Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kacici
5. led 2011

@wsmoulinkaa - porucha autistickeho spektra - splnuje skoro vsechny body 😅 ,ale 2 psycholozky uz ji daly nalepku dite s ADHD 😅
V dubnu budu snad vedet vic,jedeme do Prahy tak pak urcite pisnu 😉
@sisstin 😀 ,fakt je bezvadna,jsem rada ze jsi me dala kontakt,je bezva mit nekoho kdo poradi 😉 A Terca ta je nadsena jak ji chvali 😀 😀 😀

sisstin
autor
5. led 2011

@wsmoulinkaa no tak video jak mluví fakt nemám, páč nemluví 😅 😅 😅 jako jo, občas něco pojmenuje za den, co umí a zrova vidí...ale tím to hasne, že bych ho jako natočila, jak něco říká vkuse..to fakt nehrozí 😅 😅 😅

wsmoulinkaa
5. led 2011

@sisstin hmmm tak to jo 😒 no budu držet palce...a jak to u takových dětí vypadá pozdějc??? nakonec se naučí přece mluvit ne?? nebo jako jak si to mám představit, znám děti co špatně mluví, ale napodled vypadají jako postižený....což u tvého chlapce nic tkového není!!!!!!!!!

wsmoulinkaa
5. led 2011

ježiš píšu jak hotentot 😀

wsmoulinkaa
5. led 2011

takže u vás je jen problém ve vývoji řeči! neexistovalo tam něco jako dej a nepodal, oční kontakt to je vše oukej....jen prostě ta řeč?!!!

sisstin
autor
5. led 2011

@wsmoulinkaa no tak u té expresivní dysfázky, pokud není fakt nějaká těžká (což u nás nevypadá), tak s tím ročním odkladem pak do ZS už mluví normálně jako vrstevníci 😉 ta řeč se rovná nejdřív, tam je pak právě to riziko různých specifických poruch učení 😉

u té receptivní už to je horší, tam je to na dýl, některý lidi s těžkou receptivní už celej život mluví jako cizinci, co se naučili česky...

těžko dělat nějaký prognozy do budoucna, ale Kr. nám říkala, že nevidí jedinej důvod, proč by mluvit neměl normálně 😉

wsmoulinkaa
5. led 2011

jdu si dát kafe, bo mě klepne, pak dočtu

sisstin
autor
5. led 2011

@wsmoulinkaa ted nevím, jestli to bylo na mě nebo na kacici... Tygr měl ze začátku problémy i s porozuměním řeči a opožděným vývojem ..oční kontakt a tohle bylo odjakživa v pořádku, auti rysy moc neměl...

nicméně tohle všechno dohnal, ted už je dejme tomu více méně standartní dítě, až na to samotné mluvení 😉 řeči rozumí normálně, řekla bych, že ta pasivní slovní zásoba je obrovská, vývojově je taky v normě, IQ taky.. "jen" ta řeč 😉

wsmoulinkaa
5. led 2011

@sisstin supééééér to už je lepší pohled na svět!! 😵

romana
5. led 2011

@sisstin to je vrchol, ale to bych řekla, že je fakt jen u nich. u nás naopak školka váhala, jestli dítě neodmítnout během těch prvních tří měsíců a spc se postavilo za rodiče.

argousek
5. led 2011

@kacici koukám, že jsou to nějaký omega 3 mastný kyseliny, tím nic nezkazíš na trhu je toho hodně, my jsme dávali marin Q. Je to něco jako rybí tuk kdysi, protože se přišlo na to, že v naší stravě je málo ryb a náš mozek tyto kyseliny potřebuje. Já teď dávám Hvězdíky, protože je to lepší na chuť. Ten marin Q byl prostě sirupovej olej a to se potom Adámkovi eklovalo

@sisstin jak už jsem ti psala, nevzdávej to, hlavně musíš být sama přesvědčená o tom, že ho tam dostaneš. Jakmile tam půjdeš s tím, že budeš dopředu počítat s tím, že ho nevezmou, tak se to i stane. To je síla přitažlivosti. Takže držím palce, aby to dopadlo. Jinak fakt přeju, aby bylo líp a líp a dostala si se z této prekérní situace, taková čupr holka a takový potíže, fakt držím pěsti, aby ses z toho vyhrabala 😉

aleachim
5. led 2011

@sisstin Průběžně čtu, ale nepřispívám, protože tomu ho 😅 no rozumím, ale dneska mi to nedá, protože vidím, že máš den blbec, tak chci podpořit.

Tvůj ex se mi jeví jako pěkný hovado a ty můžeš být ráda, že cáluje a do ničeho ti nekecá. Pokud jde o změny v životě, tak on nikdy nepozná radost, kterou ti tygr přináší svou snahou a láskou, kterou dává vám (myslím tebe a tvé rodiče). Se školkou to nevzdávej, vybojovala jsi toho pro tygra už spoustu (ještě v létě jsi si neuměla představit, že ti někdy řekne mami a teď v pohodě, ne 😉 ? Takže tvá snaha není zbytečná, protože to je hlavně tvá práce- škoda, že není smajlík s palcem nahoru 🙂 ), tak proč by se nepodařila nakonec i pořádná školka. Držím pěsti, aby se zase začalo dařit.

sisstin
autor
6. led 2011

čau holky,

moc díky za podporu, ještě, že vás mám 😵 😵 😵

tak ve školce jsme byli, ředitelka učí, takže jsem očouhla úřední hodiny a příští týden už půjdeme za ní rovnou 😉

jinak se mi podařilo něco zase natočit, jsou to ty tvary a barvy podle předlohy, ještě to neumí 100%, ale jakž takž no 😝

https://www.youtube.com/watch?v=i1m7yWxjULI
eleonora
6. led 2011

@sisstin náhodou může být tygr pyšnej na tebe, to jak s ním pracuješ a učíš ho no nádhera. víc takovejch maminek a bylo by dětem blaze. Mám kamarádku, která učí a říkala, že se většinou rodiče jen vymlouvají na ruzný poruchy v učení a s dětičkama nic nedělají.

Za chvilku vyrážíme do poradny a pak za mamkou do nemocnice včera ji operovali tak na návštěvu.

sisstin
autor
6. led 2011

holky, tak ještě jedno..docela jsem čuměla..na to, že před 2 měsícema a něco ztěží složil dvojdílný obří puzzle 😝

https://www.youtube.com/watch?v=bAeuzbAPobE
dalea
6. led 2011

@sisstin Super,tak tigrovi to ide skvele 😉 My sme sa velmi rozbehli po 3 roku,az tak,ze doslova co nevedela jeden den,na druhy den uz zvladala,takze aj ty mozes cakat taketo skoky v napredovani 😀 Nasla som stranku o skole pre nadane deti a su tam velmi dobre informacie o HFA,AS,poruchach ucenia,spravania,fakt super citanie,skuste mrknut,koho to zaujima 😉 http://www.centrumnadania.sk/

sisstin
autor
6. led 2011

@dalea no po tom třetím roce je to fakt úplně jiné, jde to dost rychle ve všech směrech 😉 ale Lea je teda taky dost chytrá, když tady píšeš, co všechno zná...ten odkaz jsem pročetla, na slovenské stránky je to hodně dobře popsané 🙂

eleonora
6. led 2011

tak jsem dneska byla s Martou v poradne a nevim nevim co si o tom myslet. Včera sem jim volala, že potřebuju připravit papíry na zápis do školy, aby jsme mohli jít do přípravky mají jen 15 míst a ona mi dneska řekla, že to nestihla tak si mám přijít až za týden a další perla byli jsme objednaný na 13hod. a na řadu jsme šli až ve14 hod s tím, že nestíhá a ani nebyla nijak vstřícná aby řekla co je potřeba no prostě vůbec nic nám dnešek nedal.

mydva28
7. led 2011

sisstin: Díky moc za info ohledně Krejčířové.
Do SPC v HK chodíme a jsem moc spokojená. Malej tam hodně spolupracuje a je moc chválenej, vyhovuje mu individuální přístup.

sisstin
autor
7. led 2011

@mydva28 a vy chodíte do toho na Štefánikovce nebo v Hradecké ulici? 😕 To jsi mě zas teda zvi(y)klala, tak já fakt nevím 🙄 🙄 🙄 co má chlapeček za problémy? 😅

@eleonora a vy chodíte klasicky do PPP? 😕

já už jsem četla, že do SPC chodí děti postižené a do PPP jenom děti s dys poruchami atd. A ta dysfázie expresivní by teda měla být "jenom" vada řeči...ale zas mám takovej pocit, že v PPP by tam s ním asi neuměli...

fakt nevím, zatím teda chodíme jenom do té RP..

no nic, budu večer, zatím hezkej den 😉 🙂

mydva28
7. led 2011

My chodíme do Hradecké. Máme poruchu autistického spektra. RP k nám jezdí Liberecká, kvůli očím. Jinak navštěvuje rehabilitační stacionář. Ty jsi z okolí HK?

mydva28
7. led 2011

Kacicci: že se potkáme v tady, je hrůza, viď? Jedete ke Krejčířové? Je fakt dobrá, my tam musíme znovu, protože se asi jen o PAS nejedná a v 5 letech se už dá přesně autismus určit. A jak se máte?

eleonora
7. led 2011

@sisstin jj mi chodíme do PPP a včerejšek byl teda brutál. My řekne musíte s ním cvičit pořád to stejný já sem dneska nějak nestíhala. tak vůbec nevím co dělali nebo ne 😒

Jinak jsme si s Martínkem dneska dali asi 40 min učení a docela pohoda. Dokonce jsem si kvůli tomu začala psát sešit a do toho píšu co dělal špatně a co dobře.

takže má dneska za sebou:
rozdíly v párových obrazcích,
rozdíly v párových tvarech,
rozdíly mezi dvěma slovy např. sít - snít, níž - než, pak - pak,
rozdíly mezi dvěma slovy nemajíci smysl sip - sit, zaf - zaf,
vyhledávání slova - četla jsme mu příběh o srnce a vždycky když tam bla srnka srna srnče apod. musel klepnout do stolu to pro něj bylo peklo nedokázal se soustředit
potom jsme dělali paměť na obrázky - položila jsme mu na stůl 8 obrázku a on si je musel zapamatovat, překryla jsme je a on pak musel tu řadu sestavit sám dostal druhou sadu obrázků - dobrej trénink na krátkou paměť a 5 párů udělal dobře

eleonora
7. led 2011

holky tady jsem našla co to vlastně ta dysortografie je

Dysortografie
Dysortografie je specifická porucha pravopisu. Postihuje celkovou oblast gramatiky či jen určitých jevů.

Často se vyskytuje porucha v porozumění a aplikaci
gramatických pravidel
tvarosloví
syntaxe

Hlavní vyskytující se obtíže
specifické dysortografické jevy (jejich výskyt je ovlivněn zejména nedostatečným rozvojem sluchového vnímání, vnímání rytmu, chápání obsahu textu a nedostatečným rozvojem grafomotoriky)
chyby v oblasti aplikace gramatických pravidel (zejména v důsledku nevyvinutého jazykového citu, nedostatečného osvojení systému mateřského jazyka, poruch paměti a automatizace deficity v oblasti pozornosti, paměti, automatizace a grafomotoriky)
další vyskytující se obtíže (sluchová analýza, rozlišování artikulačně blízkých hlásek, specifické asimilace, nerozlišování tvrdých a měkkých slabik, specifická artikulační neobratnost)

Důsledky
nezvládnutí krátkých časových úseků
obtíže u cizího jazyka
špatné rozlišování některých grafických symbolů
zaměňování slov

Osoby trpící dysortografií lze rozdělit na 2 typy:

1.hyperaktivní typ – osoba je se psaním hotova dříve, než si stihne vše promyslet a ujasnit, dochází tak k velkým chybám
2.hypoaktivní typ – osoba píše zdlouhavě, trvá jí dlouho, než určitý výraz v paměti vyhledá

sipkova1
7. led 2011

Ahoj @sisstin, omlouvám se, že sem lezu, jsem z úplně jiné diskuse, ale občas čtu tuhle diskusi a Tvůj blog. Přijde mi úžasný, jak se synem pracuješ. Tygr mi přijde moč šikovnej na ty “myslící aktivity“ jako je skládání podle barev, logické přiřazování, puzzle atd. Nejsou nějaké speciální aktivity pro rozvoj mluvení? Podle toho videa mi přijde, že on tu myšlenku má v hlavě, ale prostě je problém, že ji není schopen verbálně sdělit. Tak třeba nějaká kazeta, kde jsou slova a mezery na to, aby je posluchač opakoval (jako když se učí cizí jazyk) nebo třeba nějaká hra, kdy má něco říct, abys mu něco podala atd. Jsem laik, jen mě to napadlo, když jsem viděla to video, evidentně není problém v myšlení, jen v tom sdělení. Jinak co se týče toho, že nechodíš do práce, myslím, že nemusíš mít výčitky, Tvoje práce je teď starat se o Tygra a to děláš super a jak nejlíp umíš. A v budoucnu bys mohla všechny tyhle zkušenosti a informace využít třeba při práci s dalšími “nestandardními dětmi“ třeba jako vychovatelka, teta, učitelka atd. Držím palce do budoucna.

sisstin
autor
7. led 2011

@mydva28 no my bysme právě jezdili do tý Štěfánikovky - to je SPC pro děti s vadami řeči a spolupracuje i s ní ta "naše" logoškolka. Já fakt nevím no... 😕 Já jsem z Pardubic 😉 My máme od Krejčířové zatím Opožděný vývoj řeči s rysy expresivní vývojové dysfázie, v dubnu jdeme na rediagnostiku a myslím, že už se té expresivní nevyhneme 😝

@sipkova1 čauvec, no to je právě podstata té expresivní dysfázie - že se dítě nedokáže vyjádřit, nepamatuje si motoricko-kynetický vzorec slova, špatná fonetická a krátkodobá pamět atd. 😉 u těhlech dětí, které ještě téměř vůbec nemluví se toho, co se týče té samotné exprese ještě moc dělat nedá. To, co s ním dělá logopedka + ty věci, co s ním dělám já. Řeč se právě rozvíjí i procvičováním jemné a hrubé motoriky, paměti atd.

Ted je ve fázi, kdy mu začíná ta slovní zásoba narůstat, kdy spontánně začíná opakovat, ovšem výslovnost hrozná 😝 často je to slovo podobný jenom intonací 😝 až bude mluvit tak nějak víc, tak pak teprve se dají dělat nějaká cvičení na tu samotnou řeč, chodit do kurzu, kde se naučí rozlišovat hlásky ve slově ( dysfatické děti to neumí, nemají to přirozeně jako děti s normálním vývojem řeči). Jinak u té expresivní stačí tak nějak ta logopedická péče + čas, víc se toho udělat nedá 😉

IQ( neverbální) má v normě, pravděpodobně lehce nad, ve verbální složce je to samozřejmě někde na hranici průměru a podprůměru, ale to by se mělo začít zlepšovat, jak začne mluvit. Jinak až fakt ted věřím, že někdy mluvit bude 😝 😅 když už jako fakt něco říká, ještě tak před půl rokem jsem tomu fakt nevěřila, že by někdy něco řekl 😅 😅 😅

@eleonora no ta dysortografie teda taky není žádná prdel 😒 mi pak budeš radit, jak na ta vaše cvičení, u nás to bude potřeba určitě taky. Jinak teda taky docela dost slušně makáte 😕 🙂

tak my jsme byli venku 4h, s Tygrem v poslední době někam jít..to je něco, musí si prošlapat každou kaluž, v každý se povrtat klackem, koukat na všechny psy a dopravní prostředky 😅 😅 už jsem z něj dneska rostla 😅 😅

eleonora
7. led 2011

@sisstin to víš, že ti poradim 🙂 některý úkoly baví i mě, některý by určo dělaly problémy i mě, ale to je tím, že mám taky dys poruchu a nc moc teda ještě učit MArtínka když já sama mám problémy

mydva28
7. led 2011

Sisstin: My chodíme právě do Hradecké, protože tam je krajské centrum pro autíky. A spolupráce je suprová a malej tam chodí strašně rád, ani nechce domů, fakt tam je hodku a když už má bundu, tak se ještě vrátí zpátky očíhnout další hračky. Jinak díky za kontakt na dr.Kr., už nás objednala a kupodivu ještě na květen. Možná i kvůli školce, protože už musí- bude předškolák. To je strašný, jak to letí.

sisstin
autor
7. led 2011

@mydva28 ono, vy tam už chodíte, tak to je taky jiný, než pro nový pacienty 😉 Jako nemít Dr. Kr, tak nevím, co by jsme dělali 😉 ona jediná mi byla schopná říct, když měl Tygr dva roky, jak na tom je a uměla s ním vůbec něco dělat a nějak ho vyšetřit 😉

mydva28
8. led 2011

Sis: byli jsme tam jednou a tenkrát to bylo taky docela rychlé objednání, naštěstí! Je to fakt špička. Ale taky bych o ní nevěděla nebýt RP. Když mám zprávu od ní, tak se někteří dr. chovaj najednou jinak. Podobnou zkušenost jako Ty mám s očařkou- v půlroce byl pro hradečáky nevyšetřitelný a v Praze najednou nebyl problém. Tady mu zakryla oko, on instiktivně uhnul hlavou do strany a už byl nevyšetřitelnej ☹