Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cmilka
12. říj 2011

@sisstin ano, chcem 😀 ale do toho casu sa asi zblaaaaaznim... 😝 , podla vyvojovych tabuliek ma meskanie rok urcite... v niektorych veciach by sa mozno zmestil do sirsej normy... mna dost ubija ta necinnost, nemas sa na koho obratit, nemas sa s kym poradit, ako postupovat... 🙄

smardik
12. říj 2011

@paolin držím palečky at dobře dopadnete

sisstin
autor
12. říj 2011

@cmilka u nás je nejhorší ta grafo, to je tak na 2,5roku...furt jsme jenom u pojmenované čáranice nebo nápodoby tahu, ale jinak ani prd 😝 ale to je zrovna u dysfázky dost běžný, hlavně u té expresivní 😝

smardik
12. říj 2011

ahoj holky jsme doma 🙂 a trošku mě pobavila učitelka, oni brali Tomíka jako 2letého, zapoměli že ted bude mít 3, proto jim nepřišlo že by byl nějak opožděný, ale na faktu že ho chválí to nic nemění. co mě potěšilo je, že svačinky prý jí fakt celé sám, jen mu to nakrájí na kousky a on si sám napichuje 🙂 tak super, nočník se prý každý den vyčůrá a jak pro něj přijde dědeček tak chce jít na nočník a vyčárá se vždycky, asi mu chce ukázat jaký je šikulka, musím si ho jít někdy já vyzvednout at vidím to mé úžasné dítko

dneska mají fajn oběd i bych si dala - kuřecí nudličky na zázvoru a barevné těstoviny

a ještě k těm jeslím, probírala jsem s učitelkou to jeho nemluvení a říkala že podle ní bude určitě mluvit, že na něm vidí tu snahu komunikovat, že pořád něco mele i když neví co, snaží se vše říct gestama. Prý tam měli chlapečka co na tom byl jak Tom, ale byl jiný: jen seděl a nechtěl se zapojit do ničeho, nesnažil se vůbec mluvit, nesnažil se neverbální komunikaci, takže mě fakt potěšila že i oni vidí jak se Tomík snaží komunikovat 🙂

a naposled, ráno mě překvapila jedna maminka že existují normální pediatři. Má 2letého syna a nemluví a už je poslal na foniatrii, na foniatrii je vyšetřili a vše dobrý a poslali je na logopedii, prý není důvod čekat do 3 let, zítra jdou poprvé 🙂 tak jsem zvědavá jak pořídí, chlapeček bude mít teprve 2 roky tento měsíc

sisstin
autor
12. říj 2011

@smardik super viď 😉 no fakt si myslím, že 100x lepší jesličky, kde je v pohodě a chválí ho...než školka, kde by byl ve všem nejhorší a nejpomalejší a bla bla 😉 a ještě ho tam naučí na ten nočník 😀 😀 😀

smardik
12. říj 2011

@sisstin jesle jsou naprosto úžasné zařízení. Ze začátku jsem trošku váhala, přišli mi takové blbé, divné nebo jak to říct dávat 3letáka do jeslí, ale ted musím říct je to fakt super, Tomík je vysmatý-jak dneska jen zazvoním a už se směje ví kde jde, vytáhnu z kočáru a už letí do šatny a jen ukazuje na třídu a pak na bundu,boty at ho svlíknu, jde vidět jak je nedočkavý. Převlíknem, dá mi pusu, řekne ahoj a utíká, nikdo ho neodvádí do třídy, peláší sám. Vypadá to že naprosto rozumí co po něm chtějí - přece jen tam na ně nejsou takové nároky, mají na něj čas takže úžasnýýýýý. Třeba dneska jich bylo jen 7

smardik
12. říj 2011

za mě opravdu jesle jsou pro takové děti jako Tomík (nemluví, nezvládá co má ale v tom sociálnu chce kontakt s dětmi) ideální.

Bavili jsme se o tom jídle tak říkala že se zaměří na to jídlo, budou se snažit ho zapojit i do jezení oběda, at si aspon vezmu tu lžičku a snaží se, to pořád není doma, on bude raději hlady ale tam by to mohlo jít

sisstin
autor
12. říj 2011

@smardik jak jsem ti psala, kamarádka byla taky spokojená, a to tam klučina chodil skoro do 4..a je to normální, spíše hodně inteligentní a šikovný kluk 🙂 takže fakt se není, za co stydět... mě by tohle vůbec nenapadlo řešit 😉 a je super, že se tam Tomáškovi tak líbí..Tygr taky vždycky do třídy už utíká přede mnou 😀 dneska teda měli malovat, tak hned, že prej "nee" 😅 , ale hned si sednul na židli a začal...on má u těch ručních prací vždycky sto keců, ale nakonec to dělá jako ostatní 😅

sisstin
autor
12. říj 2011

jo, jinak jsem fakt ráda, že Tygr už pochopil smysl narozenin...chápe, že když má narozeniny, tak je mu zas o rok víc...že ted jsou mu tři, a až bude dort a svíčky, tak mu budou čtyři 😅 😅 a těší se už na foukání svíček a na dárky...holky, to je úplně něco jinýho, než dřív 😉 jako ty třetí narozky už byly docela fajn..sice to asi jako moc nechápal, proč ty narozky má a ani se netěšil dopředu..ale pak dobrý... to se nedá srovnávat, když měl druhý narozeniny..my to ani neslavili, na dort se ani nepodíval, dárky ho nezajímaly..to bylo fakt strašný 🤐

smardik
12. říj 2011

@sisstin Tom taky bude chodit skoro do 4, chci at tam je až do příštího srpna. I když se zbavíme plín atd. tady do té logo školky ho dávat nebudu, oba jsme se s chlapem shodli že v jeho případě není kam spěchat, že na školku nemá a že jesle jsou jen ku prospěchu, navíc když je tam tak štastný není co řešit. Já se nestydím, já jsem na něho pyšná že se mu tam tak líbí, skvěle to zvládá, chválí ho. Je to můj šikovný chlapeček 🙂

taky tam tvoří ale Tomovi se to vyhýbá nějak, ve čtvrtek dělali jen ty kaštánky na zemi a v pátek měli dělat s plastelínou a to tam nebyl, ale to přijde. Koukala jsem na jejich výtvory-mají vystavené a dělalí se šiškama, listama, plastelínou atd. fakt se snaží

a 7 dětí a 3 učitelky je úplný luxus

smardik
12. říj 2011

@sisstin to je tygr šikulka že to pochopil, taky se těším až to Tomík pochopí. Nechápe to, ale má z dárků radost-když tam jsou auta, jen jak všichni píšou že nejlepší dárek pro děti je papír, baví je to trhání tak to u nás vůbec, čekal až to rozbalíme

když jsme u těch narozenin já to letos asi nějak přepískla s dárky 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
12. říj 2011

@smardik jj, to je myslím asi nejlepší řešení 😉 třeba Tygr by školku od tří let nedal, a to na tom byl trošku líp jak Tomášek...pro nás fakt ideální až ted od těch skoro 4let 😉 Tygr tam asi tvoří, páč včera měl od něčeho totálně zasranej rukáv na triku...a dneska jsem dostala obrázek, kde je pohádka o řepě..a je to "vybarvený" a fakt je poznat jako, že to dělal on 😅 😅 😅 😅

smardik
12. říj 2011

@sisstin fakt už o školce absolutně neuvažuju, zařízená je, pro jistotu ještě zápis do té integrované třídy a tím asi tak školka pro mě končí. Necháme jesličky až do srpna, není kam spěchat, on je štastný. Jediná nevýhoda je fakt to dojíždění, ale to nevadí pro něj to s Honzíčkem zvládneme. a v pondělí má manžel zkoušky na řidičák, auto máme takže pak ho někdy bude moct zavést nebo vyzvednout on - jako běžně asi ne ale chodí často k zubaři tak to bude moct, v pátky chodí brzo domů tak ho bude moct třeba vyzvednout tak to bude zas trošku lehčí pro všechny

smardik
12. říj 2011

on v něčem je chlap střelený, ale v té školce je rozumný, sám vidí a slyší jak Tomík spokojený a jen čumí

ale včera jsem už na něj hezky vyjela, fakt mě štve a nevím jak mu vysvětlit že se tak nemá chovat: on strašně řeší pořádek, přijde domů a hned uklízí - není tu bordel ale znáte to jak mají děcka všude hračky, já uklízím jen před spaním-jako lego jo když si dohrajem, postelky atd. ale třeba neuklízím auta, mají tu vytahých 20 aut nebo vláčků a průběžně si s nimi hrají. no on přijde a hned to jde Tomovi uklízet, bez jediného slova. Tom pak pláče a nechápe proč mu to bere, chlap se zlobí že je Tom rozmazlený

sisstin
autor
12. říj 2011

@smardik stejně je to takový zvláštní, že tam není zápis..přece bys měla dostat písemné rozhodnutí o tom, že je přijatej a tak 😕 kde máš jistotu, že tam mezitím nevezmou někoho jinýho? Jako ten systém přijímání se mi zdá hodně takovej pofidérní 😕 my fakt museli mít zprávy od všech možných lidí, musela jsem mít vyjádření, že není zdravotně postižený, ale že má speciální vzdělávací potřeby a fakt toho bylo docela hodně..plus měl body navíc za věk a tak 😕

smardik
12. říj 2011

@sisstin no právě že není - ani pro tu logo ani pro normální, ona si to jen zapíše do sešitu a rozhodnutí přijde příští rok - myslím červen, ale to kecám nevím jistě. Jenže jak to nemám černé na bílém tak to 100% prostě není a vím že nechat ho doma není řešení, proto to chci mít pojištěné ještě tou druhou školkou-v našem případě integravanou, pak jsou to už jen normální a to nechci. Proto to tak řeším at mám jistotu. Ona teda po mě taky chce papír že není zdravotně postižený, měla jsem sebou tu zprávu od Krejčířové, logo nám doporučení dá to jsem říkala tak ho mám donést a ještě chce vidět zprávu od Pastuchové + od pediatra, ale jak na tom je ví z té zprávy od Krejčířové a říkala že ho vezme na 100%, no ale věř tomu

sisstin
autor
12. říj 2011

@smardik no ono podle zákona musí přijít odpověd max. do 14dní od podání přihlášky... 😉 a že není zdravotně postižený, to právě musíš podat žádost o prodloužení rodičáku a oni posoudí, jak na tom je...jinak ten papír nezískáš. Nebo já neznám jiný způsob, jak ho získat 😕 Tygr byl uznaný do roku 2013 jako dlouhodobě nemocný, tj.mezi 20-49% postižení, na kolik procent ho uznali, to tam nebylo 😉

smardik
12. říj 2011

@sisstin no tam to funguje divně víš: ona ted přihlášku nedává, kdykoliv můžeš přijít a ona si tě zápiše do takového sešitu a v červnu-myslím červen přijde rozhodnutí a teprve pak ti dává přihlášku kterou dr. jen podškrábne že může do školky a stačí ji přinést do konce srpna. No já ptala co po mě chce a tu zprávu od Krejčířové, zpráva od Pastuchové, doporučení logopedky a nějakou zprávu od pediatra. Mluvila jsem přímo s ředitelkou

smardik
12. říj 2011

právě se bojím že pak řeknou nevezmeem ho ☹ no jak přijdeme od Pastuchové tak tam vše ponesu tak se ještě jednou ujistím že je to fakt vše

sisstin
autor
12. říj 2011

@smardik no to vyjádření pediatra jsme právě měl v té přihlášce, jenom zaškrtla, že doporučuje školku a omezení zaškratla "jiné" (tam je mentální, fyzické a jiné kolonka) a k tomu dopsala expesivní vývojová dysfázie, a tím to zhaslo. Od logopedky jsme měli pár řádků, ve smyslu že vzhledem k vážné komunikační poruše doporučuje začlenění do menšího kolektivu v logo MS, a z Rané péče jsme měli podrobnou a dlouhou zprávu+teda Krejčířová... ale ten váš styl přijímání mi přijde hodně teda manipulovatelnej...že oni si můžou v podstatě vybírat, koho jo a koho ne 😕 někdo přijde po tobě, a vezmou jeho..a jako nenaděláš nic podle mě 😕

smardik
12. říj 2011

@sisstin no ona právě chce ten jen at něco napíše pediatr, ptala se zda nám to logo doporučuje-doporučuje. právě je to manipulatelné dost, proto chci jít na zápis do jiné školky. fakt jak tam půjdu se všema zprávama příští měsíc tak se ještě ujistím že ho vezmou i se smíšenou, ale bohužel jistotu mít pořád nebudu

ono ještě jedna školka tak funguje a bohužel je to na houby, bez zapísu a prý kdo přijde dřív toho bere. byli jsme tam už loni v srpnu (to jsem doufala že to ještě vše dožene), to řekla-přímo ředitelka že jsme přišli včas a má místo a že ho vezmu na 100%, rozhodnutí prý teda přijde až v květnu nebo červnu-dřív prý podle zákona nesmí, ale je to jen formalita a vezme ho na 100%. no a rozhodnutí fakt přišlo, jen o nepřijetí. a právě toho se bojím takže proto jdeme na zápis do té integrované - vím že logo péče nebude taková jakou potřebuje, ale je tam 14 dětí a 3učitelky tak by to snad mělo jít

smardik
12. říj 2011

ale je to divné, ptala jsem se její maminky které tam chodí syn a říkala že oni potřebovali doporučení SPC, ve školce mi řekla že to není třeba

sisstin
autor
12. říj 2011

@smardik no právě většinou to vyjádření SPC chtějí, my měli fajn, že Raná péče v podstatě supluje SPC v tom věku, kdy dítě ještě nechodí do předškolních zařízení, takže jakoby jsme tu zprávu z SPC měli 😉

smardik
12. říj 2011

@sisstin no poptám se ještě jednou, vysloveně jsem se na SPC ptala ale zeptám se raději znovu, ale fakt je že jak sjem tam volala že říkali to co ty, kdybych chtěla logo školku nebo speciální potřebuju papír od nich. přinejhorším ještě skočíme tam, možná i pro ten příspěvek an péči se nám bude hodit

sisstin
autor
12. říj 2011

@smardik no snad to klapne 😉 má ta logo školka nějaký webovky? 😕

smardik
12. říj 2011

@sisstin budu doufat, jak ne budu asi hodně naštvaná

jo mají http://www.mszs-duha.unas.cz/ms/indexms.html ale moc tam toho není

sisstin
autor
12. říj 2011

tak jsme doma...Tygr prej maloval na bramboru a dělal tiskátka 😝 jinak, světe div se..přišla jsem pro něj, k obědu měli knedle, výpečky a špenát..tak jsem čekala, že jako nic...a Tygr snědl všechno maso!!! 😲 😀 ...

jinak v šatně za mnou přišla učitelka, že si jako všimly, jakej je Tygr pořádníček, že tam furt všechno uklízí a pomáhá 😅 😅 😅 takže sbírání drobků je k něčemu dobrý 😅 😅 tak říkám, že kdyby mu tak ještě šlo to oblíkání 😝 a ona na to, že to tak strašný není, že tam s nima se fakt snaží...a co umí, tak dělá...že by jako bylo horší, kdyby jen stál a čekal, až ho někde oblíkne...že ta snaha tam je, jen mu to prostě ještě úplně nejde.. 😝 takže jsem ráda, že to berou takhle 😅 😅 😅

smardik
12. říj 2011

@sisstin to je super 🙂 tygr je šikulka. Ono ty děti asi fakt dělají zázraky a oni se tam snaží 🙂

dadlenka
12. říj 2011

tak jsme doma z neurologie, jeli jsme autobusem - poprvé a bylo velké nadšení a velký pláč, když jsme vystupovali, ale když viděl, že autobus odjíždí, tak mu zamával okomentoval to a šli jsme. paní neuroložka úplně super, Kryštof jak zjistil, že se jde k doktorovi, tak řev jak prase, nakonec to nevydržela nějaká sestřička z vedlejší ordinace a zacpala mu pusu bonbónama😀 v ordinaci řval taky, pořád, že půjdeme pá, tak se aspoň paní doktorka vyptala mě, velmi se podivila nad školkou, položila otázky na stereotypní pohyby(nemáme), jestli se mazlí, no prostě povyptávala se na všechno, změřila mu hlavu a řekla, že požaduje psychologické vyšetření od klinického psychologa a ne z spc 😀 a potom podle výsledku bude postupovat asi eeg atd. Kryštofa nevyšetřovala, jenom mu změřila hlavu🙂 Působila dost sympaticky, zprávu pošle naší pediatře, tak uvidíme, jestli se nenadějeme nějakého překvapení

paolin
12. říj 2011

ahoj holky..jsme zpět. opravdu opět povznášející zážitek z brněnských nemocnic..byli jsme objednaní a dvě hodiny čekali, než nás vzali! samozřejmě před námi šla spousta jiných dětí, kteří přišli až po nás 🙄 pak jsme dostali skoro sprďana, co vůbec chodíme na neurologii, když disfázie a ADHD řeší psycholog 😲 jako bysme tam chodili jen tak z plezíru... no a klasika - reflexy OK, tak EEG případně spánkové s denní hospitalizací. jsem jim rovnou řekla, že to teda ee. že leda dovezu, uspím, uděláme vyšetření a odvezu 😉