Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janahus
30. pro 2015

@barbarucha Baru, ja ti dekuju za moc hezkou zpravu, Tobe do Noveho roku preji stesti, zdravi, lasku, hodne sil a urcite se vam povede lip, Fanda dela pokroky a bude to lepsj a lepsi.
O Abba terapii jsem slysela, jen nevim kde tady u nas jsou?Byla jsem z toho dost spatna, kdyz to ctes cerny na bilym, ale ted v laznich udelal neskutecne pokroky v reci, i v soc.oblasti, ze to podle me taky pujde.
Chtela jsem vam moc podekovat za rok s vami, moc jste mi pomohly.Barus drzte se.
@roniii tobe taky krasny rok 2016, Stepanek je sikulka, moc dobrych zprav, stesti a zdravi, mam vas rada holky

janoulek25
30. pro 2015

@janahus Ahoj Jani, jsem ráda, že se Tobík hezky lepší je to šikulka a věřím, že to tak půjde dál.
U nás je to takové všelijaké. Anetka je šikulka, co se týče dovedností a znalostí, řeč se vyvýjí sice pořád pomalejším tempem než u vrstevníků ale stále se vyvíjí, když chce tak tak klidně utvoří i 8 slovnou větu a i porozumnění se lepší. Problém je spíš, že když se stydí nebo je plná emocí tak začne mluvit uplně nesrozumitelně. Ale to věřím, že přejde. U nás je stále jak na houpačce to sociálno někdy pohoda a ztoho katastrofa. Školka nepřipadá v úvahu, to by beze mně nedala, chci s ní jít ještě k jiné psycholožce na diagnostiku a hodně pracovat právě na tom sociálnu.
Všem jinak přeji at se jim v novém roce daří co nejlíp, hodně pokroků u dětí a hlavně zdraví.

porrima2
30. pro 2015

@janahus Mohu se zeptat, kde jste byli v lázních a na jakou diagnozu je vám napsali ?

peggy722
30. pro 2015

@mvmk Hmm tak naše Ela je asi chlapeček 😀 . Soutěživější dítě fakt znám jenom jedno a toje Míša od gabbuchy 😅. Ela chce soutěžit pořád, o všechno. Neustále se srovnává se starší, nechápe, že je o pět let starší, tudíž větší, rychlejší atd. Ela chce bejt za každou cenu první, ale přece jí nemůže Lucka nechávat pořád vyhrávat, protože je mladší. To taky není zrovna výchovný. Navíc je Elča strašně v poslední podezíravá až paranoidní. Pořád Lucku z něčeho podezírá. Ale včera jsme zjistili, že ne tak moc neoprávněně. Lucka je někdy pěkná potvora a hrozně jí provokuje, prootže ví, že jí vyprovokuje. Včera zase scény při usínání, že lucka dělá tamhleto a tamto. Tak tam šel tatínek a předstíral, že odešel a schoval se za rohem. A co asi tak slyšel, Ela je blbá a pitomá. Ten Lucce dal sodu. Ona jí tohle dělá a pak se diví, že jí Ela už nevěří.

peggy722
30. pro 2015

@sisstin Tak tak. A s tou psychickou zákeřností souhlasím. Naše Lucka je toho důkazem.

peggy722
30. pro 2015

@barbarucha Mám velkou radost, když to čtu. Jen tak dál. Ela na tom byla ve čtyřech letech hůř a dohnala to. Pokud to funguje, tak bojuj, někde se začít musí, třeba se to časem víc rozšíří.

barbarucha
30. pro 2015

@janoulek25 Jani a co domluvit se ve Studánce (školka) na indivindi přístupu, že bys tam chodila s Anetkou i Ty? U spec. dětí se to dělá, že je rodič klidně půl roku doprovází, pomáhá jim se zapojovat a pomalu ustupuje do pozadí a když se už několik dní jenom zdáli na dítě dívá, přestane doprovázet a dítě chodí samo. Ve Studánce by to určo šlo domluvit.

peggy722
30. pro 2015

@janahus Nic se nejí tak horký, jak se to uvaří. Hlavně, že se Tobík posouvá dopředu.
Taky Vám všem přeju do Nového roku všechno nejlepší, pevný nervy a hodně pokroků u našich dětí.

peggy722
30. pro 2015

@janoulek25 S tou řečí je to normální. Všechny děti s poruchou řečí mají horší výbavnost slov. Ela to dělala a ještě někdy dělá i teď. Když nám chce honem honem něco říct nebo vyprávět, co dělala ve školce, tak ta plynulost řeči ještě není taková jako u vrstevníků. Ale hodně se to za poslední dobu zlepšilo.
čím víc tu řeč bude používat, tak se přestane bát, bude si jistější a ta řeč bude plynulejší a srozumitelnější. Tohle všechno pramení z tý nejistoty a z toho, že tu řeč nemá ještě tak zažitou jako děti, který začnou mluvit třeba o rok dřív.

barbarucha
30. pro 2015

@janahus ABA je u nás v začátcích (v USA funguje už přes 50 let a nyní je to hlavní státem uznaná metoda na léčbu autismu, dalších pervazivních poruch a PM zpoždění). Terapeuti jsou u nás nedostupní, dostupná je literatura v Aj a jezdí k nám do Brna a do Ostravy dělat semináře slovenská terapeutka Mgr. Maštenová. Je to jednodenní seminář cca 5 hodin, hodně nabitý, praktický, doporučuju. V Brně máme další 15.1. V Ostravě je myslím o den dřív. (Ostraváci to mají na stránkách forhelp.cz) Ideálně když přijedou oba rodiče (cena pro 2 rodiče je mmch stejná jako pro 1.) Přijeď. 🙂

ladida.l
30. pro 2015

@barbarucha já jedu 🙂

roniii
30. pro 2015

@barbarucha gratuluji k pokroků.Musím říct, že i jedno slovo by mě dostalo do kolen, natož slovník 18m dítěte a určitě bych to nebrala jako negativum(což nebereš 🙂 )

@janahus díky za přání. I Vám hodně štěstí a zdraví, úspěchů a pokroků do nového roku. 🙂

Na ABA terapii jsem zběžně koukala, zkusím si prostudovat dostupné materiály. Nějaký kurz či seminář by nebyl od věci, ale jet kvůli tomu do Brna či Ostravy je scifi. Čekám teď na psychovyšetření, abych se měla od čeho odrazit. Doufám, že mi Junková poradí, nějak mě nasměruje.Mám pocit, že se v tom poslední dobou plácám, nemám žádnou zpětnou vazbu od Štěpána, spoustu věcí pořád dokola, ale prakticky k ničemu. Dost ztrácím hnací motor.
Pravda je, že pracovní proces mě částečně nakopnul. Je super být zpátky mezi lidma, vypadnout ze zaběhnutých stereotypů, dělat něco jiného než utírat zadky a uklízet rozházené kostky.

Jináč u nás ještě větší regres, i když musím říct, že se rychle zpátky upravuje. Štěpán chytil neštovice od Fandy, takže jsem minulý týden proklepala, aby mu zabrala atb, protože se mu průběh zkomplikoval nějakou kožní infekcí.Dva dny měl nesrazitelných 39, pupínky úplně všude,obří boláky, jenom ležel a koukal na pohádky.Chůdě. Když se pak postavil na nohy, tak sotva chodil.Neměl ani sílu pít z flašky s brčkem. Vztekání mu ale problém nedělolo 🙄 Na to jak promýšlím každé očkování, tak jsem zapochybovala, jestli jsem ho neměla nechat přeci jen na neštovice očkovat. No, už je to stejně jedno a jsem moc,moc ráda, že to je za námi.

janahus
30. pro 2015

@porrima2 bylo to na diagnozu opozdeny psychomot.vyvoj, vadne drzeni tela, kyfoza patere, v lecebne Luze-Kosumberk okr.Chrudim, klidne pis co te zajima

gabbucha
30. pro 2015

@peggy722 To je vtipné 😀 A já zase od nástupu k vám do MŠ všem říkám, že Myšák narazil na těžkou konkurenci, a to v podobě Ely 😀 Škoda, že dnes koníci nevyšli, ale na tu RHB jsme museli, nešlo to už zrušit ☹

peggy722
30. pro 2015

@gabbucha Zrovna dneska tam bylo koňský rodeo 😀 . Jeden kůň lítal jak splašenej za plotem a druhý lítali venku v ohradě. Tak si Ela užila. Jenom jsem měla strach, aby si ten za plotem nezlomil nohu, pěkně mu to po těch kamenech klouzalo. Pak jsme se pořádně prošly a domů přišly zmrzlý jak rampouchy.

porrima2
30. pro 2015

@janahus dívala jsem se na jejích stránky a přišlo mi to fajn. Již delší dobu zvažuji, zda se zkusit domluvit s neurologem, aby malému něco takového napsal. M. je motoricky opožděn o více než rok a dle psycholožky má vývojovou dysartrii, tak doufám, že by mu intenzivní rehabilitace pomohla. Jaká je tam logopedie?

evik19
30. pro 2015

Ahoj holky, tak já se přidám s naším ročním bilancem. Ondráškovi budou zítra 3 roky a za poslední 4 měsíce udělal pro mě naprosto neuvěřitelnej pokrok. (Přičemž ty poslední 4 měsíce jsem začala na poloviční úvazek pracovat, takže na něj mám mnohem míň času). Posledních cca 14 dní se rozjel tak, že je to pro mě skoro jako sci-fi. Dokonce mu už rozumí i ostatní lidi, nejen já. Začal používat něco jako primitivní časování (rozlišuje byl, je a bude). Začal chápat a používat čas celkově - dnes, teď hned, včera apod. Každý den nás překvapí nějakým nový slovem. Například dneska to bylo slovo barel. Na štědrý den u našich ukázal na počítač a zahlásil - bába hrála karty. (Babička s ním při jeho poslední návštěvě hrála pasiáns). Taky začíná skloňovat - něco je mámy, něco dělá (s) mámou atd. Pořád mluví jako cizinec, ale každým dnem se mu i ta výslovnost zpřesňuje. Jsem na něho fakt pyšná, a to přesto, že mou zásluhou to není. Naopak, za tu poslední dobu mi začal odmítat moje "edukativní hračky" a hrává si víceméně výhradně jen s legem, což mě bohužel moc nebere, ale co se dá dělat.
Co jsem ale doteď netušila, anebo spíš odsouvala do pozadí - tedy to, jak je vlastně opožděný jeho vývoj celkově - to teď víc vyplouvá na povrch (například neumí barvy - jakože fakt ani jednu. Barvoslepý není, protože podle barev umí třídit. Když mu řeknu: najdi žlutou - ta svítí jako sluníčko, tak ji najde. Takhle má ke každé barvě nějakou asociaci, ale bez téhle nápovědy prostě nepřiřadí ani jednu barvu správně - leda náhodně). Nebo jsem se ho snažila naučit napočítat do pěti, protože počítá obecně docela rád a na prstech ukazovat mu jde, ale když má za sebou říct jedna, dva, tři, čtyři, pět, tak je to pro něj fakt veliký problém a bez nápovědy to nejde. Já vím, že ještě před čtvrt rokem bych si o tomhle mohla nechat jen zdát a že mám být vděčná za to, jak to je ( a já jsem), ale až do teď jsem to asi pořád brala tak, že jakmile se rozjede řeč, srovná se všechno a ono je vlastně jen o to víc vidět, co všechno oproti vrstevníkům zameškal. (Například o nějaké básničce, byť třeba jen 4 slovné bych si mohla nechat jen zdát). Nicméně jsem tenhle příspěvek chtěla tady postnot jako Silvestrovský příběh s nadejnými vyhlídkami. My jdeme po novém roce na konzultaci do logopedické školky a já jen doufám, že mi ho tam vezmou, i když ještě nemá naočkovaný priorix, pokud bude doktorka vstřícná a napíše kontraindikaci na opožděný vývoj řeči (jestli tomu teď bude nakloněna, vzhledem k tomu překotnému vývoji, není už taková tutovka, jako se to zdálo ještě před čtvrt rokem, ale uvidíme.) Očkovat ho asi tak jako tak nedám a kdyžtak bych to zkusila ukoulet s nějakou obyč školkou mimo Brno, kde ta pravidla nejsou centralizovaná pod magistrát a snad tam mají ředitelé i trochu volnější ruku při přijímaní.

janahus
30. pro 2015

@porrima2 logopedie nam moc pomohla, i jedne holcicce co tam byla s nami, Tobik se naucil prasatko, jak dela sova, dum, opakuje a, e i, o, u. Vsichni jsou tam spickovy odbornici a zjistis, ze nejsi sama a takovych deti,tam je moc, je tam i skolka, super ucitelky, za me to zkus nevim, kde bydlite, ale urcite ho to tam nakoplo. Cely pesronal prijemny, krasny park, kavarna, hipoterapie i v zime v zakryte jizdarne, jen musis za jednu jizdu priplatit 100, dve mas zdarma.

janahus
30. pro 2015

@janoulek25 Jani, my nastupujem do skloky ted od unora, do speialni, ale myslim, ze to bude psycho, musi se uz zacit s nim pracovat.Anetka udelalastrasny pokrok, jste holky sikovny.
Bojim se jakto zvladne, je na me hodne fixovany, ale doma se mnou to je porad to same dokola, k jake psycholozce jdete ? Myjdeme na konci ledna na 3letou psycholog.prohlidku, po roce, znovu do hradce,jsem zvedava, co nam rekne, mej se moc hezky.

barbarucha
30. pro 2015

@evik19 Jak, že malého zlepšování není Tvojí zásluhou? A kdo mu každé slovo srozumitelně "terapeuticky" 2000 x přednesl, aby si ho zapsal do paměti? 😎
Jako na tohle jsem citlivá, když se malej konečně hne z místa a okolí mi dává najevo, že TO SAMO 🙄
Kdo nás hergot ocení, když ani my samy?

peggy722
30. pro 2015

@barbarucha Když já mám tendenci tohle říkat taky. Teda já neříkám že samo, ale dávám větší zásluhy školce než sobě. Když jsem s ní dřela jako blázen a nikam jsme se moc neposouvaly, tak mi to taky vadilo, protože jsem věděla, jak každý slovo, pokrok byl vydřenej. Teď se přiznám, že už zase tak intenzivně nepracujem. Spíš se s ní snažím hodně mluvit, vysvětlovat všechno možný a ona chce všechno vědět. Konečně v ní mám rovnocennýho partnera. Celou procházky v podstatě prokecáme 😀 , což dřív jsem vedla monolog. Logo má několikrát do měsíce i ve školce, hodně se jim tam věnují. Díky nim zpívá, říká básničky, mně tohle všechno bojkotovala, tam spolupracuje. Takže já to neberu tak, že bych se málo oceňovala, ale bez školky by to u nás fakt tak dobře nešlo.

porrima2
30. pro 2015

@janahus Jak dlouho jste tam byli?

janahus
31. pro 2015

@porrima2 my jsme nastupovali 16.11. A domu jsme sli 18.12., protoze po nas uz nikdo nenastupoval, jezdi se na 28 dnu, ale pred Vanocema i na pet, matky s detmi jsou prevazne na pavilonu M, my byli na pav.E, dochazis na logopedii, kone, bazen je primo na Mku a cviceni taky.Platis asi 2000,- za pobyt, na pokoji je tv a lednice

evik19
31. pro 2015

@barbarucha Nechtěla jsem se nikoho dotknout. Jasně, že jsem na tom měla nějakou zásluhu i já, ale zřejmě menší, než bych si ráda myslela. Fakt se domnívám, že mu to prostě muselo v tom mozku nějak dozrát nebo přecvaknout, aby začal mluvit. V našem případě dokonce ani ta školka neměla asi moc velkej vliv, protože tam vzhledem k věčným nachlazením mnohem víc nebyl než byl. Já pracuju z 90% z domu, takže malej si během dopoledne prostě hraje sám, já ho maximálně diriguju od počítače a hrát si za ním jdu během toho dopoledne jen několikrát na pár minut.

janoulek25
31. pro 2015

@janahus Jani, objednám Anetku v Brně na soukromou kliniku Logo, mají tam i psycholožku a četla jsem že není špatná tak to zkusíme, takz chci využít rané péče od této kliniky doporučila mi ji jiná raná péče z Brna, že na naše problémy nám doporučují je, tak uvidíme. Držím palce, at si Tobík na školku co nejdřív zvykne 🙂

@barbarucha Pokusím se zeptat 🙂

evik19
31. pro 2015

@janoulek25 Taky jsem chtěla Ondráška objednat na LOGO, ale odmítli nás s tím, že máme přijít, až mu budou 4 roky, že do té doby je údajně normální, když nemluví. No, docela mě jejich přístup zklamal, taky jsem na ně slyšela chválu.

peggy722
31. pro 2015

@evik19 To je dost normální přístup, bohužel. Většina logopedů nebere děti mladší čtyř let. Je to tím, že za prvé při opožděným vývoji řeči, který se většinou dává do čtyř let, se ta řeč rozběhne sama a děti většinou problémy nemají žádný. A pak spousta logopedů neumí s malýma dětma moc pracovat. Viděla jsem to na vlastní oči. Logo u který jsme začínaly, vůbec nevěděla, co s Elou má dělat. Nic podnětnýho jsem se nedozvěděla, skoro nic mi neporadila, navíc logo ca 1x měsíčně je na houby. Pak jsem si našla soukromou a teprve jsem viděla, že když se chce, tak to jde.

janoulek25
31. pro 2015

@evik19 Tys tam chtěla jít ale přímo na logopedii, že? Oni tam mají i psychologii a doufám, že s tou snad takové ofuky dělat nebudou, u Vás je štěstí, že to byl asi jen opravdu ten opožděný vývoj řeči, když se tak sám rychle rozmluvil. To Vám přeju.

evik19
1. led 2016

@peggy722 No, taky se mi zdá hrozně dlouho, čekat do 4 let, jestli se teda dítě rozmluví nebo ne...Když si vezmu, že třeba v Anglii se ve 4 letech nastupuje do školy, kde se normálně už učí čtení, psaní, počítání atd (což mi teda přijde dost ujetý, ale většina dětí se s tím evidentně nějak popasuje). Já jsem teda nakonec skončila tak, že jsem se domluvila na konzultaci tady v logopedické školce, kam chci, aby Ondrášek v budoucnu chodil a snad mě nasměrují, jak postupovat dál.

@janoulek25 Jojo, chtěla jsem na logopedii. Určitě jsi to tady už psala, ale proč bys chtěla s Anetkou k psycholožce? Z toho, co jsem četla, mi vždycky Anetka připadala šikovná a že dělá pokroky....a mluví myslím už docela dost, jestli se nepletu?

janoulek25
1. led 2016

@evik19 No ona šikovná je, to jsem na ni hrdá, u nás je hodně problém, že je extrémně dráždivá, opravdu víc než většina dětí a je to ve velké míře, třeba příklad, byli jsme v herně, dostala hlad a začala být protivná a řvala nahlas (ona šíleně řve, barbarucha to zažila) 🙂, místo aby se najedla, co jsem jí dala, tak si vymýšlela, že chce jen mlíko a to v posteli a šíleně začala řvát, tak jsem s ní musela odejít. U ní to souvisí s rituálem, že mlíko pije jen v posteli a z lahve. Ona má celkem tendence k rituálům, tak to u ní musím potlačovat, někdy se to dá ale někdy je to těžké. U nás je tedy hlavní okruh problémů, které bych chtěla s psychologem probrat ta dráždivost a závislost na mě. Jinak ano mluvení se u nás hezky rozjíždí sice pozvolněji než u většiny dětí ale hlavní je, že rozvoj tam stálý je.