Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. říj 2015

@josefina79 cejtim se super, mnohem lip nez treba v 25tt, jak byly ty vedra, v podstate mi jako vubec nic neni 😀 vse je zatim ok, tak uvidime, ja se teda na porod jeste necejtim 😅

@billi U nas furt ty sykavky, to je spatny, jinak by mluvil docela normalne uz, jako priznam se, ze na logo ted nechodime, jednak jsem tady nikoho nesehnala a jednak jsem nemela pocit, ze mu to v poslednim pul roce neco dava, nase logo mi rikala, ze ted je to ciste jen, az mu ty sykavky nabehnou sluchove, ze jako v motorice mluvidel problem neni a pry to vidi mezi 8-9 rokem, ze by to melo naskocit, tak uvidime no 😝 Jinak s nim mel nastupovat prave taky nejakej kluk s VD, ale ten nakonec sel do logo v Choustnikaci, ze ten mel tu VD nejakou jako tezkou a nebyl na tom nic moc ani kognitivne.

krystalka
14. říj 2015

Tak v pondělí jsme Jiříka vyprovodili k autobusu na školu v přírodě - ráno mi sdělil, že si můžu klidně lehnout k němu do pokojíčku, když budu chtít, omluvil se svému milovanému plyšovému kocourovi, že ho nevezme s sebou (aby ho neztratil), u autobusu se vesele vybavoval s kamarády, dohlédnul si, že mu naložili tašku, u dveří mi vrazil pusu, zamával a odjeli 🙂, kde je to naše úzkostné a přecitlivělé dítko? Jel poprvé na víc dní pryč bez nás a podle zpráv a fotek, co zatím máme, se tam mají i přes to počasí skvěle 🙂

krystalka
14. říj 2015

@anlek - Barney je super, ono vůbec na tom JimJamu je víc dobrých pořadů, ve kterých se děti jednoduchým způsobem něco učí....synovi je 7,5 a kouká na něj už několik let, v podstatě na nic jiného v televizi nekouká 😉 , už odmalička jsem si všimla, že tam jsou hezké, nenásilné pohádky, naučné pořady, o přírodě, o ekologii apod., drtivá většina z nich je mluvená pěkným spisovným jazykem....syn tam odtud pochytával spoustu výrazů a spojení....navíc tam nejsou vůbec žádné reklamy, tak co víc si přát? 🙂

hojda
14. říj 2015

@barbarucha Mrkni na časopis HraNa.

krystalka
14. říj 2015

@sisstin - tak to zní super 🙂 , on ten malý počet taky udělá strašně moc, Jiřík chodí sice do logo třídy, ale jedou podle běžného plánu, nemá IVP a zatím má taky samé jedničky, ve třídě jich je teď 7 🙂 .....ani u nás to nevypadá na nějaké dys....ale uvidíme, až začne složitější gramatika v češtině apod...píšou klasickým psacím písmem, ale nedělalo mu to absolutně žádné problémy, tvary písmen si pamatoval hned a když chce, tak píše fakt krásně....potíž je ovšem v tom, že on to většinou chce mít rychle hotové, takže to trochu fláká 😉 - když píše něco ve škole, tak to vypadá prakticky jako předepsaný vzor....když píše doma úkol, tak mám někdy chuť mu to nechat přepsat.....ale neděláme to, prostě jak si to napíše, tak to bude ve škole mít....naštěstí úkoly se neznámkují....

anlek
14. říj 2015

@krystalka Školu v přírodě snáší hůř rodiče, co? Já taky čekala na každodenné zprávu, že jsou kluci ok, my teda je nemáme úzkostné, do světa jsou víc než dost, ale zas jim bylo 4 a 5,5. Jeli jen na tři dny. 😀 A teď už se těší na opakování na jaře.

Jj, přesně Jim Jam je skvělý. Déčko mě z tohohle pohledu docela zklamalo, kluci třeba ví, jak se třídí odpadky, to v jedné pohádce vysvětlují. A celkově to, že se v žádné pohádce neperou, naopak mi přijdou dost výchovné.

anlek
14. říj 2015

Barney je fialová obludka

https://www.youtube.com/watch?v=8m3PCZft-tg

Nemám čas pricházet YT, zda je tam něco v češtině.

barbarucha
14. říj 2015

@anlek Supr, díky, podle toho už to najdu. Jimjam je předpokládám nějaký televizní kanál? (Zkusíme najít u babičky) 🙂

krystalka
15. říj 2015

@anlek - jo, asi to snášejí hůř rodiče, ale kupodivu jsem byla i já docela v pohodě, čekala jsem to horší...místo stýskání jsem na něj strašně pyšná, že to takhle dává, ještě před rokem bych si to neuměla vůbec představit....prostě už k tomu dozrál....tak se těším, co mi zítra večer bude doma vypravovat... 🙂

krystalka
15. říj 2015

@barbarucha - jo jo, je to TV kanál, my ho máme v rámci O2 TV....

billi
15. říj 2015

Zprávy od nás. Dneska jsme byli u doktorky a až se vyléčí z angíny, tak pojedeme kolečko. Začínáme kontrolou sluchu a neurologií.

peggy722
16. říj 2015

@billi Tak to je dobře, že neměla námitky. Tím nic nezkazíte.

roniii
16. říj 2015

Včera přišel dopis ze sociálky. INformují nás o tom, že naše odvolán nebude moct být vyřízeno v zákonné lhůtě z důvodů zahlcení úřadu. TAkže tak. Chlap je naštvaný, chce tam volat, že řízení úmyslně natahují.

sisstin
autor
16. říj 2015

Tak holky, vahovx odhad maly byl ve ctvrtek 2800g, tak to vypada na vetsiho macka, nez byl Tygr 😅 jinak ja nahore 13,2kg, ale fakt se cejtim super, na to, ze uz jsem postarsi tehule 😕 tak s Tygrem mi bylo teda mnohem hur 😝

barbarucha
16. říj 2015

@roniii Ať zavolá. Úřad vždy řeší první ty, co se ozvou 🙂 Nám taky řekli, že to může třeba půl roku trvat 😒

billi
16. říj 2015

@peggy722 neměla a sama to navrhla, že už je to opravdu zvláštní, tak ať se už teď začne s tím, co jde.

anlek
16. říj 2015

Postarší těhule ... 😀 😀 😀 Mohu se drze zeptat? Nepřevažuje tě břicho? Jsi docela drobek a pupek je mega. 😉

anlek
16. říj 2015

@roniii ☹ Hlavně, aby odvolání dopadlo.

sisstin
autor
16. říj 2015

@anlek hele, jako není úplně mikro, ale zas giga taky ne, ona to hodně dělá ta fotka, že to zkresluje, jak jsem malá 😉

roniii
16. říj 2015

@barbarucha tak s půl rokem jsem počítala, ani vlastně nevím, co je ta zákonná lhůta...spíš mě zaráží, že až po dvou měsících nám pošlou dopis , že to nestíhají

gabriella84
16. říj 2015

maminky nechcete se přidat do skupinky na fb ? zabívá se primo,logicco, chceme zavést i miniluk a bambinoluk já osobně mám primo,piccolo a miniluk vše na výměnu v naskenované podobě a chtěla bych pořídit i bambinoluk nemá někdo? https://www.facebook.com/groups/399088550276797/

diamanta
17. říj 2015

Ahoj. Prvně u nás padlo slovo "disfázie" v souvislosti s opožděností mojí malé. Díky tomuhle fóru lehce tuším. Pokud se potvrdí, co nás čeká? Máme už schválené lázně, kde je právě i logopedická péče. Ale je něco, na co se připravit do budoucna? Tam stále visí strašák mentálního postižení, nadruhou stranu pokud má i tuto disfázii, tak vůbec nemusí být mentálně postižená a může jít jen o neschopnost se rozvíjet, pokud se nerozvíjí řeč...v okolí není logopedická školka a ni pak škola, honí se mi toho tolik hlavou a netuším. Mimochodem, opravdu neuvažujete o založení skupiny, kde by všechny diskutující mohly vést mezi sebou konverzace daleko přehledněji a neběželo by vícero konverzací dohromady? Nešla by některá z vás do moderování takové skupiny?

sisstin
autor
17. říj 2015

@diamanta dysfázie se většinou diagnostikuje až kolem třetího roku.... základ diagnozy je to, že díte, které je na normální mentální úrovni má k tomu nepoměrný vývoj řeči.... čili se mu musí dělat neverbální testy (kde by mělo být v nadprůměr až spodní hranice normy), pokud je to pod normu, většinou se o VD už nejedná, ale jde o mentální postižení či jinou diagnozu. K VD se někdy může pojit lehká mentální retardace (ale není to základ dg, základ je, že má dítě normo IQ), ale tam je pak nosná ta LMR a vada řeči jen takovej "bonusek" navíc.

sisstin
autor
17. říj 2015

@diamanta jinak takový konverzace jsou na FB - skupina Rodiče dětí s vývojovou dysfázií, ale počítej, že nás tam je 1226 😅

diamanta
17. říj 2015

@sisstin třeba se tam objevím, když nám to potvrdí. Ale tady by stačila taková skupinka přesně s takovým názvem, jako má toto fórum, prostě nestandartní děti a poruchy komunikace...ono by se tam totiž dalo dělit jednotlivé témata a konverzace.

sisstin
autor
17. říj 2015

@diamanta já mám třeba radši diskuze, než skupiny, právě na těch skupinách mi to přijde nepřehledný, tady to člověk čte za sebou a neutíká mu to...ale klidně si ji založte, já na další moderování nemám už kapacitu 😅 a přispívám spíš už tak sporadicky sem 🙂

billi
17. říj 2015

@diamanta kolik je malé?
My bydlíme na malém městě, je tu jedna školka, jedna škola. Ve škole teď je aktuálně asi 4-5 dětí s VD a žádné z nich nemá větší problémy, jedna holčina reprezentuje školu v recitaci a vědomostních olympiádách.

sisstin
autor
17. říj 2015

@billi docela zajímavej vzorek 😉 já co jsem na tý diskuzi na FB, tak tam právě většina dětí je na tom dost blbě, jako že fakt blbě...Tygr, nebo Jiřík od @krystalka jsou tam spíš výjimky...ale je pravda, že je tam hodně holek, co maj i autisty, těžký receptivní dysfázky, ADHD, MR atd, takže ono to pak jako není asi úplně vypovídající, kdyby tam byly třeba jen děti s VD a to ještě expresivní např. 😉

sisstin
autor
17. říj 2015

@billi ono jestli to není tím, že u vás jsou právě takový VD jako je Tygr nebo JIřík, to ono to pak vypadá, že to není žádná hrůza....ale taková středně těžká až těžká VD, plus třeba ADHD, nebo pokud je receptivní, smíšená...tak je mnohdy na úrovni středněfunkčního autismu 😉

billi
17. říj 2015

@sisstin tohle jsou opravdu jen děti s VD, ale je to i o tom, jací jsou rodiče, když to vezmu, tak to jsou hlavně děti "titulovaných" rodičů. Navíc naše škola je považována za relativně těžkou, tak děti, co mají problémy, odchází do okolních malotřídních škol, nebo je rodiče vozí s sebou do speciálních a soukromých škol do Prahy.
To je spíš o tom, že i dítě s VD může vést úplně normální život. Takové povzbuzení.