Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
14. črc 2011

Bré ráno 🙂

fuj, Tygr ted v poslední době vstává nechutně brzo, dneska vstával "až" o půl sedmý 😝

@cmilka a Filipko má taky dysfázku? Už si sem psala vid, akorát mně to hrozně splývá 😔 jj, hysteráky z neporozumění jsou taky, ale ty mě tak neštvou hrozně, protože vím, že je to oslabenou komunikací. Ale v poslední době se fakt vzteká kvůli všemu, hlavně proto, když nechci dělat to, co chce on a to mě fakt sejří 😝 Jinak koukám, máte doma taky veselo s překládáním 😅 😅 😅 že F. mluví skoro jenom v samohláskách, to je jak Tygr...ale @leporelo psala, že časem se k tomu bude přidávat víc písmenek 😅 😅 😅 k těm dětem, dneska jdeme na návštěvu ke kámošce, tak jsem zvědavá, jestli se holčičky bude nebo nebude bát....té kamarádky dcera, jak jsme byli v Praze je fakt hodná a "nešahací", takže to bylo v klidu...ale s nějakým víc aktivnějším dítětem, co se týče šahání - nevim nevim 😅 😅 😅

@romana čááááuu paní, jsem si už říkala, co s tebou je 😉

smardik
14. črc 2011

dobré ranko

@sisstin vstávání nezávidím ale pořád jsi na tom dobře, jedné paní na MMB vstává nejpozději v 5 a to už je u něj výkon, včera 3:10.

@leporelo my zatím časopisy nekupujeme ale uvažuju o něm že bych nějaký koupila, musím kuknout na nabídku. Knížky už se mu začli líbit a někdy je chce prohlížet sám od sebe jak já chci něco jiného nebo když má volno na hraní takže jsem ráda

u nás samostatné hraní celkem jde - nejvíc s autama ale i vaří, hraje si s panenkou-krmí jí, uloží ke spaní-ke mě do postele a pak zas pro ní jde apod.

my dneska zače fičíme na logopedii

leporelo
14. črc 2011

Ahoj, @sisstin, já si myslím, že Tygrovi ohromně prospěje ta školka, za období vzdoru buď ráda, je to známka, že se normálně vyvíjí a ve školce mu pomůže zdravě se prosadit 😎 Marek nastupoval do MŠ v podobný situaci, sice netrpěl nějakou fobií z dětí, ale ta zřejmě ustupuje i u Péti. Mluvil stylem áá éé bum, samostatně si hrát dovedl asi 3 minuty, jinak jenom dělal nepořádek. Ve školce najednou úplně jiná soc. situace než jsem byla schopná připravit doma. Fakt si našel minimálně 2 kamarády o kterých mluvil( trochu mladší holčičku, která je dost od rány "Marku, běž se vysmrkat" a předškoláka, který s ním vždycky trpělivě něco stavěl). Podobně si pak začal hrát i doma "na zloděje", "na koťátka", různý dvojrole s jinými hlasy.. Jediný, co bylo horší, že se chtěl vetřít do partičky předškoláků, ale šel na to blbě, vždycky jim něco zbořil a kluci ho pak bouchli. Ale kolem vánoc to už pochopil.
Školku jsi pečlivě vybrala, bude tam jen na dopol, což oběma rychle uteče a v logo školce bude mít částečně podobné aktivity, co děláte doma. Ty děti komunikujou určitě i jinak, než na co se hlavně zaměřujeme my.
Ad srovnávání. To je fakt zhouba! Když jsem byla pubescent, tak se moje nálada celého dne odvíjela od toho, jak moc nečistou pleť jsem momentálně měla. Teď se několik dní kochám, jak se ta dřina vyplácí a pak potkám standardně mluvící mladší dítě se kterým nikdo nic nedělá ( proč taky) a stejně mě to zamrzí. Jediný, co mě uklidňuje, že pokud by někdo tu Márovu příšernou expresi simultánně překládal, tak je vidět, že myšlenkový pochody má, že přemýšlí!
@anarae Ten kočárek jsi vyaukrovala fakt hezký, tak ať vaší rodině usnadní život.

cmilka
14. črc 2011

@leporelo to máš pravdu, aj ja ked stretneme "standardné" dieťa, tak ma to niekedy dosť zamrzí, lebo Filip pri svojich rovesníkoch vyzerá fakt ako mentálne zaostalý... od septembra nastupuje do logo škôlky, tak som zvedavá, ako si zvykne... je na mna dosť naviazaný, tak už od teraz sa desím
@sisstin Filip má expresívnu dysfáziu a ako som písala, niekedy prejačí celý deň, nielen ked mu nerozumieme, ale aj ked nechceme robiť, to čo on nám "nakáže"... a strašne by chcel dirigovať aj staršieho syna a toho to štve, takže ked sú spolu, tak je ticho tak cca 20 sek, potom už je bitka a krik... čudujem sa, že susedia ešte nezavolali sociálku 🙂 🙂 ... a tiež má paniku z "rýchlych" detí... vtedy ma mne visí ako opica 🙂 pohodové detí zvláda celkom slušne, dokonca sa snaží na nich aj rozprávať tou svojou hatlaninou, ktorej nikto nerozumie 🙂 🙂 (dnešné ráno: "ma ba bo", tj. Tamara ma ísť spať na balkon 😒 )

sisstin
autor
14. črc 2011

@leporelo taky si myslím, že v té školce se bude přece jenom chovat jinak..a doufám, že ho tam naučí aspon trošku jíst 😅 😅 😅 😅 Marek taky chodí do smíšené třídy? 😕

@cmilka tak to jsou si kluci fakt podobní hodně, ve všem 😀 😀 😀 a jdou i stejně do školky 🙂 jinak jsi dobrá, že ze tří slabik poznáš, co říká...takovouhle složitější větu bych ještě bez ručního dovysvětlení - ukazuje a naznačuje, nepochopila 😅 😅 😅 😅

a my dneska byli u kámošky a bylo to super 😵 😵 vůbec se jí nebál, hráli si...a hlavně, Tygr vyleze po žebříku a sklouzne se!!!! 😅 😅 😅 😅 😅 a pak jezdili na motorce..no prostě fakt si vyhráli, bylo to úplně o něčem jiným a ani se nevztekal..

a zde důkaz :

https://www.youtube.com/watch?v=mhFAas5S3rU
cmilka
14. črc 2011

@sisstin Filip samozrejme k "vetám" pridáva aj posunky... 🙂 , inak tygr po rebríku lezie super, Filip zvláda celkom dobre schody, na rebríku ho musím istiť, a odrážadlo- to u nás vôbec neprichádza do úvahy, nijak raz nevie pochopiť, ako sa má odrážať, skúšali sme aj s oboma nohami naraz aj striedavo, márna snaha... možmo o pol roka 😉 ... a ešte k tomu hraniu- filip si niekedy listuje knihy, alebo časopis, ale nie som si istá, či vníma aj obrázky, skôr mám pocit, že mu ide iba o tú mechanickú činnosť- otáčanie. Keď chcem nejaký obrázok okomentovať (čo tam je, čo robí a pod.), v tom momente knihu zatvára a odchádza preč ☹ ☹ ☹

smardik
14. črc 2011

@sisstin tygr se teda lepší, super 🙂

my logopedie nic moc dneska, něco mu zakázala a to se Tomovi nelíbilo tak si tam střihnul řvací hysterák a on spolupracovat nebude, pak teda trošku jo ale jen se na něj podívala a on že jde pryč, no zábava. Ted máme doma trénovat to foukání a jinak to co říká siss neustále komentování, už bere knížky tak se věnovat jim at se naučí poznávat nějaké věci a můžeme toho dělat víc apod a příště jdeme až 11.8

a já před chvíli koupila logico primo, vím že na to má ještě hromadu času ale časem ho budu chtít a na MMB měla paní starší za 99 tak jsem od ní 2vzala s tím že to bude na vánoce - vyzkoušíme a uvidíme, max. se schová

sisstin
autor
14. črc 2011

@cmilka no Tygr se naučil střídat nohy do schodu asi před měsícem a půl, žebřík se naučil dneska 😅 😅 😅 jinak jediný odrážedlo mu šlo od dvou let, s tím neměl nikdy problém a jezdil na tom jak dábel...ale ta horší hrubá motorika je u dysfázky poměrně častá 😉 jinak s těma časopisama u nás stejný, jeho baví tím listovat, ale obrázky neprohlíží ani omylem 😅 😅 😅

sisstin
autor
14. črc 2011

@smardik tak každý den není posvícení, příště to bude lepší 🙂 jinak Logico za 99 je fajn, já to na MMB hledala a nic jsem nenašla...mně ted přijdou tři témata od 4 let...a pak už jsou asi dvě od pěti, a všechno máme...ale k narozkám nebo k Vánocům dostane ten Miniluk 😉

smardik
14. črc 2011

@sisstin však jo neřeším, příště bude třeba líp. no já měla na to logico štěstí paní to tam dala a já ji 2minuty na to odpověděla, budeme mít tohle http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=46503361 a http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=46503396

smardik
14. črc 2011

ale jinak fakt ukazuje krásně a musím říct co ukazuje tak je to úplně super, úplně o něčem jiném takže báječné a dost se mu líbí knížky, i si ji sám vezme tak si dost prohlížíme knížky 🙂

ygreen
14. črc 2011

@smardik člověk by neřekl co s dětma udělá, když začnou ukazovat, že? 😵 To samé u nás, co začal ukazovat vše jde nějak rychleji kupředu 😉

M ybyli na logo v pátek, dostali jsme domů takové karty s obrázky a nějakým citoslovcem s magnety na lednici - je jich asi 109. Tak jsem jich vybrala asi 30 a zkoušíme, zatím mám jen ukazovat a předvádět. Tobík tedy je zatím na té úrovni, že vidí co je na obrázku a předvede to, pokud je co - naopříklad je tam paci, paci, mávání, apod.

smardik
14. črc 2011

@ygreen je to strašný rozdíl fakt, co ukazuje je to o mnohem lepší 🙂 ani jsem si to neuvědomovala i když Honzík ukazoval, jen je to sranda občas venku někdy mi oba ukazují a nestíhám reagovat, ted se snažím to naučit chlapa at na něj reaguje dneska jsme byli spolu venku a on jede a vůbec nevnímá co kluci ukazují, dělají. Už mě to s ním fakt štve

sisstin
autor
15. črc 2011

Bré ráno,

@ygreen
@smardik on je to vždycky velký rozdíl, když dítě začne ukazovat, když začne rozumět, když začne mluvit....tam je ta komunikace prostě hned o něčem jiném úplně 😉 dokud fakt Tygr nekomunikoval skoro nijak, tak náš vztah byl o tom, že jsem ho prostě přebalila, dala mu najíst atd., takové to uspokojování potřeb...ale nic víc...prostě to bylo takové hrozně divné 😔 pak s tou komunikací se ten vztah posouvá na úplně jinej level.... proto si říkám, jak moc to musí mít těžké maminky fakt těžce postižených dětí, které třeba nijak nereagují 😔

smardik
15. črc 2011

@sisstin jo to máš pravdu je to super, fakt co ukazuje je to o něčem jiném víc mu rozumí i manžel a hlavně mám pocit že i Tomášek je mnohem spokojenější protože už si nějak může naznačit co si přeje, chce takže super 🙂 zrovna ted mi tu ukazuje že se chce dívat na fotky-to on miluje dívat se na fotky dětí 🙂. ale jdeme k dr. konečně domluvit tu neurologii a beru i Toma kvůli teplot-jeden den má teplotu, pak nic, další den teplotu, 2ny nic a zas teplota

sisstin
autor
15. črc 2011
smardik
15. črc 2011

@sisstin super zrovna jsme se na to dívali i s Tomem, on takové dívaní miluje 🙂 vypadá to dobře, fakt si to budu ukládat co se mi líbí a časem pořídíme

u dr. jsme nepořídili má dovolenou takže až příští týden

leporelo
15. črc 2011

@sisstin, Tygr je na školku řádně připraven, leze jako opičák a podvádí u kvízu 😉 , ještě nacvičte nějaký sprostý slova a může vyrazit.
M. chodí do školky, kde je jedna z tříd s "waldorfskými prvky". Asi origoš Waldorf musí mít nějakou akreditaci. Byla to spíš náhoda, příliš jsem se o w. pedagogiku nezajímala, ale kolegové v práci tu školku chválili a je blízko zaměstnání. Jedná se o běžnou třídu, akorát věkově smíšenou, více pracují s přírodními materiály, třeba včelím voskem nebo ovčím rounem. Režim třídy je založený na opakujících se cyklech jako dny v týdnu nebo roční období. Takže třeba v pondělí malovali, každé úterý pekli, normálně si zadělali těsto a každý z toho něco uplácal, v středu třeba něco hudebního, atd. Taky se mi líbili jjich besídky. Není to jako za mě, nastoupit, uklonit se a přednést: "Maminko milá, bla, bla, bla", ale společně hrají divadlo a dvakrát do roka hrají divadlo naopak rodiče dětem ( účast dobrovolná)

smardik
15. črc 2011

http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=5619162&tab=8

dávali odkaz holky v autistech a vypadá to dobře, je tam toho víc

dalea
15. črc 2011

Ahojte,gratulujem vsetkym k pokrokom 😉 Musim Vas docitat,uz tu velmi neprispievam,kedze neni cim,akosi sme uz "zostandardneli",tak hlavne citam 🙂 U nas teraz nastalo intenzivne obdobie PRECO? 😝 Sice to maju deti okolo 3 rokov,ale nevadi,vyzera to asi takto 😅 Mamka,mozem ist do susedy?Nie,nemozes.A preco? Lebo ma navstevu.A preco ma navstevu? Lebo ujo jej prisiel opravit hojdacku.A preco jej prisiel opravit hojdacku?Lebo je zlomena.A preco je zlomena? Lebo chlapci sa silno hojdali a ju zlomili.A preco ju zlomili?Lebo nedavali pozor. A preco ..... 😝 😅 Pomooooc 😀

leporelo
15. črc 2011

@dalea To je teda nářez! Nejdřív jsme rády za každé slovo. No a pak tohle....

leporelo
15. črc 2011

@dalea To je teda nářez! 😅 Nejdřív jsme rády za každé slovo. No a pak tohle....

cmilka
15. črc 2011

@sisstin Tygrovi to ide super, Filip je tak 2 levely za ním ☹ ☹ , skladáme max. 4-zložkové puzzle, vie nájsť rovnaké obrázky, celkom slušne zvláda hry typu loto, farby a tvary mu idú dobre, jemná motorika je hroooozna, nie je schopný napr. priložiť 2 obrázky k sebe
@leporelo my sme cez rok chodili na Montessori terapiu, viem, je to niečo iné ako Waldorf, ale tiež tam majú nejaké svoej špecifiká, ktoré sa mi celkom páčili, škoda, že cez prázdniny naša terapeutka nerobí. V sept. už ideme do škôlky, takže sa tam už asi nedostaneme
@smardik aj Filip teraz presne tak teplotuje, jeden deň 38,5 o hodinu nič, potom další deň bez teplôt a potom tase teploty, a takto už cca 4 dni, najprv som myslela, že jeto zo slnka, ale asi to bude nejaká viroza... 😕 😕

smardik
15. črc 2011

@cmilka jo přesně tak je to u nás a spadne to bez čípku,sirupu nic nedám a pak to spadne a je naprosto v pohodě ale jak má teplotu leží jak mrtvolka a pofnukává, jestli a co ho bolí fakt nevím když mi to neřekne a zatím ani neukáže. Ale u nás je to už dýl měl to poprvé už jak byli ty svátky, ale bylo teplo tak jsem to přičítala tomu ale ted to měl i včera a předevčírem a to už nebylo tak teplo a nezdá se mi to. dneska tam dr. nebyl má dovolenou a ale příští týden ho raději vezmu at mu vezme krev, nelíbí se mi to

cmilka
15. črc 2011

@smardik myslim, že toto sú veci, ktoré sa najťažšie diferencujú, o čo vlastne ide. Ak sa to bude u Filipa opakovať, tak tiež v pondelok navštívime dr. 😒 (aj ked ich Filip už neznáša)

smardik
15. črc 2011

@cmilka no já k dr musím jít určitě se na něčem domluvit takže mu řeknu o Tomovi a uvidím co on na to ale bude mu chtít vzít krev. Tom taky dokotry nemá rád, dneska už jen viděl kde jdem a začal brečet, on pozná už i cestu kterou tam jdeme-jinak tudy nechodíme fakt jen k dr. a pláče a říká ne ☹ ☹ ale nedá se nic dělat. ale čeho jsem si všimla teplota je vždycky odpoledne po vyspání

susik77
15. črc 2011

Ahojte.My sme este na dovce, musim vas doma docitat 🙂 Veru je uz dost predrazdena tymi podnetami, coraz castejsie v afekte 😢 Tak sme dnes uz nikam nesli na vylet, akurat teraz poobede ideme si zajazdit na koniky, to ma rada 🙂 A zajtra uz domov, potrebuje tie zazitky spracovat. Inak, trochu sa zmenila, ako tu mala tolko deti a opakovala po nich, je smelsia, cielavedomejsia. Predtym chcela stale drzat za ruku po schodch, ale ked isla jej kamaratka s nou, tak uz nechcela aby sme ju drzali 😀 😎 Frajerka 😎
@dalea: to je super s tym preco 🙂 Veru to mala pred dovcou, tak sad sa jej to rati po dovce 🙂

adamkofjo
15. črc 2011

ahoj sisstin urcite si ma pamatas, Filipko tiez mame vyvojovu dysfaziu ale zmiesaneho typu, pozerala som si tvoje vieda na youtobe ako pracujes s malym ako krasne rozumie to mi sme na tom s porozumenim dost zle takze aj to ucenie je pre nas dost narocne, pozerala som tu pomocku Logico < Filipko to maju aj v skolke, ale mi ju doma nemame , vy ste si ju kupovali???? a aku mate pre 3 rocnych ale tie zlozitejsie , ahoj

sisstin
autor
15. črc 2011

@leporelo o té Waldorfské pedagogice moc nevím, mě (když už) zajímá spíš Montessori...ale pro Tygra by to asi nebylo až tak vhodný, tam se hodně jede na to, že děti pracují samy...na což je Tygr zvyklý a asi by mu to šlo, ale na druhou stranu tam není zas až tak ten kontakt s vrstevníky a společná hra, kterou on vyloženě potřebuje...ta školka, jak tam jde Tygr, má právě i Montessori třídu a třídu s prvky Montessori...ale taky pěknej nábuch tam byl 😝

@cmilka vy máte nějak určenou tu závažnost dysfázie? 😕 co píšeš, tak Filípek asi bude mít nějakou závažnější formu, vzhledem k té motorice 😕 já chodila na blog Markéty s Beatkou (ale už min. 3 měsíce tam nic není nového), a Beatka má právě těžkou expresivní dysfázii...v srpnu (augustu) ji budou 4, a co jsem četla naposled, tak tuším nemluvila vůbec a ona má právě totálně v háji jemnou motoriku a ta hrubá taky nic moc 😉 právě ta závažnost dysfázie se až tak neposuzuje podle toho, jak dítě mluví, ale spíš podle toho, jak moc a v jakým poměru má dítě narušené ty ostatní složky. Co jsem si tak všimla, tak právě tu motoriku mívají zasaženou děti s expresivní, ty se smíšenou nebo receptivní až tak ne, tam právě bývá zas zasažený hlavně ten fonematický sluch a zrakové rozlišování. Ale nic jsem o tom nečetla, takže to podložené nemám, jenom podle toho, co jsem tak četla o dětech s dysfázkou 😉

@adamkofjo čauvec, jasně, že pamatuju 😉 psala jsi dávno i na Postižené děti 😉 To logico - 3 témata mám půjčené z Rané péče, 2 témata od kámošky a zbytek je náš....právě jsem si donesla z pošty 3 další okruhy. Začali jsme klasicky s těma od 3 let, já už ted brala ty od 4 😉 on je už zvládá... jinak to Logico jde i pro děti, co mají narušené porozumění....tam se to dá pochopit i z těch obrázků 😉

sisstin
autor
15. črc 2011

holky, tak jsem rozbalila jedno téma - Oblékáme se 😉 a na to, že to má být od 4 let, tak mi to přijde nějaké lehké 😕 😠 dala jsem to do alba...tak uvidíme, co Tygr...ale mně to přijde fakt na něj už lehké 😕