Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
19. lis 2017

@klear - máme výbornou zkušenost se speciální školkou Sluníčko v Motole, není to jen logopedická školka, jsou tam děti s různými problémy, ale logopedickou péči tam mají skvělou a intenzívní, malý počet dětí ve třídě (syn taky moc nedával větší kolektiv dětí), přátelské prostředí, přímo v budově školky sídlí SPC - takže psycholožka, speciální pedagožka i logopedka se s dětmi vídají vlastně průběžně a vidí, jak na tom jsou...syn tam chodil rok jenom na logopedii do SPC a pak dva roky do školky....a zpětně to hodnotím tak, že to bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat....a co jsem tak slyšela, tak s touhle školkou je většina lidí fakt spokojená....někde dřív v diskuzi jsem o té školce už určitě psala víckrát

aaa
19. lis 2017

@klear Syn chodí do školky Don Bosco a jsme spokojení. Jinak ty začátky byly těžké asi pro každou mámu tady, ale ve chvíli, kdy jsem diagnozu přijala a vzala ji jako výzvu, začalo být líp. Taky mi syna bylo líto, když jsem viděla, jak ostatní děti na hřišti komunikují a hrají si a on byl stranou. Dneska už děti i sám vyhledává a začíná si s nima hrát. Hlavu vzhůru, bude líp 🙂

krystalka
19. lis 2017

@klear - taky jsem ze začátku měla obavy, byla jsem smutná, jak to jednou syn zvládne, jak se uplatní v životě....ptala jsem se proč se to stalo, proč zrovna on....ale pak jsem si řekla, že nemá smysl pátrat proč on, proč my, proč se to stalo a nějak nad tím plakat, prostě to tak je a já udělám všechno pro to, aby na tom syn byl jednou co nejlíp....hlavně neporovnávejte pořád s ostatními dětmi, to je cesta do pekel a nemá to smysl....snažte se vidět jeho pokroky a posuny vzhledem k tomu, jak to bylo předtím, ne jak to mají jiné děti....ono to jednou přijde, nějakou dobu to potrvá, něco prostě bude umět a dělat později, než vrstevníci, ale fakt bude líp! Vím dobře o čem píšu - syn ve třech letech utíkal před dětmi, nemluvil, všeho se bál, nic nového nepřijímal, špatně jedl apod....zhruba kolem těch 4 let se to trošku pohnulo dopředu, větší skok byl v 5 a pak v 6 letech....nakonec šel do školy v 6,5 bez odkladu, sice do logo třídy, protože mu vyhovoval menší počet dětí, mluvil už téměř normálně, s dětmi se taky zapojoval....učí se podle běžného plánu a od začátku nosí prakticky jenom samé jedničky.....teď je mu 9 a půl a před měsícem zvládnul 5 denní skautskou výpravu, kde bylo dohromady přes 60 dětí, od zhruba 7 letých až po skoro dospělé....přičemž tam zběžně znal jen několik těch malých, chodí tam teprve od září....a zvládnul to perfektně, bála jsem se trošičku, s jakou přijede, ale přijel nadšený, spokojený, všechno si zvládnul zařídit a vykomunikovat, táhnul si sám velký těžký batoh, neztratil se nikde na přestupech na vlaky a autobusy, spal se 7 dalšími kluky v jednom pokoji na chatě a dokonce přivezl domů zpátky úplně všechny věci, nic tam neztratil, nezapomněl 🙂 ....jsem na něj fakt pyšná....kdyby mi někdo, v těch jeho 3 letech, řekl, že tohle jednou zvládne, tak bych asi nevěřila....

klear
19. lis 2017

@krystalka díky moc za úžasně povzbudivou zprávu! To je váš syn opravdu moc šikovný! Krása! To porovnávání s ostatními mě právě ještě úplně nejde. Když jsme doma nebo nekde sami tak dobrý, ale nedavno jsem s ním šla do Technického muzea a uplne jsem se tam rozsekala když jsem viděla co jiní kluci v jeho veku zvládnou a jak si spolu hrají. No dala jsem si za úkol už to nedělat a mít hlavně radost z toho co mu jde. Teď řeším hlavně komunikaci - abychom si rozuměli. Cvicime podle logopedky a jsme i v péči psycholozky Mgr. Wawroszove. Moc díky za reakci!

klear
19. lis 2017

@aaa Moc díky za milou zprávu. To jsem ráda, že čtu jak se to může posunout. Budeme na tom pracovat a budu se snažit to neporovnavat s jinými dětmi. To je pro mě nejtěžší. A díky za tip na skolku.

klear
19. lis 2017

@krystalka a díky moc za tip na skolku. Motol mám dokonce hodně blízko, tak to je úžasné!

aaa
19. lis 2017

@klear Není za co. To porovnávání je nejhorší. I proto jsme přešli s klasické školky do logopedické. Je tam mezi svýma a od začátku tam chodí rád a těší se tam. A když srovnám, jaký byl loni touto dobou a letos, je to úplně jiné dítě, Mluví ve větách, sice je mu špatně rozumět, ale to vypilujeme. Loni zvládl sotva pár slov. Dokonce už i vypráví zážitky ze školky, dokáže mi říct, co měli k obědu a s kým si hrál. Oproti loňsku malý zázrak 🙂 Nepopírám, že je za tím hodně práce a odříkání, nervů, ale pak ta radost, když je vidět, že to děláme správně a lepší se 🙂

krystalka
19. lis 2017

@klear - není zač, rádo se stalo....moc dobře se ještě pamatuju, jak jsem na tom před několika lety byla podobně....taky jsem hledala každou informaci, radu, povzbuzení....tak jsem ráda, že teď zase můžu někomu pomoct já 🙂

krystalka
19. lis 2017

@klear - s tím porovnáváním.....my jsme možná měli trochu výhodu, že syn mezi děti moc nechtěl, na hřiště chtěl chodit jen když tam nikdo nebyl a dětské akce nijak nevyhledával, naopak z nich okamžitě prchal 🙂 , takže jsem ten rozdíl neměla tolik na očích....navíc jsme se ani nepokoušeli o běžnou školku....ale jak jsme chodili do Sluníčka do SPC, tak jsem pozorovala, jak to tam ve školce chodí a sledovala "cvrkot"....a hned jsem věděla, že takovou školku bych pro něj chtěla....takže jsem se rovnou ptala, jestli by ho vzali tam....sice sami říkali, že by možná dal i klasickou, ale já jsem věděla, že tady mu bude prostě fajn....a taky že jo, chodil tam dva roky a dodnes na školku moc rád vzpomíná....občas se tam chodíme i podívat a pozdravit všechny, co nás tam znají 🙂.
Jinak teda jak dřív ty dětské akce nesnášel, tak teď jakmile je nějaká možnost, někde se něco děje, akce, dílničky apod., tak tak hned žadoní, ať tam jdeme 😀

klear
20. lis 2017

Zdravím, ještě bych se chtěla zeptat na vaše zkusenosti. Synovi budou tři roky na konci ledna a vlastně donedávna komunikoval jen ukazovanim a takovými celkem monotonnimi zvuky. Teď začal zvuky mnohem více diferencovat a třeba díky hře zkoušel říct slovo hají - a měl strasnou radost, že to funguje. Představovala bych si, že teď když ví, jak to slovo funguje, bude ho používat pořád. Ale on ne. Jen občas. Stejně je to se slovem ne a ba jako banán. Jak to bylo u vás s prvními slovy? Přemýšlím, jak ho více motivovat, ale je hodně hyperaktivni, tak je to těžké. Jinak komunikovat se snaží pořád, pořád na neco ukazuje a upozorňuje, ale říct to nezkousi. Čeká až to reknu já. Porozumění také nic moc, rozumí základním slovům na které reaguje, i vyhledá v knížce obrázek, ale v plynulem vyprávění se hned ztratí:( Moc děkuji za reakce!

krystalka
20. lis 2017

@klear - no, moje několikaletá zkušenost je, že když se dítě něco nového naučí, tak to rozhodně neznamená, že odteď už to bude používat pokaždé 😀, některé věci si musí delší dobu fixovat, na některé zvyknout a některé věci prostě umí, ale někdy je zrovna dělat nebude a nebude 😀. Jinak náš to porozumění nijak zvlášť narušené neměl a dokud nemluvil, tak se docela mistrně dokázal domluvit pantomimou, on když nedokázal říct nějaké slovo, tak prostě předvedl, co se s tou věcí dělá, nebo jak vypadá apod...jinak v tomhle věku si syn vytvářel svoje vlastní slova a výrazy a my je prostě odchytávali....třeba kdysi s babičkou jezdili tramvají kolem velkého hotelu...a babička mu vždycky vyprávěla, že je to hotel a že tam lidi spí a chodí na jídlo apod....no a on potom kdykoli jeli kolem, tak na celou tramvaj volal "hajíham, hajíham..." - no prostě tam lidi dělají hají a ham, no.... 😀, nač se obtěžovat učit slovo "hotel", že? 🙂. Jinak pokud moc nerozumí, tak používejte krátká jednoduchá spojení, žádné dlouhé složité věty a delší vyprávění....rozkouskujte to vyprávění na krátké jednoduché věty, které zvládne pobrat, klidně i jenom dvou, nebo tříslovné...až se zlepší porozumění, tak bude chápat i delší celky....

billi
20. lis 2017

@klear synovi je 3,5 roku, aktuálně rozšiřuje slovní zásobu celkem významně a je to o tom, že do něj dostaneme slovo a trvá měsíc i víc, než ho začne běžně používat. U něj trvá i víc jak týden, než ho umí vyslovit bez nápovědy. Prostě to trénujeme a trénujeme. Vždycky se zaměříme na jednu věc a opakujeme. Nevím, jestli to je tak dobře, ale zatím se nám to celkem osvědčuje. Jak si to zažije, tak jedeme další slovo.
On to má často i tak, že se naučí určité spojení a jinak to nepoužije. Teď se třeba naučil auto jede, ale použije to jen ve spojení auto jede, ostatní je pořád např. "motorka bznnn".
Na porozumění to je jasné. Dávat jednoduché pokyny a všichni pořád stejné. My ani netušili, jak moc syn nerozumí, dokud nebyl sám s babičkou. Nám logopedka kladla na srdce používat co nejkratší slova, nezdrobňovat a mluvit v holých větách. Takže místo "Míšo, podívej se, támhle stojí krásný malý žlutý domeček" říct "Míšo, tam je dům. Dům je malý. Dům je žlutý." Pokyny dávat jednoduše a postupně. Místo "Míšo, vyndej si boty, obleč si bundu a obuj se." Postupovat po jednom. "Vyndej si boty." Až to bude mít, tak pokračovat.

maaky
20. lis 2017

ahoj holky , kratke vety , kratka jednoducha slova , to nam kladla na srdce logopedka taky , jinak mame ted za ukol vetsinu veci popisovat zvukem , a nebo nejakou asociaci - no jak mi si s manzelem rozsirime komunikaci .... ne ale musim rict ze je to 2hy tyden co vime co s nasim klukem je , a i kdyz me je z toho uplne dusevne blbe , tak se to doma dost uklidnilo , malej najednou zacal pouzivat slova jako dej, jist , pit, dik, a buh vi jaka jeste - musim si to zacit psat , afekty vzteku mel 3 , jedne se mnou v obchode to tam zacal lizat regal pri cekani ve fronte 👽 a pak teda kdyz usnul v aute , tak jak jsme doma zastavili tak odmital vystoupit a dostal takovej hysterak ze jsme ho proste nechali v garazi az hoto prejde protoze opravdu netusim co s nim delat , vsechno je spatne .... kazdopadne i tak tam jecel pres pul hodiny
koukali jsme s manzelem na logo skolku - tak tu nejblizsi mame 50 km takze pokud to bude nutne tak ja nevim se asi s detma prestehuju ....

billi
20. lis 2017

@klear ještě mě napadá, že moje máma z něj dostává výkony pomocí odměn (je to kontroverzní, ale pomáhá to). Ano přečtu ti knihu, ale musíš říct "babi, číst" (rozuměj, chce po 20. během jednoho dne přečíst jednu ze 3 top knih, které všichni známe nazpaměť). Další ho učí názorně - dneska celý den sfoukával svíčku a foukal v koupelně bubliny, ale umí říct foukat.
No a podle logopedky je nejdůležitější, aby 100% rozuměl a pak řeč postupně naskočí. Jestli je to pravda, uvidíme.

baris
22. lis 2017

Ta řeč je opravdu běh na dlouhou trať. Moje dcera bude mít skoro 8 let a cíl je stále v nedohlednu a občas mám pocit, že se nám spíše vzdaluje, než přibližuje. Třeba roční období se učíme už 3 roky a stejně je nevyjmenuje 😒 Místo dny v týdnu máme první den, druhý den ... až sedmý den. Teď říkám, dneska je 3 den - středa.

Ve škole má naštěstí IVP, asistentku a díky každodenní dřině má stále samé 1. Ale je to boj. Teď mi chtěla napsat krátký vzkaz (chodí do 2.třídy) a to byla taková zkomolenina - ale výsledek jsem pochopila - že mě má moc ráda ❤.
Dcera umí číst, psát, počítat, ale neumí to sama napsat. Např. místo hlásky, napíše hrášky ... Ale podle logopedky, speciální pedagožky i učitelky dělá Kája velké pokroky.

@maaky dcera chodila 1,5rok do logoškolky. Pak jsem jí stáhla a dala do klasické a každý týden jsem docházela na logopedii. Vždy záleží na učitelkách a kolektivu dětí. Pro mě byla lepší klasická školka. Děti jí rozuměly hned, učitelky až po půl roce 😉

klear
22. lis 2017

Děkuju moc za příspěvky. Snažím se teda teď soustředit na tady a teď a uvidíme, jak nám to půjde. Pokusím se taky syna dostat do nějaké školky a uvidíme. Teď mě mrzí hlavně takové věci z běžného života. Děti kamaradek se už těší na vánoce a já synovi nedokážu vysvětlit co to je a že dostane dárky :(. To mě fakt mrzí. Jak jste to dělali vy, nebo jste neměli tenhle problém?

maaky
22. lis 2017

@klear kupodivu letos syn dárky chápe, z katalogu si vystrihal hračky, nalepil na papír, ukázal kde jsme měli loni stromek a málem se blahem pocural když mu za 2 hodiny dopis zmizel, 3 dny ho to drželo a musela sem dokola povídat o Ježíškovi

krystalka
22. lis 2017

@klear - já už ani nevím, jak jsme to s těmi vánocemi měli...nijak extra jsme to asi neřešili, když byl menší, tak jsme prostě společně zdobili stromeček, říkali jsme, že večer tam Ježíšek přinese dárky....jestli to chápal, nevím, neptal se....večer jsme pak tajně rozsvítili stromeček, dali tam dárky a přivedli jsme ho tam a užívali jsme si rozzářených očiček ze svíček, prskavek a dárků.....trochu víc dopředu to začal chápat asi tak kolem 4-5 let? Taky si o tom hodně povídali ve školce, chodili jsme se různě koukat na betlémy a různé vánoční výstavy a akce a tak nějak to prostě vyplynulo postupně samo....ono to stejně pak taky souvisí i s tím, do jaké míry jsou schopné chápat čas apod....
Ono to postupně všechno přijde, netrapte se tím a smiřte se s tím, že některé věci prostě bude dělat a chápat třeba o dva roky později, než stejně staré děti.....nakonec, není to jedno? Jednou to přijde, pochopí, užije si to....tohle všechno je prostě o tom srovnávání....užívejte si to tak, jak to je, nevadí, že něco nechápe, užije si to sice třeba trochu jinak, ale užije si to taky 🙂

baris
23. lis 2017

@klear nemá cenu to vysvětlovat dítěti, které Vám stejně nerozumí. Nevím, jak je Vaše dítě staré, ale opravdu to začnou chápat až později - pokud nemají staršího sourozence a u něho vidí, že se těší 🙂

Jak byla Karolínka malá - nechtěla, abych jí četla, zpívala ... - bylo to pro ní náročně pořád držet pozornost. Měla a stále má ráda kreslené pohádky (nejlépe ty staré s Mickey Mousem, kačerem Donaldem, Goofym ...) - kde je málo textu, hodně barev, mooooc mimiky.

Teda každé dítě je jiné a to platí i pro děti s VD, ale moje Karolínka jela (a stále na to hodně spoléhá) - je mimika, gesta - podle toho se orientuje.

cablovae
23. lis 2017

@maaky hysteraky jsme mivali taky,kolikrat zniceho nic - nevedeli jsme nekdy duvod,pricinu a rev byl treba 30minut...nervy na pochodu,cela opocena a lidi cumeli,co je to za neschopnou matku a hlavne vsichni chteli radit...😖 nakonec jsme nechali decko vyzurit a unavit,nic jineho nezabiralo. Ted uz nastesti minimalne a spis nechce poslechnout s to na Emicku zabira potulit a behem chvilky zase v pohode funguje. Kolikrat by clovek chtel vedet, co se jim honi hlavou🙄

krystalka
23. lis 2017

@cablovae - ony ty hysteráky a scény u těch nemluvících dětí dost často pramení z toho, že se nedokážou vyjádřit a dorozumět....dítko něco chce, ale nedovede to vyjádřit, tak se prostě rozbrečí....rodiče nevědí proč, dítko se neumí domluvit a tak z bezmoci brečí ještě víc...zažili jsme to hodněkrát....když začal trochu mluvit, nebo si vytvořil svoje znaky a my jsme je převzali, tak to hodně pomohlo a scény časem ustaly....

kacakkv
28. lis 2017

Děti s VD mají běžně zkříženou lateralitu? Nebo je to další komplikace navíc? Syn (4 roky) má problémy s vyjádřením/vyjadřováním - je na něm "vidět", jak rychle myslí, ale nestíhá to všechno říct (hlavně správně). Má problémy se zapamatováním říkadel, básniček, písniček (i jednoduché typu Skákal pes - převypráví svými slovy, alespoň část, ale přesně nikdy), nenapočítá do 5 (vynechá 4), na druhou stranu jezdí na kole, udělá kotrmelec, slušně vybarvuje, stříhá, vaří,... Chodí do normální školky, už druhý rok a učitelky ho hodnotí výborně - spolupracuje, zapojuje se, snaží se komunikovat, kamarádí se s dětmi, je první oblečenej, složí si věci (i pyžamko), v sebeobsluze je úplně bez pomoci. Vlastně bych chtěla uklidnit, že jde o nějakou lehčí formu, která v pozdějším věku nebude ani znát. Děkuju za možnost to sem napsat.

krystalka
29. lis 2017

@kacakkv - syn má lehčí expresívní VD, teď už jen zbytkovou....ve 4 letech neřekl vůbec žádnou básničku, to po nás teprve byl ochotný opakovat jednotlivá slova, ve 3,5 teprve začal spojovat dvě slova dohromady, kotrmelec neumí pořádně doteď (je mu 9 🙂 ), jezdit na kole bez koleček začal v 5.....jinak už nevím, jestli napočítal do pěti ve 4 letech, ale myslím, že jo....oblíknul se jakž takž, ale ne zipy apod., že by si něco složil, to taky ne...zkřížená lateralita nemusí být vždycky, to je u každého jiné, stejně tak u lehčích poruch se nemusí ani objevit nějaké dysgrafie, dyslexie apod...ale na druhou stranu dost dětí s VD podobné problémy má....nám se to naštěstí jak se zdá vyhnulo....dneska je mu 9,5 a v podstatě by na něm nikdo nic nepoznal....jenom v učení se to malinko možná ještě projeví, je vidět, že třeba obtížněji formuluje věty, nebo hůř luští slovní úlohy v matematice, než si přebere, co s tím vlastně má dělat....taky uvidíme, jak půjdou vyjmenovaná slova - naučit se je nazpaměť bude otázka chviličky, ale určovat potom ta příbuzná slova, už asi bude horší....Zatím nosí ze školy téměř samé jedničky a doma se neučíme téměř vůbec.... Ale to je u každého dítěte jiné, každé má tu poruchu jinak namíchanou....a většinou přijde nějaký větší skok kolem 5-6 let....když srovnám syna ve 4 letech a teď, tak bych tehdy nevěřila, že na tom jednou bude takhle....zrovna pár příspěvků zpátky jsem popisovala, jak na tom byl dřív a co zvládá teď.....

loc
29. lis 2017

Ahoj holky, mam syna (3 roky), ktery ma OVR, uz jsme obesli kolecko vysetreni (psychologie, foniatrie, neurologie a logopedie), na nic krome toho nemluveni se neprislo. V uvahu prichazi bud OVR prosty nebo VD expresivniho typu. S porozumenim problem nema. Od zari chodi do skolky (normalni nelogipedicke, soukrome, maji ve tride 13 deti na 2 ucitelky) a asi pred mesicem z niceho nic obrovske zlepseni, snazi se po mne skoro vsechno opakovat a i sam rika slova, kdyz neco chce nebo nam neco ukazuje atd. Pravdepodobne tomu dost pomohla ta skolka. Jinak chodime 2x mesicne na logopedii, tak spolupracuje krasne, ted se snazime hlavne zapracovat na spojovani slov (2 uz obcas spoji i normalne, ale zatim moc ne). Delame cviceni, ze na obrazku jsou cinnosti a on vzdy musi pojmenovat tu osobu nebo zvire a k tomu sloveso, co ta osoba dela, u toho bouchame u kazdeho slova rukou do stolu, mam ruzne materialy i na doma, ale doma mi u toho tolik nevydrzi, tak chci poprosit o inspiraci, jakymi vsemi zpusoby je mozne trenovat to spojovani slov. Dekuju vsem 🙂

janka283
30. lis 2017

@loc a co to zkusit hrou napr s manaskem nebo vy to budete delat realne nebo I on apod. a u toho rikat? Dala bych do toho trochu dynamiky ;) zapojila plysaky, figurky a tak. 🙂

loc
1. pro 2017

@janka283 jo, to je fajn napad, zkusim vymyslet nejake hry se zviratkama a panackama. Akorat tohle se lip dela s holcicima hrackama (domecky apod.), protoze kluci maji jen sama auta. 😀 Ale snad na neco doma prijdu. Jinak Jezisek prinese stavebnici s budovou skolky vcetne vnitrniho vybaveni a panacku, tak s tim se bude cvicit to spojovani hezky. Diky za napad 😉

krystalka
1. pro 2017

@loc - s autíčky to jde taky - auto jede, auto stojí, auto houká.... 🙂 a nebo s vláčky a vagonky....s tím jsme se synem trénovali spoustu věcí, třeba potom i počet slabik ve slově - za každou slabiku jeden připojený vagonek a tak.... A hodně jsme při čemkoli využívali plyšáky, ty syn miluje a má jich doma neuvěřitelné množství 🙂

medria
1. pro 2017

Dobrý den,
synovi s PAS a VD (4,5 roku) jsem zkusila dávat DMG liquid - Behaviour Balance na podporu rozvoje řeči a potlačení problémového chování. Ostatní maminky měly s tímto dobré zkušenosti, tak jsme chtěli vyzkoušet. Bohužel synovi vůbec nechutná a nedokážu do něj sirup dostat. Zbyly mi tři celé balení (360 ml) originál dovezené z USA, kdyby měl někdo zájem, napište mi zprávu. Nabízím za symbolickou cenu, v ČR se těžko shání a vyjde dost draho.

loc
1. pro 2017

@krystalka dneska jsme zkouseli s tema vlackama. A dobry. Uz mu to jde hezky. 🙂 Na plysaky on az tolik neni, ale bavi ho, kdyz mu dam s nima nejaky ukol, treba nakrmit plysaka apod. Ale zapojili jsme panacky a zviratka z lega a to ho bavilo 🙂

krystalka
2. pro 2017

@loc - tak to je super 🙂, u nás všechno kolem vláčků frčí od 2 let, teď je mu skoro 10 a pořád je to zájem č.1 🙂, ale plyšáky miluje taky už několik let 🙂. Jinak my jsme třeba i dechová cvičení z logopedie pojali ve stylu vláčků - vzali jsme dřevěný tunel, sedli si naproti sobě u stolu a foukali brčkem polystyrenovou kuličku tunelem 🙂