Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. led 2013

Holky,tak na nem na pohotovosti opet nic nevideli,to je jako uz asi popaty,co kasle naprosto priserne a na poslech je cisty

dezyre
13. led 2013

@sisstin a laryngitida na poslech jde slyšet? .. Hele sice je to rozdíl, ale já jsem to teď měla taky - normálně jsem se dusila kašlem, myslela jsem že ze sebe i malýho vykašlu, x nocí po sobě jsem se nemohla vůbec nadechnout zhluboka a když jsem se dokopala k doktorce, tak mě oznámila, že plíce na poslech dobrý a že si mám dál brát Hedelix. Jako asi teď řádí nějaký nechutný zákeřný bacily..

erinnuska
13. led 2013

@dezyre laringitídu nepočuť, je to akútny zápal hlasiviek, ale vidieť ju teda je, my sme s nou zápasili u staršej dcéry a niekedy sme teda skoro skončili v nemocnici ☹ Dieťa začne chrapčať a v horšom prípade sa dusiť, ťažko prehlta, je to des, veľa nocí sme kvôli tomu prebdeli 😒 Inak naša trošičku pokročila v reči, máme niektoré nové slovíčka, ale niekedy zamieňa písmenká, napr. už hovorila správne zima, teraz sa jej podari často zami a pod. , samozrejme nepovie je zima, ale zima prípadne zami 😖 , slovesá nehrozia stále, ale pokrok pišáme na záchod jupí 😀 , doteraz len do vane, od septembra, trvalo jej to teda dosť dlho .

sisstin
autor
13. led 2013

On ae nedusi,je tezce v pohode,aléproste kasle uz ctyri mesice

miawa
13. led 2013

@erinnuska
@dezyre No u chronické laryngitidy ty akutní stavy nejsou, jen má dítě horečku a kašel, hlavně v noci, to by na Tygra celkem sedělo. Ale je to bakteriální a muselo by to být vidět na CRP nebo na výtěrech a to měl Tygr všechno ok, jak psala @sisstin na FB...

dezyre
13. led 2013

@erinnuska Staník ju měl naštěstí jen jednou a ne ještě až tak akutní, že bychom museli do nemocnice, na noc stačily Fenistil kapky a otevřené okno, no a samozřejmě antibiotika.

@sisstin a co mu na ten kašel dáváš? Mě se teď strašně osvědčil ze zdravé výživy Jitrocelový sirup. Staníkovi krásně odlehlo. Poslední dobou trpěl jak já na noční kašel.

@miawa je fakt, že výtěr by měl něco ukázat - pokud ne krev..

dezyre
13. led 2013

Holky tak my zítra valíme na foniatrii - no jsem zvědavá co Staník předvede. Asi jen nahlásím, že za dva měsíce žádný pokrok, Staník nebude chtít spolupracovat a jedeme zase domů.. 😝
Ještě se holky zeptám, jak probíhá cvičení na logopedii u dětí, které jsou jako Staník, že vůbec nemluví, možná ani nerozumí? To ta logopedka s ním nějak procvičuje i kartičky, nebo jak to je?

miawa
13. led 2013

@dezyre jo, může s ním dělat kartičky, porozumění řeči, a cokoliv na rozvoj všech složek vývoje, které jsou důležité pro rozvoj řeči. A taky by ti měla logopedka poradit, jak na něj správně mluvit, apod., i když to už víš odtud. 😅

dezyre
13. led 2013

@miawa popravdě mám pocit, že toho odsud vím víc než z té foniatrie (myslím, že ta magistra u které jsme byli je logopedka)

cairka
13. led 2013

@sisstin , dutiny mu asi nepresvietili, čo? Priebeh by odpovedal - v podstate len smrkať, smrkať a smrkať. Ešte troška sa dá dopomôcť, že napustíš do umývadla teplú vodu, ale ozaj najteplejšiu, ako znesie a nech v tom aspoň 10 minút pomočí ruky po lakte. Zvykne to krásne uvoľniť sople, aby sa dali ľahšie vyfúkať.

miawa
13. led 2013

Já si teda dovolím přidat příklad toho neporozumění, co do dneška přetrvává u Matyho. A fakt to už lepší nebude. 🙂

Naproti tomu, že má nadstandardní logické myšlení, měl vždycky problém s pojmenováním čísel. Hodně dlouho říkal "osm devět" místo "osmdesát devět" apod. Fakt rok trvalo, než pochopil, že osmdesát devět je 89 a další rok, než začal aktivně normálně pojmenovávat čísla. No a teď začali ve škole probírat čísla do milionu, tak si možná dovedete představit, co to v tomhle případě může být za peklo. 😅

Ale čekala jsem, že to bude horší. 😅 Když mu řeknu "tři sta tisíc padesát šest tisíc devět set dvacet tři" tak to nezvládne napsat. Ale když se dlouze zamyslí, tak dokáže taková čísla přečíst (356 923). Zvládl v pohodě doplnit různé řady čísel. Ale když jsem chtěla, aby to nepsal, aby jenom řekl, jak se pojmenuje číslo, co bude další v řadě, tak to taky nevěděl. Takže tohle teď budeme nějakou dobu procvičovat. 😠

miawa
13. led 2013

Jinak ho celkem baví Vlastivěda, mapy, apod. Ale nebudete věřit, co dokáže napsat a co je všechno v Praze. 😀

Petrýnská roshletna, Karlúf mozd, Staromězká radnyce, Prašký hrat a Václafké námnestý

Ale ne, je to pokrok, před rokem rozložit na písmena jen slova o čtyřech písmenech. Zbytek mu musel někdo diktovat. 😉

lenajsek
13. led 2013

@dezyre Ahoj, jen v rychlosti nakukuji a dočítám Tvůj příspěvek o knížce Bednářové - zrakové rozlišování, já ji Lukinovi koupila taky až těsně před 3. rokem a to teda už zvládl, ale musela jsem mu zase zakrývat ty další řádky, na které se zrovna neměl dívat, mátlo ho to, ale jak tam měl jen jeden, tak to chápal hned. A pak už pochopil o co jde a už jsem mu to později zakrývat nemusela. Já bych zvolila taktiku, jak píše @miawa, s tím pexesem, dva stejné obrázky a jeden jiný, a ukázat mu to na tom. A nebo můžeš i kreslit třeba jednoduché tvary, řadu kruhů třeba, jen pár vedle sebe a mezi to třeba trojúhelník a ukázat mu to na tom... asi je to jen otázka času a možná na to ještě není zralý, nebo taky nemusí rozumět pojmu jiný, stejný... Lukinovi zrakové rozlišování nikdy moc problém nedělalo, jemu spíš dělalo problém, když měl až moc obrázků a podnětů, nedokázal se pořádně soustředit, teď je to trošku lepší a podle mě má problémy s těmi logickými věcmi, ale i to trénujeme, hlavně na tom puzzle bez předlohy, aby chápal co k čemu patří a doplnil zbývající obrázky a to Logico hodně. Ale určitě to, co Staníkovi teď nejde, půjde časem. Zvlášť, když ho baví pexeso. Mimochodem, máme taky s Krtkem a je velice oblíbené. 🙂

@sisstin Čtu, že má Tygr zase teplotu a kašle, ach jo... 😒 ať je brzo fit, snad bude... a Ty se drž taky!

Zítra snad nakouknu na delší dobu, teď o víkendu nebyl vůbec čas... Mějte se fajn!

lenajsek
13. led 2013

@dezyre Jinak štu ještě druhou otázku, ohledně logopedie - tak my chodíme s Lukáškem od jeho dvou a půl let na logopedii na soukromou kliniku Logo na Vsetínskou k Mgr. Pacákové a jsem s ní maximálně spokojená, Lukášek ji má rád a krásně tam spolupracuje (narozdíl od Jahnové 🙂). Začali obrázkami na porozumění řeči, myslím i nějaké stavebnice dřevěné, má tam i program na PC, kde dítě ukazuje obrázky třeba podle zvuku, který slyší, ukáže správný obrázek, co vydává za zvuk, nebo přiřazování tvarů, taky různé foukání do peříček, bublifuku, pak postupně nějaké cviky na procvičení jazýčka u velkého zrcadla, tam kupodivu Lukin spolupracuje, doma skoro vůbec nechce... 😝
pak různé skládačky, puzzle, prostě to, s čím třeba pracujete doma a postupně se pak přidává zkoušení nápodoby mluvení, to zkouší logopedka až poslední cca měsíc a půl, dřív Lukin nenapodoboval vůbec nic, nebo vyjímečně.
K nám ještě jezdí raná péče z Občanského sdružení Logo a taky s Lukáškem paní procvičuje různé věci, nosí materiály, abychom mohli doma trénovat, na celkový rozvoj a tak, takže i tohle je taková jak kdyby součást té logopedie a to nám taky hodně pomáhá...
Takže je to jen o tom vyhledat fakt dobrého logopeda, který má zkušenosti s nemluvícími dětmi a umí je zaujmout a dokáže s nimi spolupracovat a motivovat je, což si myslím, že zrovna Pacáková je....
Jak jsem už psala, já se zase nic nedozvěděla na té foniatrii na Obilňáku, lepší vyšetření nám udělali taky na klinice Logo na jejich foniatrii... ale to jsou mé zkušenosti. 😉
Uvažuješ o logopedii? Já bych neváhala a začala, já chtěla s L. chodit už od dvou let, ale Pacáková nám řekla, že kolem těch dvou a půl to bude lepší a taky že jo, od dvou let k nám jezdí ta Raná péče a za půl roku na to jsme začali chodit k Pacákové na logopedii a to už byl z domu zvyklý i nějak spolupracovat chvilku u něčeho vydržet.
Začínali jsme na logopedii na půl hodině a teď hodinku vydrží. Sice někdy je to trošku už na sílu ke konci, ale dřív to bylo nemyslitelné.
Ale samozřejmě každé dítě je jiné... 😉 A taky záleží na přístupu a člověku. Právě moc dobře si vzpomínám na to, jak jsme byli u té Jahnové, druhý neúspěšný pokus o vyšetření, hysterický záchvat na třičtvrtě hodiny a druhý den nato(!!!) jsme šli k Pacákové poprvé, dopředu jsem jí říkala, že u psycholožky katastrofa. Nechtěl do dveří k Pacákové teda pravda moc jít, ale získala si ho bublifukem ještě než tam vešel, a pak v místnosti vydržel kolem té půl hodinky, poprvé jsme si spíš povídaly co a jak a Lukin sem tam něco zkusil postavit, fouknout, ukázat obrázek, nic na sílu...
Jahnová ho takhle prostě získat neuměla. Takže asi tolik o nás. 😉

abbie
13. led 2013

@dezyre tak ja som sa dnes dostala k navodu hry Den a Noc a je to tam vysvetlene takto: od 18-36 mes. sa pouzivaju len drevene casti, ktore si deti mozu nasadzovat dookola podla ich fantazie, rozvyjaju si jemnu motoriku a koordinaciu ruk a oci ...je tam dokonca upozornenie, aby stojan so zadaniami nedostali ...
Az od 3r. deti mozu stavat diely podla obrazkov 😉

mvmk
13. led 2013

@teravo pokad bys chtela kontakt na opravdu dobrou neurolozku z Prahy tak vyhledej, dr. Ivanu Richterovou z rehabilitacniho strediska Nadace Dar v Praze muzu ti poslat i kontakt. Odporucily mi ji maminky tady s Konika, a musim rict ze po dlouhe dobe me opravdu nekdo vyslechl a mluvil se mnou na rovinu. Sice me moc nepotesila ale to nepatri do teto rubriky ☹
Je moc mila a trpeliva, vse si vyslechla vubec nezlehcovala to co jsem ji rekla dala mi i par povzbudivych informaci, moc me potesilo to ze kdyz jsem ji vypravela, ze mam pocit ze me doted nebral nikdo az tak moc vazne a k tomu patri i moje nejblizsi rodina. Odpovedela, ze vzdy velmi pozorne vyslechne pocity maminek, jelikoz je nam maminkam od prirody dano, objektivne vicitit nejaky problem, driv nez je vubec mozne stanovit nejakou odchylku, proste ty vis ze se neco deje driv nez to odhadne nejaky super odbornik 😉 . Chapu naprosto tvoje pocity moje dcera se chovala nachlup stejne jako tvoje 😉

miawa
13. led 2013

@abbie Tak to je zajímavý s tím Den a noc. 🙂 Tuhle hru doma nemáme, na to už je Maty fakt velký. Ale jinak máme smartovky téměř všechny. Dobrá zpráva pro vás bude, že letos vyjde nová hra podobná Den a noc, také kategorie 2-5. Tak to bude na podobném principu vč. toho stavění jen tak, asi. 🙂

mvmk
13. led 2013

Ahojky holky,po delsi dobe se chci ozvat, mame nova slova a to JO a NE tak ze bouchame sampansky, docela je i dokaze adekvatne pouzit, Jinak ji bylo 8. presne 2,5 a opravdu ze dne na den prestala tak afektivne reagovat na cizi osoby, myslim ze porozumeni se trochu posunulo ale porad to neni 100% .

@sisstin ahojky preju brzske uzdraveni, chtela jsem se jen zeptat asi tak pred 3 dny jsi tu psala nekomu odpoved, ze pokud to porozumeni nenaskoci do 3 let tak je ta moznost ze to bude OK uz docela nepravdepodobna. Znamena to ze po tom 3 roce to porozumeni uz nenaskakuje tak jak ma a nebo tam nejake mizive nadeje porad jsou, mame uz jen pul roku a pac ty pokroky jdou velmi pomalu mam strach ze nam ten pul rok nestaci.

mvmk
13. led 2013

@dezyre Koukam ze mame skoro stejne stary drobecky, moc vam drzim palce aby vam to u te Jahnove dopadlo dobre, muzu jen rict, ze moje mala je na tom skoro stejne jako tvuj Stanik taky mam pocit ze si proste neco vytrhne z kontextu, treba kdyz ji reknu jak se jmenujes a ukazuju jako blazen prstem na ni tak odpovi LEO, to je jeji konik a ona slysi to jmenuje a spoji si to s tim konem. 😝 Jinak kdyz Stanika tak bavi pohadky tak si myslim ze je to super u nas televize naprotsto 0 bodu, uplny nezajem. Jinak je to porozumeni cim dal tim lepsi ale musim se priznat ze s ni mluvim jako s japonskym hostem, kdo nezna nas problem ten nevychazi z udivu 😀 😀 😀 ale funguje to 😉

mvmk
13. led 2013

@miawa ahoj cetla jsem uz hodne tvych prispevku, docela by me zajimalo jestli ten vyvoj u tech smisenych disfazii zalezi i na stupni toho postizeni a jak se to urcuje, je to asi tri tydny kdy jsem byla na neuro v Praze dost jsem o tom s tou lekarkou diskutovala, byla toho nazoru, ze ta expresivni dysfazie ma relativne dobrou prognozu v porovnani s tou ciste receptivni nebo smisenou 😒 Jelikoz to u nas momentalne vypada spise na tu smisenou tak me to dost rusi spani 😝
@abbie koukala jsem ze te porad jeste vrta ten PAS, me taky i kdyz ted na neuro mi ta pi. doktorka docela pozitivne povzbudila, 😉 Tim ze jsem si tu cetla hodne odpovedi a defakto neni nic co by mohlo nebo nemohlo definitivne vyloucit PAS, mi ted bylo receno, ze dite co opradu 100% nerozumi k veku tak se proste divne chovat bude, pokud ale odpovida ta emotion tak ta realna sance, ze to bude bez PAS je velmi vysoka 😉 Ja tu totiz pred vanoci dusila malyho (on zacina bejt strasne drzej) a on se chudak tak rozbrecel, mala prosla cely mimicky repertoar a zacala ho strasne utesovat hladit a pusinkovat a pak se otocila ke me hrozila jako prstem tytyty a hrozne kricela mama ne ne, no sranda. Ja to vypravela te dr. a ona na to: vidite tak takhle by se 2,5 lete dite s PAS nikdy nezachovalo 😉

miawa
14. led 2013

@mvmk Ahoj, tak vždycky záleží na tom, jak těžký ty formy dysfázie jsou. Ale jinak máš pravdu, že expresivní má většinou lepší prognózu než receptivní nebo smíšená. Lehká expresivní se např. srovná ještě v předškolním věku a dítě nemusí mít ani žádné poruchy učení. A diagnozu vám musí dát klinický psycholog, ne neurolog.

Ale jinak bych se být tebou tolik neobávala, zvlášť když píšeš, že holčičce naskakuje porozumění. V tomhle věku děti dovedou dělat velké skoky. A samozřejmě jsou případy, že dítě dostane smíšenou dysfázii, pak mu naskočí porozumění a už je z toho jen expresivní. 😉

sisstin
autor
14. led 2013

@mvmk já si myslim, že do těch 3let může naskočit to porozumění fakt mega skokově, jak to bylo u nás...po tom třetím roce už to prostě je nějaká diagnoza, samozřejmě to porozumění se taky zlepší, ale už to nebude takovej skok, že třeba do půl roku by bylo úplně v normálu 😉 tam jde prostě o to, zda to dítě je celkově opožděné (a k tomu má adekvátně opožděné i to porozumění) a pak ten vývoj fakt naskočí (jako u nás), nebo jestli dítě vývojově je na tom mnohem líp než v tom porozumění, a to už pak tak nenaskakuje a fakt tam nějakej problém je 😉 ¨

jinak co se týče těch prognoz, tak tam to je fakt u každýho jiný. Na Tygrovi je už ted hodně vidět, že ji má opravdu lehkou, nemá narušenou ani jednu tu vývojovou složku (teda jo, kresbu dysfatickou má, ale grafo má v poho), a mluví ted už fakt hodně hodně dobře, počítám, že snad tu výslovnost do 1-2let tak nějak vypilujem na slušnou úroven.

hrusti
14. led 2013

@sisstin Zkus ten jitrocelový sirup jak píšou holky. Já ho dávám každé ráno, protože on pořád pokašlává, jak chodí do školky 😉 Nebo na tlumení kašle je dobrý Sinecod.

@miawa To je smutný příběh. Ale jak píšeš, mně osobně taky přijde, že chlapi zdrhnou, jakmile se objeví problém. Nebo dělají mrtvého brouka. U nás to bohužel bylo dlouho taky, že mm tvrdil, že H. je líný mluvit. Ted si to sice už připustil, ale extra se mu nevěnuje a akorát má řeči, co mu pořád kupuju za pomůcky, že už toho má dost 😉 S tím uzavřením řeč. centra, to je zajímavá informace. To jsem nevěděla 😉

@abbie To odpovídá. Já jsem ted Den&Noc vytáhla dceři 18 měs. a jen tak si skládáme. na ty tyčky. A co mám ještě kolem sebe 2 dětičky zhruba ve věku 2 a 1/4 let (podotýkám, že žádné řečové problémy nemají), tak ty to zatím taky ještě nechápou, jak to skládat podle té předlohy 😉

sisstin
autor
14. led 2013

@hrusti ten jsme měli už taky, my měli snad už naprosto všechno, homeopatika,sirupy, kapičky atd. Nezabralo naprosto, ale naprosto nic.

hrusti
14. led 2013

@sisstin No naše dr. by to asi přeléčila atb, jak jí znám. Jestli se mu to táhne fakt dlouho 😒 Ještě si kamarádky chválili ACC pro děti. Ten jste taky zkoušeli?

bocianka123
14. led 2013

@sisstin čierny kašel ? hm ? ten trvá dlho aj niekoľko mesiacov a je taký dusivý až, ten vylúčili ? lebo ak by mal laryngitídu, aj chronickú, tak by aj hlals mal iný, proste sliznica je zdurená, a bol by to taký "hrncový" kašeľ... ale možno aj to už vyšetrovali, fakt neviem, čo by to mohlo byť. ešte reflux? môj starší syn mal s tým problém dlho predlho až do školského veku. Hlavne prajem, nech sa už zistí, čo mu je, aby ste sa netrápili.

bocianka123
14. led 2013

@sisstin aha, tak beriem späť, teraz čtíam na predchádz. stránke, že Tygr mal aj teplotu. tak to fakt netuším potom, ked aj dýchanie je čisté

krystalka
14. led 2013

@mvmk - ahoj, když tak čtu, že malou zatím vůbec nezajímá televize, tak jsem si vzpomněla, že Jiřík někdy mezi tím 2. a 3. rokem miloval Krtečka. Jinak ho televize taky nebavila, ale ten Krtek jo, protože oni v podstatě oba komunikovali stejně 😉 , Jiřík v té době prakticky vůbec nemluvil, ale gesty, mimikou apod. dokázal vyjádřit všechno, co potřeboval 😉 . A ten Krtek vlastně dělá totéž - řekne tak max ouvej, aha, pápá, jejda apod. ale ten děj a gesta jsou tam krásně názorné, takže přesně pochopil o co tam jde 😉

krystalka
14. led 2013

@sisstin - a Tygr má jen ten kašel a teplotu? Rýmu nemá? A kašle jen v noci, nebo i přes den? Ptám se, protože Jiřík měl teď pár dní rýmu a i když mu teklo z nosu, tak mu to teklo i do krku, hlavně v noci, takže každou noc měl kolem půlnoci dobu, kdy skoro hodinu pořád co chviličku kašlal, ale v podstatě u toho spal... po hodině ho to přešlo a pak už do rána nic a přes den jen občas. Ale už ho to naštěstí přešlo. A předtím, jak měl zvětšenou tu nosní mandli, tak zase pokaždé když večer usnul, tak taky začal dost pokašlávat, protože mu ta rýma nemohla už skoro ani téct nosem ven ☹ . A je fakt, že co má tu mandli venku, tak to hned přestalo...

sicinka
14. led 2013

@miawa tě seznámím se ségrou 🙂 nicméně ona se řečově a porozuměním srovnala už v nástupu na základní školu, tak nevím jestli by to byl ten správný statistický vzorek. V některých věcech je mimoň dotěď, schodly jsme se s mámou že to opoždění u ní bylo nějhorší v sociální oblasti a to se asi úplně dohnat nedá. Jinak ještě byla dysgrafik a hyperaktivní, její štěstí byla vysoká inteligence a to že se s ní asi začlo pracovat včas.