Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
15. říj 2012

@nellygray jo, to je standardní vývoj, všechny děti nejdřív komolí, mají svoje slova apod., je to normální, ale celkem rychle se to upravuje a ta řeč se dává do normálu...u těch dysfatiků tohle trvá dlouho a ta řeč je furt výrazně agramatická, navíc je mu 2,5...to tady tuším žádné dítě s expresivní nebo fakt minimálně už něco říkalo, spíš vůbec nic 😉

nellygray
15. říj 2012

Teď jsem si to po sobě přečetla a chápu, že se z toho asi dá prd poznat, jestli je to standardní nebo ne. 😀

nellygray
15. říj 2012

@sisstin díky moc za bleskovou odpověď, jsi zlatá. 😉 Mám radost, to je jasný. Budu ho sledovat a určitě ještě napíšu, jak to u nás vypadá. Pokud to půjde dobře, tak schůzku s dr. Krejčířovou s největší radostí zruším (i když je super!). 😀 Aspoň by se uvolnilo místo pro někoho, kdo to potřebuje víc než my. 😉

sisstin
autor
15. říj 2012

@nellygray jako jestli fakt už celkem mluví v tomhle věku a jinak je "normální", tak to podle mě bude OVR a ještě ani nijak závažný, to jste do roka, možná i dřív na normě 😉

lenajsek
15. říj 2012

@nellygray Já myslím, že to vypadá víc než dobře, když se takhle pěkně rozjíždí.. 😉 Tak jen tak dál!
A kdy máte jít ke Kr?

lenajsek
15. říj 2012

@sisstin Jasně, chápu... vy jste měli fakt výhodu, že jste byli u Kr. brzo a hned jsi věděla, jak na tom jste... což je super.

nellygray
15. říj 2012

@lenajsek díky moc! 🙂 U Kr. máme termín na 24.1., takže do té doby je ještě dost času. Doufám, že to bude takhle příznivě pokračovat, abychom to mohli odříct. 😉

nellygray
15. říj 2012

@sisstin on měl právě před druhým rokem kromě absence řeči i jiné trochu nestandardní projevy (hlavně v sociálním chování, byl negativistický, pak taky odmítal čtení, zpívání a hodně špatně jedl). Byli jsme u Kr. hlavně proto, že manželův syn z prvního manželství je autista (Aspergerův syndrom). Kolem dvou let se to výrazně zlepšilo, až na tu řeč. Takže jak píšeš, teď už je jinak "normální". 😉

sisstin
autor
15. říj 2012

@nellygray ono to odmítání knížek atd., je fakt i u OVR, já jsem se o tom bavila s maminkou ve školce, co má obě děti s OVR..holčička ani taková není, ale chlapeček fakt byl. Měl taky takový ty svoje úlety 😉 nesnášel zpívání a čtení, ale jakmile se rozmluvil víc, tak už pak pohoda 😉

nellygray
15. říj 2012

@lenajsek to mě mrzí, že u vás nejsou žádné větší pokroky. ☹ Ale Lukášek patří pořád mezi nejmladší tady, tak vám držím palce, ať je to třeba jako u nás, prostě najednou to pochopí. 😉 I když my taky ještě nemáme vyhráno, mám radost z každého nového slova.

sisstin
autor
15. říj 2012

no ale u nás úspěch, dneska ve školce jiná učitelka....a Tygr to i přežil a hlásil, že to tam bylo dobrý 😀 tak snad se někdy dopracujeme k tomu, že když budou prázdniny atd., tak ho budu moct dát do jedné třídy, která funguje a nebudu furt muset řešit hlídání atd. 😝

lenajsek
15. říj 2012

@nellygray Moc díky, no snad se taky někdy takhle rozjede... to je moje největší přání. Věřím, že máš radost z každého nového slova... taky bych měla. 😉 A odmítání zpívání, není to tak dávno, co Lukin miloval, když jsem mu zpívala, teď to nesnáší, ale přitom písničky z CD miluje, nesnáší říkanky... ale číst to jo, to čtu několikrát denně, i douhý pohádky, to ho baví.

krystalka
15. říj 2012

@nellygray - stolní kalendář s mašinkama jsem kupovala minulý týden v Levných knihách, neměli ho v nabídce na netu, ale v prodejně na Národní třídě ho měli 🙂, jsou tam moc pěkné fotky... letos jsme měli taky s mašinkama, ten jsme minulý rok kupovali myslím na Letenském náměstí v papírnictví.... 😉

nellygray
15. říj 2012

@krystalka Díky, mrknu tam. 😉

lenajsek
17. říj 2012

@nellygray Ahoj chtěla jsem se zeptat, kdyby náhodou jste termín u Krejčířové v tom lednu nepotřebovali, šlo by domluvit, že bychom případně jeli místo vás? Ale samozřejmě jen v případě, že k ní fakt nepojedete a že se chlapeček krásně rozjede... 😉 Na kdy to vůbec máte, hodinu?

nellygray
18. říj 2012

@lenajsek Ahoj, tak já Ti dám vědět, až budeme mít jasno. 😉 Máme to ale hned v 8,00 ráno, což by pro vás asi nebylo nic moc... Vy už jste u ní někdy byli?

lenajsek
18. říj 2012

@nellygray Nene, právě nebyli... čekám na 1/11, abych nás objednala, ale nevím, kdy se k ní dostaneme... Tak to bychom jedině museli v Praze přespat, někde poblíž...

nellygray
19. říj 2012

@lenajsek Přemýšlela jsem nad tím, a toho 1.11. se určitě objednejte. Došlo mi, že to je za pár dnů, a do té doby určitě nebudu rozhodnutá, zda schůzku zruším ne. Ale kdybych jí rušila, tak dám určitě vědět. 😉

bocianka123
19. říj 2012

@nellygray @lenajsek @sisstin - ahojte, trošku som mala pauzu, ale sledovala som vaše príspevky. Napíšem náš výsledok zo sedenia u špec. logopedičky , ale chcem sa najskôr spýtať - už som čítala, že dr. Kr. objednáva od začiatku novembra - a myslíte, že by nás objednala , hoci sme z SK aj ked môj syn bude mať až v máji (květnu) bud. r. 2 roky (teraz má 17 mesiacov)? A potrebujem k nej nejaké doporučenie, alebo môžem isť aj bez neho? kedže u nás na SK už žiadne doporučenia nepotrebujeme.

sisstin
autor
19. říj 2012

@bocianka123 jo, holky z SK tam jezdí často, ale musíš mít žádanku od Dr. (tady ji furt potřebuješ) a evropský průkaz pojištěnce. Na věku nezáleží, vím, že brala i 4m dítě 😉

magimary
19. říj 2012

@bocianka123 už čakám na (vaše) výsledky 😉

bocianka123
19. říj 2012

Môj zážitok po prvom sedení u klin. logopedičky - ja som mala pocit, že moje dieťa je dosť pozadu. To, že nehovorí, to by dr. ešte ako-tak zobrala... ale u nej najväčšiu slabinu ukázal v porozumení, ktorú však doma vôbec nemá , napr. dr. . dala synovi na stolík nejaké predmety a sledovala, čo s nimi bude robiť. samozrejme, nerobil s tými predmetmi nič. Iba sa usmieval , ale neskôr zobral lyžičku a zub. kefku a pomaličky ju dal do pohára a akože miešal...
Všeličo ho tam zaujímalo - napr. hral sa s loptičkami a odkotúľali sa mu pod skrinky, a reakcia môjho syna bola taká, že si ľahol na zem a chcel ich vytiahnuť a aj sa jedoval. Dr. povedala, čo mal spraviť - mal sa na mňa pozrieť , ukázať pod skrinku a vydať nejaký zvuk - ale toto všetko on doma robí.. Tak mu vyšlo, že je pozadu možno aj o niekoľko mesiacov... Ale dr. povedala, že to nič neznamená ešte v jeho veku, že o mesiac-dva-tri môže svojich rovesníkov aj predbehnúť a môže mať skokový vývoj. a dosť sa pýtala aj na motorický vývoj , jedenie, spanie a všetko okolo . je mi jasné viem, že to všetko so všetkým súvisí.
o mesiac máme dalšie stretnutie, tak uvidím, ale ja sama vidím,že on robí pokroky . Len ten jazýček ma zamknutý...

tak som sa z toho vypísala, trochu mi odľahlo ...

bocianka123
19. říj 2012

@sisstin ďakujem, ak nás objedná, tak si vypýtam aj doporučenie dovtedy. ale ja vôbec netuším , čo jej mám napísať - aby toho nebolo veľa a hlavne aby sa mi podarilo napísať do podstatné. a europsky preukaz ZP máme vybavený.

a ešte k nášmu sedeniu - som sa teda na konci znova opýtala - autizmus? a ona, že to vôbec nie,na to nech ani to nemyslím, aspoň jej sa (zatiaľ) tak vôbec nejaví... A ešte sa tiež nevyjadrila ani či ide o OVR alebo dysfáziu... ešte je to všetko otvorené.

magimary
19. říj 2012

@bocianka123 ja by som súhlasila s jej názorom, že v tomto veku to už o mesiac môže byť inak (nemyslím teraz reč, ale to "ostatné") a najmä, ak vravíš, že to doma bežne robí 😉
a skokový vývin býva celkom častý 😉

bocianka123
19. říj 2012

@magimary boli sme na kramároch, u nás ešte nie, našu si nechávam v zálohe 😉

magimary
19. říj 2012

@bocianka123 hej, hej, viem, u Matuškovej 😉
tá je pre tento vek najideálnejšia 😉

sisstin
autor
19. říj 2012

@bocianka123 zatím ji napiš jenom to, kolik mu je a že chceš objednat, až budete mít termín, tak nějak předtím ji můžeš napsat elaborát 😉 jinak v 17m ti fakt nikdo neřekne, zda to je dysfázie ...autismus dejme tomu, že můžou říct, že zatím znaky autismu nevykazuje, ale nějakou diagnozu asi nedostanete. Ale prostě ho zhodnotí, jak na tom celkově je 😉

bocianka123
19. říj 2012

@magimary u nej sme teraz neboli, ale vedľa u logopedičky (dr. Kormanová), Matúšková je tuším psychologička? 😉 a ďakujem 😉 a inak logopedička je fakt dobrá, všetko pekne vysvetlí , aj povie, čo sa jej nezdá , ako s dieťaťom pracovať. Ona bola fajn, to len ja som bola po tom všetkom dosť nesvoja. ked som prišla domov, musela som si dať frťana a tak frčíme ďalej 😉 (samozrejme nie na frťanoch... ) 😉

bocianka123
19. říj 2012

@sisstin o.k.ďakujem za cenné rady, tak snád nás aspoň raz stihne vybaviť ešte pred jej odchodom do duchodu - nielen nás, ale deti na tomto fore, ktoré sa chcú k nej nahlásiť .

sisstin
autor
19. říj 2012

@bocianka123 tak do důchodu by měla jít až v září, tak snad jo 😉