Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenuskin
22. říj 2013

@sisstin Ano o PMR, ale nemluvila nějak nadějně. Kubův vývoj vidí na 15-17 měsíc a to prý je dost.
@lukyte to napodobování je super, to je dobrý 🙂

sisstin
autor
22. říj 2013

@lukyte mrkni mi do článků "jak rozvíjet řeč u batotat", tam jsou nějaký tipy a dole i odkazy na pomůcky, možná některý už ale nebudou fungovat 😉

sisstin
autor
22. říj 2013

@lenuskin Tygr v 27 měsících vývojově na 18měsíců, řečově na 15 měsíců. V 36 měsících vývojově na 36 měsíců 😉

lukyte
22. říj 2013

@sisstin Děkuji za upřesnění. Snad nam poradí na té Foni a logo. Třeba dřív byl strasny problém aby si hrál sám v pokojíčku nebo kdekoliv doma...ted si tam zaleze a 45min o něm nevím skládá kelímky, lego, jezdí si s autíčkama k tomu poslouchá Maxíky v radiu a je zlaty. Mudra říkala ze je dobře ze se dokáze zabavit a soustředit na něco sam.

lukyte
22. říj 2013

@sisstin Kuknu večer v klidu děkujíííí 😉

lukyte
22. říj 2013

@lenuskin Omlouvám se ale nevidím co jsi mi psala o tom napodobování...

sisstin
autor
22. říj 2013

@lenuskin já bych to neviděla nijak tragicky, že má v 29měsících PMR nemusí do budoucna znamenat MR 😉

lenuskin
22. říj 2013

@sisstin Ona tak trochu zabrousila do té ment. retardace a že prý ty děti mají určitý stigmata, jako mandlový oči, nižší čelo, jisté nerovnoměrnosti ve tváří apod., to Kuba nemá. Uklidnil mě trochu neurolog, že dělat předčasné závěry v tomhle věku je zbytečné. Junkové jsem říkala, že jsem doufala , že budu odcházet s vývojovkou a ona řekla, že to bohužel říct nemůže. Bohužel? Tak co ten náš kluk má za problém, nevím. Kéž by to u nás bylo jako u tebe.

lenuskin
22. říj 2013

@lukyte Myslela jsem , že napodobuje mamku. 🙂

sisstin
autor
22. říj 2013

@lenuskin ona se VD taky před třetím rokem nedává, my ji měli ofiko až ve 3,5, ve třech teda řekla, že to k ní asi spěje, ale předtím ji nezmínila vůbec, jen, že má opožděný vývoj a opožděný vývoj řeči 😉

lukyte
22. říj 2013

@lenuskin 😀 njn aspoň je důsledný 😀

lenuskin
22. říj 2013

@sisstin Třeba to vidím černě, ale dobrý pocit z toho nemám. Uvidím za půl roku.

ivular
22. říj 2013

Ahoj holky, dnes jsme byli s Jeníkem u logopedky a říkala, že jeho řeč vidí dost nadějně - že velice dobře rozumí (s tím ale problém neměl nikdy), slov má spousty a taktéž velice dobrou výslovnost. Když jsem jí říkala, že v jeho dvou letech nám nezávisle na sobě dva lékaři řekli, že to určitě bude expresivní dysfázka, nikoliv pouhý OVŘ, tak se dost rozčílila - že je neprofesionální v takovém věku soudit něco o dysfázii a že se s těmi unáhlenými prognozami setkává stále častěji.
Samozřejmě mám radost, ale v té školkové přípravce, kam chodíme, teda jasně vidím, jak strašně je Jeník pozadu se sebeobsluhou. On je prostě ve srovnání s vrstevníky mimino - ani přesně neumím popsat v čem to spočívá. Normálně se stydím přiznat, kolik mu je 😖 Tak nevím, jestli se i v tomhle směru bude konat zázrak jako s tou řečí.. Ani nevím, jak s tím pracovat..

hrusti
22. říj 2013

@sisstin To je mi líto, že jste u Junkové nedopadli dle tvých očekávání ☹

@ivular Gratuluji k posunu v řeči 🙂

Jinak my jsme byli dneska na kontrole na té neuro-vývojové terapii. Jeden cvik nám nejde, tak nám ukázala obměnu a dala další 2 jednoduché cviky. Na další kontrolu bysme měli jít před vánoci a to už by nám pomalu začala dávat cviky na tu jemnou motoriku. Tak jsem zvědavá.

@sisstin Jinak jsem se ptala, jak je to u starších dětí, které s tím začínají. Prý tím, že ty první cviky jsou na hrubou motoriku, tak u těch starších dětí ty pokroky nemusí být tak viditelné jako u nás, protože starší dítě je na tom s motorikou pravděpodobně jinak než 4-leté. Nicméně prý, pokud se neodblokuje ta hrubá motorika, tak ta jemná motorika a potažmo i řeč, bude naskakovat hlemýždím tempem.

sicinka
22. říj 2013

@lenuskin nevěš hlavu je malej a třeba moje dítě bylo ve dvou a půl docela hodně mimo s milionem autistických projevů (o kterých jsem nevěděla) a ve třech letech šel do školky, ten vývoj je u spousty dětí skokový. A hlavně i kdyby tam nějaká diagnóza byla tak lehká MR taky není konec světa, stačí se podívat jaké výsledky jsou s dětmi s downovým syndromem, pokud se s nimi dělá odmalička. A to máte přeci jen lepší startovací pozici 🙂

sicinka
22. říj 2013

Jinak si píšu s naší novou paní logopedkou ze školky a ptala jsem se po soukromých hodinách a zatím nám je nedoporučuje - sama mi psala, že Davida by na OVŘ ani netipovala. Ve skupině je mlčenlivý, ale zatím ho vidí pozitivně, kreslit nemusí, máme místo toho trénovat grafo. Ptala se na rodinné zatížení a samo ji zaujala sestra. Jinak jsem četla pár článků o vlivu potravin a napadlo mě se zeptat, jak na tom byli vaše děti s jídlem jedli normální vařené jídlo nebo trvali na skleničkách a kdy se vám povedl přechod na "normální" jídlo? U nás se od cca 8 měsíců skleničkovalo, absolutně odmítal jakékoliv doma uvařené jídlo (i přelité do kupované lahvičky) nešlo o konzistenci, ale o chuť Docela mě zaujalo že u nás skončili skleničky až kolem dvou let tím že přestal jíst téměř všechno, až na pár vybraných potravin a tohle ustoupilo až cca za půl roku, kdy nastartoval jeho vývoj. Nemyslím, že by to byl nějaký zásadní faktor (to je u nás rodinné zatížení), jen mě to zaujalo.

sisstin
autor
22. říj 2013

@sicinka Tygr do 18 mesicu jenom sklenicky, pak uz ani ty ne a normalne neji doted.

sicinka
22. říj 2013

@ivular na sebeobsluhu je nejlepší kolektiv bez maminky 🙂 Jinak bych si to rozdělila do nějakých malých cílů a snažila se postupně ty konkrétní věci trénovat a chválit a chválit. A chce si to na vše vyhradit spoustu času a pak trvat na tom že to zvládne a nepomáhat no (samozřejmě u věcí kde mu nebrání nějaký třeba motorický problém) U nás spousta věcí vždycky vyhořela na tom že jsem někam spěchala nestíhala tak jsem to radši udělala za něj, NA druhou stranu Dáda chtěl dělat věci sám, až mnohem později začal stát o pomoc, takže se mi možná radí jednoduše 🙂

sicinka
22. říj 2013

@sisstin já nejdřív narazila na články od Strunecké o tom že ve spoustě lahviček je skrytá nejrůznější ečka, potažmo glutamát, pak jsem našla i nějaké další zahraniční texty, kde psali o souvislosti s autismem. Mě jen fascinovalo jako malý trval na skleničkách ač jsem se mu pořád snažila nabízet jiné jídlo,, až jsem to časem vzdala, pak přestal jíst i ty a žil o rohlíku, mléku a ovoci 🙂

sicinka
22. říj 2013

@sisstin a co rýma? za nás zabírá bazén se slanou vodou, ale to vám nepomůže. Imunoglukan jsem dávala celé jaro a nic, pořád měl tu divnou rýmu s kašlem a nemocný nebyl. Ted to zatím vypadá dobře, ale zatím čerpáme z toho že byl celkem 3 týdny u moře. Taky čekám kdy to začne nanovo.

krystalka
22. říj 2013

@sicinka - my jsme jako první příkrmy začali dávat skleničky a to už někdy v 5. měsíci, protože tou dobou vypil přes litr Nutrilonu a stejně měl hlad...skleničky jedl dobře, domácí vařené taky, ale pak někdy kolem 1,5 roku začal s jídlem dělat drahoty a v podstatě se to o dost zlepšilo až někdy kolem 4.roku. Ale doteď například jí jen minimum čerstvého ovoce a zeleniny - z ovoce jen jablko, banán, v létě se nechal přemluvit na meloun...ze zeleniny jen okurku, velmi výjimečně kousíček mrkve nebo papriky... nikdy moc nemusel maso, zato přílohy jí všechny klidně i samotné, je knedlíkový a těstovinový, má rád omáčky, miluje všechny mléčné výrobky a je dost na sladké - miluje tvarohové koláče a buchty, bábovku apod. A jak jsi psala o těch skleničkách - že nefungovalo přelít domácí jídlo do skleničky...tak já takhle zkoušela na Jiříka vyzrát s jahodama, že jsem mu kousíček jahody rozmačkala do jahodové přesnídávky a on to samozřejmě okamžitě poznal 😉.
My teď s jídlem řešíme trochu jiný problém, ale už z toho taky rostu - totiž to, že on u toho jídla nevydrží sedět, maximálně, když mu k tomu pustím JimJam, tak to u toho aspoň sedí, i když někdy se taky různě povaluje po židli apod., ale zase když u toho kouká na telku, tak jí trochu omáčky s přílohou klidně i hodinu! Když sedí s námi u stolu, tak si hraje se vším, co je v dosahu, každou chvíli něco na stole shodí, i když všechno odklidíme, tak si hraje klidně i s příborem nebo prostíráním, každou chvíli vstane a pro něco běží apod....jako já ho do jídla nenutím, když nechce jíst a vím, že hlad určitě má, tak mu dám jen maličko, to většinou nakonec jde jíst, ale i tak pořád někam odbíhá...zkoušela jsem mu to jídlo i sebrat, ale to pak zase dělá scény, že to jíst bude, tak si k tomu sedne, ale za chvíli už zase dělá to samé....jako já se zase do něj snažím aspoň na ty hlavní jídla dostat co nejvíc, protože on třeba když jsme venku, tak si sám od sebe na svačinu vzpomene třeba až když už máme jít domů na večeři, on je takový typ, že kdybych ho nechala jíst tak, jak si řekne, tak nejí skoro vůbec a pak chytá hysteráky z hladu, to samé má s pitím, on je schopný lítat celé odpoledne na kole a sám si vůbec pro pití nepřijde, kdybych mu to nestrkala průběžně do ruky, nebo spíš pomalu až do pusy, tak se prostě za celé odpoledne klidně vůbec nenapije...je teda fakt, že on to asi dohání pak u jídla, protože každé jídlo docela dost zapíjí... No, momentálně mi přijde, že jí celkem všechno, co mu dáme, ale to divadýlko kolem toho, to je děs, nějaké klidné rodinné posezení u jídla, o tom si můžeme nechat jen zdát, to se povede tak 3x do měsíce, jinak ho prostě necháváme jíst v obýváku u pohádek a my se v klidu najíme v kuchyni u stolu...jinak je to utrpení pro všechny - on u toho není schopný v klidu posedět a v nějakém rozumném čase to dojíst a my se zase nemůžeme dívat na něj, co u toho dělá...jemu by prostě asi nejvíc vyhovovalo sníst po ránu nějaký "amaroun", aby mu to vydrželo na celý den a už se nějakým jídlem pak nemusel zdržovat 😝

mvmk
22. říj 2013

@ivular promin, ze jsem neodpovedela, ale vratim se domu a uz muj syn lezi s akutni laryngitidou a 40 horecky v posteli 😝 doufam, ze nas to nepostihne taky, jinak to malou urcite hodi zase nekam dozadu 😒 . Byla jsem v Boskovicich, bylo to fakt super 😉 hodne jsme se naucily, super rahabilitace zlate sestricky i doktorky, byl to pro mne balzam byt proste v domacim prostredi, kde vis co te asi ceka, mala skvele komunikovala, hlavne se ji zamlouvaly pani uklizecky 😀 hrala si s detma komunikovala, tam bylo hrozne moc videt, ze te nemcine proste tolik nerozumi a nemuze komunikovat proto ma blok se zapojit. Dnes jsme byly na hristi a ona vylozene rekla ze si chce hrat s detma, ale netroufala si a drzela se mi za ruku, zatim v Cechach se proste zasila s nejakym deckem do pokoje a rekla at jdu pryc 😅
Co mi ale nadale dela vrasky, ze zatim se v jejim projevu neobjevuji zadne spojky predlozky, stale necasuje ani nesklonuje 😝 Prestala se oznacovat uz skoro uplne v 1 os. a rika uz jen sve jmeno 😝 Dnes treba, Emma hrat pisek, Mama sup, jdeme 😨 Jako fakt mazec. A to uz ma 3,3 roku ☹
A nevim jestli jsem to tu nekde docitala, ale nekomu dali MR v 2,5 letech? Ty jo a ja jsem to tam vylozene probrala s detskou i s dbrou ergo. a ty se dusovaly ze MR se proste do 5-6 let nedava protoze u nekterych deti CNS proste vyzrava pomaleji a k nejvetsim skokum dochazi prave mezi 4-6 rokem. Samozrejmne pokad to neni uplne evidetne zpusobeno nejakym syndromem, ci tam neni opozdeni vic jak o 1,5 roku. Mozna ze se prece jen dostanem nejak tam 😝

krystalka
22. říj 2013

@mvmk - tak Jiřík třeba o sobě začal mluvit v 1.osobě až snad někdy ve 4 letech, do té doby to bylo Jiřík hají apod., on ve 3,5 teprve začal dělat právě tyhle dvouslovná spojení, o nějakých předložkách a spojkách jsem si mohla nechat jen zdát, v necelých 4 letech tvořil věty typu - Máma, Jiíš (Jiřík) ven ne, bum bum bum - což znamenalo, že maminka s Jiříkem nepůjdou ven, protože tam prší (padá déšť-bum). Časovat a skloňovat začínal taky až hodně po 4.roce...

zuzka84
23. říj 2013

Ahoj holky,
trochu vás tu šmíruju 🙂 . už jsem si párkrát psala se sisstin. Od té doby jsme tedy byli poprvé na logopedii , ale návštěva mi přišla taková spíš seznamovací a podruhé jdem po 2 měsících - taky jste to tak měli na logopedii ?
náš Daneček začal později mluvit , před 3. narozeninama začal občas něco opakovat , to mu vydrželo až do 3,5let kdy nám asi začal více rozumět a chápat co říkáme. Teď mluví dost , ale ne moc srozumitelně , a to svoje - jako vést rozhovor není pro něj 😀 , on má svoje příběhy (většinou vymyšlené) , které vypraví a tak to prožívá , že mu za chvíli není vůbec rozumět nebo se zasekne a jakoby koktá. Má strašný problém mít oční kontakt - s námi doma ne , to vůbec, proto jsem si toho všimla až když mi to řekla učitelka ve školce , kde s tím má velký problém a také s babičkama , tetama má problém jak s očním kontaktem , tak s mluvením - většinou je ignoruje . no nás někdy také 😀 . Také od miminka špatně snáší změny, věci musí mít na svém místě a nesnáší když je i malinko umazaný, poslední dobou i kvůli všemu hned hystericky brečí. Tak to je takový to zvláštnější , jinak je to celkem normální kluk , si myslím 😀 . Měl jste to někdo podobně s dítkem ?
Daneček teda má v důsledku hypoxie v těhotenství trvale rozšířené mozkové komory a do půl roku jsme chodili na utz mozku. Ale vývoj byl normální , tak pak už jsme nemuseli chodit. Jen možná proto mám blbý pocit a furt na něm něco hledám 🙂

bubliii
23. říj 2013

@mvmk dcera ma taky 3,3 a "ja" jsem u ni zatim neslysela, ani sve jmeno nerika, jediny co pouziva je "moje" to slycham hodne 🙂 hlavne od doby co ma bratricka. Predlozky a spojky taky nepouziva, casovani a sklonovani taky ne. Jestli by se "ja" melo objevit nekdy kolem 3. roku tak treba to jeste prijde.

Viki jednu dobu taky preferovala sklenicky a domaci nechtela, ale zacla jsem ji do sklenicek primichavat domaci a tak si pozdeji dala rict. Ted uz ji jen domaci a v podstate sni vsechno, krome vetsiny zeleniny, ta musi byt jedine jako omacka nebo polivka, syrovou ani nahodou.

@sisstin koukala jsem na tvoje clanky a jsou super. U tech tabulek vidim, ze Viki je u hodne veci hlavne v motorice vepredu ale to mluveni a porozumeni je fakt bida.

sisstin
autor
23. říj 2013

@zuzka84 no návštěva logopeda na pojištovnu je o ničem bohužel, myslím v těch termínech. My chodíme k soukromým, a to je každý týden. Jako záleží, co má dítě za vadu, pokud jen patlavost, tak asi jednou za měsíc stačí, u takovýho závažnějšího OVR mi to přijde málo a u VD vyloženě nedostatečný 😉

@bubliii no ono to tak je, že ta děcka s receptivní jsou motoricky šikovné a v sebeobsluze taky dobré (narozdíl od té expresivní VD), ale zas jsou tam problémy v chování atd. 😉

bubliii
23. říj 2013

@zuzka84 my byli na logopedii poprve koncem sprna, pak si me pozvala ted na zacatku rijna bez dcery, to mi ukazala co s ni delat a ted jdeme az v listopadu.

sisstin
autor
23. říj 2013

@zuzka84 a u vás se mi zdá, že bude problém v tom porozumění hlavní, proto nedokáže vést rozhovor, má takovou náladu atd., tam je to už trošku závažnější a chce to logopeda, co ví, co to obnáší 😉

bubliii
23. říj 2013

@sisstin tak to sedi, bohuzel i ty problemy v chovani. 😉

sisstin
autor
23. říj 2013

@bubliii jako bývají až tak samostatné, že radši, než aby si řekli (naznačili atd.), tak si vše udělaj sami 😉 takže pak vysypaný cornflaky, vylitý mlíko, počůraný kalhoty zmuchlaný někde atd. 😉