Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
30. lis 2013

Poslednu dobu sa zakladaju tu na MK temy, ze 1,5 rocne dieta neukazuje a nezdiela, nerozprava a vsetky ju utesuju, ze to je v pohode, ze ma cas do 3r., kazde dieta je ine a bla, bla, bla ... napisem, ze to je zle, ked v jeho veku neukazuje a je samotarske a som za najvacsiu kravu a matka sa prikloni na stranu vacsiny a problem neriesi...je to smutne
a ide ma rozdrapit, ked niekto napise, ze dieta nemusi ukazovat, ze ho to jednoducho nemusi bavit 😀 😀

giraafje
30. lis 2013

@abbie: Já se obávám, že to bude i náš případ, když se na to dívám zpětně, tak to tak nějak bylo. Nikdo mě na to neupozornil a já to považovala za normální ☹ . Teď ve 3 letech už je ten rozdíl fakt obrovskej.

abbie
30. lis 2013

@giraafje podla mna je horsie to, ze si to ta matka skor nepripusti, aj ked je na to upozornovana ...

saurian
30. lis 2013

@abbie
@giraafje
baby ja som sem-tam tiez niektore tie temy citala, a ono vsetky zacinaju rovnako: moje dieta ma x mesiacov a nerozprava.... a ine mamicky napisu ze kazde dieta ma cas.
ale z mojej skusenosti viem, ze to (ne)ukazovanie si mamicka ani neuvedomi, pokial sa nezaujima o clanky tak naozaj mama nad tym nepremysla, ja sama viem ze ked som isla s mensim v 17mes Matuskovej lebo sa mi drobec nezdal (neslo ani tak o rozpravanie hoci vobec nerozpraval, lebo starsi mal v tom veku iba 2 slova, ale u toho som problem nevidela, mozno preto ze on mal obrovsku chut a snahu komunikovat a vzdy sme si "rozumeli") a ked sa ma Matuskova spytala ze ci ukazuje, ja som sa musela zamysliet a potom vravim ze neukazuje, a ked sa ma spytala ze ci ukazuje teda napr na hracky ktore nema v dosahu a chce ci ukaze, ze som povedala ze asi nepotrebuje ze on ma vsetko k dispozicii 😖
ale teda je pravda ze ja som si uvedomovala ze je tam velky problem, len som nevedela presne ze v com a preco. ale tiez sme s odstupom casu dosli doma k nazoru, ze ak by sme nemali starsieho, tak by sme si mysleli ze deti sa tak asi spravaju, ze to je v poriadku, lebo skutocne aj okolie aj pediatri povedia ze je chlapec, ti rozpravaju neskor, su lenivi, maju cas... a clovek tomu pediatrovi tak-nejak veri.

bosorka37
30. lis 2013

@strociatka tak to je presne muj synek 2 roky a 2 mesice.... venku to vypada u nas uplne stejne. Ale uplne ☹(( taky nicemu nerozumi, takze se s nim neda domluvit a chova se stejne jak tva mala ☹

giraafje
30. lis 2013

@saurian: přesně náš případ, na prohlídce v 18 měs. se mě doktorka ptala, jestli něco říká. Já na to, že jenom slova, že ještě nic nespojí. A ona, že to nevadí, že to přijde. Na ukazování se vůbec neptala a mě ani trochu nenapadlo, že by to měl dělat. Je to moje první dítě, tak zkušenost nulová, takže mě nenapadlo, že je něco špatně. Blbý je, že mladší má 13 měs. a taky neukazuje, slovo má jenom jedno (táta) a žvatlá tak nějak divně, takže taky nic moc.

krystalka
30. lis 2013

@giraafje - nám pro změnu doktorka v 18 měsících zaškrtla v průkazce, že spojuje slova, aniž by se mne na to ptala, to jsem zjistila až zpětně...no, dvě slova začal spojovat ve 3,5....taky je to první dítě, takže mě vůbec nenapadlo, že bych se tím měla nějak zabývat, to až okolo těch 3 let, kdy měl pořád jen pár slov a nepřidával další, to jsem si začala sama hledat na netu co a jak a nestačila se divit...o nějakém ukazování a sdílení pozornosti jsem neměla do té doby ani ponětí....A doktorka se na mě koukala dost divně, když jsem chtěla žádanku na logopedii a foniatrii....takže s ní už jsem to potom vůbec neřešila, žádanky mi naštěstí vždycky napsala a nedávno jsme jí vyměnili za lepší, sice přes celou Prahu, ale když jsem nedávno chtěla žádanku ještě na neurologii a k psycholožce, tak mi je dokonce poslala poštou, abych tam nemusela jezdit 🙂

giraafje
30. lis 2013

@krystalka: a co si myslíš, že máme v průkazce my? Že spojuje slova a že vše je ok. I když jsem jasně říkala, že nespojuje. To přišlo až ve 2,5, dřív určitě ne. A když jsem tam šla teď ve 2 letech a 10 měs. s tím, že se mi ten vývoj vůbec nezdá, tak mě sestra ještě sprdla, že se to řeší až na 3-leté prohlídce (tak proč tam jako otravuju), takže paráda, haha.

ladida.l
30. lis 2013

Holky, Tomík teď začal ukazovat prstíkem, ve 2,4 letech, strašně pozdě, ale mám radost, že se něco sune kupředu. Když se ale scházím s kamarádkou, která má o rok mladšího syna, vždycky na mě padne splín, protože ten je komunikačně napřed před Tomášem teď. Na ukazování se mě doktorka taky na prohlídce neptala.

krystalka
30. lis 2013

@giraafje - no, my v průkazce máme do 1 roku psaný hraniční psychomotorický vývoj, protože jsme od 3 měsíců do roka cvičili vojtovku kvůli hypotonii a predilekci hlavičky... a jakmile nás neuroložka v roce "propustila" z péče, tak to tam dětská dr. asi prostě jen tak zaškrtávala, aby měla splněno, protože se mě prakticky nikdy na nic neptala a vzhledem k tomu, že Jiřík až do 3 let všechny preventivní prohlídky doslova prořval (nesnášel ani měření a vážení), tak od něj toho asi moc zjistit nemohla, že 😒

lenuskin
1. pro 2013

@krystalka Mě paní doktorka taky dostala na dvouleté prohlídce. Stačilo jí, že Kuba chodí po ordinaci a leze jí do šuplíků. Řekla mi: Vidíte , že má o něco zájem, je to tam, to bude dobrý, je to kluk. 😒
Odcházela jsem, jako když mi dá někdo facku. Takhle bych dokázala ordinovat taky.
Už se s ní o ničem neradím, jedu si po vlastní ose. Jenom zavolám, že potřebuju to a to a ona mi vyhoví.

lenuskin
1. pro 2013

@krystalka A na to, že neukazuje, řekla, že se mu prostě nechce. Tak a bylo hotovo. 😠

cairka
1. pro 2013

S tými doktormi je to asi všade rovnaké 😅 ja som na 3-ročnej sa pýtala doktorky doslova, že čo musí vedieť 3r. dieťa, aby sa dalo povedať, že sa vyvíja OK...vymenovala asi 8 vecí, z toho 5 som ja povedala, že tak to nevie a ona s kľudom angličana :" Nevadí, to ešte dobehne" 😝

lenuskin
1. pro 2013

@cairka Jo, ale je to smutný, protože pediatři jsou první linie a z té by měly vycházet všechny impulsy, když není něco OK, takhle se v tom leckterá maminka plácá a říká si, no když to říká paní doktorka nebo pan doktor, tak to asi bude pravda.

cairka
1. pro 2013

@lenuskin , áno, to určite áno.

krystalka
1. pro 2013

@cairka - já třeba chápu, že každé dítě je jiné a samozřejmě něco začne dělat dřív a něco zase mnohem později, než jiné děti, ale taky bych čekala, že se od doktorky dozvím aspoň takový ten základní rámec, abych věděla, co vlastně mám sledovat a kdy už to není úplně ok....podle mě nás třeba naše doktorka takhle právě poslala pozdě na tu neurologii a rehabko s tou predilekcí, protože už měl ty svaly na jedné straně zkrácené a i když jsme cvičili poctivě, tak stejně mu to nepatrně zůstalo, má tu hlavičku mírně ukloněnou na jednu stranu, ale kdo o tom neví, tak si nevšimne, co je víc vidět, je to, že má jednu stranu obličeje jakoby víc slehlou, nejvíc je to poznat, když má zimní čepici, že mu pořád na jedné straně ujíždí do obličeje, normálně si toho taky člověk nevšimne, ale musíme pozorněji vybírat čepice a kloboučky, on má celkově tu hlavičku takovou nesymetrickou.... 😒. Možná kdyby nás poslala dřív, nebo něco poradila, tak jsme se tomu mohli vyhnout....no, ale jak to mám já, máma prvního dítěte všechno vědět, že jo? Od toho by tam přece měla být ona....

giraafje
1. pro 2013

@lenuskin: no tak to s těma šuplíkama fakt nemá chybu. Tak to můžu být úplně v klidu a nemusím nic řešit, hahahahahahaha.

lenuskin
1. pro 2013

@krystalka Já jsem s Kubou taky cvičila vojtu kvůli predilekci, ale mě tam mudr. taky neposlala. Díky tomu, že mám kamarádku fyzioterapeutku, která s malými dětmi cvičí právě vojtu, tak mě na to upozornila, doporučila mi ať zajdu k neurologovi a naučila mě cvičit. Doktorka na mě pak koukala jako z jara, když jsem jí to říkala. Jí prostě jen stačilo, že zvedá hlavičku a přetáčí se. Stejně mu to ale trochu zůstalo, má vadné držení těla. ☹

abbie
1. pro 2013

Baby, ako vnimaju vase deti prichod Vianoc? Ja mam taky pocit, ze moj to ma uplne na haku(2,10r.), resp. kedy vase deti zacali vnimat tento sviatok a tesit sa na neho? Kamoska ma rovnako stareho syna a on sa strasne vytesuje, ze hura hura budu Vianoce 😀 (to je ten co uz rozprava 10 slov. vetu).

saurian
1. pro 2013

@abbie
no nas mensi to teda nevnima, ale starsi to uz v tom veku vnimal - ale "vianoce" mu nevraveli nic, skor vianocny stromcek lebo to si asi zapamatal a aj z rozpravok videl ze DARCEKY DARCEKY a DARCEKY, presne si pamatam ze nejako okolo 2,5r chcel stale vytahovat stromcek, tak som povedala ze ked napadne sneh az potom bude vianocny stromcek a ked napadol prvy sneh vravim mu "martinko, pozri von, snezi" a on utekal k oknu, postavil sa a povedal "snezi" a utekal sa obut a do garaze pre stromcek - a vravel "daceky" (on rozpraval vtedy len jednoslovne a pouzival iba podstatne mena 😀 😀 😀 ). takto to bolo u nas.

krystalka
1. pro 2013

@lenuskin - ona nás tam vlastně poslala hlavně kvůli tomu, že v těch 3 měsících ještě nepásl "koníky"....ale ta hlavička už byla poznat určitě dřív....

krystalka
1. pro 2013

@abbie - tak Jiřík kolem těch 2 let nijak zvlášť neprožíval ani Vánoce, ani narozeniny....jako ze stromečku a z dárků měl radost, on i odjakživa třeba miluje prskavky a svíčky, ale že by to vnímal a těšil se na to nějak předem, to ne...on třeba i první narozeninový dort ochutnal až ve 3 letech, do té doby se na něj díval, líbil se mu, ale do pusy to nevzal ani náhodou....teď už se těší a už od konce léta chodí s nápady, co bude chtít od Ježíška a těší se, jak zase půjdeme na vánoční trhy a vybere si ozdobičku, to je taková naše tradice, těší se, že jako každý rok půjdeme k Loretě na velký betlém - jsou tam ovečky, kterým když se hodí drobné, tak bečí a kývají hlavičkami 🙂 a těší se na novoroční ohňostroj....ale tohle všechno víc vnímá až tak od těch necelých 4 let - jako že o tom přemýšlí dopředu, dřív to prostě prožíval, až když to přišlo...

cairka
1. pro 2013

@abbie , no moja sa teší, ale nechápe presne o čo ide. Momentálne má teóriu, že "Mikuláš bude mať narodeniny a donesie jej bábiku" 😀 Že Mikuláš a Vianoce sú 2 rozdielne sviatky a že Mikuláš nosí sladkosti a Ježiško darčeky, to neberie vôbec 😅 Takisto tie narodeniny nie sú odvodené od narodenia Ježiša (nie sme veriaci, takže toto ešte vôbec nepočula, len staršia), ale jednoducho preto, že darčeky = narodeniny 😀 No a tiež nejaká pokora, že chcela by som, možno mi donesie...tam má tiež jasno, bude mať a basta 😠 😀

Pred rokom to chápala asi cca. podobne, len ten slovný opis bol ešte výrazne slabší .

saurian
1. pro 2013

no nas to zas tak stopercentne nechape, pozerame nejake hracky v letakoch a povie ze co chce, tak poviem ze nekupim, ze proste nemoze mat a nemozeme kupovat vsetko, tak odpovie ze "jezisko kupi na vianoce".

abbie
1. pro 2013

@saurian a z toho sa ti zda, ze nechape?

saurian
1. pro 2013

@abbie
no ja som myslela ze chape, ale nie v celom rozsahu.
ako on to chape v tom ze proste bude stromcek - budu vianoce - budu darceky. ale myslim ze nechape to ze proste co a kto je "jezisko" v tom zmysle ze to je niekto kto neexistuje, on povie niekedy jezisko, niekedy ze santa klaus pride a da darceky a to teda z rozpravok ma ze proste to nie je celkom neexistujuca bytost ktoru nikto nevidel ale si mysli ze ked on nevidi tak pride a tie darceky tam da.
no a mensi ten uplne nechape, ale to je uplne o inom.

abbie
1. pro 2013

@saurian tak ja si myslim, ze 4 rocne dieta to asi este nema na 100% chapat, to pride neskor a potom vlastne zisti, ze Jezisko v podstate neexistuje 😀 a mladsi ma s cim problem?

saurian
1. pro 2013

@abbie
mensi ma DA ☹

abbie
1. pro 2013

@saurian aha, som myslela, ze ma dysfazku, ci to ma starsi?

saurian
1. pro 2013

@abbie
no my mame doma "skvelu" kombinaciu - starsi expr.VD+adhd a mensi DA. ale starsi teraz ide jak raketa, a to aj napriek tomu ze je trocha znevyhodneny tym ze drobec je velmi narocny.