Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

vevercaci
26. led 2012

@artuse @sisstin to jste mě uklidnily 😅

@artuse a můžu se zeptat, když se dcerka rozmluvila, jestli si taky tvořila vlastní slova? Myslím jako výhradně..

sisstin
autor
26. led 2012

@vevercaci tak to tvoření vlastních slov je typicky dysfatické, syn jich měl ze začátku hodně...ted už si je netvoří, ale ta, co si vytvořil na začátku (ponožky - oniny, pyžamo - onanaj, telefon - amamon), tak ty zdatně používá dodnes 😝

vevercaci
26. led 2012

@sisstin U nás se to totiž teď vyvrbilo tak, že syn po odmlce asi 8 měsíců, kdy se nenaučil nic nového a 5 slov přestal říkat, tak si tvoří vlastní slovník, prostě výhradně vlastní slova, navíc ta slova mají třeba 10 významů, takže logicky kromě mě mu nerozumí nikdo a i já mám dost problémy, př. baji-čepice,banán, jablko, brambora , šiš-vejce, sněhulák, Ježíšek ,baňka , gaš-traktor, jeřáb, nákladák , atd atd..

artuse
26. led 2012

@vevercaci rozmluvila se cca kolem 2,5 roku - to začala tvořit věty, do té doby říkala pár slov jako máma, bába, haf, ham, tam, na spoustu věcí jen ba, atd., že by si tvořila výhradně svoje slova si neuvědomuju, to asi ne...

sisstin
autor
26. led 2012

@vevercaci to si právě myslím, že chlapeček dysfázku má...jak ztráta již naučených slov, ta právě tvoření si "svých". To je ten rozdíl např. od Stely od @artuse že ona s OVR nic takovýho nemá a neměla, třeba říkala jen počáteční slabiky slov, prostě ten vývoj byl opožděný, ale ne narušený 😉

Nejhorší je, že syn se svoje jméno naučil říkat téměř mezi prvními slovy a dle něj je Péťa "Íá", což je fakt strašný a přeučit ho to nejde ani za zlatý prase 😖 😲 třeba za týden jsme byli schopní odbourat "vo" na "jo", ale prostě to jeho jméno ani omylem 😠

sisstin
autor
26. led 2012

@vevercaci jo, a ty významy...např. "nahoru a dolů (vavovu a důdů), to mělo též hodně významů - bylo to teda nahoře, dole, ale taky výtah, schody, kopec atd. 😉

kateline
26. led 2012

ahoj holky, já se jenom zeptám, mám syna 16,5 měsíce a od rána do večera nezavře pusu, ale přijde mi, že strašně komolí slova, jako třeba byba (ryba), baky (boty), myf (myš), pají (pálí), atd, jako ono to jeho slovo je podobný, ale prostě je to něco jinýho, myslíte, že je to normální vývoj řeči, nebo to máme nějak řešit? Jinak používá aktivně cca asi 25 slov, což myslím na jeho věk stačí, ale zatím teda spojí max 2 slova k sobě a to ještě vyjímečně..

sisstin
autor
26. led 2012

@kateline no tak to je fakt normální vývoj řeči, až nadstandartní 😉

vevercaci
26. led 2012

@sisstin to chápu, no já se taky jako snažím mu vždycky hezky říct, že to je maso třeba, prostě to správný slovo, ale on jakoby to slyší v tom svým jazyce a přeučit ho to nejde vůbec..jinak zájmena nepoužívá vůbec, nechápe, že je já, na svoje jméno slyší, ale nemá pro sebe žádný výraz, jen mimi / to je jedno z těch původních slov/, nicméně mimi oslovuje i staršího bratra a všechny ostatní děti, malý i velký a pak všechny panenky a malý zvířata..to, že lidi mají jména podle mě ještě asi nepochopil..ono třeba i mama, tata..tak většinou nás dva určí správně, ale jako není vyjímka, že na tátu volá mama a na mě zas tata..babičkám říká taky mama..

kateline
26. led 2012

tak to děkuju za uklidnění a přeju krásný den

sisstin
autor
26. led 2012

@vevercaci no u té expresivní dysfázie to děti slyší dobře 😉 ale prostě mozek pak nedá signál puse, aby to vypustila správně 😉 To děláš dobře, že to po něm zopakuješ tak, já to má být. Hlavně se nemají opakovat ty patvary 😉

Syn má právě to fonematické rozlišování dobrý, on už pozná na jaký písmenko jaký slov začíná, i když to slovo říká blbě nebo ho neříká vůbec. Když se ho zeptáš, na jaký písmenko začíná Péta, ta on řekne "P", ale pak sám prostě řekne, že se jmenuje "Íá" 😖 naštěstí lidi si myslej, že říká "já", tak aspon, že tak 😅 😅 😅

Jinak já +osobu v prvním čísle začíná používat až od těch 4let, do tý doby to bylo prostě "Péta jde, Péta sedí atd." Ted už umí některá slovesa dát do první osoby, ale nechápe, že má říct bud "já"+to sloveso, nebo jenom to sloveso... takže on třeba řekne "Péťa umím", místo "Já umím" nebo jenom "Umím". Druhou osobu nerozlišuje vůbec, všechno třetí osoba, takže " mám (babi, děda, mimi atd.) jde, sedí, leží apod. 😉

bettyx
26. led 2012

Ahoj všichni,
ráda bych se k vám přidala, pokud to nevadí. Mám syna -bude mít tři roky za měsíc a jeho slovní zásoba obsahuje hrstičku slov -nevím zda bychom jich napočítali 10 -spíš ne. Náš pediatr nám včera dal měsíc času než nás pošle na nějaká vyšetření -ale ozvat jsem se musela sama!!!
co chce to ukazuje, kam chce tamnás odvede, má svou řeč -řiká dokola dakuda, igisagitu apodobný slátaniny..
Jediné co nás na tom zaráží je, že v roce mluvil normálně. ovládal všechna slova která k ročním dětem patří -máma, táta, bába, tete, dede, brrrrm (auto), haf, mé, mimi, pápá, ham, bum, brm (pití), a jeje, své tetě říkal i jménem káka (klára), hop, éo (letadlo) a předváděl jak vrčí pes a psa vyhazoval ze židle slovy di doů... pak přestal. Manželovi řek táta naposled pomalu před dvouma rokama, poslední dobou už neřiká ani máma... spíš jen bába a pápá, na mě volá babí, v autě při rozjezdu křičí a jeď! a jinak spíš řiká ne, nebudu, ne to ne -to jsou jediný složeniny který dá.. a ze slov pozor, au, ham, o-ou, ne, jo, ogy (náš pes -řikáme mu ozi).
Doma na něj mluvíme 4 -už od narození, každý večer čteme pohádky, během dne si vyprávíme, chodíme na vycházky po vsi a ukazujeme zvířátka řikáme jak dělají, začali jsme zpívat lidovky u kláves, ale nemluvíme.

sisstin
autor
26. led 2012

@bettyx musím pro syna do školky, takže krátce 😉 ztráta již naučených slov je vždycky průser a značí to dysfázii téměř vždy (pokud nejde o autismus). Takže super, že to začínáte řešit 😉

nicole_1
26. led 2012

@vevercaci a na jaký ten kurz budete chodit, bud je tam první krůčky k montessori to je na 1,5h anebo to sluníčko na 3h?

bettyx
26. led 2012

@sisstin autismus nevím- to prý děti nenavazují vůbec oční kontakt a to on problém s navazování jakýho koliv kontaktu nemá. nikde s nikým a je na autistu hodně, hodně, živý.. nemá nic co by autismus naznačovalo..
Teď se ho snažím protlačit od září do školky která spolupracuje s logopedem, ale nechtěj mi ho nikde vzít, protože máme školku v místě bydliště, ale tam je velký problém! nejmenší děti 3 a 4roky tam má slečna, která má výraznou vadu řeči.. R,Ř,L -buď ráčkuje, nebo r vymění za v, ř za ž a místo l taktéž řiká v.. špatně celkově vyslovuje -vím to jisto jistě -byly jsme spolužačky! a poměrně tím šišlá. Takže máme problém v tom, že máme tříměsíčního chlapečka a školku v dosahu, tak mi ho nechtějí vzít jinde..

bettyx
26. led 2012

ještě musím poznamenat že mi každý doma řiká že když ho chci nechat vyšetřit, nebo s ním navštěvovat logopeda, tak jen slyším že z kluka dělám blbečka a vidim na něm trávu růst, takže moc podporu doma nemám..

sisstin
autor
26. led 2012

@bettyx ona ta problematika PAS (poruchy autistického spektra) není tak jednoduchá, jak si laik představuje. Je to od lehkých postižení až po ta těžká. Není pravda, že všechny auti děti nemají oční kontakt nebo nekomunikují vůbec atd.

Nicméně to nemyslím, že by se vás zatím týkalo..spíš opravdu vážné podezření na tu dysfázii (vývojová vada řeči). Dysfatici jsou většina dětí z téhle diskuze. S těma chlapama je to všude stejný, pak to můžeme probrat víc 😉

Zatím mi mrkn na blog www.tichysvet.blogspot.com nebo tady na koníkovi do profilu 😉

My ted valíme na logopedii, budu tu večer 😉

evelina75
26. led 2012

Ahoj Sisstin,
omlouvám se za dotaz, ale v jedné diskuzi jsem našla odkaz na Tebe, že jsi fundovaná a znalá problematiky, tak bych se Tě chtěla jen zeptat, zda se dá poznat porucha komunikace event. i autismus i u 14 měsíčních chlapečka. Psala jsem tu na MK do diskuze, že syn je sice živý, ale naprosto neukazuje na žádné věci, nezajímají ho knihy, zvířátka, pokyny stylu kde je... ukaž...dones...podej, umí jen NA a DEJ, ale to přímo na nataženou ruku. Začínám mít celkem dost obavy, zda je to v pořádku. Taky krom své hatmatilky nemluví, jen slovo TADY a jak chce udělá, jak jsem veliký, prosím a mává oběma rukama na pa pa. Může to být předzvěst něčeho nebo prostě jen potřebuje čas a nemám vyšilovat. Díky moc za odpověď.

sisstin
autor
26. led 2012

@evelina75 budu tu večer ju 😉 jinak ve 14m má na ukazování do 18m čas, hodně dětí začne komunikovat víc až okolo toho 15m věku...večer se trošku rozepíšu 😉

bettyx
26. led 2012

@sisstin tak to pročítám, je to velmí zajímavý, hodně mi to dáva -teď jsem u motoriky a musim říct, že u nás s motorikou asi potíže nebudou.. Z toho co tam je napsáno, tak Štěpa papá sám od roku, sám pije ze skleničky od roka a 5měsíců, papá bez problémů vidličkou, svlíkne se jako nic -a když se napouští vana tak hodně rychle! tvary poznává, barvy by taky uměl -jen se mu musí chtít. na jedné noze taky stojí, předvádí jak se skáče přes švihadlo. ve šlapání jsme došli ke tříkolce, ale na tý nešlape -to nechce, ale pak jsem ji tu viděla na diskusy a tam maminky píšou že děti na ní nešlapou že šlapky má položený tak že to je pro ty děti hodně těžký, tak nevím...
tady asi najdu nejlpeší porozumění, protože na mě okolí kouká jako kdybych na kluka kašlala, jedna pani -sousedka!- mi dokonce řekla ať se nad sebou zamyslim -nevím proč si všichni myslí, že když je mi 25, tak jsem automaticky neschopná a nechávám děti ať si rostou jak se jim chce

sisstin
autor
26. led 2012

tak jsme doma z logopedie 😝

@bettyx k té motorice, ne každé dysfatické dítě s ní má problém 😉 ale dost dětí - hlavně s čistou expresivní dysfázií s ní problémy má 😉

Dysfázie se dělí na:
- expresivní, dítě rozumí k věku, "jenom" pokulhává ta aktivní řeč
- receptivní, dítě má problémy s porozuměním mluvené řeči, řeč mu zní jako neidentifikovatelný shluk zvuků a dlouho trvá, než mu určité slovo dá smysl 😉 , pokud se ale zlepší to porozumění, tak děti s tou expresí (mluvením) nemají nějaké velké problémy, co se týče výslovnosti a gramatiky..
- smíšená, problém je jak s porozuměním, tak s mluvením 😉

Nejčastější je dysfázie expresivní nebo smíšená, ta čistá receptivní není tak častá. Dysfázie není "jenom" o nemluvení, dle závažnosti může (ale samozřejmě taky nemusí) zasáhnout ostatní složky vývoje. Takže některé děti mají dysfázii fakt lehkou, takže problém je fakt jenom s mluvením...pak jsou takové dejme tomu lehčí/středně těžké - tu má syn. Má zasaženou (jak jsi četla) motoriku a krátkodobou pamět, jinak ostatní vývoj má na úrovni vrstevníků (některý složky i lehce nad). A pak jsou fakt těžké dysfázie, kde je zasaženo v různém poměru třeba všechno (sluchové a zrakové rozlišování, krátkodobá i dlouhodobá pamět, motorika atd.).

U vás to může být "jenom" opožděný vývoj řeči, ale ta ztráta již naučených slov je už celkem silná indikace k tomu, aby to fakt dysfázie byla. Co se týče toho porozumění řeči - on pokud rodič neví, na co se má ptát, tak se může stát, že ani nepozná, že dítě nerozumí k věku. Protože to porozumění může být opožděné třeba o 9-12měsíců, tj. dítě na pokyny třeba reaguje a funguje celkem slušně 😉

Na to je dobrý takový test - před dítě položíš reálné věci (nebo jejich obrázky), např. autíčko, hrnek, peníze, nůžky (prostě cokoliv, s čím se dítě setkává) - a teď se budeš ptát: " čím se jezdí, z čeho se pije, za co si koupíš v obchodě bonbonky, čím se stříhá atd." Dál by dítě okolo tří let mělo rozlišovat pojmy jako malý - velký, dlouhý - krátký, mokrý - suchý atd. 😉 Pokud tohle chlapeček zvládá, tak by to porozumění mělo být v pořádku 😉

Pokud máš tedy nemluvící dítě, mělo by se absolvovat kolečko neurologie - foniatrie- klinický logoped a to nejdůležitější je klinický psycholog. Bohužel zrovna jedna známá psala, že tu atestaci z vývojové psychologie (tj. umí vyšetřit nemluvící nebo málo mluvící dítě, v podstatě třeba i kojence) má asi 10 lidí v ČR 😠 Takže si asi umíš představit, jak to s tou diagnostikou tady vypadá 😉

V podstatě téměř všechny z téhle diskuze a i z jiných diskuzí chodíme k Dr. Krejčířové z Krče, je to špička v oboru, autorka mimo jiné Vývojové psychologie 😉 Bude objednávat teď v dubnu, když ji napíšeš hned prvního brzy ráno, tak by jste mohli jít cca v červenci (mail je dana.krejcirova@ftn.cz) Hodně holek (i já) jsme ze začátku zkoušely oblastní psychology, ale bylo to naprosto k ničemu, takže všechny jsme stejně skončily u Dr. Krejčířové 😉

Vyhledej kvalitního logopeda (klinického), který bude umět pracovat i s takhle malým dítětem (my např. chodíme od dvou let) a bude ho umět zaujmout. V tomhle věku (nebo fázi vývoje řeči) to není o nějakém opakování, ale hlavně o rozvíjení porozumění řeči a ostatních vývojových složek. A samozřejmě budou začítat s řečí - takže citoslovce atd. 😉 To už pak záleží na tom, jak dítě spolupracuje a jak se mu ta řeč vyvíjí 😉

sisstin
autor
26. led 2012

@evelina75 k tomu vývoji ukazování. Jako první dítě chápe, že ty mu něco ukazuješ - tj. ukážeš prstem a dítě se podívá tím směrem 😉 to obvykle přichází kolem 6-9měsíce 😉 Druhá fáze je, že dítě samo ukazuje, ale jen na to, co chce (jídlo, pití, hračka atd.). A třetí, nejdůležitější stupeň je ten, že dítě sdílí pozornost. Což znamená, že ukáže na pro něj zajímavou věc (osobu, zvíře atd.), podívá se na tebe , udělá nějaký zvuk (nejčastěji to je prostě "eeee" 😀 ) a čeká na to, že ty mu odpovíš nebo na to budeš nějak reagovat, čili pojmenuješ mu tu věc. Takhle děti (mimo jiné) získávají pasivní slovní zásobu a komunikují. Pokud dítě neukazuje, tak taky v 95% nerozumí nebo téměř nerozumí mluvené řeči 😉 Limit na to sdílení je 18měsíců, potom už je to absolutní indikace k psychologickému vyšetření 😉

Některé děti jsou v té komunikaci trošku pomalejší, takže na ty pokyny začínají reagovat až okolo toho 15 měsíce a začínají taky ukazovat zhruba v té době mezi 15-18m. Měla by začít nabíhat ta gesta - čili ty ukazovačky typu "pápá, paci paci, jak jsi veliký, dej pětku atd."

Být tebou, tak ještě chvilku počkám, jak se to vyvine, ale kdyby to ukazování, porozumění a gestikulace nějak víc nenaskočilo do 18měsíce věku, tak určitě už řešit 😉 Mluv na něj jednoslovně a pořád stejně, nezahlcuj ho dlouhýma větama. Ale zároven komentuj všechno, co dělá on a co děláš ty. Takže když bude mít v ruce kostku, řekni "kostka", popř. "xy má kostku" a stejně komentuj i sebe "máma jde, máma sedí, máma vaří atd.". Hodně gestikuluj (klidně až přehnaně), používej citoslovce - třeba si kousni do jablka a řekni "hmmmm", nebo když něco spadne, tak "bác" atd. 😉

evelina75
26. led 2012

Sisstin, děkuji za info, tak asi zatím nemám vyšilovat, jen se mu prostě začít více věnovat - no s dalšíma dvěma dětma to je sice záhul, ale budu muset. Máš pravdu v tom, že mi příjde, že naprosto nechápe - nerozumí, co po něm chci. Chvilku kouká a pak si jde udělat své. Dneska se mi sice 3x trefil do oka na otázku kde je oko? Ale to jsem ho měla na klíně ve vzdálenosti 20 cm od obličeje.....
Dost mě to vzalo, protože sourozenci byli v tomhle v jeho věku mnohem dál. Učí se chodit - může to být i že se zaměřuje více na to chození než mluvení a gestikulaci??? Díky moc Ev.

bettyx
26. led 2012

@sisstin jasný. jsem nováček, tak potřebuju nakopávat abych se informovala zorientovala dopředu 😉 -tak nějak s touto diagnózou počítám.. tak jsem na to zvědavá.. prý máme měsíc jestli se nezlepší, tak nás odešle dál.. to jak jsi říkala vyzkoušet obrázky, tak to zkusím! to mě ani nenapadlo -ani nevím že to může být až takhle.. nevím jak dalece něco chápe.. mě totiž zlobí, ale když je s někým cizím, tak spolupracuje. Když je sám se svou babičkou, tak jí podá co potřebuje a udělá prostě kde co, ale jakmile je se mnou, tak dělá hluchýho. bohužel! když nemá náladu, tak se neotočí ani na zavolání.. ale slyší dobře -stačí hodně potichu sotva na doslech pustit něco co ho zajímá -bez obrazu! a to přiběhne a už se chechtá.. je to liška podšitá! je flegmatik po tátovi a jeho táta byl v dětství totéž! když nechtěl tak neslyšel a to mu zůstalo! 😠

bettyx
26. led 2012

@sisstin jo! tak chápe.. ukázal mi letadlo na otázku co lítá ve vzduchu, na auto co jezdí venku po silnici, na příbor čim papá.. tak asi chápe.. ale nebavilo ho to -ale ukázal! to je hlavní 🙂

sisstin
autor
26. led 2012

@bettyx tak to zní dobře 🙂 ještě mu dej do ruky dvě pet lahve- jednu plnou a jednu prázdnější a zeptej se "která je těžká" 😉 a trošku otestuj předložky - dej panáčka do hrnečku, pod hrneček, na hrneček, mezi hrnečky atd. Ale vypadá to, že porozumění je v pořádku 😉 🙂

@evelina75 na "kde je oko" se zatím vyprdni, hlavně aby rozuměl - hají, hačí, podej, papání, pití atd. 😉 Na ukazování částí těla už musí ukazovat prstem a mít to porozumění aspon trošku 😉 Jinak u zdravých dětí souvisí ten motorický vývoj přímo úměrně s mentálním, takže jestli ted začíná chodit, tak je fakt možný, že pak nastoupí zase posun v té komunikaci a řeči 😉 Jinak bomba je tahle knížka - zaměřuje se na komunikaci a hry fakt už od kojeneckýho věku. Škoda, že jsem se k ní nedostala dřív 😉 http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=51645980&tab=8

vevercaci
26. led 2012

@nicole_1 My budem chodit na to Sluníčko, ale myslím, že je jedno, jaký program si vybereš, že spíš je důležitý, žes projevila zájem 😉

vevercaci
26. led 2012

Já jsem se vrátila asi před hodinou z Prahy, byli jsme u psycholožky..takže vyšetření probíhalo fakt důkladně, více než hodinu..rovnou jsme se teda domluvily, že malej pomaže na neurologii a EEG/ skrz tu hyperaktivitu a časté noční děsy/ a že ho poté chce vidět ještě jednou, to už budeme mít i výsledky z foniatrie. Jinak ta řeč je u malýho tak na 15, max 18m, takže opravdu jde o ten OVŘ, s tím, že má nakročeno k dysfázii /ztráta slov, ten vlastní slovník/, ale to fakt lze určit až po tom třetím roce věku, což je jasný. Porozumění je asi tak ke dvěma letům věku, to hlubší porozumění je nejasný, proto ho chce vidět znovu..nejen teda proto..a dále slušná hyperaktivita a porucha pozornosti..nicméně naprosto vyloučila jakýkoliv PAS, za což jsem ráda. A do školky teda prej zatím určitě ne..
Tak mám dotaz, znátě někdo v Brně dobrýho neurologa a potřebovali jste tam žádanku?Díky 😉

bettyx
26. led 2012

@sisstin tak jo, zítra to zkusím. Nám se zdá že rozumí dobře, ale nechce se mu! on je takovej jako línej -když má náladu, tak je to báječný.. to je klídek, dokonce zůstane uklizeno, co potřebuju to mi podá, s čím si hrajem s tím spolupracuje, pomůže uklidit, ale jakmile namá náladu, tak je lepší ho spíš nechat být -on se pak vzteká.. když po něm chci aby uklidil stavebnici že ji jen rozházel a nemá náladu, tak do ní i kopne a když řeknu že se to nedělá, tak to udělá natruc zas -tak pak tu hru uklidim sama a dám ji pryč dokud si jiný hračky neuklidí -a trvá to i několik dní než ji dostane zpátky..
JO! a večer jsme koukali jak se venku honí kočky a vydolovala! vyloženě vydolovala jsem z něj "koš" jako kočka -ale to bude u něj asi normální, protože má sss a cccc takže by más logoped stejně neminul -on ten jazýček vždy jako zkousne

bettyx
26. led 2012

@sisstin jinak manžel byl dnes pracovně (je zastupitel a měl se tam zastavit) v té naší mateřské škole a všechno tam řek! protože se ředitelka ptala jestli jdeme k zápisu a řekla mu že ho vezmou bez problémů a že bude mít jiný plán! že ho tam dám v osm a můžu si ho vzít domů už od deseti a ne až po obědě a že ho tam budu dávat podle našich potřeb a hlavně podle toho kdy je tam starší učitelka, že ta je prý logopedka!! tý mojí exspolužačce bych svoje děti nesvěřila nikdy... to je děs a hrůza!! bych měla celý den jenom strach! nic víc... tak asi tam půjdeme