Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
30. led 2013

@dezyre Ahoj, Lukinovi tohle přiřazování taky nešlo a pořád moc nejde, hodně se plete, ale přitom třeba kostky od Lega nebo barevné kolíky na prádlo už zvládá v pohodě přiřadit ke stejné barvě, docela se mu daří i najít barvy dle názvu.
Možná je to tím, že je to jen papír, že si to jak kdyby nemůžou osahat...
Paní z RP mi říkala, že na ty barvy je nejlepší fakt něco reálnýho, co si můžou osahat, takže my třídíme třeba gumový medvídky, ty kolíky na prádlo, kostky, korálky a pod... a pak časem si myslím že jim půjdou i tyhle úkoly. 😉
A jaký kartičky Staník vytahuje?

My dneska ležíme, Lukin v noci začal pokašlávat a má teplotu, tak je v posteli u Mrňousků a dneska akorát uděláme nějaký puzzle a nebo si zahrajeme ten Můj první kvíz, co ho baví, nebo pexeso...
Zítra jsme měli jet na logopedii, tak to jsem musela zrušit ☹

@kajiszek Tak u těch Hádanek dráčka fráčka je asi fakt hodně obrázků, ale ni Lukin by zatím nepochopil ty básničky k tomu, co vlastně má hledat... ale je tam toho asi fakt hodně. 🙂

@podubka Ahoj, my jsme byli u psycholožky Aujezdské, v září loni, to měl dva a třičtvrtě roku. Od ní náme nerovnoměrný vývoj, zatím OVŘ a autistické rysy, plus potvrzení dysartrie. Ale vyloženě dětský autismus od ní nemáme, to nám řekla jen ústně ta Jahnová, když měl dva a půl.
Takže pořád nevíme, kromě dysartrie, na čem jsme, uvidím v dubnu u Krejčířové.
A jak jsi v Logu spokojená? 😉 My jsme u nich byli v tom září právě na diagnosticko terapeutickém pobytu a docela jsem byla ráda, že jsme to absolvovali, máme všechna vyšetření hotová, kromě teda té Krejčířové. Ale díky neurologii jsme pak chodili i na ergoterapii, konečně nám udělali pořádné foniatrické vyšetření, poradili jak dělat různé orofaciální masáže a pod... a kompletní zpráva ze všech vyšetření.

abbie
30. led 2013

@dezyre aj moj prcek ma tie karticke z Oskoly strasne rad od zaciatku 🙂

hrusti
30. led 2013

@abbie Díky za odkaz. Ty obrázky vypadají fakt dobře. Já jsem něco podobného dělala Honzíkovi, ale je s tím hodně práce. Tohle můžeu vytisknout a bude to bavit oba dva 🙂

@kajiszek Honzík donesl pár kartiček s hádankami ted od logopedky, ale on to podle mě nechápe. Pro něj je to moc abstraktní.

abbie
30. led 2013

inak nam praveze nejdu vobec ulohy tohto typu https://picasaweb.google.com/116888942414773159...
ze musi dat prislusny obrazok do toho volneho okienka ... on to stale dava na ten prislusny obrazok 😖

podubka
30. led 2013

@lenajsek Ahoj,takže psycholožka v logu vám udělala zatím tento závěr.Já se ptám,protože se tam chci objednat k psychologovi,protože si myslím,že syn má vývojovou dysfázii a nevím jestli mi jejich psycholožka bude schopna toto určit.My už jsme tam jednou byli ve 3,5 letech a zatím to byl opožděný vývoj řeči.
A foniatrii jste taky absolvovali tam?
Jinak jsem moc spokojená,máme starší paní,je vidět že už má praxi a Luky se hodně zlepšil za tu dobu co chodíme už rok.

dezyre
30. led 2013

@lenajsek tak úplně nejvíc ho baví ty dvojdílné tvary,hlavy a ryby - možná proto, že mu to jde levou zadní. Vždycky si to jedno "téma" sesype dokupy a hledá k sobě a přiřazuje. Potom ho dost baví i toto: http://www.oskola.cz/oskola/eshop/16-1-Struktur... (možná už je na to velkej, ale celkem dobře se na to soustředí a vydrží u toho). No a jinak jsme si ještě prošli ovoce a dopravní prostředky - to jsme si pojmenovávali a mluvili u toho - žasla jsem, že u toho vydržel. Mám toho objednaného strašně moc, ale zkoušíme postupně ;) jo a dnes jsme zkoušeli některé stíratelné pracovní listy, to se Staníkovi ohromě líbilo, jen teda nemaloval tam kde měl 😅 😅 😅 čáral si podle sebe, no alespoň u toho držel pěkně ten fix - v prstech a ne jako prase kost 😝

dezyre
30. led 2013

@lenajsek jo a ještě k těm barvám - právě jsem z toho byla docela rozčarovaná, protože opravdu krásně třídil a toto vůbec.. ale alespoň si u toho nacvičíme "stejný" "jiný" 😀 😀 😀 😀 😀 Vživotě jsem ty dvě slova tolikrát nepoužila jako při dělání tohoto úkolu 😀 😀 Na medvídkách bychom cvičit nemohli, všechny by je snědl 😝 zatím jsme cvičili nejvíc na mozaice a možná je to chyba, protože když mu dám něco jiného, tak nechápe nebo nechce - potřebuje mít ty čtyři stejné misky, do toho ty špendlíky mozaikový a jede jak drak. Jinak teda jsem ostuda, ale my nemáme ani jeden kolíček na prádlo 😅

sicinka
30. led 2013

@abbie a není to jedno důležitý že necpe modrou na sluníčko 🙂 Natohle třeba fakt pomáhá ten iPad nenechá je to dát špatně a pak to chápou i u papírových úloh.

sicinka
30. led 2013

@dezyre já používala na třídění lego, knoflíky, korálky, magnety, víčka od pet lahví, polepky na smlouvy (ty jsme lepili na reálné předměty stejné barvy po domě). Jinak je Stáník dobrej že je ochoten třídit furt to samý, Dáda by se mi na to dávno vybodl.

abbie
30. led 2013

@sicinka no ano, hlavne, ze netriedi zle tie farby ... mozno je este maly na ulohy toho typu, ze musi dat nieco pod obrazok, neviem ... to je mozno pre deti od 2,5 r. 😒

dezyre
30. led 2013

@sicinka když on je Staník takovej trochu pan Monk 😝 On si prostě na něco zvykne - např. boty, na zimu, má samozřejmě jedny a je potom boj mu třeba na jaře vysvětlit, že je potřeba vzít jiné boty, anebo čepice - to samé... je zvyklej na jednu čepici, jinou nechce, to samé bunda, papuče, .. zajímavé je, že co se týká tepláků, ponožek, triček, pyžama a tak problém není... Jen prostě s něčím. No a to stejné je co se týká toho třídění, on nic jiného třídit nechce... prostě si nachystá ty "svoje" čtyři misky, vytáhne mozaiku a jede..

sicinka
30. led 2013

Jo a jak všichni píšete jak se vám daři děti mají skvělou náladu tak u nás tedy né. Dáda spí v noci sám ve svém pokoji (konečně) nicméně řve v noci ze spaní, bouchá sebou o hranu postele a jiné lehůdky takže jsem se víc vyspala, když byl kojenec. Přes den je uknouranej, protivnej, dneska se rozhodl že jde ve školce po o a když jsem nepovolila ani po jeho 20 minutovém vysvětlování v autě, tak ve školce spustil hysterák a po mém odchodu tloukl hlavou do dvěří. Já se tedy sbalím a jdu učitelka říká že ho zpacifikuje, ale proč to dělá. Chodí tam půl roku odpoledne nechce domů. Uvažuju že mu dám nějaké bylinky aby spal v noci klidně, ale fakt nevím čím to je. Tohle nám dělal asi před rokem v noci taky úplně hystericky ječel ze spaní nešel probudit, byl celý spocený naštěstí to po asi měsíci odeznělo.

sicinka
30. led 2013

@dezyre Jne pro zajímavost Dádovi bylo donedávna úplně jedno co má na sobě začal to řešit a ž asi před půl rokem, eď už si vybírá oblečení aby tam byl vláček letadlo mělo nějakou barvu, ale fakt do těch tří mu to bylo fuk. Defacto v té době dokázal říct poprvé že ho něco bolí a ukázat kde. Děti ješťě v září nazýval holka nebo kluk, teď už mi říká jejich jména kdo je kamarád a kdo není. Ale v tomhle byl myslím hrozně moc pozadu, jen mě nikdy nenapadlo že je to blbě.

krystalka
30. led 2013

@dezyre - tohle jsme měli s tím oblečením někdy mezi 2.a 3.rokem taky 😉 . Obrovský problém, když jsme šli koupit nové boty, klobouček apod., v obchodě vždycky vyváděl jako pominutý (v obchodě s botičkama si nás pamatují dodnes 😀) a doma si pak na novou věc musel několik dní zvykat, než ji přijal za svou... Ještě mám dobře v paměti, jak jsme jednou s velkým úsilím vybrali v Tescu klobouček, jediný, který snesl na hlavě, i doma se s ním rychle sžil, no a den nato mu uletěl v metru do tunelu...bála jsem se, jaká bude scéna, ale kupodivu nebyla, klobouček naštěstí ještě v Tescu měli ten samý a dodneška si Jiřík sám hlídá kloboučky a čepice v metru a vždycky mi připomíná, že mu tenkrát uletěl 😀

krystalka
30. led 2013

@sicinka - s tím ječením ze spaní - Jiřík měl něco podobného někdy mezi 2. a 3. rokem, byly to noční děsy, trvalo to asi 2 měsíce a někdy i 2x nebo 3x za noc....bylo to docela šílené, taky vždycky hystericky řval, ale nešel probrat, válel se po zemi, kopal kolem sebe, odstrkoval nás a pak vždycky jako když cvakneš vypínačem, najednou se probral, celej vyčerpanej vypil mlíko, přitulil se a spal...ráno o ničem nevěděl... Byli jsme z toho tenkrát dost zoufalí, nepomáhalo na to nic, jen ho nechat, až to přejde a hlídat, aby se někde nepraštil nebo nespadl...už jsem tenkrát uvažovala, že se zajdu poradit na neurologii a pak to nějak samo přestalo - prý je to někdy nějaké náročnější vývojové období, jak se vyvíjí nervová soustava....a i teď se to sem tam někdy objevuje, ale spíš jen po nějakých extrémních zážitcích, naposledy to měl dvě noci za sebou po té narkóze, jak jsme byli na nosní mandli, ale od té doby už zase naštěstí nic 😉

abbie
30. led 2013

@sicinka skus homeopatika Sedalia alebo Sedatif

abbie
30. led 2013

@sisstin kde by som si mohla pozriet hry na iPad? ci je treba sa najskor u nich registrovat?

ivular
30. led 2013

Ahoj holky, mám zase dotaz 😉 Kdy se vám podařilo naučit dítka s poruchou komunikace na nočník? Náš Jeník na něm není ochotný příliš dlouho sedět - no a za tu chvilku tam zpravidla nic nevyrobí 😖
Dnes jsem mluvila s psycholožkou (kt. se ale specializuje spíš na dospělé než děti) a byla hooodně překvapená, že dvouleté dítě je stále prakticky plně na plínkách. Doslova řekla, že tedy zjevně není opožděný JENOM v řeči 😕
Přiznávám, že jsem z toho trochu špatná, protože do teď jsem to absolutně neřešila. Říkala jsem si, že je to pořád v normě - obzvlášť, když s tou komunikací máme problém 😔 Jak to máte nebo jste měli Vy?

krystalka
30. led 2013

@nelaja - ahoj, reaguji trochu se zpožděním, nějak jsem zapomněla 😔 . Já jsem se teď o té pozornosti bavila s psycholožkou ve školce a ona mi říkala, že to ještě vůbec nemusí být porucha pozornosti jako taková, ale že je to spíš ještě nezralé sluchové vnímání a rozlišování - a to vím, že má Jiřík fakt horší, takže se snažíme trénovat.... Říkala, že on v tom ruchu ve třídě prostě nezvládne mezi těmi zvuky vyselektovat ten, který je zrovna nejpodstatnější, takže jakoby vnímá buď všechny a nebo se naopak sice soustředí na jeden, ale jiný, než na který by zrovna měl 😉 .

abbie
30. led 2013

@ivular fuuha 😕 tak to je ako dost tvrde vyjadrenie, ze 2 rocne dieta, ktore este nosi plienky je oneskorene ... ja sa chystam intenzivne na jar a to bude mat 2r. a 4 mesiace ... v mojom okoli sa deti oducili tak v 2,5 r.

dadlenka
30. led 2013

@ivular no paní psycholožka je taky zjevně opožděná - minimálně se vzděláváním.... do tří let se denní pomočování neřeší, ani pediatr ani nikdo jiný, do pěti let se neřeší pomočování v noci.
Mezi dětmi jsou fakt velké rozdíly - jsou takové, které v 18 měsících jsou bez plen a takové, které ještě ve třech letech majíproblém.
Kryštof se odplínkoval ve 3 letech a dvou měsících, rovnou i na noc. Nakonec byl nejdřív bez plen se všech tří dětí, protože starší kluci měli noční plínku - Matyáš do skoro 4 let a Dan skoro do 5.
Jestli tam nic netvoří, nenuť ho, je to nesmysl, jenom mu to znechutíš. U nás nočník nikdy nebyl potřeba, všichni hned chodili na záchod. Nechala bych to na léto. Čůrání na travičku je motivace.-))

krystalka
30. led 2013

@ivular - taky nechápu, proč se někomu zdá opožděné dvouleté dítě s plínkama... Jiřík se jich zbavil přesně 2 měsíce před 3. narozeninami, do té doby byl plně na plínkách. Na noc byl spolehlivě bez plínky někdy skoro před 4.rokem. On si dlouho naprosto odmítal na nočník sednout, spustil vždycky řev a konec....tak jsem to občas zkoušela a jednoho dne jsme to zase začli zkoušet, přes den několikery mokré punčošky, k večeru si sednul na nočník oblečený a večer už začal chodit sám, od druhého dne chodil sám, ani mi neříkal 🙂 . Máme vývojovou dysfázii...nijak jsem to nehrotila, ono se to u nich stejně moc nedá 😉 ...ale já bych to nehrotila ani kdyby dysfázii neměl...prostě až to přijde, tak to bude, do školy s nimi nepůjde 😉 . My zase ještě pořád máme na usnutí a na uklidnění v krizových situacích dudlík, no....pro někoho hrůza, já si zase říkám, že ven ho nenosí, zuby křivé taky nemá a když mu to pomůže...myslím, že až bude sám chtít, tak ho vyhodí.....ale třeba teď když jsme byli v nemocnici na nosní mandli, tak mu pomohl, když ho přivezli a probíral se z narkózy, tak ostatní děti tam hodně dlouho plakaly, on chvilku pobrekával, pak si řekl o dudlík a od té doby byl úplně v pohodě, tak jsem si říkala, že za tu pohodu to stálo 😉

hrusti
30. led 2013

@sicinka Zkus tu Sedalii. Kamarádka si jí hodně chválila 😉

@ivular No to nechápu, jak to může psycholožka říct. Když se koukneš na statistiky, tak všude píšou, že děti se zbavují plínek kolem 3. roku 😉 Mně se tedy stalo něco podobného, když jsem byla s H. v nemocnici, byl tam hospitalizovaný v necelých 2 letech s rotavirama a sestřička po nás chtěla moč na vyšetření. Hrozně se divila, že má ještě pleny a když jsem jí řekla, že ještě nechápe, co po něm chci, tak ona nechápala, že to nechápe 😕

podubka
30. led 2013

@krystalka Ahoj, reaguji na příspěvek o oblečení.Totálně to samý.Kdykoliv jsme šli kupovat nové boty řev ,vůbec si je nechtěl zkusit.A to bylo se vším co bylo nové 😨 než si zvyknul na to že v létě se nosí kšiltovka né teplá čepice na zimu ,docela mu to trvalo 😀

krystalka
30. led 2013

@podubka - ahoj 😀 , ani mě ten tvůj příspěvek nepřekvapuje, asi máme doma dvojníky 😀

sicinka
30. led 2013

@krystalka no vloni když na to koukám zpětně, tak se po tom období fakt nastartovalo to porozumění následně řeč. Nicméně to byl hlavní důvod proč jsem s Dádou chtěla řešit loni to bylo od prosince skoro do půlky února a fakt už jsem si myslela že má nějaký neurologický problém. U nás je to fakt klidně hodinu ječí a ječí a nic nepomáhá jen ho držím aby si neublížil. S tím asi souvisí že se nevyspí a je protivnej ve školce. Neustále říká učitelkám že se něčeho bojí (to je u všech věcí které nechce, což je jakákoliv změna činnosti), nicméně poté co ho nechají být se normálně zapojí a pracuje akorát při další změně činnosti to mají zas. Naštěstí jsou zlatý trpělivý atd,ale já toho měla ráno fakt dost, ty rány hlavou do dveří budu slyšet ještě dlouho ☹

krystalka
30. led 2013

@sicinka - tak to musí být docela náročný... u Jiříka ty noční záchvaty trvaly většinou tak 30-45 min., ale přes den pak byl ok...

sicinka
30. led 2013

@dadlenka jé ty nás ještě čteš jak se vám vede? @ivularjinak k plínám my je nemám od dvou let a kousek přestal je chtít nicméně problémy s kakáním (kakal do kalhot, pak zadržoval i několik dní) jsem vyřešili až letos v létě a v noci bude čůrat do plen zdřejmě do střední školy to mě netýrá, aktuálně když v noci ječí a ječí tak se navrch počůrá, hela a viděla ho psycholožka, teď klinická logopedka a obě že je normální tak ti nevím 🙂

medvik
30. led 2013

Ahoj holky. Snažila jsem se aspoň část vaší diskuze přečíst, báli jsme se, zda dcera nemá nějakou PAS. Chtěla jsem na vyšetření k Dr. Krejčířové, ta mě odkázala na dvě své pražské kolegyně, které dobře zná a doporučuje mi je. Jedná se o dr. Junkovou a Dr. Křížovou, kdybyste některá měla zájem, pošlu Vám kontakt. My byli u Dr. Junkové, je báječná a objednala nás do 1 měsíce. Jinak v APLA jsme se objednávali v říjnu a čekací doba byla v té době 1 rok, dětská psychiatrie v Plzni čekací doba 7 měsíců.

bocianka123
30. led 2013

@ivular Ahoj tak to je dobra blbost s tymi plienkami. Moj starsi syn mal ist uz do skolky a az vtedy sa uplne zbavil plienok. Ccapod 2,5 az 2,6 roku bol bezplienky cez den a tesne pred skolkou aj vnoci. Tak nech ta dotycna neplasi, vsetko ma svoj cas,neboj. 😉