Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
30. črc 2011

@argousek teraz som nemyslela tie autirysy, ale ci sa vedia vase deti akoby chvalit. Ze dostanu novu vec, hracku, oblecenie..a ci to spontanne bezia ukazat inej osobe, ze aha, pozri co mam, ake mam nove boticky a pod. Lebo bezne dieta to robi aj ked este nerozprava si myslim, tak ma len zaujima, ci to vase deti vedia 😉 Lebo Luky tuto situaciu proste nechape..

dalea
30. črc 2011

@susik77 Lea rozprava naozaj pekne,cisto,preto nas aj vyradila z logo,iba mame doma pokracovat v tych cviceniach,co sme tam robili a taktiez rozprava uz zlozite vety,gramaticky spravne a ma to aj hlavu a patu,len tie odpovede tomu niekedy nezodpovedaju 😉

susik77
30. črc 2011

@dalea - sranda, aj Veru mala dnes babetko v brusku-respektive babiku 🙂 a dnes sa narodila 🙂 napiekla jej jahodovy kolacik z lega 🙂

dalea
30. črc 2011

@susik77 Moja dnes zase babiku Zuzanku pochovala,pretoze zomrela 😅 Ale potom ju isla operovat,pichala jej injekcie a zaklincovala to tym,ze jej musi dat Aktiviu,aby nepukala 😀 Tak toto neviem odkial nabrala,asi z reklamy 😅

susik77
30. črc 2011

@andreabe - verca sa z toho vytesuje-hovori-ja mam ...
inak celkom srandovne bolo, ze okolo 3 rokov sa jej nieco podarilo v MC a na cele MC si zakricala: Ty si ale siklulka! 😎 to si este hovorila v 3.osobe 🙂 Ale bola to aj moja chyba-ja som na decka hovorila v 3.osobe-teri bola este mala. Zaujimave, ze Teri uz asi od 20-21.mesiaca si hovori v 1.osobe. Asi mala dobry vzor: hlavne ked sme sa spytali kto chce-jogurt, kolacik a tak, tak Verca stale kricala: ja, ja. Tak terezka to rychle chytila 🙂

dalea
30. črc 2011

@susik77 Presne takto seba chvalila aj moja,ked rozpravala v 3. osobe a to prestala az po 4. roku 😝 A chvali sa uz so vsetkym,ale prislo to u nas neskoro,asi ked mala 3,8r.

susik77
30. črc 2011

@dalea - to je dobre-aj nase baby dnes operovali-verca sa s Teri zavreli do izby, ze idu operovat, mm tam nepustili 😎 rano bol dokument na CT2 ze operovali ludi-celkom zaujimave-bolo tam vidiet ako bije srdce, vnutorne organy-animacie ako funguje telo, krvinky a tak. Verce sa to velmi paci. Tak vzal mm nasu encyklopediu-mame v angline pre vacsie deti, ale su tam krasne fotky a obrazky a Verce vysvetloval 🙂 Tak uz vie, ze ma krvicku 🙂

dalea
30. črc 2011

@susik77 🙂)))))))) Oni by si asi rozumeli 😀 Leu tiez zaujimaju take veci,minule mi krici,mamka,musim dat Zuzanke masaz srdca 😅

susik77
30. črc 2011

@dalea - jj, veru je inak velmi otvorena a priatelska, vesela. ona sa chce s kazdym kamaratit, je dost aktivna 🙂 pride aj za cudzimi detmi a v poho sa zapoji 🙂 co ju obdivujem, ja nie som taky extrovert 😎

smardik
30. črc 2011

@andreabe u nás taky není taková reakce na nové věci-nové oblečení mu je jedno,ale už se to zlepšilo. Dřív nové oblečení-jak jsem mu ho dávala obrečel a chtěl své staré a to skoro vymizelo, boty zkoušíme s brekem do ted a nechce je, radost z nich nemá je to pro něj nutné zlo dá se říct. a hračky záleží jaké, něco ho vezme hned a hraje si s tím a má radost-auta, ted dostal nové lego a měl radost, hned mi to ukazoval a běžel za tatínkem mu to ukázat, něčeho si ani nevšimne. třeba jak dostal nové odrážedlo muselo stát v bytě a první den jen brečel jak jsem mu ho chtěla ukázat, druhý den už se na něj aspon podíval a pak s ním chodil, pak ho teprve vyzkoušel. takže jak na co reaguje

smardik
30. črc 2011

jinak u nás zase malý pokrok, Tomášek dneska postavil komín ze 6kostek,zatím zvládal jen ze 3,jednou se mu povedlo ze 4 a dnesk asi 3x ze 6 kostek a pak se naučil nové slovo-no nové slovo, balon už není ba jak byl ale je to babo

susik77
30. črc 2011

my mame zase dnes pokrok s Teri-dnes sa viackrat sama vycurala do nocnika 🙂 uz to odplienkovanie vypada nadejne 🙂

dalea
30. črc 2011

@susik77 Ja som uuuplny introvert,ja ked mam niekomu nieco povedat,tak rozmyslam ako 😝 Mne najviac vyhovuje pisat,aj telefonovat mam problem 😕 Ale mm je dost komunikativny,tak je mozno po nom. Aj ked toto je uz extrem,ona nema problem zabavit aj 20 ludi,ked niekde pride,hned im spravi program,proste herecka 😅 Keby som mala moznost,tak ju uz teraz prihlasim na nejaky dramaticky kruzok,ta ked zacne rozpravat nejaku rozpravku,v ktorej su dialogy,to vie tak zahrat,aj zmenami hlasov,aj mimikou,ze nechapem 😅 Mozni nieco nahram,ak sa podari 😉

susik77
30. črc 2011

jj to by bolo fajn ten dramat. kruzok. u nas je zase teri dost sikovna v rozpravani, napodobovani, rada spieva...chceme jej teraz k narodkam kupit detske piano a zatial budeme hrat my, ona si moze skusat a neskor mozno zacnu obidve, uvidime 🙂 chodili sme s obidvomi na hudobny kruzok, nieco ako yamaha a teri sa to velmi pacilo 🙂

susik77
30. črc 2011

@dalea - este je Veru velka paradnica 😎 Dnes som pobehala asi vsetky bizuterky v obchodnom centre-zhanala som jej k narodkam nej. tasticku na bizuterku, prstienok, zrkadielko. uz predtym som jej kupila drevene koralky a naramok. to ma asi po babke-ta jej stale ukazuje nejake"čeče" 😀
Ja k tomu nemam ziadny vztah, preto som si dnes pripadala ako v inom svete-same koralky, nausnice, prstienky, tasticky a pod.sranda, co nas tie nase deti nenaucia 😎
este miluje saty, stale potrebuje tancovat v satach- a to ich musim dat aj terezke aj sebe 😀

dalea
30. črc 2011

@susik77 🙂 Tak oni su ako jednovajecne dvojcata,Lea sa tiez rada paradi,narozdiel odo mna 😝 😅 A kradne mi kozmetiku,potom sa zmaluje jak indian 😀 No a saty testuje podla toho,ako sa na nich da zatocit sukna,ked sa kruti a sukna nic,tak sa jej nepacia 😠 Proste mi povie,ze musi vyzerat ako vila 😅

dalea
30. črc 2011

@susik77 A to pianko mame od 3 rokov,len strasne rachlo sa mu vybijaju baterky,ona nam totiz robi take hodinove koncerty 😝 😀

susik77
30. črc 2011

@dalea - a myslis ze ich to moze namotivovat aby sa chceli neskor normalne ucit hrat?

dalea
30. črc 2011

@susik77 Ja si myslim,ze ano,Lea uz vie zahrat take jednoduchsie melodie,potom si vie nastavit tie uz nahrane zakladne melodie a do toho si pridava búbny a pod. 😉 Je to super hracka pre deti,ktore to zaujima,odporucam 🙂

susik77
30. črc 2011

@dalea - Diky za doporucenie. deti maju radi hudbu, obzvlast teri, mm hra na gitare oni na to skacu 😀
teri teraz miluje bambulku, stale si spieva uvodnu pesnicku 🙂

dalea
30. črc 2011

@susik77 Aj Lea frci na bambulke,ale u nej vedie pesnicka Dve zazracne slova viem..,ten pribeh o marhuliach,kde sa uci dakovat a prosit,to sa naucila sama pri pozerani 🙂

susik77
30. črc 2011

@dalea sikulka! aj Teri uz dakuje a prosi. inak my mame fakt velke rozpatie medzi tym kedy verca a terezka zacali robit rozne veci-aj 1 rok 😎

andreabe
30. črc 2011

@smardik no presne to som chcela vediet..tak vy to mate v pohode 😉
mna len zaujimalo, ci je to sucastou kom.poruchy, ze sa nechvali alebo je to zase nejaky bonus navyse alebo co..

dalea
30. črc 2011

@susik77 Myslela som, ze tu pesnicku sa naucila sama,dakovat a prosit vedela dost skoro,len zo zaciatku to hovorila naopak,to znamena,ked mi nieco davala,tak dakovala,ked dostala prosila,proste hovorila to,co ja v tej situacii 😝 😅

smardik
30. črc 2011

@andreabe bývalo to horší ale ted už to je dobré, dokonce i v obchodě už má u některých hraček radost a chce je do košíku 🙂

smardik
30. črc 2011

holky nevím kde to napsat at to čtete všichni, takže kdo to čte tak 16. nebo 17 září srazík v Praze, místo se ještě upřesní podle toho kolik nás bude 🙂 🙂

smardik
30. črc 2011

holky založila jsem nám na FB skupina nestandardních děti a tam bych srazíky apod. psala bude to tak asi nejpřehlednější a neztratí se to tam jako tady, ale zatím mám v přátelích jen siss tak se přidejte, budu ráda 🙂. dala jsem to jako uzavřenou skupinu tak kdo bude chtít přidám tam

sisstin
autor
30. črc 2011

hlásím se z Prahy..

@andreabe no on tam v poho nebyl ze začátku, to přišlo až časem 😉 jinak Tygr se chválí a ukazuje zhruba od těch dvou let, kdy začal normálně vnímat 😉

samkovama
30. črc 2011

ďakujem za všetky príspevky 🙂 Samko má teraz 6 rokov. Diagnóza bola stanovená v 5 rokoch (konečne)...dovtedy všetci váhali. Spočiatku nám dosť pomohla ranná logopedická intervencia, keďže Samko v 3 rokoch používal max. 20 slov (slovesá takmer vobec). Začali sme znakovať, hlavne slovesá. Na vyšetrení v autistickom centre pani psychologička bez váhania stanovila diagnózu s tým, že nejde o autizmus (aj keď teda z toho čo sa mi podarilo načítať v literatúre, podľa niektorých autorov ide o poruchu autistického spektra¨) a vysvetlila mi, že také tie akoby autistické prejavy (najma echolálie, a také zapájanie sa do rozhovoru takými odveci výrokmi 🙂 sú vlastne sposoby, ktorými potláča úzkosť z toho , že nechápe niektoré výrazy, význam, súvislosti atď. Z toho pramenila aj jeho sociálna fóbia - najhoršie bolo, keď sa mu niekto neznámi prihovoril, tak to bol totálne vyvedený z miery. Momentálne máme už cca 1 a pol roka úžasné obdobie - výrazné zlepšenie stavu (slovná zásoba na úrovni 5 rokov, už tvorí zložené vety, aj keď je vidno, že niekedy váha a skladá to). Teraz má také podmieňovacie obdobie 🙂...baví ho rozprávať, čo by bolo "keby" alebo "keď". Abstraktné pojmy mu budú robiť problémy asi ešte veľmi dlho. Grafomotorika je stále veeeľmi slabá, ale tešíme sa, výskame a chválime za každý i najmenší pokrok. Veď to určite poznáte 🙂.....Tak som sa troška vykecala 🙂...Momentálne začínam riešiť školu. Teraz máme rok odklad (ešte rok budeme chodit do špec. školky pre deti s poruchou reči), ale chcela by som poprosiť mamičky zo Slovenska o info či existuje (najlepšie v Bratislave) nejaká škola, ktorá sa venuje aj deťom s touto poruchou (sémanticko-pragmatický syndróm)

sisstin
autor
30. črc 2011

@samkovama tak to vypadá relativně dobře, tam je fakt problém asi s tím užitím řeči a porozuměním...není tak zasažená ta složka "klasického" autismu..vnímání světa je jaký? Chápe příčinu a následek? S tímhle mají děti s touhle diagnozou docela problém 😉