Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
26. lis 2012

@dezyre Máme stejnou mozaiku a super, můžu jen doporučit. L. ji dostal už na druhé narozeniny, ale baví ho to až teď...

@hrusti s těma obrázkama je to super!!! 😉 Máme hodně obrázků doma, tak můžem taky chodit po bytě a ukazovat, díky za tip!!!
A od logopedky máme taky ty obrázky na citoslovce, Lukina to baví jak kdy, samo mi neřekne vše, ale poslední dobou se snaží trošku aspoň intonovat... nově máme prasátko- chro chro, další citoslovce, co dřív neměl... 🙂

A my dneska taky docela úspěch s barvama, vytáhla jsem klasický dřevěný barevný kostky a říkala mu, ať podá červenou, modrou, zelenou, žlutou... tak se mu to docela dařilo, myslím, že mu to už začíná jít!!! A přiřazovat mu jde taky už docela slušně, tak musíme ještě trénovat, to půjde...

@sicinka Jak je na tom malej se školkou, už je to lepší? Snad jo... 😉

Páá kočky, valím... mějte se!

krajinel
27. lis 2012

sisstin @mvmk jak píše fimuska, na autismus se ted vy...nezkoumej, co to je, ale spíš se snaž malou rozvíjet (což děláš). Já tohle měla, když měl Tygr okolo těch dvou let, jeden den jsem si myslela, že má mentální retardaci, druhej den, že je autista, třetí den, že má těžkou receptivní dysfázii apod. To fakt bylo na mašli ber to tak, že prostě do těch tří let je ten vývoj fakt "zázračnej", a dítě se může během dvou-tří měsíců změnit k nepoznání.

tak to jsem přesně já v o období kolem dvou let. to bylo nejhorší. ted se malý lepší sociálně i komunikačně. Jak se teda projevuje...Udrží pozornost velmi krátkou dobu, pořád od všeho odbíhá. na druhou stranu, když jej něco zaujme z jeho vlastní vůle, tak je téměř nemožné převést ho na jinou činnost a je tak zabraný do sebe, že nereaguje vůbec na nic. komunikačně sama pořádně nevím. ve 2,5 letech má velmi malou slovní zásobu, nepoužívá věty. v posledních asi 14 dnech začíná konečně spontánně opakovat některá slova. ale artikulačně mu rozumím tak já a nědy manžel. má zajímavý výběr - motor, makaron, pračka pere apod. z praktických slov tak max. maminka, babi, pojď, ahoj (ale ta výslovnost je fakt mizerná) co se týče porozumění, tak si myslím, že rozumí dost dobře. jenže ne vždy ho zajímá co si pindám. že bych to zkoušela přes udílení pokynů to nevím. musím mu vše opakovat xkrát a ještě ho přitom držet za ruce, nebo tak něco. ale to je spíš tím, že je nepozorný. příbuzní si mysleli, že neslyší. protože nereagoval na zavolání a tak. ale už mám po bera vyšetření, slyší perfektně. díky za přijetí a snad vás budu stíhat dočítat. hlavně je super, jak si tady radíte s pomůckami a hračkami.

to mi připomíná máte někdo zkušenost se zátěžovou dekou? doporučila nám ji rehabilitační.

lukaslumbersky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mvmk
27. lis 2012

@krajinel mala ma taky nekdy dny nejsem na prijmu jako treba vcera a dnes, ja uz se docela naucila ji v ty dny co nema chut spolupracovat ji proste nechat, pokud projevi zajem tak ji zkousim navnadit veselym zpusobem na danou cinnost a rozvinout ji. Myslim si, ale ze to kdyz dite dela neco a nechce se od toho nechat odpoutat, ze je to uplne prirozena reakce. Mam uzasny knizky od dr. Matejcka a ten opravdu popisuje hlavne to obdobi od 2 - 3 let, ze to tak proste je.
Jinak mi trenujeme uz 4 tydny pojem CHOBOT , ale kdyz ji rano ukazu slona a reknu kde ma chobot tak kouka kde by to mohlo byt a potom si jde stejne svouji cestou 🙄 totalni frustrace 😝

hrusti
27. lis 2012

@krajinel To je normální, že se dítě zasekne. Syn to dělá taky. Nemá cenu na něj tlačit, protože pak je to ještě horší. Zrovna dneska jsme se o tom bavili s logopedkou, že mi nechce dělat ty kartičky na výslovnost, tak že jsme najeli na to nové logicko, kde trénujeme taky výslovnost, ale jinou formou 😉

sicinka
27. lis 2012

@lenajsek no střídavě oblačno, teď tam dva dny nebyl mel strašnou rýmu, ale už je to dobrý. Dneska poté co mi sdělil že do školky nepujde, je zavrená pujde za dedou, pujde za tatou a postupně zkusil skoro všechy tak šel do školky vcelku dobrovolně. Vzal si sebou obrovský vrtullník což mě vyděsilo, ale dneska tam byla druhá učitelka a řekla ať mu ho nechám, že mu to pomáhá a že si ji holt musí ubránit před ostatníma. Že má teď období moje a svoji hračku si brání že je to normální a nemám to řešit, že mu ji nemají brát a ona ohldá aby nikomu neubližoval. Tak mě to trochu povzbudilo a potěšilo že z mého dítěte možná neroste psychopat 🙂 No a už se ve školce nepokakává - jsem mu za to vynadala a řekla že pujde k doktorovi, takže to byla fakt asi schválně. Jo a docela se teď bojím tam odpoledne jít, sice jsou na mě všichni milý a tak ,ale stejně se blbě poslouchá co to moje dítě zase vyvedlo.

Jo a na cvičení barev pro pokročilé jsou super barevné polepky na smlouvy, chodíte bytem a polepuje předměty stejné barvy u toho si mlžete říct jak se jmenují, atd....

sisstin
autor
28. lis 2012

Čau holky,

tak já právě zjistila, že naše nová strašně hodná paní učitelka je zároveň i paní z SPC, takže to šetření s dětmi dělá ona, s Tygrem ho dělala v pondělí, tak snad ta zpráva nebude takový fiasko jako vloni 😝 jinak Tygr dostal pochvalu, že je ted hrozně aktivní, umí spousty básniček a písniček, to jsem si teda všimla i doma, že furt nějaký říká a co nosím já z práce, tak se fakt naučí hned a děsně ho to baví 🙂

@krajinel no co píšeš, tak to bud vypadá na nějaký silnější ADHD nebo tedy opravdu nějakou receptivní poruchu řeči. Na tu expresivní to zas úplně nevypadá, na to celkem už mluví, to většina dětí s expresivní v tomhle věku neříká většinou vůbec nic 😉

hrusti
28. lis 2012

@sisstin No super!
U nás tedy ted jedou taky písničky. Pořád si něco zpívá. Ale když začnu já, tak říká mami nezpívej! takže mu to pouštím na youtube, české animované písničky. A on si u toho zpívá a tancuje 🙂

sicinka
28. lis 2012

ahoj, holky poradtě jak řeším tu Dádovu agresivitu ve školce, tak jsem dnes byla svědkem co se děje a vůbec nevím jak na to. Stavím si s Dádou stavebnici ve školce a přijde holčička a vytrhne mu ji kus z ruky, Dáda se jí pokusí praštit v čemž mu zabráním, dám mu jinej kus stavebnice a holčička přijde, chce zase tenhle a majzne ho do hlavy. Takže Dáda řve, zabavím ho nechá toho. Učitelka se mě ptá co se děje, tak ji říkám že dostal na budku že se uklidní a ona že to jsou ty následky toho jeho chování. Jenže on zase nic tak strasnš spatného neděl, dokonce ji sam nabidl i jiny kus te stavebnice ale ten ona nechtěla. On totiž nikdy ve bývalé školce agrasivní nebyl, ty problémy začali až tady. Ono jsou tam opravdu malé děti (některým je teprve lehce přes dva) a ty se asi jinak vyjádřit neumí, ale on by něměl přejímat jejich způsob komunikace, když už to uměl jinak ne? Tahle věc s tím nízkým věkem mě fakt štve jelikož jsem zjistila že Dáda je tam téměř nejstarší a ty děti chodí na některé dny tak se to tam dost střídá. Jinak každé ráno tam nechce jít plus mi přijde že se moc neposouvá (uměl se sám obouvat, oblíkat teď okouk že se pomáhá, je takovej víc bolistkovatej a tak. JAko učitelky a prostředí super ale tohle mě začíná štvát

sisstin
autor
28. lis 2012

@sicinka tak jako nevím, to nejsou žádný následky jeho chování, ale on normálně reaguje na to, co mu dělá někdo jiný....to není jenom jeho chyba, ale i té holčičky. On takhle bude stavěný do pozice, že je nejstarší, a musí být rozumný a všechno těm mladším dovolit a nechat si líbit, to by se mi taky jako nelíbilo 🙄

ivonka81
28. lis 2012

ahojte som tu nová a chcem sa spýtať,mám 2 mesačnú dcérku :ked sama lešká a odpočíva alebo ked zaspáva a aj v spánku nie je pokojná ale stále sa mätá a boxuje ručičkami a vydáva zvuky ako uff a funí a hlasné divné zvuky.Skrátka nikdy nie je pokojná ešte som to na inom babatku nevidela je to normálne,bojim sa či to nie je psychicke ked je stále taká nervozna,u lekara som stým nebola,nemáte niekto slúsenost?

sisstin
autor
28. lis 2012

@ivonka81 čauvec, tohle je téma o poruchách komunikace 😉 takže s tímhle dotazem někam do kojenců 😉 ty zvuky jsou normální, to dělají všechny děti...co se týče těch pohybů, tak může být tzv. "dráždivé" dítě 😉

abbie
28. lis 2012

@ivonka81 myslim, ze tu ti nikto moc neporadi ... ak mas podozrenie, ze nieco nie je v poriadku, tak zajdi na neurologicke vysetrenie, nic ine sa s tak malym dietatom podniknut neda 😉

mvmk
28. lis 2012

@sisstin ahojky, myslis ze by moje mala mela uz adekvatne reagovat na otazky typu: co jsi delala s tatinkem na hristi nebo co bude a zitra, treba zitra pojedeme tam a tam, v tom case u ni neni vubec zadna reakce, ona porad jeste dokaze jen komunikovat jdyt se jedna o jednoduche vety typu dej to tam a tam prines nebo podej to, kde je to a to,
i kdyz i za to jsem rada ono pred par mesici to vypadalo jeste uplne jinak.
Jeste jsem se chtela zeptat jestli vase deti taky pouzivaji vasi ruku, ona driv treba vubec nechtela jist sama dala mi treba susenku do ruky a otevrela pusu a cekala. Ona teda porad jeste neni poradne schopna sama jist jen par lzic a zbytek musim krmit ja. Me to pouzivani moji ruky dela docela starosti, ted uz to nedela sice casto, ale porad ma faze kdy me bere za ruku abych pro ni vykonala nejakou cinnost: oblict panenku nebo namalovat neco... 🙄

sisstin
autor
28. lis 2012

@mvmk hele, na to je fakt malá..na tyhle otázky neumí moc reagovat ani zdravé tří- čtyřleté děti 😉 Tygr na to umí reagovat až tak nějak ted, teda verbálně samozřejmě, že je mi to jako pořádně schopný říct 😉 ale pokud má porozumění, jaký má, tak se v čase teda orientovat 100% nebude, to chce zas kartičky na to 😉

jinak to používání tvojí ruky, to je komunikační prostředek, ale měl by být jako jeden z mnoha, ne dominantní 😉

mvmk
28. lis 2012

@sisstin ja mam totiz totalni depky, vcera jsem byla po dlouhe dobe v detske skupince 😒 Na malou se vsichni divaji jako na uplnyho exota, ona je totiz potiz v tom, ze ona je strasne krasna ma takovy bystry vyraz, ale chova se absolutne nenormalne 🙄 . Myslim, ze ty druhe mamky z toho maji poradny gulas " rikaji si asi co s tim ditetem asi je" jedna se mi uz i primo zeptala, ja ji odpoved nemuzu dat, jelikoz sama nevim. (pravdepodobne si mysli, ze ji to rict nechci) 😀
Tam jsou dvojcatka o 3 mesice mladsi a ta jedna rika babicko ja chci k obedu palacinky.. ☹
Po tom chtela me male neco dat, emma se na me sapala jako by ji chtela usknout zmije. Hracky z kosiku vyndavala pouze moji rukou ☹ .

Ja vim, co ten priznak znamena tys mi radila, ze se mam na to vy.............. , ale me uz z toho uplne sibe.
Ja jsem se opravdu i primo toho neuropediatra zeptala co si o tom mysli, a on mini ze to hodne delaji deti, ktere nemluvi nebo se nedokazou jinak vyjadrit, doufam ze mel aspon v necem pravdu.

sisstin
autor
28. lis 2012

@mvmk jako Tygr naši ruku taky používal okolo těch dvou let, ale nebylo to určitě nějak markantní, ale pak ho to úplně přešlo a začal naznačovat gestama apod. 😕 ale opravdu nemluvící a hlavně nerozumící děti se prostě autisticky chovají 😉 jako Tygr je těžce rituální doted v něčem, a to prostě už mluví i rozumí normálně, ale ta úzkost tam je pořád 😉 děti, které verbálně nemůžou ovlivnovat věci kolem sebe a ještě těm věcem ani nerozumí se k tomuhle chování upínají, dává jim to jistotu a řád v jejich životě. Si představ, že by tě ted např. vhodili do skupiny mezi mongolské pastevce, a oni by si tam něco vyprávěli, měli by úplně jiný životní styl a projevy, než je tobě přirozené, za chvíli by ses taky začla chovat divně 😉

abbie
28. lis 2012

@mvmk inak v tom mohol mat pravdu, deti, ktore sa nevedia vyjadrit druhe deti aj casto tresknu po hlave ... moj maly to mal, ked sa dostal do kolektivu, kazdy den mi ucitelky v jasliach vraveli, ako casto capne niekoho, sacal deti ... nevedel inak s nimi komunikovat 😒 ale uz to prestalo nastastie, snad nema iba prestavku 😀 ako som citala tvoj prospevok, tak som si hovorila, ze bud rada, ze tie deti do jedneho nespacifikoval ako moj 😀 bolo obdobie, ked kazde jedno dieta, ktore okolo neho preslo sotil, niektore aj padli a utekali s placom k mame 🙄

mvmk
28. lis 2012

@sisstin diky za uklidneni, Emma nastesti zadny ritualy nema 😉 nevadi ji zadne zmeny, tak aspon to.

sisstin
autor
28. lis 2012

@mvmk no nechci strašit, ale ono to může přijít až pozdějc 😉

mvmk
28. lis 2012

@abbie ona ma deti strasne rada, ale jen s odstupem 100m. 😀 To se na ne i smeje a mava jim.

mvmk
28. lis 2012

@sisstin to jsi mi radsi ani psat nemela. Ty mas asi taky nejake tuseni ze? 🙄

sisstin
autor
28. lis 2012

@mvmk no nemám, ale Tygrovi v tomhle věku taky žádný změny nevadily atd., ono to přišlo, až když prostě mohl víc komunikovat a tak nějak začal víc věci řešit, ve 2,5 to taky nebylo 😉

zuzana76
28. lis 2012

@mvmk ahoj, necitala som vsetky tvoje prispevky, v ziadnom pripade, ti nechcem davat plane nadeje, ale ja som mala nieco podobne s mojim synom, okolo 2 rokov nerozpraval / pisala som sem cela rozrusena v juni tohto roku a @sisstin mi tiez vela poradila/ , aktivne pouzival maly vtedy 3 slova, mal zvlastne spravanie, tiez ukazoval mojou rukou, bol negativisticky, chytal si usi, atd.... bolo toho vela a vsetko prejavy autizmu, chytila som strasnu depresiu, asi 3 tyzdne som poriadne nejedla, len som ho pozorovala, objednala som sa k psychologicke, aj logopedicke, maly ma teraz 2 roky a 4 mesiace, jeho slovna zasoba je asi 70 slov, spaja uz do viet, su to sice primitivne vety / dedo brm brm papa mame - dedo odvaz ma autom za mamou / atd... ale je hlavne,ze maly zacal rozpravat, uz dokonca chape vyznamy/ velky - maly , hore-dole / pouziva uz aj niektore slovesa. Stale je urcite pozadu co sa tyka porovanavania s rovesnikmi, ale vymizla vacsina tycn prejavov, maly nie je negativisticky, nebije sa, obcas si este chyti uska, ale inak nepozorujem uz nic take, dufam,ze nemoze nastat nejaky dalsi regres, ked uz zacal takto rozpravat @sisstin co si myslis? sme uz na dobrej ceste?

mvmk
28. lis 2012

@sisstin ono, kdyz jsem byla minuly tyden na tom vysetreni, tak na zacatku se ten doc. vyptaval jako proc jsem vyhledala jeho pomoc, co me znepokojuje, jake je soc. chovane me male atd..
Ja jsem i primo vyslovila to podezreni, ktere mam on se hlavne pitval s tim jak si hraje, ona si nastesti umi strasne hezky hrat, ma rada spolecne hry jako kolo mlynsky,, opatruje svoji panenku: treba jde do skrine vynda presnidavku a lzicku jako ji nakrmi, utre pusu pohoupe da ji do kocarku a jako ji uspava. Nebo ma i hodne rozvninutou fantazijni hru treba veme koniky jeden druhymu nadava jako iiii a iiii, potom se usmiri a daji si pusu. On mi na tomhle podklade rekl, ze o autismus se vzadnem pripade nemuze jednat jelikoz i u velmi slabych poruch AS ta fantazijni hra a napodoba chybi. Tak se opravdu jen modlim aby ji to zustalo, a aby mel pravdu.

zuzana76
28. lis 2012

@mvmk u nas bola aj nerozvinuta hra, jemna mtorika, az teraz sa to vsetko zlepsuje a s nastupom rozvinutejsej hry a jemnej motoriky nastal aj nastup rozpravania

mvmk
28. lis 2012

@zuzana76 v tom je u nas prave ten problem, ona je ve spouste veci strasne vepredu a ve spouste veci zase strasne pozadu, u ni se neda presne urcit kde je problem, vcera odpoledne jsme byly cvicit a moje fyzioter. mi taky rekla, ze Emma nepatri vubec do zadny skatulky, ze i pro ni je to velka neznama.
Ona uz od deseti mesicu treba delala to klasicky jak si velika, jakou mas silu a tak. V roce zakladala tvary do krabice a naprosto neuveritelne bylo, ze ona zvaldla jen ten valecek, tak ze ona si vybrala ze vsech tvaru pouze ty valecky, mi jsme jednou zkusili ji dat ty valecky do vice kostek ze stavebnice, aby v tom mela gulas krabici jsem vzdy pootocili, ale ona vzdy exaktne nasla spravny otvor i tvar 😨 Potom na nejaky cas to zamrzlo a nechtela vkladat uz nic.
A potom jsou veci, kde by ji mohlo konkurovat i 10 mesicni mimino 😒
V neposledni rade ty jeji neadekvatni reakce, na zvuky, cizi lidi, a tak.
Ale stejne dik za podporu.

dadlenka
28. lis 2012

@mvmk no nechci se moc hádat, ale mám syna, který má diagnostikovanou lehkou pervazivní vývojovou poruchu, zatím nespecifikovanou (což je nadřazený pojem pro autismus) a hraje si imaginárně, na něco, s panáčky vytváří příběhy, hraje si na doktora, obchod a ty základní hry - nakrmit panenku, dát ji spát, pohladit apod. zvládal už před druhým rokem. Není to zase tak jednoduché.

mvmk
28. lis 2012

@dadlenka ou, a jak se ta porucha u neho projevuje?

dezyre
28. lis 2012

@mvmk Staník mě dělal to samé - prohazoval jen válečky. Už kolem toho roku si vybíral jen ty tvary, které uměl - tzn. jen válečky 😉