Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

romana
19. lis 2010

@sisstin prý mu těch 50 kaček nepřišlo tak markantních 😉

jinak jak jste psaly o podpoře v rodině, tak to já je musím vychválit až do nebes, hlavně teda manžela. nevím, jestli je to tím, že má onďas tu epi a tím pádem jsme zvyklí, že nic není "normální" ...., nevím. u dr.kr. byl vyloženě rád, pro něj to byla inspirace, co s ním cvičit. když nakoupím nějaké hračky (jakože speciální), tak nad prachama neremcá, procvičuje všechno a někdy má lepší nápady než já. ostatní moje rodina pomůže, jak může, a mužova rodina se sice nezapojuje, ale zase neodrazuje.

sisstin
autor
19. lis 2010

@dalea hele, zkoušela jsi koukat na hry od firmy Granna? 😉 Zkus kouknout na slovenský mimibazar, třeba je to i ve slovenštině, ne jenom v češtině 😉 mohla by mít třeba ten Můj první kvíz nebo ty otázky, to je jak dělaný pro Leu 😉

@romana tak to je fakt skvělý, to je pomoc velká od manžela 🙂 naši mi pomaháj hodně, ale co se týče nějakýho "rozvoje", to je všechno na mně...hlavně taťka občas dost věcí nedodržuje( např. dá Tygrovi hned, když si ukáže, ale nečeká na odpověď ano - ne, nevyžaduje po něm, aby když chce něco, co umí říct, řekl atd.) 😉

romana
19. lis 2010

na logo chodíme jednou měsíčně, doporučila nám nějaké hry, vytleskávat slabiky (což mu teda pomáhá), prý ta řeč u něj není úplně prvotní. ondráš má zásobu docela velkou pasivní i aktivní, některá slova komolí (máme hopsodu místo hospody, poleno místo pomela), ale zase třeba zápor tvoří normálně, začal už i časovat a s mírnými obtížemi i skloňovat. takže my bojujem spíš s tou motorikou a prostorovou orientací. barvy přiřadí, pojmenuje, ale občas mu to ještě ujede.
taky chodíme do spc, tam taky jen jednou měsíčně, ale to kvůli vytíženosti té paní, která je úžasná.

sisstin
autor
19. lis 2010

@romana tak jako myslím pomelo je hodně dobrý 😀 to neznaj ani někteří dospělí 😅 😅 😅 😅 😅 u toho OVŘ není ta logopedická péče nutná tak často, podle mě u vás jednou měsíčně stačí booohatě 🙂 vy zas máte ty problémy trošku někde jinde...ale to se určitě vyvrbí 😀

kacici
19. lis 2010

My mame k vanocum pro Terezku Duhu a Muj prvni kviz 😉
Jinak Sis to bude asi fakt pobaveni az budu Terezku odtamtud tahnout 😅 😒,ona miluje navstevy a obcas je problem s ni odnekud odejit 😒 Ono teda i odejit i z domu je pokazde nadlidsky vykon,nerada meni prostredi ,kdyz uz si zvykne chce tam zustat

dalea
19. lis 2010

Ja musim povedat,ze mam tiez podporu v rodine,co sa tohto tyka 😉 Neviem,ako by som to zvladala,keby to tak nebolo 😕 Manzel chodi na vsetky vysetrenia so mnou,sice zo zaciatku si tiez nechcel priznat,ze nieje nieco v poriadku,vravel stale,ze Lea je len pozadu a vsetko dozenie 😠 No po prvom psych. vysetreni uznal,ze sa jej treba specialnejsie venovat 😎 Malej sa tiez venuje,sice to precvicovanie necha na mna,do toho sa nevyzna,ale pekne ju opravuje v reci,skladaju spolu puzzle,hlavolamy,"citaju" knihy a pod. 😉 Rodicia,hlavne moja mama,kedze mala u nej stravy vacsinu casu,sa Lei venuje tak ako aj ja,podla mojich pokynov 🙂 Je to super a obdivujem Vas,ktore takuto podporu nemate,ze to viete zvladnut 😕

dalea
19. lis 2010

@sisstin Presne tieto veci mi odporucila aj ta nasa logo,len som nemala pri sebe papierik,ze ako sa to volalo,su to super veci,musim objednat pod stromcek 😀

romana
19. lis 2010

@sisstin jsi hodná 🙂 občas tomu i věřím. skládáme ty zvířátka, to mu jde fakt líp a líp, i ty puzzle protiklady už se snaží narvat, jak má. teď jsem mu koupila veliký puzzle vkládací - malá arodějnice a štaflík a špagetka. těch kousků je tam snad 30, tvarově jsou si hodně podobný, ale už je na něm vidět, jak hledá, zkouší. mm vůbec nevěřil, že to složíme, ale s malou dopomocí to bylo i docela rychle.
a včera se prý pěkně zapojoval i ve školce, to byla první pochvala 🙂

sisstin
autor
19. lis 2010

@kacici Terezka má asi trošku stereotypní chování že? 😉 Co píšeš, tak tam fakt nějaké ty auti rysy vidím, ale ono těžko hodnotit. Důležitý je, co je způsobuje a to vůbec nemusí být autismus právě...no Dr.Kr. vám řekne, ted to nemá cenu pitvat 😉 Jinak Barborka je hodně společenská a povídavá, takže jestli má Terka ráda děti, tak to asi bude zajímavý 😅 😅 😅 😅

@dalea no tatínkové, kteří fungují..to je fakt výhra 🙂 u nás je v zástupu dědeček, on jako s Tygrem dělá strašně moc věcí, věnuje se mu..ale prostě on je na takový ty "blbinky" no 😉

sisstin
autor
19. lis 2010

@romana jak to má Ondra s koncentrací během dne? 😉 Já musím s Tygrem dělat všechno dopoledne, tak max. do 13:00...pak odpoledne už kraví, nespolupracuje atd. 😝 to už si v podstatě hraje jak chce, jezdí si s vláčkama a tak..nic cílenýho, páč to prostě z něj už nevytřískám 😅

romana
19. lis 2010

@sisstin tím, že spí ještě po obědě, to docela jde. u nás je mrtvá fáze dne před obědem, to už má hlad a nemůže nic 😉 a potom po probuzení, to si nějakou dobu prostě hraje, pak jdem se psem a pak už si sám říká, že chce obrázky nebo knížku nebo plastelínku, číst... v tom je výhoda - ta jeho veliká chuť něco dělat.
délka koncentrace - jak kdy a jak u čeho. občas ho musím přivolat zpátky, ale když je to nové nebo rychle střídám činnosti, tak to jde.

sisstin
autor
19. lis 2010

@romana tak to je skvělý 🙂 Tygr si dobrovolně vezme jenom magnetickou knížku, ty ho fakt bavěj...jinak všechno nuceně 😝 on jako udělá všechno, co po něm chci...ale je vidět, že by nejradši dělal úplně něco jinýho = skákat po posteli, lízt po mně, čučet z okna atd. 😅 😅 😅 a právě odpoledne, když po něm něco chci, tak si ze mě akorát dělá prdel, schválně dělá, že něco neumí ( např. jako strčit kolečko do kolečka, ehm 😅 😅 😅 ), tlemí se mi do ksichtu a čeká, co bude 😅 😅 😅

zzuzca
19. lis 2010

ahoj holky 😉

hlasim sa po dlhsej dobe, uz sme styria tak 'mierne' nestiham 😅 😅 😝
snazim sa vas aspon citat,ale nejak sa to tu teda rozbehlo 😉 co je teda super 😵 konecne som sa odhodlala a uz davnejsie napisala dr. Krejc. a ideme v dubnu 😉 no ale mrzi ma ze som sa k tomu nedokopala skor,takto si musime pockat.ale hlavne ze mame termin 😉
@simalex u nas su tiez podobne zachvaty. kubi stropi scenu kvli hocijakej blbosti. momentalne je zavislak na rozpravke od medvedika Pu z you tube,ledva otvori rano oci a uz chce seuaka (snehuliaka) 😝 😝 a to uz xkrat denne. uz pri tom aj olovrantujeme,bez toho mi vobec nezje polievku 😝 ked ma na sebe rifle a neda sa mu vyliezt na stolicku,scena. akonahle sa mu nieco nepodari postavit z kociek,skladacich kelimkov,atd,nedajboze ze nenapasuje nejaku vkladacku do otvoru na 1.krat-scena. pritom kebyze je trosku viac trpezlivy a snazi sa vsetko by sa mu podarilo ako chce 😝 a pritom je agresivny,vsetko hadze,bucha s tym,mlati..no parada. mame novu magneticku knizku a dostal zachvat ked si chcel chytit do ruky nakreslenu kacku - boli tam totiz dalsie 2 kacky magnetky-a nie a nie mu vysvetlit ze tato proste vyndat nejde 😝

v poslednej dobe je hrozne hyperaktivny,lieta tu po celom byte hore a dole, otvara,zatvara dvere...a zas beha do dalsej izby. jo a hrozne hlasite sa prejavuje.to vsetko ked sme doma teda 😉 doslova tu hulaka,je taky strasne rozkokoseny a ked chcem s nim nieco precvicovat u nicoho nevydrzi ani chvilku, akoze pozornost 0 bodov 😒 no neviem, citala som si o ADHD a pride mi ze nieco z toho ma ...alebo ten asperger 😝

s recou sme pokrocili 🙂 uz opakuje vo velkom, ale strasne to komoli. no ale je to sranda 😉 kazdopadne uz nema len jednoslabicne slovicka ako som sa predtym stazovala 😉 zacina uz pomenovavat zvieratka, zaba uz nie je kva kva, ale zaba, atd 😉 takze super 😵 ale stale takmer vobec nespaja slovicka 😕 to uz by pomaly mohol 😕 jo a opakuje takmer vzdy posledne slovicka z vety 😕 😕 nie su to tie echolalie? 😲 ocny kontakt sa myslim trochu zlepsil, ked nanho zacnem hovorit a nediva sa a v tom povie, kubi pozri sa na mna tak sa vacsinou pozrie. s tou zdielanou pozornostou som stale nejak v rozpakoch 😕 aj ked trosku sa to lepsi no...som zvedava co na to Krejcirova

nedavno sme boli vecer von a divali sme sa na mesiac. teda trvalo to kym odostril od osvetlenia- lampy 😅 😅 a uvidel ten mesiac 😉 doma som sa ho pytala, co svietilo na oblohe ked sme boli vonku a on normalne odpovedal: mesiasik 😅 😅 dojalo ma to,on totiz takmer vobec neodpoveda na otazky, vzdy to ignoruje a nereaguje aj ked fakt uz zopakuje kadeco aj tie slovicka inokedy pouziva. a toto bolo 1.krat co zodpovedal na nieco 'zlozitejsie' inak odpoveda 'tam' a ukaze na nieco ked sa pytam kde je xy.

inak na braceka reaguje ako na nejakeho domaceho mazlika 😀 ked je blizko pri nom je z neho akoby nejak uneseny,ale on presne takto fakt reaguje na macky,psov 😀 😀 😝 a potom ich ide tahat za chvost,stupat po nich 😝 no tak na Matovi zacne ukazovat vlasy a tahat za ne, 'ukazuje' mu na oko (ale inak to vyzera akoby mu ho siel vypichnut 😝 ), usi, nohy,ruky...a s nohami mu robi kopi,kopi 😀 ale musim ho teda strazit riadne, pretoze by ho pri tom ukazovani asi rozmackal, chudacik maly 😅 😅 😝

omlouvam sa za ten roman 😅

kacici
19. lis 2010

@sisstin Ona pusobi prave jakoby nevychovane,abs. vse proti davu a ostatnim 😅 ma rada svuj klid,pohodlicko,ale presto miluje kolektiv deti,rada chodi na zpivanky,ale nedela co ostatni deti. Deti jsou u maminek a nase T. tam pobiha a dela si co chce,treba zpivame a hrajeme na nastroje,ona tancuje uprostred 😅 nastesti nase ucitelka je perfektni,nevadi ji to a naopak rika at ji necham,ze ona sama vi co ji dela dobre 😅 Jen ja vidim jak to rusi ostatni deti a to me mrzi.Jinak kazdy kdo ji zna se me divi,ze se snazim stale s ni neco delat a nekam chodit,ale ja na ni vidim ze ji to bavi,ale chce si to delat po svem.Kdyz se do neceho "zazere" tak ji to jen tak nepusti a muze to delat hodiny 😅 ,takze treba hyperaktivita to zase cista neni 😒 Snad uz nam da nekdo dg 😅

sisstin
autor
19. lis 2010

@zzuzca jéééé...už je miminko 😀 😀 😀 😀 😀 😀 hele Zuzi, mi přijde, že toho po Kubíkovi chceš nějak moc a rychle 😉 nejsou mu ani dva roky 😉 a už začíná pěkně mluvit, to je úplně super 😉 já myslím, že u Kr. dopadnete hodně dobře, že je to jenom o tom, že je Kubík hypotonický a ta blbá hypotonie zbrzďuje vývoj trošku 😉

ale když porovnám Tygra a Kubíka v tomhle věku, tak to se nedá ani srovnávat...to je Kubík úplně na jiný metě 😉 🙂

romana
19. lis 2010

@sisstin tak víš, co, taky nemáme každý den ideální a někdy jen koukáme z okna nebo jsme dlouho venku a večer to jen trochu pošolícháme. taky je to dané tím, že už dělám a někdy je tu paní na hlídání (ale ta s ním zase hodně maluje, bere ho třeba do zverimexu nebo na hřiště, kde já na to nemám nervy). když to sečtu, taky máme z toho dne jen tak půl den na "práci", protože víc se ani nevidíme. ale snad s ním dělají i něco ve školce, to jsou pro mě zatím neprobádané končiny - nikdy nic neřeknou, pořád jen slibují schůzku, na které se vše dozvíme, ... černá díra 😉

sisstin
autor
19. lis 2010

@kacici ta "nevychovanost" je právě dost často znakem Aspergerova syndromu 😉 prostě Terezka je "jiná" v chování, ale nemá těch auti rysů nějak hodně a nejsou silné 😉 holčičky mívají ten autismus dost často lehčí formy, takže AS nebo hraniční, nebo lehký atypický...a tyhle formy se dost často právě mylně zaměnují za ADHD 😉 ale zase děti s AS mluví brzo, dobře a hodně 😕 ale zas, žádné dítě není stejné...at se to týká nějaké formy PAS nebo dysfázie atd. 😉

ona většina lidí si představí autistu v lepším případě něco jako Rainmana, v horším jako bytost, co se nekouká do očí a sedí někde v koutku a točí si kolečkama od autíčka...ale tak to vůbec není... právě hodně těch rádoby "nevychovaných" dětí má nějakou formu PAS, která není diagnostikovaná 😉

sisstin
autor
19. lis 2010

@romana tý jo, jako ta spolupráce mezi školkou a rodičem by měla být, obzvláště v případě "nestandartního dítěte 😉 Já právě proto ani moc nechci, aby zatím Tygr chodil do normální školky...tam by s ním určitě nic zvláštního nedělali, pak by přišel domů a odpoledne s ním zas neudělám nic 😝 prostě pro mě zabitej čas...

zas u Ondráška je to jiný, ted má ty problémy jinýho rázu, tam mu může ta školka hodně pomoct... 😕 a asistentka vám neříká, co se dělo v ten daný den????? 😕

kacici
19. lis 2010

@sisstin Moc dekuju,ty by jsi to mela jit delat,je videt ze tomu hodne rozumis,co si dodelat nejakou skolu 😉 nechces?
No Terezka je prave takova namichana 😅 ,hodne se upinam na navstevu u Dr. v dubnu 🙂 Moje detska i ostatni lidi rikaji,ze je normalni,ale je to fakt tezky,kdyz vidis nejaky problem,ale okoli ti rika,ze ji moc sledujes a pozorujes,ze je proste jen divoka a ma mit mantinely a rad,jenze ono to fakt nejak nejde ☹

sisstin
autor
19. lis 2010

@kacici 😅 😅 😅 😅 já jsem pouze teoretik 😅 😅 😅 a budu moc ráda, až nebudu muset řešit vůůůůůůbec nic 😅 😅 😅 😅 ten duben není zas až tak daleko 🙂 jinak my jdeme taky v dubnu 😝

romana
19. lis 2010

@sisstin jak jsem ti psala, že uvažuje o výpovědi, tak hned druhý den (respektive po víkendu) už nedošla ☹ minulý pátek mi pí.uč.říkala, že mají nějaké nabídky, ale nikoho jsem neviděla. občas tam s ním je snad paní školnice (je milá a on je rád, ale rozhodně s ním odborně nepracuje). mám toho docela dost, ale zrovna v tomhle se s mm neshodnem - ondra mu tam přijde spokojený a do jiné školky ho dát nechce (našla jsem jednu speciálku, sice daleko, ale na webu to vypadalo dobře a samozřejmě po předchozích zkoušenostech bych to pořádně prověřila i jinak ☹ )

kacici
19. lis 2010

Jinak je fakt ze ted uz to neni jen muj pocit,ale i ucitelek ve skolce a je videt ze jim tam proste nesedi a mozna by se ji i rady zbavily 😅 Ale ona potrebuje prave kolektiv deti,treba u pani na hlidani byla pry v pohode,rikala ze je zivejsi,ale ze tam ma mnohem zivejsi deti 😅

sisstin
autor
19. lis 2010

@romana ty jo, to je fakt jako na pikaču 🙄 🙄 🙄 takže O. je nakonec bez asistentky? 🙄 kdyby sis ji platila, tak by se dal dát inzerát třeba na postižené děti, chodí tam dost studenti, tak by se určitě někdo našel....ale takhle, když to platí kraj, tak vůbec netušim, jak se to dělá...

přece asistent si musí s tím dítětem sednout, měl by ho nejdřív navštěvovat v rodině, pořádně ho poznat...znát i ten problém, co dítě má...a až pak teprve můžou spolu nějak fungovat v té školce 😕

sisstin
autor
19. lis 2010

@kacici no s těma školkama je to tragédie...když čtu, co píše romana...tak mě jímá hrůza 😔 ono v těch školkách jim totiž vadí vše...živé dítě...dítě, které je naopak jako pecka ...jak je někdo trošku jiný a nejde s davem, tak je hned velkej problém 😒 a děti umí být taky zlé.... já chci právě pro Tygra tu logopedickou třídu s Montessori výukou...jednak je tam max. 10 dětí a jsou na ně dvě učitelky..a jednak tam každé dítě má nějaký problém s mluvením, až už patlavost, dysfázie atd. Takže se tam nikdo nikomu kvůli tomuhle nesměje a nešikanuje 😝

sisstin
autor
19. lis 2010

no nic, naši valej do divadla...takže Tygr se pověsí na mě 😝 takže dneska se loučím, pá a hezký víkend 🙂

romana
19. lis 2010

@sisstin prý se tihle asistenti ozvou na inzerát, co dá školka. práci by mu mělo specifikovat právě to spc, na základě těch schůzek a vyšetření, co tam absolvujeme.
a jinak se taky loučím, zvíře je vzhůru a už skládá 😉

simalex
19. lis 2010

@romana
romi, tak já bych čekala, že když jednou máš asistenta přiklepnutého, musí být zajištěn plynule. Teda že nejde, aby asistent najednou odešel a pak se teprve hledá další a vznikla by nějaká termínově nespecifikovaná mezera .

simalex
19. lis 2010

@sisstin
siss, včera jsem se byla podívat na předváděčku té naší Montessori školky a myslím, že se tam tygrovi fakt bude líbit. V postatě naváže na to, co s ním děláš ty, v RP nebo na logo. Já jsem docela spěchala, tak jsem to proběhla za cca 5 minut (taky tam byly samé maminky s dětmi a já bych se jim tam motala), ale přišlo mi, že ty ukázky postupů a metod odpovídají tomu, co radí ti naši logopedi, SPC, apod. Ale fakt jsem to jenom proletěla..
Čím jsem si ale skoro na 100% jistá, je, že tohle v normálních školkách nedělají. S ohledem na počet dětí v norm. školkách by to samozřejmě ani nebylo možné.

jirinula
19. lis 2010

Ahoj holky
tak jsem se dostala k počítači.
Já se hodně upínám k logopedce po telefonu pusobila hrozně mile. Pak se konečně snad něco dozvím. Nejhorší je že mám pocit jak když se mu vůbec nevěnuju. Mrnous je tak trochu svůj mudra říká že je chytrej to je to poznám i já ale jak na co. Bezvadně pochopil jak slézt s gauče aby nespadl a jak zapnout určité věci jako je televize pc . Ale tím končíme. Jídlo to je bída. A o nočníku ani nemluvím. Ted momentálně nesnáší změny jako je např. výměna postele.
Ach jo už s toho blbnu.
Ale pozitivní je že začíná dělat pa pa třeba včera se pokoušel říct čau. Valezlo s to ca ale pokrok to je. No doufám že do školy to bude lepší.
Tam se nám to komplikuje zátěží já jsem středně těžký dislektik a disgrafik takže doufám že to bude dobrý.
Jen mě mrzí kolik dětiček a rodičů si musí projít takovýma problémama. Ale na druhou stranu jsou na tom ještě huř bohužel.
Dík že si mám s kým pokecat.
Mastím dělat večeři dravé zvěři Zatím pa pa

dalea
19. lis 2010

@kacici To spravanie ma Terezka podobne ako moja Lea,ta je tiez do vsetkeho hrrrr,nikoho sa nehanbi,ked v skolke vystupuju,nestoji s detmi v rade,ale tancuje po celej miestnosti 😅 (mozes kuknut fotogaleriu z vystupenia 😠 )V cakarni u lekara si sadne ku hocikomu,prihovori sa,musim ju stale nahanat 😝 Proste zive dieta,treba jej casom stanovit urcite mantinely 😉 Ale zase nemame problem so zachvatami zlosti,da sa jej vsetko vysvetlit,je to troska zivsie,ale celkom pohodove dieta 😅