Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenuskin
2. říj 2013

Holky , nezkoušely jste dávat dětem kyselinu pangamovou B15?Koukněte na interfernet.

abbie
2. říj 2013

@ba0terka ja som vcera bola kupovat neterke hupacie kresielko a predavac, s ktorym som bola asi 20 min. mi ani raz nepozrel do oci a pritom sa mu usta nezatvorili ... ale na druhej strane som bola aj s autikom, ktory mal cca 3 roky a ocny kontakt mal lepsi ako ten pan 😅

hrusti
2. říj 2013

@lenuskin Holky tady v diskuzi dávaly Pangavin, předpokládám, že to bude to, co píšeš.

sissmiss
2. říj 2013

@lenuskin my sme skusali. Neviem povedat ci s uspechom

lenuskin
2. říj 2013

@sissmiss A jak dlouho a změnilo se něco?

sissmiss
2. říj 2013

@lenuskin on stale napreduje, tak to neviem pripisat niecomu konkretnemu, stale je logopedia, skusili sme aj homeopatiu, tebokan.... Pangamin bral par tyzdnov, tak dva mesiace...Ale ako si mi to pripomenula, nasla som krabicku a este tam ma, takze douziva 😉

lenuskin
2. říj 2013

@hrusti Tohle je nějaký preparát DMG , tuším za cca 500 Kč, Pangamin je o něco levnější, jsou to kvasnice, ale asi je to pořád vitamín B 15.
Co je v příbalovém letáku:
DMG je relativně nedávno objevená sladce chutnající látka. Je to přírodní, jednoduchá stavební látka bez známých vedlejších účinků. Je řazena do skupiny vitamínů B a označuje se jako B15. V současné době je na její poznání konáno mnoho výzkumů a stále nabývá na popularitě. Zvýšený zájem o tuto látku spustili dva ruští výzkumníci (M. G. Blumen a T. L. Belyakov), kteří zveřejnili výzkumnou práci dokumentující významné zlepšení v řeči u 12ti ze skupiny 15ti mentálně postižených dětí, které předtím nebyly schopné komunikovat řečí. Dětem se podávala látka, která je známá pod různými názvy, jako kalcium pangamát nebo kyselina pangamová nebo vitamin B15. Dětem se nejenom zvýšila slovní zásoba, ale také začaly používat jednoduché věty. Také se zlepšil jejich mentální stav jako celek - dokázaly se lépe koncentrovat, projevovat větší zájem o hračky a hry. Následný výzkum odhalil, že základním faktorem, který stojí za úspěchem kalcium pangamátu je DMG. Krátce po publikovaní výsledků navštívil psychiatr Allan Cott Moskvu a přivezl si zpátky do vlasti (USA) malou dávku kyseliny pangamové, kterou v rámci své praxe podal mnohým dětem, z toho některé byly autistické. Mnohé z Cottových malých pacientů reagovaly stejně, jako ruské děti. Jedna z matek napsala: "Je to nejúžasnější věc, kterou jsem v životě zažila. (Dítě) Opakuje slova a odpovídá na otázky…".
Účinek látky je na dítěti patrný většinou za týden. U některých dětí nastanou dramatické změny po 24 hodinách. Nejviditelnější pozitivní změnou po nasazení DMG bývá zlepšení řeči, velice často rodiče zaznamenávají také zlepšení v chování.

Další výsledky z aplikace DMG jsou z Výzkumného centra pro problémové děti v Korei. DMG zkoušeli na 39 autistických dětí ve věku 3-7 let během 3 měsíců s těmito výsledky:
Pozitivní vliv u 31 dětí (80%) - tj. zlepšení v řeči, jídle, chování…
8 dětí mělo během prvních dvou týdnů problémy se spánkem
6 dětí bylo během prvních dvou týdnů experimentu aktivnějších

Aktivní látka DMG nemá vliv pouze na psychiku a pouze u dítěte. Její pozitivní působení je obecně známo také na imunitu. Při podávání látky laboratorním králíkům, se zlepšila reakce zvířat na infekci o 300 - 1000%. Látka také působí lipotropně, snižuje cholesterol v krvi a brání usazování tuků v játrech. Pomáhá při vylučování škodlivin z těla, prodlužuje životnost buněk. Používá se v prevenci aterosklerosy, jako ochranný prostředek znečištěného prostředí, proti stárnutí organismu, jako pomocný prostředek při cirhóze jater a při srdečních onemocněních. Snižuje tíživé účinky astmatu. U sportovců zvyšuje odolnost organismu. Lze ji použít k tlumení účinků stresové reakce, k ochraně poruch srdce a cév spojených s hypoxii, k výraznému zpomalení sklerotizačních procesů v organismu, při chorobách jater a k jejich ochraně.

lenuskin
2. říj 2013

@sissmiss když mu to nepomůže, tak ani neublíží. Já jsem už objednala ten dražší preparát, nemám co ztratit.

sissmiss
2. říj 2013

@lenuskin wau, znie to zazracne. Daj potom vediet ake mate vysledky s tym

lenuskin
2. říj 2013

@sissmiss určitě budu informovat. Ještě jsem k tomu přikoupila Q 10 pro děti a ginko biloba v kapkách. Tenhle koktejl by měl působit jako detox a výrazně podpořit mozkovou činnost. Aby nám pak Kuba nezačal ve 3 letech číst, psát a počítat 😀

sicinka
2. říj 2013

@lenuskin Vitamín B jsem dávala a žádný velký efekt to nemělo, jestli u nás něco uspělo tak to bylo EYE Q, ale jen to podpořilo nastartovaný vývoj. Doteď pokud má nějaké horší období začnu podávat na večeři tuňáka z konzervy a mám pocit, že to pomáhá 🙂 jinak o DMG a jiných doplňcích se dá hodně načíst tady http://bobin.blog.cz/1004/dmg-a-autismus
Jen bych byla opatrná je to doplněk uškodit to nemůže, na druhou stranu nečekej zázraky. Zezačátku jsem měla vždycky pocit že něco funguje úžasně, po pár dnech jsem se vrátila na zem.

bubliii
2. říj 2013

Ahoj, rada bych se pridala a posbirala rady a doporuceni. Mam dcerku 3r a je u ni podezreni na pervazivni vyvojovou poruchu. Moc nemluvi (vety nesklada skoro vubec nebo max. 2 slova), chybi ji ocni kontakt, podle logopedky i chybi "emotivni maska obliceje", je celkove trosku jina. Uz jsme absolvovali prvni navstevu na logopedii, v patek nas ceka neurologie a pak jeste psycholog a psychiatr. Chtela jsem poprosit, jestli doporucite dobreho psychologa v Brne, pediatra nam doporucuje Bily dum, tak treba nekoho odtamtud.

lenuskin
2. říj 2013

@sicinka Je mi jasný, že to není zázračný preparát, ale zkouším, co jde. EYE Q podávám už 3/4 roku a taky žádný zázrak, nejspíš ho to taky jen probralo z letargie. Třeba aspoň malý pokrok, to bych potřebovala vidět.

krystalka
2. říj 2013

Ahoj holky, dneska mám po hooodně dlouhé době zase jednou pořádnou depku z Jiříka ☹ ...byli jsme dneska u té nové logopedky, minule na první schůzce to vypadalo, že si docela padli do oka, ale to, co předvedl dneska 😕 - začalo to dopoledne tím, že prohlašoval, že tam nechce jít (přitom minule byl se mnou za jedno, že je fajn), když jsem se ho ptala, proč tam nechce, tak prý protože prostě ne.... Nakonec jsme tam došli, vypadal v pohodě, ale když s ním pak pracovala, tak působil jako retardovaný.... nezopakoval po ní ani tříslovnou větu, na otázku, co má chlapeček na obrázku (hračky), zašeptal, že neví, mluvil téměř nesrozumitelně, zaměňoval hlásky, což normálně nedělá...na otázku jestli zkusí říct tuhle větu, odpovídal, že ne...tohle nepředvedl snad ani na prvním sezení u logopedky před dvěma lety... ☹ . Ach jo, proč nemůže aspoň jednou někde předvést to, co opravdu umí, proč je doma tak neuvěřitelně ukecané, hlučné a živé dítě, které mluví v dlouhých souvětích, srozumitelně a používá slova jako "halucinace", zatímco kdekoli jinde působí jako tiché, zakřiknuté a špatně mluvící dítě? On fakt u toho působí, jako by byl zaostalý, před prázdninami například logopedce tvrdil, že nikdy neviděl pavouka, přitom jsme na něj koukali spolu xkrát.... Jako já bych ještě chápala, že se takhle chová někde, kde je poprvé, ale k logopedce ve školce chodí už rok, zná jí dobře, vídá ji často ve školce při různých příležitostech a stejně to není o nic lepší.... Za 14 dní máme jít k psycholožce Junkové a dost se bojím, že to bude stejné fiasko, jako dneska...jako, jak má posoudit, jak na tom je, když se tam bude chovat naprosto odlišně, než se chová běžně doma? Někdy si tak říkám, jestli tyhle vyšetření a terapie vůbec nám jsou k něčemu, jestli by nevyšlo nastejno ho prostě nechat se vyvíjet samotného, stejně nevidím moc velký rozdíl mezi tím, jestli doma něco děláme, nebo ne...prostě jde dopředu tak nějak sám od sebe, aniž by jsme něco nějak drilovali....A to vůbec nemluvím o tom, že za 3,5 měsíce jdeme k zápisu do školy ☹ . Dneska se mi cestou domů fakt chtělo brečet....po 2 letech, co na té dysfázii pracujeme, pořád vlastně jenom já vím, jak na tom opravdu je, jak je šikovný, že mluví prakticky stejně, jako stejně stará holčička od sousedů, která žádný problém nemá, naopak ona ještě neumí třeba "r", což Jiřík už jo...ale k čemu nám to je, když to vím jenom já a nejbližší rodina a ostatní mi to prostě musí jen věřit a nebo taky ne...?
A další věc - ani jsem vlastně nevěděla, jak se k němu dneska po tom fiasku chovat...vynadat jsem mu nechtěla, i když jsem chvíli fakt nebyla od toho daleko 😔 , ale on sám asi neví, co s tím, když jsem se mu snažila vysvětlit, že se nám paní logopedka snaží pomoct, aby se v tom mluvení zlepšil, tak mi na to řekne, že on přece mluví dobře...což asi z jeho pohledu jo, protože dost dětí ve školce je na tom hůř a s "normálními" dětmi z okolí se bez problémů domluví... Doma ho přimět k nějaké práci nebo činnosti, která ho nebaví, je prakticky nemožné, buď zdrhá, neustále do toho mluví o něčem jiném apod., nebo spustí hysterák....fakt se té školy začínám dost děsit...
Omlouvám se za takový román, ale potřebovala jsem se z toho nějak vykecat....vůbec nevím, co s tím...jedině ještě doufám, že by mi mohla nějak poradit ta psycholožka, tedy pokud tam budu mít prostor si s ní promluvit jen já sama, pokud možno bez Jiříka, alespoň někde trochu stranou, nechci to všechno probírat před ním a ještě mu tu jeho malou sebejistotu tím shazovat....

ba0terka
2. říj 2013

@krystalka aha,tak to je super 🙂

ba0terka
2. říj 2013

@sisstin aha,chápu. Tak to jo,takto oční kontakt má. Když ho zavolám,nebo řeknu,ať se na mě podívá,tak to jo. Aji když se jde pomazlit,tak se na mě dívá a nejvíc a to mi kouká fakt do očí přímo,pár centimetrů od hlavy,když dělá vylomeniny 😀 asi bych měla přestat kontrolovat každou prkotinku 😅

ba0terka
2. říj 2013

@lenuskin to je fakt. Taky by mě nikdy nenapadlo se zaměřovat na takovéto věci,ale ze všech stran se to na nás valí,každý si mele to svoje a já ho asi pak moc pozoruju 😕

ba0terka
2. říj 2013

@abbie jejky,to je hezké 🙂))

lenuskin
3. říj 2013

@krystalka Podle mého názoru a zkušeností se děti v cizím prostředí a naopak chovají prostě jinak. Mildu si ve školce pořád chválí, jaký je to šikovný a rozumný kluk a doma se chová jako pako. Tonda je doma jako uragán a když na něj promluví cizí člověk, tak kouká a nevydá ani slovo. I Kuba je doma podle mě celkem normální dítě ( až na tu komunikaci a tiky), ale u psycholožky chodí pořád do kola a kouká do blba.
Chápu tě, že jsi z toho smutná, protože jen ty víš jak na tom Jiřík je. Pak jsou všechny ty výstupy z terapií takové neobjektivní.

sissmiss
3. říj 2013

@krystalka Tak ma napadlo, ze ho nahraj na mobil ked ste spolu doma a hrate sa, ako rozprava, komunikuje, ako sa sprava, skus to tak spravit viac krat a skus jej to dat nech si to vie porovnat a lepsie s nim pracovat 😉

lenuskin
3. říj 2013

@krystalka No jo, to je pravda!!! Si vzpomínám, že mi psycho říkala, ať Kubu nahraju na kameru, aby viděla, jak se chová doopravdy.

sisstin
autor
3. říj 2013

@sissmiss
@lenuskin no ono třeba nahrání je důležitý při diagnostice, ale ne pak u terapií. Jelikož dítě bude ve školce, ve školce atd. ve stresu, čili se bude chovat jinak. Ale je důležitý, co předvede na těch vyšetřeních, ve škole atd, co umí doma je mu lidově řečeno "k prdu", když jinde to nepředvede.

Tygr taky umí milion věcí, ale doma, pak třeba u Baslíka odpovídá s latencí, strašně se bojí, aby to nebylo špatně atd. On to ví, čili tam to odbourávají 😉 nepracují třeba až tolik na nových dovednostech (to Tygr ani nepotřebuje zrovna), ale pracujou na tom, aby ty dovednosti, co má, taky uměl v reálu předvést a použít 😉

sisstin
autor
3. říj 2013

My po o valíme do Prahy na toho Maxíka a Elkonina, tak jsem docela zvědavá 🙂

lenuskin
3. říj 2013

@sisstin Určitě máš pravdu. Každé dítě jiné a musí se také přihlédnout k povaze. Mám kamarádku, která má holčičku a ta už teď chodí do třetí třídy, dobře se učí, v kolektivu je OK. Ve 4 , 5 letech byla zvláštní, co se týká chování v cizím prostředí. Jakmile někam přišly 'uzavřela se, neřekla téměř ani slovo a s odvrácenou tváří seděla mámě na klíně. Měla problém i ve školce dokonce ji učitelka doporučila navštívit psychologa.
Připadala nám divná, kamarádka z ní byla nešťastná, když viděla, jak se chová doma. Tam byla komunikativní, veselá.
A teď je všechno jinak.

sisstin
autor
3. říj 2013

@lenuskin to je právě třeba jeden z důvodů odkladu. Ono je hezký, že třeba už předškoláček umí číst, počítat atd, ale jde taky o to, jak to pak umí "prodat", zda nezačne koukat do země, když se ho učitelka na něco zeptá atd. Tohle je u nás furt obrovskej problém, respektive je to lepší jak dřív, kdy neřekl vůbec nic, ale jako dobrý to furt není 😝

lenuskin
3. říj 2013

@sisstin To byl zřejmě její problém, byla jinak moc šikovná. Holčička šla o rok později, stejně byla narozená v listopadu, tak se to hodilo.
Jsem zvědavá, jak to bude u nás. Kuba už aspoň k paci, paci, kolo kolo mlýnský přidal vařila myšička kašičku a začal ukazovat, kde má nos. Ale musela jsem mu to aspoň 100 x zopakovat. 😝 Co se týká kreslení, tak místo čmáranic, přidal čárky (vypadá to jako plot) Tak tohle už si snad do té paličky zapsal.
Jinak to ukazování obecně je pořád problém, minule ukázal na mouchu, ale zvedl celou ruku.

krystalka
3. říj 2013

@lenuskin
@sissmiss
@sisstin
Holky, díky za reakce, dneska už je mi líp, byli jsme ráno u školkové logopedky a Jiřík jako kdyby vycítil, jak mě to včera vzalo, tak dneska spolupracoval snad nejlíp za ten rok, co tam chodíme 😉 , v podstatě měl jen jeden zásek a to když po něm chtěla nějaká slova roztleskat na slabiky...to prohlásil, že ne a když se ho snažila přemluvit, tak se skoro rozbrečel, to dřív teda nedělal, dřív jen mlčel a zarytě koukal do stolu....No, ale nakonec se jí podařilo ho k tomu nalákat jinou pomůckou a najednou vysekl hromadu slov absolutně v pohodě, takže on to umí, ale nevím proč to dělat nechtěl, nějak poslední dobou nerozumím, co se mu v tý kebulce honí....
Jinak on se ve školce chová celkem uvolněně, tedy pokud si hraje s dětmi, nebo jsou venku apod....máme to i ve zprávě od školkové psycholožky, že když se zabere do hry a ztratí trochu kontrolu, tak je spontánější, i líp mluví apod. A školková logopedka tohle i ví, chodí ho poslouchat za dveřmi do šatny, když tam se mnou ráno mele jako o život 😉. Tak doufám, že u té nové se to časem taky zlomí. A jak to tak vidím, tak ten odklad nejspíš opravdu dáme, sice ještě nedávno jsem si říkala, že rok je dlouhá doba, že bude zase někde jinde, ale rozhodně se nechci unáhlit, uvidíme na jaře...Jako on nějaký velký suverén asi nebude nikdy, ale s tímhle by si ve škole asi fakt nevystačil... A říkala mi paní učitelka ve školce, že si mysleli, že Jiřík bude letos takový trochu "tahoun" v té třídě, protože chodí do stejné, co loni, půlka jich zůstala z loňska, druhá půlka je nová a vesměs mladší děti, než on, takže předpokládali, že mu to trochu zvedne sebevědomí, že tam bude za toho zkušenějšího, většího apod....ale zatím to tak moc nevypadá, jako bez problému navazuje kontakty i s těmi novými dětmi, ale žádný velký "kápo" z něj asi nebude 😉

lenuskin
3. říj 2013

@sisstin chci se tě ještě zeptat na jednu věc. Kuba je levák jako poleno. Nemůže to u něj být třeba ještě ke všemu možnému zkřížená lateralita, něco jsem o tom načetla, ale moc tomu nerozumím. ☹ Vím jen, že tyhle děti můžou mít taky problémy s učením. jestli o to něco víš, napiš, prosím.

lenuskin
3. říj 2013

@krystalka No vidíš, je to borec. Odklad není žádná ostuda. Mám sestřenici psycholožku (ne dětskou), a ta říká, že téměř všichni kluci by si zasloužili odklad. Jsou takový nezralý, hravý, nesoustředění. Víš, jak se o chlapech říká, že jsou to velké děti. 🙂

sisstin
autor
3. říj 2013

@lenuskin no já znám kluky (a není jich málo), co jsou naopak hodně šikovní atd, takže tyhle řeči mě docela rozčilujou 😉