Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nanai
7. říj 2013

@nelaja Děkuji moc za podrobnou odpověď, to je dobře, že se u Vás vše znormalizovalao, to mi dává naději do budoucna. Nicméně teď mne docela znervózňuje, že 18měsíční syn je teď na podobné úrovni jako bývala jeho starší sestra v 8 měsících, a to byla hypotonická a do 2 let jsme s ní cvičili vojtovku. Zkusím pořídit literaturu a najít nějakého šikovného logopeda, který mi poradí, jak s malým nejlépe pracovat. Motoriku se rozvíjet snažíme, syn je mírně hypotonický, cvičíme vojtovku, chodí od 15 měsíců, ale vtáčí jednu špičku dovnitř, a celkově je takový rozevlátý, každou chvíli se o něco bouchne nebo spadne. Chodí k nám raná péče kvůli zrakové vadě, snažíme se stimulovat různě zrak, ale právě že si s malým moc nevědí rady, jak vylepšit tu komunikaci.

nanai
7. říj 2013

Tedy na podobné úrovni rozumění, motoricky je na tom vcelku dobře.

bosorka37
8. říj 2013

@nanai Nanai, mam 24 mesicniho chlapecka, popisem podobneho tomu tvemu. V tuto chvili navstevujeme logopeda, ale maly s nim stejne moc nespolupracuje, protoze proste nerozumi. Takze logopedka se snazi mu neco ukazovat, ale vetsinou se pak stejne prizpusobi tomu, co chce delat on a jen to komentuje. V podstate to, co s nim doma delam ja, protoze on si nehraje podle nas, hraje si svym zpusobem, pokud se tomu vubec hrani da rikat. Mam tedy obavy, ze ti u takto maleho chlapecka logoped moc nepomuze. Ja jsem si nakoupila knihu, kterou ti tady kolegynka doporucovala - Jak mluvit s detmi od narozeni do 3 let a ridim se radami z knihy. Sice si obcas pripadam jak blazen, jak s nim mluvim, ale verim, ze to tak je potreba. Tento tyden jdeme na vysetreni k psychologovi, tak si od toho hodne slibuji, ze mi snad rekne vic - na jake urovni maly je v jednotlivych dovednostech a zda to smeruje k nejake konkretni diagnoze. Take mame v reseni autismus nebo dysfazii receptivni.

nanai
8. říj 2013

@bosorka37 Děkuji za zprávu, já se chci na té logopedii aspoň poradit, jestli to, jak se s ním snažím komunikovat, je správně, nebo to mám zkoušet nějak jinak. Říkám si, když můžou třeba s dětmi s vadou sluchu nějak pracovat už od roku věku, tak třeba něco poradí. Je mi jasné, že pracovat s ním budu muset hlavně já doma. Knížky už se chystám brzy nakoupit, jen teď máme nějak moc běhání po doktorech, snad se k tomu dostanu příští týden. Děkuju za tipy na studijní literaturu 🙂

bosorka37
9. říj 2013

@nanai Nanai, to mas pravdu, ze se sluchove postizenymi pracuji, ale oni ty deti jsou myslim v jinem "rozpolozeni". Oni chteji komunikovat a sleduji, co treba logopedka dela. Ale treba ten muj synek se o ty veci nezajima... prave mi prijde ze nerozumi a jeste zaostava i ve vyvoji mentalnim a veci, co jine deti zajimaji a bavi (napriklad ukazovani, spoluprace pri hre), tak jeho nebavi a tudiz ho prace s logopedkou "nebavi". Delam na nej treba znakovou rec ale on ty znaky proste nepozoruje.... jsou mu fuk. Kdyz po nas neco chce, tak nas k te veci "dotlaci a dovede", ale moji snahu znakovat uplne ignoruje. Prave nema potrebu napodobovat, coz by deti v jeho veku mit mely. A tak nenapodobuje ani po logopedce. Ale urcite tam zajdi.

krystalka
9. říj 2013

Holky, tak jak jsem tu nedávno psala o tom Jiříkově záseku u nové logopedky, tak jsem o tom poslední dobou dost přemýšlela, proč někdy a někde spolupracuje bez problémů a jindy vypadá, že neumí vůbec nic...a přišla jsem na jednu zásadní věc - a to je, že když se Jiříkovi zadávají úkoly, tak se ho nikdy neptat "zkusíš říct, ukázat, udělat..., věděl bys..... jestlipak dokážeš... " a podobné formulace, ale dávat přímé pokyny - Jiříku, ukaž mi, řekni mi....apod. Protože jsem si uvědomila, že on jak má v sobě tu velkou nejistotu, tak radši na otázku "zkusíš říct..." apod. řekne rovnou, že ne, protože si nevěří, zatímco když mu někdo řekne, Jiříku řekni, udělej, přiřaď to kam to patří...tak to udělá.
Uvědomila jsem si totiž to, že i my doma, když se ho zeptáme, jestli něco zkusí, tak to předem vzdává, protože si nevěří, zatímco, když ho rovnou postavíme před tu věc, co má udělat a řekneme mu udělej to a to...tak to zvládne....Došlo mi, že to tak bývá skoro se vším novým, když chci, aby to vyzkoušel a vím, že to zvládne (třeba nějaké atrakce na hřišti...) tak se ho prostě nesmím ptát - zkusíš to? zvládneš to? apod., ale prostě mu řeknu "pojď to zkusit, tam vylezeš, já ti pomůžu, to zvládneš.... Jak to, že mě to nenapadlo dřív? Teď na to ještě musím upozornit i logopedku a ostatní lidi, co s ním pracují 😉

krystalka
9. říj 2013

Jo a ještě jsem si v souvislosti s tou jeho potřebou zvyšovat sebevědomí, vzpomněla, jak se nedávno na hřišti pokoušel přejít nějakou kladinu, pomaličku šel, roztahoval ruce a jako mantru si pro sebe říkal "já to zvládnu, já to zvládnu...", prý jim to radí paní učitelky ve školce 🙂

lenuskin
9. říj 2013

@krystalka No jé jé, mě to taky pomáhá. Je to šikula.

ba0terka
9. říj 2013

Ahoj holky. Tak dle výsledků z ORL má malý velmi dobrý sluch... Ještě nás čeká druhý psycholog,neurologie a logopedie. V prosinci pak komplexní vyšetření ve specializovaném centru... Je toho nějak moc 😕 Ale něco pozitivního máme a to je to,že od příštího čtvrtka bude malý chodit,zatím 2x týdne,do Montessori školky... Snad se tam bude malému líbit a k něčemu to bude 🙂

sicinka
11. říj 2013

Ahoj, dlouho jsem nenapsala, ale u nás je vše v principu při starém dokonce i vzdor nás opouští a se školkou je smířen. Jen jsem chtěla napsat pokud máte pocit (nebo víte 🙂 že vám dítě nerozumí zkuste co nejvíc vizualizovat a komunikovat pomocí obrázků. U nás hodně pomohlo u spousty úkolů že poprvé měl reálné fotky, později stačili obrázky a to měl výbornou schopnost generalizace, akorát mu to prostě nešlo dělat víc věcí najednou (soustředit se na to co říkám a jak a navíc si v hlavě převádět obrázek. Ve věku kolem dvou let už prostě potřebují komunikovat o spoustě věcí a ta ne řeč jim příliš komplilkuje život. Mě zpětně mrzí že jsme něco takového nezavedli, mohla jsem si ušetřit spoustu záchvatů vzteku a navíc pocit že je moje dítě zcela tupé 🙂

sicinka
11. říj 2013

Ještě koupila jsem hru barevný kod a doporučuji u nás ohromný úspěch. Jedná se o 16 destiček na kterých je nakreslen nějaký tvar a dítě je skládá na sebe tak aby splnilo zadání (je tam asi 100 vzorů od jednoduchých po složitě). Dáda s tím vydržel zezačátku hrát asi tři hodiny v kuse. Poskládal obtížnosti až do 40 z hlavy, pak jsme mu ukázali návody s řešením a skládal podle vzoru a spokojenost velká. Navíc je to zábava i pro dospělé - malinko mě vyděsilo že na 70 jsem musela přemýšlet a že se zase tolik od toho 4 letého dítěte neliším 🙂

ottic
11. říj 2013

@dezyre Ahoj, jsem taky z brna a chodíme s mladším klukem k Jahnové (teď má 3,3 roku), máme předpoklad smíšenou dysfázku. taktéž nás nyní odvrhla, že jsme staří, kam půjdete? Jinak období negativsimu máme jak noha a prodloužené, včera po cestě se snažil bouchnout 2x cizí lidi, neb byl prostě nasr.... že jdeme pro starší dceru do hudebky. Ječel od domu až k hudece 25 minut, před hudebkou se významně plazil po zemi .....no fakt síla ☹. Patrně nevěděl kam jdeme, ale jak mu to mám vysvětlit, že.....

sisstin
autor
11. říj 2013

@ottic vysvětlit zalaminovanou fotkou te hudebky;)

dezyre
11. říj 2013

@ottic Ahoj, my asi půjdeme do Logo Brno, rovnou na logopedii a když bude třeba, mají tam i své psychology, foniatry, atd. Bude to asi nejrozumější.

twenny
11. říj 2013

Ahoj, dovolte mi predstavit mé nestandardní dítě 🙂 Ve 2,5 letech první "vyloučení" ze školičky, protože, cituji "všechny děti sedí v klidu, jen ten váš lozí po topení" atd. Našli jsme díkybohu skvělou školku s úžasnou paní ředitelkou, která teda prioritně nesleduje to, že malej zlobí, ale spíš to, proč zlobí. Po měsíci a půl přichází se spoustou rad a také nenápadným varováním, že má možná lehkou formu aspergerova syndromu. Chci vás poprosit, máte někdo zkušenost s lékařem, který by toto mohl v Brně pomoct diagnostikovat, případně vyvrátit? A není tady někdo s podobnými starostmi? Díky

saurian
11. říj 2013

@ottic
mozes vysvetlit ako sisstin pise, alebo proste ak mas slusnejsi displej na mobile, nafotis miesta a ukazes kam idete, zo zaciatku mozes ukazovat aj tie co rozumie, skor pochopi (ale urcite rychlo pochopi) ze co mu ukazujes ze to znamena co ho caka a kam idete.

sisstin
autor
12. říj 2013

@twenny ahojky,AS se diagnostikuje nejdřív kolem pátýho roku,teď vám to nikde nedají.

twenny
12. říj 2013

@sisstin Mluvila jsem primo s pani z aply, ktera mi rekla postup a dala kontakty. Co se da tedy delat, mam proste jen dva roky cekat?

sisstin
autor
12. říj 2013

@twenny tak čekat ne, ona se může udělat diagnostika, respektive popsat jeho vývoj a problémy, ale přímo diagnozu AS prostě v tomto věku dát nelze. A pak můžeš postupovat dle zásad pro práci s AS (uzná-li psycholog, že tam podezření je), čili třeba strukturovat, když bude potřeba, předcházet afektům atd, dát "návod" učitelkám, jak se k němu chovat atd. To určitě lze, ale diagnozu AS prostě v tomhle věku nikde nedostaneš 😉

abbie
12. říj 2013

@twenny a co tak ADHD?

ottic
14. říj 2013

@dezyre Já právě nevím kam jít. Mladej chodí na logo do stacionáře v líšni. ještě nikdy tam nic neudělal. Jen vyfásnu další kartičky, které on odmítá dělat, válí se tam po zemi ječí.... zatím jedinej doktor, který ho zaujal byl baslík, ale ten se platí.....takže hledám někoho, kdo má neskutečnopu trpělivost a neplatí se. I u psycholožky se vzteká, u jahnové - po té házel židle atd..... no hruza ☹. Nemáš zkušenost s dobrým logopedem ? Potřebuji, aby měl asi programy na počítači, to ho baví a je ochoten to dělat.......

sisstin
autor
14. říj 2013
https://www.youtube.com/watch?v=bye-HG1He-w

za týden 6 let, patlavost děsná, ale už jde konečně rozumět, co zpívá...to třeba před rokem by jste pochytily pár slov a poznaly, co zpívá max. z melodie 😝

mvmk
14. říj 2013

@sisstin Peta je skvelej a ma fakt notu 😉 😉 moje zatim k tehle pisnicce doplni jen to kuku 😀 😀

Jinak holky docitat vas asi nestacim, docela jste se tu rozkecly 😀 Vratily jsme se konecne domu, je velky posun, slov uz asi miliooooooooon 😵 prehanim, ze 😅 bohuzel zatim zadne predlozky spojky ci neco podobneho. Uvidime dal, ale i tak jsem Rada ze se posouva 😉

modra1
15. říj 2013

@mvmk keď ťa tu vidím, dávno si sa pýtala na hypotóniu u môjho syna. Tak dcéra je lepšia napr. v lezení na preliezky, ktoré majú namiesto klasického rebríka sieť, alebo také lezecké stupáky. Ak je taký oblúkový rebrík, moderné preliezky to tak majú, tak to syn vzdáva, bojí sa, dcéra v pohode. A kopec iných vecí bežného života. Jednoducho, nepodceňovať hypo, treba cvičiť.

bubliii
15. říj 2013

@twenny me byla doporucena dr. Bohmova, pry se specializuje na autismis, je v Bilem dome, my k ni jdeme v listopadu, takze sama zatim poreferovat nemuzu.

Mame za sebou vysetreni z foniatrie a bohuzel nedopadlo nejlip, vypada to, ze neslysi na leve ucho. Za 14 dni jdem zas a udelaji nejake podrobnejsi testy. Sluchovou vadu u leveho ucha ma i 5 mesicni syn pritom v rodine nikdo problemy se sluchem nema. Logopedka rikala, ze velky vliv na rec by to mit nemelo ale kdovi. Kazdopadne si ted naucila rikat "coze" asi ji to rikaji hodne deti ve skolce takze me ted rika kazdou chvili "coze" nevim jestli je to tim, ze me neslysi nebo se ji jen libi to rikat. 😒

bubliii
15. říj 2013

@sisstin malej zpiva krasne, ja doufam, ze se nekdy taky dostane tak daleko. Zpivat zacla teprve pred mesicem ale poznat to nejde ani podle melodie 🙂

sisstin
autor
15. říj 2013

tak já jsem Tygra objednala ke Straussové, respektive se prý domluvíme na semináři jejím, na který jdu 😉 tak se těším, s dětma s VD pracuje fakt úžasně, zas je to prostě jiný, než u Baslíka nebo u naší logo...tak tam za ní chci dojet třeba jednou za dva až tři měsíce. Ono je to zhruba na tři hodiny, pořizuje se z toho i video atd. 🙂

sisstin
autor
15. říj 2013

@bubliii no hele, Tygr uměl první písničku tak nejdřív ve 4,5...on ty básničky atd. taky nemusel, to až fakt hodně v poslední době, taky už mu bude skoro šest že 😉

cairka
15. říj 2013

Idem sa aj ja pochváliť 😎 Klaudinka sa dnes prvýkrát v živote hrala symbolickú hru? (myslím, že tak sa tomu hovorí 😅 ) - nazbierala si do košíčka trávu, kvietky, kamienky... a VARILA 🙂 🙂 🙂 nedokázala to teda ešte pomenovať, hovorila, že varí kamienky a púpavky 😅 , snažila som sa ju ukecať na polievku, to nebrala, ale nakoniec súhlasila s pojmom "večera" . A čo bolo úplne najväčší šok, tak po "uvarení" si zobrala padnutý list a naložila na neho, že to je tanier 🙂 🙂 🙂 to bolo naozaj prvýkrát v jej 4ročnom živote, kedy uznala, že list môže byť tanier 🙂 fest ma to potešilo, aj keď sa asi takto bežne hrajú deti výrazne mladšie, ale u nej to proste strašne svietilo, že tomu nerozumie, ako by mohol byť list tanierom a teraz si to sama vymyslela 😵

mvmk
15. říj 2013

@modra1 ja tu hypotonii rozhodne nepodcenuji 😉 mame uz jen hranicni a vztahuje se hlavne na axialni a mezilopatkove svalstvo. Rehabka tvrdila, ze v CR zu by to asi nikdo neresil, ze je moc sikovna 🙂 , ale stejne po tech 4 tydnech je proste posun uzasny, myslim, ze ta intenzivni terapie, hlavne balancni cviky proste nejakym zpusobem nakopla i rozvoj reci 😉 Zvlada i 4slab. Slovo. 🙂 Podari se ji dokonce neco vyslovit i bez toho aby to kapitalne zkomolila 😀