Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
10. únor 2012

@deina páč tvar je zrovna pro děti s PAS srozumitelný, narozdíl od obrázku. Ted jako neříkám, že Matko je autík 😉 ale právě autíci vnímají jinak, on si nejdřív všimne, že ta kartička je čtvereček, pak si všimne, že je bílej, pak si všimne, že ta namalovaná věc je třeba žluto-modrá, že má nějakej tvar atd. A než mu dojde, co je na tom obrázku, tak to strašně trvá...takže třeba 2,5leté děti prostě k sobě stejný obrázek dát neumí, i když zvládají kdejaké vkládačky tvarové 😉

sisstin
autor
10. únor 2012

@deina nechci teda děsit, ale jelikož má starší AS...tak jako tu predispozici k autismu má bohužel i ten mladší....on ukazuje a sdílí prstem už? 😕

deina
10. únor 2012

@sisstin, aha a je nejaka norma, dokedy je to trebars este ok, ze to nevie a kedy to uz ok nie je? Ale ako pisem, u psychologicky tu v DE to urobil (tvar bol rovnay, obrazok iny), sice s tazkostami, ale aspon nieco z toho urobil... ale so mnou to pexeso nespravil. Robila mu pritom nejake testy na autizmus - stale nieco vypisujeme, same papierovacky, testy a podobne veci.

deina
10. únor 2012

@sisstin, prstom ukazuje, ale nezdiela. Ten ocny kontakt nema dobry. Trochu sa to lepsi, castejsie sa na mna pozera, ked spolu nieco robime, pred par tyzdnami bol ten ocny kontakt este mizernejsi. Ja viem, stale ten autizmus nad nami visi a ja stale tak nejako dufam, ze radsej nech je to ta dysfazia ako mat dalsieho autika v rodine... (kedze unho by to uz asi nebol "len" ten AS).

sisstin
autor
10. únor 2012

@deina no tohle by standardně měly zvládnout 18m děti 😉 dát lehký obrázek na sebe 😉 Tygr, jelikož byl brzda, tak tohle dával nějak těsně po druhým roce...

dadlenka
10. únor 2012

@deina někdy se na ty děti musí oklikou😀 za pokus nic nedáš🙂 těch přikládacích aplikací a pexes bude určitě hodně. Navíc to ty děti víc baví. My třeba máme aplikaci TinyLoto (je pro iPhone a iPad) a pokaždé, když se přiloží správný obrázek to udělá zvuk, zazní potlesk apod.🙂

sisstin
autor
10. únor 2012

@deina těžko říct, může to být smíšená nebo receptivní porucha řeči, tam by to s tím ukazováním taky bylo v tomhle věku slabší ...hele, a tys mu to názorně předvedla, co po něm chceš? Nebo jsi mu to jenom řekla? Třeba to nepochopil ze slovního zadání, dej před něj jenom jednu kartičku...at si ji prohlídne, vem do ruky tu stejnou, zas mu to dej prohlídnout a přilož ji 😉 aby prostě chápal, co má dělat 😉

margareta76
10. únor 2012

@dadlenka, @sisstin: Dakujem vam, uz vidim problemy aj kde nie su 😉
@sisstin: To je super, ze tvoj synček je taky šikovníček 🙂 Venujes sa mu a je to vidiet. 😉

sisstin
autor
10. únor 2012

@margareta76 tak zrovna ty směry pochytil nějak sám, ale víc do něj hustím: "nejmenší, největší, kratší delší, širší, užší" atd., to teda sám neodposlouchal, to musíme trošku drtit 😉

deina
10. únor 2012

@sisstin, budem este skusat. On je pre mna dost zahadny, ja casto neviem, co si mam mysliet... lebo ked ho porovnavam s Miskom, tak Misko je jasny - uz tou hrou, vidim, ze Matko sa pekne hra s autami napr, Misko auta dal na strechu a roztacal a vela takychto drobnosti, ktore Misko robil, Matko nerobi. A zase, ked tu popisujete, ako sa casto dysfaticke deti s poruchou porozumenia spravaju ako autici - tak mi to pride take, ze ani tak sa Matko nesprava. Keby rozpraval, bol by ako bezne dieta. Kym pri Miskovi sa vzdy obavam, kedy ako zareaguje, pri Matkovi taketo problemy nemam, hocikam s nim mozem ist. Pri Miskovi je to ozaj take jasne, vzdy bol svojsky, divny.... nepredvidatelny.

sisstin
autor
10. únor 2012

@deina těžko říct, třeba je jenom opožděný ve vývoji..fakt netušim 😉

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin já mám pocit, že po tom zákroku se to začíná zlepšovat, snaží se opakovat víc slova, sice je komolí, ale dřív to vůbec nezkoušel, říkal jen to co uměl a ted se snaží fakt víc mluvit, i když ne vždycky by mu cizí člověk rozuměl a když si hraje tak si u toho vykládá, sama kamarádka mi říká, že se jí zdá, že víc mluví a odpovídá než před tím...jinak já nikdy s nim neprocvičovala cvičení na porozumění, dej to nahoru, dolů, nad,pod,atd...tak jsem to ted vyzkoušela a v pohodě, akorát neví kde je pravá a levá, ale s tím má občas problémy i dospělý člověk, takže to neřeším

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 tak těžko říct, jestli to je tím zákrokem..nebo se prostě zlepšuje...syn se v jeho věku taky začal zlepšovat a právě víc opakovat atd.

Ad. porozumění, u dětí s dysfázií (i když je jenom expresivní) není od věci ho občas proklepnout 😉 ale třeba zrovna to širší užší apod. To už je spíš o znalostech, páč jak často v komunikaci s dítětem tyhle slova používáš 😉 To nahoru dolů, vepředu vzadu, vlevo a vpravo, to se fakt naučil sám, ale to jsou zas slova, který se používají jako hodně 😉

Předložky jsme taky radši trénovali, ale ted už je docela používá i v aktivní řeči (pod, nad, vedle atd.), takže to vím, že umí 😉

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin je fakt, že tyhle věci používáme běžně i ty předložky....ale já mam pocit, že u nás s porozuměním nikdy nebyl problém, už ve 14m zvládal úkoly typu podej mi, přines mi, ve 20m se narodil Adámek, takže mi musel pomáhat a když jsem po něm něco chtěla tak to udělal, já až na tu řeč jsem nikdy nepozorovala, že by byl v něčem problém, mám kolem sebe kamarádky se stějně starými dětmi a žádný rozdil jsem neviděla...ty jsi třeba u svého syna viděla rozdíl mezi vrstevníkami ale já fakt ne a to ani ted...

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 jj, jako u expresivní není problém s porozuměním 😉 ale prostě je dobrý se občas zeptat tak nějak jinak (co vjíždí do tunelu, co stojí u silnice, co lítá na louce apod.), abys prostě měla kontrolu....tohle neuškodí ani "normálním" dětem 😉

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 no ona spousta rodičů se tak nějak neptá, aby zjistila hlubší porozumění....ono to, že třeba dítě nerozumí pojmům "široký a úzký", to fakt jako nepoznáš, pokud po tom cíleně nejdeš. Já jsem zjistila, že v tomto je Tygr mnohdy lepší než děti z termínové diskuze, které jsou v pohodě, páč to s nima prostě nikdo neprocvičuje, tak to prostě neznají...

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin a u vás byl v čem ještě problém? no my když jdeme ven, tak se furt o takových věcech bavíme nebo si hodně prohlížíme knížky 🙂

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 Tygr měl do dvou a kousek opožděný psychomotorický vývoj, takže byl prostě brzda. Což se do tří let pak srovnalo, hodně jsme na tom zamakali. S expresivní dysfázkou to nemá nic společnýho, to měl zřejmě jako "bonus" po očkování MMR 😉

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin tak široký a úzký tedík asi taky neví, o tom nějak nemluvíme, jako velký a malý, nebo dlouhý a krátký člověk používá, ale zdravé děti tohle rychle pochopí ne?

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 tak pochopí, ale musí jim to někdo říct. Tygr to taky uměl hned, cvičili jsem to na Počítání Soba Boba, tam tyhle úkoly jsou 🙂 Tam to je snad až pro 4,5leté děti..on tohle umí někdy od 3,5...

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin tak hodně věcí se pak učí ve školce,ne...přece je to předškolní zařízení,takže v tom směru tam s nimi i pracují, no já doufám, že se tedík letos dostane do školky neb bychom asi doma všichni zešíleli, on je dost společenskej a školku potřebuje jako sůl

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 no tak na školku bych v tomto až tak nespoléhala 😉 já tohle dělám s Tygrem denodenně, prostě to k té reedukaci dysfázie patří. Ve školce s nima sice dělají, ale abych to nechala jen tak, že to stačí..tak to ne... 😉 to max. u dítěte, které žádný problém nemá... 😉

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin no u tebe je fakt úžasný co všechno s malým děláš, to je neuvěřitelný...to já vůbec, my když trenujeme tu mluvidla a opakování slov, tak při nějaké činnosti, že jsme venku na procházce, nebo při vaření,atd...já bych nemohla s Tedíkem 3 hod. pracovat nad sešitami a hrami, hlavně nevím co by dělal Ada a taky co Tedík, moje děti mají nadmíru energie, musíme chodit ven, aby se vylítali, vyjezdili na kolech,atd...ted jak jsou ty mrazy, tak tolik ven nechodíme a je to znát, všichni šílíme, zítra jedeme na chalupu a tedík jde lyžovat, tak aspon nějaká aktivita 🙂

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 vy hlavně nemáte furt tu dysfázii diagnostikovanou, je možný, že má jen OVR a tam ty ostatní složky vývoje zasažené nejsou. Tygr má zasaženou hrubou a jemnou motoriku, grafomotoriku a horší krátkodobou pamět. Naopak je nadprůměrný v logice a matematických úvahách, a má hodně dobrý zrakový rozlišování. Byl pozadu o 6měsíců v prostorový představivosti, ale to už jsme srovnali z širší normy na normu 🙂 Dysfázii má na hranici lehkého až středně těžkýho postižení 😉

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 no třeba Tygr by na kolo nesednul, nezvládne ani tříkolku, neumí střídat nohy ze schodů apod. Ven chodí se školkou, my pak máme jednou týdně logo a jednou týdně rehabku. Ta rehabka je teda kousek, ale logo máme hodně daleko, takže pak jdeme domů dvě hodiny pěšky.

Ale když ještě do školky nechodil, tak jsme chodili taky na tři hodiny denně ven, to ted fakt už nestíháme. Tak beru, že každý den je aspon hodinu venku s tou školkou 🙂

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin a to mě třeba zaráží na té logopedce řekla, že by to mohla být dysfázie a nic jiného nezkoumá jako tu motoriku, grafo,atd...tak jak to pak pozná a když má na to podezření, tak by měla dělat i jiné věci nebo mi říct co mám dělat, poslat k té psycholožce, já nevím jak postupovat a co procvičovat jiného, to má říct ona,ne

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 no to je právě to, proč tvrdím, že jenom logoped není schopný dysfázii diagnostikovat (i když je to jenom expresivní). Vždycky by to dítě měl vidět psycholog, aby posoudil, jestli to fakt dysfázie je a jak moc má ty složky jiný zasažený.

Jinak naše logo umí posoudit tu motoriku a výbavnost slov, věnuje se porozumění řeči...ale u těch jiných složek mi řekla, že jako neví, že o musí fakt psycholog 😉 Já vždycky co půl roku zjistím, jak na tom Tygr je přesně u Krejčířový a pak podle toho jedeme. Ty informace jsem si zjistila tak nějak sama. Hodně mi pomohla ta Diagnostika dítěte předškolního věku od Bednářové, ty její sešity apod. Tam to je celkem dobře rozepsané, co by tak nějak dítě v jakém věku mělo umět.

A pak samo jedeme podle toho, co mu jde a nejde..takže třeba v těch matematických a logických úvahách jsme v úkolech i pro 5-6letý děti, ale zas naopak třeba tu grafomotoriku, to děláme úplně nejlehčí úkoly, páč zatím víc nezvládne 😉

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin tak Tedík chodí po schodech v pohodě od 20m, přestěhovali jsme se do 3.patra bez výtahu, a odrážedlo zvládá v pohodě od těch 18m, ted má to kolo bez šlapátek a jezdí na tom furt a na jaře dostane normální kolo

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 třeba ta špatná motorika je u zejména expresivní dysfázie dost často, to nestřídání noh do a ze schodů je takový je jeden z typických dysfatických znaků. Jako ne všechny dysfatické děti s expresivní musí mít problém s motorikou, ale je to dost častý.

Nedávno jsem sem dávala ten výnatek z bakalářky, tam to bylo dost přesně popsaný 🙂

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin a k té psycholožce tě poslala logopedka nebo to bylo tvoje rozhodnutí, no já jsem fakt zvědavá, doufám, že nás ta krejčířová vezme, ale pak je ještě někdo i v brně, říkala jsi, že je taky dobrá ta Makovská?