Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
23. čer 2015

@josefina79 Já nevím. Loni jsem taky mohla Elu nutit jak chtěla a skoro všechno mi bojkotovala a teď to dělá sama a ráda. Asi bych to nedělala fakt stylem 3x denně ráno v poledne večer. Prostě když má náladu, bude se něco dělat a když dělá kraviny, tak to nelámat přes koleno. To dítě k tomu prostě musí dojít samo, zvlášť pokud je tak paličatý jako to moje. 😅 Takže já jsem s ní cvičila, kdykoliv měla náladu i venku na hřišti, ale všechno formou hry. Ječet a rozčilovat se, nemělo cenu. Ona to stejně nechápala, proč na ní ječím. Ale na každý dítě funguje něco jinýho.

josefina79
23. čer 2015

@sisstin no, jenže to je těch 10s poté, co udělám tu šílenou scénu. Já nechci dělat scény. A chápu, že 10s je úspěch. Ale jak ho mám přimět k těm 10s bez scény????? To mi není jasné. Já absolutně chápu, že se mu to na začátku nebude dařit... ale že to zcela bojkotuje, to je to, co mne štve.

@janoulek25 jenže Anetka si procvičovala každý den "nenásilně" pusinku kousáním a žvýkáním, takže I díky tomu se jí výslovnst zlepšila. Můj chlapík nic neprocvičuje, protože vše polyká. Kdyby kousal a žvýkal, tak výslovnost absolutně neřeším (I teď je to pro mne absolutně podružný problem) a věřím, že "z toho vyroste", ale takhle jsou to spojené nádoby :( ... alespoň tolik můj laický názor.

peggy722
23. čer 2015

Ten logo pobyt vypadá dobře. Ale pro nás to už asi nemá cenu. Ela mluví čím dál tím líp. Za poslední dva týdny, co zase chodí do školky se strašně zlepšila. Takže si myslím, že by už příští rok mohla mluvit úplně normálně, možná i dřív. Stejně pořád nechápu, jak to ta psycholožka mohla poznat, že se tak rozjede. Má můj obdiv, protože já byla takovej skeptik, že se za to teď až stydím, že jsem tomu nevěřila.

josefina79
23. čer 2015

@peggy722 a kdo Vám to takhle "prorokoval"? Palec nahoru paní psycholožce.

Holky, já se omlouvám za ty moje "výlevy"? Prostě si připadám absoutlně neschopně. Vy jste tu zvládly vyřešit a zvládat mnohem větší problémy a já se tu hroutím kvůli pitomýmu kousátku. A to se pořád říká, že Ti toho osud nadělí tolik, kolik zvládneš. No já nevím, já bych asi zvládla jenom nějaký bezproblémový dítě :((((

janoulek25
23. čer 2015

@josefina79 Jasně, chápu. Já jsem si jen myslela, že něco už kouše, když jsi psala, že jí i kousky masa. Drž se !

josefina79
23. čer 2015

@janoulek25 kousky bohužel polyká. Ale s chutí. Což je teda pokrok proti době, kdy jsem ho krmila mlíkem z flašky ve spánku, protože v bdělém stavu odmítal přijímat potravu.
Takže jako zlepšení je, ale na můj vkus moc pomalé. 😎

janoulek25
23. čer 2015

@josefina79 To znám taky, taky mám chvíle, kdy mi připadá, že jdou pokroky moc pomalu 🙂.

anlek
23. čer 2015

@peggy722 Když mě mladý pán také mluví docela slušně. Výslovnost více méně dobrá, slovní zásoba dobrá, jen ta plynost. 😒 Hůř se mu slova vybavují, ale už si umí pomoct. Když si nemůže vzpomenout, tak danou věc popíše jinak. Sem tam se chytám u popisu jen já. Ale snaha se cení. Stejně si od toho pobytu slibuju dost. 😅 Jen abych nebyla zklamaná. 😀

peggy722
23. čer 2015

@josefina79 Hele já si taky připadala totálně neschopně, takže buď v klidu. Tímhle jsme si tu prošly všechny.
Jo a prorokovala nám Nováková.

peggy722
23. čer 2015

@anlek Tak vy jste o něco starší a teroreticky budete už řešit školu, tak to chápu. Ela taky s tou plynulostí ještě válčí, ale je to lepší a lepší.

anlek
23. čer 2015

@josefina79 Já chápu, že je to trápení, když se snažíš a víš, proč to po dítku chceš. Vidíš souvislosti ... Ale pořád mi přijde, že máš hrozně malého prcka. Máš v okolí nějaké podobně staré dítko? Myslíš, že na požádání by bylo ochotné několikrát denně něco cvičit? Zvláště to, co mu nejde?

Jen pro ukázku, mám skoro čtyřletého - skoro dvakrát tak starého jak máš ty. Ten teda mluví víc než je zdrávo. Ale děsně patlá. Logopedka (chodíme kvůli neplynulosti řeči od 2,5 roku) dovolila, že můžeme zkusit pomalu trénovat hlásku K. On teda nadšeně spolupracuje, hrozně ho baví, že konečně má úkol jako brácha. Ale pozornost nula nula nic a tím pádem i výsledky nic moc. Za měsíc dokáže říct K samotné, posledních pád dnů ho zvládne ve slabice. Ale ve slově ne, teda máme tři slova, kde ho umí. 😀 Oni čím jsou menší, tím naučení nějaké věci trvá déle. Prostě spolupráce a soustředění je pro ně těžké. A zvláště u prcka, který nemá ani dva roky, každý měsíc navíc je hrozně znát. Zkus nepropadat panice, uvidíš, že to zvládnete. A když to nejde? No tak třeba to půjde další den. Ale udělat si ze života peklo tím, že se budeš na něj kvůli nespolupráci zlobit, to bych řekla, že ani tobě ani jemu neprospěje. Ještě určitě máte toho na naučení před sebou dost a vzájemný vztah je důležitější než v tuhle chvíli kousání do kousátka, časem zas třeba jiný úkol. Netlačí na tebe přehnaně logopedka, že už tohle MUSÍ umět?

roniii
23. čer 2015

@josefina79 co to plazení?Š. už částečně umí.Sice nereaguje na pokyn, ale našla jsem úplně nejlepší způsob, jak toho docílit.Ohrnout mu dolní ret a trochu na něj zatlačit.On hned vyplazí jazyk.Tak si to snad brzy spojí s pokynem 😀
A nenervuj 🙄 Mě když chytá na Š. vztek, tak jdu radši pryč a nechám toho, protože vím, že bych pak udělala něco, co by mě mrzelo a za to mi to nestojí

anlek
23. čer 2015

@peggy722 U nás ta plynulost je jak na houpačce, jednou lepší jednou horší. 😖 Prý daň za to, že se v řeči vylepšil tak rychle. Od září bude předškolák, já počítám s odkladem, více méně všichni ho doporučují už teď, že nejspíš bude potřeba. Jen teda synátor chce do školy jít v 6,5 ne v 7,5. 😝 Naštěstí zatím je mu jedno jestli do první třídy nebo do nulťáku. 😀 Takže nějak bude.

josefina79
23. čer 2015

@anlek logopedka netlačí. To já :(.
Musím se hodit do pohody, což je pro mne těžké.
Holky, jste hodný, všechny 🙂.
Díky moc....

josefina79
23. čer 2015

@roniii tak plazení by prý bylo fajn, ale není nutné. Takže jsem místo toho vyfásli masáž jazyka králíkem 🙂. Vrnícím.

janahus
23. čer 2015

@josefina79 bud v klidu, za posledni pul rok udelal strasne velky pokrok, to Tobik ted totalne stagnuje, nic ho nebavi, nejaka hra s nami o nicem, ani do bublifuku nefoukne, ja si zase rikam ue jakmile nedame do kupy tu hrubou motoriku, tak po nem nemuzu chtit kreslit, nebo neco skladat, protoze to slysim jen slovo NE NE, holky ja taky nevim jak na nej jit, abych ho do neceho zapojila...
neboj se vsak on se rozkouse i rozmluvi, umi toho vic nez Tobik, napr.jist lzickou a to je o rok mladsi.
Zitra jedem na neurologii a pak za tyden v nedeli jedu na tri tydny do tech lazni, uklidnuju se tim, ze mu treba to odlouceni prospeje, kdyz bude s tatinkem, ale za sebe uz to ted nedavam, bulim po nocich....Snad aspon ten ekzem dam tam do prijatelnyho stavu....

roniii
24. čer 2015

Holky, moje zkušenost.Je vážně lepší tu konkrétní činnost, kterou dítě nechce dělat, opustit a pár týdnů se jí nevěnovat.Vím, že v dětském věku je pár týdnů jako věčnost.Zase nervy máme jen jedny a nikdo krom nás se o ně starat nebude.Štěpán mi dlouhodobě bojkotovat cvičení.Začalo to už po létě, kdy se to stávalo občas, později už to bylo pravidlo.Řval,bránil se, prohýbal se a snažil se mi uniknout.Nic nepomáhalo.Pak se k tomu ještě přidaly záchvaty bezdeší.Táák moc se vztekal až z toho přestal dýchat a modral.Nepřeju nikomu ty vteřiny než se znovu nadechnul.Na základě toho neuroložka rehabilitace zrušila.Místo toho jsem začala dvakrát týdně plavat.To ho bavilo moc.Po půl roce jsem si znovu vyžádala doporučení na rhb.Neříkám, že cvičí s chutí, ale je větší,už ho nějak přesvědčím, cvičení se dá perfektně zakomponovat do her venku.Najednou to jde.

A mimichodem.Moje druhé dítě, které začalo mluvit v roce a ve dvou letech měl slušnou slovní zásobu, logopedii potřebuje zřejmě taky.Zatím to nehrotím a najela jsem na trénování pusinky.Uvidím, kam to povede.Spolupráce s ním je o poznání těžší než s mladším, který je na dennodenní práci zvyklý.Jenom ho přesvědčit, aby si na chvilku sednul a dělal to co po něm chci 🙄 je neuvěřitelný problém.Jen si představím, že s ním budu muset někam chodit, tak je mi mdlo.

peggy722
24. čer 2015

Jo s Elou to taky moc nešlo. Teď se sama snaží, protože jak říká, chce dobře mluvit, aby se jí děti nemohly posmívat a aby si s ní chtěly hrát. Prostě k tomu rozumově dospěla sama. Ale pokud je dítě hodně malý a špatně rozumí, tak mu prostě nevysvětlíš, proč to po něm chceš. Neříkám úplně se přestat snažit. Ale když nechce, tak přejít na něco jinýho, snažit se ty činnosti co nejvíc střídat. Já vím, je to náročný. Já jsem si taky myslela, že ten minulej rok asi nepřežiju. Teď mně akorát vadí to její vztekání, když jí chytne rapl, tak já se musím jít někam vydýchat, jinak by to špatně dopadlo.

@janahus Já chápu, že se bojíš, ale třeba tě Tobík překvapí a zvládne to dobře a naučí se něco novýho. S tátou problémy nemá, tak oni to nějak zvládnou, musí. Ty se musíš dát dohromady, nabrat síly, protože pak tě budou čekat lázně s Tobíkem. A když ty nejsi v pohodě, tak ona taky nebude. Přestaň se trápit a obviňovat se, že ho tu necháváš. Jedeš ze zdravotních důvodů, ne na dovolenou. I když dovolená to asi trochu bude.

roniii
24. čer 2015

@janahus je to těžké,úplně tě chápu, byla bych na tom stejně

Včera jsem si uvědomila, že za dva měsíce půjde Štěpán do školky a nějak to na mě dolehlo.Vím, že mu to prospěje, budou tam s ním pracovat, zvykne si být i s někým jiným, ALE je prostě ještě moc malinký.Nemluví, skoro nechodí.Mám z toho depku ☹

janoulek25
24. čer 2015

@roniii A teď už ty záchvaty nemívá? Anetka právě s něma taky začala, minulý týden mi přestala dýchat u doktorky, když jí prohmatávala bříško. Anetka se bála tak dostala takový hysterický záchvat, že přestala dýchat a musela jsem na ni fouknout (to radí naše doktorka) a naštěstí hned se rozdýchala. Ale bylo to hrozný.

janoulek25
24. čer 2015

@janahus Uplně tě chápu, ale neboj Tobík to zvládne, zvládl už tolik věcí, přece vydržel 5 dní bez tebe i tatínka, když jste byli v Paříži. Zvládne i toto, možná to bude spíš těžší pro tebe než pro něj 🙂

janoulek25
24. čer 2015

@janahus Jani a chtěla jsem se zeptat jak to máte vy se školkou? Tobík už ted chodí do školky? A vydrží tam sám?

roniii
24. čer 2015

@janoulek25 v takové míře, jako to měl, tedy že zmodral, už ne.Kolikrát mi přijde, že jak se vztekne, tak tam mívá trochu delší dechovou pauzu, ale už to poznám, takže taky hned foukám.Celkem jsem se to naučila zvládat, ale prvně když se to stalo, tak jsem byla dost vyděšená.Teď už vím, že mu musím hodně silně fouknout do obličeje, nejlépe do otevřené ječící pusy a on se hned chytne 😅

barbarucha
24. čer 2015

@josefina79 Tak to tak netlač 🙂 Psalas, jaké udělal pokroky (že už si nechá šahat do pusy, i králíkem), tak o tom se nám může jen zdát. Už 2 týdny máme takový vzdor, že ani nečistíme zuby. Jako já mám jen jedny nervy. Prostě počkáme.
U Tvého Františka jdou ty pokroky strašně rychle, každou chvíli píšeš něco nového. Tak mu taky dovol, aby něco nechtěl 😎
Podle toho, cos psala o svém otci a pak i o své práci máte v rodině trochu orientaci na výkon, že 😉 Asi Ti Franta přišel pomoct to trochu pustit.
Omlouvám se za mentorování. Nemám co říkat, sama mám se sebou práce až na půdu 😝

barbarucha
24. čer 2015

Jinak slavnostně oznamuju, že Fáfa začíná ukazovat. Jakože v prostoru: volant, okno, dědu... nádhera 🙂 (A musím se pochválit, že jsme to zvládli, strašně dlouho jsem ho to učila. Jsme prostě pašáci 🤐 )

paja214
24. čer 2015

Ahoj všem, tuhle diskuzi asi nikdy nedočtu 😀. Mám chlapečka 2r8m s opožděným vývojem řeči, začali jsme chodit na předřečovou přípravu v rámci ranné péče, tak snad se malý trochu rozmluví. Začínáme s kartičkama rodiny a běžných činností a k nim přiřazeným zvukomalebným slovům a pár znaky. Malý je hodně živý a v období vzdoru, kdy vztek je navíc umocněn tím, že se nedomluví.Rozumí všemu, ale nedokáže si říct co chce. Tak snad to nějak "přežijeme",😀 zatím je to nejnáročnější asi pro mě, být opravdu tvrdě důsledná ☹ .

janahus
24. čer 2015

holky dekuji za podporu🙂
@janoulek25 JAni,dali jsme rok odklad, cekame na tu motol.
Dnes jsme byli v Blansku u Neurologa Slapala, on na nas koukal, proc jede Tobik do lecebny rehabilitovat, uplne smetl zpravu z Hradce pod koberec, ze nevidi duvod, proc tam jit, ze on ma problem v hlave a ne v zadech, nacez jsem mu rekla, ze docent z Hradce naznal, ze ten pohyb tela je spatny, pry mi preje hlavne at to tam s nim zvladnu, ze spolupracovat nebude, takze je to super, kdyz jdou oba proti sobe, on by ho nechal byt, jenze uz vtaci i druhou nohu, a ja vim, ze pohyb dobrej neni, schodli se na tom dva fyzioterapeuti, kteri ho videli...takze zitra budu volat do Hradce do rizikovky, protoze neurolog nam dle jeho nazoru rehabyky nevypise,protoze toneni potreba,holky to je na masli...asi bude lepsi, kdyzbudeme se vsim dojizdet do hradce a bude to pod jednou strechou, nez aby sli proti sobe, jak pak muze byt ta lecba uspesna ???

peggy722
24. čer 2015

@janahus Já bych jezdila jenom do toho Hradce. Ono všeobecně doktoři nemají rádi, když se stejným problémem chodíš na víc míst. Mně se to stalo s ORL. Takže už taky chodíme jenom na jedno místo. A než aby ti nedělal naschvály, tak jdi tam, kde vás vyšetřovali. Spíš nechápu, že vám to nenapsali tam.

peggy722
24. čer 2015

@barbarucha Tak to je fakt super 🙂

janahus
24. čer 2015

@peggy722 my jsme chodili ze zacatku sem do okresniho mesta, jenze on na to taky neslysel, kdyz sem mu rikala ze ty spicky jsou hruza a tak sem si vyhledala toho Slapala v Blansku, ovsem to jsem taky nevedela, ze bude mit jen sve teorie a nic nepripusti....mela jsem dat na @barbarucha, ta s nim taky nic moc zkusenosti, vid Baru ?