Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
16. črc 2011

ups, jsem na youtube dostala jakousi medaili za 30.nejsledovanějšího uživatele v CR 😅 😅 😅 😅 😅 😅

evaje
16. črc 2011

@yukki ještě se vracím k pravo levosti. Kdysi nám doporučila kinezioložka cvičení jak píšeš. Levý loket k levému koleni a pravý k pravému, střídat 10x, pak levý k pravému a pravý k levému, zase střídat a 10x a pak zase narovno levý k levému a pravý k pravému. Přitom všem se má koukat na papír nebo na tabuli, kde je nakreslené velké X.
Maty to tenkrát taky nedával a uzloval se jak motanice, ale teď jsi mě to připoměla a zase do toho půjdeme.ona tenkrát doporučovala i to malování 8. A říkal, že pro aktivaci mozku by to měl dělat včetně toho cvičení každý.

evaje
16. črc 2011

@sisstin gratulujeme, my Tygra s Mikym strašně rádi sledujeme. Miky ho má raději než Pata a Mata 😀 Vždycky řve, že chce Tygra jak jezdí s traktorem. Jste tenkrát kreslili cestičku 😀 😀 😀

sisstin
autor
16. črc 2011

@evaje ty jo, to by Tygr nedal..on má děsný problémy s takovým tím napodobením pohybů, třeba není schopný udělat, jak dělá slon...je schopnej se u toho zauzlovat 😅 😅 😅 😅

evaje
16. črc 2011

No, on to taky Maty nedával. Já mu s tím pomáhala, ale byl to brutus. Teď se k tomu chci vrátit. Nějak mě to vypadlo z hlavy a yukki mě to teď připoměla. Je to prý supr masáž na mozek 😉

romana
16. črc 2011

@sisstin hele, to ti neporadím. speciálně s věžema nemá žádnej problém, ty doplní i do těch složitějších, co mu stavím já. občas blbě natočí ty kostky, ale dá se slovně navést. ale jsme pořád u té startovní řady, točíme tam pár vzorů dokola. jako zase si nepředstavuj, že koukne na obrázek a jede.

romana
16. črc 2011

a jinak já mám na týden pré, ondra je u ségry 🙂 ale zase budu permanentně v práci.

sisstin
autor
16. črc 2011

@romana tak asi to chce čas, páč Tygr to jako nechápe vůbec 😝 on celkově prostě podle vzoru nepostaví ani prd...ani nejlehčí stavbu z Lega, nebo z kostek..prostě v tomhle je fakt totálně mimo.... 😝 taky za to asi můžu já, on jak o tohle nikdy nejevil zájem...tak mě prostě nenapadlo ho to nějak učit...nikdy jsme z kostek nic nestavěli, jeho to nezajímalo...vlastně to pak viděl až u Kr. poprvý v životě 😝 jeho ten hrad baví, chce to dělat...ale musím stavět jenom já a on tam nějak strká ty věže, ale podle mě vůbec neví, která bije 😝

sisstin
autor
16. črc 2011

jo, ale teda pokrok máme v tom, že už chápe úkoly tohoto typu..to donedávna taky nula bodů, absolutně to nechápal 😝

romana
16. črc 2011

@sisstin tak od toho začni, at prostě buduje tu fantazii na tomhle. a třeba až vyzkoušíte vlastní varianty, tak pak půjdou i ty podle vzoru. a nebo stavěj ty a jed prstem po obrázku, at ti říká, která tam má být a podává. ani to by nechtěl?

romana
16. črc 2011

@sisstin ty brdo, tak tohle zase ondrovi nešlo. podobný úkol byl ve sluníčku a ještě jsem pak jeden vytvořila sama a byl to porod. ale je fakt, že je to nějaký ten měsíc zpátky, zase bych to mohla zkusit.
já zas zírám, jak vy jedete s logicem, na tohle totálně peče ondra. ten si taky akorát tak jezdí s těma knoflíkama 😝 holt má každej svoje.

sisstin
autor
16. črc 2011

@romana to jsem zkoušela, že jsem stavěla a ukazovala...a ptala jsem se ho, jestli to chápe...tak furt, že "jo jo" a když jsem se zeptala, co tam bude dál..tak čučel jak puk a věděl prd 😅 😅 😅 😅 😅

smardik
16. črc 2011

@sisstin jste prostě známí, hlavně tygr. Před chvíli si o tobě psala na MMB, já tam včera na tebe totiž dávala odkaz kvůli logicu 🙂 🙂

sisstin
autor
16. črc 2011

jinak až bude klid, tak udělám video s tím hradem, víc lidí to chce vidět...zatím jenom instruktáž bez Tygra, páč by se mi do toho cpal a sám to neumí 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
16. črc 2011

holky, tak jsem cosi natočila 😅 ale nevím, zda z toho je něco poznat a mektám tam jak magor 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=deHH0P0pQXI
romana
16. črc 2011

@sisstin super 😵

sisstin
autor
16. črc 2011

@romana to je hrozný něco do toho videa mektat z hlavy 😅 😅 😅 samý eeehm...uhhhm 😅 😅 😅

romana
16. črc 2011

@sisstin tak mluvím normálně v práci, bez kamery 😉

smardik
16. črc 2011

@sisstin náhodou mluvíš super už to máme skouknuté. Musím říct že jen Tom slyší tvůj hlas a už běží ví že bude nějaké video s tygrem, no slyšel tě, sednul si mi na klín a jak nebyl žádný tygr zase šel pryč 😀

sisstin
autor
16. črc 2011

holky, jinak s Tygrem fakt děs běs..zas celý dopoledne řval a vztekal se, dirigoval mě jako prase....je to fakt únavný...začínám bejt na něj už i hnusná 😖 fakt mi z toho hrabe...bych potřebovala být tak dva dny bez něj, zas mám ponorku jak svina 😔

hanatka
16. črc 2011

@sisstin náhodou video s hradem fakt super! Vůbec nemektáš a žádnýho ehmm jsem si nevšimla. A vypadá to fakt dobře ten hrad, jen mám strach, že by se mi na to mládě totál vykašlalo.
Jinak vítej do klubu vzteklých dětí 😀

evaje
16. črc 2011

No tak my taky koukli na video, taky se kluci tvářili kysele, že není Tygr, ale hrad je paráda. Jen pochybuju, že by to u nás někdo dával 😀 . Já s Matym trénuju tak, že sestavím kostky, co máme různých tvarů a barev a on musí zopakovat. Taky to stavím do 3D, jen tam není to uvažování nad dírkama, což je fakt mazec. On to Maty taky moc nedává. Už ho dohání i Miky a tím pádem máme problém, protože to pak Matyáška přestává bavit. No jo, mužská ješitnost. Ale v tomto případě je to opět spíš boj s neúspěchem. 😖

dalea
16. črc 2011

@sisstin Tak to vyzera naozaj super 😉 Asi si to dam do zoznamu k Vianociam 😀 A mas velmi prijemny hlas 🙂

sisstin
autor
17. črc 2011

@hanatka no je to docela mazec jako 😖 hlavně fakt nevím, jak reagoat...páč tak nějak nepomáhá nic 😔 začínám z toho bejt fakt na prášky, a nejen já....ono je fakt hrozně příjemný, když chceš mít o víkendu klid a celej ti ho dítě prořve a provzteká.... když jsme spolu sami doma, tak to fakt nedělá, nebo minimálně 😔

fakt ještě, že tu ten MP nebydlí, páč by stačilo pár takovejch dní a už by jsme zase byli rozhádaný a rozejitý 😝

buffinko
17. črc 2011

Ahoj 🙂
rada by som sa Vás opýtala, kam chodíte na logopédiu s nehovoriacimi resp. takmer nehovoriacimi deťmi? 😕 ku "klasickému" logopédovi alebo musí byť špecializovaný? či to závisí od jeho skúseností? (možno pitomá otázka, ale nemám vôbec prehľad...) ďakujem

sisstin
autor
17. črc 2011

@buffinko ahojky, měl by to být tzv. klinický logoped 😉 Ten je narozdíl od "obyčejného" logopeda vysokoškolsky vzdělaný člověk, a měl by mít zkušenosti s vývojovými vadami řeči a poruchami komunikace 😉 u těch nemluvících dětí není logopedie o trénování hlásek, ale o celkovém rozvoji. Tj. rozvoj porozumění mluvené řeči, jemné a hrubé motoriky, zrakové a fonematického rozlišování atd. 😉

Bohužel i klinický logoped může být bez zkušeností a špatný, chce to hledat spíše podle referencí, někdy je třeba vyzkoušet těch logopedů více, než si s dítětem takzvaně "sednou" 😉

buffinko
17. črc 2011

@sisstin, díky 🙂 ja som si to tiež myslela, totiž na objasnenie situácie - mám dcérku 2r 9mesiacov starú, ktorá zaostáva v reči. používa okolo 20slov, máme za sebou diagnostiku u psychológa a logopéda v Dialógu, budúci týždeň by mala byť hotová správa, predbežne je Klárka, čo sa týka reči na úrovni 2ch rokov. No a práve sa potrebujeme rozhodnúť, ako ďalej, kde ju nahlásiť na liečbu. logopedička z Dialógu povedala, že keďže nie sme z BA, asi by bolo výhodnejšie navštevovať logo v mieste bydliska, čo ma prekvapilo, preto sa pýtam, či každý logopéd sa venuje nehovoriacim deťom...takže skúsim skočiť po info priamo u nás v meste do ambulancie.
a ešte sa opýtam, ako často chodíte do ambulancie? lebo sa obávam, že keďže tu je len jedna logepedička, bude problém s termínmi.... 😕

smardik
17. črc 2011

@buffinko ahoj tak jsi sem nakonec zabloudial jo, my chodíme na radu siss ke klinickému logopedovi a byla to až třetí logo která byla ochotná s Tomem něco dělat a zatím jsem spokojená, chodíme jednou týdne ale ted půjdeme až skoro za měsíc

sisstin
autor
17. črc 2011

@buffinko no my chodíme 1-2xtýdně (po 30minutách), ale je to logo soukromá, takže si ji platíme a je to přímo u ní doma, ne v ordinaci 😉 ale syn má dysfázii, tam je ta logo péče potřeba více, než jen u patlavosti nebo opožděného vývoje řeči 😉 teď o prázdninách chodíme mín, zhruba jednou za 14dní, ale od září zas klasicky asi jednou týdně+bude mít logopedii každý den ve školce 😉

holčička má špatnou jenom tu expresi, nebo i porozumění? 😕 20slov je asi úroven 20měsíců 😉 syn byl se 250slovy, ale příšernou gramatikou a výslovností taky v řečové úrovni na 2 roky...ale tam je ten rozptyl opravdu hodně široký..od těch 20slov(spodní hranice širší normy) do 250-300slov(horní hranice normy) 😉

buffinko
17. črc 2011

ahoj @smardík 🙂 @sisstin

len expresiu, porozumenie je ok. tie 2roky stanovili v Dialógu 😉 aspoň teda predbežne, správa ešte nie je hotová. budúci týždeň nás opäť čaká stretnutie s primárkou (Dialóg), mala by zhrnúť (aspoň myslím ) výsledky vyšetrení a navrhnúť možnosti...

zatiaľ som na tunajšiu logoédiu našla len 1 negatívny ohlas, hm, tak teraz neviem. pátram ďalej, uvidíme, či zostaneme v Dialógu prípade Inštitúte det. reči alebo nájdeme niečo bližšie. inak som si všimla, že väčšina ambulancií ma uvedené - ambulancia klinickej logopédie. to je zavádzanie? 😅