Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gtver
2. únor 2011

A vtipná scénka 😀 : Podávala mu obrázek a lvíče: "Děkuju" Jenže ona už koukala do papíru vedle, tak nezareagovala a on se na ni podíval a znovu důrazně: "DĚKUJU!!!" Je totiž zvyklý na odpověď (prosím) 😀 😀 😀

sisstin
autor
2. únor 2011

@gtver na třílety 92cm a 11,8kg....my jsme v Brně, ozvu se o víkendu 🙂

hanatka
4. únor 2011

@sisstin @gtver já mám zase obra, má kolem 18 kg a cca 98-100 cm, je prakticky nezměřitelnej, nechce mi v klidu postát 🙂

dulkagabulka
4. únor 2011

jejda..moj syn mal 7 rokov a vazil 19,5 kg 🙂

sisstin
autor
6. únor 2011

ahoj holky,

tak jsme doma....bylo to skvělé, ale zároveň náročné..kdyby někdo chtěl, tak IP..nechce se mi to tady rozebírat veřejně 😉 jinak Tygr už celkem slušně spojuje dvě slova, už je ani nestíhám počítat...fakt opakuje celej den neustále...ale většinou jednoslovně pojmenovává, ale tak celkem už i během dne spojuje ty dvě slova...

největší problém je výslovnost, čistě říká jen ty základní slova: máma, hají, jede atd. Jinak vagony jsou vagiky, vlak je va, drát je vát, dolů je doů, nádobí je nadigy atd. Takže, když vím, o čem mluví..tak rozumím....ale jakmile nevím, tak jsem celkem v čudu 😅 😅 😅

bellatrix13
8. únor 2011

Zdravím ve spolek 🙂 !

Ženský, mohla bych se vás jen om tak cvičně poptat,co si myslíte o montessori školkách ? U nás se váhá,jestli to má nějakou cenu nebo,né.Máme skoro tříletou holčičku.Od malička je vcelku dost šikovná,respektive snažím se jí co nejvíc věnovat,aby se jí mozeček hezky vyvíjel,teď máme ješt druhou holčičku a tak se snažím dvakráte 🙂 .No a teď se nám naskytla možnost montessori školičky...já jako matka bych potom samozřejmě hned skočila(i když s drobnými vyýhradami),můj manžel pro změnu o tom dost pochybuje a přijde mu to dost zbytečná záležitost a tahání peněz z rodičů.Tak já nevim.Je fakt,že máme docela štěstí v tom,že se holkám můžem dost věnovat oba dva-manžel pracuje ve stejném domě,kde bydlíme .Navíc tu s náma žijí jeho rodiče a druhá babička nedaleko.Musim uznat,že má pravdu,když řiká,že dítě nejvíc profituje z péče rodiny......ale i tak..stejně pořád rozebírám,jestli investovat zrovna do školky je rozumná věc,když děti právě v tomhle věku toho nejvíc namarodí 😕 a nebo jestli to je pro děti výborná zkušenost a dobrý start na zvládání školního učiva 😕 .Máte některá s montessori školkou zkušenosti?

argousek
8. únor 2011

tak Adámek byl dneska poprvé na hodinu ve školce a dobrý. Domluvili jsme se učitelkou, že ho dám 2x do týdne na hodinu, když si děti hrají, aby prostě přišel do kolektivu a dál uvidíme až jak to dopadne s tím schválením asistenta, ale to bych viděla až od září.

sisstin
autor
11. únor 2011

čau holky,

tak nějak jsem neměla čím přispět...až dneska chytil Tygr jakž takž spolupracující náladu, tak jsem rychle nahrávala 😀 😅 😅 😅

první je Logico, byla jsem teda docela v šoku. Tenhle úkol jsme ještě nikdy nedělali (subjektivně mi to přišlo těžké), nicméně Tygr to dal s jedním malým zaváháním, který opravil, docela s přehledem 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=AOSWtkuIRvg

tady Logico - puzzle, ale to je celkem brnkačka 😉

https://www.youtube.com/watch?v=rjARlI4SmJ4

a barvy a tvary podle předlohy, ted už celkem na jisto ..

https://www.youtube.com/watch?v=IiRlIjMABZg

a tohle už jsou takový kraviny, mašinky:

https://www.youtube.com/watch?v=gRx2RztoT2Q

a vytáhnul si motorickej labyrint pro mimina, u kterýho se jako batole vztekal jako prase 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=NjBrEBKbVsk


@argousek školka super, jak to Adámek zvládá? 😉

@bellatrix13 mně je Montessori pedagogika moc sympatická, je to super i pro děti, které mají nějaký problém. Důležitý ale je, aby i rodiče vyznávali výchovu a věnování se podle Montessori, jinak je to trošku kontraproduktivní 😉

kalo
11. únor 2011

@bellatrix13 Zkušenost mám a podělím se. S dcrou jsem do Montessori školičky chodila od 2 let, naučila se tam opravdu hodně věcí, samostatně pracovat, uklízet si po sobě atd. (je toho hodně 🙂 ). Jelikož se tam pracuje samostatně (děti se navzájem nesmí u činností vyrušovat), u nás nastal problém, protože dcerce je 3a půl a ještě nemluví. Tak jsme musely přestat chodit a přihlásila jsem jí do normální školky (kde děti mezi sebou komunikují, hrají si spolu a nutí je to mluvit). Jinak každopádně Montessori jen a jen doporučuji, dalo mi to slušný základ, s malou pracuji tímto systémem i doma a je to takový příjemný vzdělávací návod.... 😉 Zkus to!! Za to nic nedáš!

sisstin
autor
11. únor 2011

@kalo to se mi nějak nezdá, že by v Montessori mezi sebou děti nekomunikovaly!!!! Známá provozuje i Montessori základku, i školku , i MC..a nic takového tam teda není 😕

kalo
11. únor 2011

@sisstin opravdu to tak je...My chodily do 2 zařízení, takže mám srovnání, že je to obdobné...Děti do 3 let se učí respektovat druhého (tzn.,že nesmí druhé dítě rušit při činnosti, nesmí se mu montovat do hry). V praxi to vypadá tak, že když se nějaké zvědavé dítko chce podívat vedle, co dělá druhý, ten to hned odhání, že si má jít dělat svoji práci 🙂 Od 3 let už tam nějaké společné činnosti asi budou, pak se zase musí učit pracovat spolu ale samostatná činnost převažuje. V Montessori je ale super, že tam jsou JEN edukační hračky a hry. Jako autíčka nebo kočárky a zpívání s učitelkou tam nenajdete 🙂 (A holka se právě dostala do fáze, kdy právě ty tanečky a písničky a komunikaci s někým jiným, než jsem já, potřebuje, Montessori jí nahrazuju doma 🙂 )

kalo
11. únor 2011

Ale nechci tvrdit, že je to naprosto všude stejné!!! Oni mají koncept, kterého se drží, ale každé centrum si pravidla samozřejmě může maličko upravit

daska58
11. únor 2011

ahojte bábiky. máme nejaké novinky.Podarilo sa mi po neunavnom bombardovaní dovolať k Dr.jánošíkovej. Dokonca mám termín na 30.3. tak som zvedavá ako to tam v trnave nájdem. Pri rozhovore bola úplne milá.Samozrejme nabehli obavy ako sa budeme prezentovať.Na druhom sedení v logopedičky nás pochválila, lebo sme splnili úlohy na doma, ale Pato nechcel pracovať, nebavili ho jej úlohy.Prešla na triedenie farieb, to sme skúšali, ale ešte to podla mna nechápe.Kúpila som také farebné gombíky na zostavenie obrázkov.V podstate je to priradovanie farieb ku vzoru, ale asi nepochopil a zaplní všetky diery. Mne sa to páči, len ešte ho to nechytilo.
Podstatné som sa chcela opýtať.V staršej diskusii som našla špec.diétu pre autistické deti. Základ vylúčiť casein-mlieko... a lepok-celiakia zo stravy.Fakt to stojí zato si to prečítať.Normálne som zostala prekvapená, ako to posobí a existujú reálne prípady a stráááášne vela, kedy diéta sposobila pokrok dieťaťa natolko, až bolo po 2-3 rokoch rediagnostikované na bežné dieťa!!!!!
Tak som sa rozhodla, podla naších výsledkov na gastre- zaradiť túto dietu nemliečnu.myslím, že nám to pomože, lebo mal vo ýsledkoch miernu neznášanlivosť mlieka a ani ho nevypije.Tak vyradím elen fantáziu a miláčik a možno to nejak ovplyní náš posun vpred. No robím čokolvek... Inak pribudli nám 3slová, ale mám dojem , že si zo mna moj syn robí srandu, lebo ked vidí ako mi záleži, nech to povie.. tak to naschvál nepovie 😉

sisstin
autor
11. únor 2011

@kalo no tak asi individuální to bude, ale jako standart to není 😉 ano, koncept je, že dítě musí samostatně dokončit úkol a nedělat něco jiného, ano používají se Montessori pomůcky...ale není to tak, že by děti mezi sebou nemohly mluvit, nebo neměly "normální hračky" 😕

samozřejmě je tam i ta volná hra s panenkama, autíčkama, a je tam interakce mezi dětma.. 😕 prostě část dne se "pracuje" samostatně a s jejich pomůckami, část dne je to normální školka...jen ten výchovný přístup je trošku jiný a je tam méně dětí 😕

my hodně pomůcek využívali doma, aniž bych v tu dobu věděla, co Montessori je - třeba přesejpání fazolí a nabíraní jich na lžičku - to je jedna z pomůcek. Marie Montessori byla mezi dětmi a sledovala jejich přirozené chování, hru a vývoj..a podle toho je pak postavený celý ten koncept 😕

@daska58 tak hurá, že máte už termín a dokonce tahle brzo 😀 😀 😀 jinak ty diety si lidi dost chválí, u nás nic takovýho nepřipadá v úvahu, už takhle Tygr nejí nic 😝

kalo
11. únor 2011

Holky, ještě aby řeč nestála 🙂 Původně jsem se chtěla zeptat na dotaz....Nežádala některá z vás o Prodloužení rodičovského příspěvku???? Mě rodičák skončil už před půl rokem (dceři je 3a půl) a až taď jsem se dozvěděla, že něco jako prodloužení existuje. Dcera má centrální hypotonický syndrom, má cca.rok zpoždění, nemluví, ADHD, pohybová koordinace ještě není dobrá, sebeobsluha nic moc. Plínky jsme naštěstí nedávno sundali 😀 Od psycholožky diagnozu, že potřebuje velmi zvýšenou péči. Byla jsem si na pracáku pro formuláře a zalekla jsem se pojmu POSTIŽENÉ DÍTĚ. Nechci, aby dcerka byla v kategorii postižených. Nebude mít nějakou "nálepku", která se s ní potáhne? Dělám vše pro to a modlím se, aby se zařadila mezi normální děti a třeba do roka šla do normální školky...

andreabe
11. únor 2011

@sisstin siss, tak my sme boli v montessori skolke, chceli sme tam dat maleho, ale vobec sa mi to nepacilo. Suhlasim trochu aj s @kalo, naozaj tam prevazuje individualna praca, ale nemala som pocit, ze by deti spolu vobec nekomunikovali, ale suhlas, komunikacia bola obmedzena. Boli tam naozaj iba edukacne hracky, vela tam deti naucia, bola to ale docela masovka, vela deti a malo pedagogov. To sa mi nepacilo 😒 A ked sme sa pytali, ci malemu pomozu, ked pojde na wc, alebo s obliekanim, tak to striktne zamietli, drzia sa teorie, ze ak dieta potrebuje na wc, tak si tam dojde a samo sa komplet obriadi, v podstate neboli ochotni urobit vynimku (hoci maly by to zvladol aj sam, stacila by pociatocna pomoc). Napr. nam popisovali, ako si deti same robia ranajky, desiatu, malymi nozikmi si sami krajaju jablcka a pod. Toto su skusenosti z jednej ba montessori. Pocula som vsak, ze priamo v centre ba je este ina montessori skolka, ktora ma uplne iny pristup a dieta s problemom (reci alebo inym) je pre nich vyzvou a snazia sa mu pomahat a co najviac ho naucit 😉
@daska58 , my sme boli na GFCF diete (bez mlieka a lepku), ale nepomohla nam. Skor mam pocit, ze sa mi maly zlepsuje, ked sme sa vratili k normos strave 😉 Rozhodne to ale za skusku stoji, poznam mamicky, ktorych detom sa dietou naozaj zlepsil stav.

kalo
11. únor 2011

Ještě zkráceně: Jestli je možné mít prodloužený rodičák jen s "krátkodobým problémem"...třeba na rok....Dávají i toto???

sisstin
autor
11. únor 2011

@kalo no já se obávám, že ne...rodičák prodlužují třeba jen o rok, málokdo má automaticky hned do 7 let...ale opravdu třeba na "jenom" dysfázii nebo ADHD či opožděný vývoj to nedají..dítě musí mít min. 50% postižení 😉

@andreabe Andrejko, tak to bude fakt hodně individuální...ta "naše" školka má Montessori pedagogiku a nic takovýho tam není. Dětem se normálně pomáhá, je jich tam právě mín...na děti se nekřičí, všechno se dělá v klidu atd. 😉

daska58
11. únor 2011

teraz spm volala logop.a neurologičke. Chcela som vedieť , či teda sa dajú detox.kvapky používať s lucetamom-liek , čo užívame. Tak to je vidieť , kto má aký prístup.
Niekedy ma napadne, že som matka na h... Vlastne periem varím a pod. , následne nemám čas sa venovať dieťaťu a ak sa má aj niečomu priučiť, radšej určité veci urobím za neho, aby som všetko stihla. Napríklad to krmenie.Neviem si predstaviť, že by som čakala, kým zje polievku.A zo strachu, že to vobec nezje, ho krmim sama. Minule sme lúskali orechy, nikdy by som neverila, ako mu to hned išlo a presne sa trafil ešte aj ochutnal. Alebo vie krásne narábať s válčekom a cestom. Doteraz som varila sama, ale pár razy som ho dala na linku a miešal so mnou v hrnci. Vždy som sa bála že sa popáli, alebo ja neviem čo.Takto sa mu to páčilo, aj miešanie mixérom... sú to možno pre niekoho bežné veci, ale fakt rozmýšlam, či za to nemožem ja , že je v takomto stave!!!!!!

daska58
11. únor 2011

a čo sa týka montesory. Učila som 3roky na 1.stupni /ako fajn, že si neviem poradiť s vlasným deckom/... mali sme možnosti mať kadejaké altrnatívne sposoby a tie nie sú určené pre vela detí.Všade je predpoklad malej skupiny, lebo učitel musí mať možnosť každého kontrolovať a individuálny princíp dodržiavať. Predpokladá sa určitý stupen samostatnosti, tak neviem, či sa nesnažia velkým počtom žiakov získať si financie.To svedčí aj o neochote pomocť dieťaťtu na wc. Ja som chodila niektorým mojim PRVAKOM utierať zadoček a som tu 🙂

andreabe
11. únor 2011

@sisstin no presne, je to individualne. V tej montessori, kde sme boli, bolo 40 deti a riaditel mi tvrdil, ze nevidi dovod, preco by ich nemohlo byt este viac.. 🙄
@daska58 mna napada to iste, tiez nemam trpezlivost a nikdy som maleho nejako nezapajala do domacich prac a pod. Ale ked som zacala studovat okolie, tak som pochopila, ze za to fakt nemozeme. Vela beznych deti proste samo strasne chce pomahat, sami idu napriklad na obliekanie systemom ´´ja sam´´, maju zaujem o kreslenie, o varenie, o citanie..v pripade, ze to dieta samo nerobi, mozes ho iba podporovat,aby zcalo, snazit sa.. ale u nas to bolo tak, ze ked proste maly nechcel, resp.nemal zaujem, mohla som sa aj rozkrajat. A ked teraz zacina nabiehat a mat zaujem, je to uplne ine, ma to aj viac bavi s nim nieco robit, ked vidim spetnu vezbu 😉

sisstin
autor
11. únor 2011

@kalo ted jsem přehlídla předchozí příspěvek. Já jsem o prodloužení rodičáku žádala, když měl Tygr 2,5 - v tu dobu jsme měli lehce opožděný psychomotorický vývoj (asi o 9m), a závažné opoždění vývoje řeči a to i v receptivní složce( porozumění řeči v té době asi na 18-20měsíc). Neuznali mi nic, jen ho dali do kolonky "Dlouhodobě nemocné dítě", což v praxi neznamená vůbec nic...nemáš nárok na nic...

takže ted, když už je ve všem na svůj věk, v něčem i lehce nad..akorát ta exprese je ted asi na 18-20měsíců, jsem to ani nezkoušela podávat znova...opravdu dítě musí mít min. 50 postižení, nedávají to na poprvé ani maminkám těžce postižených dětí..příkladem je např. Any s Bartolomějem, který má geneticou poruchu - těžká mentální retardace, srostlé předloktí, srdeční vada a spousta dalších věcí..bohužel 😒

sisstin
autor
11. únor 2011

@daska58 je to tak, jak píše Andrejka...zdravé děti mají přirozený zájem o všechno..chtějí všechno dělat samy, chtějí se učit nová slova atd. Max. je můžeš směrovat k určité činnosti.... ale prostě dítě s problémem, pokud o tu určitou věc nezačne jevit zájem, tak i kdyby ses rozkrájela...tak to prostě nejde...

Tygra do 2 let nezajímalo naprosto nic, někde si u něčeho seděl a přehraboval se v tom ( ve vývoji byl v tu dobu asi na 15měsíců, v komunikaci zřejmě ještě hůř)...takže dokud se prostě ten vývoj nezačal srovnávat a nezačal mít zájem...tak to nešlo....prostě ne...

já jsem si teda tohle nikdy nevyčítala, jemu se fakt nešlo věnovat..já jsem viděla už tak od roka, že je nějakej jinej....spíš si vyčítám to, že kdybych to začla řešit už v tom roce...tak mohl být v oukeji mnohem dřív 😉 😒

daska58
11. únor 2011

@andreabe to mi povedala aj moja mama.Dieťa musí chcieť samo, vnímať a byť prítomné, zatial čo mi volakedyy pripadal patko ako v bublinke . Že to má byť spontánne učenie. Ja neviem o čo mi ide? Aj by som chcela byť na vine, aj sa bojím , čo povie dr. Určite si najmem nejakú slúžku, alebo pani na žehlenie.Fakt neviem kedy to mám všetko stíhať a pritom nezanedbať aj staršieho syna. Niekedy mám z tohto stavu smutnú hlavu , potom sa niekam posunieme a zlepší sa to. Snažím sa presvdiť, že sa vyrovnávam s možnou diagnozou.Ešte kuknem, prečo sem prispievaš, aký máte probl.

daska58
11. únor 2011

@sisstin ty, u nás tak isto.Ja neviem ani povedať, čo to decko za ten čas robilo.Asi som sa viac sústredila na domácnosť. A všimla som si že viacero detí malo problémy od 15mes. V jednom článku poukazujú na očkovanie mums, rubeola a ... že vraj to je príčina, ak má dieťa príliš velkú reakciu.. u nás to bolo presne tak

sisstin
autor
11. únor 2011

@daska58 no tak Tygr byl asi do 9měsíců jako jakž takž OK..začal žvatlat, dělal, jak je veliký...a takovýhle věci...ale pak se to jakoby zaseklo, už jsme se nedostali do té fáze, kdy měl začít ukazovat, sdílet pozornost a tyhle věci....a pak po tom očkování MMR přestal už i úplně žvatlat a dělat jakákoliv gesta...jediný, co uměl bylo, že když chtěl vzít, tak zvedl ruce k nám...

a pak vlastně do těch 2 let se nedělo vůbec nic, naučil se akorát chodit a jíst rukou...ale co se týče nějaký komunikace a jinýho vývoje..tak prostě 0...u nás se to jakoby na rok totálně zaseklo..a až pak od těch 2let to zase začal dohánět, kdy se teda ve 3 letech dostal na normu..a zůstala nám "jenom" ta špatná exprese řeči 😝

andreabe
11. únor 2011

@daska58 no to by si sa nacitala 😵 prispievam sem tak rok a pol 😵 problem sme mali velmi podobny ako u sisstin, s tym, ze Tygr potom vsetko behom polroka dobehol a my ideme dopredu po malinkych krocikoch, ale dolezite je, ze to ide, maly sa akoby prebudza, opakuje snad vsetky 2slabicne slovicka,snazi sa, lepsi sa hra,intelekt,motorika, pomalinky aj porozumenie..tiez dufam, ze to do skoly nejako vykompenzujeme 😵

bellatrix13
11. únor 2011

Ženský,díky moc za příspěvky 🙂 ,já furt dumala,jestli jo nebo ne s tou montessori školkou.....a nakonec jsem jim tam dneska zavolala,že teda ano.Nechali mě nahlídnout do výukovýho plánu a mají tam i písničky a básničky,dokonce je dávaj rodičůn s texty na net,aby si je mohli doma s dětmi zpívat až je jim je bude chtít ratolest doma přeřikávat.Já se právě taky bála,že nám tam Janinka trochu zhasne,když se budou věnovat svojí práci každý zvlášť,ale dostalo se mi ujištění,že mají i společné besídky,chodí do sonojodové jeskyně a ven na hříště,takže tu pracovní dílničku tam mají proloženou činnostma,aby děti měli šanci se odreagovat a pohrát si.Tak doufám...ťuk,ťuk,ťuk...že nebudem za rok škemrat u zápisu do normální školky 😕 .

sisstin
autor
11. únor 2011

@bellatrix13 a u Vás není něco jako Den otevřených dveří? Že by ses tam šla juknout? My ho v naší školce budeme mít teď na konci února, první den je bez dětí...kdy si rodiče prohlédnout školky a určité třídy, do kterých by chtěli dát dítě. Já bych nejradši samozřejmě logopedickou třídu, ale tam asi bohužel není dost šancí, na druhém místě mám právě Montessori třídu a až na posledním místě je teda klasická třída s Montessori přístupem.

Druhý den už je s dětmi, kde si děti pohrajou ve vybrané třídě - to počítám, že Tygr na mně bude viset a tím to hasne 😝

kalo
11. únor 2011

@sisstin Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Já fakt nevím, zda se do toho úředního blázince pustit, kvůli 3 tisícům (i když je fakt, že už čtvrt roku mám příjem 0, tak mě to napadlo)...Ale v srpnu se nám narodí další dítě, tak by mi, předpodkládám, tento prodloužený rodičák stejně asi vzali, když budu brát rodičák na miminko.. 😖 To asi naše úřady tak štědré nebudou, aby mi platily na 2 děti...I tak moc děkuji a přeji vašim pokladům hodně nových úspěchů!!!!!!