Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
8. bře 2015

@barbarucha hlavne pak prijde domu baba ze socialky a prave s tebou probira ty body 😉 coz priblizne trva pul roku od podani zadosti 😉

barbarucha
8. bře 2015

Našla jsem tohle:

Při posuzování stupně závislosti se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby:
1. Mobilita
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna zvládat vstávání a usedání, stoj, zaujímat polohy, pohybovat se chůzí krok za krokem, popřípadě i s přerušováním zastávkami, v dosahu alespoň 200 m, a to i po nerovném povrchu, chůzi po schodech v rozsahu jednoho patra směrem nahoru i dolů, používat dopravní prostředky včetně bariérových.
2. Orientace
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna poznávat a rozeznávat zrakem a sluchem, mít přiměřené duševní kompetence, orientovat se časem, místem a osobou, orientovat se v obvyklém prostředí a situacích a přiměřeně v nich reagovat.
3. Komunikace
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna dorozumět se a porozumět, a to mluvenou srozumitelnou řečí a psanou zprávou, porozumět všeobecně používaným základním obrazovým symbolům nebo zvukovým signálům, používat běžné komunikační prostředky.
4. Stravování
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna vybrat si ke konzumaci hotový nápoj a potraviny, nápoj nalít, stravu naporcovat, naservírovat, najíst se a napít, dodržovat stanovený dietní režim.
5. Oblékání a obouvání
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna vybrat si oblečení a obutí přiměřené okolnostem, oblékat se a obouvat se, svlékat se a zouvat se, manipulovat s oblečením v souvislosti s denním režimem.
6. Tělesná hygiena
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna použít hygienické zařízení, mýt si a osušovat si jednotlivé části těla, provádět celkovou hygienu, česat se, provádět ústní hygienu, holit se.
7. Výkon fyziologické potřeby
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna včas používat WC, vyprázdnit se, provést očistu, používat hygienické pomůcky.
8. Péče o zdraví
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna dodržovat stanovený léčebný režim, provádět stanovená léčebná a ošetřovatelská opatření a používat k tomu potřebné léky, pomůcky.
9. Osobní aktivity
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna vstupovat do vztahů s jinými osobami, stanovit si a dodržet denní program, vykonávat aktivity obvyklé věku a prostředí jako např. vzdělávání, zaměstnání, volnočasové aktivity, vyřizovat své záležitosti.
10. Péče o domácnost
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna nakládat s penězi v rámci osobních příjmů a domácnosti, manipulovat s předměty denní potřeby, obstarat si běžný nákup, ovládat běžné domácí spotřebiče, uvařit si teplé jídlo a nápoj, vykonávat běžné domácí práce, obsluhovat topení a udržovat pořádek. Zvládání této potřeby se nehodnotí u osob do 18 let věku.

barbarucha
8. bře 2015

@sisstin No tak sociálka už u nás byla, když ji na nás poslala nemocnice, tak k nám aspoň trefí. 😀 Jinak bych byla nejradši, aby prcek všechny ty body ve 3 letech už uměl, než dostávat jakejkoli příspěvek. Ale zatím z toho akorát vidí a slyší, jinak nesplňuje ani tu chůzi. Ale jestli to vyřizování půl roku trvá, tak to už by chodit moh 😎

sisstin
autor
8. bře 2015

@barbarucha k chuzi se neprihlizi do dvou let, ve zbytku do tri a u neceho do setsti i vyse 😉

barbarucha
8. bře 2015

@sisstin A k čemu se tedy do 3 let přihlíží? 😀

sisstin
autor
8. bře 2015

@barbarucha orientace, komunikace, stravovani a oblekani, telesna hygiena, vykon fyziologicke potreby atd, u vas do tri let jen ta chuze a to je jeden bod a potrebujes min tri 😉

sisstin
autor
8. bře 2015

@barbarucha oni to berou tak, ze do tri let pobiras RP a do tri let neni zadne dite samostatne, ani zdrave 😉

sisstin
autor
8. bře 2015

@barbarucha pak od tri uz tu komunikaci, fyziologickou potrebu a mozna osobni aktivity, orientaci moc uznavat nechtej 😉

janahus
9. bře 2015

@barbarucha ahoj ten posudkovej to rozhoduje sam,tam s malym nemusis, ja tam jedu dopol.pak se ozvu, co mi rekla ju, zatímpa

ladida.l
9. bře 2015

@barbarucha tady je tabulka, co by měli posudkoví brát zřetel, je to z metodického pokynu MPSV. Naproti tomu, co píše Tereza, by měli brát v úvahu, že nechodí.
My jsme dostali před třetím rokem 3. stupeň PNP. Žádali jsem, když mu bylo 2,2 let

sisstin
autor
9. bře 2015

@ladida.l dik, tuhle tabulku jsem hledala 😉

barbarucha
9. bře 2015

@ladida.l Díky!
No tak Fáfa to má všecko někde mezi, když to vezmu popořadě:
mobilita - doma chodí pěkně, venku nezvládá terén, do kopce či z kopce neumí, ujde po rovině za ruku do 100m. Schody lozí nahoru, dolu moc neumí.
orientace je OK
komunikace - cca 10 slov (hlavně citoslovce), věty žádné, asi 4 pokyny umí
stravování - nejí lžičkou, nepije z hrníčku, ale když má hlad, tak řve
hygiena - ruce si neumyje
osobní aktivity - kostky neřadí, hračku nechová, furt se v něčem technickém vrtá, ostatní děti ho bijou
a zbytek se nehodnotí
Tak nevím, asi by tam musel být někdo mimořádně lidumilný, abychom něco dostali.
A o to se žádá i když ti ještě běží rodičák?

barbarucha
9. bře 2015

A jak tak koukám, bejvali bychom asi s přehledem dosáhli na ten mezi 1-2. rokem. Ale to jsme místo úřadů řešili probíhající zdravotní horor. A zpětně se to asi nedává, že 😖 .

barbarucha
9. bře 2015

Holky, nevíte, jestli nemůže manžel, náš jediný živitel 😵 dostat na synův stav třeba nějakou úlevu na dani? Je OSVČ a za minulý rok mohl pracovat asi jen 1/3 - 1/2 svého obvyklého času (nemocnice, plus furt jsme někde kvůli prckovi jezdili a zaskakoval za mě, když už jsem to nedávala..). Výsledek je, že jsme za minulý rok spotřebovali na běžný provoz většinu našich úspor ☹ Tak si říkám, jestli by se to nedalo nějak zohlednit, až zase přijde stát s napřaženou dlaní 🙄

sisstin
autor
9. bře 2015

@barbarucha myslim, ze to jde, kdyz ma dite prukaz ZTP, ale stopro to nevim 😉

sisstin
autor
9. bře 2015

@barbarucha blby je, ze nezvlada je proste "nechodi", ne jak chodi atd 😉 do tri je proste skoro vse brane, ze ani zdrave deti to neumi a pokud nemas dite vylozene uplne mimo, co nic nedela, tak proste pred 3. narozeninama zadar je skoro zbytecny 😉

barbarucha
9. bře 2015

@sisstin Teda Tobě ty týdny naskakujou, to je paráda 🙂
Připomínám skripta 😉

barbarucha
9. bře 2015

Jinak dnes u nás byla RP. 2 príma ženy, úvodní setkání, takže spíše papírování. Zpráva od psycholožky, kde jsme byli je prý na houby (nejsou v ní žádná doporučení co dělat), pošlou k nám jejich vlastní psycholožku, tak jsem zvědavá. 🙂

barbarucha
9. bře 2015

@sisstin Takže do školky nám ho nevezmou, ale dostaneme prd. No to je ale překvapení!? 🙄
A já jsem ten zodpovědnej debil, co se o sebe vždycky staral a nikdy nebyl na pracáku 😠 To je podpora člověka v nouzi, že by z toho jeden upadl.

sisstin
autor
9. bře 2015

@barbarucha hele, zkusit to muzes 😉 ale moc nadeji bych si nedelala 😉 on je fakt malej a ten vyvoj tam byt jeste skokovej muze 😉 ja byla na ty pojistovne, aspon za tebe hradi zdravotni a socialni je teda jen do 4 let ditete. Ja prave si ted hodlam dat rodicak na 4 roky, pac bohuzel nikdy nevis, tda bude dite ok no 😒

sisstin
autor
9. bře 2015

@barbarucha ja mela autika, co fakt vubec nekomunikoval, sebeobsluha nula atd. a do tri mel jednicku a pak od tri hned trojku 😉 ale pred tretim rokem trojku, to u nas v praci melo dite s TMR, milion diagnozama a proste prognoza zadna v podstate dobra 😉

barbarucha
9. bře 2015

No to doufám, že bude skokový vývoj, ale do té doby se asi budeme muset naučit fotosyntetizovat, abysme se uživili 😎

barbarucha
9. bře 2015

@sisstin A čím se teď vlastně živíš? Pochopila jsem správně, že ses dala na studium? (Ssssssssssskkkriiptaaaaaaaaaaaaaa...) 😉

sisstin
autor
9. bře 2015

@barbarucha ja nejsem na PC, fakt mi neni dobre 😉 zitra musim odcanovat Dr zpravu a poslat mailem, tak ti to poslu. Ted jsem asistent prdagoga v prvni tride, predtim jsem byla dva roky osobni asistent ve stacionari, prvni rok u holcicky s Williamsovym syndromem a druhej rok u autika. Delam predskolni a mimoskolni pedak, akorat tenhle rok je mazec, prvni pulrok jsem byla vecne v cudu kvuli tomu kurzu na asistenta, a ted jsem zas nemocna a tehotna, bude trosku mazecek to dokoncit 😝

barbarucha
9. bře 2015

@sisstin Tak držím palce, hlavně ať jsi co nejdřív OK 🙂 Studium počká 😀

sisstin
autor
9. bře 2015

@barbarucha no ATB mam do pristiho pondeli a jdu i poprvy na gyndu v to pondeli odpo, tak snad bude vse ok 😕

barbarucha
9. bře 2015

@sisstin A máš v úmyslu si nechat dělat UTZ? Dost jsem o tom četla a UTZ v prvních týdnech těhotenství se dává hodně do souvislostí s nárůstem PAS atd (uvádí se to po očkování jako 2. nejčastější důvod). Embryo je ještě hodně citlivé a nejvíc to odnáší CNS. Já když o tom přemýšlím, tak bych volila pouze krátkodobý UTZ a spíše v 2. polovině těhotenství.
V našich souvislostech už si prostě člověk dává dost pozor 😉

sisstin
autor
9. bře 2015

@barbarucha no mam 😉 pac jednak musi zjistit, zda neni mimodelozni a zda tuka srdicko, muze jit i o zamlkle tehu atd. Zas jako takhle radikalni teda nejsem 😉

barbarucha
9. bře 2015

@sisstin Já taky nejsem radikální 😀 Jen jsem ten studijní typ, takže jsem si takhle rozumově vyhodnotila informace 😎

janahus
9. bře 2015

@barbarucha, byla jsem dnes na ty socialce, paní říkala, že je to lepší žádat od tří let, ale zaleží hodně na posudku od lékařů, na batole mají trochu jine hodnocení, ale z toho mi rikala a co jsem jí rekla já, by pry mohl mít nárok na jeden z tech nižších stupň, největsi vyznam, pro ně bude zpráva z psychologie na kterou pořád čekáme...takže asi tak 😒 je to asi 50 na 50