Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
18. říj 2016

@aaa - do školy chodí na Radlickou, kousek u metra je tam škola pro sluchově postižené děti a v rámci ní tam fungují logopedické třídy pro normálně slyšící....je jich ve třídě 7, mají 2 hodiny skupinové logopedie týdně navíc k rozvrhu a průběžně si je podle potřeby logopedka bere individuálně....první třídu mají rozdělenou na dva roky....pro něj je super ten malý kolektiv, větší pořád moc nedává, tak do 15 dětí by to bylo ok, ale 20 a víc už moc ne....a ta první třída na 2 roky se nám zamlouvala i kvůli tomu, že on už se ve školce nudil, do klasické školy bychom rozhodně dávali odklad, tak tohle bylo takové ideální - už se nenudil ve školce, ale pomalu se rozjížděl s učením ve škole....jinak jedou podle běžného plánu, jen to mají o ten jeden rok posunuté....takže ve finále to vyjde stejně, jako kdyby ten odklad měl.....

krystalka
18. říj 2016

@aaa - a Tyršovka je v pohodě, co chodí syn do školy, tak chodíme v případě potřeby tam a jsme spokojení....oni chodí právě i do naší školy dohlížet a konzultovat...

thinulka
18. říj 2016

@sisstin uz som ho objednala na usne i ked mne sa zda ze pocuje perfektne.dokonca sa otoci aj ked nieco suchoce na chodbe ale akonahle ho volam ja tak nic.on sa niekedy otoci ale len na jeden krat z desiatich. A co ma dnes dostalo je ze sa naucil davat pa pa aj ked to je mechanicky ziadne emocie pritom niesu ale dava.ako je prosim ta toto mozne ze sa to naucil ked "nerozumie"ako sa vola?

aaa
19. říj 2016

@krystalka Tak ta skola zni hodne dobre ☺
Do Slunicka jdeme uz pristi tyden ve ctvrtek, necekala jsem, ze to pujde tak rychle. K tomu mame v pondeli nasi logopedku, je nova, ta puvodni sla na materskou. Uvidi syna poprve, novych nazoru tedy bude dost, pak uz jen vybrat, co bude pro maleho nejlepsi ☺

cacenka_d
19. říj 2016

@aaa Jo, prave trosku sileny datu, tak zkusime tu tyrsovku kdyz tak jeste po foniatrii.

tamamapraha
20. říj 2016

¨Praha - konkrétně praha 4/11 - otevřely jsme si s kolegyní malou soukromou školku - má děti s vývojou dysfázií..umí to s komunikačníma kartičkama...takže jsme sly touhle cestou.. 😵 potkávají se u nás "různě" děti a je to moc fajn

gabbucha
20. říj 2016

@tamamapraha Dobrý den, mohu poprosit o kontakt na tuto školku?

josefina79
20. říj 2016

@tamamapraha prosím taky o tip, kamarádka asi bude potřebovat. dekuju

porrima2
20. říj 2016

@tamamapraha mohu taky poprosit o kontakt?

aaa
20. říj 2016

@gabbucha Myslím, že je to tohle https://www.facebook.com/tamamacz/?fref=ts
Do nedávna jsme bydleli na Hájích a byla o tom zmínka ve skupině na FB.

tamamapraha
20. říj 2016

Ano - jendá se o lesanata.cz 🙂 tamama nakonec bude pouze kavárna u nemocnice krč pro maminky s dětmi 🙂

tamamapraha
20. říj 2016

nebo pokud na Vás někde "koukají" divně - tak k nám můžete přijít třeba..na kroužek 🙂 u nás se Vám to nestane..(vím, že je to nepříjemné...)

zuzihonzi
20. říj 2016

@simasek ahojky ja doufam ze ano , mame silenou echolalii .. Byla jsem uz u dvou psychologu a vsichni mi tvrdi ze spis VD nez autismus . Ale zacal mit ritualy porad mluvi o tom samem nechce jist nejsemsi tak jista a bojim se

sisstin
autor
20. říj 2016

@tamamapraha super, kontaktni skupina 🙂 skoda, ze tu nic takovyho neni :/ pro dceru by se mi to libilo 🙂

sisstin
autor
20. říj 2016

Jo a jinak, Justy ma uz 7 slov 🙂

tamamapraha
20. říj 2016

@sisstin no jo musely jsme si to udelat protoze jsme nemely kam dávat vlastní děti.. ☹

sisstin
autor
20. říj 2016

@tamamapraha ja mam takovou predstavu po RD, jenze chybi kapital vstupni...

simasek
21. říj 2016

@zuzihonzi
Tak Filipko ma tento pondelok tri roky. Hovorí len svojou hatlaninkou, porozumenie tiež zlé, zopakuje pomne niekedy slová ale potom ich sám nevyužíva, eeg má čisté, Jánosiková mu dala diagnózu expresívny porucha reči čo mne ale príde ze dala zle, skôr je to zmiešaná.
Koľko má tvoj malý rôčkov a aké má porozumenie?

zuzihonzi
21. říj 2016

@simasek ahojky tak Honzik bude mit v unoru 3 roky , nerozumi skoro vubec jen treba jdem papat jdem ven , kde je , ukaz nos atd .. Jinak otazky opakuje nerozumi , vzteka se ma uz i ritualy , casto se vraci k vecem jakoze vzpomina porad neco co zazil a porad dokola, jinak dobry ocni kontakt smeje se chce s trbou komunikovat ,, co dela ten tvuj Filipek ?

simasek
22. říj 2016

@zuzihonzi
Filip rozumie veciam ako, poď papať, umyť si ruky, pišať, sadni si, daj, poď. Počítať vie ale nerozumie tomu, rád stavia lego, púšťa si vláčik, auto, hádže loptu, samozrejme iPad obľúbená je teraz včielka Maja, chce aby som sa zapájala do všetkého čo robí, sám od seba sa zriedka niečoho chytí, von má rád odrážadlo, hojdalky, šmýkalky, obľubuje dopravné prostriedky, rád sleduje semafor, rád kreslí ale ak mu ja predkreslím a on to potom prejde pomne, ale to tiež len na takej tabuli kde sú také krúžky s uchytkou. Keď mu niečo nejde alebo nechce niečo robiť hneď sa rozčúli alebo plače. Opakovať slová začal nedávno ale tiež je to veľmi zriedka, až ma to prekvapí ked zopakuje Tiež povedal pár slov ale potom akoby ich zabudol a prestal používať. Som z jeho správania hotová , na nervy, na prášky

francula
24. říj 2016

Caute dievcata, chodime k dvom logopedickam a od jednej chodim vzdy s tazkym pocitom na srdci. Risko sa tam uplne neprejavi, ona hned od neho chce, aby na prve vyzvanie zareagoval, mysli si o nom, ze je na tom neviem ako zle. Za ulohu mi dava aspon z mojho poladu cvicit uplne zakladne poziadavky ako pod, daj, cikat, hanbim sa pred nou s Riskom rozpravat, lebo odo mna vyzaduje uplne co najjednoduchsie pokyny a ja to tak neviem. Pritom Risko nema problem s porozumenim, rozpravamna neho rozvitymi vetami, ani nemusim mu priamo povedat a urobi, co vyzadujem. Vsetko vie, ako sa pouziva, ma ja dobre logicke myslenie. Ona mi dnes naznacovala, ze urcite ide aj o mentalne postihnutie, kedze ten vyvoj je nerovnomerny a rec je na tom najhorsie. Ako mama viem najlepsie, co Risko dokaze. Viem aj, ze nie je to standardne dieta, a preto s nim chodim od dvoch rokov k odbornikom. Nepaci sa mi takyto pristup odbornikov, ze z polhodiny posudzuju a odpisu dieta. Najradsej by som jej ukazala video z domaceho prostredia, aky je Risko sikovny...

cacenka_d
24. říj 2016

@francula A na ORL byl? Moje starsi dcera prave byla na vsechno moc sikovna, jedine co byla rec a nakonec se zjistilo, ze je to jen zvetsenou madli, bohuzel po roce co se cekalo, ze se proste z huhlani stane rec, dneska me to mrzi, ze protoze je takova dost rychla 🙂 a jak mluvi rychle a zacala pozdeji a uz mela spatne navyky, tak se to hur preucuje

francula
24. říj 2016

@cacenka_d ano boli sme a aj mu chcel mandle vybrat, kedze Risko mal dost problem aj so slinenim, ale podla slov lekara mandle neboli akutne velke. Podla velkosti ich Dr oznacil cislom dva a mandle vybera, ked ich posudi na cislo 3. Mali sme sa sami rozodnut, tak sme si povedali, ze pockame. Risko ale nema problem len s recou, on ma celkovo oneskoreny a nerovnomerny vyvoj. Jedine sebaobsluha a socialna oblast mu vysla primerana veku. ruba a jemna motorika rok oneskorenie a rec az dva roky... Risko ma vsak nalez na mozgu, v motorickej casti ma dve miesta, kde chyba myelin, na EEG mu vysla vysoka aktivita mozgu. Zaciatkom novembra ideme na kontrolne EEG, som velmi zvedava, ci tam bude zmena...

janoulek25
25. říj 2016

@franculaahoj, to je mi líto s tou logopedkou, já bych asi tu logopedku vyměnila, ono nemá smysl, když te stresuje, naopak by spíš měla povzbuzovat a ne tě srážet dolů. Když je to v té motorické oblasti, tak to by nemělo mít vliv na intelekt ne? A není možné, že má vývojovou dysartrii? Jinak moje dcerka má také právě nález na MRI jí zase chybí část mozečku a ten má také vliv na motoriku tak ona je celkem dost neobratná kvůli tomu a právě dysartrii má, ale ona má jen lehkou, tak u ní se to projevuje horší výslovností.

cacenka_d
25. říj 2016

@francula To vubec nevadi, Lucka mela pouze na stupni 2 (viditelne) a na sale nakonec byla 2x dele, protoze to mela cele zatlacene dovnitr a nebylo to proste videt. Nerikam, ze to musi byt i u nej, ale tenkrat jsem ji rozumela jen ja a po mandlickach najednou vsichni 🙂

francula
25. říj 2016

@janoulek25 no som rozhodnuta, ze v decembri k nej pojdeme posledny krat. Ja som od nej potrebovala poradit hlavne v oblasti orofacialnej stimulacie. Mozog je pre mna jedna velka zahada, hovori sa, ze vie byt natolko plasticky, ze ak je tam nejaka vada, vie si najst ine cesticky k splneniu cielu. A co vam doporucuju robit v pripade vyvojovej dysartrie?

kika_21
25. říj 2016

@francula Nic jí neukazuj, změň logopedku. Má být hodná a trpělivá a tahle taková není.Měla jsem syna uzavřeného do sebe, pak se tam těšil, odcházela jsem vždy s dobrým pocitem-tak to má být.Vždyť dítě má se rozvíjet, nemá ho nikdo srážet-u nás to byl rozhovor syna s logopedkou, já jsem pouze působila jako doplněk, když neuměl vysvětlit něco-např. kornoutek na zmrzlinu-nejedl ji, nebyly tenkrát bezlepkové, tak to neznal. Jinak si s ním hrála-obrázky, stavebnice a povídali-na doma notýsek, tam měl úkol, co máme cvičit a dával si sám razítka , když u log. uměl dobře, když se snažil.

janoulek25
26. říj 2016

@francula Právě tu orofaciální stimulaci, a musím ríct, že fakt to pomáhá, ona malá má i problém s kousáním, kouše hrozně pomalu, u ní je největší problém, že má slabý jazýček tak nám na něj dala logopedka cviky. Ano i nám právě říkali doktoři, že nevadí tolik anatomická vada, že mozek si umí najít náhradní spoje.

francula
26. říj 2016

@janoulek25 Risko zase s hryzenim nikdy problem nemal, on ma oslabenu spodnu peru a jazyk. Doporucila vam logopedicka logovibrator? Celkom fajn vecicka, aj ked aj na toto musime Riska dost motivovat 🙂