Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
11. lis 2012

@sisstin: Ďakujem za vysvetlenie 🙂

sisstin
autor
12. lis 2012

Čau holky, já ted byla zase v té "mé" MŠ a je to docela sranda, že my když pracujeme s holčičkou, tak je kolem nás kroužek dětí a jsou do toho taky celé divé, tak jsem jim musela slíbit, že jim donesu Logico pro starší a další hry 😅 😅 😅

jinak nahrála jsem to Waterworld

https://www.youtube.com/watch?v=DYGj9EkbKdA

je to fakt jak Piráti, jen tam nejsou naznačené ty tvary ani v první úrovni 😉

sicinka
12. lis 2012

@dajamka tak já s ním mám zkušenost pozitivní, myslím že cca tři dny po tom co jsem ho začala dávat tak mi přišlo že se ten vývoj řeči nastartoval. Dávala jsem půl roku pak mě to přestalo bavit a už jsem žádný zpětný vývoj nezaznamenala. Jinak haliborange u nás ne měl po něm v noci divné stavy kdy brečel ze spaní. Je v něm umělé sladidlo a jemu vadí i v jiných věcech. Musíme na to dávat pozor. Jinak jako že by to ovlivnilo nějak významně si nemyslím, asi by se zlepšoval i bez něj. Ale myslím že ho to nastartovalo.

sicinka
12. lis 2012

@lenajsek gratuluji k budoucímu bráškovi nebo sestřičce a tiše závidím.

cairka
12. lis 2012

Ahojte. Ja by som vás chcela poprosiť o radu. Ja som do tejto témy písala už cca. pred rokom, ale postupne sa zdalo, že sa vývoj reči u malej pekne naštartoval. Každopádne situácia aktuálne je taká, že má 3 roky a mesiac a bolo nám doporučené logopedické vyšetrenie, kvôli istým problémom - reč agramatická, časté zamieňanie slov a aj ich významov , dosť zlá výslovnosť - to by sa ešte asi dalo stolerovať, keby tých problémov nebolo viac... Tak by som len chcela od vás radu, ako ste hľadali správneho logopéda? Podľa všetkého nepotrebuje (zatiaľ) logopéda na úpravu výslovnosti, ale práve takého, ktorý bude vidieť odhadnúť - zdiagnostikovať, či tam je aj nejaký reálny problém, alebo len musí troška dozrieť ešte aby sa reč upravila. A ako s ňou teda treba pracovať... Alebo by to mal vedieť každý logopéd? 😅

abbie
12. lis 2012

@cairka Ahoj, skoda, ze nepises, ze ktore su tie dalsie problemy. Spravny logoped je v tomto pripade klinicky logoped. V BA je ich niekolko kvalitnych, ale v Martine asi nejakeho slusneho, ktory by vedel malu aj kvalitne zdiagnostikovat nenajdes ... malu najlepsie zdiagnostikuje dobry detsky psycholog- Matuskova, Janosikova, Dibarborova 😉

sisstin
autor
12. lis 2012

@cairka pokud měla (má) opožděný vývoj řeči, tak v tomhle věku ještě opravdu agramatismy apod. mít může 😉 to je u OVR a dysfázie ze začátku hodně podobné, ale dysfázie zasahuje i ostatní složky vývoje, a to by měl právě posoudit klinický psycholog 😉

lenajsek
12. lis 2012

@sicinka Luci moc děkuji... 😉 No, snad bude vše v pořádku... díky!!! A snad to Lukin zvládne... 😉

cairka
12. lis 2012

@sisstin , tak máme skúsiť najprv psychológa ? práve že ten vývoj asi nie je úplne ideálny. Napríklad čo sú také veci, čo mi už kolú oči, tak napríklad nie je schopná rozdeliť farby. Nie pomenovať, ale podeliť napríklad štipce na hromádku podľa farby - to nedá. Tipuje farbu, tipuje hromádku, občas sa aj trafí, ale skôr náhodne 😝 A najnovšie sa ju už niekoľko dní snažím naučiť chodiť po schodoch tak, aby striedala nohy a absolútne sa nechytá - a to bývame na druhom poschodí, takže denne prejde schody niekoľkokrát, ale štýlom ako bábätko - jedna noha, priložiť druhú (a to všetko ešte rýchlosťou slimáka 😝 )... + nejaké dalšie záležitosti... ale na druhú stranu sú veci , v ktorých je úplne šikovná. Ale keď k tomu pridám tú reč a porozumenie reči, tak je asi najvyšší čas získať názor odborníka, radšej, nech ma majú za hysterickú matku ako niečo zanedbať 😅

sisstin
autor
12. lis 2012

@cairka no zrovna nestřídani nohou je typicky dysfaticky znak. Samozřejmě nemusí mít deficit ve všech složkách,to mají jen děti s opravdu těžkou dysfazii. Tygr měl problém s motorikou a prostorovou představivostí,to už jsme srovnali,v těch složkách už kompenzovany je úplně. Určitě psycholog,ale který tomu rozumí,logoped není schopny posoudit celkově ten vývoj.

tin007
12. lis 2012

@cairka Dr. Matuskova na Kramaroch je asi najlepsia dets. psychologicka; hoci sa specializuje na deti do 3 rokov, tak berie aj starsie. My sme cakali 3 tyzdne (cize rychlovka) a je nesmierne ludska a trpezliva.

cairka
12. lis 2012

@sisstin , dík za rady, tak rozhodím siete a hádam nájdeme dobrého psychológa 🙂

cairka
12. lis 2012

@tin007 , hm, to je pre nás trocha dosť od ruky, ale ak nenájdeme nikoho bližšie, tak skúsime.

tin007
12. lis 2012

@cairka chapem, ak by si chcela, mam na nu mail (aj mobil, ale ten iba v nevyhnut. pripade), tak mi daj vediet a min. jej zamailuj (a ked sa neozve, tak zavolas) a spytaj sa, ze ci ti bude vediet niekoho odporucit v tvojom okoli, dobre? Napr. ona zvykne vopred poslat dotaznik na vyplnenie a podla neho potom zamera vysetrenie

cairka
12. lis 2012

@tin007 , ten mail by sme mohli skúsiť, či by vedela poradiť, na koho sa obrátiť u nás v kraji, to by bolo fajn. vďaka.

sisstin
autor
12. lis 2012

@cairka ono na dobré odborníky se čeká a hlavně se dojíždí. Za Krejčířovou jezdí i holky z Košic.

cairka
12. lis 2012

@sisstin , ja viem 😉 ale ak by bola možnosť bez dochádzania, respektíve s kratším dochádzaním... potom keby sa náhodou potvrdilo niečo závažnejšie, tak by sme riešili už aj dlhším dochádzaním.

sicinka
12. lis 2012

@lenajsek to vís ze to zvládne a určitě mu to i pomůže se samostatností prostě už bude velkej brácha co spoustu věcí dělá sám 🙂 Držím palce at je vse ok.

sisstin
autor
12. lis 2012

@cairka toho logopeda určitě v místě bydliště,na tu hlavní diagnostiku se dá dojet a pak zas pokračovat u vás s někým;)

mvmk
12. lis 2012

@sisstin ahojky, chtela bych se zeptat jestli neznas doktorku Junkovou, pokusila jsem se objednat ke Krejcirove, ale nevzala me pro velkou pretizenost a odeslala me prave na dr. Junkovou. Tak nevim jestli to mam zkusit a nebo uhanet Krejcirovou dokud me nevezme.

sisstin
autor
12. lis 2012

@mvmk já jsem to jméno prvně slyšela,až když holky psaly,že se bude od příštího roku střídat s Kr. Já sama jsem o ní do ty doby neslyšela,ani neznám nikoho,kdo by u ní byl. Znám jen Krizovou a tam si stěžují všichni,že dostat z ní zprávu je nemožný.

mvmk
12. lis 2012

@sisstin hmm, tak prave ta krizova byla jeji druha varianta, a kdyz Krejcirova rekne ze nebere tak asi ani nema cenu ji dal otravovat, ? Ja mam totiz docela strach z nejake nedobre vyrcene diagnosy.

abbie
13. lis 2012

@cairka tak ja si myslim, ze raz za 3-6 mes. by ste zvladli sa dopravit do BA 😉 tie vysetrenie u psychologa castejsie nie su.

sisstin
autor
13. lis 2012

@mvmk no ted má fakt plno, objednávat bude až v dubnu, a to jsou termíny po letních prázdninách 😉 vy máte problém jenom s řečí nebo i s porozuměním? 😉

cairka
13. lis 2012

@abbie , nuž, keby nebola iná možnosť, tak zvládli, ale bolo by to dosť zložité zorganizovať, radšej by som sa tomu vyhla 😅 Keďže som sama s deťmi a nemáme auto, tak sa dosť zle organizuje "výlet" s jednou niekam, kde cesta trvá 4 hodiny v prípade dobrých spojov 😝 A zas s 2 deťmi stráviť vo vlaku za deň 8 hodín , a v podstate to by ani nešlo, lebo by staršia sa plietla pri vyšetrení do toho...nehovoriac o finančnej záťaží...proste občas sa nedá všetko, čo by bolo najideálnejšie, aj keby sme sebeviac chceli . Viem si predstaviť cestovať hodinu-dve za odborníkom, ale tie 4 sú naozaj dosť.

mvmk
13. lis 2012

@sisstin bohuzel oboji, asi tak dva mesice mam pocit, ze to porozumeni je o trochu lepsi, ale vyvojove by si rozumela tak s rocnim ditetem. Dokaze porozumet max. dej to do kose, nebo kde mas boty atd. , ale slozitejsi veci to na me kouka jako kdyz na ni mluvim japonsky. Nerekne ani jo a ne, nekdy kdyz je " na prijmu" tak kyvne nebo zavrti hlavou, ale to taky kolisa den ode dne. ☹

sisstin
autor
13. lis 2012

@mvmk aha, no tak to už je složitější, to by fakt chtělo asi odborníka pořádnýho 😉 záleží, kolik je jí roků...kdyby třeba okolo 2, tak to by se dalo ještě vydržet do toho podzimu bez diagnostiky, ale pokud je starší, tak to už asi ne 😕 teď koukám, že žijete v Německu..co tam? Tam by nikdo nebyl? 😕

sisstin
autor
13. lis 2012

@mvmk sluch teda vyšetřenej máte předpokládám 😕

mvmk
13. lis 2012

@sisstin sluch i zrak je v poradku, to pricinou neni, jinak male je 28 mesicu, a tady u nas je to katastrofa klinicky psycholog tu neexistuje 😝 , v lednu jsem byla v SPZ Stuttgart tam ji poklepal dc. na koleno a propustil me ze slovy, pridte za rok podivame se co to na ni zanechalo mentalne. ☹ . Ale dle meho nazoru je Emma opravdu chytra hlavicka, potvrzuje mi tp denne v ruznych situacich. 🙂

sisstin
autor
13. lis 2012

@mvmk a něco jako Raná péče u vás neexistuje? To je třeba i v Americe nebo Uk....že by někdo k vám dojel domů a kouknul na ni. No každopádně asi najet na kartičky 😉