Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
8. zář 2013

@saurian Predskolni a mimoskolni pedagogiku 😉 musim mit ped.minimum, pak bych rada na specku, ucit v MS neni muj konecny cil 😉

sisstin
autor
8. zář 2013

No jinak furt ted vstavame v 5:45, takze je nedele a ja jsem od pul sedmy vzhuru, pritom do prace jdu az v devet ze 😝

saurian
8. zář 2013

@sisstin
to zo mna bude zas coskoro ing a v danej situacii aku mame doma neviem ci to veru naplno vyuzijem a ci by mi momentalne nebola prospesnejsia tiez nejaka pedagogika ci logopedia a pod.
tak drzim palce 🙂

ivular
8. zář 2013

@ba0terka Ahoj Terko, vítej do klubu 😉 Když si tak čtu co píšeš, tak jsem fakt šťastná, že sisstin založila tuhle diskusi a já na ni včas narazila, takže jsem pomalu a jistě zahájila diagnostiku syna v jeho 2 letech. Řekla bych, že u vás je fakt klíčový výběr lékařů, kteří budou vašeho syna vyšetřovat. Je to sice smutné, ale rozhodně bych nechodila jen tak naslepo k lékařům, o kterých si předem nejsem jistá, že svoji práci zvládají opravdu dobře. A ty informace o kvalitě jednolivých lékařů a pracovišť mám z diskusí maminek se stejně starými a stejně problematickými dětmi. Chodit někam naslepo s sebou vždy nese riziko, že v lepším případě od nich budete odcházet jako ty uzlíčky nervů o kterých píšeš, v horším případě se špatnou diagnózou, která vás zbytečně zavede na slepou uličku a vezme další drahocenný čas. Doporučuji tomuto fakt věnovat úsilí a za lékaři klidně dojíždět i do vzdálených měst. Držím pěsti!

sisstin
autor
8. zář 2013

Holky, jinak ve středu budeme s @kajizsek okolo druhý v Hafíkově, nechce se někdo přidat? 🙂 😉

christianac
8. zář 2013

@krystalka jj ty hvězdičky 😀 u nás je zase signál to, že se má jít spát pohádka život v Africe nebo zvířátka z Afriky, teď nevím, ale je to taky kreslené a někdy i vtipné. Pingu je stejně nejlepší 😉

Zítra k nám přijde ta paní z rané péče, tak jsem zvědavá. Dokonce jsem kvůli ní pekla 😎 teď ještě uklidit 😖

krystalka
8. zář 2013

@sisstin - hmm a já jsem z celého týdně zrovna jen středu a čtvrtek celé v práci ☹ , škoda, no snad to někdy vyjde...

krystalka
8. zář 2013

@sisstin - u nás se to ranní vstávání teď nějak změnilo, prakticky až do konce prázdnin pořád vstával před šestou, tak jsem si říkala, že je to super, že ho nebudu muset budit do školky...no a bum, o víkendu před začátkem šk.roku najednou začal vyspávat, takže teď má většinou ještě v půl sedmé hlubokou půlnoc a trvá mi třeba čtvrt hodiny, než ho vůbec probudím...bavili jsme se o tom ve školce s paní učitelkou a říkala, že u těch předškoláků se to kolem tohohle věku většinou láme a začínají ráno víc vyspávat - samozřejmě asi ne všichni...

sisstin
autor
8. zář 2013

@krystalka no my musime vstavat, v sedm uz jsem v praci, jinak spi tak do osmi 😉

krystalka
8. zář 2013

Jinak holky, Jiřík má čím dál lepší vyjadřování a hlášky, používá takové výrazy, jako "křížem krážem", "coby dup"...apod., dneska jsem si s ním hrála na zahradě na písku, něco jsem mu pomáhala stavět a on mi povídá "to jsi hodná, že mi to pomáháš dělat, bez tebe by to nebylo k ničemu!" 😅 - vůbec nevím kde k takovéhle frázi přišel, ale on hodně pochytí buď z toho JimJamu a nebo ještě víc z knížek, minule mi povídá u Člověče nezlob se - "tak a teď tě můžu vyhodit a pak uvidíš ten sekec" 😀 - pak jsem zjistila, že tohle spojení bylo v jedné knížce o mašinkách, poslední dobou, když po něm chci něco, co jemu se zrovna nechce, na to říká "co si to dovoluješ? - poprvé mi málem vypadly oči, ale večer čtu pohádky o mašinkách a na co tam nenarazím... 😀 . Přitom on tu odposlechnutou frázi používá naprosto adekvátně i v jiných situacích a to jsem si myslela, že dysfatikům tenhle cit pro jazyk chybí - tak mám z toho vlastně velkou radost 🙂

krystalka
8. zář 2013

@sisstin - no, my když mám volno, tak vstáváme do školky v půl sedmé, když jdu do práce, tak v šest 😉. Zítra budem vstávat dokonce v půl šesté, protože mají být ve školce nejpozději v 7:15 - jedou do Planetária na pohádku O rozpůlené hvězdě...

krystalka
8. zář 2013

@ba0terka - ahoj, jak už psala Sisstin, rozhodně bych šla jinam, i za cenu toho, že za psycholožkou a dalšími odborníky pojedete do úplně jiného města, my jsme z Prahy, takže všechny odborníky máme tady, ale jezdí sem i lidi z celé republiky... můj syn má vývojovou dysfázii a ve 3 letech měl asi 40 výrazů typu - ham, tam, bum, hačí, hají...slova nespojoval, to začal až ve 3,5... Těsně po 3. roce jsme jako první kontaktovali logopedku, ta nám doporučila nějaké postupy jak s ním pracovat a objednala za půl roku...za tu dobu malý přidal asi 5 slov ☹ - jinak rozuměl, domlouval se taky rukama nohama, na všem jsme se domluvili....pak jsem našla kontakt na Speciálně pedagogické centrum a začali jsme tam chodit na logopedii, pak tam s ním začala pracovat i speciální pedagožka a nakonec po roce chození, mi ho přijali do speciální MŠ, u které to SPC působilo. Strašně mu to tam svědčí, v klasické školce by byl v tom velkém počtu dětí úplně ztracený, tady jen rozkvetl. A to jsem si taky ve 3 letech říkala, že snad nikdy nebude normálně mluvit ☹ . Absolvovali jsme pak ještě i vyšetření sluchu na foniatrii...k psycholožce jdeme až teď, v lednu půjdeme k zápisu do školy, budeme dávat téměř jistě odklad. Ale mluví už prakticky normálně, ještě musíme dopilovat výslovnost a něco málo z gramatiky (např. zvratná zájmena a slovesa - mluví stylem "když já byl tam, tak tam já viděl...") - ale mluví, tak Tě chci jen povzbudit, že pokud normálně rozumí, tak myslím, že ta šance, že bude normálně mluvit, tam určitě je 🙂 . U nás nastal větší rozvoj řeči kolem 4.roku a úplně největší rychlost nabral před 5.rokem 🙂

hrusti
9. zář 2013

@sisstin Honzík dobírá zítra antibiotika, takže my se bohužel také nepřidáme ☹ Užijte si to. Snad to vyjde někdy příště 😉

@krystalka Já jsem tedy na ranní vsstávání zvědavá. Honzík ted běžně vyspává do 7 hod. a déle. Jako když jsem ještě doma na "mateřské", tak to jde, ale až půjdu do práce ...

@ba0terka Podle toho co píšeš, tak se nedivím, že na tebe paní psycholožka nezapůsobila. Určitě zkusila i jinou psycholožku. Sisstin už tu několikrát zmiňovala např. Kamilu Wawroszovou http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/

krystalka
9. zář 2013

@hrusti - Jiřík byl právě doteď ranní ptáče - večer usínal mezi 19. a 20. hodinou a ráno vstával s železnou pravidelností v 5:45 - ať byl všední den, nebo volno..až do konce těchto prázdnin 😉 ...teď, když ho nevzbudím, tak se sám budí tak kolem 7, o víkendu to bylo dokonce až skoro v 8h...Takže ráno do školky ho musím budit, ale zdá se, že už si na to zvykl, minulý týden to první dva dny nebylo nic moc, ve středu úplně krize, že vstávat nebude a nechce do školky, protože je ospinkanej a v pátek už to bylo v pohodě. Dneska jsme kvůli tomu výletu do Planetária museli vstávat v půl šesté a zvládnul to úplně v pohodě, zahnala jsem ho včera večer do postele už po sedmé, ale stejně si tam skoro do osmi něco vykládal 😀 . Tak jsem ho dneska nechala ve školce spát, tak se kdyžtak dospí tam a nebo si aspoň odpočine...
Ale aspoň se mi to dneska hodilo, že jsme šli brzy ráno, v Lidlu měli nepromokavé bundičky a spoustu dalšího oblečení, takže jsem ještě sehnala, co jsem potřebovala 🙂 , vypadá to, že letošní podzim a zimu budeme ladit modro-červeně 🙂 , dala jsem Jiříkovi na obrázku vybrat, jakou barvu té bundy by chtěl, tak máme tu červeno-modrou s kostičkama....minule jsme tam sehnali takovou bledě modrou s autíčky, tu už máme dva roky a jsme s ní moc spokojení, v podstatě vůbec nepotřebujeme pláštěnku...jen už mu jsou krátké rukávy....akorát holinky už u nich nekupuju, měli jsme je a brzy začaly protékat, tak máme nějaké dražší z obuvi a v těch se může klidně brouzdat loužemi celé hodiny🙂

kajiszek
9. zář 2013

@krystalka Taky jsem se ráno hrabošila v Lidlu a prala se o oblečení 😀 😀 😀 Vzala jsem Nele ten nepromokavej komplet a holiny... Pro Vojtu mám pláštěnku a šusťáky, tak mi to přišlo zbytečný. Ale Nela je poslední dobou hrozný čuně, tak se to na zahradu nebo procházky tady kolem dokola bude hodit a mohlo by jí to snad vydržet do těch 4 let, je jí to všecko velký... Já jako mám věcí hafo, ale všecko spíš na parádu, takže jsem potřebovala něco, co mi nebude vadit, když bude celý od bahna 😀 😀 😀

@ba0terka Ahoj, taky bych běžela jinam... Já byla u psycholožky třikrát - dvakrát s dcerou a jednou se synem - a opravdu to bylo úplně o něčem jiným... já za sebe taky doporučuju Wawroszovou, případně si holky hodně chválí Junkovou... Jinak je asi fakt, že ta úroveň dětkých psychologů je dost tristní... Já šla rovnou najistotu a jsem za to ráda.

krystalka
9. zář 2013

@kajiszek - já jsem Jiříkovi brala jen tu bundu, protože ty kalhoty jsme už jednou měli a moc jsme je nevyužili, on se zase vyloženě v blátě nerochní, ale když třeba jedeme ráno do školky, tak to máme dvěma autobusama a kousek pěšky, takže potřebuju nějakou bundu, která fakt nepromokne, já zas nějak moc nemusím pláštěnky a Jiřík taky ne..tak nějak to na něm divně vlaje, já nevím....teda jednu máme, ale spíš kdyby bylo potřeba v létě, jinak právě na podzim a na jaře, když je chladněji, tak je fajn ta bunda, pod ní třeba jen tričko a postupně přidáváme vrstvy, plus k tomu má vždycky takové kalhoty - zvrchu je něco jako šusťákovina, zespod tenký fleece, ale nevypadá to jako obyč. šusťáky, ale jako normální kalhoty-kapsáče - a jak byly v červnu ty obrovské průtrže, tak máme vyzkoušené, že v kombinaci s tou bundou, nepromokavým kloboučkem a holinkami přežil i delší cestu venku krásně v suchu 🙂 . Jinak jsem tam dneska kupovala ještě ty tmavě modré manšestráky, Jiřík moc nemusí džíny... akorát jsem vzala jak holčičí, tak klukovské - oboje mají rovné nohavice, ale ty holčičí jsou užší v pase, takže mu asi budou sedět líp, vyzkouším to a ty druhé tam kdyžtak dojdu vrátit...on jak je štíhlík, tak když je mu to dost dlouhé, tak by se v pase vešel dvakrát 😒

krystalka
9. zář 2013

@kajiszek - a k Junkové jdeme brzy my - už 30. září, tak pak podám reference 🙂

kajiszek
9. zář 2013

@krystalka Tak my jezdíme tím autem (dokonce ráno Vojtu vozím autem do školky, mám to asi 700 metrů pěšky 🤐 Ale představa vstávání o dalších 20 minut dřív mě děsí, navíc bejvá ráno děsivě protivnej), takže ty deště vždycky nějak přeběhnem, ale tak Nelče jsem to brala spíš fakt jako na ven na zahradu nebo tady kolem, protože ona je schopná bejt od bahna během dvou minut, co vylezem z baráku 😀 😀 Vojta má do školky pláštěnku, šusťáky a na rozdíl od Nelinky má těch věcí na zničení víc, Nela ze všech loňských věcí vyrostla, tak jsem to vzala takhle jedním vrzem. Tak jsem zvědavá, jestli se nám to osvědčí. Na manšestráky jsem koukala taky na ven, ale přišl mi hodně tenký, spíš Vojtovi koupím jedny zateplený později. Btw já myslela, že školka právě chodí ven i v dešti, proto mají mít tu pláštěnbku a holiny, ale dneska už ani nepršelo a Vojta říkal, že venku nebyli, že bylo ošklivo...

krystalka
9. zář 2013

@kajiszek - já mu ty manšestráky kupovala spíš tak do města a na cestu do školky, on nemá rád džíny a tyhle jsou pěkně měkké, na lítání venku má buď tepláky a nebo pak šusťáky, buď vespod s bavlnou, nebo s fleecem. Jinak u nás se školkou v dešti ven většinou nechodí, maximálně jen když tak lehce poprchává, takže po nás do školky ani holinky ani pláštěnku nechtěli, jen když jedou někam na výlet...dneska byli chvilku na hřišti před obědem, ale oni byli ráno v tom Planetáriu, pak se vraceli na sváču a pak šli ven...
Jinak já ráno Jiříka musím budit nejmíň hodinu před odchodem, první půlhodinu má na probrání a snídani u JimJamu 😉 a druhou na umytí, zuby a oblečení, na autobus to máme asi 3 minuty, tím sjedeme asi 5 min. do Motola, pak přeběhnem za roh na druhý bus, tím jednu stanici a pak asi 5 minut pěšky z kopce 😉

ba0terka
9. zář 2013

Děkuju holky.
Probrali jsme to s manželem a něco vymyslíme. Doufám,že i když se to řeší až teď,tak to nebude dlouho trvat a budeme vědět,co malému vlastně je... Určitě budu informovat,jak pokračujeme... Zítra jde malý na to audio 😕

kajiszek
9. zář 2013

@krystalka U nás je to ráno šup šup 😀 😀 Snídaně, zuby, oblíct a fičíme... Většinou je to tak na 30 minut + 2 minuty cesta do školky 😀 Ale je fakt, že mu ráno pomáhám, kdyby měl jíst a oblíct se sám, hodina a půl by nestačila 🙄 🙄

krystalka
9. zář 2013

@kajiszek - tak mně ráno trvá minimálně 10 minut, než ho proberu, aby byl vůbec schopný vylézt z postele, spí ráno tvrdě jako dřevo 😀 ...mezitím ustelu u nás, on vyleze z postele, ustelu u něj, jdeme dolů, pustí si televizi, já před něj dám snídani a připravuju si svoje věci, jídlo do práce apod., nachystám mu oblečení a průběžně upozorňuju kolik času má ještě na jídlo, když dojí, tak vypnem televizi, já opláchnu talířky a hrnky, on si jde vyčistit zuby a oblíknout se - to naštěstí už dělá sám, někdy u toho i závodíme, kdo bude dřív, obujem se a jdeme 🙂 , on jako zas moc dobře ví, že ten autobus prostě musíme stihnout, protože další jede až za půl hodiny a to by nám zavřeli mezitím školku 😉 , takže když se třeba dlouho courá se snídaní, tak je potom oblečený ani ne za 5 minut se vším všudy 🙂 ...ale za půl hodiny bych se i se snídaní nevypravila ani já sama, natož s ním, fakt obdivuju lidi, co to takhle rychle zvládají, já odjakživa potřebuju delší dobu na probrání se a nesnáším ranní spěch, takže si radši o chvilku přivstanu...

kajiszek
9. zář 2013

@krystalka Já s tím ránem hrozně bojuju, vaše varianta je rozhodně lepší 😉 Ale já prostě dokud vyloženě nemusím vstát, že už by to jinak nešlo stihnout, tak prostě nevstanu, ač si pravidelně nařizuju budík o 20 minut dřív 😀 To je taková moje nemoc 🙄

cairka
10. zář 2013

Baby, ako je to s tým ukazovaním? Viem, že je problém, keď dieťa do určitého veku neukazuje - vtedy som ju ešte tak nesledovala, ešte sa nezdal ten vývoj výraznejšie narušený, ale tak keď som našla túto tému, v tom cca. 2apol roku už ukazovala. Ozaj neviem odkedy, ale zrejme je to OK. Zaujíma ma, či môže byť problém aj to, že nedokáže pochopiť ukazovanie druhého. Ozaj jej musím ukazovať veľkú a stabilnú a známu vec, aby ju našla. Ale napríklad lietadlo na oblohe...osu pri okne...nenájde len na základe jednoduchého ukázania - "aha (prstom ukážem smer) " ...Pred pár dňami mi bolo až smiešno, lebo som jej chcela ukázať, ako robí staršia na stene tieňové zvieratká...no ľudia, tak ako má problém s očným kontaktom, tak mi teraz len do tváre kukala jak výr 😀 no skrátim to- tieňové divadlo pre ňu ostalo skryté, nenašla kde sa to má pozerať a keď som jej už na stene kreslila prstom kruh, že tu kukaj , tak sa zatvárila, že vidí, ale z reakcií som mala pocit, že aj tak nechápe, vo co go 😝 Odvtedy som skúsila pár krát aj také jednoduchšie a ozaj pozerá na tvár, alebo na prst, ale nie smerom, kde ukazuje. 😝

cairka
10. zář 2013

@kajiszek , aj ja mám túto chorobu 😝 budík (mobil) 2x presnuniem (čo je práve tých 20 minút) , kým sa vymotám z postele...a potom to už musí lietať 😀

hrusti
10. zář 2013

@krystalka
@krystalka Taky jsem se chystala do Lidla 😀 , ale nakonec jsem to nedala. My ty kalhoty dost užijeme, protože moje děti hrozně rádi skákají v kalužích jako prasátko Peppa 😀 😀 😀

@kajiszek S tím chozením ven asi záleží na školce. Já jsem se na toto konkrétně ptala a prý chodí i v dešti, pokud hodně nepŕší a v zimě, pokud není více jak minus 10. A kamarádka, která chodí do školky o kus dál říkala, že jim řekli, že holinky, ani pláštenky mít nemusí, že jak není hezky, tak ven nejdou 😉

krystalka
10. zář 2013

@hrusti - tak skákání v kalužích jako prasátko Peppa už máme naštěstí za sebou 😀 - no aspoň díky tomu bez problému akceptoval, že na to musí mít holinky 😀 . Teď momentálně těmi kalužemi pomalinku proplouvá jako parník a zkoumá, jak je která hluboká, takže na to už stačí jen ty holinky 😉 . Jinak tady u nás toho oblečení měli ještě docela dost, ale my to tady máme přímo naproti centrále Lidlu, kde jsou kanceláře, tak se mi celkově zdá, že to tu vedou líp, než jinde, protože jsou tu hodně na očích 😉
Jinak u nás se školkou ven nechodí jen když hodně leje, nebo je nějaký smog, jinak v nějakém menším mrholení jdou aspoň na procházku po okolí, jinak často bývají na zahradě, mají krásnou, tak se tam vyřádí...Vevnitř zůstali za ten minulý rok jen párkrát a to jim třeba ve třídě postavili nějakou opičí dráhu, aby se trochu proběhli a protáhli, na chodbě mají souběžně se schodama takovou klouzačku, takže tam taky jdou někdy řádit 🙂

martas4
10. zář 2013

Ahoj, přišla jsem k vám pro radu. Ještě než měl syn 2 roky, tak jsem tady často četla, protože nemluvil, pozdě začal ukazovat a ukazoval jen na to, co ho hodně zaujalo (ne jak některé malé děti ukazují na všechno). Moc po nás nekoukal, celkově občas vypadal, že s náma nekomunikuje. Myslela jsem, jestli nemá nějakou poruchu. Ale nezpozorovala jsem žádné jiné zvláštnosti, pohybově se vyvíjel v normě. Po druhém roce se začal rozmlouvat, nejdřív zvířátka, citoslovce a teď, když má 4 roky, tak mluví ve větách, řekla bych že celkem plynule. Měli jsme zvláštnosti v mluvě, například nás začal s manželem oslovovat "mami", "tati" až dlouho po třetím roce. Od 3 let chodí do školky. Tak jsem myslela, že už je všechno v pořádku. A teď po prázdninách jsem se byla zeptat ve školce na malého, jak jí, jestli nezlobí atd. A paní učitelka mě hodně překvapila. Řekla, že si malý hraje sám, dětí se nestraní, ale když je nějaká společná aktivita, nezapojuje se. A celkově s nima moc nekomunikuje tak jako ostatní děti. Prostě je na jiné úrovni než ostatní. Je to totiž přípravná třída pro předškoláky (jsou tam 4leté a 5ti leté děti). A bylo by nejepší, kdybych promluvila s pediatrem a vzala ho k psychologovi. A že v logopedické třídě se mu budou víc věnovat. Zdá se jí, že je o rok pozadu. Byla jsem z toho v šoku. Já jsem věděla, že malý toho nejvíc namluví doma, v rodině, mezi svými a vlastně když má mluvit s cizíma, tak moc nechce a stydí se. Ale že by to bylo až takové? Myslíte že je nějaký způsob, jak zjistit, co ty děti ve čtyřech letech mají umět? Mám tedy k té doktorce jít? Díky za odpověď.

lenuskin
10. zář 2013

Ahoj holky, dlouho tuto diskusi pročítám, zhruba tak rok a používám to jako uklidnění, že v tom nejsem sama.
Rozhodla jsem se tedy, že se s vámi také podělím o moje trápení. Mám syna Jakuba, je mu 27 měsíců a od
malička mi připadal jako trochu odlišné dítě než ty ostatní. Měl velký problém s psychomotorickým vývojem, chodit začal až v 17 měsících, ale to by asi nebylo tak hrozné, kdyby nevázla ta komunikace. Syn vlastně vůbec neukazuje, když na něco ukáže je reakce na to, že na tu konkrétní věc ukážu já. Jeho řeč se podobá nějaké hatlamatlatilce, neříká máma, táta. Jeho hrubá i jemná motorika je dost špatná, je dost motoricky neobratný, to znamená, že jeho chůze vypadá jako když ho vodí na provázku jako loutku, mává ručičkama a k tomu vykopává nožičky.Jinak je velmi přítulný, mazlivý a na mě velmi fixovaný. V současné době s ním navštěvuji neurologa a dětského psychologa, ale jejich tvrzení, že je ještě malý mi nestačí. Objednala jsem se k Dr. Thorové do APLY a také s ním pojedu na foniatrické vyšetření. Toto všechno jsem si vlastně zařizovala sama, protože podle pediatra je normální a ze všeho vyroste. Kéž by měla paní doktorka pravdu. 🙂

sisstin
autor
10. zář 2013

@lenuskin no v 27měsících by rozhodně ukazovat už měl, to není moc dobrý znamení. Jinak se ti zdá, že rozumí? Bych řekla, že když neukazuje, tak asi moc rozumět nebude. Je super, že to řešíš 😉