Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janahus
22. únor 2015

@josefina79 buď v klidu, a dej si víno, nebo co máš ráda, já zase ze všeho začala zase kouřit, mě je to jedno, že mě celá vesnice pomlouvá, že kouřím, protože to jídlo jejich mě uplně vysává, včera se mu vyvařuju s hovězím, nakrajela sem mu tam špagety na pidi kousky a on ne, zakrývá si rukou pusu a ne a ne, nevydržela sem to a dala mu zase brambory, nedej bože namazanej chleba...jo chytrý maminky miluju, třeba Jani on je tak drobnej, co s ním budeš dělat ??? a on ti nepije mlíko? já vím je to stres a stres, nikdo to moc nechápe,jsme většinou nejhorší my...ale udělalas to dobře, já na to zatím nemám, tak mu vždycky povolím, ať s ní aspoň něco ☹

josefina79
22. únor 2015

@janahus uvidíme, jak dlouho mi to odhodlání vydrží. Tu lahvičku s dudákem dufejme fakt eliminuju. Resp. dávám mu jí jenom na čaj - na usnutí. A to on vypije tak 40 ml, má to jen na dudání. To už snad není takový prohřešek.
Ja po návštěvě u paní Kejíkové, kdy říkala, že tam má 3-leté nekousací děti, jsem tak nějak pochopila, že se to samo nespraví. I ona mi to říkala (nemyslím, že by ve mne potřebovala získat dalšího zákazníka, těch má očividně dost). To je pro mne velikánská motivace neustoupit. Ale jak říkám, netuším, jak dlouho mi vydrží. Zatím tedy to, co paní Kejíková doporučovala jako hlavní - dávat jídlo na stoličky, tak to mi nejde. Nenechá si do té pusy nic dát a nebo mi hned na začátku prokousne prst. Tvůj syn je na tom v tomhle ohledu jak?

janahus
23. únor 2015

@josefina79 no my koušem jen rohlíky, davá přednost kašovitým jídlům, maso uplně na kousky žvýká dlouho, my máme zase ten problém že se nezakousne, treba do chleba a nedrží si sám pití, petku od jupika az kdyz tam toho je málo a hrnek vůbec, kdybych mu nenutila pití tak nevím...jeste pokouše sušenky, hlavne nesnese v ruce banán nebo něco k jídlu co nezná...ale jsi dobrá že bojuješ, jen nevím kousání na stoličky je problém dost velký, jí ti rohlik suchý? dnes vařím polívku z červené čočky, jedno z jeho 5ti jídel, co jakž takž sní...taky mu pořád něco zkouším dávat do pusy, ale uplně vidím ten jeho odpor, když mi na Vánoce utíkal před vanilkovým rohlíčkem, rozbrečela sem se... ☹ je to boj, myslím na vás

sisstin
autor
23. únor 2015

Holky, on to clovek proziva hodne, kdyz jsou deti maly, ale postupem casu proste rezignujete... U nas teda nebyl problem s kousanim, co chtel, kousal bajecne, ale jedl asi tak tri veci, pak obdobi, kdy zil z jednoho kousnuti do housky apod. Do 4 nejedl fakt NIC, pak postupne pomalinku ve skolce se rozjedl, ale ma 7 a ctvrt a ji jen ve skolce vetsinou, doma ji ty svoje jidla a kdyz nekde jsme jinde, tak neji skoro nic 😉 nema ani 19 kg, nicmene je zdravej, aktivni, neresim uz. 😉

sisstin
autor
23. únor 2015

Jinak v zivote nevypil vic jak 60 ml mlika a ve ctyrech mesicich s nim skoncil uplne 😉

sisstin
autor
23. únor 2015

Jednu dobu ji treba furt chleba s lucinou, sunkou a paprikou... Pak zas jen suchej chleba s cesnekem 😅 pak zas jen rohliky se sunkou atd. Ve skolce ji prej vsechno mimo sladkych jidel a koprovy... Ale ze zacatku byly ucitelky rady, kdyz dal jedno sousto do pusy 😉

janahus
23. únor 2015

@sisstin dost jsem četla tvůj blog, ty sis taky prošla svým....je to na palici, prostě, taky doufám že ta školka pomůže, kam jsi dávala syna, šel do specky nebo normální školky? u nás ve specce vytvoří individuální plán pro každé dítě, je jich tam málo, mají tam logopedku, rehabku, prostě vše...dětí je tam málo, což by nám vyhovovalo.akorát já nevím máme vedle vesnickou školku pro normální děti, kde je taky malý kolektiv a já furt nevím co dělat, příjímací řízení je v květnu, do obou školek...nechci aby se trápil s normálními dětmi, zase nechci aby se někde brzdil, chápeš viď jak to myslím, budu ráda za odpověď jak jsi to řešila ty, zdraví Jana

barbarucha
23. únor 2015

@janahus Já bych se šla do obou školek na dva dny i s prckem vecpat na zkoušku. Vidět den v chodu, jak to tam funguje a co malej na to je pro rozhodování 100x lepší než o tom přemýšlet 🙂

veeeraf
23. únor 2015

@josefina79 ty už si byla u té doktorky s tím kousáním?? A co ona na to??

barbarucha
23. únor 2015

A rozčilovat se nad tím, co říkají matky o svých "nejedících" dětech, na to už nemám morální kapacitu. Řeknu jen to, že oblíbená lékařská věta, která tolik koluje po internetu: "Žádné dítě se dobrovolně nevyhladoví k smrti" - málem stála mého syna život. A kdybych se já kráva pořád nenechávala maminama uklidňovat, že nejezení není nic strašného a že jejich děti taky přece nejedí, byla bych šla na krevní odběr o 3/4 roku dřív a malej mohl být dneska někde úplně jinde. 😖

janahus
23. únor 2015

@barbarucha my už jsme tam byli, asi se mi víc líbí ta specialni. na co vám přišli z ty krve? počkej ted si mě uplně vyrazila dech, on byl na tom syn špatně?

sisstin
autor
23. únor 2015

@janahus chodi do Montessori skolky s logo tridou 😉

sisstin
autor
23. únor 2015

@barbarucha tak samo za predpokladu, ze jsou testy ok, my mame vse za sebou v normo hodnotach ;) pokud dite neroste, nepribyva nebo nejak extra vyboci z percentilu, tak to sranda neni 😉 u nas od narozeni vaha 10 percentil, vyska paty a jede furt ve stejny lajne, zdravejsi dite nez je on neznam...

janahus
23. únor 2015

@sisstin máte super školku, bohužel tady v okolí žádná taková....no u nás od začátku pod 3.percentilem doted, dali nám i nutrini drinky, ale vubec to nechtěl, popravdě ani se nedivím 🤐

sisstin
autor
23. únor 2015

@janahus jo, skolka je fakt super... Zacal chodt v necelych 4 a dal to suprove, jako byl zakriknutej atd, ale do skolky chodil vzdycky v poho, posledni rok teda uplne nadsene, ma spoustu kamaradu, ale taky uz je velkej ze 😉 ja nejvic schizovala, kdyz nejedl jako maly mimino uplne, to ma clovek strach, ale postupem casu to proste clovek uz neresi, teda za predpokladu, ze po fyzicky strance je ok... On ani nema v genech byt obr, ja mam s bidou 156 cm a bio otec asi 170... Ja sla do prvni tridy s 15 kg... Ted jako nemuzu rict, ze by jedl nejak strasne malo, ale proste vyberove... Ve skolce jo, doma sni k veceri treba dva velky chcleby namazany se sunkou a zeleninou... Ale uvarit mu obed krom masa s ryzi nebo polivkou nehrozi doted 😉

janahus
23. únor 2015

@barbarucha uz sem se docetla co se vam stal
o, dokazal vam nekdo rict jak se to stalo...já nevím proc u nas nastal takovy zlom v roce a pul, myslim k horsimu, uplne se bojim co rekne ten docent zitra.....nepocitam ale s nejakyma super zpravama 😒

barbarucha
23. únor 2015

@janahus No ví se prd, co byla příčina a co následek, snažím se objednat se na gastro, aby se zjistilo, jestli nemám nějakou metabolickou poruchu já (malej ji nemá).
Jsme prostě úplní exoti, v nemocnici dost nevěděli co s námi a teď taky ne. Co si nenajdu sama, to nemáme 😖 . Naštěstí máme aspoň babičku pediatru, takže za ní vždycky jdu s tím, kam se ještě chceme objednat a jaké chceme napsat doporučení. 😝

josefina79
23. únor 2015

@veeeraf kopíruju, co jsem psala dřív a něco přidávám 🙂
Moc příjemná paní, rázná (ale tak akorát), byla na ní vidět, že jí rukama prošly stovky nekousacích, nepolykacích dětí, že to má zmáknuté. A že má i pochopení pro rodiče, nejen pro děti.
Takže - nekouše proto, protože je nedonošený. To, že ostatní donošené děti koušou je prostě jejich štěstí, každé to dítě to odnese nějak jinak, některé míň , některé víc, některé má problémy s očima, jiné s dýcháním, další se SPU, a některé prostě s kousáním a některé nemají žádné "viditelné" trable .....
Jeho problém je , že používá jazyk pouze k "sacím pohybům", tj. nahoru dolů, používá pouze prostředek pusy, ale nikoliv "boční části". Takže mu musíme, klidně i násilím, dávat nějaké kousky na dásně/stoličky, aby se naučil, že je také má a že je má používat.
Dále mu do každého jídla dávat kousky, aby neměl nic s hladkou konzistencí.
Také odbourat krmení z lahviček, saviček. Tady pro mne bude velký problém, protože s lahví usíná a 1x za noc se budí na mléko. To tedy asi nechám, ale mléko ráno se mu už budu snažit dávat v hrníčku, stejně tak pití přes den doma. On z hrnku celkem umí a prostě se to bude muset naučit. Všechny dudlíky na lahvičkách, i brčka atp. fixují špatné postavení jazyka, které pak způsobuje logopedické vady a zpomaluje učení kousání. Samo, pro "normální díte" to je jedno, ale pokud má dítě problém v této oblasti, tak se tím prohlubuje.
Poslední věc - učit ho jíst rukama. Prý tam má i 3-leté děti, co jí chleba pouze na lžičce. Takže pobízet ke kontaktu s jídlem, i při krmení , pokud se ušpiní, tak ho nechat, at se utře sám (prodlužuje se tím doba kontaktu s jídlem na rukou ). Nebo hrát hry se šlehačkou - rozpatlávání obrázků atp.
Jak dlouho to bude trvat - netuší, neví, nelze odhadnout. Má děti, co po měsíci koušou, některým to tvá půl roku i déle.

Zatím se mi podařilo ho z valné části zbavit lahvičky. Bohužel vypije míň mlíka, je vidět, že pití z hrníčku je pro něj náročnější než z lahvičky, ale věřím, že se v tom zlepší a bude zase pít lépe.
Jídlo na stoličky - nemožné. Tak alespoň zkouším dávat lžičkou do strany.

Jo a ještě jedna důležitá věc. Děti, které mají problém dotýkat se jídla je nutné toho strachu zbavit. František třeba blbě snáší jídlo na rukách. Přitom jinak mu nevadí být špinavý. V pokakané plíně vydrží s přehledem i hodinu. Takže s ním trénuju - např. opatlám plastové hračky jogurtem a různě si s ním hraju. Nebo včera přendaval špagety z jedné mističky do druhé. Nejdřív se jich štítil, zase jsem do toho zapojila hračky, bylo to lepší. Ale nemá rád, když se mu přilepí na ruce atp.
Co Tvoje dcerka, jak je na tom co se týká pití z hrníčku a patlání se v jídle?

veeeraf
23. únor 2015

@josefina79 takže prostě žádná novinka, tedy nic co by mě překvapilo. Jídlo dávat na stoličky a nesmí to být hladká konzistence.
U nás žádný pokrok, teď je nejspíš před nemocí a dusí se i na jogurtu, takže jsem opět ráda za polévky. S patláním nemá problém, z hrnečku nepije, ale má to pítko a v rámci "nejedla" je to v pohodě. No a poradila ti nějaký ty masáže, co by podporovalo to kousání a svalstvo?

sisstin
autor
23. únor 2015

Ona pry existuje nejaka porucha sensoricke integrace a tam prave deti nesnesou nic na rukach a v puse 😕

veeeraf
23. únor 2015

Já prostě věřím, že u dcerky to není žádný zdravotní problém, ona to jídlo prostě nesnáší, nic neochutná, všechno je blé,. Jídlo jí obtěžuje, tak proč ho taky kousat, že jo 😕 . Má to v hlavě 🙄

josefina79
23. únor 2015

@veeeraf prý cokoliv jiného než hrníček je blbě. Všechna pítka, brčka atp.
Co jsem pochytila, tak ta "nechuť" k jídlu může být způsobena i tím, že dítě prostě tu potravu nepřijímá správně, je to pro něj náročnější (fyzicky), ani si to i tolik nevychutná, protože tím, že používá jen část pusy, tak nefungují všechny ty "senzory".
Nechci Tě nijak znervozňovat, ale prý tam má i 3 leté děti, co neumí kousat. Prostě pokud se to to dítě nenaučí cca do toho roku, tak už pak je docela nízká šance, že se to naučí samo. Ale není to nemožné, resp. takový případy jsem na netu četla.

josefina79
23. únor 2015

@janahus ne, rohlík ani nic takového nejí. Prostě jen kašovité/rozmačkané věci ze lžičky. Je to na prd.

josefina79
23. únor 2015

@janahus objednala jsi se k té paní Kejíkové?

janahus
24. únor 2015

takže holky, dnes jsme byli u neurologa v Blansku, podle jeho slov se jedna o ADHD a vyvojovou dysfázii a ať jsem ráda že mi jí aspoň pět jídel, má tam i děti co jí jen tři jídla, na rehabilitace to zatím nevidí, spíš je to záležitost mozku, všechny naše problémy jsou od doby co ho nevyživovala placenta....tak jsem z toho taková jaká si v ...vcera večer se mi při pohledu na plát.sýr opět pozvracel 😒

janahus
24. únor 2015

@josefína79 ne ještě jsem to nestihla, myslíš že by mi poradila, i když jakž takž kouše i polyká?

peggy722
25. únor 2015

Tak jsme byly na foniatrii a bohužel zprávy nejsou nic moc. Slyší jakoby měla pořád rýmu i když jí nemá. Má tekutinu v uších a zvětšenou nosní mandli. Paní doktorka nás posílá na Karlák na odstranění tý mandle a tý tekutiny. Ale já vůbec netuším, kam se tam máme objednat, protože jsem tam našla jenom foniatrickou kliniku. Ale ORL ne. Na prvním trhání jsme byly v Motole, ale tam jsou hrozný čekačky. Nemáte někdo zkušenost ?

josefina79
25. únor 2015

@janahus no to je psycho, chjo. Ale vy jste byli u dětského psychologa, ne? To psycholog by měl diagonostikovat VD, neurolog může říct podezření, ale né stanovit diagnózu a rovnou takhle "na tvrdo". Navíc, když mu ještě nejsou 3 roky.

Co se týká jídla - zkus paní napsat mail, určitě Ti řekne, jestli řeší i tohle. Prý má dobré typy ve všech oblastech kolem jídla.

peggy722
25. únor 2015

@janahus Diagnosu stanoví psycholog, ale potvrdit jí musí foniatr. Neurologové dost často hážou diagnosy od boku.
Já jsem dneska z tý foniatrie taky taková přešlá, i když jsem počítala s tím, že to asi úplně v pořádku nebude.
To ORL jsem už našla, objednávat se tam nemusí, máme přijít rovnou. Tak tam v pátek zajedem. Tolik jsem se chtěla tý narkoze vyhnout a stejně nás to nemine. Kdyby aspoň na ní tak blbě nereagovala.

verbalinka
25. únor 2015

@peggy722 ahoj, to mě mrzí ☹ Ale třeba se po tý mandli zlepší i mluva. A ona už na vyndání mandle byla? S tou povahou je to na houby - Laura je taky průbojnější oproti bráchovi, ale on jí "mučil" už od mala, takže pochopila, kde je její místo. i když potvora je to někdy opravdu velká 😀