Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
22. zář 2014

@josefina79 asistent pedagoga v první třídě 😉 jinak mně se to zdá ještě ok, je malej a hodně nedonošenátek má prostě ze začátku pomalejší start 😉 zatím mi to nepřijde nijak krizový teda 😉 pokud není vyloženě mimo, což nevypadá dle popisu 😉 jinak u Kamily to bude v pohodě, bude mu dávat testy nějaký (samo k věku, formou hry), zeptá se na anamnézu, vývoj a tak, nemusíš se ničeho bát 😉 a pokud máš nějaká videa, tak je můžeš na flashce donýst 😉

josefina79
22. zář 2014

@sisstin děkuji. Vím, že to vypadá, že vyšiluju, ale všechny děti okolo už jsou někde jinde - I ty brané podle korigovaného věku (s dětmi narozenými ve stejném termínu ho už dávno nepoměřuji).
On je na vše "až porozumění" v pohodě. Na ruce je opravdu šikovný, sbírá fazolky a hází do lahvičky s úzkým hrdlem, umí si při koupání pouštět vodu ... teď třeba jezdil s vláčkem na podlaze a když mu to drncalo na přechodových lištách, tak si to vždycky před lištou zvedne a pak hned položí. Stačilo mu to párkrát vidět, že to bouchá a už se podle toho zařídil.
Ale to že vůbec nechápe mluvenou řeč mne děsí....
Kamarádka logopedka říkala, že děti s VD jsou většinou už od malička "nešikovné" (tímto se všem omlouvám), a že jí nepřijde, že by to byl jeho případ. Že spíš bude mít opožděný nástup porozumění a řeči, že se teď soustřeďuje na jiné věci (lezení, chůze).

sisstin
autor
22. zář 2014

@josefina79 no vetsinou fakt motorika spatna byva, ale mam zkusenosti, ze u deti s cistou receptivni ( neni narusena rec, ale ciste porozumeni) muze byt prave az nadprumerna. Ale v tomhle veku je minonskych fakt hodne deti a do roka a pul jsou ok.

josefina79
22. zář 2014

@sisstin ještě jednou moc díky! Dám určitě vědět, jak jsme dopadli na vyšetřeních.

josefina79
22. zář 2014

@sisstin jo a samozřejmě přeju hodně štěstí v nové práci. Je skvělé, že jsi našla něco, co Tě baví a je užitečné ostatním! Držím palce.

janette82
22. zář 2014

Ahoj holky, už poměrně dlouho mě trápí pocit, že je naše 18ti měsíční holčička "jiná". A protože si o tom nemám s kým popovídat, rozebrat to (ani bohužel s manželem - toto téma většinou bývá spouštěčem k hádce, protože je přesvědčený, že je dcerka úplně normální, jen je prostě narozená ve znamení ryb, které mají svůj svět a že je citově plošší), píšu vám a prosím o jakékoli rady, poznatky... cokoli 🙂
A co mne k tomu pocitu vede? Na začátek vypíšu ty nejhlavnější odlišnosti od "normálních" dětí kolem nás (a staršího synka). Lucinka už od malička mívá chvíle, kdy je "mimo" (dívá se do blba, neslyší, nevidí), trvá to třeba i minutu a na nic nereaguje. Když na ni mluvím, NIKDY se mi nedívá do očí, ale jen na pusu (když jsem ale od ní dál, mám pocit, že se mi do očí dívá - třeba když leze na opěradlo sedačky, kam ví, že nesmí, sleduje mou reakci). Na cizí lidi ale kouká (až hypnoticky) a někdy se na ně i usměje. Nerada se mazlí a nemá ráda fyzický kontakt (ale ode mě se ráda nosí). Když jí náhodou její bráška chce pomazlit (on je veliký mazel), tak dostane hysterický záchvat. Posledních 14 dní začíná chodit po špičkách. Nejprve to dělala jen tehdy, když chtěla někam dosáhnout a pak se někam přemístit, ale teď chodí po špičkách čím dál častěji. Také se na nás moc neusmívá. Nedává najevo radost, když někdo z nás přijde domů. Jinak když její bráška předvádí nějaké blbiny, smát se dokáže. Hrubou motoriku má horší. Už jako malá měla diagnostikovanou hypotonii horních končetin, ale nikdo to už dál neřešil, že prý se to časem samo spraví. Plazit se začala myslím v 9 měsíci, sedat a stoupat si u nábytku v 10 měsíci, lézt (atypicky) v 11 měsíci a chodit ve 14 měsících. Už tedy chodí 5 měsíců a stále často padá, je dost nestabilní a chodí ještě dost na široko. Minulý týden jsme byli na kontrole na neurologii, kam docházíme kvůli nežádoucímu účinku po očkování (zřejmě, nikdo mi to nikdy nepotvrdil) - přestala se po Hexe na 14 dní hýbat (to bylo v jejím půl roce), také jí pomalinku roste hlavička a teď, v 18ti měsících, má obvod hlavičky 45 cm. Co se týče porozumění. Rozumí dost. Teda alespoň myslím. Ještě moc nemluví (umí zvuky asi u 10 zvířat, začíná něco málo opakovat, ale většinou říká jen koncovky slov, tedy je skoro všechno "ka"), takže si spoustu věcí domýšlím. Nikdy pořádně nežvatlala, spíš byla celý den potichu. Když se jí třeba zeptám "kde je bráška", řekne "báka" a potom začně volat "báko". To samé na tátu. Když jí řeknu, aby vypnula televizi, jde a vypne jí. Když jí obleču něco nového, řeknu jí, ať se na sebe jde podívat do zrcadla a ona jde. Umí dojít vyhodit počůranou plínku do koše. Taky si umí říct, že něco nechce. Když jí třeba nabízím pití, říká nene. Asi před třemi měsíci začala chtít jíst sama, takže vždycky dostane svou misku s jídlem, kterým se krmí sama a já jí na střídačku krmím z druhé misky (poslední dobou už jí ale tenhle "chtíč" opouští, spíš s jídlem dělá blbosti a vyhazuje ho z misky ven). Co mě poslední dobou trápí docela dost, jsou její záchvaty vzteku. Kolikrát ani nevím, proč se vzteká. Přijde to z ničeho nic. Někdy samozřejmě důvod je, když jí třeba vyndám z vany, kde si chtěla ještě hrát, nebo když jí zavřu dveře na wc před nosem (hrozně jí přitahuje záchod a nejraději by se v něm vždycky vymáchala). Také je děsně hyperaktivní. Nikde nevydrží ani 3 vteřiny. Poslední dobou začala být doslova závislá na dudlíku a bambusové plínce, se kterou usíná a pořád jí žmoulá v rukách. Prstem ukazuje minimálně.
Tento víkend byla poprvé na noc u babičky. Vůbec jsem si nedělala starosti, že by se jí po nás stýskalo. Ona prostě nepotřebuje nikoho (potřebuje "kohokoli" k podání věcí, na které nedosáhne atd, ale už jí je jedno, jestli to budu já nebo někdo úplně cizí. Když jsme si pro ni přijeli, ani nejevila známky nadšení. Asi po půl minutě si všimla manžela, rozběhla se k němu a volala "táto".
To je zatím vše, co mě napadá. Vím, je to pěkný román a budu fakt vděčná, když si to někdo přečte až do konce 🙂 a napíše mi svůj názor.
Moc děkuju!!! Jana

teravo
23. zář 2014

Ahoj holky,
I já se chci přidat s "vypsáním se" ze své situace a budu moc ráda, když mi tu napíšete svůj názor. Řeším problém s 2,5 letým synem, chtěla jsem to nechat být, než bude trochu starší, ale teď jsem těhotná a úplně hysterická, protože pokud má syn nějakou formu PAS, jsem si vědoma dědičnosti u těchto problémů a celkově nevím, jak bych to zvládla.
Možná si mě pamatujete, řešila jsem tu už cca před 1,5 rokem právě syna a jeho zájem o šňůrky všeho druhu. To ho trochu přešlo, zdálo se mi, že je na dobré cestě, ale teď už mám zase vážné pochyby. Mluvit začal cca ve 2 letech, během měsíce mluvil ve větách, teď už i v delších souvětích. Gramaticky mluví celkem ok, skloňuje, časuje, už i celkem používá správnou osobu, i o sobě už mluví v 1.os. Řeč má ale dost zvláštní intonaci, teda je skoro bez intonace, a třeba v otázkách je taková jakoby naučená, nepřirozená. A je mu dost špatně rozumět. Rozumí a vždy rozuměl dobře, cíleně jsem se na to zaměřovala.
Má stále zvláštní zájmy, i když se mění, ale je to klasika - točení čímkoliv (ale nesedí u toho hodiny zase, pár minut většinou), zhasínání a rozsvěcení světla, splachování, pouštění vody a miluje všechny technické věci. S hračkama si už skoro nehraje, spíš s předmětama v domácnost, hodně napodobuje, co s nima dělám já... se svou ségrou-dvojčetem si ale hraje hodně, hodně jí napodobuje, i v té hře. Naučil se od ni i hry na "jako", teď už je někdy i sám iniciuje- hraje si, že jako jede autobusem, jako jde nakoupit, jako něco fotí atd. Se ségrou i při hře dokáže docela spolupracovat, domluví se, co kdo bude dělat atd. Nikdy si ale nehraje s hračkama, žeby za ně mluvil atd. Jinak občas má snahu kontaktovat nějaké cizí dítě, ale dělá to trochu zvláštně, mluví mu hodně zblízka do obličeje (možná kvůli mému napomínání, že se má dívat na toho, s kým mluví). Do kolektivních her na dětském cvičení se nezapojí, jen děti pozoruje a když ho přesvědčuju, vzteká se. Je tam jediný, kdo takto reaguje, občas mi připadá úplně paralyzovaný, jen stojí a vytřeštěně pozoruje.
Mazlivý není, pomazlit sám se nepřijde, ale kontakt mu nějak nevadí, na požádání mi dá pusu, udělá tuli atd. Občas na mě i pokřikuje: "mámo, dívej se" a něco mi předvádí, chce abych si hrála s ním, rád si třeba s někým hází míčem atd.
Pak je problém s jídlem, nejí vůbec zeleninu (když to zkoušel na naše přesvědčování, pozvracel se), najde i naprosto mikroskopický kousek třeba cibule v jídle, to prostě nesní. Jablko nesmí mít slupku, banán hnědý fleky, nejí nová jídla. Vadí mu třeba papírová kuchyňská utěrka, když se namočí, když má sáhnout na takhle mokrej papír, pozvrací se. Má horší oční kontakt, hlavně teda u verbální komunikace, to se na mě skoro nedívá. Dobrý ho má, když s ním nějak blbnu, zpívám atd. Může to být možná i jen úzkost a nejistota z té verbální komunikace, že si není jistý, ale zas mluví celkem obstojně, takže fakt nevím.
A pak je samostatná kapitola poslouchání - rozumí, ale neposlouchá vůbec, o každé věci se mnou šíleně diskutuje, jak mu to logicky neodůvodním, tak jsem úplně bez šance, neuznává žádnou autoritu, neplatí na něj zvýšení hlasu, plácnutí, nic, jak není po jeho, šíleně se vzteká. Je asi v období vzdoru, to k tomu určitě taky přispívá, ale nezdá se mi to taky úplně standardní vzdor...
Změny mu nevadí, zvládli jsme např. vesnickou pouť, zoo - dokonce když jsme ho dopředu upozornili, že např. teď je poslední jízda na kolotoči, vylezl pak fakt bez protestů a vše bylo bez scén. Nevadí mu ani děti třeba na hřišti, jen se nezapojuje.
Připadá vám to stále v normě, jako třeba úzkostnější dítě, nevyzrálé, nebo už je tam hodně znaků pro např. aspergera? Vím, že ten se teď asi úplně diagnostikovat nedá, ale hlodá mě to. Zdá se mi toho prostě hodně - ty zájmy, jídlo, nezapojování se, oční kontakt, intonace....
Děkuju všem, co dočetli až sem a budu vděčná za vaše názory.

teravo
23. zář 2014

Ještě jsem zapomněla napsat, že zas třeba když jsme na logopedii (chodíme tam se ségrou kvůli orofaciální stimulaci), a logopedka jim dá nějaký úkoly, tak spolupracuje pěkně, nebo na očním z něj byli na větvi, jak dobře spolupracoval, takhle u doktorů to zatím celkem šlo, takže zas není nějak a priori nespolupracující. I doma není problém ho na něco nalákat, většinou stačí říct:"chceš něco vidět"?nebo něco podobnýho a je zvědavej. Dal si celkem vysvětlit, jak se hraje pexeso, úplně to ještě asi nechápal, ale snažil se, poslouchal co mu říkám... většinou když si jdu hrát s nima, tak není takhle doma moc problém ho zapojit, snaží se spolupracovat a řekla bych, že si společně hraje docela rád. No ale asi to nic nedokazuje ani nevyvrací...☹.

teravo
23. zář 2014

A jěstě k motorice - vypadá trochu nemotorný třeba při běhání, stále nepřipojí ruce, ale jinak mi přijde celkem normální, i když pak když vidím ostatni děti třeba na tom cvičení, působí možná trochu neohrabaně. Jinak běhá, skáče snožmo, seskočí z posledního schodu např., nohy do schodů občas začíná střídat (jen někdy, když jde za ruku), jezdí dobře na FB od 2 let. Sám se nají lžící nebo vidličkou, napije z kelímku, sám si svlíkne tepláky a trenky, ponožky, zuje boty, i obuje. Občas se mu povede i sám ty tepláky a trenky oblíknout.
Před chvílí vzorně uklidil příbory z myčky a pak to hrdě hlásil manželovi ("táto, už je to uklizený"), tak to mi pak vždycky přijde celkem normální. Umí pozdravit, poděkovat (někdy teda, pokud je "na příjmu"). Ach jo, už zase nespim, řešim, a do toho těhotenství ☹.

josefina79
23. zář 2014

@teravo hele já nevím, já tomu moc nerozumím a taky jsem "hysterická matka" - viz. můj příspěvek výše.
Ale na tom co píšeš mi nepřijde nic znepokojivého, naopak mi přijde docala šikovný - mluví, rozumí, pohyběvě taky v pohodě, sám je schopný se svléknout I obout
Ty věci, které píšeš jsou podle mne drobnosti.
Podle mého laického názoru nemesis mít vůbec strach.

teravo
23. zář 2014

@josefina79 Díky za odpověď. Hele já vím, že to takhle možná tak hrozně nezní, ale on fakt působí divně, hlavně to vidím mezi dětma. A přitom právě nemá problém s řečí, takže to sociální opoždění by asi nemělo mít původ ve snížené schopnosti komunikace (verbální) nebo tak něco... Já žádné takové dítě neznám prostě. A ta zvláštní intonace - neintonace k tomu. Jako jde mi právě o to, jestli nemáte někdo zkušenost, jestli třeba dítě s AS dokáže v tomhle věku spolupracovat na něčem, nebo si imaginárně hrát (dneska jezdil s mašinkama a houkal za ně...), nebo jestli spíš ne...

benovka321
23. zář 2014

Dobrý den, prosím o radu. Dcera 26 měsíců stále nemluví, jen pár slov (mami, tati, eli, am (ham), babi, tuto(auto), baba (žába),čiči (kočka) a pár dalších slov. Opakuje slova, ale nejde jim rozumět, opakuje třeba slovo "myška" a z úst ji vyjde "kyky", úplně jiné slovo. Někdy předsazuje spodní čelist před vrchni zuby, někdy ne.
Celkově je velmi opatrná, na vše má čas, např: nikdy neudělala jen pár kroků, jednoho dne se postavila a začala chodit (15měsíců ) a chodila třeba 10minut v kuse. Je takový klidný typ, celý den si kreslí, krásně drží tužku (od 17měsíců) nikdy nestřídala ruce, vždy pravou, kreslí krásné silné kruhy a čáry. Myslím, že všemu rozumí. Jen jsem docela vyděšená, že "opakuje" slova a z úst ji vychází něco jiného. Paní doktorka říká, že má ještě čas, ale mě se nezdá. Říkala, že pokud se to do čtvrt roku nespraví, tak nás pošle na ušní. Myslím, že dcera slyší dobře. Strašně mě rozčilují takové řeči, že se rozmluví ve školce. Já ji ani do školky dát nemůžu, kdyť se tam s ní nikdo nebude kamarádit, už tak je dle mě flustrovaná. Myslíte, že si mám vyprosit žádanku na nějaké speciální vyšetření? děkuji, Eva

josefina79
23. zář 2014

@sisstin tak jsem ho dneska viděla 2x ukazovat - krásně s nataženým prstíčkem. Byli jsme v čekárně a jemu se líbily zásuvky, tak k nim chtěl.
Tak moc doufám, že se "rozukazuje" a že přijde i to ukazování, kdy ukazuje zajímavé věci, né jen to co chce.
Příští týden s ním jdu na foniatrii a neurologii, psycholožku K.W. máme za 14 dní. Díky za tip na co se připravit.

Chci se zeptat, máte zkušenost s doplňky stravy? Kamarádka mi doporučila rybí tuk (kvůli hypotonii), viděla jsem, že to je i na podporu řeči ... Jake jsou Vaše reálné zkušenosti s rybím tukem či něčím podobným?

mvmk
23. zář 2014

@janette82 ahoj, moje mela take velkou reakci po druhe i treti hexe, podobnou jak u vas. Take delala to co popisujes ty, odezirala hlavne ze rtu, uz jsme si mysleli, ze je hlucha 😝 A cizi lidi si take hrozne moc prohlizela, doslova je hypnotizovala. A to i lekare na psychologickych prohlidkach, tim padem mi nikdy nikdo neveril, ze nema dobry ocni kontakt 😠 Mame expresivni vyvojovou dysfazii, myslim, ze byla a mozna stale je i trosku narusena recepce, ale ted uz to tolik neresim.
Zkus na tvoji dcerku mluvit kratce, velmi jednoduse a zretelne. Ja jsem treba pro vse volila ty nejjednodussi slova, neco jako kdybys chtela cizinci naucit tvoji rec 😉 Vyzkousej par dni a dej vedet. Moje se chytla asi po 1 tydnu 😉

josefina79
24. zář 2014

@sisstin prosím, byla bys tak laskavá, a osvětlila mi jak je to s tím ukazováním a porozuměním. Chápu, že nejdřív se diva za prstem, pak ukazuje na věci, co chce a pak ukazuje na zajímavé věci a vyžaduje reakci, "co ty na to" a pojmenovat předmět.
Zajímalo by mne, jestli to ukazování, je "podmínka nutná a nebo podmínka postačující" k porozumnění. Prostě jestli když ukazuje deklarativně (zajímavá věc), tak jestli to znamená, že se mu začíná rozvíjet to porozumnění? Nebo to ukazování samo o sobě nestačí???

BTW. vím, že jsi mluvila o tom, že se budeš účastnit zakládání O.S. pro děti s VD. Je to tohle? http://www.dysfa.cz/

calabasa
26. zář 2014

@lencus já u Soukupova byla dnes podruhy, mužů potvrdit, co píše nelina. Prijemna a profesionalni. Dnes to bylo kratší, dcera za 9 měsíců moc pokrok neudělala, tak tak prozkoušela, potukala... Popovidaly jsme si, šla jsem dnes víceméně pro definitivni diagnozu VD... Dceři je ted 3r a 3 mesice, poprvy jsme byly ve 2r a 5m, hlavně, abych se ujistila, ze rozumi.

adrianka1712
26. zář 2014

Ahojte. Mám niekolko otázok. Syn začal chodiť do školy a už má značné problémy..nesústredí sa, nevníma čo mu pani učitelka hovorí a čo po ňom chce, je hyperaktívny, vyrušuje, v lavici sa stále vrtí, neobsedíatď. Včera dokonca pani uč.vravela, že celý deň preplakal, bál sa toho, že nestíha,,že nerozumie zadanému úkolu . Mám podozrenie na ADHD, myslíte, že oprávnene ? Nečítala som príspevky vyššie, len zopár, ale chcem sa opýtať, ako sa dá táto porucha liečiť ? Čítala saom niečo o liečbe aminokyselinami, máte s tým niekto skúsenosť? Nerada by som, aby mal syn kvoli tomuto v škole problémy. Inak je šikovný a doma vidím, že sa snaží, aj keď mu to moc nejde. A ďalšia vec je jeho reč. Hovorí vetšinou slovensky, ale v škole po česky. Lenže problém je v tom, že on ani tú slovenčinu neovláda na 100%. Nevie R, zle skloňuje, skracuje si slová, atď, niekedy mám sama problém porozumieť mu. Moc ďakujem za každú odpoveď.

dezyre
26. zář 2014

@adrianka1712 Ahoj, teď to nemyslím zle, ale proč si to neřešila už dřív? Anebo si to řešila?? Já mám syna - 4,5 roku - je stejný jako popisuješ svého syna - nesoustředí se, kolikrát má problém vnímat co kdo mu říká, neudrží pozornost, neposedí chvíli, a když sedí, tak se pořád vrtí, kope nohama, háže rukama, pořád má milion zájmů, řeč má teda ještě špatnou. A já už se teď - no teď, už tak poslední rok a půl se děsím toho co nastane až půjde do školy.

adrianka1712
26. zář 2014

@dezyre Začala som to riešiť keď mal 3 roky, chodili sme k psychológovi ale povedal, že je ešte malý a časom sa to upraví. No neupravilo, práve naopak. Keď mal syn 5 rokov, navštevoval iného psychológa a logopéda. Na logopédiu chodí teda už vyše roka ale žiadne pokroky a u psychológa tiež žiadna zmena, tam nám bolo povedané, že mu "nič neni" a je všetko OK. Možno to vtedy ešte nebolo také intenzívne, ale teraz keď začal chodiť do školy to nejako vygrádovalo a až teraz je to tak nejak viac poznať. Keď chodil do školky, neboli s ním žiadne problémy. Zo školky sme potrebovali potvrdenie pre logo (chceli sme odklad ZŠ) a pani učitelka nám tam napísala, že je všetko v poriadku a syn može bez problémov do ZŠ nastúpiť. Preto nám pani logopedička odklad neodporučila. Neprešiel ani mesiac od začiatku školského roka a pani učitelka sa mi na syna už sťažovala 5 krát a z toho mála bol ešte týždeň na maródke. Čo deň, to nejaký problém a ja sa desím toho, ako to pojde ďalej..

misuulka12
29. zář 2014

@adrianka1712 Ahoj přemýšlím, co bych asi udělala na Tvém místě a rozhodně bych se obrátila na pedagogicko-psychologickou poradnu z žádostí o vyšetření jeho zralosti. S tím, že vám určitě poradí, jak se synem pracovat, dají doporučení pro školu, vypracují případně individuální vzdělávací plán. Pokud se jedná i o problém vady řeči, tak pomůže SPC pro vady řeči.
Víc by asi poradily maminky, které o odklad žádaly.

lencus
29. zář 2014

@calabasa mě jen přijde jedna hodina dost málo....ale uvidíme. Aktuálně je Honzík už týden nemocný a dnes jsme byli na výtěru, takže musím ještě zjistit zda to pro vyšetření nevadí nebo to budeme muset odložit.
Prosím, můžeš mi osvětlit, jaké mají problémy děti s VD? My máme asi PAS, ale zajímalo by mě, jestli by na něj třeba neseděla ta VD.
@teravo taky nejsem odborník, ale přijde mi to v pohodě vzhledem k věku. Asi bych se nestresovala, obzvlášť pokud jsi těhotná.

sisstin
autor
29. zář 2014

@lencus kopiruju z myho blogu:

Vývojová dysfázie je porucha postihující vývoj řeči, toto postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter a často ho nelze přesně lokalizovat. Etiologie poruchy sahá od doby těhotenství (např. toxické poškození plodu) přes dobu porodu (např. porodní trauma) po období postnatální (např. prodloužená novorozenecká žloutenka, virové onemocnění s lehkými známkami encefalitidy). Postižena může být kterákoli složka verbálního aktu (senzorická, motorická, obě), na základě tohoto poškození se pak u dětí objevují charakteristické rysy této poruchy, zasahující v různé míře do všech složek jejich řečového projevu.

Senzorická - percepční - receptivní dysfázie: porucha vnímání, paměti a rozumění řeči ( znamená to, že dítě slyší, ale nedokáže zvuky diferencovat, takže zvuk nepřináší informaci) obtíže jsou zejména v dekódování řeči.

Motorická - expresivní - dysfázie: porucha schopnosti samostatného vyjadřování (dítě nevysloví hlásku nebo slovo ) - aktivní slovník je výrazně nižší než úroveň rozumění slovům a větám, porozumění je relativně lépe zachováno oproti dysfázii receptivního typu. Velké obtíže sebou nese rozšiřování aktivního slovníku. (Dítě si nedovede motoricko-kinetický vzorec slova zapamatovat a později vybavit).

Smíšená - nejčastěji se vyskytující porucha. všichni pacienti s „expresivní“ poruchou řeči mají totiž do určité míry rovněž obtíže s porozuměním mluvenému – přinejmenším na úrovni složitějších gramatických struktur – stejně jako všichni pacienti s „percepční“ poruchou zákonitě v jejím důsledku produkují obsahově inadekvátní sdělení, která mohou působit jako obtíže s "expresí".

Charakteristické znaky dysfázie
Opožděný vývoj řeči - poškození řeči a jazykových schopností na všech úrovních. Projevuje se zejména na úrovni foneticko-gramatické, syntaxi a sémantice.Tedy postihuje zvukovou skladbu hlásek a jejich řazení do slabik a slov, stavbu vět a jejich gramatickou strukturu, obsahovou úroveň vět. Slovní zásoba je chudá, výrazy zvukově podobné jsou nesprávně využívány, věty jsou jednoduché, dysgramatické, nesprávné je skloňování, předložkové vazby, spojky, pomocná slovesa nebo zvratná zájmena.

Porucha sluchového vnímání - sluchová analýza a syntéza, fonematický sluch, uchování informací (akusticko-verbální paměť). Špatná schopnost reprodukce melodie, rytmu a dynamiky řeči.

Porucha zrakového vnímání - rozlišování figur proti pozadí, diferenciace tvarů, pravolevá a prostorová orientace, optická paměť.
Porucha motoriky - postižena je jemná i hrubá motorika i orofaciální svaly (tváře, ústa).

U dětí školního věku se často objevuje propojení se specifickými poruchami učení (zejména dysgrafií, dysortografií, dyslexií). Problémy v mluvené řeči se tak přenášejí dále do čtení a psaní a nadále obtíže prohlubují.

Vývojová dysfázie není primárně poruchou intelektu a není příznakem snížených mentálních schopností dítěte. Protože však prostřednictvím řeči a jejího vývoje dochází k rozvoji myšlení dítěte, je velmi důležité při zaostávání řečového rozvoje dítě vyšetřit (logopedicky, psychologicky, foniatricky, neurologicky) a určit diagnózu. V případě, že se jedná o vývojou dysfázii, stanoví se terapeutické postupy, které projevy vývojové dysfázie stimulují a umožní dítěti optimální rozvoj ve všech oblastech.

Terapie vývojové dysfázie se provádí při individuálních hodinách na soukromých logopedických pracovištích nebo při foniatrických zařízeních, ve speciálně pedagogických centrech nebo v Centru alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik.
Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

sisstin
autor
29. zář 2014

@lencus a jeste tady ve fotoblogu mam letacek naseho sdruzeni, tam je to taky vysvetlene. Jinak obecne, pokud je to VD, kde je naruseny i porozumeni reci, tak deti v mladsim veku byvaji mimonove velci a dost casto to jako PAS muze pusobit.

lencus
29. zář 2014

@sisstin díky, tohle už jsem asi někde četla.....ještě se na to podívám....
Pokud by to byly jen tyto vypsané problémy, tak máme určitě PAS, protože toho máme zdaleka víc. Ale prakticky se Honzík pomaličku posouvá, ale nejhorší je u nás řeč a grafomotorika.
Co mě ale v poslední době zaujalo, tak je porozumění. Vždycky jsem si myslela, že Honzík špatně rozumí, ale začala jsem více vysvětlovat (i když mě ty neustálé monology drtí) a ejhle, on celkem obstojně rozumí. Dá se s ním i chodit nakupovat. Sice to nesmí trvat moc dlouho, ale už pochopil, že jídlo je jeho až když projdeme přes kasu. Dokonce respektuje, že se bude jíst až doma. Konečně namaluje i kolo.
Jen to mluvení....chjo. Má snahu opakovat, ale nedokáže to říct.
Jinak můj synovec byl ve spec. škole kvůli dyslexii. Myslíš, že je to náhoda nebo to může být i dědičné??

sisstin
autor
29. zář 2014

@lencus kolik mu je?

lencus
30. zář 2014

@sisstin nevím komu myslíš, ale našemu Honzíkovi jsou 3r 8m a synovcovi už 16 let.

sisstin
autor
30. zář 2014

@lencus standardní dítě v jeho věku plní dvou až třísložkové pokyny (vem botu, jdi do chodby a uklid ji do skříně), zvládá otázky typu: co jezdí po kolejích, čím se stříhá, co si oblékneš, když je venku zima, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd. Zvládá jednoduché předložky typu: nad, pod, do, mezi. Zvládne názvy barev, jednoduchých tvarů, zvládá směry typu : nahoře dole. Tak si to můžeš porovnat. Tím nechci snižovat tvoji radost, že Honzík rozumí, nicméně v tomhle věku je rozumění trošku o něčem jiným, než že pochopí, že si smí vzít jídlo, až když projde pokladnou 😉

sisstin
autor
30. zář 2014

@josefina79 tak jako ano, pokud dítě ukazuje, tak se mu určitě porozumění rozvíjí, ale není to tak, že když ukazuje, že zákonitě jako rozumí dobře. U té receptivní VD je to spíš tak, že dítě začne ukazovat déle, než je normální, třeba až kolem třetího roku, u těžkých forem třeba i déle, ale to porozumění prostě opožděný pak je, i když ukazuje 😉 neukazování je spíš ukazatel fakt v tom věku do tří let, že je něco špatně, když to nedělá 😉

josefina79
30. zář 2014

@sisstin děkuji!
Dnes jsme byli na foniatrii , změřili mu tedy jen jedno ucho (pak už se probudil), ale tam má vše 100%. MUDr. Jedlička (mimochodem, výborný přístup a všechny logopedky o něm mluvili s nadšením. Doporučuji!!!) říkal, že pokud na jedno ucho slyší na 100% , tak I vada na druhém by porozumění a vývoji řeči bránit neměla.
Pokud se to porozumění nezlepší, tak se máme objednat na další vyšetření, které se už ale dělá v nemocnici v hlubším spánku.

lencus
30. zář 2014

@sisstin rozumím Ti, já jen doteď myslela, že je větší mimoň 🙂 Takhle se teď lépe dorozumíme a předcházíme scénám. Popravdě, pořád mě přepadá pocit, že takhle bude fungovat do 18ti 🙂)) .....proto ta radost z takových kravin jako je zvládnutí nákupu v supermarketu.
Nemám tušení jestli plní dvousložkové pokyny. Vypadá to, že jo, ale některé věci dělá automaticky po sobě. Přemýšlím, co bych mu tak zadala, abych ho vyzkoušela.....

@josefina79 my na tom vyšetření byli v Motole. Tady u nás byl na ORL absolutně nevyšetřitelný. Dostal nějakou premedikaci do zadečku a v tu ránu byl tuhej. Když se probudil, motal se jak po opici 🙂