Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
17. únor 2015

@marrka http://www.nutravita.cz/produkty-prodej/omega-3...
fakt nevím, jestli to bylo tím, ale strašně, ale opravdu strašně se po něm zrychlil ve vývoji, dohnal vše, v čem byl pozadu (potvrzené i na vyšetřeních u psycholožky).

josefina79
17. únor 2015

@barbarucha to si děláš legraci, že na Vás poslali sociálku???
Ach jo.
My jdeme ve čtvrtek k té paní Kejíkové, tak jsem na to zvědavá. Hlavně mi vůbec, ale vůbec není jasné, jak ho naučí kousat, když si vůbec nedá do pusy žádný jídlo typu křupka, brumík, rohlík. Nic.
Už jsem z něj na prášky.

barbarucha
17. únor 2015

@josefina79 Ona vám pomůže, je fakt dobrá, uvidíš. Pak napiš, co vám řekla 😉

josefina79
17. únor 2015

@barbarucha děkuji! Moc, moc na ní spoléhám. Určitě napíšu, co nám řekla. Dnes jsem jí ještě posílala Františkovy zprávy z neurologie a od psycholožky plus popis jeho nežravosti, ať se na nás může připravit.
Teď jsme na 14 dní s Františkem u mých rodičů. Táta se pořád kasal, jak ho rozjí. Už jsme tu 4 den, jeho nadšení mírně opadá. Vychutnávám si ho a nechávám ho, ať ho krmí. Ptala jsem se ho, jak toho chce dosáhnout, že bude jíst. Prý s ním bude chodit hodně ven, aby byl na čerstvém vzduchu. Můj otec má zřejmě dojem, že Františka držím zavřeného ve sklepě a ven chodí jen když jdeme k doktorovi, nebo nevím 🙄 .

barbarucha
17. únor 2015

@josefina79 Jen ho nech, ať se snaží. 😀 Nejedlíci se obvykle rozjí od jiného člověka než od matky. U nás prcka rozjedla babička. A bylo to na poslední chvíli, měli jsme už měsíc a půl sondu a po dalším týdnu už by mu dávali PEG.
Náš Franta začal ode mne jíst až když už od všech ostatních asi měsíc stabilně jedl. Jinak já byla do té doby jen prso 😨
Tvůj Franta má nějaký nález z neuro? A co říká psycholožka? Napiš víc k tomu nejezení, jaký to mělo průběh, třeba mě napadne něco, co proběhlo u nás a pomůže to i vám? 🙂

josefina79
17. únor 2015

@barbarucha tak to bylo tesny.
Po neuro strance je uz v podstate v poradku, ma pouze mirnou hypotonii. Dlouho mel opozdeny/nerovnomerny vyvoj. Lezt zacal 11m, chodit 15 m - korigo. Porozumeni naskocilo az tak v 15 m korigo, do te doby mimon, dlouho nereagoval ani na jmeno.
Ad jidlo - nema hlad, jidlo nijak nevyzaduje. Pouze velmi, velmi sporadicky projevi zajem, kdyz nekdo neco ji. Krevni obraz ma ok. Pres veskerou snahu kojeny nebyl. I z lahve pil malo, byly doby, kdy jsem si v noci davala budika a krmila ho ve spanku, to jedl hezky.
Prikrmy od 4 m, zpocatku nechtel, pak si zvykl. Ted jsme ve stavu, kdy v omacce sni maly, mekky kousky, ryzi v omacce v pohode. Jak tam neni omacka, nesni to. Spis polyka, nez ze by kousal, ale nejake zvykani uz obcas pozoruju.
Nikdy si nezuzlal rohlik, krupku, susenku, nic. Do pusy si nic dat nenecha, i cisteni zubu je boj (do roka pritom cisteni uplne v pohode).
Moje mama a vubec vsichni na nej hledi jak na martana, v nasi rodine nikdy problemy s jidlem nebyly. Muz byl nejedlik, ale spis vybiravej a hlavne - kousal.
Budu vdecna za jakykoliv tip.

Kdy jdete k te Junkove? Nejakou predbeznou diagnozu mate/tusite? Je to boj, co???

barbarucha
18. únor 2015

@josefina79 Tyjo, podle toho, co mi popisuješ mi to připadá na nechutenství. Nechala bych si udělat rozbor všech prvků, který ho způsobujou, ono se to vždy nemusí projevit na krevním obraze, podle mě.
Nebo ještě nevyzrálost CNS, že nepozná, že má hlad.
Určitě budete potřebovat mít do pusy přístup 😀, u nás jsem dělala různé fígle, jak se do pusy dostat, hrála jsem si s F. tak, že jsem ho nechala šahat mi do pusy a jako jsem ho kousala a pak jsem dávala prsty do pusy jemu a kousal mě on, měl na kousání takové ty speciální kousací kartáčky z DM (jemu ožužlávání věcí strašně dlouho vydrželo), zuby čistit - (trocha násilí musí být 😎) - s korkovým špuntem mezi jeho zuby, atd. prostě dostat se mu do pusy. Kejíková vím poradí víc věcí.
Existuje něco (jídlo), co má vyloženě rád? (F. jako první jedl třešně), dávali jsme mu malý kousíček třešně koutkem pusy ze strany přímo na stoličku (nevěděl, že má kousat na stoličkách a neuměl si přehazovat sousto ze strany na stranu, musel se to učit).
Jestli je ochotný aspoň kousat kousky v omáčce, tak bych se nebála, prostě mu to chvíli potrvá, musí se teprve postupně kousky zvětšovat a přecházet na pevnou stravu. Já doteď F. 80% stravy mixuju (umí kousat, ale nevydrží 😝 ). Pro mě byla taková úleva, že jí, že mi bylo úplně jedno, jestli je to mixované nebo ne. Až teď vidím, že kousání má velkou souvislost s mluvením a snažím se zvětšovat poměr pevnější stravy.
Náš F. má z nedostatku B12 (z období, kdy nejedl) atrofovaný mozek. Nikdo z neurologů si netroufá vůbec říct jakoukoli prognózu, protože je to dost sci-fi stav. Někdo s atrofovaným mozkem studuje vysokou školu, někdo je nevzdělavatelný. Podle toho, co jsem nastudovala nezáleží až tak na velikosti mozku (využíváme jen 10%), ale na počtu nervových spojů a ty se tvoří průběžně. Do té doby, než se dostal do takového výživového deficitu (cca 10m), se vyvíjel celkem normálně, měl neuvěřitelně inteligentní pohled (asi po manželovi, který je takový ten superchytrý intelektuál), ale jak spadl do toho deficitu, změnil se. Teď mu v očích vidím, že spoustě věcí nerozumí, což mi může urvat srdce, protože ho pořád vidím, jakej byl a kde moh bejt, kdybysme dřív poznali, co se mu děje a dokázali líp zareagovat.
No nic, musím se vzmužit a zachraňovat, co se dá. 😔
Obešli jsme pár neurologů a dohromady nám nic neřekli, jen zapisují stav. Krom jednoho slavného docenta, který nám tvrdil, že to co má určitě není hypotonie, ale nervosvalová choroba a že nebude asi ani chodit (chodí a NS chorobu nemá, jen měl tenkrát u vyšetření záchvat vzteku, protože nám pan docent nedovolil ho nakrmit, tak nic nepředvedl).
Psycholožka před týdnem ho ohodnotila motoricky na 15m, psychicky na 10-11m (má 26m) a řekla, ať přijdem za půl roku, doporučení akorát, že ať si s ním hodně hrajeme a mluvíme na něj.
Kámoška mi pak řekla, že jí F. přijde, jako kdyby měl dysfázii, tak jsem si to vyhledala a začala na něj aplikovat různý metody a za týden jsem ho tím dokázala naučit tři nové zvuky zvířátek (což je strašně moc, F. používal vědomě 5 slov "aa- hovínko, papat, mamam - hlad, nenene a bé - jak dělá ovečka ) a za půl roku se to nijak nepohlo, teď má během 1 týdne skoro dvojnásobek a konečně máme nějakou slovní platformu pro rozhovor! Tak jsem se zavrtala do internetu a našla jsem ranou péči (a hned za 2 týdny přijedou), objednala nás k Junkové (jdeme před Velikonocema), našla, že v blízkém městečku je logopedka, která umí pracovat s dysfázií a objednala nás tam, nakoupila nějaké pomůcky a peru to do Franty, co to dá. To se ještě uvidí, jak se zvetí! 😵
Konec románu 😀

marrka
18. únor 2015

@josefina79 děkuji za odkaz alemalému bude 6let tak bych klidně brala něco na polikání v tom problém není poliká i tři prášky najednou

josefina79
18. únor 2015

@barbarucha špunt do pusy, jo?? Dobrý 🙂.
Hele, ten krevní obraz - nevím, nevím. On, ač teda jí blbě na objem, tak má stravu rozmanitou, já mu to vždycky nějak namačkám, něco tam propašuju. Dneska třeba měl ráno UM, pak Matyldu, k obědu zvěřinový guláš s rýží - jen pár lžiček teda, ke svačině namačkanou celou mandarinku, pulku avokáda a kus bananu. K večeři kaši zase s celou mandarinkou a pak světe div se ještě pár lžiček bramboračky , co jedl táta. Na uspání zase UM. Dávám mu ještě na lžičku Multisanostol a Rybí tuk. No, nicméně v červnu jdeme znovu do KDDL, na kontrolu přímo k šéfce oddělení perinatální péče, ta prý má s nejedlíky zkušenosti, tak pokud se to do té doby nezlomí, tak budu žádat "velký krevní obraz".
Spíš bych to viděla na tu nevyzrálost CNS, neurolog, ke kterému teď nově chodil, právě zmiňoval, že to nechutenství a nekousání je u nedonošenců velmi časté. Prý tak 1 dítě z 10 tím trpí.
Je mi líto, jaké máte s Vaším Františkem trable. Člověk fakt jenom zírá, co všechno existuje. O dysfázii jsem neměla ani tucha a teď ještě atrofovaný mozek.... ufff Ale jsi fakt dobrá, že díky Tobě dělá takovéhle pokroky!!! A raná péče je určitě super tip!
Pokud jsi z Prahy, napadá mne třeba tohle:
http://www.jablickov.cz/index.php/ct-menu-item-...
Zvažuju, že to půjdu s F. okouknout, je to za pár korun a paní by mohla mít nějaké tipy. On už je v podstatě srovnaný, ale třeba má lehké problémy s jemnou motorikou - nějaké kreslení = čmárání nehrozí, neumí držet tužku atp.

barbarucha
18. únor 2015

@josefina79 Jasně, postupovala bych obdobně. To teda koukám, co do něj všechno nacpeš, klobouk dolů 🙂
Jablíčkov vypadá zajímavě, akorát jsme z Moravy 😎
Jo a ten špunt nám poradila Kejíková a nemá to chybu. F. si ho i sám přinese. A začít terapiii tím, že musíš vypít lahev vína, to mi vyloženě sedlo 😀

josefina79
18. únor 2015

@barbarucha no, ta bramboračka dnes večer byla "on top", to jsem vyloženě koukala, že chtěl. A obědy on jí málo ,asi proto, že tam ho nejvíc trápím s kouskama, i když já se mu nějaké kousky/hrudky snažím dávat do všeho (prý to Kejíková také radí, resp. jsem tuhle její radu vyčetla na fóru o nedonošených dětech) - např. do jogurtu nebo Matyldy mu dávám vločky.
Ta láhev vína před čištěním zubů nápad se špuntem činí ještě více atraktivním 😝 😝 😝 . Do toho jdu.
Jablíčkov - jasně, z Moravy je to z ruky, ale ta senzorická integrace jako taková (resp. ten koncept) mi přijde zajímavý a hlavně použitelný i pro tak malé děti jako jsou ty naše. Dá se k tomu dohledat i pár věcí na netu, něco se dá dělat i v domácím prostředí. Já např. Františka "trápím" s tím hmatem atp. - on nesnáší jídlo na rukou, takže s ním například cvičím s takovou plastelínou, nejdřív se jí nechtěl vůbec dotknout, ale teď už si s ní hraje, nebo nesnášel pěnu ve vaně, postupně si na ní zvyká.
A blog od Sisstin je obrovská studnice nápadů, tam určitě najdeš taky nějaké užitečné tipy.

barbarucha
18. únor 2015

@josefina79 Senzorická integrace, počkej, to jdeš na mě zhurta, co to je? (Já jsem tady panic, mě doteď nikdo neřekl, že mám s Frantou něco dělat, takže se momentálně nacházím v informační lavině 😝 )

josefina79
18. únor 2015

@marrka jasný, promiň, ztrácím přehled. Na těch stránkách najdeš i rybí tuk "pro dospělé", myslím, že to je větší balení a levnější. Kamila Wawroszová mi doporučovala ten EyeQ, že prý s ním mají dobré zkušenosti, my už měli koupený tenhle, tak jsem ho chtěla využívat.

barbarucha
18. únor 2015

@ladida.l Prosímtě, z čeho Junková prcky (kol 2 let) zkouší? Abych to s malým aspoň zkusila dopředu a nebyla pak překvapená 🙂

barbarucha
18. únor 2015

Wau, ta terapeutka je v Lounech, to je kousek od babi, tak tam vlítnem, až tam budem!

ladida.l
19. únor 2015

Tvary, kresba, staveni z kostek, zasouvacka. Porozumeni pokynum
@barbarucha

verbalinka
19. únor 2015

Ahoj,
omlouvám se, že jsem tady dlouho nebyla, ale jsme pořád nemocní (dokonce poslední akce byla salmonela a teď čekáme, až zmizí z těla, jinak nesmí do školky) a já řeším nedobrovolné ukončení práce po rodičovské a hledání nové... jsem z toho unavená a otrávená a děti už mi lezou na nervy 😀

Došel dopis od Junkové, takže mám ofiko výsledek (v době vyšetření 35 měsíců):
adaptivita 36měs + (vyspělý grafický projev, napodobí linie atd.),
hrubá i jemná motorika na úrovni věku,
řeč 18-24 měs. (což je ještě horší, než říkala osobně ☹ )
porozumění asi 30 měs. (vázne chápání časoprostorových vztahů, opozit, ale i předložkových vazeb)
sociální chování 30-36 měs.

Závěr V.S. opožděný vývoj řeči s velmi dobrou kognitivní kapacitou bez dalších známek organického oslabení CNS. Pro dg. vývojová dysfázie nejsou splněna některá důležitá kritéria. Susp. opoždění vývoje symbolizace jako podklad opoždění exprese. Kontrola za půl roku.

Nejsem z toho moc moudrá, ale doufám, že to bude jen to opoždění a rozjede se 🙂
Ještě radši oběhnu neuro a foniatrii (dle doporučení logopedky), ať to máme kompletní. Ale počkám na tříletou a domluvím se s pediatrou.

Holky, to nekousání u vašich dětí je mi fakt líto ☹ Musí to být strašný boj. Laura taky kousky nerada, ale nějak se to spravilo samo. Občas ještě nedávno si ukousla obrovský kus rohlíku a neuměla si s ním poradit. A často ani kousky nekousala a polykala. Ale já to nikdy neřešila. Ve vašem případě je to ale velký problém. Držím palce 😉

@barbarucha nedoporučuju zkoušet dopředu, aby pak dítě nevypadalo "uměle" v pořádku. i když hodně těch věcí, co zkoušela, jsem ani nevěděla, že Laura umí. Doma to ignoruje, nebo mě ani nenapadlo to dělat a u Junkové úplně krásně a dobře 🙂

barbarucha
19. únor 2015

@verbalinka Díky, já to nemyslela, že budeme šrotit jako na zkoušku, ale nechci, aby některé věci neuměl jen proto, že mě to nenapadlo nikdy s ním zkusit. Viz. poslední psycho prohlídka, kdy měl kreslit, ale neuměl, protože já s ním nikdy nekreslila (donedávna ještě nechodil, tak jsem se soustředila na hrubou motoriku a motivaci k chození místo toho, abych ho někam posadila a dělala s ním něco drobného.) Teď už chodí, tak stavíme komíny, navlékáme no a zkoušíme kreslit, ale zatím prcka nemůžu přesvědčit, aby chytil tužku jinak než za úplný konec a taky aby se na ten papír díval, co tam ta tužka vlastně dělá 🙂
Jinak mě ty vaše výsledky přijdou skvělé! A docela ti závidím 😉 😉

peggy722
19. únor 2015

@verbalinka Tak to jste dopadly líp jak my. Ela měla podle psycholožky ve čtyřech letech porozumnění na 24 měsíců a řeč taky. Předložkový vazby, časoprostorový více, víceúrovňový pokyny taky nezvládala. A teď normálně předložky používá a správně, nijak jí to neučím. A řeč je najednou někde úplně jinde a stačily na to čtyři měsíce ve školce. Už si dokonce začíná pamatovat i básničky, co se učí ve školce, akorát teda někdy aby byl člověk Sherlock Holmes, aby pochopil, což e to má bejt, protože ta výslovnost ještě vázne. Dvouslabičný slova už říká správně tak v 90%, ale víceslabičný někdy hrozně komolí. Nebo mluví hodně nezřetelně a nevím, jestli je to tím, že si není jistá, že to říká správně a nebo je to tím, že má tu pusinku ještě takovou trochu ztuhlou. Takže uvidíš, kam se za těch půl roku posunete.

josefina79
19. únor 2015

@barbarucha tak píšu zážitky od paní Kejíkové:
Moc příjemná paní, rázná (ale tak akorát), byla na ní vidět, že jí rukama prošly stovky nekousacích, nepolykacích dětí, že to má zmáknuté. A že má i pochopení pro rodiče, nejen pro děti.
Takže - nekouše proto, protože je nedonošený. To, že ostatní donošené děti koušou je prostě jejich štěstí, každé to dítě to odnese nějak jinak, některé míň , některé víc, některé má problémy s očima, jiné s dýcháním, další se SPU, a některé prostě s kousáním a některé nemají žádné "viditelné" trable .....
Jeho problém je , že používá jazyk pouze k "sacím pohybům", tj. nahoru dolů, používá pouze prostředek pusy, ale nikoliv "boční části". Takže mu musíme, klidně i násilím, dávat nějaké kousky na dásně/stoličky, aby se naučil, že je také má a že je má používat.
Dále mu do každého jídla dávat kousky, aby neměl nic s hladkou konzistencí.
Také odbourat krmení z lahviček, saviček. Tady pro mne bude velký problém, protože s lahví usíná a 1x za noc se budí na mléko. To tedy asi nechám, ale mléko ráno se mu už budu snažit dávat v hrníčku, stejně tak pití přes den doma. On z hrnku celkem umí a prostě se to bude muset naučit. Všechny dudlíky na lahvičkách, i brčka atp. fixují špatné postavení jazyka, které pak způsobuje logopedické vady a zpomaluje učení kousání. Samo, pro "normální díte" to je jedno, ale pokud má dítě problém v této oblasti, tak se tím prohlubuje.
Poslední věc - učit ho jíst rukama. Prý tam má i 3-leté děti, co jí chleba pouze na lžičce. Takže pobízet ke kontaktu s jídlem, i při krmení , pokud se ušpiní, tak ho nechat, at se utře sám (prodlužuje se tím doba kontaktu s jídlem na rukou ). Nebo hrát hry se šlehačkou - rozpatlávání obrázků atp.
Jak dlouho to bude trvat - netuší, neví, nelze odhadnout. Má děti, co po měsíci koušou, některým to tvá půl roku i déle.

Musím teda říct, že jsem byla fakt napružená na VŠECHNY ty doktory, se kterými jsem to už od jeho narození řešila, že blbě jí. Paní Kejíková říkala, že on je UČEBNICOVÝ případ dítěte, u kterého je od začátku jasné, že bude mít s jídlem problémy. Hypotonický (hlavně, že mi celých 9 měsíců říkali, že jsem hysterická a je pouze trochu pomalejší), od prvopočátku problémy se sáním z lahve, neprošel orálním obdobím atp. Teď prý je blbé období na učení, má svojí hlavu, za chvíli propukne období vzdoru ... kdybychom začali kolem 9 měsíců, kdy je pro děti přirozené učit se kousat, šlo by to mnohem snáze.
Takže pro mne další poučení na téma - raději být 10000x za hysterickou matku, než věřit doktorům, že se to spraví samo.

barbarucha
19. únor 2015

@josefina79 No super! Na Kejíkovou nedám dopustit. Naleje energii do žil tím, že ví, jak přesně na to. Má obrovské zkušenosti. A v neposlední řadě velkou empatii s rodiči. Nám když řekla na posledním setkání "Dokázali jste ho z toho dostat a je to Vaše zásluha", tak jsem se málem rozbrečela.
Od doktorů jsem zatím zažila spíš velké mlžení a pak, když byl průser, tak místo rázného konání, hledání viníka (mimo jejich řady), obviňování a opět mlžení. (Ne tedy vždy, ale bohužel většinou ano 🙄 )
Udělala bych to jak píšeš, v noci bych nechala zatím lahev, ať se vyspíte a máte sílu přes den na pořádný tréning 🙂

josefina79
19. únor 2015

@barbarucha František byl u psycholožky v 18 m korigo. Chtěla po něm např:
Přiřadit k sobě stejné obrázky - resp. na podložce nakreslený čtverec, křížek atp., ty samé tvary vystřižené z papíru. Měl je k sobě přiřadit - nezvládl, ale prý je to pro starší děti.
Tvary - deska s vyříznutými tvary, vedle toho ty tvary vyříznuté, měl je správně vložit. To zvládl jenom kolo, a čtverec, ostatní nevěděl, jak otočit (trojúhelník atp).
Kostky - na sebe nebo řadit jako vláček.
Ukázat na obrázku - dům, pes atp.... - to on taky ještě neumí. Umí zvuky zvířat, ale na obrázku je nenajde.
Čmárat na papíře.
Otevřít a zavřít kulatou krabičku.
Pinzetový úchob - dávat pilulky do úzké lahvičky.
Nakrmit panenku.
Ukázat na panence části těla.
A dál už nevím 🙂

Kejíkové zdar 🙂))

barbarucha
19. únor 2015

@josefina79 No nazdar, tak z toho by F. akorát postavil komín, čmáral po papíře a dal kuličky do lahvičky. Jako otevřít lahvičku se ZÁVITEM?? Jde na mě splín 🙄

josefina79
19. únor 2015

@barbarucha otevřít a zavřít takovou kulatou krabičku. Hodně jednoduché. Bez závitu. Jedna část větší, jedna menší, jen do sebe zapadnou.
Jinak některé tyto úkoly nebyly pro 18 m děti, ale třeba pro dvouleté. Zkoušela, co všechno dokáže, když mu to nešlo, dala něco lehčího.
Tak jak píšou holky, kolikrát udělal věci, které doma nedělá nebo jsme nikdy nezkoušeli - viz. otvírání krabičky. (spíš asi lepší název doza nebo tak nejak).

barbarucha
19. únor 2015

@josefina79 No právě, že on dostane úkoly pro dvouleté 😎 Tak tu dózu by taky dal. Ale obrázky ani smykem, vůbec ho nezajímají, natož, aby s nima pracoval. Tvary zkouší vkládat zcela náhodně. Ale včera projevil velkou invenci nad vkládačkou: kolečko vložil, kostku vložil, lichoběžník mu nešel, tak se otočil a vrátil se s kladivem.. 😀

josefina79
19. únor 2015

@barbarucha v tom případě mám jedinou radu - vezmi s sebou kladivo 😝 😝 😝 😝 😝

janahus
19. únor 2015

ahoj josefina79, kdo je to ta Kejíková, protože náš Tobiáš, je nymlich to samé co tvuj František, doufám že nevadí že tykám, narozen hypotrofický, ve dvou letech váží 10.2kg a měři 82cm, nechce mi zaboha jíst nic jineho nez omacky s barmborem, pomackanym, jogurty a rohliky, nikdy me neapadlo že nedonošené děti mají problém i s kousáním, ale čemu se divím, my máme problémy typu opoždění vyvoje, odpovídá 18ti měsícům, špatná hrubá motorika, špatná řeč, čekám na posudek od psycholožky, my byli v Hradci Králové, ted jedeme v uterý k docentu Šlapalovi do Blanska na neurologii, protože on chodí náš Tobča fakt škaredě a nikdo to neřeší,já si taky přijdu jak hysterka...ale chceme mít jen zdraví děti,tak to neřeším, ještě nevím co s tím jídlem, on mel po porodu operci strev, kus ma pryc a vzdycky byl nejedlik....jeste by to chtelo gastro, bylas tam s malým ? Teď mě čeká žádost o příspěvěk na péči, ale ten nam asi stejne nedaji, holky at nam vse dobre dopdne s tema nasima brouckama, omlouvam se za román a chyby ale odbíhám k dítěti, ktere stavkuje se spanim 🙂

verbalinka
19. únor 2015

@barbarucha nemáš co závidět 🙂 Fakt nemá smysl něco trénovat. Děti se učí nápodobou a i bez cílené práce jsou schopny se vše naučit. Ale to se samozřejmě týká "zdravých" dětí. Ty naše opožděné to mají těžší, ale to právě musí psycholožka odhalit. My jsme třeba tvary dělali s Laurou už strašně dávno (postupně se vše poztrácelo) a ona je i přesto krásně zvládla. A její kresby (které byly jen kolo a pár čar a ona to nazvala slonem - ale byla to jen patlanice) psycho vyhlásila za normální a standardní 🙂 A ukázalo se, co nezvládá. Každé dítě je originál a určitě se vše časem zlepší 😉 Jak se říká - má ještě čas.
@peggy722 překvapila mě hodně 🙂 Doma toho cíleně moc neděláme, u ničeho dlouho nevydrží a kupovat pořád něco nového se mi nechce. Já fakt nevím, jak to bude vypadat. Pořád doufám, že se chytne. Když po ní chci zopakovat dvouslabičné slovo (delší nedá), tak po přemlouvání zopakuje a je ze sebe nadšená (ale výslovnost neopravuju, takže kolo je tojo apod. 🙂 ), ale jsem zvědavá, kdy naskočí, že ho má taky použít v normální řeči. Ona mluví víc a víc a já jí stále hůř rozumím. Vypráví, chce sdílet, ale tím je to vlastně horší, protože jí pořád chybí slova, aby se mohla vyjádřit ☹ Do toho stále nechápe věci typu zavřít fixu, když dokreslí, nevytírat zubním kartáčkem záchod, počkat, na chvilku se utišit, když telefonuju /ona to prostě nechápe a já už na to nemám nervy :-/ 😀 / Ale v kreslení se hodně posunula a už dokonce namalovala "obličeje" a pojmenovala, kdo to je 🙂 Teda, to se Ela krásně zlepšila 😵 A co ta její povaha? Už je to lepší, nebo stále bojujete?

barbarucha
19. únor 2015

@janahus Ahoj, máme podobné problémy, tak odpovím. Mgr. Kejíková je specialistka na děti s poruchama příjmu potravy. Pracuje i s těžce postiženými a je to fakt machr. Jezdí se za ní do Prostějova. Jinak je to tuším logopedka a Bobath terapeutka základem. Platí se cca 500,-/hod ale nám se to teda vyplatilo bohatě.
Nechci Tě strašit s doc. Šlapalem, spousta lidí u něj má dobré zkušenosti, ale my zrovna měli špatnou, takže kdyby se Ti to vyšetření od něj nějak nezdálo, klidně si najdi ještě někoho jiného pro další názor.