsem si vzala novou klávesnici k Ipadu, a fakt pohoda, mám z toho normálně notebook, akorát v Leu je strašně málo místa. Tak jsme tu trošku jak sardinky. Zítra půjdeme do kina na Letadla - pro Tygra to bude premiéra v kině, tak jsem zvědavá, zda vydrží, ale myslim, že to bude v pohodě Pak asi půjdeme do jojoparku (zábavní centrum), a prostě fajn program, tak snad si to všichni užijem 🙂

silvikam
23. srp 2013

@hrusti Ahoj, to esprico užívame. No nepozorujem nejaké skľudnenie myslím fyzické. Stále vkuse skáče a pobehuje, ale myslím, že nám pomohlo pri učení. Vie sa viac sústrediť. Tak vyskúšajte.

krystalka
23. srp 2013

@sisstin - 😀 😀 😀 , víš co tu zrovna dělám? Koukám na programy kin, kde dávají Letadla a přemýšlím, jestli Jiřík dá tu hodinu a půl v kině 😀 😀 😀 , taky by to pro něj byla premiéra... My jsme právě předevčírem byli na letišti v Ruzyni, strávili jsme tam asi 3 hodiny - v prosklené hale, na terase....jak totiž teď opravují tu hlavní dráhu, tak to všechno lítá přes nás, takže už máme celkem přehled v kolik lítají ty velké Boeingy - Emirates a Korea, tak to tam dědeček byl obhlídnout a jeli jsme se tam na tu dobu kouknout, jak startují Emirates a přistávají Korejci 😀 . Tak by se nám to tak nějak tematicky hodilo, akorát se trochu bojím, že v tom kině na něj bude hrozný kravál, mně to aspoň v multikinech docela vadí, jak to řve...doma míváme televizi celkem potichu...tak pořád nějak nevím...

hrusti
23. srp 2013

@sisstin
@krystalka My se taky chystame do kina na Letadla 😀 😀 😀 Honzik videl v televizi reklamu a chce jit. My uz jsme jednou v kine byli. Sice ke konci uz poposedaval a delal blbosti, ale dali jsme to. Hluk mu nastesti nevadil.

christianac
23. srp 2013

@kajiszek ahoj a děkuji za inspiraci 😉 Naše malá má v papírech taky nerovnoměrný vývoj v oblasti řeči a porozumění (zřetelný podprůměr ☹
A jak jste bojovali s nočníkem? Nám se to podařilo teprve před dvěma měsíci, ale musím říct, že ho pochopila celkem rychle. Teď pro změnu bojujeme s dudlákem 😖 Junková mi říkala, že ji ho mám nechat. Jenže ona ho má v puse od rána do večera a lidi venku blbě koukaj. Tak nevím, jestli ji ho sebrat a když ho bude hledat, tak dělat, že nerozumím.

hrusti
23. srp 2013

@christianac A co jí zkusit ten dudlík ustřihnout? Moje malá na něm byla taky závislá, necchtěla ho dát, ale zkusila jsem jí ho ustřihnout, řekla jsem, že je rozbitý a fuj a že ho musíme vyhodit a během 2 dnů ho sama odložila. Jen se jí potom tedy zhoršilo noční spaní, protože se neměla čím ududat 😒

sissmiss
23. srp 2013

ahojte. Hlasim pokrok. Zlatik za rozrozpraval viac, slovna zasoba je dost dobra, mozno uz na jeho vek, gramatika sa velmi zlepsila, ked sa snazi tak vacsinou rozprava gramaticky v poriadku. Vyslovnost je tiez ovela lepsia, aj ked je stale zretelne slaba. Celkova stavba viet je taka ina, akoby doslovne prekladal anglicke texty 😅 ale porozumeju mu uz aj cudzi, pomerne dobre. Za tyzden zacina v skole, nulty rocnik, skola je pre deti ako on, problemy s recou, ale intelektovo v norme. Tak som zvedava ako to bude pokracovat. On sa velmi tesi 🙂

krystalka
23. srp 2013

@christianac - tak já o bojích s dudlíkem vím svoje 😉 - a co kdybys jí ho ráno prostě zkusila schovat a dala až na spaní po obědě a večer? Náš malej měl dudlíka prakticky od narození, ale když byl vzhůru, tak jsme se ho snažili vyndavat a dostával ho jen když chtěl spát, i venku v kočárku, pokud byl vzhůru, tak jsme mu ho sebrali, nechtěla jsem, aby ho pak nosil ještě na písek na hřišti... Takže dudlík vždycky ráno někam "odjel na výlet" a vracel se až na spaní 🙂 . No, zato ale na to spaní ho má ten náš závislák ještě teď v 5,5 a vypadá to, že po dobrém se ho asi nevzdá 😒 . No, zubařka o tom ví, na zuby mu to zatím nevadí, tak uvidíme....jako já už bych mu ho asi sebrala dávno, ale manžel je s ním často večer doma sám, když jsem v práci - a to je vlastně polovina dní v měsíci...a i kdybych jim ho odnesla s sebou do práce, tak on by mu klidně dojel koupit nový, jen aby se s ním večer nemusel dohadovat a vydržet to jeho vztekání....tak to prostě jen občas zkouším, jestli ho malej za něco nevymění, nebo neusoudí, že už je velkej, ale zatím na veškeré naše domlouvání, že už je velkej, nám klidně řekne, že je ještě malej a že nechce být velkej, protože to by pak nemohl mít dudlíčka 😝 ....hmm, co s tím nevím, jen se utěšuju tím, že do 15 ho asi mít nebude 😉

krystalka
23. srp 2013

@hrusti - tuhle fintu s ustřižením, jsme zkoušeli taky, ale jednak mu to nevadilo, dal si ho do pusy klidně i tak a za druhé, kdykoli jsme byli někde v obchodě a zahlédl tam dudlíky, tak je hned chtěl koupit 😉 . No, přiznám se, že jakkoli jinak jsme dost důslední, tak v tomhle jsme zatím vždycky podlehli, nějak se nechci vzdát toho bleskového usínání a klidného spaní celou noc, tak tomu nechávám volný průběh...jinak u nás nepomohla ani velká rýma, i když se mu blbě dýchalo, stejně si tam ten dudlík pořád cpal 😒

krystalka
23. srp 2013

@hrusti - prosímtě a jak jste byli s Honzíkem poprvé v kině, na čem jste byli? Já bych ho na jednu stranu ráda vzala poprvé do kina, ale pořád váhám, on byl vždycky na ten hluk dost citlivý....sakra, kdyby to aspoň dávali v nějakém obyčejném kině, tam to tak neřvalo, ale ty multikina jsou tak nesmyslně přeřvaný...asi aby bylo slyšet přes to šustění popcornu a srkání pití - já kvůli tomu ty multikina nemám moc ráda, byla jsem tak nějak vychovaná v tom, že v divadle ani v kině se ničím nešustí, nemluví nahlas apod....a dneska abych se bála, že mi někdo za mnou ten popcorn vysype za krk a občas se tam lidi normálně baví mezi sebou....to si to můžu rovnou pustit doma v obýváku....

christianac
23. srp 2013

@krystalka tak aspoň, že ho vyžaduje jen na noc 🙂 Nemá nějakého bratrance nebo kamaráda, že by u vás přespal? Třeba by se před ním tvůj malý styděl? A pochopil by, že je na něj velký. S tím manželem, to je na prd, že tě v tomhle nepodporuje a raděj mu ho dá, ale můj je to samé... Já jsem ji to jednou naučila, že přes den nee. Pak ji hlídal přes den on a samozřejmě ji ho dal.
A malá má taky pěkné zuby, kdyby je měla nějak pokřivené, tak bych ji ho samozřejmě dávno sebrala.

hrusti
23. srp 2013

@krystalka my jsme byli na kreslenem filmu Croodsovi se to myslim jmenovalo. Bylo to od autora Madagaskaru. Honzik byl tedy ze zacatku vyjukany, ale rychle se otrkal. Videl, ze jsou tam deti okolo nas.
Honzik si uz povida, ze pojedeme do kina na Haje. Skoda, ze jste tak daleko. Mohli jsme jit spolecne 😉 A dokonce H.uz i nasel, ze je Lego Duplo letadla. Mame doma totiz katalog Lega a Honzik v nem hleda darek, co bude chtit od Jeziska 😀

christianac
23. srp 2013

@hrusti to mě taky napadlo, že ji ho nějak znehodnotím 😀 a ona ho pak odmítne, ale taky se bojím, že se ji zhorší to spaní. A tvoje malá si pak na ty večery bez dudlíku zvykla a to spaní se zlepšilo?
Ta naše totiž už dlouhodobě po obědě nespí, tak chci mít aspoň večer klid 😉

hrusti
23. srp 2013

@christianac Mala spi blbe stale, v noci je klidne 3x vzhuru, ale po tom sebrani dudliku se to jeste zhorsilo a ja jsem se to snazila osidit flaskou s mlekem a postupne jsme pak to mleko odbourali 😉