Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

daska58
8. pro 2010

@sisstin aj u nás je to tak nedajboh ochoriem, nemá mi kto čaj podať. my tiež platíme všetkz termíny u lekárov.desím sa toho, že musíme neikde čakať , čím by sme sa asi zabavili? našťastie, sa mi zdá, že sa lepší, dnes povedal ide vlačik sisi a lahol si na koberec, nech ho tahám...xi skoro som odpadla od šťastia. inak teraz má reč, v postielke deddejej pr a tie jeho brebty.vždy kecá, ked má spať... zatial sa ureční do hodiny .hurá nevylieza , možem konečne ožehliť.fuuuj

sisstin
autor
8. pro 2010

@daska58 ještě k tomu porozumění 😉 já to myslela tak, jestli chlapeček rozumí, co mu říkáte..ne, co umí už sám říct 😉 takhle staré dítě by už v podstatě mělo rozumět všemu - vícesložkové příkazy( vem auto a dej ho na stůl atd.), mělo by už asi i rozlišovat malý - velký...prostě jakoby neměl by být vůbec žádný problém s porozuměním řeči, která se používá v běžné komunikaci 😉

my jsme s tímhle měli problém dost...okolo dvou let rozuměl asi jako rok a čtvrt staré dítě a v tomhle věku je to sakra znát, že je něco úplně jinak 😝 ve 2,5 už to docela šlo...to rozuměl asi na 20-24m a ted ve třech letech už je to úplně ok...to je taky pro mě už jiná dimenze...rozumí naprosto všemu.. 😕 třeba jsem mu stavěla vláček, a potřebovala jsem podpory pro most...tak mu říkám " Jdi prosím tě vedle, podívej se do toho modrého boxu a přines mi ty BLOKY pod most"..a normálně šel, a donesl...prostě rozumí i složitým výrazům...fakt už není problém...

za což jsem teda děsně vděčná, páč v době, kdy nerozuměl...to bylo fakt peklo 😢

miriamc
8. pro 2010

Pre sisstin: Ahoj čo píšeš o svojom synovi je presne ako cez kopírák môj 5 ročný syn - má oneskorený vývin reči - kombinovaná porucha - vývinová dysfázia s dyslalickou výslovnosť r,l artikulačnou neobratnosťou, zníženým jazykovým citom, problémami porozumenia v pragmaticko-semantickej rovine - t.č. už čiastočne rozhovorené, k veku oneskorenou vizuo-motorickou koordináciou potrebou rehabilitácie mikromotoriky artikulačného aparátu a pohybov očí + ADHD (trošku z diagnoz) - od malého miminka bol "pricucnutí na mne a manželovi babke a prababke vždy sa mu musel niekto venovať a je to tak doteraz takže som Ťa asi nepotešila - nevie sa sám zahrať pri mojej asistencii je to úplne iné dieťa ťažko si zvyká na ľudí v školke má rád okolo seba ľudí zo svojho blízkeho okolia vtedy je egocentrik - predvádza sa teraz to má ťažšie mám ešte 1,5 ročnú dcérku jemné krehké rozvážné dievčatko - syn je žiarlivý sestričku má rád ale niekedy je to "svojská láska" - berie jej hračky nechce ju pri hre žiarli keď ju objímam no je to ťažké. Ale musím povedať že trošku sa "skľudnil" po narodení sestričky tá pozornosť už musela byť podelená a dlho to trvalo a ešte trvá ale je to lepšie hoci ja som zrelá na psychiatriu 😀 Čo sa týka toho rozmaznávania nie je to o tom syn má ADHD a je úzkostný čo sa týka nás rodičov tiež s nami chodil na WC je rád keď je pri nás všetko spolu robíme ja už som to prestala riešiť je to jeho povahová črta aj napriek ADHD je veľký introvert nerád sa "zgrupuje" s veľkým počtom ľudí a kým si niekoho cudzieho pustí k sebe dlho to trvá ale je to zmes génov nás oboch s manželom sa som podobná ako je moj syn takže to neriešim viem čo prežívaš ale aspoň vieš že nie ste jediný kto má také dieťa človeka to "poteší" že aj niekto druhý ma podobné dieťa Keď sa mi podarí tak zase juknem k Vám a pokecáme. Pa Mima

daska58
8. pro 2010

@sisstin tak to máš pravdu, niekedy mám pocit, že hovorím hluchému slepému...ale muž ma presvedčil, že vie čo hovoríme. zhukne a malý pracuje. pri mne funguje len sadi si sem , daj mi, pod . také minimum. aj to je znak , že sme v klube.a moja dr. povedla, že je uplne ok. tak to prrrr!!! vyžiadala som si vyšetrenia. s tým, že som podla nej AMBICIOZNA matka 😠 je to moje dieťa a ja viem, že nie je niečo v poriadku.inak nevie stanoviť poriadne diagnozu ani na angínu.bojujem sama , aj bez jej chlácholenia, že sme ok!dúfam, že aj my pokročíme 🙂

sisstin
autor
8. pro 2010

@miriamc ahoj 🙂 díky za povzbuzení....u nás je to zřejmě expresivní vývojová dysfázie + od psycholožky ještě máme povahově dané větší sklony k úzkostným reakcím 😝 porozumění řeči už je naštěstí ok, jinak možná bude mít i dyslalii, ale to asi obecně k té dysfázce i patří 😕

ale jinak je to přesně tak, jak píšeš...má "svůj" okruh lidí, ve kterém je "king", předvádí se, komanduje, vyžaduje 100% pozornost, mezi cizími lidmi se bojí, neumí se zařadit do kolektivu mezi vrstevníky atd....více méně jako u vás 😉 i já byla jako malá podobná (teda s těmi úzkostnými reakcemi)...takže tak no 😝 no...ehm, asi to budu muset přežít...stejně ve školce ho to "donutí" a tu 100% pozornost prostě mít nebude a bude se s tím muset smířit 😝

u nás jako sourozenec fakt nepřipadá v úvahu, takže tohle řešení padá 😝 😅

sisstin
autor
8. pro 2010

@daska58 no hele, mně taky všichni tvrdili, že on rozumí....ale "jenom" se mu nechce 😝 což byl pěknej kec 😉 páč jak začal rozumět, tak se mu najednou chtělo....zajímavé že? 😝 já jsem to na něm viděla, že jsem mu něco řekla...a on vůbec nevěděl, a teď rychle přemýšlel, co po něm asi tak můžu chtít 😝 takže když to tak nějak bylo jasné ze situace, nebo když jsem mu dala víc neverbálních podnětů( ukázala jsem, dívala jsem se tam atd.), tak byl schopnej udělat, co jsem po něm chtěla 😝 ale slovně rozuměl možná tak jedno slovo z věty 😝 to prostě poznáš, že ti dítě nerozumí....pokud je ta recepce fakt nějak výrazněji opožděná 😉

u těch dětí, co mají recepci opožděnou mírně se to poznává jako dost blbě, často přijdou rodiče k Dr., že dítě "jenom" nemluví a ono má i to porozumění ne zcela v pořádku...ale to pozná fakt jenom hodně velkej odborník 😉

jinak naše Dr. mi říkala to samý, chodila jsem tam asi od Tygrových 20m, že se mi něco nezdá....a jako furt dobrý prej podle ní 😝 a ted, když už to jako relativně dobrý je, tak je u ní zas všechno špatně..a řeší každej prd 🙄

miriamc
8. pro 2010

@sisstin Ešte k tomu nejedeniu - môj syn má alergiu snáď na všetko - ale hlavne intoleranciu na kravské mlieko (bielkovinu) ale my sme mali opačný problém on jedol a jedol takže my sme sa musli schovávať keď sme jedli dcéera je taký malý nejedlík tiežA ešte ma napadla nebolí ho bruško náhodou a možno nevie ako to má povedať nevie len tipujem- mám kamarátku a jej dcére až teraz v 5 rokoch zistili alergiu na lepok a kravské mlieko jedla no v norme ale mala zápchy bolesti bruška nejedla jej hocičo tiež máločo varenú stravu možno to trápenie po 14.00 je aj z bolenia bruška myslím si že dobre urobíš keď pojdete na gastro - robí sa sono je to nebolestivé

argousek
8. pro 2010

@sisstin tohle přesně, co popisuješ, to je přesně co tam ta jedna mamina od nás řešila. Ta je jí holčička třeba dělala scény a pak se pozvracela nebo začla dávit 😝

To musí být šílený, když vyžaduje 100% pozornost 😝 To Adámek si celkem vystačí sám, taky ho někdy popadne, že chce asistovat, ale jinak si vcelku vystačí sám. Má doma odrážedlo, tak si jezdí na tom nebo si jezdí s autama. Nebo mu pustím krtečka a mám klid, můžu jít uklízet nebo vařit. No já spíš se snažím mu věnovat sama a beru si ho k sobě, aby jsme dělali něco konstruktivního a jen tak se neplácal. Docela dobrý je, že když jdu něco dělat s Adámkem, tak Štěpán sedí vedle v židličce a pozoruje a je hodnej, takže se to dá zvládnout. A i tak si připadám někdy docela někdy vyždímaná, ty musíš být vymačkaná jak citron 😒

daska58
8. pro 2010

@sisstin presne! idem spať lebo ma dnes poprehánali obaja v potravinách. táto smena predavačiek má z nás neskutočný stres. aj ochrankár nám je stále v patách, nechápe čo tam s tými detmi dorábam. prečo reve a druhý stále rozpráva a pýta sa a vystresovaná matka nahána decko so syrom po predajni... ozaj obrázok. najlepšie, ked čakajú v aute, dokážem nakúpiť za 5min dokonca, to čo potrebujeme 🙂držte sa

sisstin
autor
8. pro 2010

@miriamc no právě, že ho něco bolí...to si umí i ukázat a říct "au"...a na bříško si fakt nikdy nestěžoval 😕 jako malej měl fakt brutální koliky, snad do 9měsíců...ale pak dobrý, a od tý doby ho břicho snad nikdy nebolelo 😕 on by toho snědl tuny, ale jenom toho, co on chce = čokoládičky, sušenky, tic tacy atd. 😝 když na to přijde, tak rozkouše taky, co chce...takže určitě problémy s polykáním nebo tak, to taky nemá 😝

ale jinak má problémy s pusou - bolí ho zuby, nedávno měl vcelku slušnou stomatitidu, ted se mu ty afty vrací atd...on třeba i něco strčí do pusy, pomele to tam...udělá bleee a vyndá si to 😕

jinak, alergie se projevuje jak? Na rýmy a jiný nemoce netrpí, on je jakoby po fyzické stránce zdravej jak řípa...nikdy nebral žádné léky, ani na kašel..prostě nic...měl párkrát vodovou rýmu a tu stomatitidu, občas má takové bezdůvodné jedno-dvou denní horečky...kdy mu jinak nic není...a tím to hasne 😕

Ale na to gastro asi fakt půjdeme, mně to nepřijde prostě normální, aby fakt nejedl vůbec ŽÁDNÉ teplé jídlo... 😕

sisstin
autor
8. pro 2010

@argousek no, tak Tygr si jezdí s autem (např.) a furt na mě čučí a já musím říkat, jak krásně jezdí....jak má to auto stěrače vepředu a vzadu a jak má čtyři kola atd., a takhle furt dokola 😝 kdybych se chtěla jenom válet a čučet na TV..tak on si jezdit nebude...nebo začne dorážet, strkat mi to auto před ksicht...ukazovat mi, co má atd. 😝

sisstin
autor
8. pro 2010

@argousek paradoxní je, že když si vystačil sám, tak mi to hrozně vadilo...a snažila jsem se, aby mě potřeboval....a teď je to přesně naopak 😝 😝 😝

miriamc
8. pro 2010

@sisstin je to individuálne ja napríklad mám brata alergika a keby som to nevedela tak to pri synovi netipujem on nemal žiadne prejavy na koži (zvyknú byť pupienky alebo taká drapľavá červená koža deti si ju môžu škrabať) ale čo mal boli fľaky na líčkach (tvářičkách) začalo sa to alergiou na slnko - alergia na mačku - na mlieko - vaječný bielok - a teraz čo sme pred mesiacom boli na alergologii - tak na mačku psa na pampelišky a 5 druhov tráv na roztoče na histamín na stromy - breza jelša (prepáč neviem ako sa to povie po česky) u nás to bolo bez prejavov obaja s manželom nie sme alergici a syn je snáď na všetko citlivý má zníženú imunitu na virozy ale inak chrípky vôbec nepoznám snáď pár krát mal anginu inak chorý je 2-3 krát do roka čo je na alergika ževraj super jeho skor skolí viroza aj teraz je doma máme takú grcajúci virozu už aj dcéra ju dostala takže zábava Tak ako som povedala je to individuálne synček je ešte malý - každé dieťa sa prejavuje inak - uvidíš čo Ti povedia na gastre ale prvým znakom že ide o alergiu je z krvi a dala by som vyšetriť pre istotu aj moč - tá stomatitída môže byť z oslabenej imunity ale ber to z rezervou nie som doktor sú to len moje teorie je to hrozné ale človek sa učí a "skúša" všetko na svojom dieťati 😲

sisstin
autor
8. pro 2010

@miriamc díkes, jsi mě asi dokopala, abych tam šla 😉 jinak pediatra asi bude mít "radost", mám pocit, že my jsme asi exoti, co z ní vytahali už miliony žádanek na různá vyšetření 😝 neurologie, psychologie, foniatrie, logopedie, nefrologie 😅 😅 a ted ještě i gastro, a svýho času jsem chtěla i endokrinologii...páč právě při té poruše SŽ bývá nechutenství, podváha( syn má 91cm a 11,5kg, není to podváha ještě..ale už docela na hranici) a prý právě i problémy s mluvením!!! 😕 😕 😕

miriamc
8. pro 2010

@sisstin Tak my máme za sebou - psychologa nerologa logopeda špecialneho pedagoga ORL alergologa kožné ortopeda očnné no a pediatrička je stará knedľa - nemám čas ju zmeniť ale budem musieť tiež všetko ofrfle ale keďže manžel chodí na týždňovky a ja som pasívny vodič (ja sa len vozím resp. druhý ma vozia neviem načo mám vodičák) a patríme k nej nemám čas ani náladu to teraz riešiť Chudera ona si už zvykla že stále niečo riešim - ale kašlem jej robím to pre svoje dieťa a to je podstatné. Urobíš dobre s tým gastroma keď už nič tak budeš vedieť že trávenie má v poriadku.

vojtisek2007
8. pro 2010

@sisstin ahoj, tak to má Tygr přesně jako Elis ☹ já si myslím, že alergie to nebude, to by se přece nějak projevila,neříkám, že pupínkama nebo vvyrážkou, ale nějaký ty bolesti břicha,střev,zácpy nebo tak něco...kažodpádně to vyšetření vám udělá jasno, a nebo má malou potřebu jídla....já když srovnám co "sežerou" ty moje malý kobylky....ráno chleba (někdy i dva) s máslem (paštika,salám), na sváču - jogurt+rohlík, oběd- polívka + druhý jídlo, žádnej problém sníst dva knedle s omáčkou, odpo furt něco,jogurty,přesnídy,namazaný chleby,rohlíky,ovoce....někdy smažený hranolky apodně, v pět večeře - bu´d polívka nebo ohřátej párek,opečenej chleba...a v půl osmý ještě talíř kaše 🙂 nás asi za chvilku sežerou.

sisstin
autor
8. pro 2010

@miriamc no já taky právě nevím, jestli by změna pediatry nějak výrazně pomohla 😕 nemocnej není, takže to tam neřeším....všechny info o dysfázii atd. si hledám sama, a máme to blízko....což je hlavní...já taky neřídím, nemáme ani auto...takže se všude crcáme vlakem do Prahy a po MHD 😝 takže na vypisování žádanek mi stačí asi i ona 😅 😅 😅

@vojtisek2007 víš co, já bych neřešila, kdyby jedl malý porce 😉 ale kdyby jedl normální jídlo...prostě maso, přílohy atd. 😠 jako ted začal jíst trošku ovoce, at nekecám...včera jedl jablko a hrušku, dá si i banán...dneska jedl syrovou papriku...to zas jo...ale prostě, aby si dal normální teplej oběd nebo večeři, neexistuje 🙄 🙄 🙄

vojtisek2007
8. pro 2010

@sisstin a nemůže mu vadit že to jídlo je teplý ??? někde jsem o tom něco četla, jen už nevím co a kde....a teplej čaj ti vypije ?

sisstin
autor
8. pro 2010

@vojtisek2007 teplý pití mu neva, teda ne, že by to preferoval, ale napije se 😕 ale jako, i když je to jídlo vychladlý, tak to nechce 😝 on to jenom vidí a už zdrhá 😝 jako někdy má fakt období, že i jako něco sní ( bramborák, maso, uzený třeba....nebo jednu dobu měl rád docela rýži s masem a zeleninou, takovou směs)..no ale to jsou fakt pidi krátká období, kdy se hrozně raduju...a pak zas přijde temné období nežerství 😝

mi v tomhle přijde fakt jak autík 😝

vojtisek2007
8. pro 2010

@sisstin autíci nejí ????

sisstin
autor
8. pro 2010

@vojtisek2007 jj, oni mívaj dost velký problémy s jídlem 😉 jedí třeba jenom pár potravin, hrozně málo věcí...musí to mít určitý pořadí třeba atd. 😉 ale u nich je to spíš jakoby rituál 😉

sisstin
autor
9. pro 2010

čau holky,

tak nešel kůň celou dobu 😝 jinak Tygra asi budu muset pomlouvat častěji, dneska normálně koukal skoro celej ten film o Tomášovi...jsem nechápala 😲 😀 😀 no ale děda přišel z práce dřív, a od tý doby vzteky...a několikrát se i počůral 😔

simalex
9. pro 2010

@sisstin
sisss, nestíhám číst... K tomu jídlu - Alexek je nemlich to stejné. Do roka jel jen na mlíku, pak z 90% zase mlíko + špenátové příkrmy (jiné příkrmy nebo domácí jídlo nejedl).

Ze smysluplných potravin jí: suchý rohlík, rohlík namazaný máslem nebo sýrem, sýr, řízky, suché nudle, suchá rýže, suché nebo opečené brambory, jablka, banán, jogurty (ovocné jen Dobrá máma, jinak Kostíky, termix, Ostraváček, Pribináček), mléko. A TO JE PROSÍM FAKT VŠE.
Blbosti: brumík (ten by mu k životu bohatě stačil), BEBE suché sušenky, chipsy, tic tac, gumové bonbóny, čokoláda.

Někdy sní i pár lžiček polívky, nebo jeden knedlík s gulášem, rýži se šťávou (asi tak jednou za měsíc). Ale to se vždycky jen zbytečně zaraduju, protože podobný záchvat má třeba až za 1-2 měsíce.

Za svůj život si jednou kousnul do dortu, nikdy nesnědl zákusek, maso a uzeniny nejí (vyjímečně párek nebo ten řízek), rybu nejí, pomazánky nejí, zeleninu nejí. Ke všemu vždycky čichne a řekne, že to nechce.

Taky mám nervy, že nemá dostatek vitamínů a potřebných živin. On nejí ani vitamíny (vezme si dva Marťánky a pak už to prostě nechce, Medvídky - omega 3 - jeden a odchod a můžu to pašovat do jogurtu nebo mlíka jak chci, on to tam cítí a to je konec).

sisstin
autor
9. pro 2010

@simalex Simčo, tak to jsi mě uklidnila 😀 😅 😅 😅 hele, a jak to snáší ve školce, že nejí???? Z toho mám docela obavy 😕

simalex
9. pro 2010

@sisstin
nikdo ale nechápe, z čeho teda je, protože podvyživený rozhodně není. Ve věku 3 - 3,5 let byl schopný za den vypít jen litr mléka. tygr je moc drobný, tak by to gastro asi bylo dobré. Řekla bych ale, že je taky váhově po tobě.

A co se týče těch auti návyků v jídle - tak to si právě myslím, je jedním z rysů, které Alexek má. Mu prostě všechno, co není brumík nebo rohlík, přijde strašně podezřelé. Alexka prostě jiné potraviny ho vůbec nelákají.

A není to u těch dysfatiků žádná výjimka. Na Mikulášské besídce Mikuláš všem dětem domluval, že je i jiné jídlo než suché nudle a vůbec, že by všechny děti měly více jíst. Jedna maminka dysfatika ve školce mi to taky potvrdila, že její syn takto strašně málo a jednotrvárně jí.

vojtisek2007
9. pro 2010

@simalex
@sisstin téda holky, to vás obdivuju, takhle mi ne"jíst" děti tak mi normálně hrábně...já největší problém mám paradoxně s tím nejstarším, taky by se ládoval brumíkama a bombonkama a čokoládičkama...ale má smůlu, u nás je dobrotka pouze když mají prázdný talíř po jídle 🙂 jinak nic a nehnou se mnou ani náhodou. Dokonce jsem Honzíka musela odhlásit ve škole z obědů, protože si kuchařky stěžovaly, že nic nejí a všechno vrací a já to zbytečně platím a on je hlady....tak chodí domu a pěkně si na něj dohlídnu (zatím to jde, až budu v práci, bude to horší)...a musela jsem mu přestat dávat i peníze na svačinu do školy, protože ke svačině si koupil Lays (nebo jiný chipsy) a nějakou čoko-tyčinku v lepším případě k tomu ještě colu ....

simalex
9. pro 2010

@sisstin
učitelky říkaly, že teda patří k těm špatným jedlíkům. Ale, že ho nutí sníst aspoň dvě lžičky nebo si kousnout svačiny. Tak jednou za měsíc má na tričku žlutou samolepku, jakože snědl všechno - to asi mají ty řízky 😀 😀 😀 😀 .

Ve staré školce jsem ho vyzvedávala po obědě a to tam vždycky seděl nad plným talířem, zatímco ostatní děti si už umývaly zuby.

Ono se to prý už ve školce tolik neřeší jako kdysi, ale je to případ od případu. V každém případě vím, že ve školce děti fungují jinak a určitě s jídlem poslechnou víc než doma (aspoň teda ty dvě lžičky 😀 😀 😀 😀).

U vás je spíš divné, že Tygr dříve to jídlo fakt zvracel. Mohl mít reflux a fakt nějakou alergii nebo něco špatně s trávicím ústrojím.

simalex
9. pro 2010

@vojtisek2007
vojti, taky mám sem tam ambice, že dokud nesní teplé a normální jídlo, tak nic. Ale mu to je fakt jedno, bude tam sedět hodinu nebo křičí. Já si totiž i myslím, že on fakt nemá hlad a kdybych mu za celý den nic sladkého nedala, nebo vůbec nic nedala, tak to normálně přežije.
Ale s těmi sladkostmi brzdím. To toho nesní víc než ostatní děti. Možná i míň.

Někdy se nechá v restauraci unést a že má hlad. Sní tři kousky řízku a jeden brambor a konec.

vojtisek2007
9. pro 2010

@simalex s tou školkou to je fakt, děti do jídla vůbec nenutí, ale chtějí, aby to dítě ochutnalo, aby vědělo, jak to chutná, a když ne, sníst to rozhodně nemusí.....na rodičák nám vždycky kuchařky připraví "vzorky" třeba pomazánek, který jim vaří....špenátová, celerová,rajčatová...mají každý den jinou myslím, že opakujou po třech týdnech, ve středu mívají sladké jídlo - což teda V nemusí vůbec - kromě šišek s mákem, ty miluje, ale sladký knedle, žemlovku apod nesní...ale k tomu mívají nějakou "hustější" polívku ale doma se musí nutně dorazit něčím.... 😀 😀 😀 třeba kusem masa nejlíp 😀 😀 😀

sisstin
autor
9. pro 2010

@simalex no on blil ještě, než to spolknul 😝 takže prostě podle mě mu to nechutnalo a nadavovalo mu z toho 😕 jako dneska docela jedl 😕 sice nic teplýho, ale dal si housku s lučinou a šunkou, k tomu papriku syrovou...no jako na objem jakž takž, jinak na rozmanitost opět nic moc 😅

@vojtisek2007 no on to právě často nechce ani ochutnat, ale zas v jiném prostředí se chová dost jinak, a i dost napodobuje, takže když třeba budou jíst jiné děti, tak aspoň něco ochutná 😕 sladká jídla jsme taky zkoušeli, my je teda nejíme..já vůbec, a nechtěl je taky 😝