Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
12. pro 2011

@dadlenka no tak Tygr zase začal ty sirupy jíst, ještě nedávno bych to do něj nedostala 😝

smardik
12. pro 2011

@sisstin to vypadá dost dobře, uložím a časem pořídme

jsme doma ze SPC, mám zprávu až usnout opíšu jí a hodím tu. Na Toma sedí co je napsáno, ale tak nějak všeobecně, nic o VD, opoždění no uvidíte sami

a cestou domů jsem se smála, zastavovali jsme se ještě v jídelně měl přijít MM tak že si dáme oběd s ním a jdem pak domů a Tomovi se chtěla kakat, jen se postavil a řekl ba, roztáhnul nohy a začal tlačit, musela jsem se smát bylo na něm fakt vidět jak usilovně tlačí 😀 😀 a pak se hned chtěl svlíkat ale má smůlu, neměla jsem sebou oblečení tak došel až domů, do kočáru nechtěl

dadlenka
12. pro 2011

@smardik tak držím palce ať ve školce zpráva zabere🙂 Kryštof je už úplně bez plen, ale i bez slipů😀 naštěstí venku se mu kadit nechce, on má svoje srací dny, jak to trefně nazvala @sisstin , jednou za cca 3 dny chodíme už sice s menším řevem, ale pořád s řevem cca hodinu na záchod kde s velkou slávou vytvoří několik dinosauřích hromad😀

sisstin
autor
12. pro 2011

@dadlenka no tak srací dny fakt nezávidim 😒 u nás ted dobrý, chodí každej den v pohodě, ale prostě jedině s dědou 🙄

jinak dneska mi učitelka říkala, at se nedivím, že má tepláky obráceně, ale že se oblíkal sám 😅 😅 😅

smardik
12. pro 2011

@dadlenka tak slíbili že ho vezmou tak doufám že jo ale dokud to nemám černé na bílém není jisté nic, tak snad by nám to zas mohlo pomoct 🙂 ale prý kdyby byl problém tak se mám ozvat a SPC tam zavolá a pomůže nám tak snad jo

Tom s kakáním problém už nemá, sedna a vykadí se do nočníku a je to, jen odnášet to nechce to mu vadí. ale dneska to bylo poprvé co si řekl venku že chce

dadlenka
12. pro 2011

@smardik a zkusíte to bez plínky?? Já bych to už riskla🙂
@sisstin tak to je super, on to Tygr dá🙂 já taky nechávám naruby obrácený tepláky🙂) akorát mu pořád nejde to triko - když je volnější, tak ho svlíkne, ale oblíct.... ale chce to čas🙂

deina
12. pro 2011

@argousek, nie, neudrel sa Matko, ma tam nejaku infekciu a drzi ho to uz tyzdne. Ale tak sa mi zda, ze sa mu to uz konecne trosku zmensuje (ma na to nejaku masticku od ocnej, ale bohvieco to nerobi).

smardik
12. pro 2011

@dadlenka byl plíny ven zatím jen do 45 minut víc jsem neriskla, ale třeba z jeslí jezdí bez plíny a dobré. ale dneska jsme jeli busem do SPC, pak zpět a na oběd tak to už bylo dlouho. kdyby bylo hezky tak bych to klidně riskla-léto ale ted v zimě raději ne

andulka4
12. pro 2011

ahoj holky,
tak jsem zpět z PPP.....bylo to spíš jen o papírování, asistenta nám doporučí
žádné testy mu nedělala protože ty co jsou už dělal v září u psycholožky(stejné jako minulý týden u Sisstyn)

Akorát mě zarazilo to že nemám čekat zázraky od asistenta, že to nebude buch ví jak vzdělaný člověk a pojede podle individuálního plánu co mu připraví školka apokud se D bude štrajchovat stejně ho k ničemu nedonutí a nic nenaučí.....musím já doma

dostala jsem ale vítku že jsem na něj měkká a že se musí sám oblíkat, že mu nesmím pomáhat když mu spadlo pod stůl auto že mu ho zvednu atd....

protože jsme měli čas tak sním akorát chvíli listovala v knížce tak měl ukazovat zvířata a co nám dává kráva a proč táhnou koně vůz a proč má papoušek tak velký zobák a co jí a měl poznat slunečnici(což nepoznal) a pojmenovat barvy zvířat

pak se ho ptala na tvary ale to jen díky tomu že zrovna držel v ruce desku z protlačenýma tvarama....řekl kolečko, trojuhelník a na čtverec a obdelník si nevzpoměl

takže to nebylo zkoušení ale spíš vyplnění času

smardik
12. pro 2011

zpráva ze SPC:
chlapec navazuje kontakt pomocí hraček. Při opakované motivaci a slovním povzbuzování u činosti vydrží - délka pozornosti odpovídá věku.
Percepce řeči: porozumění slovník pokynům (podej mi, dej do krabičky) je oslabeno. chlapec reaguje správně pouze na základě názorné ukázky.
Verbalizace: spontánně (při hře) se chlapec vyjadřuje vlastní řečí - vokalizuje. V průběhu vyšetření při práci s předměty a obrázky jako odpovědi na cílené otázky byla zaznamenána slova tady, haf, ne, tydý, šššš. Dítě nenapodobuje - nezopakuje požadovaná onomatopoa ani jednoduché dvojslabičné slovo (máma, táta), nenapodobí cílené pohyby mluvidel dle vyšetřujícího.
Slovní zásoba je deficitní - aktivní slovník je na nízké úrovni, pasivní slovník je rozvinutější - dítě ukáže některé části děla, známá zvířátka či předměty.
Manipulace s předměty: hoch s dopomocí vkládá tvary do výřezů, puzzle ze 4 dílů bez pomoci nesloží. Komín z kostek staví dle vzoru..
Grafomotorika: při kresbě i manipulace s předměty dítě preferuje PHK. Dosud dlanový úchop tužky, kresba jako bezobsažná čmáranice.

Dle slov matky: dítě není dosud samostatné v sebeobsluze. Jídlo: doma je krmen (jinak jídlo odmítá), v jeslích sní svačinku s dopomocí, u oběda dokrmován. Oblékání: chlapec pomáhá se svlékkáním oděvů, oblékání samostatně ani s dopomocí nezvládá. Udržování čistoty: na den i noc dosud pleny. začíná chodit na nočník.

Závěr: Komunikační schopnosti jsou výrazně opožděny ve všech jazykových rovinách. Dítě dodus není samostatné v základních sociálních a sebeobslužných dovednostech, proto aktuálně není vhodné zařadit dítě do logopedické třídy mateřské školy.

Speciálně pedagogické centrum doporučuje:
- hovořit na dítě strušně jasně, aby pokynům rozumělo, nové pokyny doprovodit s názorem
- rozvíjet pasivní i aktivní slovních (situace týkající se oblíbených činností dítěte, rodina, zvířata, jídlo, hračky aj) v rozvoji slovní zásoby využít multisenzoriální přístup (obrázek-předmět-zvuk)
využívat k rozvoji aktivní verbalizace slova zvukomalebná (citoslovce - bééééééééé, méééééé), trénovat nápodobu zvuků, spojovat dvě stejné otevřené slabiky do slov
- rozvíjet hrubou, jemnou motoriku, grafomotoriku - manipulace s kostkami, vkládačky, puzzle, návlekání válečků na dřevěný trn, rozvíjet kresbu pomocí společného kreslení aj)
-posilovat sociální dovednosti (umění podřídit se vedení, reagovat na pokyny), vést dítě k samostatnosti v sebeobslužných činnostech (jídlo,hygiena, oblékání)
pokračovat v pravidelné logopedické péči

andulka4
12. pro 2011

Smardik jaký z toho máš pocit?

sisstin
autor
12. pro 2011

@smardik no zpráva je pěkně napsaná, hlavně teda ta doporučení...má to hlavu a patu 😉 🙂
@dadlenka Dadli, ty jsi říkala, že někde kousek od vás je ten obchod, kde mají tu kuličkodráhu. Já to nikde nemůžu sehnat a na netu už je pozdě, aby to došlo do Vánoc. Nemohla bys mi jí koupit prosím? 😕

smardik
12. pro 2011

@andulka4 já jsem spokojená, vyšetření bylo naprosto v pohodě a s Toma uměla k práci získat, bylo to bez pláče, zasmáli jsme se paní. Paní viděla o čem mluví. Dneska jsem byla pro zprávu a sedí to, žádné kecy tam nejsou. Takže já jsem ze SPC fakt spokojená. Mám i zprávu pro školku, tam je že ji ted nedoporučují-ale to kvůli sebeobsluhy, kdyby měla školka problém že jim to třeba nestačí mám se ozvat a SPC to vyřídí, nabídli nám i že zařídí stacionář kde by Tom mohl docházat, já jsem fakt spokojená

smardik
12. pro 2011

@sisstin za mě SPC žádný problém, spolupráce v pohodě a být blíž chodím s Tomem na logopedii asi tam

dadlenka
12. pro 2011

@sisstin určitě🙂 napiš na mejla dadlenka@centrum.cz jakou chceš a adresu akorát netuším jak poslat, aby došla v pořádku🙂

sisstin
autor
13. pro 2011

tak už mám zprávu od Kr.

Chlapec, 4,1let

Při vyšetření se v cizím prostředí na řízenou činnost adaptoval pozvlněji, v sociálním kontaktu byl v úkolových situacích výrazně nejistý, celkově (a zejména verbálně) inhibovaný, uvolnil se teprve na konci vyšetření (po formálním ukončení zkouškové situace). Při práci na úkolech opakovaně aktivně vyhledává pomoc dospělých, snaží se odečítat signály souhlasu/nesouhlasu u druhých a nechá se vést, blokována je jeho spontánní iniciativa. Sociálně je ale současně velmi milý, obratný a vstřícný, dobře dokáže využívat neverbální (mimické apod.) komunikační signály.

Psychomotorický vývoj i nadále nerovnoměrný s výrazným oslabením v oblasti expresivní řeči, v ostatních složkách v normě, výkony však byly dnes negativně ovlivněny zvýšenou hladinou tenze a sociální úzkosti. Silnou stránkou chlapce je zejména schopnost neverbálního (praktického, sociálního i pojmového porozumění - celkově na úrovni věku, výkony vizuoprostorové jsou kolísavější, ale také ještě v rámci normy (na úrovni kol. 3,6 úrovně vývojového věku). V řeči patrná významná převaha složky receptivní nad expresivní - slovní porozumění mírně kolísá i vlivem vnitřní tenze a s ní spojenými výpadky pozornosti, naznačeny jsou mírné obtíže zpracování delších promluv tam, kde zcela chybí jakákoliv vizuální opora či situační kontext, celkově ale zvládl většinu úkolů na úrovni svého věku. V oblasti expresivní složky trvá spíše akcelerační trend - slovní zásoba rychle narůstá a v současnosti již přesahuje rozsah cca 500slov, slůvka jsou ale často pouze náznaková, s tendencí vynechávat souhlásky či řeč zjednodušovat, vyjadřování dysgramatické.

Od minulého vyšetření vývoj tedy ve všech oblastech dobře postupuje, v oblasti řeči trvá akcelerační trend. V současnosti navštěvuje logopedickou třídu MŠ, postupně se zde adaptoval, stále lépe komunikuje a začíná se zapojovat do společných aktivit s druhými dětmi.

Závěr: Expresivní vývojová dysfázie u chlapce s celkově mírně nerovnoměrným vývojem, osobnostně zvýšená hladina sociální úzkosti a vnitřní nejistoty, v chování jinak bez behaviorálních obtíží, sociálně citlivý, kooperativní.
Navštěvuje MŠ (menší třída logopedická), kde se postupně adaptuje. V rámci indiviuálního stimulačního plánu doporučuji se soustředit (kromě vlastní práce logopedické) zejména na posilování samostatnosti a sebejistoty chlapce, podporovat jeho spontaneitu a jeho pokud možno co nejčastější zapojování i do vrstevnických interakcí v rámci MŠ.

sisstin
autor
13. pro 2011

hlavně tam fakt přesně popsala to, že když je nějaká delší mluva o něčem, co nezná nebo k tomu nemá obrázky...tak má tendence mít to porozumění kolísavý a vypínat tu pozornost..takže je mi už fakt jasný, proč ho absolutně netankuje to čtení knížek ...a to samý, pokud je on ve stresu nebo sebejistej....

fakt bych to líp nenapsala, ona je fakt kouzelnice 🙂

andulka4
13. pro 2011

Sisstin moc pěkná zpráva-a je tam něco co jsi nevěděla 🙂

bianca
13. pro 2011

Ahojte kocky.Potrebujem poradit.Psychologicka nas poslala k neurologicke na injekcnu liecbu koli vade reci.Predpokladam ze sa bude jednat o Cerebrolysin .Mate s tym niekto skusenosti?

deina
13. pro 2011

@bianca, tu ho mas popisany: http://www.zdravie.sk/sz/lieky/showpil/528/3866... Mne ho bral Matko, ale to bol este malinky, pardnovy, davali mu to na oddeleni nedonosenych deti. Malo ho to nakopnut, kedze mal pomalsie reflexy, nechcel jest, myslim, ze mu to pomohlo. U starsich deti s tym skusenost nemam.

bianca
13. pro 2011

@deina ja viem o co ide.Uz som ho podala mozno aj na litre no vo uplne inom obore a len ma trochu desi hned injekcna liecba

deina
13. pro 2011

@bianca a kukni este tuto temu: https://www.modrykonik.sk/forum/tema/davali-by-... Nie je tam toho vela, ale mozno ti to pomoze v rozhodovani. Ale zatial ste este u neurologicky neboli, ze?

Jaj tak, ty si zdravotna sestra?

bianca
13. pro 2011

@deina som ale AROva.Idem pocitat.Dakujem za link

sisstin
autor
13. pro 2011

@bianca
@deina mě docela fascinuje, jak třeba na SK nebo i v jiných zemích se nebojí neurologové té medikační léčby...jakmile dítě třeba jen malinko zaostává v řeči, tak by do něj hned píchali injekce na podporu atd., to tady fakt vůbec není 😕

sisstin
autor
13. pro 2011

@andulka4 no v podstatě to, že mi řekla, že ani děti s expresivní nemají to porozumění nikdy 100% jako zdravé dítě...že když je narušená ta exprese, tak to tak prostě je.... není to nějak výrazné, že by to bylo vidět nebo by to byla dysfázie smíšená.... je to právě fakt poznat jenom v těch situacích, kdy někdo dlouze mluví o něčem, s čím se on do tý doby nesetkal a on k tomu nemá vizuélní podporu, nebo to není jasný přímo ze situace...jinak rozumí všemu normálně...
takže ke zdravým dětem je to porozumění tak na 90%, ale toho si fakt nemáš moc šanci všimnout..já to v podstatě postřehla až mi to řekla, že když je třeba ve stresu, tak prostě nějaké ty složitější věci nevnímá nebo neodpovídá...a odpovědi chce ukazovat na obrázcích, ale neřekne je 😉ač jinak ta slova spontánně užívá...

deina
13. pro 2011

@sisstin a je to dobre, ci zle? U nas na nedonoseneckom to bolo dost bezne a ja som sa pravdupovediac tomu nejako nebranila, nech sme cim skor doma. Matka to nakoplo dost, aj ked bol potom trochu taky mrzutejsi, co je vraj vedlajsi ucinok. Jednu davku vybral, chlapcek vedla nas dostal dve, ale to bol uz uplny drobcek, 24tt.

Tuna v DE zatial Matkovi ziadnu takuto liecbu nenavrhli, ani to nezvazovali.

andulka4
13. pro 2011

@sisstin tak to je super že je to těch 90%
to si časem vycvičí a nebo je to po celý život?

deina
13. pro 2011

Inac dnes sme boli u nasej pediatricky, lebo Misko je zase chory (schytal v skolke streptokoka, takze to vyzera tak, ze dostane do noveho roka doma) a Matko bol uplne uzasny. Snad to teraz nezarieknem, ale v poslednom case je velmi zlaty, opat sa mi zda, ze rozumie celkom dobre, spravi vsetko, co mu poviem, aj u lekarky (asi si uz na nu a to prostredie tam zvykol). Nadalej nerozprava nic okrem "mam mam" - toto pouziva, ked si pyta jest. Ale zatial este cakam, co z toho bude, ci to neprestane zase pouzivat...

sisstin
autor
13. pro 2011

@andulka4 no s tou zlepšující se expresí (mluvením) se to dá úplně do normálu. Ono víš jak, kdyby tam přišlo 20 průměrných dětí, tak dost pochybuju, že 20 z nich bude mít porozumění na 100% přesně k věku...jenže jelikož nemají žádné jiné problémy, tak je nikdo netestuje 😉

sisstin
autor
13. pro 2011

jinak teda ta témata z Miniluk : Malá škola zraku a koncentrace, to je teda něco mazec...to mám co dělat já, hlavně u těch panáků 😕