Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
29. kvě 2012

jináč dneska to zas bylo 😅 😅 😅 😅 :
"mami, proč mám špinavý tričko"
"protože jste byli na písku"
"proč jsme byli na písku"
"protože chodíte dopoledne ven"
"proč chodíme dopoledne ven?"
"aby jste byli zdraví".....

"proč mám špinavý tričko?"
"už jsem ti to říkala, od písku, byl mokrej"
"proč byl mokrej?"
"protože ho paní učitelka pokropila"
"proč ho paní učitelka pokropila"
"protože byl suchej a nešly z něj stavět bábovičky"
"proč byl suchej?"
"protože bylo teplo"
"proč bylo teplo?"

uuuáááá...a tak dále 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

hrusti
29. kvě 2012

Ahoj, jdu vás zase pozdravit. Dnes jsme byli u logopedky. Říkala, že je vidět od minule zase posun, i když jsem jí říkala, že ted má období, kdy nechce nic dělat, u všeho dělá blbiny a to, co jsme udělali dřív za chvilku, děláme klidně i hodinu. Ani nám nedala žádné nové cvičení, máme dělat ty od minule.

@sisstin Super, že Tygr se ptá proč. I když chápu, že to musí být náročné pořád vymýšlet uspokojující odpovědi 😀

@lenajsek To je mi líto s tím vyšetřením. Držím palce, aby to ted dopadlo lépe🙂

@dasafles My třeba ano nepoužíváme ještě ted. Když se ho zeptám, jestli něco chce, tak řekne prosím nebo ne 😝

sicinka
29. kvě 2012

@hrusti jsem to nechtěla psát ať na Dádovi pořád něco nehledám, ale ano nepoužil zatím nikdy.Za to ne a to s významem asi od 9 měsíců 🙂 Pokud mu dám vybrat řekne buď ne nebo to co chce, prosím vetsinou az na vyzvu. Děkovat uz začina automaticky, stejně jako sám zdraví. Jinak včera jsme potkali na hřišti chlapečka o 3/4 roku mladšího jak Dáda, který moc hezky mluví. Ten jo používal normálně. Ale zase když se spolu bavili tak bylo vidět, že je Dáda starší protože mu vysvetloval ze jahoda je moc dobra, ze není cervená, roste u pejska. Ten mladší mluví hezky, ale nezná tolik pojmu nebo jak to říct (no prostě Dáda sice mluví o půl roku pozadu min, ale k tomu chápe mnohem složitější věci). No třeba se to jo (ANO) jednou naučí 🙂

lenajsek
29. kvě 2012

@desfales Tak já učila gestem NE tím způsobem, co popisovala @sisstin na svém blogu, už to dělá pár měsíců a pořád si tam dává ty ruce, nejsu schopná ho to naučit bez těch rukou, to by nezavrtěl hlavou vůbec, a na ANO nemá kývání hlavou, ale udělá prosím prosím, to jsem ho naučila ještě dřív, než to NE a to má zafixovaný fakt hodně. Říkala jsem si už kdysi, že by bylo fajn nějakej znak pro děkuji, ale nějak mě nenapadá, jakej... Ve znakování něco je, ale ten znak Lukin vůbec nedělá, co by to mělo znamenat, nevím, jestli by se to ještě teď naučil...
A klidně se někdy můžeme domluvit, je ve Slatině nějaké dětské hřiště? Jen nevím moc kdy, teď toho máme nějak hodně...

A myslím, že jak děti víc začnou mluvit, tak pak místo kroucení hlavou nebo kývání použijí to slovo. Ale všeobecně je asi kroucení hlavou oblíbenější, než kývání... 🙂

Cílosměrné chození nám jde v pohodě, umí to, někdy teda nemá náladu a sekne se, ale většinou problémy nejsou, ani když řeknu, ať jde směrem do obchodu, do města, nebo na hřiště, doprava nebo doleva...
Někdy mu to musím dýl vysvětlovat, že teď půjdeme někam, kam chci já a pak tam, kam chce on, ale většinou s tím problémy nemá.

sisstin
autor
30. kvě 2012

@lenajsek Tygr si tam ty ruce taky dával, pro něj bylo "ano", že si prostě dal ruce na hlavu 😅 jemu to podle mě prostě nedovolila motorika kývnout 😉 jinak ale jak jsem psala, jakmile začal říkat jo-ne, tak to přestal dělat a už to jenom říkal...u nás to ano-ne přišlo tak nějak zároven, určitě neříkal jedno nebo druhé x měsíců a nepřidal až pak další, prostě tak nějak najednou...

jinak to je třeba jeden z auti znaků, že dítě neumí říct ano (ale umí říct ne), samozřejmě u menších dětí to tak není, ty většinou jako první říkají "ne", a až potom ano...ale třeba u 4letých mluvících dětí, které "ano" neříkají (nebo nekývají hlavou, nebo prostě nějak nedávají najevo to "ano") to už je divné a je to fakt auti znak...

moudivlacek
30. kvě 2012

@sisstin 😀 toho se desim,byla jsem taaaaaaak trpeliva,co jsem na MD tak to s mou trpelivosti jde z kopce, u nas zatim takove rozhovory nehrozi,ale jednou to prijde
asi mas pravdu,me taky neslo do hlavy,proc doma je jak motorova mys,na hristi vsude,ale ma-li se nekam jit pruser,kazdej na me cumi,ze v 2 3/4 letech jeste jezdi kocarkem,ale pokud specham nejde jinak, my jdem na nadrazi,kde jsme normalne za 5 minut i 2hodiny!!! scena jedna za druhou me tecou nervy,malej rozmrzelej urvanej
tak dneska jde po mesici do skolicky,co chodi stredy,ja si mezitim ve meste povyridim veci
ano-ne taky zkousime,nekdy se trefi,nekdy vidim,ze strili,viz vcera v obchode chces rohlik neeeeee,bylo me to divny,rohlik je u nas jidlo cislo jedna 😀 tak jsme to prosli a malej rve ohliiiiiiiiiiiiiiiik,takze bylo jasno

sisstin
autor
30. kvě 2012

@moudivlacek já bych ten kočárek fakt neřešila, golfky jsou do 4 let a každýmu je po tom s prominutím ho... jestli tvoje dítě jezdí v kočárku nebo ne 😉 ono to přijde 😉 já jsem taky myslela, že v kočárku snad bude jezdit až do školy a nejezdil...nakonec byl úplně bez kočáru dřív jak některé děti, které venku chodily od 18 měsíců 😉 on na to prostě nemá, to není rozmazlenost nebo lenost, prostě to nejde...a křikem a nervama se to stejně nespraví 😉

smardik
30. kvě 2012

dobré ranko, jdu zas nakouknout 🙂

Tomík se ted trošku rozjel, přibylo pár nových slov-šiši,fufu, ejši - asi nikdo neuhodne co to je, mi to taky dává řádně zabrat. no a spojuje už trošku slova-já papa, mama hači, hači tady, haji tady. atd tak super

máme už na 100% zařízenou školku tak mi spadl kámen ze srdce, včera tu byla paní kvůli žádosti o pnp tak uvidíme

@moudivlacek Tomík měl v dubnu 3,5 roku a rád se v kočárku vozí pořád. když někam jdem mám bud enduro-na tom vydrží hodně, ujede dost nebo kočár, chodec moc dobrý není

dukie
30. kvě 2012

Zdravím Vás, děvčata.:o)

@lenajsek Se Slatinou souhlasím, jen musím prozkoumat, jak to tam vypadá s hřišťátky, vůbec to tam neznám. 🙂

@sisstin 😀 Tohle "proč" je jediná věc, která mi přijde šílená na tom nemluvení... že se vlastně na nic neptá. Nebo ptá, ale tak nějak svým způsobem a rozhodně míň, než když už to takhle hezky umí jako váš syn. 🙂 Gratuluji - a přeji hóóódně trpělivosti... 😀

@moudivlacek Na kočárek a co si kdo myslí... na to bych se z vysoka vyprdla. Důležité je, aby byla v pohodě máma (rozuměj neměla bolavá záda i ruce z věčného tahání prcka v náruči) i dítě (rozuměj neřvalo pořád, že ho bolí nožičky, nevztekalo se, že už nepůjde, že chce do náruče atp.). Co je ostatním po tom? Krom toho kočárek je i super věc na hromady hraček na písek, jídlo na celý den, když někam vyrážíš, na nákup a tak. Fakt bych se tím nezalamovala.

To bych se já musela postavit na hlavu, že mi kluk ve 3 letech a 9 měsících kaká výhradně ve stoje a výhradně do plínky (kdybyste, děvčata, některá věděla, co s tím, klidně zkuste něco navrhnout, zkoušeli jsme toho hromadu a zatím nic... i čůrání jsme zvládli teprve těsně po třetím roce, prostě až to v té hlavičce dozrálo...) No jasně, vím moc dobře, že je to špatně... ale když to jinak nejde? Když všechny metody selhávají? Během dne se nikde nepokaká, chodíme bez plínky... kaká pravidelně večer, o plínku si řekne. A jsme v pohodě. (Když mu ji nedáme, tak se prostě nevykaká... už jsme to zkoušeli, v pohodě vydrží 3... 4 dny... víc jsem neměla sílu zkusit, nechci mu vycvičit tělo na chronickou zácpu nebo tak něco - což se podařilo známým s úplně stejným problémem... s plínkou kaká pravidelně každý večer naprosto v pohodě).

sisstin
autor
30. kvě 2012

@dukie no Tygr se do 4let neptal na NIC... 😉 prostě to neuměl, pak ve 4 přišlo "co to je, kde to je", pak ve cca 4,4 "jaký to je, co to děláš atd." a teda konečně ve 4,5 "proč"..a ted se ptá celý dny furt na něco 😉

jinak k tomu kadění s tím má problém hodně dětí, zkoušeli jste mu dát pod nohy stoličku třeba nebo krabici? Aby mu prostě nevysely na záchodě nohy dolů, a mohl se zapřít 😉 ale většinou to prostě přejde věkem..u někoho dřív, u někoho dýl...znám i děti, které kadily do plen do 5let 😉

sisstin
autor
30. kvě 2012

jináč přidala jsem novej článek, je docela zajímavej podle mě..o dysfázce asi víte, ale je tam zajímavě psaný i o OVR 😉 a dyslalii 😉
Vývojová dysfázie:

Neboli také specificky narušený vývoj řeči, který se projevuje ztíženou schopností nebo neschopností naučit se verbálně komunikovat, i když podmínky pro rozvoj řeči jsou přiměřené. U vývojové dysfázie dochází k poruše centrálního zpracování řečového signálu. To znamená, že Vaše dítě vše slyší, vidí, nemá žádnou poruchu sluchu, či zraku, ale jeho centrální nervová soustava a mozek nejsou schopny dostatečně správně zpracovat sluchové a zrakové signály, které dítě přijímá z okolí.

Příčiny vzniku vývojové dysfázie nám zatím nejsou zcela jasné. Ve většině případů, bývá u dětí s vývojovou dysfázií přítomen problém v těhotenství matky, u porodu či těsně po něm. Jistou roli zde také pravděpodobně hraje dědičnost. Opožděný vývoj řeči a vývojové poruchy se častěji objevují u chlapců. Často se tyto vady řeči objevují u mužských potomků. Pokud máte podezření, že právě Vaše dítě trpí opožděným vývojem řeči nebo vývojovou dysfázíi, zkuste pátrat u otce, strýců, dědečků, bratranců. Je možné, že jste netušili, že takový problém někdo z nich v dětství měl. Pokud zjistíte, že ano uveďte tuto skutečnost při každém vyšetření Vašeho dítěte (u logopeda, psychologa, foniatra, neurologa).

Příznaky

Opožděný vývoj řeči – slovní zásoba neodpovídáí věku, dítě netvoří věty, nebo tvoří věty krátké, jednoduché s gramatickými chybami, vynechává předložky, komolí slova, nesprávně ohýbá koncovky slov, nepoužívá všechny slovní druhy, přehazuje slovosled věty, nepoužívá zvratné se, si, apod.

Patlavost – dítě mluví nesrozumitelně, nebo je jeho projev obtížně srozumitelný pro okolí. Zaměňuje výslovnost jednotlivých hlásek ve slovech, hlásky nebo slabiky ve slovech vynechává.

Nerovnoměrný vývoj – výrazný rozdíl mezi verbálními a neverbálními schopnostmi dítěte. (tento rozdíl by vám měl pomoci diagnostikovat klinický psycholog).

Narušení paměťových funkcí – u vývojové dysfázie je charakteristické narušení krátkodobé verbální paměti (to znamená, že dítě neumí zopakovat delší slovo bez zkomolení, nezopakuje víceslovnou větu). Ve dvou letech by dítě mělo umět zopakovat dvouslovnou větu, ve třech letech tříslovnou atd.

Narušené zrakové vnímání – tyto potíže se projevují hlavně ve kresbě. Kresba postavy je velmi zvláštní, části těla jsou proporčně nesprávně nakreslené, kresba je často velmi dlouho opožděná vzhledem k věku dítěte. Při určování diagnózy je rozbor kresby velmi důležitý!

Narušené sluchové vnímání – dítě má problémy s rozlišováním jednotlivých hlásek, obtížně rozlišuje zvukově podobné hlásky (pes x pas, kosa x koza, pere x bere apod.)

Narušená časoprostorová orientace – dítě mívá problémy s určením pravé a levé strany, obtížně určuje pojmy včera, zítra, ráno, večer, atd., nesprávně určuje vztahy mezi rodinnými příslušníky (teta, strýc, sestřenice, bratr, atd.)

Narušení hrubé a jemné motoriky – děti mívají problémy s koordinací pohybů rukou, nohou (např. stoj na jedné noze, poskoky snožmo, na jedné noze, střídavé pohyby oběma rukama, kličkování mezi kužely, dítě mívá problémy s jízdou na koloběžce, na kole, lyžích).

Lateralita – tedy dominance pravé nebo levé ruky, oka. U dětí s vývojovou dysfázií bývá často zkřížená lateralita, tedy vedoucí levá ruka, ale vedoucí pravé oko, nebo obráceně, popřípadě bývá lateralita nevyhraněná, tedy dítě nedrží tužku pouze v jedné ruce, ale ruce střídá.

Jaké odborníky vyhledat?

Pokud máte podezření, že s Vaším dítětem není něco v pořádku, máte pocit, že potřebujete poradit od odborníka, pak v první řadě zajděte za svým dětským lékařem. Ten by Vám měl napsat doporučení (takzvané „Káčko“) k vyšetření u klinického logopeda. Nedejte se odbýt poznámkami typu: On to dožene. Na logopedii je ještě malý. To se samo upraví. Na logopedii vás pošleme až v pěti letech.

Velmi často se stává, že pediatr doporuční napsat odmítne a Vy se k logopedovi dostanete pozdě. Jestliže Vaše dítě nemluví ve třech letech tak jak by mělo nebo má některé z výše uvedených příznaků, pak neváhejte a logopeda navštivte. Ten Vaše dítě vyšetří a doporučí Vám další postup. Běžný další postup při určování diagnózy je vyšetření u klinického psychologa, foniatra a neurologa.

Terapie

Váš klinický logoped by Vám vždy měl vysvětlit, co všechno je potřeba u Vašeho dítěte rozvíjet. Dříve se terapie zaměřovala pouze na rozvoj řeči a výslovnosti. Dnes již víme, že tento postup je velkou chybou. Výuka správné výslovnosti u vývojové dysfázie je až druhořadou záležitostí. Pokud se zvolí správný postup terapie, sami uvidíte, že výslovnost Vašeho dítěte se výrazně zlepší sama, aniž byste se jí věnovali.

Velmi důležitá je spolupráce všech odborníků, kteří vám při terapii pomáhají. Velmi důležitá je spolupráce klinického logopeda a klinického psychologa s foniatrem, neurologem a pediatrem. V neposlední řadě je také důležitá spolupráce s rodinou dítěte. Právě rodiče jsou ti, kteří by se měli co nejvíce podílet na procvičování úkolů, které vám klinický logoped doporučí. Běžnou praxí je, že do logopedické ambulance docházíte jednou za dva týdny, někdy jen jednou za měsíc. Právě proto je důležité, abyste se procvičování věnovali každý den alespoň chvíli.

Celkově musí terapie zahrnovat rozvíjení:

Hrubé a jemné motoriky
Grafomotoriky
Zrakového vnímání
Sluchového vnímání
Paměti a pozornosti
Myšlení
Orientace v čase a prostoru
Řeči
Školní docházka

Pokud má Vaše dítě diagnostikovanou vývojovou dysfázii zvažte zařazení dítěte do speciální MŠ školy pro děti s vadami řeči. V tomto typu mateřských škol se kvalifikovaní logopedi věnují terapii každý den, což Vám i Vašemu dítěti usnadní i práci doma.

Pokud je dítě ve věku šesti let nedostatečně vyzrálé k nástupu do školy poraďte se se svým klinickým psychologem a logopedem, zda nebude vhodný odklad školní docházky. Rodiče velmi často trvají na tom, aby jejich dítě nastoupilo do běžného typu základní školy, ačkoliv to pro dítě představuje velkou zátěž a mnohem lepší by pro něj bylo zařazení do speciální základní školy pro děti s vadami řeči. V těchto speciálních ZŠ bývá snížený počet žáků ve třídě, děti jsou vzdělávány podle programu pro běžné ZŠ. Jelikož je dětí ve třídě šest až osm, učitelka má více času na individuální přístup ke každému dítěti a může tak přizpůsobit tempo výuku podle potřeb dítěte.

Nesprávné zařazení dítěte do školního zařízení může mít negativní vliv na školní úspěšnost!

Samozřejmě, že je také důležité v jaké vzdálenosti od Vašeho bydliště se speciální škola nachází. Pokud je pro Vás příliš daleko, pak je vhodné zvolit jiný typ školního zařízení.

Obtíže související s vývojovou dysfázií se ve škole mohou projevit dyslexií, dysgrafií, dysortografií, dyskalkulií.

Jakého vzdělání mohou děti s vývojovou dysfázií dosáhnout?

Jako přípravu pro budoucí povolání volí děti velmi často učební obor, v některých případech s maturitou.
Střední školu s maturitou absolvují děti úspěšně jen někteří.
Vysokoškolského vzdělání dosahují mladí lidé s vývojovou dysfázií jen ve výjimečných případech.
Moje poznámka: článek už je staršího data, vzhledem k tomu, že dnes se vývojová dysfázie u dětí řeší mnohem dříve, děti bývají častěji do ZS kompenzovány či je VD zmírněna, dosahují proto lepších školních výsledků a lepšího pracovního uplatnění než v dřívější době.

Opožděný vývoj řeči

Do jednoho roku života dítěte, je zcela přirozené, že dítě nemluví. Toto období se nazývá fyziologická nemluvnost. Od prvního roku života dítěte začíná vlastní vývoj řeči. Dítě tak používá jednoduchá jednotlivá slova (např.mama, tata, bác,baba, haf, apod.), která mívají význam celé věty. Někdy se může stát, že se vývoj opozdí a i přesto, že je dítě zdravé (tedy slyší, není mentálně retardované, není postižena hybnost ani řečové orgány, dítě reaguje na podněty z okolí gesty, mimikou – mluvíme o tzv. prodloužené fyziologické nemluvnosti. V takovém případě je důležité zjistit, zda se tento jev nevyskytuje v rodině. Často se stává, že se tento typ nemluvnosti objevuje v rodinách opakovaně a to častěji u chlapců než u děvčátek.

Pokud vaše dítě ve třech letech ještě nemluví, nebo mluví méně než ostatní děti ve stejném věku jedná se oopožděný vývoj řeči. Vždy je velmi důležité hledat příčiny opožděného vývoje řeči a v tomto případě je nezbytně nutné vyhledat odborníka a nechat dítě vyšetřit. Odborná vyšetření by měla být provedena u foniatra, neurologa, klinického psychologa, klinického logopeda, popřípadě na ORL a oftalmologii.

Tato odborná vyšetření by měla vyloučit:

Sluchovou vadu
Vadu zraku
Poruchy intelektu
Vady mluvidel (rozštěpy rtu, patra, submukózní rozštěpy)
Poruchy centrální nervové soustavy
Pokud se podaří tyto poruchy a vady vyloučit jedná se o
Opožděný vývoj řeči prostý

V tomto případě má dítě velmi dobré rozumění řeči a rozvinutou motoriku a hru. Prostý opožděný vývoj řeči je zpravidla ovlivněn genetickými faktory.Důležitá je spolupráce s klinickým logopedem, který poskytne rodině potřebné instrukce o vhodném výchovném a řečovém vedení dítěte. Doporučujeme také vyšetření u klinického psychologa, který doplní logopedické vyšetření a poskytne rodině další cenné rady.

Opožděný vývoj řeči na podkladě sluchové vady

Děti, které se se sluchovou vadou již narodí nebo ji získají v raném věku, mají vždy ovlivněn vývoj řeči. Velmi důležité je včasné rozpoznání sluchové vady a přidělení odpovídajícího sluchadla. Proto je nutné při každém podezření, kdy dítě nereaguje adekvátně na zvukové a řečové podněty, aby rodiče neprodleně vyhledali péči odborníka - lékaře ORL nebo foniatra. Včasné diagnostikování sluchové vady je důležitým předpokladem zahájení cílené logopedické terapie. Přidělení odpovídajícího sluchadla má klíčový význam pro rozvoj řeči i dalších schopností dítěte, zejména intelektu.

Opožděný vývoj řeči na podkladě poruch intelektu

Děti s nižším intelektem a celkovým opožděním se řeč rozvíjí zpravidla pomaleji a deformovaně, podle stupně postižení. Dítě má malou slovní zásobu, tvoří věty agramaticky, má často obsáhlou vadu výslovnosti, jeho řečový vývoj je prodloužený a vyžaduje dlouhodobou logopedickou péči.

U nejtěžších forem mentální retardace se řeč rozvíjí jen částečně nebo vůbec. Porucha řeči se nejvíce projevuje v obsahové stránce řeči (chápání významu slov).

Opožděný vývoj řeči na podkladě orgánových poruch mluvidel

K opoždění nebo narušení vývoje řeči může dojít také u dětí:

s vrozeným rozštěpem rtu nebo patra – palatolalie - (tyto děti mají opožděný vývoj řeči jen někdy) V současné době mají tyto děti ve zdravotnictví od narození zajištěnu komplexní péči. Velmi důležité je zda je kromě rozštěpu rtu nebo patra přítomna porucha sluchu, úroveň intelektu, apod.). Opominout také nelze spolupráci s rodinou a dítětem.
s narušeným vývojem chrupu
s výrazně zkrácenou podjazykovou uzdičkou – v těchto případech bývá nejčastěji postižena výslovnost hlásek (L, R,Ř). Nutné je přestřižení podjazykové uzdičky, které většinou provádí zubní lékař, nebo lékař na ORL.
s deformací jazyka
V těchto případech většinou děti mluví méně a nejvíce je narušena výslovnost hlásek. Důležité však je, že dítě chápe význam slov, používá správné gramatické tvary slov. Řeč bývá špatně srozumitelná, ale obsahová stránka řeči je vzhledem k věku správná.

Opožděný vývoj řeči na podkladě poruch centrální nervové soustavy - vývojová dysartrie

Tato porucha je jedním z příznaků dětské mozkové obrny. Vývoj řeči u této poruchy bývá opožděn jen někdy. Rozvoj obsahové stránky řeči záleží na úrovni intelektu dítěte. Pokud je úroveň intelektu v normě nebývá rozumění řeči opožděno vůbec.

Vývojová dysartrie se projevuje zpravidla výrazným narušením mluvidel, kdy dítě nedokáže nastavit mluvidla tak, aby určitou hlásku správně realizovalo. Tyto děti mívají často potíže s polykáním a nadměrným sliněním.
Dobrý intelekt bývá často zachován, dítě dobře vnímá a rozumí mluvené řeči.
Péče o rozvoj řeči dítěte s vývojovou dysartrií patří výhradně do kompetence klinického logopeda.

Dyslalie
Dyslalie, neboli patlavost je nejrozšířenější poruchou řeči nejen u dětí, ale také u dospělých. Jedná se o vadné tvoření hlásek.

U dyslalie bývá narušena výslovnost jedné nebo více hlásek. Velmi důležité je mít na paměti, že každému období odpovídá výslovnost určitých hlásek. Proto nemůžete po svém dítěti chtít, aby na příklad ve třech letech umělo vyslovovat hlásku R nebo Ř. Tyto hlásky jsou artikulačně náročné, a proto se většině dětí v tomto věku vyslovit nedaří, což je naprosto přirozené. Pro vaši orientaci předkládáme stručný přehled vývoje výslovnosti jednotlivých hlásek. Vždy byste si měli uvědomit, že každé dítě je jedinečné a vyvíjí se individuálně. Velmi důležité je respektovat přirozený vývoj artikulace vašeho dítěte a nepožadovat po něm výkony, pro které není ještě dostatečně zralé.

Podle tabulky můžete odhadnout správný okamžik pro včasnou návštěvu logopedické ambulance. Stručný popis vývoje artikulace v závislosti na věku dítěte:
do 1 roku Dítě rozumí jednoduchým pokynům a začíná opakovat jednoduchá slova, která slyšíM B P A E I O U D T N J
do 2,5 letTvoří jednoduché věty, od 2 let se ptá "co to je", rozlišuje svou slovní zásobu.K G H CH V F OU AU
do 3,5 let Mluví ve větách, začíná si osvojovat gramatickou stavbu vět, ptá se "proč", rozšiřuje dále slovní zásobu. Začíná se tvořit verbální (slovní) paměť.Zvládá N D T L (i artikulačně) Bě Pě Mě Vě
do 4,5 let Dokončuje se gramatická stavba vět, dítě již chápe děj a umí ho vyprávět.Ň Ď Ť Vyvíjí se Č Š Ž
do 6,5 letDítě chápe složité děje, má již velkou slovní zásobu, gramaticky zvládá jednoduchá souvětí.C S Z R Ř
kombinace ČŠŽ a CSZ
Jaké jsou příčiny dyslalie?

Nesprávný řečový vzor — velmi důležité je, v jakém prostředí vaše dítě vyrůstá. Dítě může vyslovovat nesprávně stejné hlásky, jako jiný člen vaší rodiny (otec, matka, babička, děda, sourozenci, atd.) Dále je důležité, aby vaše řeč nebyla vůči dítěti příliš „mazlivá”, „šišlavá”. Vyslovujte vždy správně, nepoužívejte nadměrně zdrobněliny slov, ta se dětem hůře vyslovují.
Motorická (pohybová) neobratnost — dítě má obtíže s obratností jazyka, rtů, tváří.
Poruchy sluchu — záleží jaký je druh nebo stupeň poruchy sluchu (viz vady a poruchy sluchu)
Poruchy fonematického sluchu — tato porucha znamená, že vaše dítě nedokáže sluchově rozlišovat jednotlivé hlásky (např. C — Č, S — Š, Z — Ž, apod.)
Neustálé napomínání dítěte za nesprávnou výslovnost — tímto napomínáním můžete dítě neurotizovat. Může se stát, že dítě s vámi pak již nebude chtít komunikovat, bude mít k mluvení nechuť.
Nedostatek projevovaných citů (jedná se o děti ze sociálně slabých rodin, ve kterých se rodiče dětem nevěnují, jsou citově chladní). Tyto děti mají málo podnětů, a proto také začínají mluvit později, mají chudou slovní zásobu a následně i nesprávnou výslovnost.
Děti s mentální retardací, LMD.
Odchylky řečových orgánů — přirostlá podjazyková uzdička, defekty chrupu, apod.
Terapie

Při terapii dyslalie je velmi důležitý individuální přístup logopeda. Vždy se musí dbát na specifika, která jsou spojena s daným obdobím vývoje řeči, ve kterém se vaše dítě právě nachází. Při terapii se musí respektovat jisté zásady:

Cvičte s dítětem vícekrát denně v krátkých intervalech. Děti v předškolním věku udrží pozornost jen velmi krátce. Proto cvičte s dítětem maximálně 5 minut. Když vidíte, že je dítě unavené, jeho pozornost klesá, přestaňte procvičovat a nechejte jej ať si hraje, kreslí, nebo dělá zkrátka to, co ho baví a má rádo. Pokud vám to vaše časové možnosti dovolí procvičujte s dítětem alespoň dvakrát denně.
Vždy, když se dítě učí vyslovovat hlásku, používá se při nácviku takzvaná pomocná hláska (např. hláska C se vyvozuje z hlásky T ) Vyvozování hlásek — viz. Ke stažení.Tímto způsobem se dítě vždy učí nový vzor artikulace hlásky a lépe tak opustí svůj původní nesprávný způsob výslovnosti.
Přístup logopeda ke každému dítěti musí být individuální!
Děti se často snaží vyslovovat novou hlásku přehnaně a nahlas (například moc tlačí, křičí, stále opakují slovo, aniž by si uvědomovali jak novou hlásku tvoří a jak ji říkají). Proto cvičte tiše, bez velkého úsilí.
Vyvozování hlásek

Vždy,když přistoupíte k vyvozování jakékoliv hlásky, je důležité zachovávat určitá pravidla. Je mylné myslet si, že když se vašemu dítěti podaří vyslovit hláska správně hned ji začne používat.Vždy musíte počítat s tím, že:

důležitá jsou přípravná cvičení jazyka a rtů (viz procvičování motoriky mluvidel — artikulační cvičení)
až poté můžeme začít s vyvozováním hlásky
po vyvození hlásky (tzn. dítě vysloví hlásku správně) ji musíme zafixovat ve slabikách a slovech
jestliže,již dítě zvládne správně vyslovit hlásku ve slovech, můžeme přejít k automatizaci hlásky do běžné řeči
POZOR! Průběh a délka jednotlivých etap je velmi individuální, proto milí rodiče buďte trpěliví!

dukie
30. kvě 2012

@sisstin Kakání je potíž. Na záchodě se sedět vysloveně bojí (úzkostné nářky už jen když ho tam chceme posadit), na nočník si sedne (už to je pokrok, protože to nedal ještě před třemi týdny), ale kakání mu nejde. Když mu dovolím vstát, oblíknu mu plínku, tak se vykaká jak mávnutím proutku. Jen musí stát. Zkoušeli jsme mu nechat plínku a trvat na tom, aby u toho seděl... bezvýsledně. Jakmile vstal, šlo to raz dva... no věřím, že to jednou dáme... jen teda nevím kdy. 😀

A článek dobrý... jen mě teda zarazilo... proč by děti s dysfázií neměli zvládnout třeba vysokou školu? V čem je problém? Syn nemluví. Na dysfázii se všichni tváří (psycholog, logopedky - už dvě), že jako ano... ale němí lidé taky přeci zvládnou vysokou. Tak proč ne tyhle děti? Nerozumím tomu... 🙂

dukie
30. kvě 2012

@sisstin Chtěla jsem dodat (odeslala jsem si to dřív), že nemám pocit, že by Toníček byl hloupej a nemyslelo mu to. Naopak, je to normální dítko. Když mu něco vysvětlím, pochopí. Chápe, jak věci fungují... spoustu věcí umí stejně jako vrstevníci... zajímají ho písmenka, spoustu jich už umí (o kofolu si posledně šám od sebe řekl tím, že si v pokojíčku stoupl na písmenko "K" - máme tam kvůli miminku rozložena taková ta pěnová písmenka, co do sebe zapadají - a ukázal mi gestem, že chce pít...), zajímají ho čísla (teda není na tom tak, že by uměl třeba sčítat a odčítat a tak, ale myslím, že ukázat, že to jsou dva autobusi a tamto tři auta je v tomhle věku naprosto v pohodě, nevím ale, nejsem odborník)... jen prostě nemluví, resp. nakecá toho hromadu, jen je to svými slovy, v podivném pořádku slov ve větě... to přeci nic neříká o intelektu a schopnosti pojmout vysokoškolskou látku... nebo jsem "problém" pochopila úplně špatně? 😕

sisstin
autor
30. kvě 2012

@dukie tam nejde o to, že by ty děti byly "hloupé", ale k dysfázii se téměř vždy pojí poruchy učení, někdy hodně těžké, takže to pak ty školní výsledky dost znesnadnuje...ale jak jsem tam dopsala, je to starší článek, v dnešní době, když se to zachytí jako třeba u nás ve dvou letech a dítě chodí i na ty prevence dys poruch atd., jsou i úlevy na různé předměty a tak..tak tyhle lidi dosahují už mnohem lepších výsledků ve škole 😉

sisstin
autor
30. kvě 2012

@dukie když dítě špatně mluví,tak i špatně píše a čte,špatně se mu vnímá cteny text,bývá dysgrafie,dyslexie,dysortografie atd.

sisstin
autor
30. kvě 2012

@dukie samozřejmě záleží, jak je ta dysfázie těžká...čím těžší, tím víc poruch (a závažnějších) učení bývá. Maty od Martiny je ve 4.třídě a doted nepíše a nečte normálně, zvládne napsat dvojslabičné slovo a ještě mu tam třeba písmeno chybí, páč on to tam prostě neslyší 😉

ta dysfázie se pak ve škole jen jinak pojmenuje a rozdělí do poruch učení, některé děti mají do nástupu do ZS už řeč běžnou (max. trošku dyslalie), takhle by to mělo být u Tygra, má tu dysfázii lehčí...ale některé děti nemluví dobře třeba ani v 10 letech. Ona ta dysfázie je poměrně závažné postižení.... 😉

sicinka
30. kvě 2012

@dukie kakání neřeš, u nás se Dáda rozhodl že plínu nechce už dávno a problémy, které řešíme s kakáním jsou strašné. Na takový režim jako máte vy, že se mi vykaká (pokaká) jednou denně a ideálně večer se ho snažím naučit, hlavně kvuli školce. Jinak včera po aplikaci čípku kakal jasně červenou krev, už fakt nevím co s tím, já prostě potřebuji aby ho kakání nebolelo a pak řešit kdy a kde má kakat. Aktuálně nemáme ani to. U doktora jsme byli a rada veškerá žádná, navrch ted nenávidí všechny doktory. Jinak ségra vysokou vystudovala, byla na tom dle popisu spíše hůře než tygr. Ono taky strašně záleží na inteligenci a povaze těch dětí, ona byla hodně chytrá a velkej dříč pak vykompenzuješ většínu. A píše hrozně do teď toho se nezbavila nikdy.

sicinka
30. kvě 2012

@sisstin takže pokud se zaptám Dády chceš něco k jídlu a on řekne neci papat, nebo posim syr, tak je to špatně nebo dobře? Má se bazírovat na tom ano ne? Já totiž mluvím už ze zvyku v otevřených otázkách, takže on ani chudák nemá moc příležitostí to použít 🙂 Většinou mu stejně dávám u věcí vybrat, aby si moc nevymýšlel. Jinak naše otázky co to je, co dělas, kde je, začíná převracet věty do otázky, budeme papat?, je to hroch? Všechno za poslední dva měsíce do té doby ani otázka ani náznakem v hlase.

sisstin
autor
30. kvě 2012

@dukie je to tak, jak píše @sicinka záleží na hrozně moc faktorech, jakou dítěti najdeš školu, jakou bude mít paní učitelku zkušenou, jaký bude mít vypracovaný individuální plán z SPC, jak moc je to dítě ctižádostivé a dokáže zkousnout, že třeba co jeho spolužáci budou dělat pět minut, tak on bude dělat půl hodiny atd. 😉 Maminky dysfatiků říkaj, že nejhorší je první a druhá třída.... na rodinu chodí paní, co má kluka s těžkou expresivní, ale nadprůměrným IQ, a už je ve třetí škole, páč ho všude vyštípali s tím, že prostě na to nemá a jedna školní psycholožka dokonce tvrdila, že má lehkou mentální retardaci, přitom od Krejčířové má nadprůměrný intelekt, ale má tak těžký poruchy učení, že to prostě běžný učitelky nezvládaj 😉

@sicinka třeba @dadlenka to popisovala, když se na něco Kryštofa zeptá, tak on neřekne "ano", ale prostě si tu vec vezme, nebo jde tu činnost dělat. Když se ho např. zeptá: chceš jít ven? Tak on neřekne "jo", ale prostě jde si pro boty a oblečení, přitom "ne" (kdyby nechtěl) ti řekne 😉

dneska na reha dělal na balančním stroji a grafo, docela se to zlepšuje 🙂

dadlenka
30. kvě 2012

@sisstin jj je to tak🙂 a další jeho vychytávka je, že řekne ne a potom to stejně chce - ale to je v rámci vzdoru a kontroly situace😀

sicinka
30. kvě 2012

@dadlenka no Dáda nikdy neřekne jo, jde to dělat, ale teď k tomu přidá slovní komentář. Takže se zeptám jdeme skákat. A ozve se chci skákat, nebo jdeme skákat a běží ven. Ale pořád nemám tu odpoveď @sisstin je to špatně? Já jsem ráda že řekně co chce, jak to řekne jsem do teď neřešila 🙂

sisstin
autor
30. kvě 2012

@sicinka tak to je fuk, jestli řekne "ano", nebo to nějak okomentuje...podle mě...ale Kryštof to prostě nekomentuje vůbec...když je to "ano", tak si to vezme nebo to jde dělat...ale neřekne ti k tomu nic. Jako je fuk, jestli řekne "ano, housku" nebo "chci housku"...ale prostě souhlasně to okomentuje 😉

dadlenka
30. kvě 2012

@sisstin komentuje je to stejně jako Dáda🙂 Když se ho zeptám chceš pití? tak odpoví pití dej, mosím🙂)nebo pití ne🙂 nebo kombinace ve vzdorovacích dnech pití ne, pití dej, mosím😀

sisstin
autor
30. kvě 2012

@dadlenka aha, tak to nevím, jak to s tím je..Tygr prostě "jo" řekne pokaždý, a potom dodá ten koment...ale prostě "jo" říká normálně od začátku, co uměl mluvit 😕 ona ti to nějak Kr. víc přiblížila, jak to s tím ano je?

sisstin
autor
30. kvě 2012

@dadlenka Tygr na Chceš pití? řekne "jo, chci pití" atd, prostě tam to "jo" řekne vždycky...

sicinka
30. kvě 2012

@sisstin
@dadlenka no já se budu držet toho že jsem ráda, že aspon řekne co chce (vzdor nás přešel , máme doma 14 dní sluníčko) ono to asi stejně nezměním. Třeba to příjde podobně jako otázky. Jen mě to zarazilo, když jsem slyšela toho prcka, jak se ho ptají jestli chce zatlačit do kopce a on řekně jo 🙂 Honzík od @hrusti to taky neříká a autista není, kryštof je tak nějak hraniční a Dáda snad taky ne, aspon máme nad čím přemýšlet.

sisstin
autor
30. kvě 2012

@sicinka takže nevim, jak to je...to říkala dadlence Krejčířová, že jeden znak autismu je, že dítě neříká "ano"...ale jak je to dál netušim...asi to nebude tak, že dítě, které neříká "ano" je nutně autista, ale pokud má auti rysy a ještě neříká to "ano", tak už to zřejmě něco znamená 😉

sisstin
autor
30. kvě 2012

u nás s tím fakt problém nebyl, ano říkal od začátku..stejně s ne...a říká to pořád...on teda říkal "vo" (jo), ale to už jsme přeučili celkem před dlouhou dobou..to byl jen výslovností problém... 😉

dadlenka
30. kvě 2012

@sisstin ona se o tom nezmiňovala, jenom se ptala, jestli ano říká a my jsme řekli, že ne🙂 Tak jenom doporučila, jak ho to naučit. Jinak jsme to nerozebírali. Myslím si, že to v žádném případě nebyl rozhodující faktor v tom aby byl posouzen jako autista. Ale bývá to jeden ze znaků. S ano mívají problém i děti se špatným porozuměním řeči a všeobecně děti vzdorovité ano moc často neříkají 😀

sisstin
autor
30. kvě 2012

@dadlenka jj, takže prostě je to jeden ze znaků k dalším rysům... 😉