Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
13. říj 2011

ja i manzel sme hovorili skoro a dobre {teda az na moje neskore R v 8 rokoch} mm je celkom sikovny aj na cudzie jazyky, v podstate plynule rozprava v 3 jazykoch, to ma ale po svojom otcovi. Kati to myslim taha po svokre, jej rodnu madarcinu neviem posudit ale 40 rokov zije na slovensku, svokor je v podstate slovak, cele roky ju uci, vysvetluje a ona furt jak tatar 😖 prenasa mad. gramatiku do slovenciny, priserne mota predlozky, zamena, predpony... je doslova dusevne utrpenie ju pocuvat a snazit sa porozumiet co chce povedat. Ja uz pomaly viem viac po madarsky a to sa ani nesnazim ucit, len co zacujem od mm ako hovori na deti, spolu sa zhovarame po slovensky.

je to tazko uverit ale jej gramatika je HORSIA ako u Katiky, Kati proti nej hovori krasne, dobre sklonuje, casuje, v predlozka sa z vacsej casti nemyli.

jolinka
13. říj 2011

@wsmoulinkaa ovr je omeskany vyvoj reci, dieta zacne neskor ale potom uz nabehne na spravnu gramatiku.

wsmoulinkaa
13. říj 2011

kamarádka má manžela slováka,jsou rozvedeni. Malý hovoří česko-slovensky,ted se u nich řeší,že by měl manžel na nej mluvit víc česky...bojí se toho,že až nastoupí do školy, bude mít problémy...tak nevím jak to má sparávně být u těchto dětí:-/

wsmoulinkaa
13. říj 2011

dobrou zítra dočtu |🙂)

jolinka
14. říj 2011

@wsmoulinkaa ak je dieta v poho co sa tyka reci tak by dvojzajzycnost nemala prekazat, u dysfazie moze byt problem a to hlavne u expresivnej.
cestina a slovencina prave tym ze su podobne jazyky sa mozu detom pliest.

sisstin
autor
14. říj 2011

Bré ráno,

tak doufám, že to dneska Tygr ve školce přežije 😝 když jsme tam přišli, tak tam nebyla ani jedna jeho učitelka, byla tam jenom ta asistentka. Místo učitelek tam byla ředitelka 😝 a šla tam nějaká mladá holka, takže tipuju asi praxe 😉 tak nevím, jestli třeba učitelka přijde dýl..to teda doufám. Tygr z toho byl pěkně rozhozenej, páč je zvyklej, že si ho hned pí. učitelka bere, no ta ředitelka si ho vůbec nevšímala, naštěstí si ho pak vzala ta asistentka. Páč jako na takový fázi, aby tam došel a sám se někam připojil, to fakt není 😝 tak já doufám, že tam ta učitelka dorazí, ředitelka moc nevypadala, že by měla zkušenost s nestandartama 😝

@wsmoulinkaa jak psala Joli, při normálním vývoji řeči není dvojjazyčnost problém. Já bych řekla, že je to spíš tím, že mluví blbě rodiče 😉 páč v československém soužití to dost láká, používat různé patvary, občas mluvit česky, občas slovensky (vím to od sebe), a pak to to dítě přebírá. Rodiče by měli striktně mluvit každý po svém. To samé měl syn od jedněch známých, maminka je Slovenska z východu a ona mluví tak jakože polo česky 😝 a kluk tak pak mluvil taky...kdyby mluvila normálně po svým, tak by to bylo 100x lepší 😉

sisstin
autor
14. říj 2011

a ještě chudák asi zas nebude nic jíst, páč maj ke svačině koblihový rohlík 😉 a k obědu čočkovku a rizoto...to si nedá ani svačinu, ani poblivku 😝

susik77
14. říj 2011

@sisstin - jj my mame problem zas ze i kdyz mluvime doma oba slovensky, veru mluvi napul cesky, napul slovensky. protoze vsude venku ma cestinu. vxcera nam logopedka rekla ze logo mame cvicit doma cesky. uz se vidim jak budu vercu ucit doma ř 😎

susik77
14. říj 2011

@sisstin = mozna budes prekavapena 😀

sisstin
autor
14. říj 2011

@susik77 mně to prostě přijde jako kravina, aby Slováci učili dítě česky...to samý, co vám řekla Kr, že by jste měli doma mluvit česky...to se prostě nedá. Jako jo, někdo umí česky normálně, jako kdyby to byl jeho rodný jazyk, nemá přízvuk a prostě mluví úplně normoš, to samozřejmě platí i opačně....ale ne každý to umí 😕 Když má Verča slabou receptivní, tak by problém být neměl s tou expresí 😕

susik77
14. říj 2011

@sisstin = to jo vcera mi to prislotakove divne=ta logo=davala ji opakovat ceske vety a ja jsem videla na verce ze ona by to klido zopakovala kdyby to bylo slovensky. ale jak na ni mluvila cesky tak bylo videt ze ma problem si to zapamatovat=ze proste aj ta melodie je jina jako zna od nas...

jolinka
14. říj 2011

@susik77
@sisstin
to je trosku z ineho sudka... ale spomenula som si na talianskeho chlapceka ktory chodi na dedinu kde staviame kazde prazdniny na 2 mesiace k slovenskej babke...tam ludia do slovenciny hodne miesaju zemplincinu, kadejake nespisovne tvary {hruza ked pocujem od svojich deti ze daco od susedovych pochytia... 😠 } No a ten chalan rozprava zemplincinou s talianskym prizvukom... proste kuzelne daco 😀 😀 😀 😀
on ani netusi ze vlastne nerozprava spisovne, prostre vstreba co sa mu nuka a hotovo

jolinka
14. říj 2011

@susik77 jj. a ako som pisala, prave tym ze sa tie jazyky podobaju ale predsa je tam vela odlisnosti hlavne gramatickych a tvare slov...tak je pre Vercu to tazke odlisit.

dadlenka
14. říj 2011

@susik77 ještě že nejste v Číně, to byste se teprve zapotili😀
@sisstin taky myslím, že je to blbost, to se potom vytrácí i ta intimita domova, jazyk matky je jazyk srdce...
Jinak z Kryštofa se stal iPhonový maniak, stáhla jsem mu nějaké aplikace na přiřazování, stíny, logické řady, puzzle, zvuky a taky třídění(třídí jídlo, hračky a oblečení) - a jde mu to, akorát u toho třídění je někdy nejistý a pro něj neznámé hračky rve do skříně s oblečením, takže na tom musíme zapracovat. Jediný problém je, že to mluví anglicky, takže jsem byla nucena vypnout zvuk, protože to všechno opakoval😀

sisstin
autor
14. říj 2011

holky, já furt musím myslet na to, co Tygr... 😝 😕 jsem z toho normálně nervozní 😅 😅 😅 tak snad to bude v poho 😝

@susik77 no ta dvojjazyčnost je prostě u jakékoliv poruchy řeči docela problém 😝 mně stačí, že je tu MP jednou za 14dní až tři týdny, a Tygr už hned říkal "vláčiky" a "vrany" apod. 😝

jolinka
14. říj 2011

ja inak nechapem, ze preco to ti ludia nevedia odlisit slovencinu od narecia, pletu to dokopy do nejakej hnusnej "gadzoviny". ja rozpravam plynule aj narecim ale prepnem do neho ako do uplne ineho jazyka. ak aj pouzijem narecove slovo v slovencine tak preto ze to pasuje do kontextu v ramci nejakej srandy a tak.. 😉

jolinka
14. říj 2011

@sisstin no to by ma zaujimalo ako Tygr vyslovi VRANY 😀 😀

dadlenka
14. říj 2011

@sisstin třeba to zvládne, děti budou stejné, třeba ještě dorazí ta druhá učitelka na odpolední 🙂 ale úplně tě chápu, pro něj je to nejistota, já bych taky nervačila..
Včera jsme náhodou jeli kolem školky, Kryštof začal volat děti, děti a tleskal a výskal radostí, úplně se mi udělalo zle☹

sisstin
autor
14. říj 2011

@jolinka něco jako "any" 😅 😅 😅 😅 a "áiky" 😅 😅 😅

susik77
14. říj 2011

@jolinka = aj veru ma v skolke kamaratku Laulu 😀

jolinka
14. říj 2011

@dadlenka vidis take daco by sa mi zislo, len v slovencine hm 🙂
Kati zase vcera pexeso na PC, nejake naucne jednoduche programy baby nepoznate? v slovencine.
my sme mali take ale po madarsky, dieta tukalo na tvary, farby, predmety, pojmy ako vlavo vpravo atd. a ten program stale dieta chvalil, komentoval... "najdi zlty stvorec, vyborne, ide ti to, to je zlty stvorec..."

dadlenka
14. říj 2011

@jolinka to by mě taky zajímalo😀

jolinka
14. říj 2011

@dadlenka chudacik, normalne mi je ho luto, ako by chcel za detmi a nechcu ho tam ☹

sisstin
autor
14. říj 2011

@jolinka hele, mrkni na autíky, chodí tam anka912 nebo tak nějak, a ona má nějaké "Martínkova zvieratka" a prej to děti baví, ale nevím, jestli to není už moc pro malý 😕

sisstin
autor
14. říj 2011

holky, já přemýšlím, že koupim k Vánocům Tygrovi kuchynku, maj i modrou 😝 akorát moc nevím, kam by jsme jí dali..sakra 😕 😅 😅 😅 to nevím, jestli by máma rozdejchala ještě mimo kolejí v obýváku kuchyn 😅 😅 😅

dadlenka
14. říj 2011

@jolinka tak nějaké hry na skládání, vybarvování a tak byly i na stránkách minimaxu www.minimax.tv ale nevím jestli to je i u vás, a na seznamu jsou taky dětské hry(teda aspoň byly)

dadlenka
14. říj 2011

@sisstin já bych ji koupila, vždyť je to in mít v obýváku kuchyň😀

sisstin
autor
14. říj 2011

@dadlenka no jako, u nás doma je to jak jedna velká herna, věčně všude bordel... 😝 v obýváku máme na poličce plyšáky a knížky 😅 😅 😅 v ložnici je balon a tříkolka atd. 😅 😅 😅

dadlenka
14. říj 2011
bodka70
14. říj 2011

@sisstin , ale ešte stále nemáš na Jolinkin 2-izbák so 6 osobami. 😀 😀 😀