Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
9. srp 2011

ahoj holky

@smardik Tobiáš začal chodit na nočník na malou ve 2,5 letech,a le před tímjsem ho tam měsíc trvale vysazovala, chodil doma jen v ponožkách a tričku a pochcal se nesčetněkrát, dostal párkrát na řiťku a tak jsem furt jak ostříž čekala až se mu "začnou kroutit palce nanohách" a rychle jsem ho posadila na nočník, no a pak jsem děsně tleskala a chválila ho. Ale hlavně nám pomohl velkej nočník s držátky a schůdečky, páč on jak je velkej, tak se mu na normálnim nočníku sedělo docela blbě. No a jak začal chodit sám na nočník, tak to bylo otázkou dní, než si to sám vypiloval a chodil 100%. ALE musel chodit na ostro. To trvalo zase asi měsíc než se nepočůrával do tepláků, asi zapoměl, že nemá plenku. No a pak zase CVAK a začal sám chodit na velký wc. Na noc mu dáváme plínku,a le proto že má na noc mlíko a nehoda se stát může,a le z 99% má plínku ráno suchou. Na velkou to trvalo déle, tak o 2 měsíce.

ygreen
9. srp 2011

@dadlenka ahoj 😉

sisstin
autor
9. srp 2011

Bré ráno,

@dadlenka naždááááár paníííí 😀 😀 😀 😀 😀 on má Kr. ted nějak 2roky a 10 měsíců ne? 😕 To 80slov není zas tak strašný 😉 on vyslovuje dobře (nebo aspon tak nějak, aby to bylo podobný tomu slovu)? A myslíš, že má pořád trošku problémy s porozuměním? 😕 Vy jdete ke Kr. nebo zatím ne? 😕

dadlenka
9. srp 2011

@sisstin ahoj🙂) no v září má 3. Vyslovuje pekelně😀 oo- mléko, ňaňan- banán, iii-kuličky, ao-jabko, ti-blik, tateta-planeta- a pokračuje to v podobném duchu🙂)) já jsem ráda,že něco řekne, protože většinu věcí pojmenovává hmháním se správným počtem slabik a přízvukem. Takže auto hmhm(nevím jak to hmhání napsat) a hmhmhm- autobus, kytička , prostě všechna tříslabičná slova a význam poznám podle toho, na co ukáže, hmhmhm hmhm je červené auto😀D porozumění si myslím, že pokulhává, protože vyloženě loví a chytá se slov, která zná. Dneska mi pomáhal naplnit pračku a říkám mu otevři šuplík a on na mě hleděl, co, tak jsem mu ukázala, co má otevřít, ukázala na šuplík na prášek a on mi to otevřel.
Ke Krejčířové zatím nejdeme, počkám jak bude ve školce a teprve potom, kdyby byl problém,byli jsme v spc u logopedky a psycholožky, to, co mi napsala psycholožka, bych napsala taky🙂) slova "ničí testový materiál" mě dostala, kdybys netušila, co, tak Kryštofovi dala navlíkací korále v krabici, tyčku a obrázek se vzory a Kryštof vysypal tu krabici na zem a nechtěl navlíkat podle vzoru....
Jinak když jsem četla, jak drKr obrací ty vkládačky vzhůru nohama, co znamená, že si to opět otočil zpátky, několikrát a později s komentářem??🙂))

ygreen
9. srp 2011

@dadlenka jé konečně někdo pojmenoval Tobíkův jazyk - hmhání 😀

Tobiáš teď hodně pomáhá s Theou, rozumí hezky když řeknu dej jí, přines jí, apod.

ygreen
9. srp 2011

@sisstin teď mi přinesl takovou překližku s obrázky, až ke mě, něco mi děsně povídal a když jsem se ho zeptala "a co se ti líbí" tak ukázal PRSTEM na letadlo (ale já myslím, že otázce co se ti líbí nerozumí) že mi to jen chtěl ukázat. Teď ještě aby na mě jukl a je to. Ti říkám, do neděle ďábelsky sdílíme 😀

sisstin
autor
9. srp 2011

tak jsme ted hráli to Bim Bam a fakt super 🙂 jsou tam tři možnosti, jak to hrát 🙂 docela jsem čuměla, že Tygr poznal věci jako činely, triangl, sbíječku atd. 😝 obsahuje to čtyři oboustranné hrací plochy, přislušná kolečka se zvuky a CD.

První hra - Každý hráč si před sebe položí hrací plochu. Všechna kolečka rozložíme po stole obrázky dolů. Vedoucí hry odkryje první kolečko s obrázkem a ukáže je všem hráčů. Hráč, který na své hrací ploše najde věc vyobrazenou na kolečku, si kolečko vezme a položí je na svou hrací plochu přesně tam, kde se tato věc na jeho hrací ploše nachází. Vyhrává ten, kdo na svou hrací plochu správně polož nejvíc koleček.

Druhá hra - k této hře budeme potřebovat CD. Každý hráč má před sebou hrací plochu s velkým obrázkem. Všecna kolečka jsou otočená obrázky nahoru. Začneme přehrávat CD. Ozve se první zvuk - jestliže hráč uslyší zvuk, který vydává některá z jeho věcí na jeho obrázku, vezme si ze stolu kolečko s touto věcí a položí ji na příslušné místo na hrací ploše. Vyhrává ten, kdo na svou HP správně položí nejvíc koleček.

Hra třetí - na stole rozložíme pouze kolečka, a to obrázky nahoru. Zapneme přehrávač. Kdo první pozná přehrávaný zvuk, klepne rukou na příslušné kolečko. Pokud správně určí zdroj zvuku, vezme si kolečko ze stolu a položí před sebe. Vyhrává ten, kdo nasbírá nejvíc koleček.

No my to hráli, že jsem prostě pouštěla tu zvuky a on hledal, co to vydává. Jinak na tom CD je 7stop, takže pokaždý jsou tam ty zvuky jinak za sebou.

sisstin
autor
9. srp 2011

@dadlenka no to fakt na dysfázku trošku vypadá, hlavně kvůli té výslovnosti a tomu, že teda hůř rozumí 😉 kdyby to byl opožděný vývoj řeči, tak jednak by rozuměl normálně a jednak ta výslovnost by nebyla taková tragická. No uvidíš, co si budou myslet ve školce...nicméně Kr. bude objednávat v listopadu, takže bych do toho šla 😉

sisstin
autor
9. srp 2011

@ygreen to je fajn, nejdřív ukazuje na to, co má u sebe...tak pak ještě ukazovat na vzdálený předměty a je to 😵

dadlenka
9. srp 2011

@ygreen tak nejsme sami 😀 A kolik má Tobiášek roků? Náš Kryštof velmi pomalu některé hmháky vyměňuje za "slova" ale rychlostí blesku hmhá další slova, jak se mu rozšiřuje slovní zásoba🙂

sisstin
autor
9. srp 2011

@dadlenka když najedeš na ikonku, tak tam vidíš údaje 😉 akorát od 3let se to tady nepočítá i na měsíce, což zrovna v téhle diskuzi je dost podstatný 😝

dadlenka
9. srp 2011

@sisstin no uvidíme, řekl slepý😀 drKr mám v zásobě, on se hodně den ode dne lepší, i to porozumění, ale jsem fakt zvědavá, co ta školka, logopedka napsala narušená expresivní složka řeči, mnohačetná patlavost, rozumí jednoduchým pokynům 😉 on se tak moc snaží mluvit a komentovat, i těma patvarama- ukáže na tátu, řekne táta, potom se otočí na mě a sdělí táta dějá hají... nebo ukáže na kávu a řekne váva, váva tájí (káva pálí), nebo když odcházím z místnosti, tak se mě i všech ptá aa? Nebo pá? A tak prokecáme den😀

sisstin
autor
9. srp 2011

@dadlenka no v tomhle věku už by měl v pohodě zvládat otázky typu: z čeho se pije, čím jezdíme, čím se odemyká, co si vezmeš, když venku prší, za co si v obchodě koupíš bonbonky atd. 😉 Takže pokud to nezvládá, tak bud má i opožděnou recepci , nebo je teda celkově opožděný ve vývoji a to porozumění tomu odpovídá 😉 to právě chce toho psychologa, aby posoudil...jestli je tam opožděná "jenom" ta řeč (jak exprese, tak recepce) nebo je ten vývoj celkově opožděný a ta řeč tomu odpovídá...to je docela důležitý 😉

dadlenka
9. srp 2011

@sisstin psycholožka se spíš zajímala o rozsypaný testový materiál😀 ale nevšimla si, že když si sám navlíkal korálky, tak pojmenovával barvy, že sice se vybodl na určení barvy opice, ale zase si s nimi hrál, když si udělaly "auvá" potom jim dělal malá- ona si toho nevšimla a ani to ve zprávě nezmínila. Jestli se nebude posouvat, fakt za drKr zajedem, ale máme to celkem z ruky😀 on se každý den něco nového naučí. Nejdůležitější je stejně jak se s ním bude pracovat, a to doufám, že školka bude v poho🙂

sisstin
autor
9. srp 2011

@dadlenka ony ty děti dysfatické mají jiný vývojový profil, bud mají všechno složky vývoje v normě (nebo v širší normě) a pokulhává "jenom" ta exprese (tak to má Tygr), nebo u těch smíšených a těžsích dysfázií je nerovnoměrný, takže něco má dítě k věku, něco je v širší normě, něco je třeba už pod normou a samo nejvíc zaostává ta složka řeči (exprese nebo recepce, to už je pak namixovaný různě).

Dítě s psychomotorickou retardací (od 3let mentální) je opožděné tak nějak ve všem stejně, a ta řeč (porozumění) je přímo úměrná(nebo hodně podobná) té stávající vývojové úrovni. 😉

ale pokud si dobře pamatuju, tak Kr. měl ten vývoj opožděný od začátku mírně, takže třeba je to fakt jen lehčí psycho-motorická retardace, která se spraví sama. No do SPC chodíte, do speci školky taky bude chodit..takže tohle máte zařízené 😉 takže asi ještě chvilku počkat neuškodí 🙂

já jsem ten typ, že to radši řeším dřív (i když třeba zbytečně), mě ta Kr. fakt dává pocit jistoty, že vím přesně, jak na tom ve všech oblastech je a vím, co s ním mám trénovat. Navíc ona dost dobře funguje po mailu, takže se člověk může i zeptat 🙂

ygreen
9. srp 2011

@dadlenka Tobiáš má 3 roky a 2 měsíce, te´d tu řešíme se sisstin, jestli vypadá spíš na nějakou hraniční formu poruchy autistickýho spektra, nebo na smíšenou dysfázku - špatně rozumí a zatím nemluví - tedy hmhá a dost,a le nedokážu rozlišit co to říká ani omylem a pak má pár slovíček, který opakuje, asi 15. Ale to začal te´d, asi 14 dní zpět se rozpovídávat. ještě do dubna byl jako za sklem pak jsem se mu začala cíleně věnovat a dostal od neuroložky nootropil - teď dobírá 4 lahvičku a má ještě 2 před sebou a udělal neskutečné pokroky, hlavně v sociální sféře, pak i v tom rozmlouvání, hrách, činnostech, porozumění, ale pořád je to ještě špatné 😉

ygreen
9. srp 2011

@sisstin ...tak pak ještě ukazovat na vzdálený předměty a je to
ty seš děsně náročná paní 😀 😉

smardik
9. srp 2011

@dadlenka ahoj 🙂

@ygreen já nočník nehodlám hrotit, až bude připravený tak to bude 🙂

my zase malý úspěch 🙂 dneska Tomáškovi říkám dones Honzíčkovi tepláčky a fakt donesl, to samé tričko i ponožky, už pozná co to je a na požádání to donese 🙂 tak jsem ráda

v pátek se jdeme podívat na ty jesle

smardik
9. srp 2011

jo a viděli jsme traktor, Tom pusu dokořán, jen na něj ukazoval a smál se. Už ho viděl vícekrát ale jak jel tak to bylo málo, ted stál tak jsme byli hned u něj a Tomula čuměl jak puk

susik77
9. srp 2011

Ahoj holky! Prave jsme se vratili ze skolky-byli holky dnes poprve na 2 hodky a bylo fajn. Ze pry Teri trochu plakala ale potom uz ok. Verce se libilo. Ale ze nechteli svacit. No, oni si dost vybiraji...A chvalili Teri jaka je sikovna 🙂 A ze Veru se nechce oblikat-ona se necha obsluhovat, musime trenovat...Ona se oblece aj sama s minim. dopomoci ale je lina 😎

smardik
9. srp 2011

@susik77 super holky jsou moc šikovné 🙂, my jdeme v pátek obkouknout ty jesle a domluvit se kdy začnou chodit

dadlenka
9. srp 2011

@ygreen tak to zase není o moc starší🙂 Kryštof byl mimoň cca do 2 let, ve dvou letech už ukazoval a měl cca 15 slov... Zlom byl ve 2,5 letech to jsem začala být máma a naučil se jezdit na odrážedle, naučil se barvy, poskládal 4dílné puzzle.... od jeho necelých 2 let spolupracujeme s ranou péčí. On nejdřív vůbec nemluvil, ale zpíval, říkadla a "hravé učení", teletubbies a krtek mu pomohli k rozmluvení, měli jsme i podezření na autismus, zatím nikde nepotvrzen, z většiny věcí vyrostl, jakmile začal víc rozumět a mluvit ubylo vztekání a záchvatů kdy se vztekal, protože jdeme jinou cestou a on nerozuměl, co se děje. Ještě je pořád mamánek, s vrstevníky se snažím nesrovnávat, protože je to peklo...

smardik
9. srp 2011

@dadlenka náš Tomík byl mimon tak do 2,5 let, ted už je menší mimonek 🙂

sisstin
autor
9. srp 2011

@romana Romčo, prosím tě...jak se jede do té Troji? Do Holešovic a pak autobusem vid 😉 v rámci utužování vtahů tam chceme jet s MP, bez Tygra...ten pojede s našima na pouť 😎

sisstin
autor
9. srp 2011

@romana tak nic, už jsem si to našla na stránkách...doufám, že z toho budu mít víc než minule, když jsme byly s klukama 😅 😅 😅

dadlenka
9. srp 2011

@smardik 🙂 to znám, ale potom ta radost z každé blbosti, to jenom tak někdo nepochopí... Kryštof tak cca 2 měsíce skloňuje máma, táta, bába a bráchy- tetetek - daneček, a ťaťa- maťa, to zavolání mámó mě skoro vehnalo slzy do očí🙂 když jsem to vykládala jedné mamince se stejně starým kloučkem, odpověděla mi, že její synek už umí přednášet básničku o několika slokách....

ygreen
9. srp 2011

@sisstin do zoo jede z Holešovic bus 112

@dadlenka tak Tobiáš je tvýmu synovi hodně podobný,a le mě to že je jiný došlo až ve 2 a 3/4 a do té doby chtěl jen koukat na telku, já těhotná, stěhovali jsme se, rekonstruovali jsme dům, bylo mi zle, Tobiáš nechtěl nic dělat, tak jsem ho nijak bohužel nerozvíjela ☹ mohl být někde jinde, ale zabila jsem ho u televize a dvd. Ale jestli to v něm je, tak třeba to bude chtít víc času, ale vylíže se z toho 😉

smardik
9. srp 2011

@dadlenka jo to máš pravdu kdo nezažil nepochopí, já mám radost z každého jeho úspěchu, třeba z dnešního že pozná tepláky, tričko a ponožky 🙂 🙂 a na mama pořád čekám ale věřím že se časem dočkám 🙂 🙂

sisstin
autor
9. srp 2011

holky, tak jsem zjistila další věc, co Tygr neumí...nepozná v určitým úkolu pojmy "stejné" a "jiné" 😕 když bude mít obrázek a má hledat, který je v řadě jiný...tak to pohoda...to samé, když má hledat, který obrázek v řadě je stejný...

ale jakmile má takhle obrázky po dvojcích a chci po něm, aby mu ukázal, které jsou stejné a které jsou jiné...tak to ani prd 😕 mě štve, že v ani v tom Sobobi Bobovi ani v tom Krku Barborovi to není rozdělení podle věku, prostě tam je napsáno od 3-5let...a já vim prd, co by v jakým věku měl zvládat....jestli to teda s ním mám trénovat, nebo je to k ničemu, páč prostě vývojově na to v tomhle věku nemá...

dadlenka
9. srp 2011

@smardik malej je šikula, nám pomohly fotky celé rodiny na mobilu, vyfotila jsem se sama (vypadám tam jak esesák😀) a on jak si strašně rád prohlîží fotky, tak mu to seplo, potom stačilo ukázat na člověka i ve skutečnosti a už máme svá jména🙂
Nevím jestli jste to zkoušeli, u nás to zabralo