Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
23. dub 2012

@sisstin: Gratulujem, krasna nevestička 😵

hrusti
23. dub 2012

@sisstin Velká gratulace! Krásné fotečky a nevěsta 🙂

filmuska_01
23. dub 2012

krasna nevesta, prajeme vam len to naj na dalsej spolocnej ceste zivotom . 🙂

moudivlacek
23. dub 2012

@sisstin moc gratuluju,kde jste to meli?

sisstin
autor
23. dub 2012

díky holky 🙂 vyvedlo se to nad očekávání...

@moudivlacek normoš u nás na radnici 😉

sicinka
23. dub 2012

@sisstin ha hlásím se z cesty z opavy a co tu nenajdu 🙂 moc gratuluji, fotky jsou úžasné (ta s tím šnekem mě nadchla)

sisstin
autor
23. dub 2012

@sicinka diky moc
manzel🙂mi koupil novej telefon,tak uz muzu sem psat z mobilu konecne

lenajsek
24. dub 2012

@sisstin taky gratuluji k manželství, ať jste šťastní!!! Krásné fotky, mic Ti to slušelo! A jestli jste se pak byli fotit na zámku, tak máte určitě i další fotky nádherné, já tam byla na svatbě mé sestřenice, když jsem ještě byla těhotná a je tam krásně... 🙂 Tak to je paráda, že se svatba vyvedla nad očekávání dobře... 😉

sisstin
autor
25. dub 2012

@lenajsek na zámku přímo ne, jen v těch zahradách 😉 na zámku se můžeš fotit, když máš svatbu přímo tam 😉

sicinka
26. dub 2012

Ahojky, tak jsme si dneska užili príma den ☹ Dáda opět odmítal kakat a všechny předtím fungující postupy nezabraly. Přestal uplkně jist, při tlačení se několikrát počůral a to už bylo i na mě která se doktorům vyhýbám moc. Takže jsem s ním dnes vyrazila k pediatrovi, kde jsme teměř 2 hodiny čekali. Pak se mu poštourali v zadku a že se určitě vykaká at se jdeme projít. Samozřejmě nic, takže že to zkusí znovu jinak na chirurgii. Takže jsem řekla že znovu už a šli jsme rovnou na chyru. Tam nás nechtěli že tam nemají dětského¨, tak jsme jeli do nemocnice. Tam nás naštěstí vzali asi po deseti minutách a povedlo se jim z Dády něco vymáčkout a zavést mu hluboko dva čípky. Celej se ještě chudák počůral to už jsem neřešila svlíkla ho strčila jen v plínce do auta a spí až doteď- Tady poučení příště kašlu na dětského a jedu rovnou do nemocnice. Budu do nej rvát lactalusu pravidelne, ne jako ted jen když je problém. Ještě nás objednali na prokotlogii tak snad mi něco poradí. Dneska jsem dostala rady jako zkusili jste švestkovou štávu... No a nejvic mě dostala reakce doktorů oba se mě zeptaly proč ječí a komentovali, že to smrdí. Druhému jsem odpověděla že by taky řval kdyby měl něčí prsty v zadku. Jo a chápu že zrovna tato část těla dítěte nevoní, ale to se tak dá nějak předpokládat že. Nejsem matka hysterka, ale měla jsem chuť je poslat někam. No a Dáda už k žádnému doktorovi asi dobrovolně nepujde. Jak píšu není na krásný slunečný den.

sisstin
autor
26. dub 2012

@sicinka ach jo, to je teda zas přístup....snad vám na té proktologii poradí... 😔 on má strach tlačit, že by ho to bolelo nebo má fakt zácpy, že mu nejde kadit?

dadlenka
26. dub 2012

@sicinka to je teda hrůzná story☹( a jak dlouho měl zácpu? chudinka malá, jenom aby ho to ještě víc nešprajclo... My jsme ve fázi, kdy já ignoruju přikaděný slipy a bobek ve slipech, hlavně aby to bylo bez křiku. Jakmile se mu to vytkne, začne plakat, že není miminko, on si uvědomuje, že je to špatně, tak se snažím kolem toho neděla humbuk. A taky se vždycky, když zadržuje připočůrá, protože se bojí jakkoliv tlačit a jít na záchod, že by tam musel sednout... 😒

sisstin
autor
26. dub 2012

mě zas vytáčelo to kadění s dědou...taky to jinak zadržoval, ale pak jednoho dne šlus..a už kadí normálně....ale taky to trvalo aspon tři měsíce 😖

sicinka
26. dub 2012

@sisstin no podle mě je to jasně psycho, jelikož do dvou let měl neustále takové polo průjmy kakal několikrát denně. Pak se to zlepšilo, ale pořád do kalhot. Ta zácpa začala s dobou co začal lépe mluvit. Mě příjde i v porozumění, ochotě kreslit že se prostě posunul na vyšší level a jak mu to kakání nešlo tak se šprajcnul. Do tý doby mu to bylo podle mě jedno.

@dadlenka od soboty což bych asi neřešila, ale přestal úplně jíst a furt se jen válel nebo stál a tlačil a v kalhotech měl umazáno jinak nic. -jinak já taky ignoruji dokonce nám hodně zabírala ta sprcha měl místo kde to on bral že je to správně, no ale včera byl ve sprše třikrát a nic. No teď už vypadá perfektně zblajznul oběd a lítá venku a zalívá kytky a psa. Takže se mu asi dost ulevilo´- ale pořád mi příjde že toho za tolik dní bylo málo. No uvidáme. A co vy jak se vede?

dadlenka
26. dub 2012

@sicinka hmm to je blbý. Naštěstí Kryštof chodí celkem pravidelně, každý den, nebo maximálně každý druhý den. Od soboty bych taky nebyla v klidu. je možný, že se nevykadil pořádně. Myslím si, že řešíme v podstatě úplně stejný problém, kdybych tak do té jeho palice viděla..🙂 A taky se to stalo až se posunul ve vývoji a v řeči a úplně se odplínkoval se...
Jinak se nám vede celkem dobře. Sice teď Kryštof chytil rýmu, tak se modlím, aby ve středu zase mohl do stacíku🙂 Řeč se mu celkem pěkně rozjíždí, i to porozumění se lepší. Ve stacíku spolupracuje (teda v rámci svých možností) tak uvidíme, jak to půjde dál. Chodí už na tři dny po čtyřech hodinách a pořád se tam těší, vždycky velké vítání a loučení, krásně s ním tam pracují, tak ťukám na všechno, aby to tak zůstalo🙂

hrusti
26. dub 2012

@sicinka To je mi líto.To se nedivím, že byl malý z toho vyšetření rozhozený a ty taky ☹
Jestli ho to bolí, tak fakt doporučuju tu laktulosu. Mně dr řekla, že mám H. dávat polévkovou lžíci , pokud se nevykaká 48 a opakovat dokud se nevykaká. Velkou lžíci jsem mu dala 1x, měl po tom pak průjem a kakal několikrát. Mám ozkoušené, že nám stačí čajová lžička.

Jinak my jsme se konečně dočkali období, kdy se prcek pořád ptá, co to je. Někdy si i sám odpoví, když to zrovna ví a já nejsem dostatečně hbitá 😀 A začal říkat, že někdo něco má. Ta mám radost 🙂

sicinka
26. dub 2012

@hrusti to je super, vy už jste tu řeč úplně dohnali - Dáda se opět nedrží tabulek, jelikož "co je toL se ptá minimálně ale kde, nebo jak se ptá častěji. Tedy v jeho mezich tedy tak 2 x denně otázka. K te lactaluse ono je špatně to co jsem udělala já dát mu jí jen když je problém. Jsem do něj za poslední 2 dny dostala tak 50 ml a navrch fructolax a stejně nic. No teď už je snad v pohodě lítal tu jak šílenej, dal si večeři uvidíme za týden třeba to už bude dobrý,

sicinka
26. dub 2012

@dadlenka tak to super, hlavně že tam chodí rád. My byli ve školce zase v úterý a to žádná sláva nebyla. Dáda se tam strašně těšil první hodina ok a pak si prý zalezl mezi polštáře a po chvíli zjistili že spí. Tak ho nechali, ale když chtěli jít na procházku tak ho museli vzbudit a od té doby katastrofa uřvanej, zakřiknutej, nekomunikojící - on to vyloženě nesnáší, když se vzbudí předčasně. Ale proč spal dopoledne to gakt nepochopím 🙂

evelina75
26. dub 2012

@sisstin
Ahoj, gratuluji ke změně stavu 🙂) na vdanou paní a přeji hodně štěstí.......
Chtěla jsem se zeptat, jak jsi mi radila ohledně nemluvení a neukazování.....syn mi ukazuje, venku doma atd, ale není tam ta návaznost - ukáže a otočí se na mne s tím- co to je? vadí to? On ukáže na něco a já hned řeknu - ano pejsek, ano bagr atd.....prostě např v kočáru sedí, ukazuje všemi směry, ale netočí se na mne a mlčí u toho.......jen ukazuje.....ale rozumí, když řeknu ukaž nebo kde je tak ukáže
díky za odpověď

krystalka
26. dub 2012

Ahoj holky, můžu se k vám přidat? Mám 4 letého syna Jiříka s vývojovou dysfázií, jsme z Prahy a už nějakou dobu sem občas nakouknu. Dneska jsem se potkala se Sisstin na Rodině a konečně jsem se rozhodla taky sem napsat 🙂 . Jsem moc ráda, že budu mít nějaké spřízněné duše, většina lidí v mém okolí nemá o takových věcech jako je dysfázie apod. ani ponětí... Asi bych vám měla pro začátek něco o nás napsat, ale nějak nevím, kde začít... Jiřík má expresívní dysfázii, ještě to nemáme stoprocentně potvrzené, máme z foniatrie závěr "expresívní porucha řeči, susp. expr.vývojová dysfázie", ale myslím, že to tak bude. Naštěstí to ale bude asi jen lehčí forma, protože Jiřík nemá prakticky žádné problémy v ostatních oblastech kromě řeči, ta je fakt o dost opožděná, ve 3 letech měl asi 40 slov, hlavně zvuků zvířátek, nespojoval slova, neopakoval, teď v březnu mu byly 4 roky a teprve někdy v lednu začal opakovat a přidávat slova. Teď už ta nová slova nestíhám ani zapisovat, ale myslím, že víc než 300 jich nebude (těch co pravidelně používá). Sem tam už složí "větu" ze 3 nebo 4 slov, ale gramatika naskakuje opravdu hooodně pomalu, je to přesně jak vždycky říká Sisstin - jako google překladač - např. dneska se mne ráno ptal, jestli si budu fénovat vlasy, tímto stylem - mami vlasy vrrrr? 🙂 , ale používá už i sem tam nějaká slovesa - jede, spí, točí, peče a spoustu dalších, problém máme se záporem, celkem běžně slyším Jiřík umí ne, svítí ne...ale v poslední době už to nějak pochopil a už jsme se dostali k ne-můžu, ne-jede apod. Problém je to skloňování, časování apod., prostě v jakém tvaru se to slovo poprvé naučí, v takovém ho používá. Je to fakt, jako kdyby se učil cizí jazyk ☹ . Tady bych měla dotaz na tebe Sisstin - kdy začal Tygr říkat "já"? Jiřík zatím o sobě mluví pořád ve třetí osobě a o nás vlastně taky, i když už párkrát jsem zaslechla "ty", když chtěl, abych něco udělala... Ale jinak je to zatím samé Jiřík sám, Jiřík líbí moc apod.
Je toho moc, co bych tu ještě mohla psát, tak kdyby vás něco o nás zajímalo, tak se klidně ptejte 🙂
Jinak Jiřík už od září chodí jednou týdně do takové soukromé miniškolky, jsou tam většinou tak 3 děti, skvělá paní učitelka a opravdu mu to moc dalo a udělal veliký pokrok, hlavně v té sociální oblasti. Teď od května je přijatý do speciální MŠ, kde je ve třídě 13 dětí, 2 paní učitelky, asistent pedagoga a pečují tam o ně i logopedka, psycholožka a speciální pedagožka, jezdí pravidelně i na koníky na hippoterapii a chodí za nimi pán s pejsky na cannisterapii. Jiříkovi se tam moc líbí, vlastně už to tam docela dobře zná, protože do jejich SPC chodíme už od září na logopedii. Navzdory tomu, že SPC tu myslím nemají moc dobrou pověst, tak myslím, že my jsme měli štěstí, jsou tam moc fajn lidi a moc dobře tam s dětmi pracují 🙂 .

mamavera
26. dub 2012

@sisstin asi sa divíš, že som ti poslala srdiečko, nepamätám si, či sme sa niekedy v nejakej téme stretli, ale na tom nezáleží. Pamätám si ťa ešte z doby, keď si bola tehotná, ja som tu vtedy bola pod iným nickom, ale z určitých dôvodov som ho zmenla. To ale nie je podstatné. Do tejto diskusie občas nazriem, pretože všetko, o čom píšete ma veľmi zaujíma, som učiteľka v materskej škole a tiež sa stretávam s deťmi, ktoré majú rôzne problémy.
Sisstin, uvedomuješ si vôbec, že ty si sa počas doby, keď sa snažíš pomôcť svojmu synovi, vypracovala na niekoho, komu chýba už len titul k tomu, aby ho aj papierovo mohlo okolie považovať za odborníka? Čitateľky
tohoto fóra sa totiž na teba ako na odborníka obracajú. Myslím, že len neveľké percento učiteliek má také vedomosti o dysfázii ako ty. A to, čo si urobila so svojím synom, no smekám 🙂 🙂 🙂
Dnes som sem zase zablúdila a vidím, že si vydatá pani, Želám ti do nového života veľa zdravia, šťastia, lásky a spokojnosti. A ak náhodou uvažuješ o štúdiu špeciálnej pedagogiky, tak si už v polovičke 😉

sisstin
autor
27. dub 2012

Bré ráno,

@evelina75 čauvec, tak venku je to jiné...to se ty děti v kočárku většinou na maminku neotáčejí. Syn mi taky seděl v kočáru, ukazoval oběma ukazováčkama a neotáčel se na mě 😉 jinak ten tvůj je furt ještě dost malej, ono se to sdílení ještě zlepší 😉 jinak u nás to ukazování nahradilo "mami, podívej"..a je to opět 100x denně zas 😝

@krystalka vítej 🙂 no Tygr začal používá já celkem nedávno....od těch čtyř let pochopil, jak se dávají slovesa do první osoby, ale furt nechápal to já....takže třeba řekl :Péta podívám (uklidím atd.), no to já naskočilo bych řekla nejmín za tři měsíce po tom, co začal užívat ta slovesa v první osobě....ted už to říká normálně "já budu, já jsem, já uklidím atd." ale, když se ho zeptám třeba "kdo bude zvonit", tak to "já" neřekne, ale furt "Péta"..ale jinak pokud mluví sám od sebe, tak už to já používá 😉 já to včera psala na FB, on už umí používat všechny osoby mimo druhé....to je prostě furt mimo. Včera mu říkám, že mám zízen a on mi říká "Maminka si může vzít moje pití a napít se"...prostě lidi jsou furt jen ve třetí osobě 😝 U nás ta gramatika už celkem naskakuje, sice jako do normoš gramatiky to má daleko, ale zas jako google už to není 😅 😅 😅

@mamavera díky, ale ono to tak horký není 😉 teorie je jedna věc a praxe druhá že 😝 😅 no snad tu praxi taky někde postupně naberu 🙂 já mám ted do budoucna cíl si udělat kurz na osobního asistenta, at na to mám papír...a pak se uvidí 😉

dadlenka
27. dub 2012

@sicinka prostě ho to tam nebavilo, tak co jinýho měl rozumnýho dělat, než si dát šlofíka 😀 asi taky potřebuje spíš individuální přístup. Však uvidíte, co bude potom v září. Třeba dozraje 😉

sicinka
27. dub 2012

@dadlenka já si spíš mylím že problém byl v tom že jsem byla služebně až do noci pryč a tatínek ho uložil až kdoví kdy. No a do školky další den vstáváme o hodinu dřív něž normálně. Takže to možná ani nebylo tou školkou 🙂 Ale opravdu se posouvá, na hřišti třeba vyzývá děti ke hře. Vyleze na hrad a volá na holčičku pocem bude jezdit. Dříve mu byli všichni fuk, teď aspon balí holčičky. Kluci ho moc neberou 🙂

gabsi
27. dub 2012

ahoj všem
@sisstin moc gratuluju ke svatbě a také přeji hodně štěstí 🙂

dlouho jsem tu zase nebyla, nestíhám bohužel dočítat, poslední dva týdny jsem s Matýskem jen cestovala po doktorech, dobré je, že uši máme v pořádku, ale ty další zprávy už jen hrůza děs, nejhůř jsme dopadli na neurologii - centrální hypotonie, LMD s ADHD, PMR a já se z toho ještě nějak nemůžu vzpamatovat, hlavně nevim, co mám dělat dál ☹
jinak se ale Máťa moc snaží, dokonce mám i pocit, že trošku líp rozumí 🙂

sisstin
autor
27. dub 2012

@gabsi lehkou PMR má hodně dětí, Tygr ji měl taky a vyhrabal se z toho 😉 a LMD je ted nově ADHD, což se u takhle starých dětí nedá určit, takže na to peč...ty neurologové jsou fakt hrozně chytrý v diagnozách a většinou úplně mimo 😉

silvia10131
27. dub 2012

Ahojte maminky,musim sa vam pochvalit,moj 6rocny syncek ktory ma velke problemy s recou mi dnes prvy krat povedal LUBIM TA 😀 ,pobozkal ma,slzy mi vysli od radosti 😵 😵 😵

gabsi
27. dub 2012

díky siss za uklidnění, byla to docela perda, je fakt, že všechny diagnozy padly během několika minut, takže doufám, že to nebude stoprocentní, i když s tím opožděným vývojem má bohužel pravdu, mates je tak na úrovni ročního dítěte ☹

gabsi
27. dub 2012

@silvia10131 tak to je super, jen tak dál 🙂

silvia10131
27. dub 2012

@gabsi strasne som sa potesila 😀 az srdce mi zacalo velmi busit 😵