Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik no právě u Krejčířové není během vyšetření žádná "volná" hra, kdy by dítě jenom pozorovala a dělala si poznámky...tam prostě přijdeš a okamžitě se jde pracovat, dítě musí být za stolkem naproti ní 😉 pak, když už je po vyšetření, tak si dítě hraje..a ona se baví s rodiči...ale prostě ten prostor pro nějaké seznamování, hru atd., tam není 😉

ona právě přesně pozná z těch reakcí, jak to dítě na tom je...třeba jinak na tuhle situaci zareaguje dítě s dysfázií, jinak autista atd., ona už to pozná i z gest a těch projevů 😉

smardik
29. srp 2011

@sisstin je odborník, uvidíme bojím se toho ale budu věřit tomu co říkáš že každé dítě u ní spolupracuje 🙂

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik no tak jako úplně každé ne, samozřejmě těžký autík tam asi moc velkej výkon nepodá..ale prostě v porovnání s jiným vyšetřením, nebo i s tím, jak dítě spolupracuje doma...je to většinou o dost lepší 😉

smardik
29. srp 2011

@sisstin tak těžkej autik Tomula není tak to snad půjde

Tomík je už skoro hodinu v jeslích, dneska tam byl brzo-jsme u rodičů tak nás tam vezl tatka a před 8 už tam byl. Plakal za dědečkem ale než jsme došli do jeslí byl v pohodě, v šatně jsem ho převlíkla a ještě se bavila s učitelkou a on šel sám od sebe do třídy za dětma 🙂.

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik jako Tygr tam poprvý taky moc nespolupracoval (27měsíců), ale pak už pokaždý dobrý....ale na poprvý tam toho jako moc nepředved...no on toho taky ani moc neuměl v tý době 😝

ale fakt se neboj, víš, jaký obavy měla třeba @hanatka , že tam Radeček nebude spolupracovat...a jak to šlo, a poslouchal tam víc jak doma 😝

smardik
29. srp 2011

@sisstin Tom toho právě taky moc neumí

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik no ale stačilo jí to v pohodě k diagnostice 😉

smardik
29. srp 2011

@sisstin snat to bude stačit i u nás ten mimonovský výkon 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

to puzzle co jsi mi poslala má u nás velký úspěch-u Honzíka, stavíme každý den 🙂

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik jj, to je od 18 měsíců...tak to přesně odpovídá 🙂

smardik
29. srp 2011

@sisstin má úspěch u Honzíka ale Tomík už to pochopil taky ale nebaví ho to, musím ho přesvědčovat a uděláme jedno a chce utéct takže za den zvládne fakt tak 4 nebo 5 a víc ne a to mu zatím fak dám jen ty 2 díly co patří k sobě a nic víc, dát mu jich víc at to najde nezvládne to

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik jj, to děláš správně 😉 určitě ze začátku jen dvě k sobě...a až to bude umět, tak si může teprve vybírat z více částí 😉

smardik
29. srp 2011

@sisstin zatím dáváme 2 ale pochopil to že to má dát k sobě, jen ho to nebaví a nevydrží takže uděláme jednu a pak zas po něčem co ho baví další ale tak těch pět jich za den uděláme 🙂 🙂

no nic venku je hezky a už se oteplilo tak jdu s Hanysem ven,já zas protivný nemá bráchu

dadlenka
29. srp 2011

@smardik můžu se zeptat, proč ti Tomášek přijde, že má MR? Mě podle toho, co píšeš přijde šikovný, bržděný tím mluvením a asi horším porozuměním.

smardik
29. srp 2011

@dadlenka já si první myslela že je to dysfázie ale on je tak nějak pomalý celkově takže si to už nemyslím a právě mě napadla ta MR, od psycholožky co jsme byli u nás máme že je na úrovni cca 16měsíců-to byla myslím motorika, mluvení bylo na 12 a něco na 15měsíců ale ted si nejsem jistá co a nejsem doma abych mrkla do zprávy. tak nějak je prostě pomalejší ve všem tak mě napadla ta MR, no vlastně siss napadla. On šikovný není-nebo tak ne že je blbý a úplně mimo, jen mu vše trvá dlouho než na to přijde, umí to co děláme každý den

dalea
29. srp 2011

@smardik Smardik,on pri tych otazkach,ked sa pytas,napr. cim sa umyvaju zuby, nerozumie slovam ako -s cim,cim,z coho 😉 Hoci pozna tie predmety,na ktore sa ho pytas 😒 Tak to bolo donedavna aj u nas,aj u Katiky,od Jolinky 😉 Proste tie prislovky,zamena a pod. robia tymto detom velke problemy 😝

susik77
29. srp 2011

Ahojte, ja som zrovna pisala Dr. Krejcirovej co si mysli o tom, ze Veru tak kopiruje ine deti. Uz mio to nepride normalne. mm hovoril, ze vcera s nou bol vonku, hrala sa s holcickou. Veru mala kocik, holcicka bycikel. Ked kamaratka spadla z bycikla, Veru akoze spadla s kocikom...A skoro vsetko kopiruje...Mate to niekto podobne?Byva to pri dysfazke?Som citala na nete ze chorobne opakovanie je echopraxia. Ale neviem ci to uz ma Veru al. ci je to v ramci dysfazky normalne.

smardik
29. srp 2011

@dalea jo tak to asi bude, fak ví že kartáček je na čištětí zubů, autem se jezdí, klíčema že se odemykají, to on ví z praktického život ale to čím, z čeho mu dělá problém, vůbec nechápe co po něm chci

smardik
29. srp 2011

@susik77 u nás tak napodobuje Tom, ale napodobuje tak jen Honzíka, jinak jsem si toho nevšimla. ale doma Honzík spadne tak spadne i Tom, Honzík kvůli spadnutí pláče a Tomík taky pláče, Honzík hodí motorkou a Tomík taky. ale nevím jestli to je stejné u vás, u nás je to fakt zatím jen napodobování bráchy, třeba na hřišti nebo v MC jsem si nevšimla že by to dělal

dalea
29. srp 2011

@susik77 Lea,ked bola mladsia,tiez pri detoch takto kopirovala,podla mna to bolo tym,ze sa nevedela uplne standardne zapojit do spolocnej hry a tak si tym pomahala,aby zapadla 😉

susik77
29. srp 2011

@dalea - aj my z toho mame taky pocit, teraz som citala o tom ze ta echopraxia sa vyskytuje pri schizofrenii tak sonm sa zlakla.
inak, mame novy pokrok-Verca cez vikend zacalo intenzivne obdobie Preco.Asi chytila od Terezky🙂 A asi si zacina kopec veci uvedomovat. Teraz som zabila 2 osy a Veru sa ma s vaznym vyrazom sa ma spytala : Mami a ty si tu osu zranila??? A preco? Myslite ze jej mam povedat rovno ze som ju zabila?A vysvetlovat?

susik77
29. srp 2011

@dalea = a Lea sa zacala neskor hrat s detmi normalne?Ako dlho asi kopirovala?
Veru ma zase este dalsie obdobie otazok Ako sa to robi - vyraba. Za chvilu budem potrebovat encyklopediu 😝 😎
Dnes chcela vediet ako sa vyraba toastovac 😝

dalea
29. srp 2011

@susik77 Teraz v poslednej dobe sa to hranie s detmi dost zlepsilo,uz idu sami bokom a hraju sa,kecaju,s bratrancom sami hraju spol. hry 🙂Aj bezne deti po sebe opakuju,je to pre nich velka zabava,aj teraz to Lea robi,ine deti nieco opakuju po nej a pod. 😉 My mame otazku preco? asi od maja,minule naskocilo Kedy? Dnes akoze" telefonovala" s ockom a vyzeralo to tak,ze -Ahoj,tati,kedy si sa narodil? A ja som sa kedy narodila? A mamka? A Danko sa KDE narodil,a babka a dedko? 😝 😀 A aj take otazky zacala davat,pri ktorych viac rozmysla 😉 Vcera hrala na klaviri a prisla za mnou a pyta sa-Kto mi priniesol ten klavir? A kde sa kupuju klavire? A klavir bol v darceku?(Dostala hok 3 narodeninam,asi si nieco pamatala) A tiez pouzivame encyklopediu,je fascinovana ludskym telom a najviac mozgom 😅 Co sa tyka tych os,much a pod.,tak ja normalne vravim,ze som ich zabila,male deti su este odolne,velmi to neprezivaju 😕 Manzel minule zabijal zajaca a Lea bola pri nom,ja som to nevedela,asi by som ju vzala prec,ale ona v pohode,povedala,ze ocko zabil zajacika,budeme papat masko 😅 Ale to maju vacsinou tak aj standardne deti 🙂

ygreen
29. srp 2011

ahoj holky
tak u nás nic nového, Tobiáš mě štve tím, nebo spíš mrzí, že jak jsme byli týden u tchýně a manžel byl doma, tak Tobiáš od té doby se při jakémkoliv vzdoru - jakože to ne, nebudu to dělat, neotravuj mě, apod, se bouchá, plácá se do nouhou, břicha, hlavy a vykřikne au. Co jsem dojeli od tchýně dom, dělá to už málo, ale dělá. A navíc, krásně říkal na logo kartu NE, NE - nene a teď, když řeknu nene a chci aby to zopakovaj tak zase řekne au a bouchne se. Je to nějake děsnej vzor, bo co.
Takže jsme se včera s manželem domluvili, že zkusíme na něj nezvyšovat hlas a netrestat ho fyzicky (plácnutí přes prdel, ruce, apod). A uvidíme, snad přestane. Podle mě to dělá proto že když on něco nechce a vzteká se, tak my se rozčílíme a buď ječíme, nebo ho rovnou plácnem, tak nám to jako vrací. Vím, že to dělají i standartní děti, ale štve mě to, další auti rys, podle toho testu co sem házela odkaz sisstin.

Ale docela teď začal spolupracovat, každý den zvládneme tak dvě, tři cvičení z Mezi námi pastelkami )pořád opakujeme těch prvních 6 stránek). Dnes si sám dělal hodně vkládaček, puzzle a tak.

@sisstin Tob už několikrát denně SDÍLÍ. teď nově ho děsně baví prohlížet si katalog ikei, což je fajn, páč si ukazujeme věci jako světla, koberec, závěsy, židle, stoly, telku, apod, prostě zařízení domácnosti. NO a já jsem mu polopatě ukazovala přes víken v tomhle katalogu a ještě v lego katalogu sdílení. On otočí stránku a koukne se na mě a čeká co mu jako k tomu povím - tak jako taky sdílení 😅 no a já po něm chci aby mi ukázal konkrétně prstem a zároveň se na mě podíval a pak názorně ukazuju, jak z jeho očí kloužu po ruce dolů a pak obdivně halekám, cože to je 😀 a světe div se, zabírá to 😀 takže když si prohlíží a chce abych byla u toho, tak řekněme že za jedno prohlížení 10x sdílí bez prstu a třeba dvakrát už pěkně s prstem 😀

Takže se dá říct, že teď nás zlobí hlavně to jeho chování - vzteká se, bacá se a je takovej destruktivní, ale spíš v tom stylu že se mu líbí když kámen žbluňkne do vody )tak házá cihly do sudu s vodou), nebo když postaví komín a zboří ho, nebo že si hraje s panenkou a pak jí hodí do vzduchu. neničí jako že by fakt něco ničil,. Spíš ho baví třeba házet míčky z galerie nad schodištěm, apod.

Třeba dnes takhle házel se dvouma plyšovejma šmoulíkama, hodil je na gauč do deky a pak na ně skočil. A já mu říkla, že au, že budou mít bebí a ať je dá spinkat a dá jim hama napít - tak je zabalil do They svetru, dal jim k puse cornflakes a Theay čaj 😀 A za 3 minuty na ně zase hupsnul

sisstin
autor
29. srp 2011

@ygreen jako určitě je to super pokrok, ale takové to "správné" sdílení pozornosti to pořád není (vím, jsem hrozná 😔 ). Sdílení pozornosti není až tak v knížkách, ale právě to, že dítě ukazuje na věci a lidi kolem sebe, upozornuje na vzdálené předměty. Takže jste třeba venku, a dítě ukáže na pejska..a třeba za 30sekund ukáže na miminko v kočárku, a za chvilku zas ukáže na letadlo na nebi atd. 😉 Mělo by to být spontánní a časté 😉 je třeba možný, že tohle Tobís dělat nebude vůbec...co vím, tak ty děti, které mají porozumění narušené vážněji to moc nedělají...Lukášek od @andreabe je o kousek starší jak Tygr, a tuším, že to taky nedělá nebo strašně málo 😉

@dadlenka já si fakt u Tomáška nemyslím, že by šlo o dysfázii. I děti s dysfázií v tomhle věku už jsou prostě trošku jinde 😉 u Tomáška je problém, že třeba nepřiřadí barvičky, donedávna ještě neuměl vkládat tvary, nechápe moc souvislosti atd. Tam prostě jakoby mozečkově to na jeho věk ještě moc nefunguje. Přitom ten jeho vývoj jde tak, jak má....nemá žádné takové "úlety", co mají bud autíci nebo děti s dysfázií....on se vyvíjí normálně, ale holt je to dost pomalé 😉 jak psala @smardik, tak ta psycholožka ho odhadla kolem 12-16měsíců, a já s tím souhlasím... ten vývoj je podle mě někde okolo 18m, a to porozumění tak okolo 15 měsíců, to už je prostě na dysfázii fakt velké opoždění 😉 ona smardik tady dost často píše i o Honzíkovi (18měsíců), který je hodně šikovný, tak jestli se ti to nepomíchalo 😉

@jolinka @dalea holky, já si myslím, že v tomhle věku je to napodobání fakt normální...a jak píše dalea, je to určitě tím, že se až tak dobře neumí zapojit, tak prostě dělají tohle...nic patologickýho bych v tom u 3-4letých dětí neviděla. Něco jiného je, kdyby to holky dělaly v 10 letech 😉

dadlenka
29. srp 2011

@sisstin to sdílení je přesné, Kryštof má někdy v pohotovosti i oba ukazováčky, vypadá jak pistolník, miluje stromy a ukazuje a pojmenovává strom do té doby, než se tam taky podívám a řeknu strom. Sdílí a ukazuje téměř furt, ale zase jestli Tobík ukazuje chvilku, tak to ještě třeba přijde, u nás mělo ukazování postup- nejprve ukazoval tak,že se předmětu přímo dotknul,já musela pojmenovávat, potom se předmětu dotknul a pojmenoval a já musela zopakovat, nyní už ukazuje na dálku, pojmenovává, já musím pojmenovat a na požádání ukáže a pojmenuje a já zopakuju, protože hodně věcí hmhá, tak to vypadá venku vesele, dítě :hmhm(auto) a já ano auto, červené a Kryštof hmhmhm(červené) hmhm(auto)... A tak plyne čas😀
Jinak k Tomíkovi- mě nadchlo, jak se krásně zařadil mezi děti a do jesliček, to mi připadal velmi šikovný, i když je Kryštof o cca 2 měsíce starší, tak z toho mám strach...

sisstin
autor
29. srp 2011

@dadlenka jo, je možný, že to ještě přijde...nicméně je to už fakt pozdě, a značí to nějakej větší problém 😉 ale třeba B. od Jeny nebo M. od macčí to nedělali tuším nikdy, nebo jestli jo, tak teda hooooodně pozdě 😉 ale co dělá Kryštof, to je ukázkové sdílení, tohle dělal Tygr zhruba od těch 27 měsíců taky fakt pořád...ted už to není tak častý, páč místo toho mluví a ukazuje jenom na to, co neumí říct.... 😉

jo, on Tomášek je právě v tomhle v pohodě, jak píšu...chování má normální k tý svý vývojový úrovni, ten jeho vývoj je +- ve všem stejnej...ale prostě dost výrazně opožděnej...ta děcka s dysfázkou to mají prostě jinak, tam je ten vývoj nerovnoměrný...je to prostě jiné 😉

sisstin
autor
29. srp 2011

no jinak, dneska na logo fajn..říkala, že fakt vidí pokrok v tom tvoření vět a v aktivní slovní zásobě...nicméně, co mě sere...tak se zas bál 😒 byly tam obě holky, zavřené v pokojíčku a dělaly docela bugr...takže jako Tygr sice opakoval, ale asi tak 3x už tam slušně natahoval...jako ustál to, ale nic moc...

no fakt si ho neumím představit v té školce, kde tam bude třeba 7 dětí běhat a křičet, to se fakt zblázní 😔

susik77
29. srp 2011

@sisstin - Jinak Veru aktivne sdili- takovym ze: Mami, pojd se podivat asi az od 3.5 roku 😉 Ona zacala kolem 11mes. ukazovat a rikat: tady je: a my jsme pojmenovavali. Toto je takove 2.aktivni obdobi sdileni, kdy uz vsechno umi rict ale je takova komunikativnejsi-aktivnejsi 😉 Ja to prave muzu porovnat s Teri-ona rika Mamina, vidis? a ukazuje asi od 22.mesice

sisstin
autor
29. srp 2011

@susik77 jj, to určitě souvisí právě s tou komunikační poruchou 😉 tyhle dětí sdílejí pozornost fakt pozdě..Tygr teda taky začal o 3/4roku dýl, no ale u nás to bylo pro změnu tím vývojovým opožděním...ale po třetím roce je to fakt pozdě. Zas Veru má tu poruchu fakt slabou, takže když to porozumění už dosáhlo nějaký hodně dobrý úrovně, tak to začla dělat...ty děti, které mají porozumění zasažené fakt vážně, tak mám nějak pocit, že tohle období bud vůbec nemají nebo fakt to dělají strašně málo 😉

smardik
29. srp 2011

@dadlenka Tomík co se týče toho sociálního chování problém nemá, on děti chce a vyhledává je, my u baráku máme školku a jak jsou děti venku TOm stojí za plotem a brečí a chce za nimi, proto šel do těch jeslí at má to co si přeje-kontakt s dětma když to nejde školkou. On fakt barvy nepřiřadí, nedávno nechápal ani vkládání tvarů-ted už to jakž takž jde ale pořád je co dohánět, potřebuju k tomu mě, kdežto Honzík který má jen 19 měsíců to zvládá sám v pohodě-kolikrát na poprvé, rychleji, barvy Tomík nepřiřadí vůbec. uvidíme jak to bude

@sisstin jak píšeš o tom sdílení to už u nás je, Tomík už si všímá i vzdělenějších předmětů-včera třeba letadla na obloze, už je to o něčem jiném

holkyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy sedíte všechny? Tom dneska v jeslích 2x čůral do nočníku a fakt nekecají protože jak pro něj přišel děda-můj tatka tak ho prý vtáhl do třídy, řekl ee a začal si stahovat kalhoty a vyčůral se do nočníku