Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dalilenka
24. dub 2011

@sisstin Óbr gratulka ke kontrole u Kr, Tygr je prostě borec a maminka velká šikulka. 😉 Jinak fotečky jsou krásný. Jinak Vám tady všem přeji pohodové Velikonoce. 😅

beruthiel
24. dub 2011

Ahoj, starší syn je taky takové nestandardní dítě. Ve skoro třech letech se teprve rozmlouvá, bez plen mu to taky zatím moc nejde. Ale hlavně je komplikovaná povaha a "svéráz", ze smíchu snadno přechází v pláč, rychle a hodně se vzteká. Nezískává si snadno dospělé lidi, zvlášť v kontrastu s bráškou, který je naopak velký smíšek. Normálně mě reakce okolí moc neberou, ale před chvílí od nás odešel švagr, který neustále pronášel poznámky na Samův účet. Že tohle dítě se nám moc nepovedlo a tak. Přiznám se, že jsem z toho dost nešťastná. Jak vy se vyrovnáváte s reakcemi okolí na vaše nestandardní dítě?

sisstin
autor
24. dub 2011

@beruthiel no hlavně si myslím, že takové komentáře jsou dost nemístné 😉 bych švagra asi dost umírnila 😉

na syna nikdo žádné poznámky nemá, on teda tak až na mluvení nijak zvlášt nevybočuje, s tímhle mívají spíš problémy maminky dětí s ADHD atd. 😉

sisstin
autor
24. dub 2011

@beruthiel jinak u nás všichni vědí, že má diagnozu a jakou...vědí to všechny mé kamarádky atd., já se s tím nijak netajím...takže se nikdo nediví, popř. si to nechávají pro sebe 😉 předpokládám, že vy asi žádnou diagnozu nemáte, syn bude asi jen složitější povaha.... 😉

beruthiel
24. dub 2011

@sisstin Žádná diagnoza, ale přiznám se, že právě z LMD mám obavu. Doktorka říká že spousta věcí se do tří let srovná, takže řešit začneme až pak.

sisstin
autor
24. dub 2011

@beruthiel LMD už se moc nepoužívá, teda ten termín....ted je to ADHD 😉 děti s ADHD můžou mít i ten opožděný vývoj řeči, mít déle pleny, být hodně vznětlivé... vy máte určitě na diagnostiku ještě čas 😉

ono to ADHD taky umí pozlobit pořádně ( teda hodně lidí si plete energické a divočejší děti s ADHD), ale pokud je to fakt tohle, tak je to náročné 😉

syn je pravý opak, on je spíš taková citlivá tunta...když někde jsme, tak mi to prosedí na klíně..on naopak s dospělými komunikuje relativně fajn, u nás jsou problém děti - bojí se jich, pokud jsou trošku divočejší, běhají nebo křičí..tak to je konečná 😝

hanatka
24. dub 2011

@beruthiel náš malej taky není žádný zlatíčko, vzteká se taky kvůli každé hlouposti (i když pomale začínám vidět zlepšení - ťuk, ťuk), ale zatím jsem se s žádnou vyloženě negativní reakcí nesetkala. Tím méně z rodiny. Promiň, ale tohle mi říct někdo z rodiny, tak si asi něco vyslechne. Já sama jsem prudčí povahy, takže mě taky vytočí kde co. Doufám, že to aspoň neříkal před synem. Kdyby měl ADHD, tak potřebuje hlavně chválit chválit chválit i za sebemenší maličkost a ne poslouchat hloupé poznámky.

beruthiel
25. dub 2011

@sisstin syn právě není nějak divoký nebo energický, někdy spíš naopak, nedělá mu problém se soustředit na nějakou činnost. Nevím, uvidím co teď ve třech letech doktorka.
@hanatka Švagr dává synovi celkem nepokrytě najevo že ho nemá moc rád. Popravdě, nemít tak ráda manželovu sestru, které je (skoro)manžel, tak už ho do domu nepustím. Chválit se snažím co to jde, ale nevím jestli dělám dobře, protože pak na jakoukoliv výtku reaguje Sam hrozně citlivě.

sisstin
autor
25. dub 2011

@beruthiel tak je možné, že má ADHD bez ADD, to taky někdy je...a nebo je "jenom" prostě složitější povaha 🙂 ale teda švagra bych hnala svinským krokem 🙄 🙄 🙄

beruthiel
25. dub 2011

@sisstin Důvod, proč si myslím že by to mohla být (tak tedy 🙂 ) ADHD je že Sam vykazuje podobné povahové znaky jako můj bratr, u kterého byla tehdy ještě LMD diagnostikována.

sisstin
autor
25. dub 2011

@beruthiel ono s tím ADHD je to fakt těžké....tedy myslím ohledně diagnostiky a pak i ohledně toho "papíru", který někde uplatníš. Strašně moc záleží, jaká je to forma...pokud je mírná, tak bych to snad ani nikde neříkala, lidi mají předsudky pořád hrozný 😉 (ted myslím, co se týče školky, školy atd.). Ale je pak i ADHD, které je fakt těžké ....a to už je postižení, velká hyperaktivita, velká porucha soustředění, poruchy spánku a další věci..a to pak už bývá potřeba do školy i asistent nebo v některých případech i škola pro děti s poruchou chování 😉

u vás to určitě tak horké nebude, chce to prostě víc tolerance...být důsledná, ale milující vzhledem k citlivé povaze syna. Ono je ted modní říkat, že ADHD je vymyšlená diagnoza pro nevychovaný děcka...ale fakt při těch závažnějších formách to není žádná sranda a postižení to je... 😉

andreabe
26. dub 2011

@sisstin pekne fotky 😉
14.09. ideme ku Krejcirovej, tak sa tesiim a bojiim 😝
Luky na ihrisku, snazi sa, vylezie aj na vysoku smyklavku,tak mam radost 😵

sisstin
autor
26. dub 2011

@andreabe ty jo, tak to vám dala docela brzkej termín...super 😀 😀 😀 a Lukášek je úžasnej 😵

já jsem docela zvědavá, co bude v té zprávě... 😕 jinak tady hnus počasí, takže budeme trčet doma 😒

andreabe
26. dub 2011

@sisstin ze jo 😵 no vo vasej sprave len same pozitiva urcite 😉 tu je inak tiez hnus pocasie, ale sviatky boli vynimocne krasne slnecne.

zanna
26. dub 2011

ahojte,mate tu niekdo nedoslychave dieta a este k tomu vyvinovu dysfaziu?

sisstin
autor
26. dub 2011

@zanna tady myslím nikdo takový není, ale ted se to zrovna řeší na rodině 😉 u těhlech dětí je to myslím trošku jiné, protože ta dysfázie není vrozená, ale spíš získaná pod vlivem toho horšího sluchu. S tím bohužel nemám žádné zkušenosti, ale předpokládám, že ta terapie bude téměř stejná jako u dítěte, co má "jenom" dysfázii 😉

zanna
26. dub 2011

@sisstin dik za informaciu,rada by som pokecala,kdo ma s tym skusenost

sisstin
autor
26. dub 2011

@zanna no na té rodině právě taky nikdo nemá dítě nedoslýchavé...ale jedna holčina se zítra chystá ke Kr. Předběžně mají oboustranou převodní nedoslýchavost a dysfázii. Tak ji pak můžeš napsat 😉

sisstin
autor
26. dub 2011

malá - velká myška od Granny 😉

https://www.youtube.com/watch?v=SzTlREAsjBQ
sisstin
autor
26. dub 2011

tak ještě jedno video - porozumění, akorát už mi na to trošku dlabal v tuhle dobu...makali jsme zas celé dopoledne 😝

https://www.youtube.com/watch?v=gTPy1ecda90
ygreen
26. dub 2011

ahoj holky, chvíli jsem si dala od pc oraz. jinak u nás střídavě slunečno. Strašně se to střídá, dopoledne mám pocit, že Tobiáš je minimálně autista, je mi z toho do breku a pak najednou překvapí tak, že si říkám, že je určitě v pohodě jen opožděný nebo dysfatik. Je to děsný. Zítra jede jirka pro papíry k neuroložce a řeknu si o ty nootropika, za zkoušku nic nedám.

Jinak Tobík posuny kupředu - začal jíst i pár teplých jídel a s chutí, ale musí poznat, že mu to chutná a to pak sní třeba rýži s krůtí šťávou sám a úplně hladově. Pak začal chodit stabilně na wc ve stoje a to už i venku a hlavně aniž bysme ho nějak cepovali, tak třeba jako před chvilkou - slyším v jeho pokoji kroky, že se po O vzbudil a jdu za ním, že mu sundám plenku (měl ji páč dva dny nekakal) a jsem na schodech a vidím ho, jak jde rozespalej do koupelny v patře a jako profík si otevře, dá nahoru prkýnko, vyčurá se, dá dolu prkýnko, psláchne a jde zpátky do postele, kde si začne prohlížet knížku s CARs. Plínka suchá sundaná u postele. Jen nemáme vychytanou tu velkou, páč sám si na wc nevyleze s redukcí.
Pije doma už z velké petky, normálně si ji rozšroubuje, napije se, zašroubuje.
ad logo hry - mám rpoblém s pozorností, vím, že on ví co chci, ale dělá bejkárny místo toho aby to udělal, hopsá po mě, háže to, utíká s kostkama a chce abych ho honila, apod. Ale pak si to přinese sám a udělá to na 100%.

Už si nestaví řady doma s autama, naprosto výjimečně. Spíš mi přijde, že dává k sobě, co k sobě patří - sklenice s pitím a tak. Venku se pořád motá kolem muže který na zahradě překopává hlínu, tak mu Tobík pomáhá, svojí lopatkou s ním nakládá a jinak by se mohl pořád válet v hlíně. Ale už si nepouští jen auta přes zastřešení, ale vezme si malá autíčka a figurky s bořka a zahrabává je, dává je do aut, vozí je, a tak. Už se vzdaluje té mechanické hře.

A začal ukazovat 😵 ale více méně sám na to co chce, co má rád, a to z 90% v telce na reklamy a bořka - ukazuje prstem na loga, krémy, šampony, bořka, tinu, huga, kočičku, apod. A párkrát se povedlo, že ukázal na mou otázku ať mi něco ukáže - tak to jsem byla v rauši 😵 😵 😵

sisstin
autor
26. dub 2011

@ygreen tak ono je důležitější, když ukáže na to, co ho zajímá a čeká od tebe reakci 😉 než když ukáže na povel něco, co chceš ty....ze sociálního hlediska 😉

ygreen
26. dub 2011

@sisstin no já mám pocit, že ukazuje spíš pro sebe, ale beru to jako začátek, že dalším, krokem snad bude to že bude očekávat reakci.

Dnes jsem asi 30 minut z něj zkoušela vydolovat slovo a byl v pohodě, nevztekal, se tak to bylo v legraci, měla jsem RedBull a hrozně chtěl ochutnat a já že mu dám jen když řekne máma nebo dej a pořád jsem to říkala a jednou řekl má a x krát něco breptal, a pak jakoby opakoval, ale tiše pro sebe, tak nevím co breptal, ale vypadalo to jako by si uvědomoval situaci - něco říct, protože se to po mě chce, cíleně něco říct. Ale bral to v pohodě, tak budeme zkoušet pořád.

Ad zajíc v pytli - dává 100% i ty stínové tvary na rubu

deina
27. dub 2011

Ahojte. Dlhsie som tu nebola, teraz ani nemam cas vas precitat... ale potrebujem sa trochu poradit. Nas starsi sa teraz sprava ako bezne standardne dieta, ktore by najradsej stravilo den lozenim po preliezkach a smykalkach na ihrisku (sice popritom cita pismenka na smykalke, ze preco je to tam napisane a co to znamena, co uz...). Zato nas mladsi stale nie a nie hovorit. Spominali ste tu viacere pristup nasich lekarov, ze do 3 rokov ma dieta casuuuu a ako sa potom moze vselico zanedbat. Tuna to asi riesia skor, ako sme boli dnes u detskej lekarky (obaja su prechladnuti) a ona sa hned pytala, ci rozprava a poslala nas na vysetrenie sluchu, ci dobre pocuje, ci nie je problem tam. No tak som zvedava... da sa uz o rok a pol stareho dietata zistit, ze nieco (okrem sluchu) nie je vporiadku? Moze byt "normalne", aby takto stare dieta nehovorilo nic? Len take, ze ma-ma-ma a de-de-de a te-te-te.

Kebyze mam este jedno dieta, nemohlo by byt aspon to trochu viacej standardne? 😨 😅

sisstin
autor
27. dub 2011

@deina čauvec, je spousta dětí, které v 18m neřeknou ani ''ň" a jsou v pořádku. Nicméně je strašně důležité, aby ukazoval prstem a sdílel pozornost 😉 to znamená, že na něco ukáže, udělá nějakej zvuk (nejčastěji to u těhlech nemluvících dětí bývá "eeee" 😅 😅 ), podíval se na tebe a čekal od tebe nějakou reakci - v tomhle věku pojmenování té věci většinou. Dál by měl rozumět dvojsložkovým pokynům typu - podej mi xy, dones si botičky atd. Pokud tohle umí, tak bych to nemluvení zatím nijak zvlášt neřešila. Vyšetření sluchu je fajn, pro dítě to není zátěž, takže tím určitě nic nezkazíš. Pokud ale neukazuje, nebo se ti zdá, že až tak nerozumí mluvené řeči, tak je psychologické vyšetření už na místě 😉

a ano, v 18m se dá už poznat že je nějaký problém, ale pokud se začne řešit včas, tak je možné, že to dítě do 3 let doběhne 😉

deina
27. dub 2011

@sisstin, aha, to si ma ukludnila. On ukazuje hadam na vsetko, presne tak, ze ukaze prstom a k tomu prida to svoje "heee". Minule som mu povedala, aby doniesol knizku s konikmi, tak ju priniesol a pritom si cmukal ako konik. Takze on vlastne komunikovat by aj chcel, len zatial nevie hovorit? Cim to moze byt, ze nerozprava? Nejaky spomaleny vyvin reci, take nieco?

sisstin
autor
27. dub 2011

@deina no tak to je úplně super 😉 to komunikuje moc pěkně 😉 ty normy jsou široké, dítě může mít ve dvou letech 10-300slov a pořád je to norma 😉 takže zatím bych se fakt neznepokojovala 🙂 to ještě tuším není ani opožděný vývoj řeči 😉 to je naprosto fyziologická nemluvnost 😉 kdyby se to třeba nerozjelo do 2,5...jako, že by neříkal fakt nic, tak už bych asi trošku zbystřila...ale zatím podle mě můžeš být v klidu 😉 🙂

sisstin
autor
27. dub 2011

@deina a nejste i bilingvální rodina? Tyhle děti mluví až dýl, ty dva jazyky se jim musí v hlavě "srovnat 😉 , ale rozumět by měl normálně oboum řečím 😉

deina
27. dub 2011

Ozaj si ma upokojila, prisla som dnes od lekarky dost znicena, ze chuda male, ocka nema vporiadku (skuli, jedno mu uteka, uz sa to bude musiet riesit, tak budeme mat doma maleho pirata) a este by mal mat aj problem s recou? Alebo sluchom? Mne sa nezda, zeby nepocul. Nie vzdy reaguje, ked nieco od neho chcem, ale tak to bude skor, ze nechcem pocut, nie ze naozaj nepocuje. Rozpravat naozaj nerozprava, to je pravda. Aj nas starsi v tomto veku vela nerozpraval, ale on aspon nieco hovoril, take slovicka ako mama, tata, papa a rozne zjednodusene slova ako "gingi" (to boli aj kvety, aj kamene, hocico vonku), dis (autobus) plus ta abeceda k tomu.

deina
27. dub 2011

@sisstin, nie, my sme obaja Slovaci, aj ked zijeme v Nemecku. Ale zatial sa ani ja, ani maly nepohybujeme velmi v nemeckom prostredi. Jasne, ze chodime nakupovat, do obchodu, metra a pod, ale vsetci nasi znami su Slovaci a ja pouzivam ovela viacej anglictinu ako nemcinu na dorozumievanie s lekarmi a pod.