Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenuskin
14. lis 2013

@mvmk Ale chápu, že tě to naprdlo. 😠

mvmk
14. lis 2013

@lenuskin no to jsem si myslela taky, ale treba mas pravdu, treba pani doktorka vstala levou nohou, ale i tak jsem ocekavala trochu profesionalnejsi pristup. Nebo je moje dite fakt tak hrozny. Nevim. 😝

lenuskin
14. lis 2013

@mvmk Děti nejsou hrozný, ať mají nebo nemají nějaký problém, chovají se jen přirozeně. A pokud má paní doktorka špatnou náladu, tak jí má nechat za dveřma, jinak to není profík a vůbec když pracuje s malými dětmi. 😠
Netrap se takovou hovadinou. Tohle byl problém paní doktorky a ne tvýho prcka.

bosorka37
14. lis 2013

@lenuskin ahojky, zase zdravim po nejake dobe. Vcera vecer jsme se vratili z diagnostickeho pobytu v nemocnici na oddeleni metabolickych poruch - na vysledky cekame cca mesic, ale hlavne zaver velke vizity - panu doktorovi se zda, ze s nazorem psychologa, ze u synka lze 100% autismus vyloucit nemuze souhlasit. Jemu prijde, ze jeho opozdene a nestandardni chovani neni zpusobene pouze tim, ze nerozumi, ale dle nej tam je proste lehka retardace, i kdyz psycholog napsal v podprumeru. Tak me to zas srazilo k zemi, tak jsem se radovala, ze nam autismus vyloucili a ted jsem zas na zacatku. Radu mi zadnou nikdo neda, jak to dite zlepsit a zas jen jiny nazor, ze to proste nebude tak jednoduche jak u dysfazky, ze ten problem bude trvalejsi... porad jen slysim, ze cas ukaze. Ale ja uz jsem zas zoufala... predtim mi ta zprava psycholozky aspon vlila optimismus do zil ☹

giraafje
14. lis 2013

@lenuskin, @abbie: a kolik času jsem na tom netu zadrbala! Přesně tak, je lepší věřit odborníkům.
@bosorka37: a jak máš staré dítě? Já řeším úplně to samé, syn má skoro 3, ale za poslední tak 3/4 rok neudělal žádný pokrok mi přijde, prostě fakt nic. Taky mám strašný strach z autismu, ty auti znaky na něm vidím. My jsme teprve na začátku, za 2 týdny jdeme k psycholožce.

lenuskin
14. lis 2013

@bosorka37 Ahoj, tak je mi to líto. ☹ Ale bohužel mě totiž tohle neurolog řekl taky. Že hned takhle na 100% vyloučit PAS jako to udělala Dr. Junková, mu přijde taky dost unáhlené. Lítáme ode zdi ke zdi, ale ten čas fakt ukáže, nemůžeme s tím vůbec nic dělat. Dnes u mě byla paní z ranné péče a taky mi kladla na srdce, ať se obrním velkou trpělivosti, že to bude složitější. ☹ Já už si zvykám na to, že to bude s Kubou těžší, všechny moje plány do budoucna jsem škrtla. Taky nás čekají testy a metabolický poruchy, genetik a neuro.
Prosím tě, ty testy na metabolický poruchy spočívají jen v tom, že se asi odebere jen krev, ne?

dandulka80
14. lis 2013

Ahojte maminy, už párkrát jsem zaskočila na vaši diskuzi a něco pročetla, mám v hlavě menšího červíčka, tak by mě zajímal váš názor. Mám dvojčata, kluky, v rijnu jim byly 2 roky. Jeden z nich vubec nemluví a ten druhý jen něco málo, ale u toho pozoruji docela sem tam nějaký pokrok. V 10 měs oba kluci začali říkat mama, tata, nene, vydrželo jim to tak 3 měs a pak jak když utne, Honzík začal pomalu něco říkat kolem 1,5 roku, Filípek vubec, jen mama (sem tam), meme (mliko), v lete rekl parkrat tady, umi haf, cca 2 tydny zpatky zacal rikat porad nene a ted ba jako balon. Honzik rekne máma, táta, zvuky zvířátek, tady, tam, toto, baba (balon),zkouší slabiky - mimi, bibi, koko atd, v lete dokonce spojoval taji je babamba (tady je balon) ale toho tak po měsíci přešlo. Už tak od jejich 18 měs ve me hlodá červík jestli je s Filipkem vse OK, čekala jsem na kontorolu u dr ve 2 letech,ale tam mě rekla, že se do 3 let řeč neřeší. Ale já to chci řešit. Jinak jsou kluci šikovní, chodí od 13 a 15 mes (F), od 10 mes. ukazují prstíkem, od roku a pul zvladaji vsechny tvary vkladačky, jezdí na odrážedle, chodí po schodech bez držení, ukazují v knížkách obrázky,malují čmáranice, sami se nají, všemu rozumí, jen ta řeč!!! Vubec se nesnaží opakovat (ani zkomoleně), ani nepozoruju nějakou jejich hatmatiku jen nějaké šílené zvuky 😀 Zajímavé ale je, že když jsou s dětma co mluví, tak sem tam nějaké slovo zopakují, ale pak už nikdy. Může to mít souvislost s očkováním, nebo hospitalizací? Filda byl v roce a pul na operaci kýly - anestezie a za 2 měsíce sám přes noc v nemocnici, spadl a zvracel - rtg vyoučilo poranění hlavy ale kvůli podezdření na vizozu jsem tam s ním nemohla být, ovšem druhý den dopo jsem si příjetí vydupala. Mám ještě čekat? Přemýšlím nad tím zbytečně? Nebo si mám vyžádat žádanku na nějaké vyšetření? Mě by jen pomohlo kdyby mi někdo řekl, jestli na ně mluvíme moc, nebo málo, jak správně na ně mluvit a jak jich podporovat v řeči......což pediatr neudělá, že. Jaké jsou vaše zkušenosti? Díky

krystalka
14. lis 2013

@giraafje - u nás to bylo taky taky, spoustu informací mi řekla na místě a pak přišla podrobnější zpráva.

krystalka
14. lis 2013

@lenuskin - jo, on je fakt zlatej, sice třeba s Jiříkem nic neprocvičuje, moc netuší, co probíráme s logopedkou, psycholožkou apod., maximálně udělají o víkendu nějaký úkol, co jim dávají paní učitelky do sešitu - takové ty pracovní listy, něco vybarvit, označit, spočítat apod., to jo....ale jinak jinak všechno tohle obíhání a práce s Jiříkem je v mojí režii, on ho vyzvedne ve školce, o víkendu je s ním doma sám, když mám práci....ale hlavně - co se týče domácnosti, tak udělá cokoli, když je potřeba - nakoupí, uvaří, umyje nádobí... 🙂

lenuskin
14. lis 2013

@dandulka80 Ahoj, já bych to neviděla tak černě. Jak píšeš, že kluci všemu rozumí, sdílejí pozornost, že ukazují, tak to je základ. Za mě je to OK. Jestli máš nutkání, že to není v pořádku, tak někam zajdi, ale podle toho , co píšeš, tak mě to příjde v pořádku. 🙂
Oni s tebou vlastně mluví a to formou toho ukazování. Oni ukážou a ty jim odpovíš, co to je. To je přeci komunikace.

krystalka
14. lis 2013

@giraafje - jestli tě to trochu povzbudí, tak já jsem toho času na netu strávila taky fakt hooodně 😉 a pocit zoufalství a neschopnosti, když Jiřík tenkrát od 3 do 3,5 let - tj. za celého půl roku, přidal jen čtyři! nová slova, tak ten si taky ještě moc dobře pamatuju....Hele - on ve 3 letech měl asi 40 slov typu hačí, hají, ham, tam, bum....oslovení "máma" jsem se dočkala taky až ve 3 letech, spojovat dvě slova stylem Máma hají - začal až ve 3,5, opakovat po nás slova až někdy ve 4 letech, období "proč" jsme měli skoro ve 4,5.....pak před 5.rokem obrovský skok....a dneska z něj padají věty typu "já si myslel, že tam v zatáčce byl autobus a on tam nebyl, tak to já měl asi hacucinace" 😀

mvmk
14. lis 2013

@cairka prosim te, a ty mas s timhle nejakou zkusenost. Ja osobne jsem jeste tady u nikoho necetla, ze by nejaky psycholog delal rozbor hry 😕 , jednou jsem to mam dojem zahledla na Autist. detickach, ze jedna maminka psala, ze pani psycholozka si jejiho syna natacela na kameru aby mohla dobre posoudit jeho hru. Ale trochu me strasi, proc to chce delat u me male 😝 I kdyz mala byla fakt hrozna, ona uz zacala delat takovehle problemy ted v rijnu. kdyz jsem sla k revizni lekarce pro potvrzeni do spec. skolky, tam predvedla uplne to same. Tak ze nam pani doktorka dala potvrzeni bez mrknuti oka 🙄 Doufam, ze ma jen takove obdobi a ze to neni nejaka znamka regresu nebo jeste neceho horsiho 😢

lenuskin
14. lis 2013

@dandulka80 A ještě, jak píšeš, tak nějaký slova tam jsou, ostatní asi doplňují tou svojí japonštinou ne?

mvmk
14. lis 2013

@dandulka80 sikulky mas 😉 😉

mvmk
14. lis 2013

@krystalka hele nebyl by tvuj muz k zapuceni 😀 😀 😀 ?

krystalka
14. lis 2013

@ladida.l - Jiřík měl narkózu poprvé loni v prosinci, když jsme byli na nosní mandli, v nemocnici na ní reagoval celkem dobře, i se relativně rychle a dobře probral, ale pak následovaly dvě noci nočních děsů....což on má ale po každé "rušnější" události, dřív stačila rušná vánoční besídka, nebo nějaký emotivnější zážitek a v noci jsme měli o zábavu postaráno ☹ ...ale postupně se to zlepšuje, teď už tak reaguje jen na extrémnější události typu té narkózy...

krystalka
14. lis 2013

@mvmk - to už jsem taky párkrát někde slyšela 🙂 , radši ne, bojím se, že byste mi ho pak nechtěly vrátit 😀

abbie
14. lis 2013

@krystalka my ideme na vyber nosnej mandle za mesiac 😒 vobec sa netesim ... ma zvacsenie 3. stupna

bosorka37
14. lis 2013

@ottic jejda Ottic, ctu si tady ty tve prispevky od pondeli a uplne mi pripada, ze prozivam to stejne. Take mam starsi dcerku, chodi to 1 tridy, pokazde, kdyz ji jdeme vyzvednout, tak se tam Ondra vali po zemi, jeci, rve, kope kolem sebe, kdyz ho chytim, pohryze me, poskrabe me, mlati hlavou o zem. Jsem z toho kazdy den na mrtvici, co me tam ceka. Navenek take vypada jako zdravy kluk ale vubec nerozumi a pak ma takovehle zachvaty. Do toho se teda jeste chova jako mimon, kdyby ho nekdo chvili pozoroval.... trosku jsi me uklidnila, ze se to u vas s tema zachvatama zlepsilo, neb ja jsem zrala na prasky. Ted jsem s nim byla v nemocnici a tam dostal 20 minutovy zachvat a mlatil hlavou o vse co tam bylo - a prisla sestricka a rika - to nam tady nedelej takovy kraval, tady spi miminka. Tak to uz jsem se jen musela zacit smat, ackoliv se mi chtelo brecet 🙂 On naprosto nerozumi, jde tam na vysetreni, ze je mimo a oni na nej nastoupi, at nedela kraval 🙂)) pak ho tam chtela zavrit do pokoje, on to vzal hlavou o futra a sestra vycouvala a rekla, at ho hlidam a necham vyvztekat 🙂

bosorka37
14. lis 2013

@lenuskin vzali mu krev, tam se ceka 4 tydny na vysledky, genetika to same, udelali mu EEG - to pry je nespecificke. Jeste jdeme za mesic na mag. rezonanci v narkoze.

dandulka80
14. lis 2013

To jsou ale rychlé reakce, děkuji !!!! KLuci sice občas něco zabrebentí, ale je to spíš hekání než hatmatilka, takové to eeeee, mmm , i když na něco ukazují. Když jim řeknu co to je, tak se nenamáhají to nijak zopakovat (Honzik velmi malo, ale Filda vubec). Možná je jen moc srovnávám, což se snažím nedělat. Uvidíme za pul roku jaký tam bude posun. Mě zaskočilo to, že se za posledního vic jak pul roku Filipek nijak moc jinak - vic, líp neprojevuje, nezkouší slabikovat, opakovat, jen eeeeeeee 😀. Oni hlavně vypadají na 3 roky, takže se všichni vždycky hrozně diví, proc jako vubec nemluví.
Je tu někdo kdo by měl zkušenost s tím, že by se dítko po očkování nebo narkóze ve vývoji na nějakou dobu zaseklo, nebo teda spíš s tím mluvením, přestalo říkat co už umělo a dlouho nic.....????

abbie
14. lis 2013

@dandulka80 nestras!! 😲 vam sa to po narkoze stalo?

bosorka37
14. lis 2013

holky ted jste me tu trochu vystrasili s tou narkozou. My mame jit na MR pristi mesic v narkoze, dr. mi tvrdili, ze to Ondrovi nic neudela... manzel je trochu na vazkach, jestli ho do narkozy davat, ale zas jinak se nedozvim, jestli v te hlavicce neni neco spatne.... ☹(( mate nekdo spatnou zkusenost u techto deti?

ottic
14. lis 2013

@mvmk To mě připomíná naši návštěvu logo stacionáře .... výsledek byl, že vojta je rozmazlenej zmetek, bez hranic , neposlouchá, jestli to takto půjde, bude mít odpor k autoritám a nic z něj nebude. No a nevyšetřitelný je taky taky....Hodil tam i něco na zem a paní na něj tak zařvala, že se chudák málem počural .

ottic
14. lis 2013

@bosorka37 To jsem ráda, že nejsme sami ! Ne , že bych to někomu přála....u nás z toho byl silný negativismus vůči rodině...Vojta se mě dokonce pokoušel škrtit a dal mi i jednou hlavičku (toho, kdo vymyslel, že máš dítěti, když tě mlátí, držet blízko u sebe a nepustit, tomu bych dala). U nás bohužel zabírá jen dát na zadek. Jinak nic. Posvěceno psychologem 🙂.

dandulka80
14. lis 2013

kousek článku co jsem četla:
vystavení dítěte jedné narkóze není škodlivé. Nicméně u více než jedné narkózy se zdvojnásobilo riziko, že dítě bude mít poruchu učení do věku 19 let. Toto riziko se zvyšovalo s délkou trvání narkózy, přičemž za nejrizikovější byl vyhodnocený věk do 4 let - klíčové období pro vývoj mozku.
mě přijde, že se po té narkoze fakt jako v tom komunikování zasekl, ted jsme dokonce meli i divnou reakci po očkování......tak se na to právě ptám. Ceká nás druhá operace druhé kýly (ta se objevila az po operaci prvni), tak to trosku řeším. Přece jen je to zásah do organismu (chemikálie) a i u zdravého dítěte může očkování, narkoza, hospitalizace zpusobit cokoliv.......ale tim nikoho nechci strasit, jen me zajima, jestli nekdo pozoruje po takovýchto věcech změny.

ottic
14. lis 2013

@bosorka37 a vy máte co ?

mvmk
14. lis 2013

@ottic ona nebyla zla, ale pusobila stroze, chladne, i kdyz to je spis povahovy rys nemcu 😀 Ale nedokazala si malou vubec ziskat, rozhodne nezvysovala hlas nebo vylozene zle nekarala. Ale nekdy ti clovek poda neco takovym tim jizlivym zpusobem, ze te to nase..... vic nez kdyby te serval 😉

ottic
14. lis 2013

@mvmk to máš pravdu.... valím pro děcka, zítra se ozvu. Díky, že mě vyslechnete, už mi ze všeho super hrabe !

dandulka80
14. lis 2013

@bosorka37 proč potřebuje MR a kolik je mu let? a co se má tou MR prokázat či neprokázat?