Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
14. čer 2011

ale nápodoba u Toma začíná být krásná, okoupal se s tatínkem, já ho oblíkla a on pak sám od sebe šel do pokoje dát osušku na topení - dávám ji tam pokaždé a vůbec jsem mu neřekla dej ji tam a on sám od sebe šel do pokoje dal ji a tam a přišiel s úsměvem a ukazoval mi že se mám jít podívat

anarae
14. čer 2011

@smardik ale to není výber co děláme mi ,jen dve alternativy toho co potřebuju aby udělal🙂 negativistické období
takže když nechce jíst a na vše říká ne dám mu vybrat tak aby jedl a nemohl říct ne 😉

smardik
14. čer 2011

@anarae jasný jsou to 2alternativy ale z nich si může vybrat 🙂 🙂 🙂

já jdu snad spát, chlap došel z práce hezky protivný tak raději půjdu než se pohádáme ještě my

anarae
14. čer 2011

@smardik jj muže a většinou si nev\bfe sluvko NE 😀 takže to funguje 😵

smardik
14. čer 2011

@anarae to je super, aspon že něco funguje. u nás někdy nepomáhá nic, jen řve a řve, ale co třeba nemůžu Tomovi říct je půjdeme ven nebo si budeme hrát s...to nechápe vůbec co po něm chci

jolinka
14. čer 2011

@cmilka presne jak pise sisstin... dieta sa da rozvijat prakticky pri kazdej cinnosti, nemusi to byt prave edukacna hracka ak ho to nebavi a je prave vo veku vzdoru tak sa ti zasekne a nepohnes s nim... ☹
Proste musis najst nejaku vec, cinnost, rozpravku co maleho bavi a pritom s nim rozpravat, vysvetlovat. U kazdeho je to ine, niektore deti su temperamentnejsie tak pri kazdom skakani, lezeni, toceni nejake riekanky. Alebo komentovat rozpravku ktoru oblubuje, nasa mala napriklad rada pozerala ako kreslim, tak som kreslila na magneticku tabulku alebo papier a komentovala pritom, alebo hrat divadielka dialogy s hrackami...

Ono casto deti tie edukacne hracky ingnoruju aj preto ze tym uloham nechapu, nedorastli na to tak ich to nepritahuje.
my sme nabehli na nejaku edukaciu typu Pod ku mne nieco sa ideme ucit alebo robit... hodne po 4 roku, ale uz pekne spolupracovala a praveze ju bavili nove veci, nemala to okukane ani zhnusene 😉

hanatka
14. čer 2011

Holky, tak jsem zase malýho vyzkoušela na porozumění, že jsem ho slovně ptala, jak se jmenuje např. dopravní značka, která je trojúhelník s červeným okrajem a uprostřed je vykřičník apod. (musím mu dávat otázky, které ho zajímají, aby poslouchal) a odpovídá naprosto správně 🙂 On má fakt problém spíš s těma abstraktnějšíma pojmama.. Zajímavý je, že když se schválně ptám MM, jak se má, aby to malej slyšel a MM řekne, že dobře, tak se dožaduje, abych se zeptala i jeho..A když se ho zeptám jako prvního, tak mi řeknej neříkej to 😀
Jinak jak jste psaly o těch kytičkách a tak, tak to malej dělá už cca od dvou let, venku mi trhá kytky a dává mi je a dívá se, jestli mám tu "správnou" radost 😀 Taky když vidí někoho zraněnýho v televizi, tak strašně řeší, že pán má bebínko a strašně soucitně se u toho tváří.
Jinak s tím manipulativním výběrem to aplikuju taky 😀 Radečku chceš jogurt nebo svačinku ze školky..páč jinak by chtěl brumíka, kdybys se ho zeptala, co chce jíst. Budeš čůrat ve stoje nebo v sedě? Budeš si prvně zuby čistit sám nebo mám začít já? 😀 Funguje to bezvadně, má pocit, že si vybral sám 🙂
Jinak teď jsem narazilo na tohle:
http://www.postizenedeti.cz/content/prosim-o-ra...
a ta paní popisuje z 80% našeho Radečka.. Kromě toho teda, že malej má změny rád, dokonce po nich prahne bych řekla a nehraje si rád sám, naopak nás furt potřebuje a nevadí mu zvuky..

anarae
14. čer 2011

sem zjistia,že našemu malíkovi vadí když pláče miminko,dnešní příhoda kterou jsem odsunula v návalu informací od mudr a ted se mi vybavila.Paní tam měla miminko spalo v autosedačce- super malík juknul z kočárku a prohlásil mimi spí a pak se mimi vzbudilo a začlo bečet. ....a bylo po "kontaktu".Zabořil hlavu do kočáru vystrčil na nás zadek a zacpal si obě uši a začal děsně plakat.Musela jsem ho vypáčit z kočárku a mít na klíně celej se klepal,zakláněl hlavu a zase nedejchal a brečel.Paní "nevydržela" a s miminkem odešla do jiné místnosti.Tam prcíka uklidnila a když se vrátila zpátky ,malík byl zase normál a jakoby nic se na mimi koukal a normálně ho pobíral.Pak mu vadí i nějaké hudební produkce a zvuky.Ale bylo to po dlouhý době (skoro po roce a půl) ,kdy mu vadil zvuk.Poprvé to bylo ve dvou a půl letech kdy mudr pak nabírala wilíka.

sisstin
autor
15. čer 2011

@hanatka paní, ty si nedáš říct, vid 😉 😅 😅 zrovna tohle dítě, který tam paní popisuje, mi přijde v pohodě 😉 já si říkám, že až moc velká informovanost občas škodí...zejména teda řešení auti rysů po netu 😉

@anarae Tygrovi vadily zvuky jako malýmu, třeba jako mimino řval, když se odhrnula záclona, nebo se bál vysavače atd., ale tohle časem všechno pominulo, a ted na zvuky už citlivý nijak extra není....teda mu vadí dětský křik, ale že by z toho chytil nějakej záchvat nebo tak, tak to ne....mně říkali i na foniatrii, že on má zvýšenou tu citlivivost na zvuky - zjednodušeně řečeno, že slyší i trávu růst 😅 😅 😅 , takže je pro něj každý zvuk několikanásobně intenzivní 😉 ....on třeba fakt dobře interpretuje veškeré melodie, už ve dvou letech v Logu přiřadil zvuk větru k obrázku, kde byl strom, co se mu ohýbají větve atd., celkově tu sluchovou percepci má o dost napřed.

Ale Ondrášek se tipuju spíš asi bojí toho křiku ne? 😕

susik77
15. čer 2011

Ahoj holky, Veru me vcera potesila, uz se chyta bilingualne 🙂 My na ni mluvime jen slovensky, cestinu chyta v televizi a venku a vcera mi neco rikala s perfektnim ceskym prizvukem 🙂 Myslim ze nas system ma smysl 😉

jolinka
15. čer 2011

@susik77 😀 my mame madarcinu a slovencinu ale slovencina dominuje u vsetkych deti.. daju sa ale jednoduchsie odlisit ako cestina a slovencina, tam to moze pliest.

hanatka
15. čer 2011

@sisstin jj, přesně tak, jsem blbá, já to vím 😀 No mně to její dítko taky přišlo normální, ale zarazily mě ty reakce pod tím, hlavně ta jedna od paní, co pak píše, že popisuje jejího syna a ten má LMR. Taky už mi přijde, že prostě čím víc čtu o autismu, tak se to dá napasovat téměř na každé dítě, když se chce.

jolinka
15. čer 2011

@hanatka ono tie porovnavania typu moj bol presne taky a ma to a to su casto subjektivne a zavadzajuce... vyvoj kazdeho dietata je originalny a tie iste prejavy mozu mat roznu pricinu

smardik
15. čer 2011

@hanatka četla jsem ted článek cos dávala odkaz a to dítě mi přijde normální. Já už u nás tak nějak ten autismus vyloučila a nemyslím si ho že má a doufám že má fakt jen opožděný vývoj 🙂 ale lepší se, dělá věci co před měsícem ne tak časem to vymakáme k lepšímu 🙂, ted oba spí byli jsme venku za barákem a napadlo mě jim vzít věci na vaření tak jsem vzaal těstoviny, vodu,mouku, cukr apod. a jejich dětské nádobí a seděli na zemi a spokojeně vařili, Tomík pak zalíval 🙂 no super to bylo

jolinka
15. čer 2011

no hodim tu dajake videa z Kati...ako debatime, spieva a hovori riekanku... no je zlata ale ten prejav este stale nie je na dieta co mu taha zachvilu na 5 rokov 😒

https://www.youtube.com/watch?v=PoQIsTpEbwA


https://www.youtube.com/watch?v=MHfPjk579Wo


https://www.youtube.com/watch?v=gVNPNa1EV14
dalea
15. čer 2011

Caute,kocky,nefungoval mi internet par dni,musim Vas docitat,ale mame novinku,Lea uz druhy tyzden spi v skolke 😵 prve 2 dni skusali,mama po nu este zasla,lebo nevedela zaspat,ale od 3 dna uz v pohode 😉 Zajtra ideme zo skolky na vylet do zoo a na hrad do Spisskej,cesta autobusom take 2 hodinky,tak to hadam deticky zvladnu 😅 A hlavne Lea ako dost velky spachtos,bude musiet zvladnut to bez poobednajsieho spanku 😝 Musim bezat do roboty,caute 🙂

jolinka
15. čer 2011

dalea, ahoj 😅

cmilka
15. čer 2011

@jolinka, sis dakujem za rady. Filip naozaj ked uz vidi hracky, tak uteka. Stale chce byt len vonku, tak v jednom kuse "kecame": male auto, velke auto, bus, vlak, havo havka, stanitka huka, auto trubi a pod. Filip je vsak typ. dysfatik- jeho jemna aj hruba motorika je hrozna, v podstate v kazdej cinnosti zaostava za svojimi rovesnikmi... Len ked cele dopoludnie vymyslam, co by ho zaujalo a po 4 hod zistim, ze v podstate nic neurobil, tak mam z toho hlavu v smmutku. Cele sa to zhorsilo po narodeni dcery (teraz ma 7,5 mes.), dovtedy celkom pekne pracoval... Asi musime len vydrzat. Tatial chodime 1x do tyzdna na logopediu a 1x do tyzdna na montessori terapiu

ygreen
15. čer 2011

ahoj holky
hanatka - hele nedávej sem takové odkazy 😀 , jsem jako ty, čtu a vidím Tobiho i tam, kde není 😝 to je k zešílení 😅

Tobiáš je teď s dětma bezvadnej, stále si hraje s malou sousedkou, chodí za ní, bere jí za ruku, táhne jí na trampošku, když ona něco dělá, nechá se jí vtáhnout do hry hned, poté co mu ukázala panenky, tak jim dává pít, chce je přebalit. Ale hlavně se chce s Terkou válet (on u toho vypadá, jako kdyby dělal wrestling), to i te´d s náma. Pořád laškuje, lehtá mě na nohou a pak mi kouká do obličeje, a čeká na reakci, leze po nás a prostě blbně.
A taky si teď hodně všímá psů - máme velkého psa, sousedi labradorku a tchánovci 2 psy - a on se hodně snaží navázat hru i se psy - te´d jsem viděla, jak stál, vzal si do ruky They plyšovou krávu, přemýšlel nad ní, pak jí položil, vzal jejího hrošíka a utíkal k edovi s takovejma nezbednejma jiskřičkama v očích a usměvem a šup na psa a házel mu hračku. Pak ho i honí a chce aby honil pes jeho.

S ukazováním je to lepší, ale prostě receptivní (nebo hluchej) jako bejk, chce se zavděčit, tak někam píchá prstem, ukazuje, ale leckdy blbě. Já prostě vidím, jak fakt hodně blbě rozumí.

smardik
15. čer 2011

@ygreen super jak ti Tobiáš rozkvétá před očima 🙂

u nás taky dobrý dneska mě překvapil šli jsme ven a donesl si boty ale blbé tak mu říkám dones si ty druhé botičky a on si je fakt donesl 🙂, venku mu říkám dáme autíčko Honzíčkovi at může chodit a ty si vezmeš motorku a bez problémů mu ji dal, fakt se ted lepší a víc rozumí 🙂, je daleko víc usměvavejší, víc tulivější-dneska se půl hodiny tulil k tatínkovi 🙂

ygreen
15. čer 2011

jediné co mě krom nemluvení trápí je to, že většinou ignoruje snahy kohokoliv aby pozdravil, rozloučil se. Na konci kouzelné školky na ahoj zvedne ruku na pozdrav, ale to je všechno

smardik
16. čer 2011

@ygreen třeba začne, dělá to aspon u té pohádky a to je fajn a postupně to bude používat i víc. Tom teda zdraví všechny, jen vidí někoho odcházet a zdraví-jdeme s obchodu a zdraví, doma jak někdo od nás zavírá dveře zdraví a včera jsme byli venku a oba lítali na naměstí a stála tam paní a kolem šla kamarádka tak ji říká ahoj a jak Tom slyšel slovo ahoj tak hned taky paní říká ahoj a mával ji, no paní byla překvapená a začla se smát a taky mu říká ahoj 🙂

sisstin
autor
16. čer 2011

Brý den,

@jolinka právě jsem zkoukla ty videa a Kati je teda úúúúžasná!!!! 😵 😵 😵 😵 Ona vzhledově působí tak na tři roky, a myslím, že ta mluva je taky tak na tři roky...ale teda na dysfatický dítě je to jako dooost dobrý 😉 krásně povídá, reaguje na otázky...fakt super...a výslovnost je teda výborná, krásně ji všechno rozumím...klobouk dolů 😵 😵 😵

já jsem přidala nový témata do Logica 😉
a tady je naše dnešní nápln, jelikož vláčky stávkujou 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=fso9gTRY1UY
sisstin
autor
16. čer 2011

tak jsme to sjeli, všechno mu šlo až na toto: - prostorová představivost, a pak dějová posloupnost..ale to bylo fakt těžkou formou, jednak počítat - co bylo jak první, co bylo jako druhý atd., tohle fakt nechápal vůbec...jinak všechno dal správně hned na poprvý....

jolinka
16. čer 2011

to je fakt tazke pre ani nie 4 rocne dieta... 😒 Kati by naprik. obrazok s rentgenom vobec nechapala

evaje
16. čer 2011

@sisstin Vy jste teda fakt trénovaní.Koukám, že bys mohla pracovat i se mnou. nebo taky na ty obrázky nejprv zíráte, než pochopíte co a jak? Řekni že jo... prosím. Že to nevemeš do ruky a nefrčíš, že si to musíš nejprve pořádně prohlédnout a proštudovat... 😀 😀 😀

sisstin
autor
16. čer 2011

@evaje Evčo, ono je to hlavně o tréningu...my to Logico děláme už 7 měsíců den, co den 😉 v poslední době je s tím jak maniak, takže u toho vydrží klidně 2-3hodiny v kuse 😉 ony se ty úkoly už pak opakují, respektive to zadání: najdi stejný tvar, barvu, co k sobě patří atd. atd. Takže ted už mu nic vysvětlovat nemusím, koukne a ví, co s tím....samozřejmě, když jsme s tím začínali, tak jsem mu to musela mnohem víc vysvětlovat, co s tím má dělat 😉

V těch okruhách jsou vždycky tak max. 2 úkoly, které v tom jiném okruhu nejsou, jinak je to na stejné bázi všechno 😉 ale s jinými obrázky a trošku jiným zadáním třeba 😉

@jolinka tak to je zas o tom, co dítě zná...Tygr nevěděl sádru (říkal, že to je bota 😅 😅 😅 ) a hůl...páč nikdy zlomenou nohu neměl a nebyl v nemocnici...tak předpokládám, že Kati taky nic nerentgenovali ještě 😅 ale celkově je ten úkol fakt těžký, počítání a k tomu ještě děj 😝

jolinka
16. čer 2011

@sisstin s tym pocitanim pri deji, to neviem ci by vobec pochopila Johi co ma zachvilu 7.
Ach jo, to aby som zase bola v depke co nevieme a ako sme pozadu ☹ ☹

evaje
16. čer 2011

No to je mě úplně jasné, že bez tréningu to jak Tygr nedám 😀 😀 😀 Ale je fakt dobrej. Mytáš míval zase našprtané knížky a ukazoval . Ale uměl to s obrovskou rychlostí a já kolikrát než něco našla, tak on už dávno hongal nohama. Teď si listuje komixama a říkala mě kamarádka s těžce standartím dítkem, že jí vůbec nechápe to, že je tam děj, třeba jak v telce. Takže je taky v něčem Maty dost dobrej 😕 😅

sisstin
autor
16. čer 2011

@jolinka si myslím, že ten úkol je fakt mimo 😉 já jsem si ho zkusila a měla jsem ho blbě, dva puntíky jsem měla přehozený 😅 😅 😅

@evaje vidíš, a Tygra např. knížky absolutně nezajímají, že by si u nich seděl a prohlížel, natož v nich něco ukazoval 😉 max. vydrží čtenou krátkou pohádku před spaním, ale obrázky v tý knížce si taky neprohlíží...on když už, tak si prohlíží třeba DM leták a ukazuje, co používá babička a co já 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 to je prostě všechno o zájmech, některý děti to Logico nebaví vůbec....co mám známou se standartním (byli u Kr., on je spíš napřed asi tak o rok), a on udělá jeden list a čus bus..nebaví ho to...přitom mluví jak kulomet a je fakt chytrej 😉