Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dadlenka
20. říj 2011

@sisstin odbornice na svém místě...😉

smardik
20. říj 2011

@sisstin to je síla, jsem zvědavá na jejich reakci

ale na druhou stranu jsi mě inspirovala k objednání se do SPC, chci žádat o ten příspěvek na péči a nějaká zpráva kde Tom bude vypadat jako debil by se nám hodila 🙂 už jsem psala meil tak uvidíme

dalilenka
20. říj 2011

@sisstin A školka sama od sebe s rodiči ty zprávy ze SPC nekonzultuje?

sisstin
autor
20. říj 2011

@dalilenka to nevím, dneska ráno mi to dali a tím to zhaslo...jako už se začnu ptát víc, měly být pravidelné konzultace s rodiči a prd, zatím nic...tak se asi musím hlásit sama...no dneska odpoledne to začnu řešit. Docela by mě zajímalo, co by říkali na to, kdybych odmítla tu spolupráci s SPC, jelikož já mám svoje odborníky, kterým věřím, že 😝

sisstin
autor
20. říj 2011

uf, a dodělala jsem tu mašinu 😝

dadlenka
20. říj 2011

@sisstin no aby nepadla kosa na kámen, on málokdo uzná, že by měl někdo jiný pravdu a bohužel, čím větší neschopnost, tím větší sebevědomí. Kamarádka má syna s expr.dys. a odmítla logo péči spc a jezdila jinam a ve školce jí dělali výstupy, jak se mu nevěnuje a zanedbává ho. Takže fakt pozor. Já už jsem v těch věcech dost skeptická.

sisstin
autor
20. říj 2011

@dadlenka no tak to bohužel už budu muset řešit já, ale prostě nenechám si srát na hlavu, když vím, že to tak není 😉

dadlenka
20. říj 2011

Jinak moje mamka hraje divadlo po školkách a zrovna včera hrála v jedné vesnické školce a byla tam jedna holčička, která řvala, jenom to divadlo začalo, učitelka ji odvedla a zabavila jinak. Mamka se jich potom ptala a ta holčička má 4 roky, mluví cca jako Kryštof, taky miluje muziku a taky má silný hlásek a i když nejsou učitelky speciální pedagožky, jsou schopné si s ní poradit a berou ji takovou jaká je.. Když jim mamka říkala, jak jsme dopadli ve speciálce, hleděli na ni jak z jara... Takže je to hlavně o lidech..

dadlenka
20. říj 2011

@sisstin tak to určitě, zvlášť když se máš o co opřít.

sisstin
autor
20. říj 2011

uf, jsem tak nastartovaná, že budu fakt zlá 😅

dalilenka
20. říj 2011

@sisstin Neměla bys radši pozvolna? Ať paní učitelky nevylekáš.... 😀 A až podle toho, jak budou oni reagovat a souhlasit či nesouhlasit s tou zprávou, tak teprve pak přitvrdit... 😠

sisstin
autor
20. říj 2011

@dalilenka jasný, já jsem zase slušná jako 😀

sisstin
autor
20. říj 2011

no tak jsem tam byla, a učitelka mi říkala, že si z toho absolutně nemám dělat hlavu....že ta zprávu u víc dětí absolutně neodpovídá realitě. Hlavně u těch dětí, které tam chodí nově 😉 že si vůbec nemyslí, že má opožděné porozumění ani není potřeba AAK, že to je kravina 😉

Ale prostě, že tam nějakou zprávu mít musí, předtím měli zprávy z PPP a ty zas prý byly hrozně všeobecné. V žádném případě z toho nebudou vyvozovat žádné závěry, navíc mi řekla, že ví, že já to mám " pod palcem".

No takže uf, ale jsem zvědavá, co napíšou z toho SPC 😝

a my valíme na logo, tak zatím 😉

wsmoulinkaa
20. říj 2011

@sisstin a kolik je tam učitelek?? a kolik dětí?? to je tygr v nějaké teda speciální školce?
...já někdy nedočtu všechny příspěvky...že se tak ptám

wsmoulinkaa
20. říj 2011

@sisstin super!!! to good zpráva 😵

sisstin
autor
20. říj 2011

@wsmoulinkaa chodí do logopedické třídy, je jich tam 14+dvě učitelky a jedna asistenka (asi pro chlapečka s naslouchátkem, ale to nevím jistě). 😉 Jsou tam děti s různými vadami řeči - dysfázie, dyslálie, dysartrie atd.

Jinak jsme ted byli u logo, ta se vyjádřila naprosto stejně, že zpráva je nesmysl (chodíme tam už 1,5roku, takže rozhodně odhad na něj má), a že je tím to SPC známé 😝 že bohužel v SPC může dělat v podstatě skoro kdokoliv, kdo má minimální pedagogické vzdělání.

Hlavně měla pravdu v tom, že i takový odborník jako je Krejčířová si nedovolila dát diagnozu na první zásah, dostali jsme ji až po 4. vyšetření...a tady nějaké logopedky (které ani nevím, jestli jsou klinické a nemají určitě psychologické vzdělání) si dovolí hodnotit dítě, které vidí poprvé v životě a které se teprve pár dní adaptuje na školku. Jako neřeknu, kdyby popsaly nějaký aktuální stav, ale tam byla na tvrdo diagnoza 😝

jolinka
20. říj 2011

@sisstin siss, ako dlho pracuje logo s malym?

sisstin
autor
20. říj 2011

@jolinka 30minut každý týden, ted jsme to zkrátili na 15minut, páč dělají náročnější věci a Tygr je taky utahanej ze školky 😉

jolinka
20. říj 2011

@sisstin uhm, no nas objednava kazde 2 tyzdne, a sme tam viac jak hodinu. ja vyberam v ten den K. zo skolky. prvy krat bola unavena ze mi tu zaspavala doma, vcera zase v pohode ale uz nechcela ten den nic ucit, len sa besnela cely vecer, asi mala dost intelektualnej cinnosti 😀
ono nie je hodina ako hodina 😉 tygr ma hlavne tie cvicenia na vyslovnost a expresiu a to je asi viac unavujuce nez cvicenia na rozvoj slov. zasoby, gramatiky a porozumenia

sisstin
autor
20. říj 2011

@jolinka jj, ona tam s ním ten celkový rozvoj už nedělá (páč to děláme doma a taky to dělaj ve školce), tam vyloženě ted jedou fakt na tu slovní zásobu atd., že mu i šteluje už pusu při výslovnosti atd. Jako Tygr toho má fakt z té školky dost 😉

jolinka
20. říj 2011

@sisstin jo a kati ucila tetu "lopedisku ako sa robi s logico 😉 😉 😅

sisstin
autor
20. říj 2011

no já jsem se tak nasrala, že jsem napsala i Krejčířový 😝

mayerka
20. říj 2011

Ahoj holky, narazila jsem na vaše téma. Mám klučinu 3 roky, a vůbec mi nemluví. V pondělí jdeme na neurologii na kontrolu, kde ho přepošlou na logopedii. Na neuro chodíme odmala, do roka jen ležel, v roce se začal plazit, po měsíci lézt po čtyřech. Chodit začal ve 2 letech. Všechno to má nějak posunutý. Teď ta řeč a kontakt s ostatními... Nechce se kamarádit, dětí se bojí, odevzdává všechny hračky a prchá, jen se objeví jiný dítě. Dospělých se bojí míň, ale stejně kontakt nevyhledává žádný, ani s dědou, tetou co vídá několikrát týdně... Jen já a táta. Školku jsme letos ještě vzdali, ale příští rok už bude muset nastoupit, děsím se toho, jak to zvládne.. On je to takovej ciťák...
Můžete mi nějak nastínit, jak to na logopedii chodí, co se po něm bude chtít? Tím, jak se bojí ostatních, pochybuju, že bude s logopedkou spolupracovat... Je mi ho fakt líto, když ho vidím mezi vrstevníky, jak si hrajou a povídají a on sedí někde stranou a je úplně sám... 😢

sisstin
autor
20. říj 2011

@mayerka ahojky, tak předně by to měl být logoped klinický 😉 ne běžný logoped, co opravuje výslovnost... dítě by si měl získat, rozhodně u nemluvících dětí to není o sezení u stolečku a opakování. Měl by udělat tzv. "vstupní" vyšetření formou hry, kdy dítě otestuje hlavně v tom, na jaké úrovni má porozumění řeči - protože na tom to mluvení stojí a padá 😉 pokud dítě nerozumí tak, jak má, tak ani nemůže mluvit...

a zbytek by jsi měla řešit s výborným klinickým psychologem 😉

mayerka
20. říj 2011

@sisstin díky díky. On rozumí dobře, všemu, chápe co po něm chci, ukáže jak má. No, a ten psycholog bude taky na místě, byli jsme domluvený s dětským doktorem a neuroložkou, že malého necháme do 3 let, a pak se to bude kdyžtak řešit. Tak mi to teď asi začne, lítání od doktora k doktorovi... Až budu vědět zase něco víc, zajdu za vámi pro radu, můžu? Díky

sisstin
autor
20. říj 2011

@mayerka no ono to porozumění je někdy ošidné (čímž netvrdím, že tvůj syn nerozumí), ale rodiče moc neví, na co se mají ptát a na jaké úrovni to porozumění má být. Protože dítě může v běžném životě reagovat naprosto normálně a přesto nemusí rozumět tak, jak má 😉

Na to je ten psycholog, bohužel strašně málo psychologů umí objektivně a správně otestovat porozumění řeči u dětí, které nemluví nebo mluví málo. Nejlepší je asi Dr. Krejčířová z Thomayerovky ( objednávat bude ted na začátku listopadu, ale počítej, že by jste šli tak nejdřív za půl roku), protože jinak můžete dopadnout jako dneska my, kdy jsme z SPC dostali zprávu, kde jsou totální bludy a naprosto se odlišuje od toho, co má ve zprávách od Krejčířové a ostatních. Bohužel ne každý tomu rozumí, spíš drtivá většina v tomto případě (porozumění řeči a další věci) tomu moc nerozumí 😖

mayerka
20. říj 2011

@sisstin můžeš mi prosím říct, co znamená SPC? Jinak o dr. Krejčířové jsem už slyšela od bývalé kolegyně, má kluka s aspergerovým syndromem či jak se to jmenuje. Tu bych mohla zkusit, bydlíme kousek od Thomayerky. Díky za rady a povzbuzení, je to tak těžký, když je tvoje dítě "jiné"... Všichni okolo mají děti "tabulkové" a i když se snaží nedávat to najevo, občas jsou z našeho Járy úplně paf.. 😔

sisstin
autor
20. říj 2011

@mayerka je to Speciální pedagogické centrum. Syn začal chodit od září do logopedické školky a oni s nima spolupracují. Nakráčely tam dvě logopedky hned ten první týden a syna nějak testovaly (nevím jak) a ten závěr je úplně odlišný od zprávy od Krejčířové, z Rané péče i od naší logopedky.

Od Krejčířové máme expresivní dysfázii (dítě rozumí normálně, ale má problém s mluvením) při nadprůměrné neverbální inteligenci. Raná péče i logopedka, kam chodíme 1,5roku s tím souhlasí. A z toho SPC má smíšenou dysfázii (že jako ani nerozumí, což je fakt kravina - syn zvládá pojmy jako "vlevo nahoře, vpravo dole a prostě fakt nemá opožděné porozumění) a ještě z něj udělali s prominutím totálního "mentála", co nic neumí a nechápe. Prostě on byl v té školce nový, bál se..přišly tam nějaký dvě cizí ženský a něco po něm chtěly...tak z toho byl asi vyhoukanej a nic moc tam nepředvedl 😕 jako nemá ani 4 roky a oni z 20minutého vyšetření udělají takový závěr 😝 no nic.... 😝

jo a ještě, co to znamená, že chlapeček VŮBEC nemluví? Jako že fakt vůbec, že ze sebe nedostane ani ň...nebo říká nějaká citoslovce (zvuky zvířátek) neb máma, táta a takový ty základní věci? 😉

mayerka
20. říj 2011

@sisstin hmm, s cizími právě Jára taky nekomunikuje. To by si asi o něm mysleli, že se neumí ani vyčurat 😅
Říká máma, táta, můůů (kráva),koko (slepice), kouo (kolo), díra (ale to r je takový chrčení), bomobou (bombon - to se snaží...), ý (sýr), birra (kombajn). Tím tak končíme. Tahle slova taky neumí úplně skvěle, občas to úplně zkomolí. Když po mě opakuje samostatná písmena, většinu řekne. Ale přijde mi, že neumí ty písmena spojit. Třeba ten sýr - ten fakt miluje, nejdřív říkal jen "sss". Když jsem mu několikrát zopakovala "sýr", zkusil "s" a pak "ý" , ale spojit to do "sý" neumí.. asi tak no..

mayerka
20. říj 2011

všechno ostatní je "a", tak to ze sebe vyráží. Jinak znakuje odmala, znaky si sám vymýšlel a my pátrali, co to znamená. Takže my se doma domluvíme, ale to je málo, že.