Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

valika_val
13. říj 2011

tak ja si teda odskocim obcas aj k vam, dobre? kedze este nemame diagnozu... 😀
fakt som zvedava, ci nam nieco janosikova povie - myslim nieco take, aby sme sa vedeli nastartovat pre jedno alebo druhe riesenie 🙂
@smardik teba poprosim o interpretaciu, co to znamena - porozumenie na 18m.
siss mi o tom vela pisala, ale pytam sa aj teba. a mozes aj napisat, ze ako v praxi rozumie/funguje Tom. dik!

smardik
13. říj 2011

@valika_val napíšu ti to večer až budu mít svůj notbook,mám manželův a to je hrůza-klávesy nefungují a blbě se píše,samo se to maže

valika_val
13. říj 2011

@smardik ok, dik

ygreen
13. říj 2011

@valika_val můj syn má taky porozumění na 18 měsíců a má 3,4měsíce
No v praxi - neorientuje se slovně. Pokud je dítě šikovné, orientuje se skoro normálně díky gestům, tj. když mu řeknu Tobí přines mi bílé boty, tak to neudělá. Ale když bude otočený k botníku a já mu to řeknu a UKÁŽU mu to, tak to udělá. prostě se neorientuje jen dle mluvené řeči na svůj věk. Mám ještě 13měsíční dceru a vidím ten obrovský rozdíl, jak ona rozumí už teď - tak rozuměl Tobiáš tak ve 2 - 2,3 letech. Tobík je třeba hodně šikovnej na pc, na skládačky všeho druhu, lego, prostě co vidí a není k tomu potřeba slovní doprovod - pexeso. ale jakmile se jedná o něco co se musí vysvětlit slovně, nechytá se.

valika_val
13. říj 2011

@ygreen ide o to, ze ja by som si ho velmi rada doma diagnostikovala, ale to nejde 😀 😀 tak sa len dookola pytam a pytam a porovnavam. viem, ze je to nic moc sposob, ale co mam robit? 😎
moj ma tiez porozumenie take plus minus. teda skor minus ako plus 😀
vyplazovat jazyk sa naucil pred par dnami, ale nie je to 100%.
vie si dat dole ciapku, ked mu poviem.
ale niekedy tak na mna pozera, akoby chcel povedat: mami, mne to slovo nieco hovori, ale ja si za ten svet neviem spomenut! - napriklad ked mu poviem, ze "daj si dole topanocky" - pozera na mna a ked mu na ne ukazem a poviem "hopkaj si", tak je spokojny, akokeby si vydychol, ze "ahaaa, tak to je to! uz viem!" 😀

akurat pred tyzdnom sa ma neurologicka pytala, ci rozumie. povedala som, ze nieco ano, nieco nie... ale ze je to urcite slabsie, ale nedokazem to objektivne posudit. a ona mi na to povedala, ze nemame doma pouzivat gesta! krava.

valika_val
13. říj 2011

jaaaaj a chcela som sa tu u vas predstavit - tak my mame auti rysy, asi vo veku 1r som si to vsimla. ziadna reakcia na meno, slaby ocny kontakt... inak je vsetko v poriadku 😀 dzavot zacal az toto leto cca 15m, ale pouziva len M, J, Ň, A, I, E. mama, ňaňa, jajaja, aia, eeeeee, meme, jeje... ukazovat zacal celou rukou ako 15,5m - 16m a teraz obcas vystrie prst, ale ma na nom prehnuty aj prostrednik (dnes to chcem konecne odfotit, ako to vyzera). neukaze na nic, co sa ho opytam, aj ked bezpecne viem, ze to slovo a vec pozna. vlastne ukaze len na lampu, na nic ine. na akukolvek lampu v akejkolvek miestnosti. svetlo ho fascinuje.
vie "povedat" ako robi havko a macicka, ale on pri tom nerozprava, len knuci ako nejake zvieratko, vydava divne zvuky. ale aj tak bezpecne viem, ze tym zvukom oznacil napriklad psa.
a nic ine nevie ani povedat, ani zvukovo oznacit...
to su zakladne problemy a ostatne (auti rysy) su pridruzene. zatial. dufam, ze sa nezacnu nabalovat...

jolinka
13. říj 2011

@valika_val ahoj ja si ta pamatam 😉 😉
no myslim aj keby si sla niekde na diagnostku, v tomto veku to nebude definitivna diagnoza, len podozrenie a cakat ako sa maly bude dalej vyvijat.

my tu od pc tazko povieme, zrejme hlavne ty mas materinsku intuiciu ze nieco nesedi.
ako mne sa vidi ze na ten vek nie je maly extra zle... ukazuje, vydava nejake zvuky, porozumenie mozno na ten 9 mes az 1 r ... v tomto veku este nemeska vyrazne, treba rozvijat a cakat.

sa mi zda ze si trosku netrpezliva a nevies ho prijat aky je... tym prijatim ja nemyslim nechat decko tak a pasivne cakat co bude, skor najst taky dusevny klud... 🙂 🙂

valika_val
13. říj 2011

jooooj, joli, hlavne mna netreba riesit 😉 a o dusevnom klude radsej pomlcim, lebo teraz sa na nas sype tak, ze ani nie je kam ujst 😠
no a jasne, ze budem rozvijat a cakat (ved co ine mozem robit, vsakano) 😀 😉

to ukazovanie je u nas vselijake, ale jasne, tesim sa aj tomu. akurat zdielanie pozornosti je slabucke - len obcas. toto ma trapi viac. 😔

a chcem povedat, ze som rada, ze to mozem rozoberat a citat a pisat a dookola sa o tom bavit, lebo prave preto (ako si napisala), ze je maly a v tomto veku mi nikto nic zarucene nepovie, nemam vlastne inu moznost.
a keby som len tak pasivne nic nerobila a nechala plynut cas, asi by som tipujem par dni pred vianocami vybuchla 😀 😀 😝

jolinka
13. říj 2011

@valika_val valika, ja chapem tvoju potrebu to tu s nami zdielat... vacsina okolia ma totiz pristup, co na nom vidis zle vsak je maly, ma dost casu do xy rokov... 😉 😒
mmch my sme zdielali az tak od 2,5 roka ... ale mna moja nevedomost uchranila od stresu ze to este nerobi, 😉 😒 proste som ani netusila ze by take daco mala, jedine ma trapilo ze odvracia hlavu ked sa jej niekto prihovori, celkove ze sa s nami nechce bavit, unika za nabytok, lebo o tom som niekde citala ze uzatvaranie sa do vlastneho sveta a nedostatok ocneho kontaktu maju autisti.

a co vlastne s malym robis? ako s nim pracujes?

jolinka
13. říj 2011

@valika_val a tiez nereagovala na oslovenie...

ale bolo uz viac x pisane... jeden priznak... rozna diagnoza

valika_val
13. říj 2011

@jolinka
tak moj cudzich ludi neznasa, desi sa ich (okrem psychologiciek 😀 )... akonahle nie sme doma, zacne sa spravat ako mimozemstan, nic nerozumie, nechape, len pozera a uteka 😒

doma je takmer ako bezne dieta 🙂
ani neviem poriadne opisat, ze co s nim robim, lebo mam pocit, ze s nim robim nonstop nieco. kedysi, ked vlastne este ziadny zaujem o komunikaciu nemal, som ho nechavala tak - nech si robi viacmenej co chce. parkrat denne som skusila zaujat, ked neslo, tak neslo. asi som to robila zle, alebo potreboval dozriet. to len pobehoval po byte a nic zmysluplne nerobil.
teraz je to ine. od rana, ako vstanem, nieco riesime. vsetko mu komentujem, vsetko ukazujem, zapajam ho do uplne vsetkeho, co robim, aj keby mi to malo vsetko totalne skomplikovat. ved len jedno zvesenie pradla z balkona trva minimalne pol hodinu! znamena to kazde dve sekundy poveda "pozor", tisickrat do odviest od misky s vodou, od psa, lebo mu robi zle, zlozit ho z postele, vysvetlovat, preco nema trieskat na balkonove zabradlie, strazit, aby si nerozbil usta, ked ide dnu a von a dnu a von, mat oci na pozore a vystartovat, ked otvara a zatvara dvere - nech si neprivrzne prsty... atd.
takze ja ho lakam doma na rozne cinnosti - na co sa chyti, to sa snazime robit spolu. funkcnu hru s akoukolvek hrackou, kreslenie, vkladacky, domace prace. knizky nula bodov, to nehrozi...

valika_val
13. říj 2011

@jolinka tak vies... jasne ze priznaky su jedna vec a diagnozy druha... ale nam silno dycha na krk ten autizmus. uvidime 😔

najvacsi sok bolo pre mna to, ako som pocas velkej noci googlila, ze co radia na nete doktori matkam, ktorych deti ani v 12m nedzavocu baba, tata, mama, gaga, dada. moje zistenia boli sokujuce a odvtedy sa toho vela zmenilo.
a este som mu naordinovala aj bezlepkovu a bezmliecnu dietu, keby nieco. aby som si nic nevycitala, ak by sa ten autizmus prejavoval stale viac.

dadlenka
13. říj 2011

@valika_val ahoj😉 já mám syna 3,1, který má zatím OVŘ s tím, že diagnóza ještě není uzavřená. Kryštof začal ukazovat ve 23 měsících, až ve 2,5 letech byl ochoten ukázat co jsem se ho ptala, ve 21 měsících jsem kontaktovala ranou péči, protože jsem měla podezření na autismus, zatím nám ho nikdo nepotvrdil, ale hlavní psychologické vyšetření ještě čeká. Ve věku tvého syna zdaleka nevydával žádné koordinované zvuky, ale zato broukal spoustu písniček🙂)
Takhle malé děti většinou mají nějaké autistické znaky, ale to neznamená, že autisté jsou. Norma pro ukazování je do 18 měsíců.
Jestli ti nevěnuje pozornost doporučuju přidat se k činnosti, kterou rád dělá-příklad:hází si s balonkem a ty ho třeba hodíš do krabice s hračkami a směješ se u toho, jestli se mu to líbí, bude se to snažit zopakovat a třeba ti ho podá, ale nemusí to mít hned účinek, chce to od tebe trpělivost a vynalézavost🙂

sisstin
autor
13. říj 2011

no ona má @valika_val tu (ne)výhodu, že prostě na to přišla tak brzo 😉 mě by v tomhle věku Tygra absolutně nenapadlo něco řešit, vůbec jsem nevěděla, že dítě musí ukazovat atd. Takže jsem nic neřešila, jako Tygr byl taky v podstatě trošku jinej odjakživa než ostatní, ale zas nějak strašně to vidět nebylo...fakt nejhorší to bylo mezi 18-24měsíci, a pak se to začlo zase srovnávat... jinak mi ale fakt nepřijde, že by Theo na tom byl tak nějak zle ( a nevím, proč vlastně tě pořád napadá ten autismus), mně spíš prostě přijde o pár měsíců opožděný 😉

páč většina těch "klasických" autíků má do toho zhruba 15měsíce vývoj normální (někdy i déle) a pak teprve dojde k regresu, takže takové to pomalejší dítě od začátku je spíš znak toho, že by to auti být nemusel 😉

jinak já se asi vybičuju a příští pátek udělám do školky tu mašinku z minonek, když má teda Tygr ty narozky 😝

dadlenka
13. říj 2011

@sisstin přesně tak🙂 jinak držím palce na tvořeníčko😀 my do školky vždycky kupovali dětský šampáňo a třeba v Lidlu mají velký pytel gumových potvor pobalených po malých sáčcích a to stačilo🙂 oslavenec rozdal a bylo, zase to nepřehánej, aby to děti mohly, jedly... znáš to🙂

sisstin
autor
13. říj 2011

@dadlenka 😉

valika_val
13. říj 2011

@sisstin tak sa vybičuj, ale nie naozaj, hej? 😀

na to opozdenie som sa pytala psychologiciek - ale tie mi to vyvratili, pretoze opozdenie musi byt aj v motorike, proste celkovy opozdeny psychomotoricky vyvin (vyvoj?)... a Teo teda nie je opozdeny, co aj vidno.
a v tomto pripade by bola asi ta lepsia moznost 😔 .

sisstin
autor
13. říj 2011

@valika_val no tak jako Tygr taky nebyl nijak extra opožděný v pohybu, jako nějakej mega rychlík nebyl..ale zas že by byl mimo tabulky, tak to fakt ne 😉 a ta jemná motorika byla úplně normální 😉 ono to tak vždycky být nemusí...známá má těžce MR holčičku, a ona má ten motorický vývoj normoš k věku..ale zbytek hrůza..což je v tohle případě spíš blbý, páč má normálně obratné a pohyblivé dítě s mozkem kojence 😉

dadlenka
13. říj 2011

@sisstin ahá😀 no když tím chceš trávit noc..😀😀😀

sisstin
autor
13. říj 2011

@dadlenka to je rychlý...jenom rozpustíš čokoládu a lepíš to na to, to mám za 20minut 😉

valika_val
13. říj 2011

@sisstin tak to ma teda dost blbe.
a potom nechapem, preco mi to takto psychologicky vysvetlovali... 😒

sisstin
autor
13. říj 2011

@valika_val tak ono to tak bývá, ale nemusí to 100% platit..a hlavně třeba to dítě může začít zaostávat motoricky až déle 😉 když už má cílesměrně chodit, nebo dělat něco na jemnou motoriku, co je fakt těžké 😉 ve věku tvýho Thea ty nároky na motoriku zas takové nejsou 😉

jolinka
13. říj 2011

@valika_val aj Kati bola motoricky v hrubej jemnej motorike v poriadku, dokonca az nad normu,
tie psycholoticky to asi mysleli v suvislosti s diagnozou MR tam je vacsinou opozdenie rovnomerne

ale aj deti s poruchami reci su casto opozdene, a nemaju autizmus... max. auti crty v rannom detstve... myslim ze aj Tygr od sisstin, mal opozdeny psychomotoricky vyvoj do urciteho veku ale este to neznamena priklepnutu MR, da sa dava neskor..
aj Kati meskala vo vyvoji rozpravanie, socialne vztahy, zdielanie, ukazovanie, typ hier ... to vsetko mala akoby o rok pozadu, neskor uz len 9 mes az polrok, teraz mozno tak do 6 mesiacov, uz dobieha rovesnikov.

ako ja ta nechcem prazdne utesovat, ze neboj urcite to nie je autizmus, len chcem povedat ze v tejto faze sa to moze zvrtnut viacerymi smermi...

dalilenka
13. říj 2011

@sisstin Teri, a ty vagónky jsou k sobě taky nějak spojený? Vypadá to moc dobře. A na ty miňonky si dáváš bonbony dle fantazie, jo? 😅

valika_val
13. říj 2011

@jolinka dakujem, dakujem, ja to ale vsetko viem 😉 uz pol roka sa tomu venujem, len castejsie som v auti teme - tam som doma (a teraz nemyslim kvoli diagnoze ale kvoli dievcatam) 🙂
tak ked ma nevyzeniete, budem sem chodit, citat a pisat, co mame noveho, aby ste mi mohli povedat svoj nazor 😅

jolinka
13. říj 2011

@valika_val
no vidis ja som uz jak chlap... 😉

zena si chce pokecat, pozdielat, poznat iny nazor alebo pohlad na vec... a chlap hlada riesenie aby mal uz klud...

valika_val
13. říj 2011

@jolinka heeheheheee, no to si teda trafila! 😀
ale odpustam ti 😉 😵 😀 😀

smardik
13. říj 2011

@valika_val tak jsem tu, se svým milovaným notbokem 🙂 🙂 zlatíčko moje se mi vrátilo

Tomík je v porozumění na 18měsících, jak psala siss měl by vědět z čeho se pije, kde se spí - i psycholožka to po něm chtěla, dala mu obrázky kde třeba kluk byl v posteli a chtěa vědět kde spí a Tomík to nechápal, nevěděl co po něm chce, když mu řekla ukaž postel ukázal ji, co je postel ví, ale kde se spí ne. ale jinak v normálním životě spíš nechápe co po něm chceme, hodně pochopí z gest, ale jak jsou jen slova bez gest,ukazání tak bohužel nechápe, např. každé ráno dělám mlíko a řeknu Honysovi zanes to bráchovi a přijd si pro svoje, on to v pohodě chápe a udělá, Tom neví co má dělat, mu musím říct běž do obyváku a až je v obyváku tak můžu říct dej to bráchovi. přines, dones moc nejde - kromě botů a čaje-tak označujeme jeho sklínku na pití i když tam má džus, cokoli je to prostě dones si čajík a on ví. Normálně zvládá donést ty boty, to zná z denního života ale i tím byl problém jak ted ještě bylo hezky a jeden den to třeba bylo na sandálky a druhý den na uzavřené, to si donesl boty-ty blbé a už nechápal když jsem chtěla at donese jiné, to se rozbrečel-on přece donesl boty, tak co po něm chci

zbytek za chvíli kluci se mi tu perou a katalog mašinky Tomase, a druhý nemůžu sehnat ☹

sisstin
autor
13. říj 2011

@dalilenka vagonky k sobě spojený nejsou 😉 a můžeš tam fakt dát, co chceš...viděla jsem třeba banán jako komín, nebo kus hořický trubičky podélně jako náklad atd. Jenom rozehřeješ čokoládu na vaření a tím to pak lepíš, lentilky jako kola a ostatní věci nahoru 😉

@valika_val @jolinka jj, Tygr měl zhruba do 2 a 1/4lehkou psychomotorickou retardaci, což se pak dalo velmi rychle do pořádku. Ale myslím, že u nás to bylo spíš tak, že měl ten opožděný vývoj +expr. dysfázku. Ne, že by ta expr. dysfázka měla na svědomí ten opožděný vývoj. Páč u té expresivní (co znám děti jiné) byl ten vývoj naprosto normální, a dítě "jen" nemluvilo, nebo hodně blbě... ale u té smíšené a receptivní bývá opožděný vývoj dost často 😉

jolinka
13. říj 2011

@sisstin tak potom ten opozdeny vyvoj moze byt aj uplne samostatne nie? 😉 bez mr, bez dysfazie, bez autizmu