Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
24. led 2014

@hrusti já to beru tak že i když přes to že je od tří ve školce, chodí na logo snad se mu i nějak věnujeme ten zápis nedá, tak na to prostě ještě v danou chvíli nemá a bude se rok čekat. Navíc on je v červnu, ještě mšl být až červencový, tam se k tomu odkladu budou podle mě klonit všichni. já to za nějakou ostudu nepovažuji znám i docela šikovné děti, které tu první třídu málem nedali a pořád lepší odklad než ho vracet do školky. U nás je blbý to že on do školy chce, dokonce slyší slovo úkol a je nadšený on se vzhlíží ve starších dětech a ty prostě chodí do školy.

lenuskin
24. led 2014

@sicinka Já už jsem to tady jednou psala. Moje sestřenice je psycholog ( ne tedy dětský) a říká, že téměř všem klukům prospěje odklad. Oni jsou ti chlapi takoví hraví a dětští vlastně celý život. Vždyť je tvůj prcek ještě malý, tak nezoufej, času dost. 🙂

sicinka
24. led 2014

@lenuskin já se nebojím já mám jenom strach a malej není za rok půjde k zápisu 🙂 proto mě to začíná zajímat utíká to rychle. Já jsem s odkladem smířená, ale uvidíme třeba překvapí.

peggy722
24. led 2014

@sicinka Hele já když si vzpomenu na zápis u Lucky, tak to nic těžkýho nebylo. Nějaký barvy, čísla, básnička, namalovat obrázek, říct jméno, adresu. Na to že to je jazykovka, tak to nic tragickýho nebylo. Navíc má ještě čas to dohnat. PO pravdě Lucka toho uměla až moc než šla do školy a pak si myslela, že už doma nic dělat nemusí, protože už to umí 😅 , takže proč to po ní pí učitelka chce.

krystalka
24. led 2014

@sicinka - my taky dáváme odklad, já jsem se s ním tedy nemusela ani nijak smiřovat, prostě celou dobu vidím, že mu to jenom prospěje, je březnový, takže půjde v 7,5 letech...Jinak když jsem tak srovnávala Jiříka s těmi dětmi, co na tom zápisu byly s námi, tak vedle nich působil občas taky tak trochu zanedbaný 😀 , ale fakt to tam nikdo neřešil, ani na jednom tom stanovišti, co jsme procházeli jsem nezahlédla jediný náznak toho, že by se nad tím nějak udivovali, jo a vůbec si u jednotlivých dětí nedělali žádné poznámky nic, prostě jsme na začátku jen odevzdali papíry, pak prošli ta stanoviště, děti plnily úkoly, za každý dostaly do papírové obálky-aktovky obrázek školní potřeby (a dostaly je všechny, ať to splnily, nebo ne...) a na konci je u paní ředitelky odevzdaly a dostaly dáreček, se mnou zkontrolovali nějaké údaje v papírech, nahlásila jsem, že budeme dávat odklad a šli jsme....žádné hodnocení - prošel/neprošel, stejně ho do té školy vzít musí, teda zrovna nás vzít nemusí, protože nejdeme do spádové, ale úspěch nebo neúspěch u zápisu to nijak neovlivní, rozhodující bude, kolik se jim přihlásí spádových dětí...

abbie
24. led 2014

@sisstin no u nas prave Kormanova(klinicky logoped) skumala vsetky zlozky vyvoja, motoriku, porozumenie a proste na uplne vsetko sa pytala ... boli sme u klinickeho psychologa, ktory sa nepytal na nic z motoriky a zevrak je najlepsia u nas 😅

lenuskin
25. led 2014

@krystalka @sicinka Já jsem vlastně hrozně ráda, že můj starší syn půjde do školy taky později, je totiž prosincový. Při představě našeho potřeštěného Mildy letos u zápisu se mi dělá černo před očima. 😀

saurian
25. led 2014

@abbie
no a u nas prave kormanova neskumala z tohto nic (resp. sa k tomu nevyjadrila, obraz si urcite spravila). nechala to, aj diagnozu, na matuskovu. ani na priamu otazku co si mysli o diagnoze, nechcela povedat, ze k tomu sa ona vyjadrovat nebude.
ale myslim ze skor u nej ide o to ake je to dietatko - u nasho vtedy nebolo ani reci o nejakom "kontrolovani" zloziek vyvoja.

abbie
25. led 2014

@saurian teraz o ktorom z tvojich deti pises?

abbie
25. led 2014

@lenuskin aj my pojdeme do skoly neskor a tiez som rada, bude mat 6,7 r. a u nas odklad nehrozi, keby som mu dala odklad, tak by siel do skoly skoto ako 8 rocny a to moc ok uz asi nie je 😝

saurian
25. led 2014

@abbie
o jakubkovi 🙂
ale inak s tym diagnostikovanim... ci psycho ci logo... s martinkom som tiez nesla k psycho, nakolko som u neho najvacsi problem povazovala rec, a tak sme sli vlastne cez neuro na logo. a dg mu dala neuro "z fleku". ale teda u neho spravnu, si myslim. a logo ta nic, len povedala ze pridte o pol roka, s nim sa neda pracovat lebo je adhd (myslim ze sa s nim v pohode dalo, neviem si predstavit co by takyto "klinicky" logoped robil s Jakubkom). tak sme zmenili logo.
a ku podivu, nasa neuro mensiemu dg nedala, len nam povedala ze by sla k psycho, lebo moze ist u neho poruchu vyvoja, nie MR, ale poruchu, kde deti aj inak vnimaju, nerozumeju.... (podla mna myslela presne na auti ale chcela to nechat radsej na psycho).

abbie
25. led 2014

@saurian neviem, v com to moze byt ... nam 2x robila test porzumenia, ukazovala mu par krat nieco na pc, hrala sa s nim, dala nam aj papier na precvicovanie pismenok, pytala sa na jeho vyvoj, ci uz papa sam, ci uz sme dali prec plienky atd., aj nas ubezpecila, ze sa pri nom nejedna o pervazivku a chodilo k nej vela autikov a videla som aj priamo, ako s jednym pracuje, pouzila mojho syna, aby mal kontakt s dietatom a aby som videla, ako sa autista chova ...

saurian
25. led 2014

@abbie
podla mna to bolo skor v tom, ze u mojho drobca by bolo vtedy uplne zbytocne mu tieto testy nejako robit, ked bolo zjavne ze VOBEC nekomunikuje, nechape vyznam komunikacii, takmer nerozumie, nenapodobuje.... tam netreba cielene testy. a co sa tyka vyjadrenia diagnozy, tam slo podla mna skor o akusi "opatrnost" - nevyvalit na mna tu diagnozu hned, dat si cas, naznacit...... atd.
inak mmch medzi nasimi drobcami je 1,5r rozdiel, a vlastne sme zacali skor riesit mensieho, uz pred 1,5r, a martinka az niekedy tesne po 3-tom roku, a dodnes nema matko dg od psycho....

abbie
25. led 2014

@saurian kam inak chodis so starsim na logo?

saurian
25. led 2014

@abbie s oboma chodime do centra detskej reci v TT - s kubkom buntovej (sme presli od kormanovej v 2r, ale najma kvoli tomu ze tt mame blizsie), s matkom zachardovej (toho mi uz buntova nevzala - ona sa skor zaobera tazsimi pripadmi).
ale sme spokojni aj u zachardovej, ona zas ma skusenosti s adhd, a matko chodi raz za 2 tyzdne a venuje sa vsetkym zlozkam vyvoja a ide jak raketa 🙂 dokonca ked nam davala papier do skolky, tak "nesmelo" naznacila, ze mozno ani nebude potrebovat odklad (hoci v skole sa s nim zrejme troska natrapime).

abbie
25. led 2014

@saurian o tom centre som pocula same pozitiva, ale to zas my mame daleko 😅 s Dialogom som bola max. nespokojna, pracuju tam mlade logopedicky, ktore vysli zo skoly a striedaju sa tam ako ponozky, deti moc zaujat nevedeli, tak som presla Minarikovej do centra a som spokojna.
Tak ide aj o to, ako moc je hyperaktivny, mozno v skole nebude skakat vyslovene po stolicke a behat po chodbe ...

saurian
25. led 2014

@abbie ja neviem, myslim ze nie je extremne hyperaktivny, je sice odmalicka "v pohybe", ale da sa celkom s nim. ono ani tak nie je problem ze je v pohybe pocas dna, ako to ze nedokaze len tak sediet - musi pri tom stale este nieco robit - ci uz hupat nohami alebo podobne, ak to nedovolim a ze musi rovno sediet tak zrazu uplne "ohlupne" a cely jeho mozog asi zamestnava len to ze ma rovno sediet 😀 😀 😀 a tiez je problem ta pozornost, to vidim este ako vacsi problem, jeho vyrusi totalne vsetko 😉 ale s nim sa aj napriek adhd a expr.VD celkom da 😉 (len tu neviem ci ja to uz nemam "posunuty" usudok kvoli jakubkovi 😀

abbie
25. led 2014

@saurian tu pozornost uplne chapem, kdeze take nieco mame doma 😝 a ten "posunuty" usudok by za teba vyriesil psychos, ako predskolak k nemu i tak bude musiet asi ist ...

saurian
25. led 2014

@abbie
no ved to je jasne, v tomto ja to zatial nechavam otvorene a dam na radu odbornika.... ale v podstate logo ho celkom pozna, vidi aj posun v case, takze nejaku vypovednu hodnotu to pre mna ma. je mi jasne ze nas to caka.
inak u nas sa mi pacilo ako tento rok v skolke vyriesili zapis a to okolo.... najprv v piatok bol v skolke psycholog z regionalneho CSPP ktory s pisomnym suhlasom rodicov posudil skolsku zrelost vsetkych predskolakov (aspon orientacne, je mozne ze niektori pojdu este raz), potom este idu zo skolky na "exkurziu" do skoly, a az potom caka deti zapis s rodicmi.

abbie
25. led 2014

@saurian no ked si pri skolke, tak toho sa najviac bojim, co tam budem pocuvat ... nestazuju sa na jeho vacsiu aktivitu?

saurian
25. led 2014

@abbie
jaaj ono strasne zalezi od konkretnej ucitelky, ake bude mat stastie.
nas chodil min.sk.rok inde (tu ho kvoli kapacite nevzali), a v podstate az na jednu ucitelku z velkacskej triedy, nebol najmensi problem. akurat mi povedali, ze ked sa obliekaju, daju si ho blizsie k sebe, a diktuju mu co si ma obliekat ci vyzliekat, lebo zabudol co robi ako pozeral po detoch. podobne pri jedeni aj ostatnych aktivitach. a teda povedali ze on sa potrebuje vybehat, a ze je taky ze vsade ho je a nikde neobsedi... ale to skor len tak podotkli ako by to riesili. tiez sa este na uplnom zaciatku pytali ci dobre pocuje (ale to rychlo zistili ze to nie je o sluchu).
a v tejto skolke, u nas, tiez nemame problem. tu je uz vo velkej triede(u nas su len dve triedy) s predskolakmi. akurat teda chceli na zaciatku roka odo mna papier z cspp (aj to som im davala od logo - lebo centrum detskej reci je sukromne cspp, tak to stacilo).
ale inak matko funguje v skolke o.k.(ak neratam brutalne hroznu grafo a sluchovu pamat a rec a podobne ☹ ),
tiez sa im zdalo ze "nerozumie" - ale to je u nas sposobene prave tou adhd a horsou sluchovou pamatou, teraz na to trocha prihliadaju, a problem nie je.
skor mi mame este trocha problem s tym, ze akoby nevedel usudit kde je este hra a kde to uz "prepiskol", a tiez trocha tie vzrahy medzi detmi, ale on je v triede skoro najmladsi, tak trocha je to aj tym. a ti poviem, maju tam riadnych "chlapciskov".... ale nie su zli, len proste chlapci - zapasenie, nahanacky, strielacky, superhrdinovia.... proste veselo.

saurian
25. led 2014

@abbie
ako ja som sa tiez dost bala tej skolky, jednak ci to zvladne "emocionalne", ci uz je na to vyspely som si nebola ista, a tiez co v skolke - ako budu k nemu pristupovat, ci nebudu mat problem s tym ze je narocnejsi ako priemerne dieta....ale u nas vzhladom k Jakubkovi som velmi nemala na vyber, jednoducho bolo pre vsetkych najlepsie ze do skolky pojde, a nastastie (aj ked bol horsi adapt.proces), to zvladol na jednotku, skolka problem nerobila.

adky
25. led 2014

@mvmk som rada ze ti uz dosiel, potom hned pis vase pokroky 😀
Nase su po tyzdni zatial take:
- v skolke ju pochvalili ucitelky, ze sa viac zacala venovat detom a konecne sa zacala branit a kricat na nich ked jej beru hracky 🙂
- menej pouziva tu svoju hatlaninu (nezrozumitelnu rec)
- zacala si vsimat v telke aj relacie/ filmy ktore nie su animovane, smeje sa na vtipnych scenkach,zaujima sa o ne 🙂
- dala som jej ciapku na hlavu ktora ma oci aj usta vysite a ona sa pozera do zrkadla a vravi ( mami, co toje? To je pes? ) Nikdy nepovedala taku dlhu vetu a nie este 2 vety po sebe 😀 A ani sa doteraz nezaujimala co jej obliekam 😀
- vecer bola unavena a pyta sa ma : Mozem? Pyzamo, obliect . Pyzamo je u nas nove slovicko ktore zacala svojvolne pouzivat.
- moju sestru uz nevola Anča,ale pekne Anička - krasne cisto to vyslovuje
- na obed som spravila palacinky, Vaneska vravi: Mnam, palacinka ... palacinka je dalsie nove slovicko, ktore vyslovila bez toho,aby som jej poevdala , ze toto co papa na obed, su palacinky ...nejako si sama v hlavicke spomenula ako sa to nazyva 🙂
- zacala sa hrat s hrackami 🙂 doteraz sa venovala maximalne skladaniu puzzle a malovaniu, ale sama od seba sa zacala hrat s babikou, krmi ju,prezlieka, tisi aby neplakala, kupe ju , strasne je podarena 😀

Neviem ci za to vsetko vdacime fosfoser,mozno by to bolo aj bez neho,ale som presvadcena, ze by to urcite nebolo za taky kratky cas, za tyzden 😎

kkatka73
25. led 2014

@adky ahoj , len som sa hccela opýtať na ten liek fosfoser memory? na akú diagnózu ho užívate, naša neurologička (chodím s dcerkou do BA) ho raz spomýnala , ďakujem

peggy722
25. led 2014

@adky Ty jo, když to tak čtu, tak jí to snad objednám taky. A dáváš jednu kapsli denně ? A je to tekutá nebo prášková forma v tý kapsli ? Přemýšlím jak bych to do ní dostala, protože je schopná pozřít jenom tekutou formu, že bych to vymačkala na lžičku, kapsli mi zatím nespolkne.

bocianka123
25. led 2014

@saurian ja som tiež dostala odporúčanie k B... logopedičke - od Dr. J. ... ale zatiaľ to riešim u nás bližšie.. ale stále zvažujem, že k nej pôjde. uvidím ako to pôjde. Prijíma ešte aj nové deti? ďakujem.

bocianka123
25. led 2014

@saurian a starší Maťko kedy začal naozaj že rozprávať?

abbie
25. led 2014

@adky prosim ta to je tabletka, ktoru musis drtit, alebo to je prasok, ci olej ?a ako to presne davkujes?

mvmk
25. led 2014

@adky diky za radu, ja to bohuzel do ni jak ty nedostala 😝 porad se potom davila, tak jsem to zapracovala do nutely a to zbastila bez potizi a chtela jeste, tak si myslim, ze to polkla tak rychle, ze to ani nepoznala.
Jinak ja jsem docela natesena na vysledky, kdyz to tu popisujes, ted v momente mame opravdu silny regres 😖 po te chripce je to katastrofa, jsem totalne v depkach. Porad se toci, dokonce to delala i dnes na nakupu, prestala si hrat, porad pobyha a je totalne hyperaktivni. Sice zacala ted vic povidat, zacla zarazovat slovesa. To je take takova specialitka moji male, ze ona nejdriv docela pilovala podstatna jmena, potom jsme meli pridavna jmena, a ted v momente mame slovesovou sezonu 😅 Az mi to prijde trochu kuriozni. Jinak gramatika porad k placi. Dnes treba zaperlila vetou. Emma ma rad mama 😀 A v cera na nakupu rika, Emma ja chces jit domu 😝 Tak se nerozbrec. Ja se modlim, aby to bylo opravdu jen nejake obdobi, ktere odejde stejne tak rychle jak prislo. Bohuzel pripady ktere se takto projevuji, mi moc na pozitivite nepridaji ☹

fanta3
25. led 2014

@adky a kolko toho fosfoseru dcerke davas? Celu ampulku, ci len cast- niekolko kvapiek? Tiez som si ich kupila uz davnejsie (boli v akcii), ale brali sme este cerebrolysinove injekcie, tak som nechcela vsetko naraz. Injekcie sme dobrali a teraz neviem v akom mnozstve jej to dat.