Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. pro 2011

@dalea no tak vyprávění podle obrázků je pro dysfatiky úplně mega děsný 😝

jolinka
27. pro 2011

@dalea nie toto nerobi...zatial. Kati zase nie je taka ukecana herecka jak Lea 😉 😀

napr. ona nazyva CITANIM, to ked u logopedicky opakuje a slabikuje slova na nacvik nejakej hlasky, takze aj doma ideme "citat" t. j. robime logo cvicenia...

ale vpllyvom Johi ju viac zaujimaju pismenka uz ich vie dost vela, skusa pisat svoje meno na vykresy a tak.

dalea
27. pro 2011

@jolinka Lea nazyva citanim tiez to,ked si spolu(citam ja) citame nejaku encyklopediu,nieco poucne 🙂 A ked pracujeme s tymi pracovnymi zositmi,tak to sa "ucime" 🙂 No Lea vie citat velke tlacene,takze nadpisy na knihach precita a dalej uz len podla obrazkov 😉 A tiez pise nase mena velkym tlacenym,to ich bavy obe 😀

jolinka
27. pro 2011

@dalea no tak ku realnemu citaniu ma este daleko...

dalea
27. pro 2011

@jolinka Myslela som to pisanie,ze ich to bavy obe 😉 Lea tiez cita len po pismenkach a az potom cele slovo,samozrejme,ze tiez este necita normalne😉

jolinka
27. pro 2011

@dalea vsak nema este ani 5 rokov, aj s citanim po pismenkach je Lea hodne dopredu

ja som rada ak kati obcas spozna par pismen, obcas skomlene napise svoje meno ako KAIK, KATIA a pod. samozrejme o co ma zaujem, jej ukazem ale nasilu netlacim, citatelske schopnosti su velmi komplexna a narocna vec... mozog na to musi dozriet

sisstin
autor
28. pro 2011

holky, to je děs..jak je doma děda, tak donutit Tygra něco dělat..to je teda nadlidský úkon 😝 horko těžko jsme udělali dva listy z Piccola...no ten první, to bylo procvičování předložek - jako měla jsem s tím problém i já, druhý byly protiklady a to dal v poho... 🙂

sisstin
autor
28. pro 2011

tak překvapení dne, Tygr si vybral Knoflíka a tkaničku (jsem si myslela, že to bude hra, co ho zrovna brát extra nebude) a normálně ti vyšíval a přišíval skoro hodinu 😝

sisstin
autor
28. pro 2011

jinak bych fakt řekla, že jak se teď posunul v té řeči, tak se mu trošku zlepšila ta hra...kterou nemá moc dobrou...hraje si třeba na rozdávání dárků, něco dá do dárkový taštičky a jako nám to dává a my se musíme hrozně radovat...nebo ted měl v Kinder vejci figurku opice a prostě s ní hopsá po stole a dělá, že jako jí banán a tak...

tohle fakt on téměř vůbec nedělal, hrál si jenom tak, že s něčím jezdil nebo ty didaktický hračky a věci, popř. je schopnej napodoby (hrát si v dětský kuchynce atd.), ale čiště jenom s fantazií to fakt neuměl..takže super 🙂

dadlenka
28. pro 2011

@sisstin to je fakt super🙂 Taky to u Kryštofa pozoruju, vždy, když se zlepší v řeči, posune se o další stupeň kvalita hry🙂 Asi to spolu hodně souvisí.. A to vyšívání - to je překvápko😀 možná to dělají ve školce, tak už to pro něj není tak neznámé🙂 a jestli Tygr má rád vkládačky a tak, tak vlastně vyplňuje díry nějakým materiálem a dává to do pořádku, což ty naše chronický uklízeče neskutečně těší😀DD

samkovama
28. pro 2011

@macocha Tak to môžem potvrdiť, ako sa u môjho Samka zlepšuje porozumenie, tak tie fóbické prejavy už takmer vymizli (keďže som tu od leta nebola, tak sa pripomínam 🙂 , Samko má 6 rokov, v 4 a pol roku diagnostikovaný sémanticko-pragmatický syndróm a fóbická úzkostná porucha). A nadmerné sledovanie rozprávok môžem tiež potvrdiť. Knižky máme doma v repertoáre 3, teda všetky diely Malej princeznej, ktoré boli vydané v slovenčine, ostatné vytrvalo odmieta, ale zasa v škôlke si rád vypočuje a pozrie hocičo. Na malej princeznej ho najviac bavia tie srandičky 🙂, čo považujem za dobrý signál, keďže deti s SPS majú problémy pochopiť vtip. A začal rád (a dobre) spievať), ale samozrejme najradšej v škôlke s deťmi alebo doma pri rozprávkach s pesničkami. Ale zasa neznáša, keď spieva niekto iný 😖

samkovama
28. pro 2011

Z tých fóbických prejavov sa strach z cudzích ľudí veľmi zlepšil. Ale stále je vyvedený z miery, keď sa mu niekto neznámy začne prihovárať ako prvý ( to je vzhľadom na jeho poruchu asi pochopiteľné, mám pocit, že sa cíti ohrozený, lebo celkom nechápe, čo sa bude diať a čo neznámy človek od neho chce). Vtedy sa hrá, že je strašidlo a snaží sa neznámeho odplašiť 🙂, alebo mu povie "pozeraj sa inde, ja som strašný netopíř (slovo netopier hovorí zásadne v češtine 😕. V zásade je to tak, že mu treba dať troška času, aby mal šancu začať rozhovor ako prvý a potom rozpráva veľa a rád 🙂 , ale je fakt, že najradšej o témach, o ktorých chce on.

dadlenka
28. pro 2011

@samkovama tak s těmi cizími lidmi to máme podobné. Nejdřív začne zastrašovat takovým vrčením, ale po chvilce začne seznamovací rituály🙂 nejdřív neznámému ukáže mámu, potom já musím říct, kdo je ta cizí osoba🙂 Ale věkem se to lepší, ale když má s námi někdo cizí jet výtahem, tak mu to stršně vadí, uklidní se až jsme doma a on zjistí, že ten cizí člověk s námi nejde... takže těžko říct, jestli mu vadí ten člověk tak blízko, nebo ta představa, že k nám někdo poleze, protože on s návštěvami problém nemá....teda některými😀

macocha
28. pro 2011

@samkovama jej, prosím ťa napíš mi o tej fóbickej úzkostnej poruche, ak môžeš. Riešili ste to nejako zvlášť? Odporučili vám nejaké lieky? Moja teda nemá primárne komunikačné problémy (asi), ale si prvá, ktorá sa ozvala, že má dieťa s rovnakou diagnozou...

macocha
28. pro 2011

A sedí aj to, že v škôlke počúva aj iné rozprávky, aj dlhé - ale doma to odmieta a vyberá si dookola tie isté. Také knižky pre 2-ročné deti. Ale zas video, to chce vždy také, čo "ešte v živote nevidela". 🙂
A tie dlhé rozprávky v škôlke, nie som si istá, či aj chápe... ale hlavne, že počúva a učiteľka sa nesťažuje. 😎

sisstin
autor
28. pro 2011

@samkovama netopýř teda není ani česky 😅 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
29. pro 2011

tak děda šel pryč, a už jsme dodělali celý to Piccolo a první stupeň Zámeckých schodů 🙂 jinak jsem čučela, že v tom Piccolu fakt umí věci, který jsem nevěděla, že zná....třeba k bouračce přiřadil policejní auto, k požáru hasiče...nebo k ročním období přiřadil, co se dělá...nebo jakej smysl k čemu potřebujeme nos- přivonění, oči a ruka- malování atd. Takže jsem mile překvapená 🙂

sisstin
autor
29. pro 2011

holky, tak jsem se pokoušela nahrát, jak děláme ty Moje první obrázky...no spíš to bude asi pro pobavení a uslyšíte, jak ted Tygr asi komunikuje.... 😅 😅 😅 a nevím, jak vás to bude bavit, je to dlouhý docela 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=uIOnFh1EJ80
sisstin
autor
29. pro 2011

jo a Tygr nechtěně objevil kouzlo Maria, viděl mě..jak to hraju...a samozřejmě už to hraje taky 😝 docela čumim, jak to pochopil...a sehraje i ty ruce - skákání a šipky...akorát mu nejde skákat přes ty velký propasti, tak naštěstí si rychle vyčerpá životy...a pak konec..nedovolím mu to hrát víckrát než jednou, páč mi přijde, že by u toho pak seděl půl hodiny 😝

no aspon už ví, kde je na slovní pokyn enter a mezerník, tak aspon něco 😅

sisstin
autor
29. pro 2011

zas trošku samomluva 😅 😅 😅 ted jsme nacvičovali hlásky A E I O U, díval se u toho do zrcadla...aby viděl, jak se mu u toho mění pusa...no docela ho to bavilo, tak to můžete zkusit 😉

dadlenka
29. pro 2011

@sisstin no vida, jak se dá kreativně cvičit jemná motorika😀DD

paolin
29. pro 2011

@sisstin díky za tip 😉 Adámek dostal k vánocům tabulku Pafaas, tak ho to baví. zvládne tedy max 3 karty a pak řekne stačí. MM mu dnes pořídil iPad, tak jsem teda zvědavá..jsem říkala, jestli to fakt pořídil pro Adámka nebo pro sebe 😀 jinak aktuálně 260 aktivních slov. nic moc, ale lepší, jak drátem do oka 😀 jinak včera šel Vítek do kina a Adámek chtěl strašně moc taky a hned a přes to nejel vlak. do 4 let je to zdarma, tak jsem řekla OK, kdyžtak se s tebou půjde ven. no a vydržel celé, až jsem se divili.

smardik
29. pro 2011

@paolin pak napiš dojmy z ipadu taky o něm uvažuju-teda budeme pořizovat až na něj našetříme

paolin
29. pro 2011

@smardik jo jo, napíšu 🙂 ovládání pro děti fakt supr. jako dotykový mobily. děti to dělají intuitivně. MM pročítal diskuze a v americe je to velmi velmi rozšířené pro postižené děti. počítají i s tím, že postižené děti mohou slinit apod, tak mají nepromokavý futrály a různý blbinky 🙂

smardik
29. pro 2011

@paolin mě to právě zaujalo v tom videu co dávala odkaz Marta na FB a chceme to, jen musíme našetřit

paolin
29. pro 2011

MM teď zkouší instalovat programy. vše je ale light verze, takže se plná musí koupit. ale Adam od toho nechtěl pryč 😀

samkovama
29. pro 2011

@macocha tak mne to bolo vysvetlené tak, že tá sociálna fóbia je v Samkovom prípade spôsobená práve tou neistotou v porozumení reči, že ho to zneisťuje, spanikári atď . A mám pocit, že to bude pravda, lebo je fakt, že ako sa zlepšuje porozumenie, tak tá panika ustupuje. Medikamenty sme nemali žiadne, ani špeciálne terapie. My chodíme do škôlky električkou a autobusom, takže to je také sociálne otužovanie 🙂 . Ale netvrdím, že je to vždy jednoduché a bez problémov. Kým sa mu nikto cudzí príliš neprihovára, je to v pohode. Keď sa niekto prihovára mne (napr. sa opýta na cestu), tak sa Samko počas rozhovoru zapája tým spôsobom, že stále vykrikuje "teta, teta" prípadne "ujo, ujo" a snaží sa upriamiť pozornosť na seba. A veľmi mu pomohol aj pobyt v škôlke. My chodíme do špeciálnej materskej školy pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, oneskoreným psychomotorickým vývinom, emočnými poruchami a máme aj pár detičiek s Downovým syndrómom atď. Panie učiteľky sa im fakt venujú a máme aj škôlkársku pani logopedičku a psychologičku. Tam je každé dieťatko neštandardné a unikátne 😉 a musím povedať, že je skvelé pozorovať, ako sa navzájom rešpektujú. A také to obyčajné detské kamarátstvo im veľmi prospieva, teda Samkovi určite. On mal problém nadviazať vzťahy s deťmi na ihrisku, lebo do 4 rokov takmer nehovoril a keď začal hovoriť, bol pozadu v takých tých sociálnych technikách 🙂

samkovama
29. pro 2011

@sisstin 🙂 .........a ja že ako nám tá čeština ide 🙂. Samko totiž plynule prepína zo slovenčiny do češtiny. "Netopýř" asi bude "Čechoslovák" 🙂

samkovama
30. pro 2011

@dadlenka tak u nás to bolo podobné, kým Samko nerozprával, tak zásadne zastrašoval vrčaním 🙂 . A doteraz ho vyvádza z rovnováhy, keď niekto plače alebo keď niekto na niekoho kričí. To začne napodobňovať plač alebo krik.

macocha
30. pro 2011

@samkovama diky. 🙂
No a keď si išla k nejakému lekárovi, čo vás až tak nepoznal, tak si aj upozorňovala, že má takéto problémy? Aby ho nestrašili, nekričali a pod.? Že ho nemajú porovnávať s jeho rovesníkmi, lebo je predsalen trochu iný...