Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek a nechat na foniatrii vyšetřit ouška, taky nemusí slyšet... 😉

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin jinak v knizkach lezime denne,takze ty veci co se omilaj pozna,co to je?pipi (pipi je proste kazdej ptak), huu (vlak), rikam hl zviratka a ted desne jedou ta cisla, tak se ho snazim v tom podporovat, cte me cisla na SPZ,to nez nekam dojdem 😀 ty rika zretelne, ale jinak se mu do mluveni nechce

nadelala jsem mu po nocich karticky s obrazkama,tak si povidame, i ho to bavi

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin litame furt na ORl,zrovna dneska,zas krz permanentni kasle a ouska jsou OK

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin nene nemluvim ve vetach,prave ze se snazim co nejjednoduseji, hodne opakujem, zas nerikam, ze nepochopi nikdy nic a je jak panacek,to zas ne,ale preci jen pocituju urcite komunikacni bariery no

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek jj, jako v tomhle věku už by prostě rozumět měl normálně, i těm složitějším pokynům vyžadující hlubší porozumění, takže já bych to fakt řešila...nemusí to být hned nějaká diagnoza, může být jenom opožděný ve vývoji a tomu bude odpovídat i ta řeč a porozumění, ale chce s tím něco dělat 😉

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek to ukazování a sdílení začal dělat kdy? 😉

sisstin
autor
10. dub 2012

@pelmisek Tygr mi právě taky doma cvičit tu reha nechtěl, a tam v poho 😉 jinak prej dneska na FB ujel 5km, to je výkon 😝

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin ty jo presne na den ti to nereknu, ale cca posledni 2 mesice, driv ho vubec nebavily knizky a ze jich ma 😀 a ted se to nejak samo zlomilo a furt chce cist a povidat a tou dobou se taky zacla ta rec aspon trosku hejbat kupredu

rad zpiva, takovy ty kolo kolo pasla ovecky,to tu furt tancujem dokola, a kdyz ctu,tak uz me hodne doplnuje,hl u tech rymovacek,takze jistej pokrok vidim,ale fakt se mu venuju hodne

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek no já myslím to spontánní ukazování, ukaže třeba na kočku a podívá se na tebe a čeká, až řekneš "kočka", na tohle je limit max. 18měsíců, pokud to dítě do tý doby nedělá, tak už je docela velkej problém 😉 bud má to dítě poruchu porozumění, nebo autismus, nebo opoždění celkové 😉

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek syn třeba začal sdílet až ve 25měsících, do tý doby porozumění nic moc...ale jakmile to začal dělat, tak to fakt dělal 1000000000000000x denně, furt jen ukazoval a já mu musela říkat, co to je..a to porozumění bylo ve 3letech naprosto v normě. Ale my měli k tý dysfázii ze začátku i lehkou psychomotorickou retardaci (opoždění ve všem o 9měsíců), což pak dohnal na normu. A s dysfázií to asi nemělo nic společnýho.

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin jsem asi desna matka,ale ja ani nevim ze by na neco ukazoval predtim teda? 😲 spis jsem mu vsechno ukazovala a rikala vzdy ja

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek no hele, jestli to nedělá, což by měl, když skoro nemluví...tak bych to fakt jako řešila už docela akutně, to je fakt závažnej problém 😉

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin no ted ukazuje,ale jaks rikala do 18mes,tak si to proste nevybavuju... v ty dobe jsme resili ze nechodi 😀 u nas je furt neco

sicinka
10. dub 2012

@moudivlacek to co píše @sisstin jsem dělala přesně blbě já, moc složité pojmy nebo víc najednou, pak to vypadalo že nerozumí. Ale u nás za poslední dva měsíce obroskej posun jelikož začal mluvit tak mi příjde že i to porozumění se strašně moc zlepšilo. U nás je hlavně najednou vidět ta snaha, prostě chce komunikovat. Ale třeba nedoplňuje říkanky, nechce ukazovat nic na povel atd. Ale zrovna ta psycholožka mě uklidnila, že takové některé děti jsou a pokud je zbytek ok, tak se nedá nic dělat. Kolikrát myslíte že jsem od soboty slyšela co je to? Ani jednou se prostě ptát nebude.

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek takže teda začal ukazovat před cca 2 měsíci? To je i tak dost velký opoždění, určitě děláš správně, že to chceš řešit. Ta Kamila tě vezme poměrně brzo, maximálně do měsíce 😉

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin ja si fakt ted prijdu desne,ale ja to fakt presne nevim, proste jsem to neresila, kazdej furt jak je cas, a ja spis se snazila na nej hodne mluvit, vypravet v domneni,ze se mu tim zvetsi slovni zasoba

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin bohuzel to co pises v tom clanku je fakt,doktori to nejak obecne moc neresej,hl jsem vcera zjistila dobrou vec, nevim,zda mate taky ty zdravotni prukazky,jak jsou ty preventivky, na co se me doktorka zeptala,to jsem rekla,tak to zapsala a ja uz se zpetne nedivala zda napsala,to co jsem rikala,kdyz tvrdila,ze je vse Ok a ona mu ve 12mesicch zaskrtla ze chodi,pritom zacla az v 19mes a u 18mes kontroly zasrtla,ze pouziva viceslovna spojeni,coz nevim jak na to prisla,kdyz je nepouziva dodnes ze 😠 u nas frci podstatne jmeno+neni (neco neni,zmizelo dojedlo se...) a tim koncime

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek nj, prostě furt o tom ty informace nejsou, pediatr se tě na to nezeptá..to je prostě pekelný... 😒

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek no u vás fakt ten vývoj bude opožděný, to je vidět i kvůli tomu chození a tak...jako nic to být nemusí, může to dohnat..ale taky nemusí....zkus kontaktovat Ranou péči 😉 kde bydlíte? 😉

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin co nezepta,hlavne kdyz vyslovis pochybnost,tak asi ve snaze si nedelal zbytecny problemy te odbyde,ale bohuzel tady nemam moznost prejit jinam,max do Prahy,ale zas jezdi vlakem s nemocnym ditetem ze
tak jsem moc rada,ze jsem sem dneska vstoupila a jsem chytrejsi a snad se to hne kupredu

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek já ted pracuju s jedním chlapečkem (dle mýho je to autista), ten má 3,3roku a Dr. to neřeší doted, že je jaksi mimo...až ta maminka ted začla sama 😒

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin Kralupy nad Vltavou
ale Praha pro nas neni problem

malej byl od mala hodne zivej a pokud nechodil,tak furt brecel,knoural,pak se to zlepsilo,protoze si mohl pro to pro co chtel dojit,i ted hodne ukazuje,ze chce neco podat co je nahore a ja rikam a co? pak z nej nakonec kdyz uz nevim na co ukazuje vypadne huuu,ze masinku,ale aby rekl rovnou hu a ukazal,to ne

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek oni by přijeli k vám domů 😉 nejlepší by byla Raná péče Kutná Hora, ti ted berou 😉 http://ranapece-kutnahora.webnode.cz/o-nas/

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin asi blbej dotaz,ale co to je? 😅 to prijedou zkoumat rodinu?

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek je to nezisková organizace, která se věnuje dětem s postižením nebo ohroženým vývojem od 0-7 let. Tety přijedou k vám domů, zkouknou ho a bud vás vezmou, nebo ne. Půjčují edukační hračky (super věc), mají různé terapie, pomůcky atd. Poradí ve všem 😉

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek Co poskytujeme?

posouzení vývojové úrovně dítěte a jeho stimulace v oblastech hry, komunikace, pohybu
metodiky práce vycházejí např. z projektů Portage, Montessori, bazální stimulace, alternativní komunikace (Makaton, grafické komunikační systémy..)
podpora rodiny, podpora v období krize, podpora rodinných interakcí, naslouchání
speciální a sociální poradenství
konzultace a spolupráce s týmem dalších odborníků
zprostředkování kontaktů na doplňující nebo návazné služby
poskytování potřebných informací
pomoc při prosazování práv a zájmů rodiny - jednání s institucemi, doprovázení při jednání, pomoc při sepisování žádostí,
pomoc při vyhledání vhodné MŠ a ZŠ, hledání asistence
zapůjčení stimulačních hraček, rehabilitačních pomůcek a odborné literatury
základní služby jsou zdarma

moudivlacek
10. dub 2012

@sisstin diky za zodpovezeni vsech mych otazek,ja jdu napsat ty Kamile a uvidim co tam,podle toho,budeme postupovat dal
dobrou noc

blka
10. dub 2012

Dobrý večer.
@sisstin Teď jsem si přečetla tuto tvojí větu "já bych si už skočila ke klinickému logopedovi (chce to hledat, který vezme mladší dítě)." a musím souhlasit. Dnes jsem volala jedné logopedce. Po telefonu velice příjemná, každopádně říkala, že je čas do 3,5 let a pak až přijít 😕 . Že by v ordinaci stejně neseděl a neprocvičoval, že je na to ještě moc malý. Myslela jsem si, že s takhle malými dětmi se spolupracuje jinak, než se staršími, kteří neumí např. S a procvičují ho. Každopádně jsem našla ještě klinického logopeda/psychologa, tak zkusím brnknout ještě tam.

sisstin
autor
10. dub 2012

@blka naše logo fakt vezme klidně i 15m dítě, prostě si s ním sedne na zem a "pracují"...vkládají, prohlíží si obrázky, má různý hračky atd. To je právě to, že spouta logopedů tohle neumí, umí procvičovat tu řeč jako takovou, což je ale u různých komunikačních poruch tak jedna pětina že 😖