Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
16. bře 2011

@dana19 střediska Rané péče jsou po celé republice 😉záleží ale na každé té určité péči, některé jsou zaměřěné určitým směrem a dětem s jiným handicapem se nevěnují, jiné zase neberou děti, které mají "jenom" komunikační problém. Chce to tam napsat a zjistit 😉

http://www.brno.braillnet.cz/ranapece.php koukám, že brněnská je hlavně pro zrakový handicap, ale zkus to 😉 kdyžtak ti třeba doporučí jinou Ranou péči 😉

co nám poradila Krejčířové v té době - všechno neustále, krátce, jasně a stejně komentovat. Pořád, celý den. Nechávat ho dělat ty jeho mechanické činnosti max. hodinu denně, jako odpočinkovou činnost, jinak se ho snažit rozvíjet po všech stránkách. S tím by ti měla pomoct ta péče a klinický logoped. My jsme začínali na komunikačních kartičkách, aby si rozvíjet tu pasivní slovní zásobu a porozumění, hračky na jemnou motoriku - vkládací puzzle, vkládání tvarů. Přiřazování obrázků - dítě nejdřív musí pochopit, že nakreslená věc a ta reálná je to samé. Je dobrý začínat s fotkama, nebo s obrázkama, které jsou reálně nakreslené. Potom by měl přikládat na sebe stejné obrázky, potom by to měl zvládnost i se stínovým obrázkem. Rozvíjet grafomotoriku - aby napodobil povahu a směr tahu. Stavět z kostek horizontálně i vertikálně.

Hodně rozvíjet tu imitaci, nápodobu, nápodobou hru - to je hra na "něco"- aby krmil panáčka, dával ho spinkat. Hrál si třeba na doktora atd. Aby po vás napodoboval běžné denní činnosti, gesta. A neustále mluvit a mluvit..

připrav se, že ze začátku je to práce opravdu třeba na 3-4 hodiny denně, nesmíš nechávat dítě, aby si dělalo pouze ty svoje mechanické činnosti, snaž se ho dostat z toho "jeho" světa nějak..

neříkám, že u každého to jde...syn, jak měl ten opožděný vývoj, tak to pak skokově dohnal..hlavně ho začlo všechno zajímat a je dost spolupracující typ, takže u nás to šlo... 😉

dana19
16. bře 2011

@sisstin Budu se snažit udělat všechno proto aby se dál rozvíjel...snad mi ta Raná péče pomůže,sama to asi nezvládnu 😔 nemám ani oporu v manželovi...hodně si mi pomohla děkuju 🙂

sisstin
autor
16. bře 2011

@dana19 ale zvládneš, co bys nezvládla 😉 oni chlapi jsou v tomhle tak nějak " k ničemu", jednak tomu nerozumí, jednak si většina z nich nepřipouští, že by jejich dítě mohlo být nějak "jiné", a jednak chodí do práce, a nemají na to čas 😝

Ex to podle mě nepochopil doted, co to ta dysfázie je...ze začátku mě pořád obvinoval, že za to můžu já..že je Tygr úplně normální, jen já se mu vůbec nevěnuju 😝 (hlavně, že on se mu strašně věnoval, že 😝 )..no a pak jsem se s ním hned rozešla 😝 takže ví o tom všem prd 😝

naši to berou tak, že prostě byl jinej, ted je to lepší...hlídaj ho, pomáhaj mi finančně...ale co se týče nějakého toho rozvoje, nápravy, dojíždění k doktorům atd, to bylo a je jenom na mně 😝 a zvládla jsem to...a to jsem pěkná sračka jinak 😅 😅 😅 😅

prostě to je tvoje dítě a ty mateřský pudy v tomhle fungují až moc dobře 😀 😀 😀 😀

hlavně se k němu musíš chovat tak, jako kdyby byl dejme tomu 18m batole..prostě začít od "píky", ukazování obrázků, jednoduché říkanky, gesta atd. Určitě se hned na začátku dubna objednej k té Krejčířové (dana.krejcirova@ftn.cz), vyjednej si tu Ranou péči, najdi si klinického logopeda, oběhněte to ORL, foniatrii a neurologii. Víc zatím udělat nemůžeš 😉

dalea
16. bře 2011

Ahojte,ako ste sa bavili o tom Apgar.skore,tak Lea mala tiez 10 10 10,ale mala syndrom modrej masky,co vyustilo do silnejsej zltacky 😝 A aby som nezabudla,Leuska je uz od pondelka o rok starsia 😀

dalea
16. bře 2011
dana19
16. bře 2011

@sisstin Teď jsem si četla Tvůj článek o té dysfázii a ten mě snad v tomhle pomůže,dost věcí z toho totiž děláme 🙂 tak snad sem na správné cestě....třeba zrovna těma hláskama O,A to ho dost baví i s tím jazykem(vyplazování) myslím že si na to začínám zvykat,že se k němu mám chovat jak k 1,5 starému děcku...jsem si skoro na 100% jistá že máme uplně to samé co vy....zítra jak budem na tom ORL tak zrovna se tam podívám po tom klinickém logopedovi. Ale nejsem si vůbec jistá zda tam je foniatrie,neurologie tam je určitě.

sisstin
autor
16. bře 2011

@dalea jééé...tak Lea už je velká slečna 🙂 ona je hrozně krásná 😀

@dana19 no radši přesvědčená nebud, to se fakt takhle nedá posuzovat po netu 😉 jak píšu, tři dvouleté děti můžou mít v tomto věku stejné projevy...a nakonec je jedno autista, jedno má dysfázií a třetí to dožene úplně 😉 ted se na nějaký prognozy a diagnozy vyprdni, je strašně brzo 😉

ygreen
16. bře 2011

@dana19 my máme asi horší diagnozu než tygr, malej má předběžně od foniatričky smíšenou dysfázii a auti. rysy, ale to my tady napsaly holky, že to vlastně bude asi tou smíšenou dysfázkou a jak se bude rozvíjet, budou ty rysy mizet 😵 😵 😵 pevně v to doufám

dalea
16. bře 2011

@sisstin Dakujeme,a nove mamicky drzte sa,pekne s detickami pracujte a vysledky sa dostavia,treba nasim detickam verit 😉

dana19
16. bře 2011

@ygreen Tak to držím palce 🙂 a můžu se zeptat jak to na té foniatri chodí?co se tam dělá?

dana19
16. bře 2011

@sisstin asi máš pravdu...ale je to tak těžký...snad to všechny zvládnem 🙂

sisstin
autor
16. bře 2011

@dana19 já jsem si tím prošla ( a nejenom já 😝 ). Než jsme se dostali ke Krejčířové, tak jsem všude možně šmejdila p netu, jeden den sem si myslela, že má těžkou receptivní dysfázii, druhej den, že je jasnej autista..třetí den, že má min. středně těžkou mentální retardaci atd. 😝 to je fakt cesta do pekel, v tý době jsem byla zralá na antidepresiva 😝

fakt si počkej na to psychologický vyšetření, není dobrý dopředu panikařit ani si dělat nějaké velké naděje...vím, že to je těžký.... 😉

dana19
16. bře 2011

@sisstin Myslíš že jasný verdikt dá až Krejčířová? můžeš mi prosím napsat co se dělá na té foniatrii?abych věděla do čeho jdu...snad mi zítra aspoň na ORL řeknou že má sluch v pořádku....

sisstin
autor
16. bře 2011

@dana19 no je možný, že ani pak nebudete mít 100% diagnozu...my tam jdeme už po čtvrté, a taky ji nemáme....to záleží, jak moc si je jistá atd. 😉 rozhodně, když už nic jinýho, tak ti přesně řekne, na jaký úrovni se ve všecho oblastech chlapeček nachází 😉 což je hrozně důležitý 😉 na nějaký diagnozy od neurologa a spol. bych se zas tak nespolíhala 😉

na té foniatrii se mu podívají do krku, do nosu a do uší...změří mu sluch, budou zkoumat i, jak reaguje na mluvenou řeč atd. 😉

dana19
16. bře 2011

@sisstin Tak dobrý 🙂 zatím teda můžu udělat jen to aby se věnoval něčemu jinýmu než mechanické činosti,oběhnout všechny možný i nemožný doktory 😀 a pak čekat do podzimu na celkový verdikt. Ještě bych se zeptala jestli paní Krejčířová má stanovené nějaký ceník? To bude boj teda na foniatrii i na ORL...nesnáší když se mu někdo dívá do krku nebo mu já čistím uši...už vidím ten řev 😝 minulé léto sme chodili týden na píchání penicilínu a byl to naprostý horor....

sisstin
autor
16. bře 2011

@dana19 nic se neplatí, jen 30 Kč regulační poplatek, ale musíš mít žádanku 😉 Tygr má taky schízu, jak na něj někdo šahá....a zvládli jsme EEG, i foniatrii...takže to Kája dá určitě taky 😉 oni se kouknou rychle, to je otázka půl minuty...a pak to sluchový vyšetření nic není...bude mít v ouškách sluchátka...a nic jinýho mu dělat nebudou 😉

dana19
16. bře 2011

@sisstin A tu žádanku mě dá dětská lékařka? ještě že to teda dělají tak rychle,snad to zvládnem...budem muset 😅 jinak musim říct,že máš moc hezkýho chlapečka 🙂 i jméno pěkný,tak se měl Kája původně jmenovat taky,ale tatínek si prosadil svou,že se bude jmenovat po něm....

sisstin
autor
16. bře 2011

@dana19 jj, bude pediatr, nebo i neurolog..foniatr..to je jedno 😉 no já chtěla úplně jiný jméno, ale ex uznával jenom tři jména...tak jsem vybrala menší zlo 😅 ale už jsem si zvykla 😅

ygreen
16. bře 2011

@dana19 přišli jsem tam, doktorka se nás na něco zeptala, chtěla mluvit s Tobim, ten se na ní ani nekouk, chtěla aby jí ukazoval něco v knížce, pak aby jí něco dával a atk, nic nedělala. Tak mu koukla do nosu a pusy, zkonstatovala že má těžkou rýmu a napsala receptivní i expresivní dysfázii a auti. rysy? 😝

a třeba mě fascinuje, když někomu řeknu že moje nevlastní sestra (máme stejného otce) má lergii na lepek a ona tam napsala sestra celiakie- Jako dvě odlišný diagnózy, ale diametrálně 😠 a každá má úplně jinou vypovídací hodnotu

ygreen
16. bře 2011

Tobik začal revolucionařit 😀 začal mi odpovídat na to když mu řeknu NE - tak začne děsně kroutit hlavou a říká ne, ne, opakuje to po mě a dokonce opakuje ne i když to slyší v Boříkovi. Ale jako chápe co říkám, páč nejenom opakuje, ale když jsem mu řekla ať mi něco dá, tak prej NE!! A když mu pak řeknu něco co che, tak prej hmmmmm

dana19
16. bře 2011

@sisstin taky dobrý...dívala sem se na stránky nemocnice dětské v Brně a normálně tam není foniatrie 😝 na tu foniatrii potřebuju taky doporučení?

ygreen
16. bře 2011

jo a ještě začal dělat úžasně vtipnou věc - lezou nám doma po parapetu mravenci a najednou vidim, jak je Tobík jakoby hrozně rychle ručkou zobne a dá do pusy a zase a zase. Tak děs 😀 a přijdu k němu a vidim, že to dělá jako že je jí a ty grimasy, když dělá že je jí 😀 😀 nevim jak ho to napadlo, taková blbinka,a le já se fakt lekla že je jí 😀 😀 no a je vysmátej, když běžim, jestli nemá nějakýho v puse

sisstin
autor
16. bře 2011

@dana19 no všude bohužel potřebuješ doporučení...z nás dětská roste 😅 😅 😅

dana19
16. bře 2011

@ygreen A můžu se zeptat kde jste na foniatrii byli? to je ale divná doktorka 😝

dana19
16. bře 2011

@sisstin 😀 tak to ta naša bude asi taky...už dneska na mě divně koukala a proč sem nepřišla dřív...atd...dřív mě to nenapadlo prostě ☹

sisstin
autor
16. bře 2011

@dana19 no na mě rozhodně nekoukala, proč jsem nepřišla dřív...pro ni to bylo všechno zbytečný 😅 😅 😅

jolinka
16. bře 2011

ygreen
no tvoj maly bude tiez nejaky expert 😀

jolinka
16. bře 2011

dalea
vsetko najlepsie Leuske k narodeninam 🙂

dalea
16. bře 2011

Dakujeme Jolinka a blahozelam k buducemu prirastku 😀 😀 To sa bude mat Kati super medzi tolkymi surodencami,normalne zavidim 😉 😀

ygreen
16. bře 2011

tak dneska Tobík telefonoval ovladačem a říal patlaninu slov ahoj a halo a pak jsem si volali spolu a dával mi pořád pít ze své lahve a když koukal, jak mu lžičkou mažu sýr na kousky rohlíka, tak mi lůžičku vzal a mazal si je sám. Potom si hrál s autama, řadil je za sebe i s letadlama, panáčkama, ale vždycky chtěl, abych přestala psát na pc a šla se na tu řadu kouknout, na každej novej přírůstek a abych si s ním taky pojezdila 😅 to udělal poprvé