Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

erinnuska
5. pro 2012

@abbie teda šikula, môžete trénovať 😎

margareta76
5. pro 2012

@abbie: Ako si prosim ta urobila tie male obrazky? Vlozila si to do velkej folie (A 4) a roztrihala alebo sa daju kupit take male folie do laminovacky? Inak, si sikulka 😉

cirkularka
5. pro 2012

ahojte,

ja by som sa rada poradila. Dcera ma 2 roky a 3 mesiace, s recou to nie je bovieco, v principe aj sklada jednoduche vety podla svojich schopnosti ako napr. tatko auto brm babka dedko havko - ze chce ist autom k babke, co ma havka. Strasne vela slov si vymysla svojich, cajik bol dlho tačik, teraz zmenila na čamik, mliecko je toji, kreslit kaji, skakat tiez kaji, kocky su koji, tancovat taj atd. Naucila sa uz pomenovat niektore zvieratka. Pomalinky to niekam smeruje. Co ma trapi viac, ze mam pocit ze na svoj vek velmi malo rozumie. Rozumie ked ma nieco doniest, ze ma prist, jednoduche veci. Na vela otazok odpoveda ano. Ked sa jej napr. spytam, ci si chce umyt vlasky, povie ano a umyvanie vlasov je pre nu peklo. Dnes som jej dala hracku na navliekanie, hruby spagat a drevene skor kocky nez koralky, jednoduche na manipulaciu. Hodinu som vysvetlovela kym pochopila, ze spagat z jednej strany strcit a z druhej vytiahnut. Pri tom motoricky dokazala spagat dat do dierky ihned. Vcera som to skusala s peciatkami zvieratiek, ukazovala ako chytit, ako otlacit, pozor na atrament, je cierny, bude spinava. S kazdym zvieratkom zatlacila do zinky aj prsty, ked ho otlacila, hned do toho strcila prst. Neznasa ked je spinava, takze hned mrnci, nech ju utriem, umyjem. Preto som dookola vysvetlovala, ze pozor spinave. Az kym mi nevytiekli nervy q peciatky som nezbalila. Ja neviem, co je este "normalne," co uz nie. Nechcem ju zbytocne tahat po lekaroch, aj preto ze ich velmi zle znasa. Myslite si, ze by som mala? Ak tak akeho lekara?

abbie
5. pro 2012

@margareta76 no tie male obrazky som mala nasekane duplovane na jednej A4 a potom som to zalaminovala a strihala som 😝 do laminovacky sa kupuju specialne laminovacie folie

margareta76
5. pro 2012

@abbie: Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

sisstin
autor
6. pro 2012

@erinnuska tak za slovo jsem prostě považovala všechno, co mělo význam...samo, že to říkal blbě (jiný hlásky, jeho slova atd.), ale prostě každej ten jeho výraz označoval jedno určitý slovo 😉 jako já jsem to tu holkám psala, se chlámaly, že on třeba v 3,5 tvořil věty typu " bíbí nýná baf baf bo-y" a to znamenalo, že černobílej pes kadí 😝 on už v těch čtyřech letech měl tak 800slov a ve 4,5 u Krejčířový měl slovní zásobu v širší normě 😉

sisstin
autor
6. pro 2012

@cirkularka no tu řeč máte určitě v normě 😉 co se týče porozumění, tak takhle malé dítě by mělo rozumět všem výrazům běžně používaným, ale pozor, ne v nějakých dlouhých složitých větách! 😉 Tak zkus popřemýšlet nad tím, jestli na ni nemluvíš fakt moc složitě 😉

sisstin
autor
6. pro 2012

@erinnuska takže koukám, že u vás to s tou řečí tak katastrofální nebude, jen si zas počítala ta "normální" slova 😉 jako u dysfatiků musíš prostě počítat vše, co má význam..já kdybych měla u Tygra počítat slova, která říká celá správně, tak jsme tak na půlce slovní zásoby 😉

jinak Tygr se na nic neptal téměř do 4let, pak přišla otázka "co to je, kde to je, jaký to je apod." a konečně ve 4,5letech "proč" 😝

sisstin
autor
6. pro 2012

@margareta76 laminuješ vždycky celou tu A4, a pak se to stříhá 😉

cirkularka
6. pro 2012

@sisstin dakujem za odpoved, praveze sa snazim pouzivat hole vety, co najjednoduchsie, slova ktore pocuva denne, od narodenia je pomalsia, co sa tyka motoriky, to sme pekne dobehli plavanim, s tymtosi neviem rady, ze ako na nu ist, co skusat, ako jej pomoct, aj sebe, aby som na to mala trpezlivost 🙂)

sisstin
autor
6. pro 2012

@cirkularka tak ona, jestli je opožděná ve vývoji, tak i to porozumění bude mít opožděné 😉 mluv na ni dál v těch krátkých a výstižných větách, můžete trénovat porozumění na obrázcích 😉

sisstin
autor
6. pro 2012

holky, tak máme nové Logico Český jazyk a Tygr mě teda mile překvapil, že tohle cvičení zvládnul úplně v pohodě. Vždycky se má najít obrázek, který do té skupiny nepatří a jde tam právě o ty přenesené významy. Že tam je třeba, jak člověk češe kočku, jak se holka češe a pak kluk sbírá ze stromu jabka (čili je češe) a pak tam je holka, co plave, která tam nepatří. A takhle fakt věděl všechny významy, že jako maminka čeká miminko atd. To jsem si myslela, že tyhle přenesené nebude umět pojmenovat a jo 🙂

sisstin
autor
6. pro 2012

dnešní grafo, celkem se snažil opět 😝

gavin
6. pro 2012

Pěkný den,ráda bych se k vám taky přidala. Máme 29m.kluka a pokud jde třeba o mluvení,tak jediné slovo,které umí je táta..když něco chce,řekne "na", ano = rukama dělá prosím,ne=něco zamrčí,má nějakou svou řeč.....pokud jde o rozumění,tak celkem jo,ale občas bych řekla,že fakt neví...mluvíme na něho dost,ne ve dlouhých větách...je toho celkem dost 😢 prosím o radu,na koho se obrátit - logoped,pedagogicko-psych.poradna???,naše obvoďačka řekla,že s mluvením máme počkat do 3let a pak to řešit....

cairka
6. pro 2012

Ja som sa dnes bavila s pediatričkou, že čo by malo ovládať 3r. dieťa, aby sa dalo povedať že sa vyvíja OK, tak našla nejakú tabuľku a čítala - obliecť sa s pomocou, umyť zuby s pomocou, poskočiť dopredu - to som povedala, že v podstate zvláda a doktorka potom čítala ďalej : povedať krátku básničku, dokresliť kruh , triediť farby - to som teda povedala, že to asi nedá (teda asi....no nedá 😝 ) a doktorka, že to nevadí, ešte má čas, netreba zatiaľ riešiť 😠 tož tak 🙄 ešteže už netreba lístky 😝

sisstin
autor
6. pro 2012

@gavin foniatrie, neurologie, psycholog a klinický logoped, v tomhle pořadí 😉 jinak na mluvení by opravdu čas ještě měl, to je širší norma, ale rozumět by měl normálně 😉 ve 30 měsících dvojsložkové pokyny typu "vem xy a dej to tatínkovi"např., a ty obligátní otázky "z čeho se pije, čím se jí, čím se jezdí, co se kutálí apod. 😉

bocianka123
6. pro 2012

@sisstin tak to je šikulák Tygr 🙂 . Ja si už nepamätám, že by môj starší syn tie čiary zvládol ako 4-ročný. A páči sa mi, ako píše "nosom " 😉 . To roia tak všetky deti zo začiatku. A inak Tygr celkom pekne drží tú líniu čiary, ked ju "obkresľuje" po predlohe. No potom mu to už trochu ušlo, ale zasa, to je riadny zaberák - hlavne na ručičku. Deti si musia ruku uvoľniť, aby netlačili na pero, ceruzku a podobne. To stačí dávať kresliť po novinách zápästím, ale proste len tak krúžiť zápästím ... ach sorry, ja mudrujem, ved ty vieš najlepšie, čo treba robiť. 😉

sisstin
autor
6. pro 2012

@bocianka123 Tygrovi už je pět...a vim, my nemáme žádnej pořádnej stůl, on byl moc nízko 😔 a tlačí jak svina, a pak si stěžuje, že ho bolí ruka..máš pravdu ve všem 😉

bocianka123
6. pro 2012

@cairka to s tebou súhlasím na plnej čiare... lebo pediatri toto neriešia do troch rokov minimálne a potom zrazu naháňajú. Hoci je pravda, že dieťa do troch rokov sa vyvíja ... ale zasa matka vycíti, že niečo nie je o.k. a neviem,a aj pochybujem, že môj starší syn v troch rokoch vedel nejakú básničku,možno tak doplniť slová... tie farby to vedel, dokresliť kruh - neviem neskúšala som. ale asi áno.

bocianka123
6. pro 2012

@sisstin jáááj prepáč, ja som stále , že má 4 roky... ospravedlňujem sa...a tlačenie na ceruzkuk - to robia deti dlho, ešte aj v druhom ročníku základky podaktorí... kým si "nevypíšu" ruku... a neuvoľnia ju.

sisstin
autor
6. pro 2012

@bocianka123 no jako celkem se zlepšil, páč ještě před rokem to jednak držel jak kopyto v pěsti a fakt nezvládnul nic, ted ve 4,5 u Krejčířový mu už dala, že grafomotorika k věku....

hrusti
6. pro 2012

@sisstin Tygr je fakt šikula. U nás grafo tedy pořád nic moc. Sice se snaží, ale ujíždí mu to od těch předkreslených čar. Máme co zlepšovat 😉

sicinka
6. pro 2012

@sisstin Ty jo @sisstin nad tím logicem jsem musela premyslet nez jsem si přečetla ten popis, to je sakra težký. Hele ale tohle enní úroveň předškoláka nebo jo? My jako děti takhle chytrý myslím nebyli 🙂

sicinka
6. pro 2012

@hrusti já s ním zatím moc grafomotoriku nedělám a když už tak sice obkresluje čáry, ale třeba vodovkou nebo tak. On má už rok docela dobrý úchop tužky, ale nebaví ho to. Ale co se týče výtvarných aktivit je celkem šikovný ve školce mají vyvěšené různé obrázky a je tam vidět že už cíleně kreslí. Myslíš že už to mám nějak honit?

sisstin
autor
6. pro 2012

@sicinka je tam psaný předškolní ročník ms a první ročník zš

hrusti
7. pro 2012

@sicinka No logo mi říkala, že prý máme čas do 4 let a tím, že je pozadu, tak možná i dýl, takže já to zatím nehrotím. H. tedy vyloženě cíleně nekreslí. Občas má záchvěv, že si nakreslíme společně nějakého panáčka a to mu ještě musím říkat, co má nakreslit, ale jinak bída. Ve školce čmárá čmáranice. Já jsem našla nějaký kurz grafomotoriky, ale nechala bych to spíš až na ten předškolní rok 😉

abbie
7. pro 2012

Ahojte, tak ako sa tu bavite o tom kresleni, tak u nas jeden pokrok v tom , ze si konecne tento tyzden zacal cmarat po papieri, ceruzku sice drzi ako mrtvy kyticu, ale som rada, ze mu uz konecne nemusim pastelky dolovat z ust 😀 doteraz ich len okusoval

sisstin
autor
7. pro 2012

tak dneska jsme dělali tohle, zas ty přenesené významy, jen měl hledat ten stejný výraz a fakt zase úplně v poho..našel a pojmenoval. Mám fakt radost 🙂

sisstin
autor
7. pro 2012

@hrusti my měli školení z erga, a tam paní říkala, že dítě do 4 let má nárok držet tužku jak chce...a ten úchop nemusí být ani v první třídě skvělý, že vždycky rozvoj grafomotoriky má přednost před úchopem. Takže pokud je dítě v grafo opožděné, tak ho v žádném případě nedrilujeme ještě úchopem 😉

erinnuska
7. pro 2012

@sisstin teda neviem, či to bude katastrofálne, mne to tak pripadá 😖 . V každom prípade aj ked hovorí skomoleniny a zač. slabiky, aj tak hovorí divne - tata minnie bu znamená tata a Miško išiel do obchodu, takmer žiadne slovesá 😒, nepovie mama poď sem do spálne ale mama tuto pa.
Inak vy ste akí šikovní s tým grafomotorickým cvičením, pomaly môžete ísť do školy 😉 , my písanie , kreslenie nula bodov, horko ťažko nejaký krivý kruh a dokreslí oči, uši a vlasy, ale vyzerá to teda hrozne 😲