Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zrzulka
13. bře 2011

@miriamc dakujem ... aj tato moja nepocujuca kamaratka zacala rozpravat az v 6tich rokoch, viem ze je to vsetko opozdene u nej len ja by som jej chcela pomoct kedze vidim na nej ze je sikovna, vnimava, patri k najsikovnejsim detom v triede.chvalia ju, vraj vidiet ze sa jej venujeme, len ja mam pocit ze sa da spravit aj viac. stale hladam nejake info na nete, citam knihy kedze clovek sa v prvom rade musi spolahnut sam na seba a viem ze zrovna toto obdobie je pre nas najdolezitejsie...nechcem nic zanedbat...kam chodi syn tvojej kamaratky do skolky???

smardik
13. bře 2011

@sisstin pošli mi do IP kontakt zavolám tam 🙂 byla bych ráda kdyby dojeli a viděli ho a ze začátku nám nějak pomohli, fakt škoda že něco není tady blíž. my jedem 30.3 do Prahy do Motola na kontrolu s Honzíkem, Toma jsme sebou v plánu brát neměli i když možná by byli lepší ho vzít a zajít tam třeba

miriamc
13. bře 2011

@sisstin Neboj sa bude to dobré Péťa je veľmi šikovný ale hlavne má šikovnú maminu a to je niekedy viac ako 100 logopedov - nezatracujem ich jasné pomáhajú a ako ale každá mamina pozná to svoje dieťa najlepšie aká terapia čo na neho platí a všetko čo Péťa vie a ako sa vyvíja je len Tvoja mrvčia práca a na ľudí sa vyprdni každý súdi a nevie si urobiť poriadok vo svojom živote tak ako si niekde už napísala synova dysfázia ma naučila sa pozerať na svet inými očami a neklásť dôraz na veci čo sú úplne zbytočné 😉

sisstin
autor
13. bře 2011

@miriamc myslím, že jsi to psala ty, že klučina je taky hodně citlivý a na vás závislý? 😉 😕 My s tím bojujeme pořád, ted nově se zas strašně bojí dětí....jednu dobu to bylo už relativně ok, a ted zas znova..on se bojí třeba i o hlavu mladších holčiček...jako fakt nevím, co bude za toho půl roku v té školce dělat 🙄

miriamc
13. bře 2011

@zrzulka V Prešove http://www.spojenaskola.info/ je to ZŠ aj MŠ

miriamc
13. bře 2011

@sisstin Nepoteším Ťa syn je stále bojko vie sa brániť keď do neho níekto skočí ale je stáááááááááááášne citlivý ja v nom vidim seba je to o držku ale treba len povzbudzovať - je to povahová črta a vekom by sa to malo minimalizovať To čo píšeš som zažívala pred 2 rokmi keď syn nastupovať prvýkrát do školky neboj oťuká sa bude to lepšie začiatky sú ťažké pre oboch pre mamu že dieťa odchádza do školky a pre dieťa že mamina nie je tá jediná ktorá sa o mna celý deň stará - dieťa musí dozrieť na to postupne pomaly

sisstin
autor
13. bře 2011

@miriamc já do práce zatím nejdu, takže na tu adaptaci nespěchám. Klidně tam může být ze začátku třeba hodinu, dvě a pak to postupně prodlužovat 😉 já jsem měla podezření, jestli ta panika už není anxieta, když byl ještě menší, tak on měl paniku fakt ze všeho...z každý blbiny..ale podle Krejčířové jsou to jenom zvýšené sklony k úzkostným reakcím ( jak píšeš povahový rys) bez závažných behaviorálních problémů..... 😕

já byla jako dítě taky taková "schíza"...nicméně tohle nám teda komplikuje život děsně 🙄

miriamc
13. bře 2011

@sisstin Všetko sú gény napríklad syn je stále na logopedii spolu so mnou v ordinácii bojí sa tam byť sám a to má prosím 5 rokov - stále mi hovorím Mamka však pojdeš so mnou do vnútra však ma tam budeš čakať a nenecháš ma samého - akoby som ho niekedy nechávala sama však od malička bol so mnou stále aj na záchode 😉 nikto ho nestrašil a nedával mu ani príčinu na to aby sa tak správal mám ešte v živej pamäti ako sme s mužom odchádzali z domu keď sme potrebovali niečo vybaviť a babka ho strážila ako sme sa plížili ku vchodovým dverám aby na nevidel ani nepočul jemu sa nič nedalo vysvedliť ako malý somárik zaťal sa ani dopredu ani dozadu 😀 a teraz je to o 200% lepšie len keď chodí na kružky - gymnastiku musím byť s nim na hodine bojí sa tam byť bezo mna alebo bez babky tatina niekto z rodiny tam musí byť

sisstin
autor
13. bře 2011

@miriamc se musím smát, že na záchodě...to moc dobře znám 😅 😅 😅 😅 kolikrát ho srazim zadkem, protože stojí za mnou a já to nečekám 😅 😅 😅 jinak u nás je to jiné v tom, že na těch terapiiích musí být sám....on pak jinak nespolupracuje 😠 jak tam jsem já, tak se po mně válí, knučí a nedělá ani pfn 😠 takže já tam s ním přijdu, ale pak je s logopedkou sám, já jsem vedle v pokoji a hraju si s její dcerou..

on ví, že tam jsem, logo mi říká...že občas řekne máma a ukáže na dveře, ona mu řekne, že tam jsem a čekám na něj..on se sklidní a zas pracujou dál 😉

miriamc
13. bře 2011

@sisstin U nás je to naopak keď som tam ja citi oporu a ide ako šroub no hold sme sa dohodli s logo že budúce sedenie už vyskušame tak že počkám s dcerkou vonku v čakárni a oni budú makať sami tak isto by sme mali chodiť k špeciálnej pedagogičke lebo dcérka je na mna nalepená tiež no máme to v rodine nechce byť u babičky keď ju vidím hneď kriči : Baka nie Baja tata Mamika tata Adiko tata - preklad Nechcem babku idem preč s mamkou a Andrejom No asociuje si že keď príde babka mamka odchádza a teraz posledný mesiac je ako kliešť na mne prilepená a má už 21 mesiacov čo by nemusela no hold moje deti sú na mne závislé 😀

sisstin
autor
13. bře 2011

@miriamc Tygrovi je to jedno, jestli jsem to já nebo moje máma a táta..ale to je tím, že my spolu bydlíme, takže pro něj je to nejbližší rodina 😝 taky teda u té logopedky je to doma, normálně v obýváku...ona si ho vždycky pochová, koukaj z okna..sedí ji na klíně atd, takže vyloženě mateřský přístup..

si vůbec neumím představit, že by jsme přišli do nějaké ordinace a on by tam musel sedět za stolkem 😝

miriamc
13. bře 2011

@sisstin To máš fajn synovi sa logopedka páčil už od začiatku veľmi dobre si rozumieme aj my a ona nemá vôbec problém že som tam vidím že niektoré deti chodia samé ale ja som nechcela na syna tlačiť takto mu to vyhovuje takto to budeme robiť základ bol že tam bol a je progres a nie či je sám v oridnácii alebo "s mamičkou" Uvidím tento rok máme prelomový tak možno skúsim ostať vonku aj s malou možno to syn "vezme"

sisstin
autor
13. bře 2011

@miriamc no na tom logopedovi záleží šíleně...2x u nás byla jedna logopedka z Rané péče, a to bylo jako peklo 🙄 to bylo přesně před rokem, takže měl necelých 2,5...porozumění řeči v té době asi jako čerstvě dvouleté dítě...

ona ho neuměla absolutně, ale absolutně zaujmout..štěkala na něj nějaký povely, pořád ho nutila dělat něco, co nechtěl..čeho se bál...prej i za cenu křiku...a pak mi dávala "cenné" rady, jak se mnou nespí spát v posteli...jak ho mám nechávat samotnýho v pokoji, aby se "trénoval" atd, že ze sebe dělám otroka, když za mnou neustále chodí atd. 🙄 🙄 🙄

přitom to je učitelka té "naší" úžasné logopedky..ale prostě přístup k dětem totálně diametrální 🙄

zrzulka
14. bře 2011

baby mi sme u psychologicky este neboli vobec...navstevujeme len logopeda+ skolku.chodi do specialnej.... co vlastne moze zistit psychlog u dietata s ktorym sa tazsie spolupracuje??? mne ani nenapadlo zeby sme mali ist a zatial psychloga nikto ani nespominal 😒
Btw babulky co mate nekomunikujuce deticky ako s nimi komunikujete???

sisstin
autor
14. bře 2011

ahoj holky,

@zrzulka nevím, jaké máte další diagnozy, ale podle mě je psychologické vyšetření základ. Ale opravdu kvalitním psychologem, který tomu rozumí, které má výborné základy vývojové psychologie a dokáže ti říct, na jaké úrovni je holčička ve všech složkách vývoje s ohledem na komunikační bariéru. Protože musíš vědět, jaký je její reálný věk a podle toho pracovat 😉

my jsme dneska byli na logo, dostali jsme doporučení do té logopedické třídy. 30 minut tam zas makal a máme dělat dál, co děláme, tj. hlavně čistit výslovnost 🙂

dana19
14. bře 2011

Ahoj mamky,poradíte mi? Mám 2 a 1/3 roku starého chlapečka a už delší dobu pozoruji,že se chová prostě "jinak" ... nemluví,jen svou řečí...zdá se mi,že ani nerozumí tomu co říkám....poradíte co dělat?

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 obecně, pokud dítě nerozumí, tak je záhodno to řešit už v tomhle věku. Oběhnout kolečko : psychologie- foniatrie- neurologie.

Všem tady doporučuju Dr. Krejčířovou z Thomayerovy nemocnice, je to nejlepší klinický psycholog v republice 😉 Jsou ovšem dlouhé čekací termíny, ted v dubnu bude objednávat na prázdniny a na podzim 😉 pokud bys měla zájem, tak hned prvního dubna napiš na tenhle email dana.krejcirova@ftn.cz

než se k ní dostanete, tak chlapečkovi budou skoro tři roky, což je ideální věk 😉

pokud se ti zdá, že nerozumí, tak mu hlavně všechno komentuj, ale krátce, jasně a výstižně. Pokud si třeba bude jezdit s autíčkem, tak říkej: "auto, auto jede, Kája má auto" atd.

Podstatná otázka- ukazuje chlapeček prstem? 😉

dana19
14. bře 2011

Ahoj díky za odpověď 🙂 a kde ta paní doktorka sídlí? No on když něco potřebuje tak to donese(třeba krtečka,abych mu ho zapla,aby mluvil) a nebo mě k tomu doslova dotahne(třeba pustit televizu). Ale že by ukazoval že třeba letí letadlo nebo v knížce tak to vůbec...

dana19
14. bře 2011

@sisstin odpověď je nahoře 🙂

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 to je právě docela problém, zdravé děti ukazují prstem zhruba od těch 9 měsíců, "limit" na ukazování je 18 měsíců, potom je to absolutní indikace k psychologickému vyšetření, aby se vyloučil autismus, nějaká komunikační porucha či prosté opoždění vývoje.

Sdílení pozornosti vypadá takhle: dítě něco zaujme ( letadlo, zvíře, cokoliv), ukáže na něj prstem, udělá nějaký zvuk, podívá se na maminku a čeká od ní odpověd( v tomhle věku je to nejčastěji pojmenování té věci). Takhle dítě získává pasivní slovní zásobu a komunikuje. Pokud to dítě nedělá do těch 18m, tak je někde problém 😉

V tomhle věku by měl už rozumět většině pokynů vícesložkových - jdi do chodby a dones si botičky, vem kostku a dej ji na stůl, prostě už by měl na mluvenou řeč normálně reagovat. 😉

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 jo, Krejčířová sídli v Krči 😉 je tam celkem snadná cesta z Hlavního nádraží 😉 stačí mít žádanku od pediatry ( neurologa atd) 😉

dana19
14. bře 2011

☹ tak tohle jsem vůbec nevěděla...on rozumí jen třeba hru berany,berany duc...ale jinak dones botičky nebo něco takovýho tak to vůbec...hodně lidem připadne jako těžký ignorant....nejvíc mě štve,že mě někdo obviní z toho,že se mu nevěnuju 😢
@sisstin

dana19
14. bře 2011

@sisstin takže sídlí v Praze 🙂

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 no to tu známe asi všechny 😉 rozhodně chlapeček nemá standartní vývoj a jsou tam vážné znaky toho, že by mohl mít autismus, komunikační poruchu, opožděný vývoj atd.

Rozhodně na nic nečekej, a objednejte se na tu neurologii a foniatrii, i k té Krejčířové. Odkud jste? Kontaktuj Ranou péči - to je terénní nezisková služba, která se věnuje dětem postiženým nebo postižením ohroženým zejména do 3 let. Tety přijedou k vám domů, na chlapečka kouknout, přivezou spoustu didaktických hraček...prostě je to moc fajn 😉

hlavně neházet flintu do žita, začínáš to řešit relativně brzo a dá se s tím něco dělat, můj syn je toho příkladem 😉 i ostatní děti tady 😉

sisstin
autor
14. bře 2011

jinak znovu a znovu se přesvědčuju, že ti pediatři jsou úplně k hovnu 🙄 🙄 🙄 další maminka, která vůbec neví, jak moc je důležité ukazování a sdílení pozornosti...neví, na jaké úrovni by mělo dítě rozumět atd.

k čemu jsou teda ty poradny 🙄 🙄 🙄 🙄 ach jo 🙄 🙄 🙄 🙄

dana19
14. bře 2011

@sisstin Děkuju moc 🙂 Snad se mi podaří vychovat z něj "normální" a šťastné dítě...Jsme z Brna. Zajímalo by mě co je to ta foniatrie? Napíšu až večer,jdeme ven,snad se mi podaří se uklidnit a dat do kupy,nějak to na mě padlo....

dana19
14. bře 2011

@sisstin Já nevím...doktorka by si toho měla všimnout...a ptát se...nikdy se mě na takové věci neptala...jen jestli chodí,sedí...jí a to je všeho všudy všechno 😝

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 tak Brno je fajn. Tam je velice dobrá Dr. Makovská nebo Dr. Jahnová, tam by jste se možná dostali dříve a pak by jste si ke Krejčířové mohli jet "potvrdit" diagnozu 😉 Také je v Brně Logo, s. r. o. , to je foniatrická klinika. Tam by jste šli na vstupní pohovor, pořádají potom týdenní diagnostické pobyty, kde dítě prohlédnou všichni odborníci. http://www.moje-klinika.cz/

Na foniatrii chlapečkovi zkontrolují nos, pusinku a ouška, vyšetří mu sluch. Prostě se zjištuje, jestli ten problém není bud ve špatné "mechanice" pusy( skrytý rozštěp, krátké horní patro atd.), nebo jestli nemá dítě vadu sluchu 😉

Neurolog ho zas zkoukne po té jejich stránce, také by měl být schopný vyslovit nějaké podezření a poslat vás nadalší vyšetření. Rozhodně by to chtělo udělat EEG - jestli nemá třeba skrytou epilepsii 😉

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 to je právě to, pediatři tohle vůbec, ale vůbec neřeší..... 🙄 🙄 🙄 a to je průser jak hrom. Já jsem tyhle věci taky nevěděla, syn je mé první dítě 😉